39/2000. (XII. 28.) HM rendelet

a hivatásos és szerződéses katonai szolgálati viszony létesítéséről, tartalmáról és megszüntetéséről szóló 13/1997. (V. 16.) HM rendelet módosításáról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 342. §-a (2) bekezdésének b), f) és l) pontjában kapott felhatalmazás alapján a hivatásos és szerződéses katonai szolgálati viszony létesítéséről, tartalmáról és megszüntetéséről szóló 13/1997. (V. 16.) HM rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítom:

1. §

Az R. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § (1) A szolgálati viszony megszüntetése előtt - bármilyen okból is kerül arra sor - a 8. § (1) bekezdése szerintibeszélgetést kell folytatni az érintettel. A bizottsági beszélgetést az állományilletékes parancsnok, illetve a személyügyi hatáskört gyakorló elöljáró vezeti. Ennek keretében tisztázni kell valamennyi jogi, szolgálati, személyi, illetve anyagi vonatkozású kérdést. A felmerült kérdésekről és a megoldásukra vonatkozó nyilatkozatokról jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyet a szolgálati jellemzéshez kell csatolni.

(2) A Beszélgetést a hivatásos szolgálat felső korhatárának elérésével történő nyugállományba helyezés esetén legalább hat hónappal, minden más esetben-a lemondás és a méltatlanság esetének kivételével - legalább 30 nappal a szolgálati viszony megszüntetésének tervezett időpontja előtt kell lefolytatni. Ha a hivatásos állomány tagjának szolgálati viszonya a, hivatásos szolgálat felső korhatára elérése előtt szűnik meg - a Hszt. 53. §-ában meghatározott esetekben - vizsgálni kell, a Hszt. 182. § (1) bekezdésében meghatározott - a szolgálati nyugdíjra való jogosultság megállapításához szükséges - tényleges szolgálat idő meglétét.

(3) Az eljárás során - a személyi beszélgetést megelőzően 30 nappal - a hatáskörrel rendelkező személyügyi szerv köteles megkeresni a HM Pénzügyi Számító és Nyugdíjmegállapító Igazgatóságot - mint szolgálati nyugdíjigényt elbíráló szervet-, hogy határozatban állapítsa meg a szolgálati nyugdíjra való jogosultságot vagy annak hiányát.

(4) A személyügyi szerv a nyugdíjjogosultságot megállapító vagy elutasító határozat birtokában folytathatja le a személyi beszélgetést.

(5) Lemondás és méltatlanság esetén a beszélgetést haladéktalanul végre kell hajtani. A beszélgetést akkor is le kell folytatni, ha a szerződéses szolgálati idő lejárta esetén a szerződéses szolgálat meghosszabbítását tervezik.

(6) A szolgálati viszony megszüntetését személyi állományra vonatkozó írásbeli parancsban kell megállapítani, amely tartalmazza:

a) az érintett személy nevét, rendfokozatát, beosztásit, személyi azonosító jelét, anyja nevét;

b) a szolgálati viszony megszüntetésének jogcímét, időpontját;

c) a szolgálati idő kezdő napját,

d) a szolgálatban eltöltött idő tartamát, a kedvezményes számításra jogosító időtartamok feltüntetésével;

e) a tartalékállományba helyezést;

f) a szolgálati viszony alapján a volt katonát továbbra is megillető jogokat és járandóságokat, valamint

g) a jogorvoslati lehetőségre vonatkozó tájékoztatást. (7) A Hszt. 341. §-ának (4) bekezdésében meghatározott kérést az esedékessége előtt 2 hónappal, írásban kell benyújtani."

2. §

Az R. 41. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki, egyúttal a (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre módosul.

"(3) A miniszter személyügyi hatáskörébe tartozó személyügyi javaslatokat a közigazgatási államtitkár útján kell előterjeszteni."

3. §

(1) Az R. 1. számú mellékletének a munkáltatói jogkör szintjeihez igazodó személyügyi hatásköröket tartalmazó táblázat fejlécében a hatáskör gyakorlójának rovatában szereplő "MH HFCSF" szövegrész helyébe a "HVK Szü. Csf." szövegrész lép.

(2) Az R. 1. számú mellékletének Megjegyzés rovata 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. A táblázatban nem szereplő csoportfőnökök személyügyi hatáskörrel nem rendelkeznek."

4. §

Az R. 2. számú mellékletében a más szervekhez történő vezényléssel kapcsolatos személyügyi hatáskörök gyakorlását tartalmazó táblázat harmadik "zászlós, tiszthelyettes és tisztes esetében" rovatában szereplő "MH humán főcsoportfőnök" kifejezés helyébe "MH Szü. Csf." kifejezés lép.

5. §

Az R. 3. számú mellékletében a más szervekhez történő vezénylés megszüntetésével kapcsolatos személyügyi hatáskörök gyakorlását tartalmazó táblázat harmadik "zászlós, tiszthelyettes és tisztes esetében" rovatában szereplő "MH humán főcsoportfőnök" kifejezés helyébe "MH Szü. Csf." kifejezés lép.

6. §

Ez a rendelet az 1. § kivételével a kihirdetését követő 3. napon, a rendelet 1. §-a 2001. február 1-jén lép hatályba.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter