Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/2000. (II. 16.) BM-IM-PM együttes rendelet

az ujj- és tenyérnyomatvétel, a fényképkészítés, valamint a DNS-mintavétel szabályairól

A bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló 1999. évi LXXXV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 63. §-ának d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendeljük el:

1. § (1)[1] A rendelet hatálya a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekmények elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás alatt álló személyekre (a továbbiakban: gyanúsított), valamint a velük szemben büntetőeljárást folytató nyomozó hatóságokra terjed ki.

(2)[2] E rendeletben foglaltakat kell alkalmazni

a) a Tv. 37. §-ának a) pontjában meghatározott bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás alatt álló személyektől történő ujj- és tenyérnyomatvételnek, valamint arcfényképkészítésnek,

b) a Tv. 39. §-ának (1) bekezdésében meghatározott bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás alatt álló személytől történő szájnyálkahártya-törlet vagy hajminta- (a továbbiakban: DNS-minta) vételnek

a Tv. alapján történő végrehajtása során.

2. § (1)[3] Az ujj- és tenyérnyomatvételről, az arcfényképkészítésről, a DNS-mintavételről az a nyomozó hatóság köteles gondoskodni, amelyik az 1. § (2) bekezdésében meghatározott bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt a gyanúsítottal szemben büntetőeljárást folytat.

(2) Az ujj- és tenyérnyomatvételt, valamint az arcfényképkészítést az 1. számú, a DNS-mintavételt a 2. számú mellékletben meghatározott módszerrel kell elvégezni.

(3)[4] Az ujj- és tenyérnyomatokat, az arcfényképeket, illetve a DNS-mintát az megalapozott gyanú közlésétől számított három munkanapon belül kell továbbítani a bűnügyi nyilvántartás részére.

(4) A továbbítást igazoló iratot el kell helyezni a büntetőügy iratai között.

3. § (1)[5] Az igazságügyi és rendészeti miniszter irányítása alá tartozó nyomozó hatóságoknál

a) az ujj- és tenyérnyomatvételt, valamint a fényképezést a rendőrségnél, illetve a határőrségnél alkalmazott bűnügyi technikus,

b) a DNS-mintavételt a rendőrorvos, illetve a határőrség egészségügyi szolgálatának orvosa vagy a nyomozó hatóságnak a DNS-mintavétel végzésére oktatásban részesült tagja végzi, különdíj felszámolása nélkül.

(2)[6] A vám- és pénzügyőrségnél

a) az ujj- és tenyérnyomatvételt, valamint a fényképezést a gyanúsítottal szemben a büntetőeljárást folytató nyomozó hatóság erre kijelölt tagja,

b) a DNS-mintavételt elsődlegesen a nyomozó hatóságnak a DNS-mintavétel végzésére oktatásban részesült tagja külön díj felszámolása nélkül, ha ez nem lehetséges akkor a hatósággal ebből a célból megállapodást kötött egészségügyi szervezet

végzi.

(3)[7]

3/A. §[8] (1) Az ügyészség és a katonai nyomozó hatóság az ujj- és ternyérnyomat vételére, a fényképezésre, valamint a DNS-minta vételére a székhelye szerint illetékes rendőrkapitányságot keresi meg.

(2) A megkereséshez mellékelni kell az ügyészség, illetve a katonai nyomozó hatóság által kitöltött - a bűnügyi nyilvántartási kezelő szervről, az adatközlés és az adatszolgáltatás rendjéről szóló 7/2000. (II. 16.) BM-IM együttes rendeletben az adatszolgáltatás teljesítéséhez meghatározott - "ujjnyomat adatlap" két, illetőleg "8. számú adatlap a DNS-profilok nyilvántartásának kezelője részére" nyomtatvány egy példányát.

(3) Az ujj- és tenyérnyomatvételt, a fényképezést, valamint a DNS-mintavételt az eljáró ügyészség, illetve katonai nyomozó hatóság rendelkezése alapján, a rendőrkapitánysággal előzetesen egyeztetett helyen és időben, a (2) bekezdés szerinti nyomtatványok felhasználásával kell elvégezni.

(4)[9] Az ujj- és tenyérnyomatvételt, valamint a fényképezést a rendőrségnél alkalmazott bűnügyi technikus, a DNS-mintavételt a rendőrorvos, vagy a rendőrség nyomozó hatóságának a DNS-mintavétel végzésére oktatásban részesült tagja végzi.

(5) Az ujj- és tenyérnyomatokat, az arcfényképet, illetve a DNS-mintát haladéktalanul meg kell küldeni a megkereső ügyészséghez, illetve a katonai nyomozó hatósághoz, amely gondoskodik a bűnügyi nyilvántartás részére történő továbbításról.

3/B. §[10] (1) Az ujj- és tenyérnyomatvétel, a fényképezés, valamint a DNS-mintavétel céljából történő megjelenés iránt - a szabadlábon lévő terhelt idézésével, illetve a fogvatartásban lévő terhelt előállításának elrendelésével - az ügyészség, illetve a katonai nyomozó hatóság intézkedik.

(2) A fogva tartott terheltet - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - a rendőrség állítja elő.

(3) A büntetés-végrehajtási intézetben lévő elítéltet a fogvatartást végrehajtó büntetés-végrehajtási szerv állítja elő, ha az ujj- és tenyérnyomatvétel, a fényképezés, illetőleg a DNS-mintavétel az ügyészség hatáskörébe tartozó, a szabadságvesztés büntetés megkezdését követően indult büntetőeljárásban válik szükségessé.

(4)[11] A rendőrségnek az ügyészség, illetve a katonai nyomozó hatóság megkeresésére elvégzett ujj- és tenyérnyomatvétellel, valamint fényképezéssel, valamint a DNS-minta-vétellel kapcsolatos költségei megtérítésének szabályait az igazságügyi és rendészeti miniszter és a legfőbb ügyész együttesen állapítják meg.

4. § (1) A gyanúsítottat tájékoztatni kell arról, hogy

a) az ujj- és tenyérnyomatvételre, valamint a fényképezésre a daktiloszkópiai és fényképnyilvántartásban,

b) a DNS-mintavételre DNS-elemzés céljára, a DNS-profilok nyilvántartásában

történő nyilvántartás érdekében, a Tv. alapján kerül sor.

(2) A tájékoztatás megtörténtét írásban dokumentálni kell, és azt el kell helyezni a büntetőügy iratai között.

5. § A gyanúsított köteles alávetni magát az ujj- és tenyérnyomat-, illetve a DNS-mintavételi eljárásnak, valamint a fényképezésnek (a továbbiakban együtt: mintavétel), ellenszegülése esetén vele szemben testi kényszer alkalmazható.

6. § (1) Ellenszegülésnek kell tekinteni a gyanúsítottnak azt a célzatos cselekvését, magatartását, amely a mintavétel megkezdését, folytatását, annak előírások szerinti végrehajtását akadályozza.

(2) A testi kényszer megfogást, lefogást, illetve testi erővel valamely cselekvés, magatartás abbahagyására vagy a mintavétel tűrésére kényszerítést jelent.

7. § (1) A testi kényszer alkalmazására - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a mintavételt elrendelő nyomozó hatóság rendőr, határőr, pénzügyőr, illetve adónyomozó tagja jogosult.

(2) Az ügyészség és a katonai nyomozó hatóság által elrendelt mintavétel esetén a gyanúsított ellenszegülése miatt szükségessé váló testi kényszert az ügyészség, illetőleg a katonai nyomozó hatóság székhelye szerint illetékes rendőrkapitányság biztosítja.

8. § (1) A testi kényszer alkalmazása előtt a gyanúsítottat fel kell szólítani az ellenszegülés megszüntetésére, és figyelmeztetni kell arra, hogy ha a Tv.-ben meghatározott kötelezettségének önként nem tesz eleget, testi kényszer alkalmazására kerül sor.

(2) A testi kényszer alkalmazása során törekedni kell a testi sérülés elkerülésére.

(3) Nincs helye a testi kényszer további alkalmazásának, ha az ellenszegülés megszűnt.

9. § A testi kényszer alkalmazása jogszerűségének vizsgálatát a rendőr, a határőr, a pénzügyőr, illetve az adónyomozó által alkalmazható kényszerintézkedéseket meghatározó jogszabályok szerint kell végezni.

10. § Ez a rendelet 2000. március 1-jén lép hatályba.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

Dr. Dávid Ibolya s. k.,

igazságügy-miniszter

Járai Zsigmond s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet a 8/2000. (II. 16.) BM-IM-PM együttes rendelethez

Az ujj- és tenyérnyomatvétel, valamint a fényképezés módja

A)

Az ujj- és tenyérnyomatot a bűnügyi nyilvántartást kezelő szervről, az adatközlés és az adatszolgáltatás rendjéről szóló 7/2000. (II. 16.) BM-IM együttes rendelet mellékletében meghatározott ujjnyomat adatlap nyomtatványon (a továbbiakban: adatlap), nyomdafestékes eljárással kell felvenni.

Az adatlapot két példányban, tollal, nyomtatott betűkkel vagy gépírással, olvashatóan kell kiállítani, és a gyanúsítottnak, valamint az ujj- és tenyérnyomatot felvevőnek alá kell írnia.

Az ujj- és tenyérnyomat felvétel előtt a gyanúsított kezeit szappannal, meleg vízzel meg kell mosni, és szárazra kell törölni.

Az ujjnyomatok felvételét az ujjaknak a befestékezett lemezre történő ráforgatásával, majd - az adatlap első oldalának megfelelő rovataiban - az ujjak körömszéltől körömszélig történő átforgatásával kell elvégezni.

A rá- és az átforgatást a jobb hüvelykujjal kezdve - sorban haladva - a bal kisujjal befejezve kell végrehajtani.

Az együttes nyomatok rovatba a hüvelykujjakat egyenként, a többi ujjakat együttesen, átforgatás nélkül kell a papírra helyezni.

Ha valamelyik ujjról nem lehet nyomatot venni (hiányzik, csonkolt stb.), annak okát fel kell tüntetni a megfelelő rovatban.

A bal tenyér nyomatát az egyik adatlap, a jobb tenyér nyomatát a másik adatlap hátoldalára kell felvenni.

A tenyérnyomat felvételét hengerrel vagy festékezéssel, majd az adatlap hátoldalára történő nyomással kell végrehajtani úgy, hogy a bőrfodorszál rajzolatok, valamint a tenyér minden része - a hüvelykujjpárna, a kisujjpárna, a csukló feletti rész, az ujjak alatti rész, valamint a tenyér közepe - jól látható legyen.

B)[12]

A gyanúsítottról elsősorban digitális, indokolt esetben hagyományos fényképezéssel összesen három darab - szemből, valamint jobb és bal oldalról -, egyenként 4×4 cm nagyságú, színes arcfényképet kell készíteni.

A fényképeket - a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézet Daktiloszkópiai Szakértői Osztálynak címezve - kell megküldeni a bűnügyi nyilvántartás részére.

A továbbítás elsősorban számítógépes hálózat segítségével történik, melynek során a digitális fényképet az elektronikus formában kitöltött fénykép kísérő adatlappal együtt a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézet Daktiloszkópiai Szakértői Osztálynak kell megküldeni. A fénykép mellett fel kell tüntetni a gyanúsított nevét, születési helyét, idejét - év, hónap, nap szerint -, valamint az anyja nevét, az eljáró nyomozó hatóság megnevezését és a büntetőügy iktatószámát oly módon, hogy a fényképek és a fénykép kísérő adatlap kétséget kizáróan összerendelhető és egymásnak megfeleltethető, hitelességük pedig ellenőrizhető legyen.

Amennyiben a hagyományos módon készült fénykép továbbítása postai úton történik, az elkészült papírlap hátoldalára rá kell írni a gyanúsított nevét, születési helyét, születési idejét - év, hó és nap szerint -, valamint az anyja nevét, az eljáró nyomozó hatóság megnevezését és a büntetőügy iktatószámát. A fényképet és a negatívokat csatolni kell az ujjnyomat adatlaphoz és azzal együtt kell elküldeni. Digitális fénykép lemezen történő továbbítása esetén a fénykép mellett ezen adatokat is kétséget kizáró módon rögzíteni kell az adathordozón és az ujjnyomat adatlappal együtt kell elküldeni.

2. számú melléklet a 8/2000. (II. 16.) BM-IM-PM együttes rendelethez

A DNS-mintavétel módja

A mintavételt abban az esetben lehet megkezdeni, ha az azt megelőző 20 percben a gyanúsított sem ételt, sem italt nem fogyasztott:

A DNS-minta biztosítására rendszeresített egységcsomag kinyitása után ellenőrizni kell a következőkben felsoroltak hiánytalan meglétét:

- 2 db szájnyálkahártya-törlet biztosítására alkalmas eszköz,

- 2 db vonalkóddal ellátott csövecske,

- 1 db vonalkóddal ellátott kis nejlontasak,

- 1 pár egyszerhasználatos kesztyű,

- 1 db mintatartó kartondoboz,

- 2 db öntapadós zárócímke,

- 1 db vonalkóddal ellátott adatlap.

Az adatlapon tollal, nyomtatott betűvel vagy gépírással, olvashatóan fel kell tüntetni:

- a gyanúsított családi és utóneveit - nők esetében leánykori családi és utóneveit -, nemét, születési helyét és idejét, anyja leánykori családi és utóneveit, személyi azonosítóját, előző családi és utónevét, állampolgárságát, lakóhelyét,

- a bűncselekmény megnevezését, a Btk. szerinti minősítését,

- a bűncselekmény elkövetésének helyét és idejét,

- az eljáró nyomozó hatóság megnevezését, a büntetőügy iktatószámát,

- a mintavétel időpontját az év, hónap és nap megjelölésével.

Az adatlapot a mintavételt végzőnek és a gyanúsítottnak alá kell írnia.

A mintavételt végző személy az egységcsomagban található egyszerhasználatos kesztyűt köteles viselni a mintavételi eljárás egész ideje alatt.

A szájnyálkahártya-törlet biztosítására szolgáló eszközök egyikének mintavevő felületével a gyanúsított szájüregének oldalfalát határozott mozdulatokkal négyszer-ötször át kell törölni.

A mintavevőeszközt a mintatartó kartondoboz erre a célra kialakított tartórészébe kell helyezni, majd ugyanezt a folyamatot el kell végezni a másik mintavevőeszközzel is.

A két szájnyálkahártya-törletet tartalmazó kartondobozt össze kell csukni, és mindkét végét le kell ragasztani az öntapadós zárócímkével.

Ha a mintavevőeszköz szájnyálkahártya-törlet biztosítására szolgáló felülete a mintavétel során a gyanúsított szájüregén kívül más felülettel is érintkezik, a mintavételt meg kell szakítani és a mintavevő egységcsomagot el kell dobni.

A mintát új egységcsomag felhasználásával kell biztosítani.

Összehasonlító hajminta esetén legalább 10 db megfelelő mennyiségű gyökérhüvelysejtet tartalmazó, kitépett hajszálat kell biztosítani.

A kitépett hajszálakat a vonalkóddal ellátott kis nejlonzacskóba kell helyezni, majd azzal együtt a mintatartó dobozba kell tenni.

A hajmintát tartalmazó kartondobozt össze kell csukni, és mindkét végét le kell ragasztani az öntapadós zárócímkével.

A mintavétel befejezését követően az összegyűjtött hulladékot és az egyszerhasználatos kesztyűt a hulladéktárolóba kell dobni.

A kitöltött adatlapot, a szájnyálkahártya-törletet, illetve a hajmintát tartalmazó kartondobozt a 2 db vonalkóddal ellátott - a DNS-profil laboratóriumi meghatározása során felhasználásra kerülő - csövecskével együtt az egységcsomag szállítására szolgáló nagyméretű tasakba kell helyezni, és azt a gyanúsított jelenlétében le kell zárni.

A DNS-mintát - a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetnek címezve - meg kell küldeni a bűnügyi nyilvántartás részére.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 37/2005. (VIII. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.08.19.

[2] Módosította a 37/2005. (VIII. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.08.19.

[3] Módosította a 37/2005. (VIII. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.08.19.

[4] Módosította a 37/2005. (VIII. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.08.19.

[5] A felvezető szöveget módosította a 48/2007. (XI. 9.) IRM-PM együttes rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.11.17.

[6] Megállapította a 48/2007. (XI. 9.) IRM-PM együttes rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.11.17.

[7] Hatályon kívül helyezte az 3/2002. (I. 26.) BM-IM-PM együttes rendelet 2. § -a. Hatálytalan 2002.02.03.

[8] Beiktatta az 3/2002. (I. 26.) BM-IM-PM együttes rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.02.03.

[9] Megállapította a 37/2005. (VIII. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.08.19.

[10] Beiktatta az 3/2002. (I. 26.) BM-IM-PM együttes rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.02.03.

[11] Módosította a 48/2007. (XI. 9.) IRM-PM együttes rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.11.17.

[12] Megállapította a 37/2005. (VIII. 11.) BM-IM-PM együttes rendelet 2. § -a. Hatályos 2005.08.19.

Tartalomjegyzék