Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2000. évi XCIV. törvény

az állami tulajdonban lévő ingatlanok pártok által történő használatáról[1]

1. § (1)[2] Az állam az országgyűlési képviselők általános választásán országos listát állító és az Országgyűlésben képviselőcsoport alakítására jogosultságot szerző párt (a továbbiakban: párt) részére ingyenes használatot (a továbbiakban: használat) biztosít iroda rendeltetésű, állami tulajdonban és a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv vagyonkezelésében lévő ingatlanokon, vagy közös tulajdonú ingatlanok esetében az állami tulajdoni hányadhoz tartozó ingatlanrészeken (a továbbiakban együtt: ingatlan).

(2) Az (1) bekezdésben biztosított használat pártonként legfeljebb 30 db - ebből Budapesten maximum 10 db, illetőleg 2000 m2 -, összesen 5000 m2-t meg nem haladó bruttó alapterületű ingatlanra terjed ki.

(3) Amennyiben a párt az állam tulajdonában és pártok használatában álló ingatlanok hasznosításának rendezéséről szóló 2000. évi XCV. törvény (a továbbiakban: ingatlanrendezési tv.) 3. § (4) bekezdésben előírt birtokba adást határidőben nem teljesíti, vagy utóbb derül ki, hogy az ingatlanrendezési tv. 3. § (1) bekezdése szerinti jegyzék nem tartalmazta az ingatlanrendezési törvény hatálya alá tartozó valamennyi ingatlant, akkor a bejelenteni, vagy birtokba adni elmulasztott ingatlanok bruttó alapterületének nagyságával csökken az általa használható ingatlanok bruttó alapterületének nagysága.

(4) E törvény alkalmazásában iroda rendeltetésű ingatlannak kell tekinteni a párt működéséhez egyértelműen kapcsolódó, e célra kialakított helyiséget, helyiségcsoportot, amelyben a párt folyamatosan ügyviteli, ügyintézési, tanácskozási tevékenységet végez, ideértve a kiszolgáló helyiségeket is.

Az ingatlanhasználat gyakorlásának feltételei

2. § (1)[3] A párt az ingatlanhasználati igényét írásban jelenti be a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv részére.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt igénybejelentésnek minősül az ingatlanrendezési tv. 3. § (1)-(2) bekezdése szerinti jegyzékben történő érvényes kijelölés. Ezen ingatlanok használatának jogcíme és tartalma e törvény rendelkezéseinek megfelelően módosul, és a használat eddigi jogcíme megszűnik.

(3)[4] A párt és a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv írásbeli szerződésbe foglalják az ingatlanhasználati jog (a továbbiakban: használati jog) gyakorlásának feltételeit.

3. § Az 1. § (1) bekezdése alapján biztosított ingyenes használatra az e törvényben foglalt eltérésekkel a Polgári Törvénykönyvről szóló - módosított - 1959. évi IV. törvénynek a haszonkölcsön-szerződésre vonatkozó rendelkezései az irányadóak.

4. § (1) A párt használati díjat nem fizet, de viseli az ingatlan fenntartásával és felújításával járó terheket, valamint az ingatlan közterheit.

(2)[5] Az ingatlant per-, teher- és igénymentesen, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban kell a párt birtokába adni, illetőleg a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv részére visszaadni.

5. § A párt az ingatlant kizárólag az 1. § (1) bekezdésében meghatározott rendeltetésének megfelelően használhatja, bérbe nem adhatja, haszonélvezetet nem létesíthet rajta, használatát más módon, illetőleg jogcímen sem engedheti át harmadik személynek.

6. §[6] A kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv félévenként köteles ellenőrizni az ingatlan használatát és állagát.

7. § (1)[7] A párt köteles az ingatlan jogszerűtlen használatából vagy hasznosításából elérhető jövedelem kétszeresét befizetni a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv által meghatározott számlára.

(2) A jövedelmet a piaci viszonyokra alapozott szakértői értékbecslés alapján kell megállapítani.

8. § (1) Amennyiben a párt használati joga megszűnt, de az ingatlant a kincstári vagyon kezeléséért felelős szervnek történő birtokbaadásra előírt határidőt követően a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv felszólítása ellenére tovább használja, akkor a párt - a 7. §-ban foglaltakon felül - a (2) bekezdés szerinti mértékű használati díjat fizet.

(2) A használati díj mértéke

a) az első hónapban a piaci bérleti díjnak megfelelő;

b) a második hónaptól a piaci bérleti díj kétszerese;

c) a hetedik hónaptól a piaci bérleti díj háromszorosa.

(3)[8] A kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv a párt által történő birtokbaadásra előírt határidőt követő egy hónapon túl használt ingatlan tekintetében köteles az ingatlan bírói úton történő birtokbaadását kezdeményezni.

A birtokbaadásra vonatkozó eljárás

9. § (1)[9] A kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv az ingatlant a 2. § (3) bekezdése szerinti szerződés megkötését követő 15 napon belül adja birtokba a pártnak.

(2)[10] A párt az ingatlant a használati jog megszűnését követő 45 napon belül adja birtokba a kincstári vagyon kezeléséért felelős szervnek.

10. § A birtokbaadáskor jegyzőkönyvben rögzíteni kell különösen az ingatlan állagára és a közművekre vonatkozó adatokat, valamint át kell adni az ingatlan műszaki dokumentációját.

A használati jog megszűnése

11. § (1) A használati jog - értelemszerűen a párt által használt valamennyi ingatlanra, vagy valamely meghatározott ingatlanra - megszűnik, ha a párt

a) két egymást követő esetben az országgyűlési képviselők általános választásán nem állít országos listát, vagy a választás eredményeként nem jogosult képviselőcsoport alakítására az Országgyűlésben;

b) lemond használati jogáról;

c) jogutód nélkül megszűnik;

d) az ingatlant bérbe adta, vagy más módon hasznosítja, illetőleg nem a rendeltetésének megfelelően használja;

e)[11] a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv második írásbeli felszólításában közölt határidőre sem gondoskodik megfelelően az ingatlan karbantartásáról, felújításáról;

f) az ingatlan tekintetében fennálló, lejárt közteher vagy közmű tartozását 3 hónapot meghaladóan nem rendezi.

(2) Amennyiben a párt az ingatlanrendezési tv. 3. § (1), illetőleg (4) bekezdésében előírt kötelezettségeit nem teljesíti, vagy késedelmesen teljesíti, akkor a használati jog az 1. § (3) bekezdése szerinti mértékben szűnik meg.

Egyéb rendelkezések

12. § (1)[12] A kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv a törvény hatálybalépését követő 120 napon belül nyilvános jegyzéket készít azon ingatlanokról, amelyeket elkülönítve kezel a pártok részére történő ingyenes használat biztosítása céljából, és azt megküldi a pártoknak.

(2)[13] Amennyiben a párt - a használatában álló ingatlanokon túl - az 1. § (2) bekezdése alapján további ingatlanhasználatra is jogosult, a kincstári vagyon kezeléséért felelős szervtől kapott nyilvános jegyzék alapján kiegészítő ingatlanigénylést nyújthat be.

(3)[14] A törvény hatálybalépését követően keletkezett, illetőleg a (2) bekezdés szerinti kiegészítő igényeket a kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv egyezteti és a párttal egyetértésben kijelöli azokat az ingatlanokat, amelyek ingyenes használatára a párttal szerződést köt.

(4) Ha több párt azonos ingatlan igénylése tárgyában nem tud egyetértésre jutni, akkor közöttük sorsolással kell dönteni.

13. § (1) Az e törvény hatálya alá tartozó vagyon a kincstári vagyon része, amelyre e törvény rendelkezésein túlmenően a kincstári vagyonra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(2)[15] A kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv e törvény alkalmazása során tulajdonosi jogkörben jár el.

(3)[16] A kincstári vagyon kezeléséért felelős szerv és a párt közötti jogvitára a polgári eljárás általános szabályait kell alkalmazni.

Az egyéb pártok ingatlanhasználata

14. § Az 1. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek meg nem felelő pártoknak az ingatlanrendezési tv. hatálya alá eső ingatlanai használatának jogcímére és tartalmára - ideértve a használati jog megszűnését is - a jelen törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

Hatálybalépés

15. § Ez a törvény a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Göncz Árpád s. k.,

a Köztársaság elnöke

Dr. Áder János s. k.,

az Országgyűlés elnöke

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt az Országgyűlés a 2000. június 13-i ülésnapján fogadta el.

[2] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[3] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[4] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[5] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[6] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[7] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[8] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[9] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[10] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[11] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[12] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[13] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[14] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[15] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

[16] Módosította a 2006. évi CIX. törvény 124. § (1) bekezdés j) pontja. Hatályos 2007.01.01

Tartalomjegyzék