124/2001. (VII. 10.) Korm. rendelet
a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet módosításáról
1. §
(1) A súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (3) bekezdésének c), d) és e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"c) jövedelem: a személyi jövedelemadóról szóló törvényben jövedelemként meghatározott vagyoni érték (bevétel) munkavállalói járulékkal, személyi jövedelemadóval, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal, valamint a személyi jövedelemadóról szóló törvényben elismert költségekkel csökkentett része, függetlenül attól, hogy adómentesnek vagy adókötelesnek minősül.
Nem minősül jövedelemnek az e rendelet alapján a súlyos mozgáskorlátozott személyek számára megállapított közlekedési kedvezmény összege;
d) tanulói jogviszonyban álló: a korai fejlesztésben és gondozásban részesülő, a képzési kötelezettségét teljesítő, a bölcsőde gondozottja, a közoktatási intézmény neveltje vagy tanulója, a felsőoktatási intézmény hallgatója, illetőleg az, aki e képzésekben részt venni nem tud, de állami, önkormányzati, alapítványi vagy magán rehabilitációs intézménybe rendszeresen bejár és képzésben vagy rehabilitációs, illetőleg szinten tartó foglalkozáson részt vesz - feltéve, hogy nevelése, gondozása, oktatása a hat hónapot meghaladja -,továbbá az átképzésben részesülő munkanélküli;
e) munkaviszony: a magyar jog hatálya alá tartozó munkaviszony, a közszolgálati, a közalkalmazotti jogviszony; a bíró és az igazságügyi alkalmazott, illetőleg az ügyész és az ügyészségi alkalmazott szolgálati jogviszonya, a fegyveres erők és rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonya, a biztosított bedolgozói jogviszony, a hivatásos nevelőszülői jogviszony, a szövetkezeti tag munkaviszonya, az országgyűlési vagy helyi önkormányzati képviselői jogviszony, valamint a polgármesteri foglalkoztatási jogviszony;"
(2) Az R. 1. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) E rendelet alkalmazásában a munkaviszonyban állóval esik egy tekintet alá az a súlyos mozgáskorlátozott személy is, aki a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 4. §-ának b) és d) pontja szerinti egyéni vagy társas vállalkozó, valamint az, aki a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény alapján munkanélküli járadékban, illetve keresetpótló juttatásban részesül."
2. §
Az R. 3. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Az (1) bekezdés szerint szerzési támogatással megvásárolt vagy külföldről behozott személygépkocsit a szerzési támogatásra jogosult a vásárlás, illetőleg a belföldi forgalom számára történő vámkezelés (a továbbiakban: behozatal) időpontjától számított három éven belül csak a hivatal előzetes hozzájárulásával idegenítheti el. Az elidegenítési tilalmat a járműnyilvántartásba az állam javára kell bejegyezni."
3. §
Az R. 5. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép, és ezzel egyidejűleg a bekezdés kiegészül a következő új c) ponttal:
(Az átalakítási támogatás)
"b) a személygépkocsi olyan átalakításához nyújtott támogatás, amely lehetővé teszi a súlyos mozgáskorlátozott személy személygépkocsival történő szállítását, vagy
c) a személygépkocsinak a súlyos mozgáskorlátozott személy biztonságos szállítását szolgáló eszközzel való ellátásához nyújtott támogatás."
4. §
Az R. 6. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (6)-(7) bekezdések számozása (7)-(8) bekezdésre módosul:
"(6) Nem jogosult közlekedési támogatásra az a súlyos mozgáskorlátozott személy, aki fogyatékossági támogatásban részesül."
5. §
Az R. 9. §-ának (1) bekezdése a következő új j) ponttal egészül ki:
[A 8. § (1) bekezdése szerinti kérelemhez mellékelni kell]
"j) a közlekedési támogatás iránti kérelem esetén a súlyos mozgáskorlátozott személy nyilatkozatát arról, hogy a kérelem benyújtásának időpontjában fogyatékossági támogatásban nem részesül."
6. § Az R. 15. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre módosul:
"(3) A szerzési támogatás kielégítését megállapító határozatban rendelkezni kell a szerzési támogatásban részesített személy 18/A. § (1) bekezdése szerinti kötelezettségéről, valamint arról, hogy a szerzési támogatásban részesített személy a személygépkocsit a vásárlás, illetőleg a behozatal napjától számított három éven belül csak a hivatal előzetes engedélyével idegenítheti el."
7. §
(1) Az R. 18. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A számlán a vásárló nevét, címét, a személygépkocsi típusát, lökettérfogatát és forgalmi rendszámát, ez utóbbi hiányában motorszámát, valamint alvázszámát is fel kell tüntetni."
(2) Az R. 18. §-a a következő új (3) és (6) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (3)-(4) bekezdések számozása (4)-(5) bekezdésre módosul:
"(3) A 3. § (1) bekezdés b) pontja szerint külföldről behozott személygépkocsi esetén az utalványt a szerzési támogatásban részesített személy nyújtja be a támogatás kiegyenlítése céljából a Minisztériumba. A benyújtott utalványhoz csatolni kell a vámhatóság által kiállított, a vámkezelés tényét igazoló okmány másolatát."
"(6) A Minisztérium az utalvány ellenértékének kiegyenlítését követő nyolc napon belül értesíti a hivatalt az utalvány felhasználásáról a vásárló nevének, címének, a megvásárolt személygépkocsi típusának, lökettérfogatának és forgalmi rendszámának, ez utóbbi hiányában motorszámának, valamint alvázszámának megjelölésével."
8. §
Az R. a 18. §-t követően a következő alcímmel és az alábbi 18/A-18/D. §-sokkal egészül ki:
"Az elidegenítési tilalomra vonatkozó szabályok
18/A. § (1) A szerzési támogatásban részesített személy
a) a kereskedelmi értékesítésről szóló számlát - ha adásvételi szerződés is készült, a szerződést is - a vásárlás,
b) külföldről behozott személygépkocsi esetén a vámkezelés tényét igazoló vámokmányt a behozatal időpontjától számított öt napon belül - a közlekedési igazgatási hatóságnak a személygépkocsi törzskönyvének kiadására irányuló eljárásának megindítását megelőzően - köteles bemutatni az utalványt kiállító hivatalnak. A hivatal a bemutatott számlán, szerződésen, illetőleg vámokmányon záradékban igazolja a bemutatás tényét.
(2) A hivatal az (1) bekezdés szerint bemutatott számla, szerződés, illetőleg vámokmány alapján a bemutatástól számított nyolc napon belül határozatban rendelkezik az elidegenítési tilalomnak az állam javára történő járműnyilvántartásba való bejegyzéséről, valamint az elidegenítési tilalom megszűnéséig vagy törléséig a törzskönyv kiadásának felfüggesztéséről. A hivatal a határozatot az elidegenítési tilalom bejegyzése végett haladéktalanul megküldi a szerzési támogatásban részesített személy lakóhelye, illetve tartózkodási helye szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságnak. A közlekedési igazgatási hatóság a határozat kézbesítését követő negyvenöt napon belül értesíti a hivatalt az elidegenítési tilalom bejegyzéséről, illetőleg arról, ha a szerzési támogatásban részesített személy nem kérte a személygépkocsi tulajdonjog-változásának a nyilvántartásba vételét (a továbbiakban: átírás).
(3) A támogatásban részesített - illetőleg képviseletében eljáró - személy a jármű forgalomba helyezésére vagy átírására irányuló eljárás során köteles nyilatkozni arról, hogy a járművet szerzési támogatás felhasználásával vásárolta, és kéri a törzskönyv kiállításának felfüggesztését a hivatal határozatának megérkezéséig.
18/B. § Ha a szerzési támogatásban részesített személy a 18/A. § (1) és (3) bekezdésében foglalt kötelezettségének nem tesz eleget, vagy a személygépkocsi átírását elmulasztja, a szerzési támogatást vissza kell fizetnie. A visszafizetést a hivatal határozattal rendeli el. A szerzési támogatás viszszafizetésére egyebekben a 20. § (1)-(4) bekezdésében foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.
18/C. § (1) Ha az elidegenítési tilalom ideje lejárt és á (2) bekezdés a)-b) pontjaiban foglaltak szerint törlésre nem került sor, az elidegenítési tilalom megszűnik. Az elidegenítési tilalom megszűnésekor a törzskönyvet a szerzési támogatásban részesült személynek kérelmére ki kell adni.
(2) Törölni kell a járműnyilvántartásból az elidegenítési tilalomra vonatkozó bejegyzést, ha
a) az elidegenítési tilalomról szóló határozatot hozó hivatal előzetesen engedélyezte a szerzési támogatásra jogosultnak, illetőleg örökösének a személygépkocsi elidegenítését,
b) a személygépkocsit műszaki állapota miatt a közúti forgalomból véglegesen kivonták, illetőleg a személygépkocsit eltulajdonították.
(3) A szerzési támogatásban részesült személy, illetőleg örököse a hivatal előzetes hozzájárulásával az elidegenítési tilalom fennállásának ideje alatt a személygépkocsit elidegenítheti, ha a szerzési támogatásnak a határozathozatal napjától számított időarányos részét a Minisztériumnak visszafizeti. A hivatal az előzetes hozzájárulást megadó határozatában rendelkezik a támogatás időarányos részének tizenöt napon belüli visszafizetésről, valamint az elidegenítési tilalom járműnyilvántartásból való törléséről, és a törzskönyvnek a szerzési támogatásban részesült személy részére történő kiadásáról. A hivatal a határozatot megküldi a Minisztériumnak. A hivatal az elidegenítési tilalom törlése végett akkor küldi meg a határozatot a közlekedési igazgatási hatóságnak, ha a visszafizetés megtörténtét a Minisztérium visszaigazolja, vagy a szerzési támogatásban részesült személy, illetőleg örököse hitelt érdemlően igazolja. Ha a szerzési támogatásban részesült személy, illetőleg örököse a szerzési támogatás időarányos részét a határozatban megállapított határideig nem fizeti vissza, a hivatal az előzetes hozzájárulást visszavonja.
(4) A hivatal a (2) bekezdés b) pontjában foglalt esetben az elidegenítési tilalom törlését a szerzési támogatásban részesült személy, illetőleg örököse kérelmére határozattal rendeli el. A kérelemhez mellékelni kell a törlésre okot adó körülmények igazolására szolgáló okiratok másolatát. A hivatal a határozat egyidejű megküldésével megkeresi a közlekedési igazgatási hatóságot az elidegenítési tilalom törlése és a törzskönyvnek a szerzési támogatásban részesített személy, illetőleg örököse részére történő kiadása iránt.
18/D. § Az elidegenítési tilalom bejegyzését és törlését, valamint a szerzési támogatás 18/B. § alapján történő visszafizetését elrendelő határozat ellen államigazgatási úton jogorvoslatnak helye nincs."
9. §
Az R. 20. §-ának (2) bekezdése az alábbi mondattal egészül ki:
"A jegyző a visszafizetést elrendelő határozatot megküldi a Minisztériumnak."
10. §
(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépése előtt kiállított, de a hatálybalépésekor még fel nem használt utalványok esetében is alkalmazni kell.
(2) E rendelet 4. és 5. §-a 2002. január 1. napján lép hatályba.
(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R.
a) 3. §-a (1) bekezdésének a) pontjában a " 2 millió" szövegrész helyébe a "3 millió",
b) 3. §-a (1) bekezdésének b) pontjában a "Népjóléti Minisztérium" szövegrész helyébe a "Szociális és Családügyi Minisztérium",
c) 14. §-a (1) bekezdésének a "Népjóléti Közlöny" szövegrésze helyébe a "Minisztérium hivatalos lapjában",
d) 19. §-a (1) bekezdésének a "Területi Államháztartási Közigazgatási és Információs Szolgálatnak (a továbbiakban: TAKISZ)" szövegrésze helyébe a "Területi Államháztartási Hivatal (a továbbiakban: TÁH)",
e) 19. § (2) bekezdésének a "TÁKISZ" , szövegrésze helyébe a "TAH"
szövegrész lép.
(4) A Szociális és Családügyi Minisztérium e rendelet hatálybalépésének időpontjában még fel nem használt utalvánnyal rendelkező jogosultak névsorát e rendelet hatálybalépését követő 30 napon belül megküldi a megyei, fővárosi közigazgatási hivatalnak. A hivatal a jogosultakat határozatban hívja fel a 18/A. §-ban foglalt kötelezettség teljesítésére. A határozatban rendelkezni kell arról is, hogy a szerzési támogatásban részesített személy a személygépkocsit a vásárlás, illetőleg a behozatal napjától számított három éven belül csak a hivatal előzetes engedélyével idegenítheti el.
Orbán Viktor s. k.,
Miniszterelnök