Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

151/2001. (IX. 1.) Korm. rendelet

a Hírközlési Főfelügyeletnek az elektronikus aláírással kapcsolatos feladat- és hatásköréről, valamint eljárásának részletes szabályairól

A Hírközlési Főfelügyeletnek az elektronikus aláírásról szóló 2001. évi XXXV. törvénnyel (a továbbiakban: Eat.) kapcsolatos feladat- és hatásköréről, valamint az Eat. alapján lefolytatott eljárások részletes szabályairól, az ezekkel kapcsolatos nyilvántartások vezetéséről, tartalmáról az Eat. 27. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a Hírközlési Főfelügyeletre (a továbbiakban: Felügyelet), valamint a belföldi lakóhelyű vagy belföldön tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyekre, illetve belföldi székhelyű (telephelyű) jogi személyekre vagy jogi személyiség nélküli szervezetekre, melyek fokozott biztonságú vagy minősített szolgáltatást nyújtanak, vagy a Felügyelethez fokozott biztonságú szolgáltatás nyújtására irányuló bejelentést tesznek, illetve minősítési eljárás lefolytatása iránti kérelmet nyújtanak be.

I. Fejezet

A FOKOZOTT BIZTONSÁGÚ SZOLGÁLTATÓK NYILVÁNTARTÁSBA VÉTELE ÉS TÖRLÉSE, VALAMINT A VÁLTOZÁSOK BEJELENTÉSE

2. §

(1) A fokozott biztonságú szolgáltatót a szolgáltató által a szolgáltatás nyújtásának megkezdése előtt 30 nappal tett bejelentése alapján a Felügyelet nyilvántartásba veszi. A bejelentésnek tartalmaznia kell:

a) a fokozott biztonságú szolgáltató nevét, lakcímét vagy székhelyét;

b) a fokozott biztonságú szolgáltató által végzett szolgáltatások megnevezését;

c) a szolgáltatások nyújtásának helyét;

d) amennyiben a fokozott biztonságú szolgáltató szerepel a cégnyilvántartásban, a cégjegyzékszámát.

(2) A bejelentéshez csatolni kell:

a) a szolgáltatási szabályzatot;

b) a szolgáltatások nyújtása kapcsán alkalmazott általános szerződési feltételeket;

c) harminc napnál nem régebbi cégkivonatot, egyéni cégnek nem minősülő egyéni vállalkozó esetén a vállalkozói igazolvány hiteles másolatát;

d) az Eat. 27. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott külön jogszabályban rögzített biztosítékok meglétét igazoló okiratokat.

(3) Amennyiben a bejelentés nem felel meg az (1) és (2) bekezdésben foglaltaknak, a Felügyelet a bejelentőt haladéktalanul - határidő megjelölésével - hiánypótlásra hívja fel.

(4) Amennyiben a Felügyelet megállapítja, hogy a bejelentés a hiánypótlást követően sem felel meg az (1) és a (2) bekezdésben foglaltaknak, a nyilvántartásba vételt megtagadja, és erről a bejelentőt írásban értesíti.

(5) A fokozott biztonságú szolgáltató a működésében - a nyilvántartásba vételkor bejelentett adatok, illetve a Felügyelet által vizsgált körülmények körében - tervezett változást 30 nappal megelőzően köteles bejelenteni a Felügyeletnek. Ha a változás a szolgáltatási szabályzat módosítását is igényli, a változás bejelentésével egyidejűleg a szolgáltatási szabályzat módosítását is be kell nyújtani. A változás bejelentéséhez csatolni kell a 2. § (1) és (2) bekezdése szerinti azon iratokat, amelyek a szolgáltatónak a változással érintett körülményeire vonatkoznak.

(6) A Felügyelet a fokozott biztonságú szolgáltatót a nyilvántartásból törli, ha az Eat. 21. § (1) bekezdés a)-e) pontjában meghatározott intézkedései nem vezettek eredményre, és

a) a nyilvántartásba vételt meg kellett volna tagadnia,

vagy

b) az Eat.-ban, illetve az Eat. végrehajtására kiadott jogszabályokban foglalt követelmények teljesítése más módon nem biztosítható.

II. Fejezet

A MINŐSÍTÉSI ELJÁRÁS

3. §

(1) A Felügyelet kérelemre lefolytatja az elektronikus aláírással kapcsolatos szolgáltatásra vonatkozó minősítési eljárást.

(2) A 2. § (1) bekezdésének a)-d) pontjait tartalmazó kérelemhez a 2. § (2) bekezdésének a)-d) pontjában felsoroltakon túlmenően a minősítési eljárás lefolytatása végett csatolni kell:

a) a szolgáltató, illetve vezető tisztségviselője, vezetője, alkalmazottai büntetlen előéletét igazoló, három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványokat;

b) az Eat. 27. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott külön jogszabályban rögzített bizalmi munkakörök betöltéséhez szükséges szakképzettséget igazoló okiratokat (szakmai gyakorlatot, végzettséget, szakképesítést igazoló okiratok);

c) az Eat. 27. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott külön jogszabályban rögzített mértékű felelősségbiztosítás megkötését igazoló okiratot.

d)[1] a szolgáltatóval szemben az elektronikus aláírással kapcsolatos szolgáltatásokra és ezek szolgáltatóira vonatkozó részletes követelményekről szóló 16/2001. (IX. 1.) MeHVM rendelet 19-32. §-ában meghatározott követelményeknek való megfelelőséget igazoló - külön jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelő, független szakértő által kiadott - szakvéleményt.

4. §

(1) A Felügyelet a kérelmező minősítéséről a kérelmező által becsatolt iratok, valamint a kérelmezőnél lefolytatott, a határozathozatalhoz szükséges tényállás tisztázására, valamint a minősítés megadásához szükséges feltételek fennállásának ellenőrzésére szolgáló helyszíni szemle alapján dönt.

(2) A helyszíni szemléről jegyzőkönyvet kell felvenni.

(3) Amennyiben a Felügyelet megállapítja, hogy a kérelem nem tartalmazza hiánytalanul az e rendeletben meghatározott adatokat és mellékleteket, nyolc napon belül a kérelmezőt - határidő megjelölésével - hiánypótlásra hívja fel. Az Eat. 17. § (4) bekezdésében előírt határidőt a kérelem és annak jogszabályban előírt mellékletei hiánytalan benyújtásától kell számítani.

(4) A Felügyelet a szolgáltató számára a minősítést megadja, amennyiben a szolgáltató megfelel az Eat. 27. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott külön jogszabályban rögzített követelményeknek.

(5) Amennyiben a Felügyelet a kérelmezőnek a kérelemben foglaltak szerint a minősítést megadja, a szolgáltatót felveszi a minősített szolgáltatók nyilvántartásába, mely az Eat.-ban meghatározott adatokat tartalmazza.

(6) A Felügyelet a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg intézkedik az Eat. 17. § (1) bekezdése alkalmazásával elsőként nyilvántartásba vett minősített hitelesítés-szolgáltató nevének, székhelyének, adóazonosító számának a Magyar Közlönyben történő közzététele iránt.

5. §

(1) A minősített szolgáltató a működésében - a minősítéskor bejelentett adatok, illetve a Felügyelet által vizsgált körülmények körében - tervezett változást köteles 30 nappal megelőzően bejelenteni a Felügyeletnek. Ha a változás a szolgáltatási szabályzat módosítását is igényli, a változás bejelentésével egyidejűleg a szolgáltatási szabályzat módosítását is be kell nyújtani. A változás bejelentéséhez csatolni kell a 3. § (2) bekezdésében meghatározott azon iratokat, amelyek a szolgáltatónak a változással érintett körülményeire vonatkoznak.

(2) Amennyiben a Felügyelet ellenőrzése során a minősített szolgáltató működésében változást tapasztal, vagy ilyen más módon a tudomására jut, felhívja az ezzel összefüggő iratok csatolására, a szolgáltatási szabályzat módosítására, és köteles a minősítést a felhívástól számított 30 napon belül újra elvégezni. Ebben az esetben az ismételt minősítés időtartama alatt a minősített hitelesítés-szolgáltató nem jogosult új, minősített tanúsítványokat kiadni.

6. §

A Felügyelet a minősített szolgáltatót a minősített szolgáltatók nyilvántartásából törölheti, az Eat. 21. § (1) bekezdés alapján.

III. Fejezet

KÜLFÖLDI TANÚSÍTVÁNNYAL KAPCSOLATOS KÖZZÉTÉTELI ELJÁRÁS

7. §

(1) A Felügyelet a külföldi székhelyű, illetve lakóhelyű (a továbbiakban: külföldi) hitelesítés-szolgáltató által kibocsátott tanúsítvánnyal kapcsolatos felelősségvállalást, illetőleg a külföldi hitelesítés-szolgáltató által kibocsátott tanúsítvány felülhitelesítését (a továbbiakban együtt: felelősségvállalás) nyilvántartásba veszi, és arról bárki számára hozzáférhető és folyamatosan elérhető jegyzéket tesz közzé.

(2) A belföldi székhelyű, illetőleg lakóhelyű (a továbbiakban: belföldi) hitelesítés-szolgáltató haladéktalanul köteles bejelenteni a felelősségvállalást. A bejelentésnek tartalmaznia kell:

a) a felelősséget vállaló belföldi hitelesítés-szolgáltató és a külföldi hitelesítés-szolgáltató nevét, székhelyét, illetve lakóhelyét;

b) a felelősségvállalás kezdetének és végének időpontját;

c) a felelősségvállalásnak tárgybeli, földrajzi, időbeli vagy egyéb korlátait, illetőleg a felelősségvállalás legmagasabb értékét;

d) a felelősségvállalás módját.

(3) A jegyzék tartalmazza a (2) bekezdésben foglalt adatokat, valamint annak a megjelölését, hogy a felelősséget vállaló belföldi hitelesítés-szolgáltató e rendelet szerint nyilvántartásba lett-e véve vagy minősítve lett-e.

(4) Amennyiben a Felügyelet megállapítja, hogy a bejelentés nem tartalmazza hiánytalanul a (2) bekezdésben meghatározott adatokat, a bejelentőt határidő megjelölésével felhívja a hiányok pótlására, ennek elmulasztása vagy nem teljes körű teljesítése esetén a nyilvántartásba vételt megtagadja.

IV. Fejezet

HITELESÍTÉS-SZOLGÁLTATÓ TEVÉKENYSÉGÉNEK BEFEJEZÉSE

8. §

(1) Amennyiben a hitelesítés-szolgáltató hitelesítésszolgáltatási tevékenységét be kívánja fejezni, köteles a tevékenység befejezéséről legalább hatvan nappal megelőzően a Felügyeletnek bejelentést tenni.

(2) A bejelentésnek tartalmaznia kell:

a) a hitelesítés-szolgáltató nevét, lakcímét vagy székhelyét;

b) a befejezés időpontjának meghatározását;

c) egy - a tevékenységét befejezni kívánó hitelesítésszolgáltatóval azonos besorolású - hitelesítés-szolgáltató megjelölését, aki az Eat. 9. § (6)-(7) bekezdés szerinti feladatainak ellátását átveszi.

(3) A minősített hitelesítés-szolgáltatóval azonos besorolásúnak minősül más minősített hitelesítés-szolgáltató. A fokozott biztonságú szolgáltatóval azonos besorolásúnak minősül más fokozott biztonságú szolgáltató.

(4) A tevékenységét befejező hitelesítés-szolgáltató a nyilvántartást átvevő kijelölt hitelesítés-szolgáltatónak a nyilvántartások átvétele és működtetése kapcsán felmerülő költségeit köteles megtéríteni.

9. §

(1) Ha a hitelesítés-szolgáltató tevékenységének befejezése előtt a 8. § (2) bekezdésében meghatározott tartalmú bejelentést nem tett, a nyilvántartásokat átvevő hitelesítésszolgáltatót a Felügyelet jelöli ki.

(2) A nyilvántartásokat átvevő hitelesítés-szolgáltatót a Felügyelet jelöli ki akkor is, ha a hitelesítés-szolgáltatót a hatósági nyilvántartásból a 2. § (6) bekezdése alapján törli.

(3) A Felügyelet lehetőség szerint azt a hitelesítés-szolgáltatót jelöli ki, amely a nyilvántartások átvételére önként vállalkozik, ennek érdekében megkeresi az érintett hitelesítés-szolgáltatókat. A feladatot önként vállaló hitelesítésszolgáltató hiányában a Felügyelet a kijelölésről szóló határozatában kötelezi a nyilvántartások átvételére a kijelölt hitelesítés-szolgáltatót.

(4) A Felügyelet azt a hitelesítés-szolgáltatót jelöli ki, amelyik a tevékenységét befejező hitelesítés-szolgáltatóval azonos besorolású. Amennyiben több ilyen hitelesítésszolgáltató van, a (3) bekezdésben meghatározottak figyelembevételével a Felügyelet a kijelölés során az aláíró ügyfelek érdekeire és a hosszú távú biztonságos működés feltételeire való tekintettel hozza meg döntését.

(5) A Felügyelet haladéktalanul intézkedik a tevékenységet befejező hitelesítés-szolgáltató által kibocsátott tanúsítványok visszavonásáról és ennek közzétételéről.

(6) Amennyiben a tevékenységét befejező hitelesítésszolgáltató a 8. § (1) bekezdésében meghatározott bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, a Felügyelet emiatt felmerült költségeit a Felügyelet felszólításában foglaltak szerint 15 napon belül köteles megfizetni.

(7) Amennyiben a hitelesítés-szolgáltató az (5) bekezdésben foglalt kötelezettségének a megadott határidőn belül nem tesz eleget, a Felügyelet az Eat. 27. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott külön jogszabályban rögzített biztosítékokból eredő jogait érvényesítheti.

V. Fejezet

HATÓSÁGI ELLENŐRZÉS

10. §

A Felügyelet a szolgáltatók ellenőrzésével kapcsolatban ellátja az Eat. 20-23. §-ában meghatározott feladatokat és alkalmazza az ott meghatározott intézkedéseket, valamint a minősített szolgáltatóknál átfogó éves helyszíni ellenőrzést végez. Az ellenőrzésről, valamint az annak során szerzett tapasztalatairól készített éves összesített értékelő jelentését a tárgyévet követő év április 30-áig nyilvánosságra hozza.

VI. Fejezet

HATÓSÁGI NYILVÁNTARTÁS VEZETÉSE

11. §

(1) A Felügyelet olyan nyilvántartási rendszert alakít ki, amely biztosítja a nyilvántartások közzétételét és folyamatos elérhetőségét az internet segítségével.

(2) A Felügyelet a 2. § (1), a 4. § (5), valamint a 7. § (1) bekezdésében foglalt nyilvántartásokon túl a 12-15. §-ok szerinti nyilvántartásokat vezeti.

A hitelesítés-szolgáltatóknak a tevékenység befejezésével kapcsolatos nyilvántartása

12. §

A Felügyelet nyilvántartásba veszi a tevékenységét befejező hitelesítés-szolgáltató nyilvántartásait átvevő, illetve az Eat. 9. § (7) bekezdésében foglalt feladatot ellátó hitelesítés-szolgáltatót. A nyilvántartás a tevékenységét befejező, illetve a nyilvántartásait átvevő hitelesítés-szolgáltatónak az Eat.-ban meghatározott adatalt tartalmazza.

Elektronikus aláírási termékek nyilvántartása

13. §

(1) A Felügyelet az Eat. 27. § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott külön jogszabályban rögzítettek alapján a kijelölt tanúsító szervezet által kiállított megfelelőségi tanúsítványban foglalt elektronikus aláírási terméket, mint biztonságos elektronikus aláírási terméket nyilvántartásba veszi, a tanúsító szervezet bejelentésében foglalt alábbi adatok alapján:

a) a megfelelőségi tanúsítványban foglalt elektronikus aláírási termék gyártója;

b) a termék sorozatának vagy típusának megnevezése (azonosítója);

c) a megfelelőségi tanúsítvány kiadásának kelte.

(2) Amennyiben a kijelölt tanúsító szervezet bejelentésében a Felügyeletet arról értesíti, hogy a megfelelőségi tanúsítványt visszavonta, a Felügyelet az elektronikus aláírási terméket a biztonságos elektronikus aláírási termékek nyilvántartásából törli.

Tanúsító szervezetek nyilvántartása

14. §

(1) A Felügyelet az elektronikus aláírási termékek megfelelőségének tanúsítására jogosult szervezeteket a kijelölő, illetőleg a laboratóriumok, a tanúsító és ellenőrző szervezetek akkreditálásáról szóló 1995. évi XXIX. törvény szerinti szakmai akkreditáló bizottságok értesítése alapján a kijelölési, illetve akkreditálási okirat tartalma szerint nyilvántartásba veszi.

(2) A Felügyelet az elektronikus aláírási termékek megfelelőségének tanúsítására jogosult szervezeteket a nyilvántartásból törli, ha a kijelölő a kijelölést visszavonta vagy törölte, illetve, ha a szakmai akkreditáló bizottság az akkreditációt visszavonta.

Tanúsítványtípusok nyilvántartása

15. §

(1) A Felügyelet a minősített hitelesítés-szolgáltató által kibocsátott tanúsítványtípusok megnevezését a szolgáltató bejelentése alapján nyilvántartásba veszi. A bejelentésnek tartalmaznia kell a tanúsítványtípus megnevezését, valamint a kibocsátásnak a minősített szolgáltató által meghatározott feltételeit.

(2) A Felügyelet a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg a bejelentett tanúsítványtípushoz azonosító jelet rendel, az azonosító jelet nyilvántartásába veszi, és a szolgáltatót a tanúsítványtípushoz rendelt azonosító jelről értesíti.

VII. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

16. §

(1) Ez a rendelet 2001. szeptember 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az egységes hírközlési hatóságról, valamint egyes hírközlést érintő jogszabályok módosításáról szóló 232/1997. (XII. 12.) Korm. rendelet 3. §-ának (1) bekezdése az alábbi c) ponttal egészül ki, és a jelenlegi c)-e) pont jelölése d)-f) pontra változik:

(3. § A Főfelügyelet hatósági jogkörében, valamint a hatósági jogalkalmazási és felügyeleti tevékenység irányítása körében)

"c) ellátja az elektronikus aláírásról szóló 2001. évi XXXV. törvény alapján külön jogszabályban meghatározott feladatokat;"

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 47/2002. (III. 26.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.03.31.

Tartalomjegyzék