167/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet
az építési műszaki ellenőri tevékenységről szóló 158/1997. (IX. 26.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. §-a (1) bekezdésének f) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
(1) Az építési műszaki ellenőri tevékenységről szóló 158/1997. (IX. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (3) bekezdésének i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a bekezdés az alábbi j) ponttal egészül ki:
(Az építési műszaki ellenőr feladata különösen:)
"i) a beépített anyagok, szerkezetek és berendezések megfelelőség igazolása meglétének ellenőrzése,
j) a műszaki ellenőri feladatok elvégzésének dokumentálása az építési naplóban."
(2) Az R. 2. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Ha az építőipari kivitelezést - fővállalkozó hiányában - több kivitelező végzi és több felelős műszaki vezető irányítja, akkor az építési műszaki ellenőr - az építtető külön megbízása alapján - gondoskodik arról, hogy az elvégzett részmunkák vonatkozásában az egyes kivitelzők felelős műszaki vezetői által tett nyilaktozatok az építési naplóban összegyűjtésre kerüljenek, és azok a használatbavételi engedély iránti kérelem benyújtásakor az építtető rendelkezésére álljanak."
2. §
(1) Az R. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Ha az építési beruházás költsége nem éri el a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény (a továbbiakban: Kbtv.) 2. §-ának (3) bekezdésében az építési beruházásokra megállapított értékhatárt:
a) a Névjegyzékbe nem vett, de a 4. § (1) bekezdésében előírt feltételeknek megfelelő személy az építésfelügyeleti feladatokat ellátó szerv (a továbbiakban: építésfelügyelet) előzetes írásbeli engedélyével saját maga, vagy a Ptk. 685. §-ának b) pontja szerinti közeli hozzátartozói számára,
b) a Névjegyzékben az építményfajta fő jellemzője szerinti fejezetben szereplő felsőfokú végzettségű műszaki ellenőr egyszemélyben is elláthatja a műszaki ellenőri feladatokat."
(2) Az R. 3. §-a (3) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A névjegyzékbe kérelemre az vehető fel, aki az e rendeletben előírt...)
"e) a külön jogszabályban meghatározott névjegyzékbe vételi igazgatási szolgáltatási díjat befizette,"
(3) Az R. 3. §-ának (5)-(6) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(5) Gyakorlati időnek számít
a) felsőfokú képesítés esetén a 3 éves,
b) középfokú képesítés esetén az 5 éves,
Magyarországon folytatott építészeti-műszaki tervezési, építéskivitelezési, építésügyi igazgatási, építésfelügyeleti, beruházói-műszaki, valamint az e területeken folytatott oktatói tevékenység.
(6) Szakvizsgát a szakképzésért felelős miniszterek által külön jogszabályban meghatározott előírásoknak megfelelően jogi, pénzügyi, szabvány- és minőségügyi, illetve középfokú képesítés esetén építési-műszaki szakmai ismeretekből kell letenni."
3. §
(1) Az R. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendelet alkalmazása szempontjából szakirányú felsőfokú szakképesítésnek - a műszaki felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló külön jogszabály előírásainak figyelembevételével - az alábbiak tekintendők:
a) építmények esetében építészmérnöki, építőmérnöki vagy településmérnöki,
b) építmény- és épületgépészeti területen gépészmérnöki,
c) építmény- és épületvillamossági területen villamosmérnöki
egyetemi vagy főiskolai oklevél."
(2) Az R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Középfokú szakképesítésnek az egyes építményfajtáknak megfelelő szakirányú technikusi oklevél, vagy a technikusképzés szüneteltetésének időszakában a szakközépiskolai érettségi bizonyítvány minősül."
(3) Az R. 4. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:
"(3) Amennyiben a végzettséget igazoló oklevélből nem állapítható meg egyértelműen a szakirány, és a kérelmező a 9. § (3) bekezdése alapján sem vehető fel a névjegyzékbe, akkor a kért névjegyzéki kategóriára való jogosultságát az építmény jellege szerint hatáskörrel rendelkező minisztérium, a Magyar Mérnöki Kamara, a Magyar Építész Kamara és az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége egy-egy delegált tagjából álló, esetenként létrehozott bizottság jogosult meghatározni. A bizottság működésének feltételeit saját maga határozza meg."
4. §
(1) Az R. 6. §-ának (1)-(2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A Névjegyzékbe való felvételi kérelmet a kérelmezőnek az állandó lakóhelye szerint illetékes és az adott építményfajta szerint hatáskörrel rendelkező - külön jogszabályokban meghatározott - építésfelügyelethez kell benyújtania.
(2) A kérelemhez mellékelni kell:
a) szakmai képesítést igazoló oklevél, bizonyítvány másolatát,
b) a műszaki ellenőri szakvizsga eredményes letételét bizonyító okirat másolatát,
c) a szakmai gyakorlati időt bizonyító okiratokat,
d) három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítványt, valamint
e) az igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló bizonylatot."
(2) Az R. 6. §-a az alábbi új (3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a (3) és (4) bekezdés számozása (4) és (5) bekezdésre változik:
"(3) A (2) bekezdés szerinti másolatok vagy közjegyző által hitelesített másolatok lehetnek, vagy az eredeti oklevél egyidejű bemutatása esetén a benyújtott egyszerű másolatra az építésfelügyelet rájegyzi az eredetivel való egyezés tényét."
5. §
Az R. 9. §-a a következő új (3)-(5) bekezdésekkel egészül ki, egyidejűleg a (3)-(4) bekezdések számozása (6)-(7) bekezdésekre módosul:
"(3) Azokat a közép- vagy felsőfokú műszaki, illetve agrárműszaki szakképesítéssel rendelkező személyeket, akik bizonyítani tudják, hogy a felvételi kérelemben megjelölt szakirányban a kérelem benyújtását megelőzően Magyarországon legalább 10 éven keresztül építési műszaki ellenőrként tevékenykedtek, 2003. július 31-ig előterjesztett kérelmükre az építésfelügyelet - a szakmai képesítés szakirányúságától függetlenül - az e jogszabályban előírt egyéb feltételek megléte esetén a Névjegyzékbe felveszi.
(4) A szakmai gyakorlat igazolásaként csak közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat fogadható el (munkáltatói, illetőleg az építési szakmai érdekképviseleti szerv, szakmai kamara által kiadott igazolás, továbbá munka vagy megbízási szerződés stb.).
(5) A (3) bekezdésben említett kérelmező szakmai vizsgára csak akkor bocsátható, ha a vizsgát megelőzően a Névjegyzéket vezető szervnél a legalább 10 éves szakmai gyakorlatát bizonyította és erről az építésfelügyelet igazolást adott ki. A szakirányú képesítéssel nem rendelkező személyeknek a szakvizsgán - az alapképzettség (felső-, középfokú) szintjétől függetlenül - az építési-műszaki alapismeretekből is vizsgát kell tenniük. A kérelmezőt a Névjegyzékbe a műszaki alapképzettség szintjének megfelelően kell besorolni."
6. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamaiban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) Az R. 3. §-ának (7) bekezdése e rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök