Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

30/2001. (X. 3.) EüM rendelet

a külső munkavállalók munkahelyi sugárvédelméről

Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 68. §-a (2) bekezdésének a) és c) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet hatálya az atomenergia alkalmazási körében külső munkavállalóként ellenőrzött területen munkát végző munkavállalókra, valamint az őket foglalkoztató munkáltatókra, továbbá az ellenőrzött terület engedélyeseire terjed ki.

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) ellenőrzött terület: az a munkaterület, amely megfelel az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 16/2000. (VI. 8.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 5. számú melléklete 2.2. bekezdése szerinti besorolásnak, tekintet nélkül arra, hogy ellenőrzött állandó vagy ellenőrzött alkalmi munkaterületnek minősül;

b) engedélyes: az a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki vagy amely az ellenőrzött területre az R. szerinti sugáregészségügyi hatósági engedéllyel rendelkezik;

c)[1] külső munkáltató: az az engedélyesnek nem minősülő természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, amely az ellenőrzött területen az R. 13. §-a és 14. § (1) és (2) bekezdése szerinti engedély alapján az atomenergia alkalmazási körébe tartozó tevékenységet végez, illetve végeztet;

d) külső munkavállaló: az R. 2. számú melléklete IV. fejezet 1.2. bekezdésében foglalt "A" besorolású munkavállaló (ideértve a gyakornokot és a tanulót is), aki külső munkáltató alkalmazásában az ellenőrzött területen az atomenergia alkalmazási körébe tartozó, bármilyen rövid ideig tartó tevékenységet végez;

e) egyéni dozimetriai ellenőrzési igazolás: olyan személyi dózisnyilvántartó lap, amelyen a Magyarországon munkát vállaló külföldi külső munkavállaló, valamint a külföldön munkát vállaló magyar külső munkavállaló személyi dozimetriai eredményei követhetőek;

f)[2] sugáregészségügyi hatóság: az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatala (a továbbiakban: OTH), illetve a sugár-egészségügyi feladatokra illetékességgel rendelkező fővárosi és megyei kormányhivatal.

g)[3] radiológiai monitoring rendszer: az üzemeltetés során az expozíciónak kitett munkavállalók védelmét biztosító rendszer, amely kiterjed különösen a munkahelyek területi besorolására, a munkavállalók kategóriákba sorolására, valamint az említett területek, illetve munkavállalói kategóriák ellenőrzésére és figyelemmel kísérésére irányuló intézkedésekre;

h)[4] a munkavállaló által végzett tevékenység: az ellenőrzött területen a külső munkavállaló által végzett bármilyen munka, amelyért az engedélyes felelős.

Az engedélyes kötelezettségei

3. §

(1) Az engedélyes köteles arról meggyőződni, hogy a külső munkáltató

a)[5] rendelkezik-e az R. 13. §-a és 14. § (1) és (2) bekezdése szerinti, valamint az e rendelet 5. § (1) bekezdése szerinti megfelelő engedéllyel, illetve

b) eleget tesz-e az 5. §-ban meghatározott kötelezettségeinek.

(2) Az engedélyes köteles a sugáregészségügyi hatóságnak bejelenteni, ha az ellenőrzött területre nézve saját maga vagy a munkaterület kezelője külső munkáltatóval szerződést kötött.

4. §

(1) Az engedélyes a külső munkavállaló tevékenységét illetően felelősséggel tartozik az R. vonatkozó rendelkezéseinek megtartásáért és a külső munkavállaló sugárvédelméért olyan módon, hogy az e célból alkalmazott sugárvédelmi és sugárbiztonsági rendszernek (beleértve az ellenőrzött terület műszeres sugárvédelmi ellenőrzését és a személyi dozimetriát is) a külső munkavállaló számára az állandó munkavállalókkal egyenértékű védelmet kell biztosítania.

(2) Az engedélyes (1) bekezdés szerinti kötelezettsége magába foglalja a jogszabály, illetve a hatósági engedély által az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzés érdekében előírt tárgyi és személyi feltételek biztosítását, így különösen:

a) az egyéni védőeszköz juttatását,

b) a sugárzás jellegének megfelelő dozimetriai ellátást,

c) minden egyes külső munkavállaló és minden ellenőrzött területen végzett tevékenység esetében a személyi dozimetriai adatok feljegyzését az R. 10. § (2) bekezdése szerinti munkahelyi sugárvédelmi szabályzatban meghatározott gyakorisággal, valamint

d) az ellenőrzött terület jellegének megfelelő speciális munkahelyi sugárvédelmi oktatást.

5. §

(1)[6] A külső munkáltató az ellenőrzött területen végzett tevékenység megkezdéséhez köteles az R. 13. §-a és 14. § (1) és (2) bekezdése szerinti engedélyt az illetékes sugáregészségügyi hatóságtól beszerezni.

(2) A külső munkáltató az ellenőrzött területen végzett tevékenysége során csak olyan külső munkavállalót alkalmazhat, aki az R. szerinti feltételeknek megfelel.

(3) A külső munkáltató külföldön ellenőrzött területen végzendő tevékenységét a sugáregészségügyi hatóságnak a tevékenység megkezdésétől számított 3 munkanapon belül bejelenti.

A külső munkavállaló kötelezettségei

6. §

(1) A külső munkavállaló az ellenőrzött területen folytatott tevékenysége során köteles a sugárvédelmi szabályzat rá vonatkozó előírásait megtartani.

(2) Külső munkavállaló külföldön csak megfelelő egyéni dozimetriai ellenőrzési igazolás (a továbbiakban: dozimetriai igazolás) birtokában végezhet ellenőrzött területen munkát.

(3) A külföldön dolgozó külső munkavállaló a tevékenységének befejezésével az egyéni dozimetriai adatait az egyéni dozimetriai ellenőrzési igazolásba bejegyezteti.

(4) A (3) bekezdés szerinti adatokat a külső munkavállaló Magyarországra való visszatérését követően az R. szerinti országos nyilvántartással és a munkáltatójával közli.

Dozimetriai ellenőrzés

7. §

Külső munkavállaló egyéni sugárterhelésének ellenőrzését, a dozimetriai mennyiségek feljegyzését és nyilvántartását belföldön az R. 2. számú mellékletében, illetve az R. 2. számú függelékében foglaltak alapján kell végezni.

8. §

(1)[7] A dozimetriai igazolást az Országos Közegészségügyi Központ (a továbbiakban: dozimetriai szolgálat) bocsátja ki.

(2) A magyar és angol nyelven kibocsátott dozimetriai igazolás a következő adatokat tartalmazza:

a) a külső munkavállaló neve, születési helye és ideje, illetőleg neme;

b) a külső munkavállaló nyilvántartási (dozimetriai igazolás) száma;

c) a külső munkavállaló elérhetőségét biztosító adat(ok);

d) a külső munkavállaló legutóbbi egészségügyi alkalmassági vizsgálatának ideje és a vizsgálat eredménye;

e) a külső munkavállaló elmúlt öt évre vonatkozó személyi dozimetriai adatait;

f) a külső munkáltató azonosítását és elérhetőségét biztosító adatokat; valamint

g) a kibocsátó megnevezését, a kibocsátás időpontját, továbbá a kibocsátó aláírását.

(3) A dozimetriai igazolásban az egyes ellenőrzési időszakokra (kiküldetésekre) bontva a következő dózis-mennyiségek jegyezhetők fel:

a) a személyi dózisegyenérték (egész test) Hp (10);

b) a személyi dózisegyenérték (szemlencse) Hp (3);

c) a személyi dózisegyenérték (kezek, bőr) Hp (0,07);

d) a lekötött effektív dózis; valamint

e) a radionuklid inkorporációra vonatkozó becsült adatok (nuklid, aktivitás).

(4) A dozimetriai igazolásba a személyi dózisokra vonatkozó adatokat az engedélyes jegyzi be, illetőleg írja alá.

(5) A külső munkavállaló köteles a dozimetriai igazolását megőrizni, továbbá az egyes ellenőrzési időszakok végén a dozimetriai eredményeket az engedélyessel bejegyeztetni és a dozimetriai szolgálattal közölni.

(6) Külföldi állampolgár külső munkavállaló a dozimetriai igazolását a saját országának illetékes hatóságától szerzi be. Azokra a külföldi állampolgár külső munkavállalókra, akik olyan országból érkeztek, ahol a dozimetriai igazolást még nem vezették be, az (1)-(6) bekezdésben foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

Hatósági ellenőrzés

9. §

A rendeletben foglaltak megtartását a sugáregészségügyi hatóság rendszeresen ellenőrzi, így különösen

a) a külső munkavállaló alkalmazásához előírt tárgyi és személyi feltételek biztosítását,

b) a külső munkavállaló egészségügyi alkalmasságának meglétét,

c) a külső munkavállaló dozimetriai igazolásának megfelelőségét,

d) a dozimetriai adatoknak a dozimetriai szolgálattal való közlését, valamint

e) a sugárvédelmi alapképzettség, illetve az ellenőrzött terület jellegének megfelelő munkahelyi sugárvédelmi képzettség meglétét.

10. §

(1) Ez a rendelet 2002. január l-jén lép hatályba.

(2) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai közötti társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, az azt kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban, összeegyeztethető szabályozást tartalmaz a Tanács, a külső munkavállalók munkahelyi sugárvédelméről szóló 90/641/EURATOM irányelvének rendelkezéseivel.

Dr. Mikola István s. k.,

egészségügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 18/2002. (IV. 12.) EüM rendelet 1. § - a. Hatályos 2002.04.20.

[2] Módosította a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 31. § a) pontja. Hatályos 2015.04.29.

[3] Beiktatta a 28/2004. (IV. 24.) ESZCSM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.05.01.

[4] Beiktatta a 28/2004. (IV. 24.) ESZCSM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.05.01.

[5] Megállapította a 18/2002. (IV. 12.) EüM rendelet 2. § - a. Hatályos 2002.04.20.

[6] Megállapította a 18/2002. (IV. 12.) EüM rendelet 3. § - a. Hatályos 2002.04.20.

[7] Módosította a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 31. § b) pontja. Hatályos 2015.04.29.

Tartalomjegyzék