Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/2001. (II. 23.) KöM rendelet

a poliklórozott bifenilek és a poliklórozott terfenilek és az azokat tartalmazó berendezések kezelésének részletes szabályairól

A hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt.) 59. §-a (2) bekezdésének cb) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet alkalmazásában

a) PCB:

aa) a poliklórozott bifenilek,

ab) a poliklórozott terfenilek,

ac) a monometil-tetraklór-difenil-metán, monometildiklór-difenil-metán, monometil-dibróm-difenil-metán, továbbá

ad) bármilyen keverék, amely ezen anyagok bármelyikét tartalmazza összesen 0,005 tömegszázaléknál nagyobb koncentrációban;

b) PCB-t tartalmazó berendezés: nem megtisztított, korábban és jelenleg is PCB-t tartalmazó bármilyen berendezés (transzformátorok, kondenzátorok, maradék PCB-készleteket tartalmazó gyűjtőedények). Azokat a berendezéseket, amelyek PCB-t tartalmazhatnak PCB-t tartalmazó berendezéseknek kell tekinteni, kivéve, ha bizonyítottan nem tartalmaznak PCB-t;

c) elhasználódott PCB: a hulladékká vált PCB-k;

d) megtisztítás: minden olyan művelet, amely lehetővé teszi a PCB-vel szennyezett berendezések; tárgyak és anyagok környezetvédelmi szempontból biztonságos körülmények között végzett hasznosítását, beleértve a PCB-t tartalmazó folyadékok PCB-t nem tartalmazó alkalmas folyadékokkal történő cseréjét is;

e) ártalmatlanítás: a hulladékká vált PCB, a PCB-t tartalmazó folyadékok, továbbá a meg nem tisztított vagy nem megtisztítható, PCB-vel szennyezett berendezések és tárgyak ártalmatlanítására szolgáló eljárások (1. számú melléklet).

2. §

E rendelet hatálya a hulladékká vált PCB-re és PCB-t tartalmazó hulladékká vált berendezésekre, továbbá a használatban levő PCB-t tartalmazó anyagokra a PCB-t tartalmazó berendezésekre és azok kezelésére terjed ki.

3. §

(1) A PCB-t tartalmazó transzformátorok működtetése csak addig folytatható, amíg a bennük levő PCB eleget tesz a dielektromos követelményekre vonatkozó szabványoknak, illetve előírásoknak, feltéve, hogy e transzformátorok jól működnek és nem szivárognak.

(2) Tilos az új transzformátorokat PCB-vel, illetve PCB-t tartalmazó folyadékkal feltölteni, továbbá a használatban levőket utánatölteni vagy újratölteni.

(3) Tilos a PCB más anyagtól történő elkülönítése további felhasználás céljából.

(4) A hulladékká vált PCB, továbbá a PCB-t tartalmazó hulladékok üzemi gyűjtésére, valamint kezelésükre feljogosított gazdálkodó szervezeteknek történő átadására a veszélyes hulladékokkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről szóló rendelet előírásait kell alkalmazni.

(5) Az e rendelet hatálybalépésekor üzemeltetett, a 6. §-ban elrendelt nyilvántartásba vételi kötelezettség alá tartozó, PCB-t tartalmazó berendezések 2010. június 30-ig üzemeltethetők.

(6) A hulladékká vált berendezések megtisztítását és az eltávolított PCB-k ártalmatlanítását legkésőbb 2010. december 31-ig kell végezni.

(7) Az e § (5) bekezdése alá tartozó PCB-t tartalmazó berendezések megtisztítását, esetleges hasznosítását, a bennük levő PCB ártalmatlanítását 2010. december 31-ig kell elvégezni.

4. §

Azokat a PCB-t tartalmazó berendezéseket, amelyekre nem vonatkozik a 6. §-ban elrendelt nyilvántartásba vételi kötelezettség és egy több tagból álló berendezés részegységét képezik, ha elfogadható módon megvalósítható, akkor az adott berendezésből el kell távolítani és elkülönítve kell gyűjteni, amikor a berendezést használaton kívül helyezik, hasznosítják vagy ártalmatlanítják.

5. §

(1) A 0,05 tömegszázaléknál nagyobb koncentrációban PCB-t tartalmazó folyadékkal feltöltött transzformátorok megtisztítása a következő feltételekkel végezhető el:

a) a folyadék PCB koncentrációjának csökkentése 0,05 tömegszázalék alá, és amennyiben lehetséges legalább 0,005 tömegszázalékra;

b) a PCB-t nem tartalmazó, azt helyettesítő folyadékok használatának lényegesen kisebb kockázata kell hogy legyen, mint a PCB-t tartalmazó folyadékok használatának;

c) a PCB-t tartalmazó folyadék cseréje után a PCB-t tartalmazó folyadékot ártalmatlanítani kell;

d) a transzformátor címkéjét e rendelet 2. számú mellékletében előírt címkére kell cserélni.

(2) Azokat a transzformátorokat, amelyekben a folyadék 0,05 és 0,005 tömegszázalék közötti koncentrációtartományban PCB-t tartalmaz, e § (1) bekezdése b), c) pontjaiban előírt feltételeknek eleget téve meg kell tisztítani, vagy hasznos élettartamuk végén ártalmatlanítani kell.

6. §

(1) Az, akinek a birtokában 5 dm3-nél több PCB-t tartalmazó berendezés van, a berendezés(eke)t 2001. december 31-ig köteles nyilvántartásba venni. Erősáramú kondenzátorok esetén az 5 dm3-es határérték az összekapcsolt készülékcsoportra vonatkozik, valamennyi részegységre külön-külön és együttesen is.

(2) A PCB-t tartalmazó berendezések nyilvántartásának a (3) bekezdésbe foglalt kivétellel tartalmaznia kell:

a) a birtokos nevét és címét;

b) a berendezés helyét és a berendezés leírását;

c) a berendezés(ek)ben levő PCB mennyiségét (dm3-ben);

d) a tervezett kezelést, illetve a PCB-tartalmú folyadék helyettesítésének (cseréjének) dátumát és a helyettesítő folyadék típusát;

e) a nyilvántartásba vétel dátumát, a nyilvántartásba vevő nevét.

(3) Ha a berendezésben lévő folyadék igazoltan 0,005-0,05 tömegszázalék közötti koncentrációban tartalmaz PCB-t, akkor a (2) bekezdésben előírtaktól eltérve, a (2) bekezdés a)-b) és e) pontjaiban előírtak mellett vehetők nyilvántartásba, és e berendezéseket "< 0,05% PCB szennyezettséggel" feliratú és a 3. számú melléklet a) pontja szerinti címkével kell ellátni.

(4) A nyilvántartásba vett berendezést, ha 0,05 százalékot meghaladó koncentrációban tartalmaz PCB-t, a 3. számú melléklet a) pontja szerinti táblával (címkével) kell ellátni, továbbá a 3. számú melléklet b) pontja szerinti feliratú táblával (címkével) kell jelölni azon helyiségek ajtajait, ahol e berendezések találhatók.

(5) A PCB kezelésére hatósági engedély alapján jogosult gazdálkodó szervezet az átvételkor átvételi bizonylatot köteles adni az átadónak, amelyen feltünteti: az átadó nevét, címét, az átvett PCB fajtáját és mennyiségét.

(6) A hulladékkezelőnek nyilvántartást kell vezetnie a hulladékként átvett PCB és a hulladékká vált, a PCB-t tartalmazó berendezésekben levő PCB

a) mennyiségéről (kg-ban);

b) eredetéről (átadó neve, címe);

c) fajtájáról [l. § a) pontban felsoroltak];

d) PCB koncentrációjától.

(7) Az (1) és (6) bekezdésekben előírt nyilvántartásokban, az azok készítésére kötelezett, a bizonylatokkal igazolt változásokat 8 napon belül köteles átvezetni.

7. §

(1) A PCB-t tartalmazó berendezések birtokosainak a 6. § szerinti nyilvántartás alapján a berendezések számáról, illetve a bennük levő PCB mennyiségéről és anyagi minőségéről, a berendezések megtisztítását végző, illetve a kezelésre jogosult gazdálkodó szervezeteknek a birtokukban levő hulladékká vált PCB-t tartalmazó és ártalmatlanításra átvett berendezések számáról, eredetéről, a PCB anyagi minőségéről, a PCB tartalmáról, továbbá ha van a birtokukban az elkülönített PCB anyagi minőségéről, mennyiségéről és eredetéről az illetékes környezetvédelmi felügyelőségnek bejelentést kell tenniük. A környezetvédelmi felügyelőség a bejelentések alapján nyilvántartást vezet. A területi adatok alapján az országos összesítést a környezetvédelmi miniszter által kijelölt szervezet végzi.

(2) Az (1) bekezdés szerinti bejelentésre kötelezettek az alapbejelentést 2002. március 31-ig, ezt követően a változásjelentést minden év március 31-éig kötelesek benyújtani.

(3) Az 5 dm3-nél kevesebb PCB-t tartalmazó folyadékkal feltöltött, hulladékká vált berendezések, illetve bennük lévő folyadékok kezelésére a 3. § (4) bekezdésének rendelkezéseit kell alkalmazni.

8. §

(1) Ha a PCB, illetve a PCB-t tartalmazó hulladékok ártalmatlanítását égetéssel végzik, akkor az égetéssel történő ártalmatlanításukra a hatályos jogszabályok előírásait kell alkalmazni.

(2) Tilos a PCB-t tartalmazó termékek, illetve PCB-hulladékok, továbbá a PCB-tartalmú hulladékok hajókon történő égetése.

(3) A PCB, a hulladékká vált PCB, továbbá a hulladékká vált, PCB-t tartalmazó folyadékok ártalmatlanítására az égetésen kívül más ártalmatlanítási módszerek is elfogadhatók, feltéve, hogy környezetvédelmi biztonságuk legalább egyenértékű az égetés biztonságával és eleget tesznek a környezetvédelmi előírásoknak, továbbá megfelelnek a rendelkezésre álló legjobb technológiák követelményeinek is.

9. §

Az e rendelet hatálya alá tartozó valamennyi, PCB-vel kapcsolatos tevékenység során maradéktalanul be kell tartani az egyéb jogszabályok tűzvédelmi, a munkavállalók egészségét, biztonságát nem veszélyeztető munkavégzésre vonatkozó szabályait és a tevékenységekkel kapcsolatos bejelentési kötelezettségre vonatkozó előírásait.

10. §[1]

11. §

Az 1. § a), b), c) pontjai szerinti anyagok és hulladékok PCB koncentrációjának meghatározását akkreditált laboratóriumok végzik szabványokban rögzített módszerek alapján.

12. §

Ez a rendelet 2001. március 1-jén lép hatályba.

13. §[2]

Ez a rendelet a Tanács poliklórozott bifenilek és poliklórozott terfenilek ártalmatlanításáról szóló 96/59/EK irányelvével és a PCB koncentráció meghatározásának referencia módszereiről szóló 2001/68/EK Bizottsági határozattal összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

Dr. Turi-Kovács Béla s. k.,

környezetvédelmi miniszter

1. számú melléklet az 5/2001. (II. 23.) KöM rendelethez

Az 1. § e) pontja szerinti műveletek:

D9:Fizikai-kémia kezelési műveletek: e műveletek során keletkező veszélyes hulladékokat ártalmatlanítani szükséges
– 01desztillálás,
– 02fázis-szeparáció (pl. emulzióbontás),
– 99egyéb (a hulladék kémiai tulajdonságaival összhangban lévő fizikai-kémiai kezelések).
D10:Szárazföldön történő égetés
– 01égetés veszélyeshulladék-égetőben,
– 99egyéb termikus ártalmatlanítás (pl. plazmaégetés).
D12:Tartós tárolás
– 01a hulladékká vált, PCB-t, illetve PCB-t tartalmazó
berendezések gyűjtése tulajdonosuk üzemi gyűjtőjében,
– 02a hulladékká vált, PCB-t, illetve PCB-t tartalma-
zó berendezések tárolása tároló-kezelő telepen,
– 99egyéb.
D15:Gyűjtés, illetve tárolás a D9, D10 és D12 műveletek elvégzéséig
– 01üzemi gyűjtés a keletkezés helyén,
– 02tárolás tároló-kezelő telepen,
– 04(időleges) tárolás a kezelés telephelyén (a keze-
lés megkezdéséig),
– 99egyéb.

2. számú melléklet az 5/2001. (II. 23.) KöM rendelethez

PCB-től megtisztított berendezések

A Magyarországon használt PCB-től megtisztított berendezéseken letörölhetetlen, domborított vagy bevésett betűket tartalmazó táblát (címkét) kell rögzíteni, amelynek a következőket kell tartalmaznia:

PCB-TŐL MEGTISZTÍTOTT BERENDEZÉS

A PCB-t tartalmazó folyadék cseréje megtörtént:

- a helyettesítő anyag neve: .................................

- a csere dátuma: ..................................................

- a cserét elvégezte: .............................................

A PCB koncentrációja: .........................................

- a régi folyadékban ............................... tömeg%

- az új folyadékban: ................................ tömeg%

3. számú melléklet az 5/2001. (II. 23.) KöM rendelethez

a) Nyilvántartásba vett, PCB-t tartalmazó berendezésre helyezendő felirat:

A berendezés megnevezése:

A PCB-t tartalmazó folyadék térfogata (dm3-ben):

A nyilvántartásba vétel dátuma:

b) Azoknak a helyiségeknek az ajtajára rögzítendő felirat, ahol PCB-t tartalmazó berendezés található:

Vigyázat!

Ebben a helyiségben PCB-t tartalmazó

berendezés van.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 10/2010. (IV. 28.) KvVM rendelet 4. § (3) bekezdése k) pontja. Hatálytalan 2010.05.06.

[2] Módosította a 10/2010. (IV. 28.) KvVM rendelet 4. § (3) bekezdése k) pontja. Hatályos 2010.05.06.

Tartalomjegyzék