Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/2001. (XI. 23.) TNM rendelet

a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai szolgálati viszonyának létesítéséről, tartalmáról és megszüntetéséről szóló 1/1997. (II. 26.) TNM rendelet módosításáról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló, többször módosított 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. § (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Nbtv.) 20. §-ának (3) bekezdésére, a 3/1998. (XII. 16.) TNM rendelettel módosított, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai szolgálati viszonyának létesítéséről, tartalmáról és megszüntetéséről szóló 1/1997. (II. 26.) TNM rendeletet (a továbbiakban: R.) az alábbiak szerint módosítom:

1. §

Az R. 2. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép:

"(4) Rendfokozatától függően a ht. állomány tagja tartozhat: tiszti, főtiszti vagy tábornoki, valamint tiszthelyettesi és zászlósi rendfokozati állománycsoportba.

Kinevezésétől függően a ht. állomány tagja a vezetői besorolási szinthez, illetve az I. vagy a II. besorolási osztályba tartozó beosztást tölthet be."

2. §

Az R. 3. §-a az alábbi f) ponttal egészül ki:

(A ht. állomány tagjává - a Hszt 37., 75. és 284. §-aiban rögzített feltételek megléte esetén - az nevezhető ki, aki)

"f) a Hszt. 245/B. §-a (1) bekezdésének a)-c) pontjaiban meghatározott nyilatkozatokat megteszi, amennyiben a Hszt. 245/B. §-a (1) bekezdése alapján erre kötelezett."

3. §

Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép:

"(3) A jelölt előzetesen titoktartási kötelezettséget vállal, hozzájárul a nemzetbiztonsági ellenőrzés lefolytatásához és ahhoz adatokat szolgáltat, valamint amennyiben vagyonnyilatkozat tételéhez kötött beosztásba tervezett, a Hszt. 245/B. §-a szerinti nyilatkozatok tételére kötelezettséget vállal."

4. §

Az R. 6. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"6. § (1) A felvételi eljárást az 5. § (3) bekezdésében meghatározott, a nemzetbiztonsági ellenőrzés lefolytatásához való hozzájárulást tartalmazó nyilatkozat benyújtásától számított négy hónapon belül be kell fejezni. A Hivatal főigazgatója (a továbbiakban: főigazgató) a felvételi eljárás lefolytatására megszabott határidőt indokolt esetben két hónappal meghosszabbíthatja.

(2) A felvételre vonatkozó döntés előkészítése érdekében a főigazgató Felvételi Bizottságot alakíthat, melynek vezetőjét és tagjait a főigazgató jelöli ki."

5. §

(1) Az R. 7. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe az alábbi bekezdések lépnek:

"(2) Az I. besorolási osztályba kerülő jelölt állományba vételéről a főigazgató, a II. besorolási osztályba kerülő jelölt állományba vételéről az állományilletékes parancsnok dönt.

(3) Az I. besorolási osztályba tartozó személyek első tiszti kinevezésére, valamint a miniszter kinevezési jogkörébe tartozó személyekre vonatkozó javaslatot - a ht. állomány irányítást segítő szervezethez berendelt tagjára vonatkozó javaslat kivételével - a főigazgató terjeszti fel a miniszternek."

(2) Az R. 7. §-a (5) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép:

"(5) A kinevezésről szóló állományparancs tartalmazza az érintett:

a) személyi adatait,

b) meghatározott rendfokozatát,

c) állománykategóriáját, besorolási osztályát, beosztási kategóriáját és fizetési fokozatát,

d) szolgálati beosztását,

e) szolgálati helyének, szervezeti egységének megnevezését,

f) részére folyósítandó beosztási illetmény, rendfokozati illetmény, illetménykiegészítés és pótlékok összegét,

g) az adott Hivatallal létesített szolgálati viszonyának kezdetét,

h) a szolgálati nyugdíj mértéke szempontjából beszámítandó szolgálati idejének kezdetét,

i) a szolgálati nyugdíjra való jogosultság szempontjából beszámítandó, ténylegesen szolgálati viszonyban töltött idejének kezdetét,

j) a jubileumi jutalom, a pótszabadság és a végkielégítés mértéke szempontjából beszámítandó szolgálati viszonyban töltött idejének kezdetét,

k) a "Szolgálati Jel"-re való jogosultságának kezdetét,

l) a képesítési követelményeknek való megfelelését, ennek hiánya esetén a képesítés megszerzésére határidő tűzésével való kötelezést,

m) a következő fizetési fokozatba történő előresorolásának, illetve soron következő rendfokozatba történő előléptetésének várható idejét,

n) próbaidő kikötése esetén a próbaidejének tartamát, valamint

o) a fogadalom-, illetve eskütételének időpontját."

6. §

Az R. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi bekezdés lép:

"(3) A Hivatalok közti áthelyezésre az e rendelet 1. számú mellékletében meghatározottak szerint, az átadó és fogadó szerv illetékes parancsnokának egyetértésével, a főigazgató, illetve a miniszter intézkedésével kerülhet sor."

7. §

Az R. 12. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő mondat lép:

"A vezetői besorolási szinthez tartozó beosztásokat kormányrendelet, illetve miniszteri utasítás, az egyéb beosztások besorolási osztályokba és beosztási kategóriákba történő besorolását miniszteri utasítás tartalmazza."

8. §

Az R. 18. §-a (1) bekezdésének h) pontja az alábbi szövegrésszel egészül ki:

h) ... "és a nemzetbiztonsági pótlék;"

9. §

Az R. 25. §-ának első mondata helyébe az alábbi mondat lép:

"Ideiglenesen betöltetlen munkakör ellátásával történő megbízás esetén, ha arra az eredeti beosztás ellátása alóli egyidejű mentesítéssel kerül sor, az érintettet a megbízással ellátott beosztás szerint újra be kell sorolni és illetményét, valamint egyéb járandóságait ezen besorolásának megfelelően kell megállapítani."

10. §

Az R. a 30. §-t követően az alábbi alcímmel és 30/A-30/B. §-okkal egészül ki:

"A vezetői beosztásba történő kinevezés visszavonása, valamint a vezetői kinevezésről való lemondás eljárási szabályai

30/A. § (1) A vezetői beosztásba történő kinevezés visszavonása írásban, a kinevezésre jogosult elöljáró által történhet.

(2) A vezetői kinevezés visszavonásáról szóló állományparancsot személyügyi megbeszélés keretében kell az érintettnek kézbesíteni. A személyügyi megbeszélésen az érintetten kívül szolgálati elöljárójának és az illetékes humánpolitikai szerv megbízottjának kell részt vennie.

(3) A személyügyi megbeszélésen tájékoztatni kell az érintettet a döntés jogkövetkezményeiről. Tájékoztatni kell továbbá az érintettet arról, hogy részére a Hivatal a Hszt. 245/D. §-ának (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően -amennyiben a kinevezés visszavonása nem a Hszt. 123. § (1) bekezdés g) pont szerinti fenyítés végrehajtása miatt történik - 30 napon belül másik beosztást fog felajánlani, illetve ilyen beosztás hiányában tájékoztatja a 245/D. § (3) bekezdés szerinti rendelkezési állományba helyezés lehetőségéről.

(4) A megbeszélésről írásos feljegyzést kell készíteni, melyet a szolgálati elöljáró, a humánpolitikai szerv illetékes munkatársa és az érintett ír alá. Amennyiben az érintett az aláírást megtagadja, a megtagadás tényét és indokát a feljegyzésre rá kell vezetni.

(5) Amennyiben az érintett akadályoztatása folytán nem lehetséges személyügyi megbeszélés tartása, úgy a kinevezés visszavonásáról szóló döntésről írásban kell az érintettet tájékoztatni. Ebben az esetben a (3) bekezdésben meghatározott tájékoztatást is írásban kell megadni.

(6) A Hivatal a másik beosztásra vonatkozó ajánlatát, a személyügyi megbeszélést, illetve az írásbeli tájékoztatás kézbesítését követő 30 napon belül írásban közli az érintettel. Az érintett a közlést követő 15 napon belül köteles az ajánlat elfogadásáról vagy elutasításáról szolgálati elöljáróját tájékoztatni. Ha az érintett szóban közli döntését szolgálati elöljárójával, erről jegyzőkönyvet kell felvenni.

(7) Az ajánlat elfogadásának csak az érintett ilyen tartalmú kifejezett nyilatkozata tekinthető. Amennyiben az érintett a (6) bekezdés szerinti határidőt önhibáján kívüleső okból elmulasztja, igazolásnak van helye. Az igazolási kérelmet az akadály megszűnését követő 5 napon belül kell benyújtani. Az igazolási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozni kell a beosztás elfogadásáról. Igazolási kérelem benyújtásának a beosztás felajánlásától számított 3 hónap elteltével nincs helye.

(8) Ha a ht. állomány tagja számára a vezetői kinevezés visszavonását követően más vezetői beosztás nem biztosítható, akkor legalább a vezetői kinevezését közvetlenül megelőzően betöltött alacsonyabb beosztással azonos besorolású beosztást kell részére felajánlani.

(9) Amennyiben a ht. állomány tagja számára a vezetői kinevezés visszavonását követően más vezetői beosztás nem biztosítható, és a felajánlott - vezetői beosztásnak nem minősülő - alacsonyabb beosztást nem fogadja el, a szolgálati viszony megszüntetésekor a Hszt. 56. §-a (1) bekezdésének b) pontja, (3) bekezdése, illetve - a szolgálati viszonyban töltött időtől függően-a Hszt. 182. §-a (4) bekezdésének figyelembevételével kell eljárni.

30/B. § (1) Amennyiben a ht. állomány tagja a vezetői kinevezéséről lemond, a lemondás 30 napos határidejének letelte előtt az érintett, valamint szolgálati elöljárója és az illetékes humánpolitikai szerv megbízottja részvételével személyügyi megbeszélést kell tartani.

(2) A megbeszélésen tájékoztatni kell az érintettet, hogy a Hivatal milyen beosztást tud részére felajánlani. Tájékoztatni kell továbbá arról, hogy a Hszt. 245/D. §-ának (5) bekezdése értelmében a szolgálati viszonyról történő lemondásnak kell tekinteni, ha a részére felajánlott bármely - képzettségének, végzettségének és rendfokozatának megfelelő - beosztást nem fogadja el. A beosztás felajánlása során - lehetőség szerint - a 30/A. § (8) bekezdésében foglaltak figyelembevételével kell eljárni.

(3) A személyügyi megbeszélést a lemondás 30 napos határidején belül olyan időpontban kell megtartani, hogy az érintettnek legalább 15 napja maradjon az ajánlat elfogadására vagy elutasítására vonatkozó döntése meghozatalára. Ennél rövidebb időt az ajánlatra vonatkozó döntés meghozatalára csak az érintett kifejezett kérésére lehet biztosítani.

(4) A megbeszélésről a 30/A. § (4) bekezdésében foglaltak szerint írásbeli feljegyzést kell készíteni."

11. §

Az R. 32. §-a helyébe az alábbi szövegrész lép:

"A hivatásos szolgálati viszonyról (illetve ezzel egyidejűleg a rendfokozatról) történő lemondást - a Hszt. 245/D. §-a (5) bekezdésében foglalt eset kivételével - írásban kell előterjeszteni."

12. §

Az R. 39. §-a (1) bekezdése helyébe az alábbi szövegrész lép:

"(1) A szolgálati viszony megszüntetése előtt - a Hszt. 53. §-a d)-f) pontjában, az 56. §-a (2) bekezdésének b) pontjában, és a 245/D. §-ának (6) bekezdésében meghatározott esetek kivételével - az érintettel személyügyi megbeszélést kell folytatni, melyen a szolgálati elöljárónak és az illetékes humánpolitikai szerv megbízottjának részt kell venni."

13. §

Az R. 62. §-ának első mondata helyébe az alábbi mondat lép:

"E rendelet alkalmazásában állományilletékes parancsnoknak kell tekinteni a Hivatal ht. állományának vezetői besorolású tagját, ha az általa vezetett egység önálló állománytáblával rendelkezik, és a Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzata szerint önálló szervezeti egységnek minősül."

14. §

Az R. 63. §-a az alábbi (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ahol e rendelet 1. besorolási osztályt említ, és jogszabály másként nem rendelkezik, ott a vezetői besorolási szintet is érteni kell."

15. §

Az R. 1. számú mellékletének 4.2. pontja helyébe az alábbi pont lép:

"4.2. Vezetői kinevezés, vezetői kinevezés visszavonása, beosztásba kinevezés, áthelyezés, beosztás ellátásával megbízás, szünetelés:"

16. §

E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. A hatálybalépéssel egyidejűleg az R. 1. számú mellékletének 12. pontja hatályát veszti.

Demeter Ervin s. k.,

polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter