9/2001. (III. 9.) OM rendelet
a közgazdasági felsőoktatásban folyó szakirányú továbbképzési szakok képesítési követelményeiről szóló 7/1999. (II. 1.) OM rendelet módosításáról
Az oktatási miniszter a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 74. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A közgazdasági felsőoktatásban folyó szakirányú továbbképzési szakok képesítési követelményeiről szóló 7/1999. (II. 1.) OM rendelet 3. számú melléklete folytatólagosan kiegészül az e rendelet mellékletében foglalt külkereskedelmi irányítás szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményeivel.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Pokorni Zoltán s. k.,
oktatási miniszter
Melléklet a 9/2001. (III. 9.) OM rendelethez
[3. számú melléklet a 7/1999. (II. 1.) OM rendelethez]
A külkereskedelmi irányítás szakirányú továbbképzési szak képesítési követelményei
1. A képzési cél
A képzés célja a külkereskedelmi tevékenységet (is) folytató vállalkozások számára olyan szakértők képzése, akik a külkereskedelem gyakorlatában alkalmassá és képessé válnak az üzleti döntések meghozatalára.
Továbbá, hogy a képzésben résztvevők számára közvetítse az exporttal és importtal kapcsolatos döntésekhez szükséges nélkülözhetetlen szakmai ismereteket, megmutassa összefüggéseiket és az ügyletek megkötéséhez szükséges készség szintjén szintetizálja azokat.
2. A képzésben résztvevők köre és a részvétel előfeltételei
Az 1. számú melléklet 2. pontjában foglaltak az irányadóak.
3. Az oklevélben szereplő szakirányú szakképzettség megnevezése
- Főiskolai szakközgazdász külkereskedelmi irányítás szakon (közgazdász végzettségű hallgatók esetén, specializáció megjelöléssel).
- Külkereskedelmi irányítás szakértő (egyéb végzettségű hallgatóknál, specializáció megjelöléssel).
4. A képzési idő
Nappali tagozaton 2 félév, nem nappali tagozaton legalább 3 félév (60 kredit, 1800 tanulmányi munkaóra, amiből a nappali tagozaton legalább 600, nem nappali tagozaton legalább 322 tanóra) az 1. számú melléklet 4. pontjában foglaltak figyelembevételével.
5. A képzés főbb tanulmányi területei
Az 1. számú melléklet 5.1. pontjára tekintettel a szakhoz kapcsolódó alapozó ismeretek, a képzési idő 37%-ában: közgazdaságtan, világgazdasági régiók és az Európai Unió, nemzetközi konjunktúra elemzés és külgazdaság fejlesztés, Magyarország külgazdasági partnerei és kapcsolatai, vállalatgazdaságtan, a számvitel és az adózás alapjai, vezetés és szervezés, gazdasági és nemzetközi jogi ismeretek.
Az 1. számú melléklet 5.2. pontjára tekintettel a szakképzés kifejező ismeretek, a képzési idő 52%-ában: nemzetközi marketing és marketing kommunikáció, piackutatás, információk és információhordozók, kultúrák különbözősége, tárgyalási tréning, áru, minőségmenedzsment, termékfelelősség, külkereskedelem és szabályozás, vámismeretek, kereskedelmi közvetítők, fizetések, kockázatkezelés és finanszírozás, anyagi-logisztika folyamatok, ügyletek és piacok a nemzetközi kereskedelemben, az EU mint környezet.
Az 1. számú melléklet 5.3. pontjára tekintettel a szakhoz kapcsolódó szakirányú ismeretek a képzési idő 11 %-ában: a külkereskedelmi szerződés kérdései, esettanulmányok, oklevélkurzus.
6. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az 1. számú melléklet 6. pontjában foglaltak szerint.
6.1. Szigorlatok
6.1.1. A szakhoz kapcsolódó szigorlatok.
6.1.1.1. Mindenki számára: világgazdasági régiók és az Európai Unió, kereskedelmi közvetítők, fizetések, kockázatkezelés és finanszírozás, logisztikai folyamatok, ügyletek és piacok a nemzetközi kereskedelemben.
6.1.1.2. Nem közgazdasági végzettségűek számára a fentieken túl: közgazdaságtan.
6.2. A szakdolgozat főiskolai oktató és külső szakember segítségével az 1. számú melléklet 6.2. pontja szerint elkészített írásbeli munka.
6.3.1. A záróvizsgára bocsátás feltételei az 1. számú melléklet 6.3.1. pontja szerint, továbbá legalább egy idegen nyelvből középfokú, C típusú, szakmai anyaggal bővített államilag elismert nyelvvizsga.
6.3.2. A záróvizsga részei az 1. számú melléklet 6.3.2. pontja szerint. A komplex szóbeli vizsga tárgyai: vállalat gazdaságtan, az Európai Unió mint üzleti környezet, külkereskedelem és szabályozás, a külkereskedelmi szerződés kérdései.
6.3.3. A záróvizsga eredményének kiszámítása az 1. számú melléklet 6.3.3. pontja szerint történik.