Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/2002. (IV. 12.) OM rendelet

a Szent-Györgyi Albert Ösztöndíjról

A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 10/B. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A Szent-Györgyi Albert Ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) célja, hogy az ösztöndíjban részesülők alkotóerejüket Magyarországon hasznosítva minél nagyobb számban kapcsolódjanak be. a magyar felsőoktatási intézmények, kutatóhelyek munkájába, elősegítve Magyarország azon törekvését, hogy egyes tudományterületeken regionális szellemi központtá váljék.

(2) A nemzetközi ösztöndíjpályázatot az Oktatási Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) évente hirdeti meg, és az Oktatási Közlönyben, valamint a minisztérium internetes honlapján teszi közzé. A pályázati felhívást a kiíró eljuttatja a külföldön működő magyar külképviseletekre és kulturális intézetekhez.

(3)[1] Az ösztöndíj adományozására az oktatási miniszter által 3 éves időtartamra megbízott 3 tagú kuratórium (a továbbiakban: kuratórium) az (1) bekezdésben megfogalmazott célkitűzések figyelembevételével - szakmai értékelés alapján a pályázati felhívás szerinti számban - tesz javaslatot.

2. §

(1) Az ösztöndíjat legfeljebb 12 hónapos időtartamra az oktatási miniszter (a továbbiakban: miniszter) adományozza. Az ösztöndíj több alkalommal is elnyerhető.

(2) Az ösztöndíj folyósításának feltétele, hogy a pályázatot elnyert személy és a fogadó intézmény között a 6. § (5) bekezdés szerinti szerződéssel ösztöndíjas jogviszony jöjjön létre. Az ösztöndíjas jogviszony - a miniszter engedélyével - egy alkalommal, legfeljebb 3 hónapos időtartamra szüneteltethető.

3. §

(1) Az ösztöndíjra pályázhatnak a tudományos [PhD vagy az Ftv. 119. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés szerint a doktori fokozatnak megfelelő], illetve mester [DLA vagy az Ftv. 123. § (8) bekezdésében említett művészeti díjjal] fokozattal rendelkező külföldi illetőségű személyek.

(2) Előnyben részesülnek azok a pályázók,

a) akik a fogadókészséget kinyilvánító magyarországi intézménnyel aktív tudományos együttműködést folytatnak,

b) akiknek szakterülete a magyarországi tudományos élet szempontjából országos jelentőséggel bír,

c) akiknek tevékenysége Magyarországhoz kötődik, kutatási területük témája a magyar kultúra.

4. §

(1) A pályázás - a pályázati felhívással egy időben - a minisztérium által közzétett nyomtatványok alkalmazásával angol, illetve magyar nyelven történik. A pályázatnak tartalmaznia kell a magyarországi kutatómunka célját.

(2) A pályázathoz mellékelni kell:

a) a pályázó szakmai életrajzát, az utolsó 10 év legfontosabb publikációit tartalmazó publikációs jegyzéket,

b) a kutatási tevékenységét részletező munkatervet,

c) a fogadó intézmény szervezeti egységének-a pályázó munkatervének véleményezését is tartalmazó - szándéknyilatkozatát arról, hogy a pályázót mely új vagy már folyamatban levő tudományos kutatási programba kívánja bekapcsolni, milyen eredményeket vár az együttműködéstől, továbbá, hogy a pályázó munkatervének megvalósításához adottak a szakmai feltételek,

d) legalább két nemzetközileg elismert magyar, illetve külföldi tudományos személyiség ajánlását,

e) minden olyan dokumentumot, amelyet a pályázó a pályázat elbírálásának szempontjából fontosnak tart, és

f) egyéb, a pályázati kiírásban meghatározott dokumentumokat.

5. §

(1) A pályázat értékelésének szempontjait a kiíró a pályázat meghirdetésekor, a pályázati feltételek részeként, nyilvánosságra hozza.

(2) A formailag hibás pályázatokat a kuratórium érdemi elbírálás nélkül zárja ki a pályázati eljárásból, és erről értesíti a pályázót.

6. §

(1) A pályázat nyertesei (a továbbiakban: ösztöndíjasok) magyarországi kutatómunkájukhoz ösztöndíjban részesülnek. Az ösztöndíj összege havi egymillió Ft.

(2) Az ösztöndíjast fogadó intézmény az ösztöndíjas tudományos kutatómunkájának támogatására

a) az agrártudományok, a műszaki tudományok, az orvostudományok, a természettudományok tudományterületén és a művészetek területén folytatandó tudományos kutatómunkára tekintettel évi kétmillió Ft,

b) a bölcsészettudományok, a hittudomány és a társadalomtudományok területén folytatandó tudományos kutatómunkára tekintettel évi egymillió Ft időarányos részének megfelelő juttatásban (a továbbiakban: kutatási támogatás) részesül.

(3) Az ösztöndíj mellett az ösztöndíjas - az (5) bekezdés szerinti szerződésében foglalt feltételek szerint - egyszeri magyarországi és az illetősége szerinti országba történő visszautazásának, valamint magyarországi szállásköltségének megtérítésére is jogosult.

(4) Az ösztöndíj pénzügyi fedezetét a minisztériumi költségvetésben megtervezett előirányzat tartalmazza.

(5) Az ösztöndíj és a kutatási támogatás az ösztöndíjas és a fogadó intézmény, valamint a fogadó intézmény és a minisztérium között megkötött szerződésekben foglaltak szerint kerül folyósításra.

7. §

Az ösztöndíjas az ösztöndíj folyósításának időszakában központi költségvetési forrásból egyéb ösztöndíjjal nem rendelkezhet.

8. §

Az ösztöndíjas kötelezettséget vállal arra, hogy a fogadó intézmény szabályzatának megfelelően oktató- és kutatómunkát végez a pályázat részeként benyújtott egyéni munkaterv alapján.

9. §

Az ösztöndíjas és a fogadó intézmény a 6. § (5) bekezdése szerinti szerződésben meghatározott feltételek alapján az ösztöndíj befejezését követően részletes beszámolót készít a vállalt feladatok teljesítéséről, amit a közös kutatási tevékenység eredményeinek dokumentumaival támaszt alá. A jelentést és a beszámolót a kuratórium részére küldi meg.

10. §

(1) Az ösztöndíjas jogviszonyt - a kuratórium döntése alapján - meg kell szüntetni, amennyiben

a) az ösztöndíjas központi költségvetési forrásból egyéb ösztöndíjban részesül,

b) nem teljesíti a szerződésben vállalt bármely kötelezettségét,

c) megszegi a fogadó intézmény szervezeti és működési szabályzatában foglaltakat.

(2) Az ösztöndíjas jogviszony megszüntetését a fogadó intézmény is kezdeményezheti.

(3) Megszűnik az ösztöndíjas jogviszony az ösztöndíjasnak

a) az ösztöndíjról történő lemondásával,

b) a halálával.

(4) Az ösztöndíjast az (1) bekezdésben, valamint a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott esetekben, a letöltött ösztöndíjas időszakra vonatkozó

a) beszámolási, valamint

b) elszámolási, továbbá

c) visszafizetési

kötelezettség terheli.

(5) Indokolt esetben az ösztöndíjas kérelmére a miniszter részben vagy egészben felmentést adhat a visszafizetési kötelezettség teljesítése alól.

11. §

Az ösztöndíj segítségével létrejött valamennyi munkán fel kell tüntetni, hogy a Szent-Györgyi Albert Ösztöndíj támogatásával készült.

12. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, az ösztöndíj első alkalommal 2002. szeptember 1-jétől vehető igénybe.

(2) E rendelet alkalmazásában fogadó intézmény alatt az Ftv. 2. § (1) bekezdésében meghatározott felsőoktatási intézményt kell érteni.

13. §

(1) A 3. § (1) bekezdésének alkalmazásában külföldi illetőségű a (2)-(5) bekezdések szerinti magánszemély pályázó.

(2) Külföldi illetőségű a pályázó, ha állandó lakóhelye külföldön van. Az állandó lakóhely az olyan lakóhely, ahol a magánszemély tartós ottlakásra rendezkedett be.

(3) Ha a magánszemélynek a Magyar Köztársaság területén is van állandó lakóhelye, akkor az illetőséget a létérdekek központja szerint kell figyelembe venni. A létérdekek központja azt az államot jelenti, amelyhez a magánszemélyt a legszorosabb családi, gazdasági kapcsolatok fűzik.

(4) Ha a magánszemélynek a Magyar Köztársaság és más állam területén sincs állandó lakóhelye, akkor az illetőséget a más államban lévő szokásos tartózkodási hely szerint kell figyelembe venni.

(5) Amennyiben a (2)-(4) bekezdések egyike szerint sem állapítható meg az illetőség, akkor az állampolgárságot kell alapul venni.

Dr. Pálinkás József s.k.,

oktatási miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 5/2006. (II. 24.) OM rendelet 3. § - a. Hatályos 2006.02.27.