10/2002. (IV. 12.) OM rendelet
a Szent-Györgyi Albert Ösztöndíjról
A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 10/B. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A Szent-Györgyi Albert Ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) célja, hogy az ösztöndíjban részesülők alkotóerejüket Magyarországon hasznosítva minél nagyobb számban kapcsolódjanak be. a magyar felsőoktatási intézmények, kutatóhelyek munkájába, elősegítve Magyarország azon törekvését, hogy egyes tudományterületeken regionális szellemi központtá váljék.
(2) A nemzetközi ösztöndíjpályázatot az Oktatási Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) évente hirdeti meg, és az Oktatási Közlönyben, valamint a minisztérium internetes honlapján teszi közzé. A pályázati felhívást a kiíró eljuttatja a külföldön működő magyar külképviseletekre és kulturális intézetekhez.
(3)[1] Az ösztöndíj adományozására az oktatási miniszter által 3 éves időtartamra megbízott 3 tagú kuratórium (a továbbiakban: kuratórium) az (1) bekezdésben megfogalmazott célkitűzések figyelembevételével - szakmai értékelés alapján a pályázati felhívás szerinti számban - tesz javaslatot.
2. §
(1) Az ösztöndíjat legfeljebb 12 hónapos időtartamra az oktatási miniszter (a továbbiakban: miniszter) adományozza. Az ösztöndíj több alkalommal is elnyerhető.
(2) Az ösztöndíj folyósításának feltétele, hogy a pályázatot elnyert személy és a fogadó intézmény között a 6. § (5) bekezdés szerinti szerződéssel ösztöndíjas jogviszony jöjjön létre. Az ösztöndíjas jogviszony - a miniszter engedélyével - egy alkalommal, legfeljebb 3 hónapos időtartamra szüneteltethető.
3. §
(1) Az ösztöndíjra pályázhatnak a tudományos [PhD vagy az Ftv. 119. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés szerint a doktori fokozatnak megfelelő], illetve mester [DLA vagy az Ftv. 123. § (8) bekezdésében említett művészeti díjjal] fokozattal rendelkező külföldi illetőségű személyek.
(2) Előnyben részesülnek azok a pályázók,
a) akik a fogadókészséget kinyilvánító magyarországi intézménnyel aktív tudományos együttműködést folytatnak,
b) akiknek szakterülete a magyarországi tudományos élet szempontjából országos jelentőséggel bír,
c) akiknek tevékenysége Magyarországhoz kötődik, kutatási területük témája a magyar kultúra.
4. §
(1) A pályázás - a pályázati felhívással egy időben - a minisztérium által közzétett nyomtatványok alkalmazásával angol, illetve magyar nyelven történik. A pályázatnak tartalmaznia kell a magyarországi kutatómunka célját.
(2) A pályázathoz mellékelni kell:
a) a pályázó szakmai életrajzát, az utolsó 10 év legfontosabb publikációit tartalmazó publikációs jegyzéket,
b) a kutatási tevékenységét részletező munkatervet,
c) a fogadó intézmény szervezeti egységének-a pályázó munkatervének véleményezését is tartalmazó - szándéknyilatkozatát arról, hogy a pályázót mely új vagy már folyamatban levő tudományos kutatási programba kívánja bekapcsolni, milyen eredményeket vár az együttműködéstől, továbbá, hogy a pályázó munkatervének megvalósításához adottak a szakmai feltételek,
d) legalább két nemzetközileg elismert magyar, illetve külföldi tudományos személyiség ajánlását,
e) minden olyan dokumentumot, amelyet a pályázó a pályázat elbírálásának szempontjából fontosnak tart, és
f) egyéb, a pályázati kiírásban meghatározott dokumentumokat.
5. §
(1) A pályázat értékelésének szempontjait a kiíró a pályázat meghirdetésekor, a pályázati feltételek részeként, nyilvánosságra hozza.
(2) A formailag hibás pályázatokat a kuratórium érdemi elbírálás nélkül zárja ki a pályázati eljárásból, és erről értesíti a pályázót.
6. §
(1) A pályázat nyertesei (a továbbiakban: ösztöndíjasok) magyarországi kutatómunkájukhoz ösztöndíjban részesülnek. Az ösztöndíj összege havi egymillió Ft.
(2) Az ösztöndíjast fogadó intézmény az ösztöndíjas tudományos kutatómunkájának támogatására
a) az agrártudományok, a műszaki tudományok, az orvostudományok, a természettudományok tudományterületén és a művészetek területén folytatandó tudományos kutatómunkára tekintettel évi kétmillió Ft,
b) a bölcsészettudományok, a hittudomány és a társadalomtudományok területén folytatandó tudományos kutatómunkára tekintettel évi egymillió Ft időarányos részének megfelelő juttatásban (a továbbiakban: kutatási támogatás) részesül.
(3) Az ösztöndíj mellett az ösztöndíjas - az (5) bekezdés szerinti szerződésében foglalt feltételek szerint - egyszeri magyarországi és az illetősége szerinti országba történő visszautazásának, valamint magyarországi szállásköltségének megtérítésére is jogosult.
(4) Az ösztöndíj pénzügyi fedezetét a minisztériumi költségvetésben megtervezett előirányzat tartalmazza.
(5) Az ösztöndíj és a kutatási támogatás az ösztöndíjas és a fogadó intézmény, valamint a fogadó intézmény és a minisztérium között megkötött szerződésekben foglaltak szerint kerül folyósításra.
7. §
Az ösztöndíjas az ösztöndíj folyósításának időszakában központi költségvetési forrásból egyéb ösztöndíjjal nem rendelkezhet.
8. §
Az ösztöndíjas kötelezettséget vállal arra, hogy a fogadó intézmény szabályzatának megfelelően oktató- és kutatómunkát végez a pályázat részeként benyújtott egyéni munkaterv alapján.
9. §
Az ösztöndíjas és a fogadó intézmény a 6. § (5) bekezdése szerinti szerződésben meghatározott feltételek alapján az ösztöndíj befejezését követően részletes beszámolót készít a vállalt feladatok teljesítéséről, amit a közös kutatási tevékenység eredményeinek dokumentumaival támaszt alá. A jelentést és a beszámolót a kuratórium részére küldi meg.
10. §
(1) Az ösztöndíjas jogviszonyt - a kuratórium döntése alapján - meg kell szüntetni, amennyiben
a) az ösztöndíjas központi költségvetési forrásból egyéb ösztöndíjban részesül,
b) nem teljesíti a szerződésben vállalt bármely kötelezettségét,
c) megszegi a fogadó intézmény szervezeti és működési szabályzatában foglaltakat.
(2) Az ösztöndíjas jogviszony megszüntetését a fogadó intézmény is kezdeményezheti.
(3) Megszűnik az ösztöndíjas jogviszony az ösztöndíjasnak
a) az ösztöndíjról történő lemondásával,
b) a halálával.
(4) Az ösztöndíjast az (1) bekezdésben, valamint a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott esetekben, a letöltött ösztöndíjas időszakra vonatkozó
a) beszámolási, valamint
b) elszámolási, továbbá
c) visszafizetési
kötelezettség terheli.
(5) Indokolt esetben az ösztöndíjas kérelmére a miniszter részben vagy egészben felmentést adhat a visszafizetési kötelezettség teljesítése alól.
11. §
Az ösztöndíj segítségével létrejött valamennyi munkán fel kell tüntetni, hogy a Szent-Györgyi Albert Ösztöndíj támogatásával készült.
12. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, az ösztöndíj első alkalommal 2002. szeptember 1-jétől vehető igénybe.
(2) E rendelet alkalmazásában fogadó intézmény alatt az Ftv. 2. § (1) bekezdésében meghatározott felsőoktatási intézményt kell érteni.
13. §
(1) A 3. § (1) bekezdésének alkalmazásában külföldi illetőségű a (2)-(5) bekezdések szerinti magánszemély pályázó.
(2) Külföldi illetőségű a pályázó, ha állandó lakóhelye külföldön van. Az állandó lakóhely az olyan lakóhely, ahol a magánszemély tartós ottlakásra rendezkedett be.
(3) Ha a magánszemélynek a Magyar Köztársaság területén is van állandó lakóhelye, akkor az illetőséget a létérdekek központja szerint kell figyelembe venni. A létérdekek központja azt az államot jelenti, amelyhez a magánszemélyt a legszorosabb családi, gazdasági kapcsolatok fűzik.
(4) Ha a magánszemélynek a Magyar Köztársaság és más állam területén sincs állandó lakóhelye, akkor az illetőséget a más államban lévő szokásos tartózkodási hely szerint kell figyelembe venni.
(5) Amennyiben a (2)-(4) bekezdések egyike szerint sem állapítható meg az illetőség, akkor az állampolgárságot kell alapul venni.
Dr. Pálinkás József s.k.,
oktatási miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította az 5/2006. (II. 24.) OM rendelet 3. § - a. Hatályos 2006.02.27.