Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

122/2002. (V. 15.) Korm. rendelet

a felsőoktatásban a bölcsészettudományi és egyes társadalomtudományi alapképzési szakok képesítési követelményeiről szóló 129/2001. (VII. 13.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A felsőoktatásban a bölcsészettudományi és egyes társadalomtudományi alapképzési szakok képesítési követelményeiről szóló 129/2001. (VII. 13.) Korm. rendelet 2. számú melléklete kiegészül az e rendelet mellékletében foglalt etika, ember- és társadalomismeret alapképzési szak képesítési követelményeivel.

2. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 122/2002 (V. 15.) Korm. Rendelethez

Az etika, ember- és társadalomismeret alapképzési szak képesítési követelményei

1. A képzési cél

Olyan pedagógusok képzése, akik elsajátítják a Nemzeti Alaptantervben, az erre épülő kerettantervekben és a helyi tantervekben szereplő etika, ember- és társadalomismeret tárgyak oktatásához nélkülözhetetlen lélektani, kultúrantropológiai, kommunikációs, szociálpszichológiai, szociológiai, politológiai, állam- és jogtudományi, közgazdasági, ökológiai, vallástudományi, tudománytani, filozófiai, etikai ismereteket. A végzettek képessé válnak a társas kapcsolatokban szükséges normák, készségek, a toleráns, törvénytisztelő magatartás, a kulturált vitakészség, az egyén szabad választáson alapuló világszemléletének és erkölcsi értékrendjének, valamint az ember-környezet viszony reális érzékelésének kialakítására. Képesek hozzásegíteni a tanulókat az önmagukhoz, a társakhoz, a társadalomhoz és a természethez való tudatos viszonyuláshoz; az értékközvetítés, a személyiségfejlesztés és az erkölcsi nevelés területén értelmezni és kezelni tudják a felvállalható értékek befogadásával kapcsolatos problémákat; alkalmasak a modern társadalmi lét technikáinak, állampolgári és civil készségeinek - elsősorban a demokrácia stabil működéséhez és a civil társadalom kiépüléséhez és megszilárdulásához szükséges jártasságok - fejlesztésére; olyan értékeket képviselnek, amelyek Magyarország Európához való tartozását erősítik, és személyes példájukkal is segítik a fiatalok felkészülését az Európai Uniós csatlakozásra.

A szak - első alapképzésben - csak kétszakos képzés keretében végezhető.

A szak - fenti célok által meghatározott - jellege megköveteli a tanári képesítés megszerzését.

2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése

Okleveles etika, ember- és társadalomismeret szakos tanár.

3. A képzési idő

Félévek száma: kétszakos képzésben 10 félév (társított szak)

Összes szakterületi tanóraszám: 1355 A szakterületi ismeretekből megszerzendő kreditek száma 140 kreditpont

4. A képzés főbb tanulmányi területei és azok arányai

A képzés kettős modulrendszeren alapul. Az alapmodul tartalmazza a tantárgyak kétharmadát kitevő alapozó tárgyakat, a tantárgyak további egyharmadát a speciális modul foglalja magában, amelynek tartalmát a felsőoktatási intézmény sajátosságainak függvényében saját hatáskörben állapítja meg.

4.1. Törzsképzés 75 kreditpont.

4.1.1. Természettudományi ismeretkör 5-8 kreditpont

Alapvető biológiai-antropológiai, ökológiai, humánetológiái ismeretek. Az ember helye és szerepe a világban, kapcsolata a természettel. Az emberi egyedfejlődés, biológiai és kulturális evolúció. Test és lélek egysége (egészség, betegség, fogyatékosság, egészségmegőrzés).

4.1.2. Pszichológiai ismeretkör 8-10 kreditpont

Általános pszichológiai, szociálpszichológiai, személyiséglélektani, fejlődéspszichológiai, valláslélektani, művészetlélektani ismeretek. Az ember pszichikai működése, az emberi természet (észlelés és tudat, önismeret, megismerés, gondolkodás, nyelv és gondolkodás kapcsolata, érzelmek és képzelet szerepe). A testi, lelki, szellemi, cselekvő és szociális ember önmagában, társas és csoportkapcsolataiban.

4.1.3. Filozófiai és etikai ismeretkör 20-25 kreditpont

Alapvető filozófiai, etikai, társadalomfilozófiai, vallásfilozófiai, vallástörténeti ismeretek. Az emberi lét általános és egyedi vonásai: erkölcsi alapértékek, értékrend, világkép, az ember meghatározottsága és szabadsága, élethelyzetek etikája, közerkölcs. Hit, világszemlélet, vallás.

4.1.4. Társadalomtudományi ismeretkör 20-25 kreditpont

Általános társadalomtudományi ismeretek a szociológia, a művészetszociológia, a vallásszociológia, a kulturális antropológia, a politológia, a közgazdaságtan és a informatika területéről. Az ember mint társadalmi, kultúrateremtő és -fogyasztó lény. Társadalom és erkölcs. Kultúra és művelődés kapcsolata, népismeret, a kisebbségek helyzete és jogai, civil szerveződések, globalizációs kihívások. Kommunikáció és média.

4.1.5. Embertudományi ismeretkör 8-10 kreditpont

A biológiai, pszichikai, társadalmi és szellemi dimenziókkal rendelkező ember viszonyulása önmagához, a társadalomhoz, a természethez és a természetfölöttihez. Olyan kulcsfontosságú témakörök különböző embertudományok felőli komplex megközelítése, mint biztonság és bizalom, érték és értékelés, tolerancia és szolidaritás, élet és halál stb.

4.2. Speciális képzés 30 kreditpont

A törzsképzés egy vagy több ismeretköréből, a képzést folytatható intézmény képzési, szakmai jellegének megfelelően kiválasztott témakörökből felépített, az oktatási és nevelési feladatokra felkészítő modul.

5. Az ismeretek ellenőrzésének sajátosságai

5.1. Kötelező szigorlatok

A kötelező szigorlatok kreditmennyisége: 10 kreditpont.

A kötelező szigorlatok száma: 2.

A kötelező szigorlatok tartalmát az intézmény tanterv határozza meg.

5.2. A szakdolgozat

A szakdolgozat kreditértéke 25 kreditpont.

A szakdolgozat követelményeire vonatkozóan az 1. számú mellékletben foglaltak figyelembevételével a szakdolgozat sajátos követelménye a választott téma komplex (pszichológiai, szociológiai, etikai, ökológiai) megközelítése.

5.3. A záróvizsga: az 1. számú mellékletben foglaltak figyelembevételével a záróvizsgára bocsátás sajátos követelménye: a társított szakon a tanulmányok lezárása (előzetesen oklevéllel) vagy párhuzamosan záróvizsgával.

Tartalomjegyzék