Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

17/2002. (X. 17.) IM rendelet

az állam tulajdonában és a büntetés-végrehajtási szervek kezelésében lévő lakások, valamint a nem lakás céljára szolgáló helyiségek elidegenítéséről szóló 22/1995. (XII. 29.) IM rendelet módosításáról

A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 87. §-a (1) bekezdésének k) és l) pontjában kapott felhatalmazás alapján a 22/1995. (XII. 29.) IM rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítom:

1. §

Az R. 1. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az állam tulajdonában és a büntetés-végrehajtási feladatokat ellátó, költségvetésből gazdálkodó intézetek, intézmények (a továbbiakban: bv. szerv) kezelésében lévő, lakás és nem lakás céljára szolgáló helyiség - a 2. §-ban foglalt kivételekkel - a következő feltételek együttes fennállása esetén idegeníthető el:]

"c) a bérlőnek legalább tíz év, büntetés-végrehajtási szerveknél eltöltött szolgálati, közalkalmazotti jogviszonya van, vagy a lakásban tíz éve életvitelszerűen lakik;"

2. §

Az R. a következő 1/A. §-sal egészül ki:

"1/A. § Nem idegeníthető el a lakás annak, aki az általa vagy házastársa (élettársa) által korábban bérelt, állami tulajdonú, büntetés-végrehajtási kezelésű lakást a maga vagy más személy részére megvásárolta, illetve a lakás megvásárlásához házastársa, egyenes ági rokona, örökbe fogadott gyermeke javára hozzájárult, továbbá akinek javára korábban bérelt önkormányzati bérlakása bv. szervet megillető bérlőkijelölési vagy bérlőkiválasztási jogáról lemondtak."

3. §

Az R. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a lakást az Lt. 49. §-ának (1) bekezdése szerinti jogosult vásárolja meg, a vételár az Lt. 52. §-a (1) és (2) bekezdésének figyelembevételével megállapított üres és beköltözhető lakás (a továbbiakban: üres lakás) forgalmi értékének a hetven százaléka."

4. §

Az R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Részletfizetés esetén a szerződéses kamat mértéke évi öt százalék."

5. §

(1) Az R. 8. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) Ha a vevő az adásvételi szerződés megkötésekor a vételárat egy összegben megfizeti, vagy a vételár tíz százalékát meghaladó fizetést teljesít, a vételár, illetve a vételár tíz százalékát meghaladó befizetés után harminc százalék árengedmény illeti meg.

(2) Ha a vevő a szerződés megkötésétől számított öt éven belül a fennmaradó vételárhátralékot egy összegben megfizeti, a fennálló tartozásából harminc százalék engedményt kell adni."

(2) Az R. 8. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A vételárhátralék rendkívüli törlesztéssel történő részbeni kiegyenlítése esetén az esedékes havi törlesztő összeget meghaladó befizetésrészre a (2), illetőleg a (3) bekezdésben meghatározott engedményt kell adni."

6. §

Az R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § (1) Ha a vásárlás részletfizetési kedvezménnyel történik, a vételárhátralék és járulékai erejéig a BvOP javára jelzálogjogot, továbbá elidegenítési és terhelési tilalmat kell az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni.

(2) Ha a vásárlás árengedménnyel történik, a BvOP javára a szerződés megkötésétől számított öt évre elidegenítési és terhelési tilalmat kell az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni.

(3) Ha a vevő árengedményben részesült, és a lakást a szerződés megkötésétől számított öt éven belül átruházza,köteles az engedményt egy összegben megfizetni.

(4) A (3) bekezdésben foglalt rendelkezést nem kell alkalmazni, ha a vevő a vételárat másik - saját, illetve házastársával (élettársával) közös tulajdonába kerülő - lakás szerzésére fordítja, és csatolja a másik lakás adásvételi szerződését, illetőleg a saját nevére szóló jogerős építési engedélyt."

7. §

Az R. 34. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A BvOP-nak az elidegenítésből származó bevételét lakásépítésre, lakásvásárlásra, lakóépületei felújítására, korszerűsítésére, önkormányzati lakás rendelkezési jogának megszerzésére, lakás kiürítése ellenében vállalt térítési díj fizetésére, valamint lakáscélú támogatásra kell felhasználnia."

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) E rendelet rendelkezéseit azokban az ügyekben kell alkalmazni, amelyekben a lakás elidegenítéséhez az országos parancsnok a rendelet hatálybalépése után járul hozzá.

Dr. Bárándy Péter s. k.,

igazságügy-miniszter