Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

187/2002. (VIII. 29.) Korm. rendelet

a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló, többször módosított 1993. évi LXXX. törvény 83. §-ának (9) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács állásfoglalására is figyelemmel, a következőket rendeli el:

1. §

A felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ha jogszabály másként nem rendelkezik, - az Európai Unió valamely tagállamának állampolgárai kivételével - a nem magyar állampolgárok csak költségtérítéses képzésre jelentkezhetnek."

2. §

(1) Az R. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A felvételi összpontszámot a következőképpen kell meghatározni:

a) a hozott pontok és a szerzett pontok összegzésével, vagy

b) a felvételi vizsgán szerzett pontok megkettőzésével, vagy

c) felsőoktatási intézmény tanácsának döntése alapján a hozott pontok megkettőzésével."

(2) Az R. 6. §-a (4) bekezdésének bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A felsőoktatási intézmény különleges teljesítményért - a szabályzatában meghatározott módon - a felvételi eljárás során többletpontot adhat az alábbiak szerint:"

3. §

Az R. 7. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Sem államilag finanszírozott képzésre, sem költségtérítéses képzésre nem vehető fel az a jelentkező, aki az adott felsőoktatási intézményben, karon, szakon, szakpáron, szakcsoportban, akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben, tagozaton, képzési formában alkalmazott pontszámítási rendszerben nem éri el a többletpontok nélkül számított maximális pontszám 60 százalékát".

4. §

Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) A középiskolai tanulmányi eredmények alapján pontszámot csak osztályzatból lehet képezni, a következők szerint:

a) öt tantárgy: a magyar nyelv és irodalom (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom), a történelem, a matematika, egy választott tantárgy, valamint egy választott idegen nyelv utolsó - tanult - két év végi érdemjegyeinek összege, valamint

b) az érettségi érdemjegyek átlagának kétszerese, egész számra kerekítve.

(2) A középiskolai eredmény meghatározásánál szakközépiskolában folytatott tanulmányok esetén - a felvételiző választása szerint - egy, legalább két évig tanult, a választott szakiránynak megfelelő szakmai előkészítő, szakmai alapozó tárgy is figyelembe vehető.

(3) Az (1)-(2) bekezdés alapján számított pontok az úgynevezett hozott pontok, amelyeknek az összértéke legfeljebb 60 pont lehet.

(4) A jelentkezés évében érettségizők esetében az (1) bekezdés a) pontjában, továbbá a (2) bekezdésben meghatározott tantárgyak 12. (illetve 13.) évfolyamon félévkor kapott osztályzatait is figyelembe lehet venni. Erről a felsőoktatási intézmény szabályzatában dönthet.

(5) Magyar nyelv és irodalomból (vagy nemzetiségi nyelv és irodalomból) évente a két osztályzat átlagát kell számolni, majd azok összegét egész számra kell felkerekíteni.

(6) Alapképzésre történő jelentkezés esetén az érettségi évében és az azt követő három évben a felvételi összpontszám meghatározása a hozott pontok és a szerzett pontok összeadásával vagy a felvételi során szerzett pontok megkettőzésével, illetve intézményi döntés alapján a hozott pontok megkettőzésével történik. A három számítás közül azt kell alkalmazni, amelyik a jelentkező számára előnyösebb.

(7) A művészeti és testkulturális szakcsoportba jelentkezők esetében a felvételi összpontszám kizárólag a felvételi teljesítmény alapján is megállapítható.

(8) A külföldön vagy külföldi rendszerű középiskolában folytatott tanulmányok során szerzett osztályzatokat, továbbá az érettségi vizsgán elért eredményeket hozott pontként a felsőoktatási intézmény szabályzatában meghatározott esetben és módon figyelembe lehet venni."

5. §

Az R. 9. §-ának (11) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(11) A nemzeti kisebbségekhez tartozók - a jelentkezési lapon előzetesen feltüntetett kérésüknek megfelelően - anyanyelvükön is tehetnek vizsgát."

6. §

Az R. 10. §-a (4) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A felvételi pontszámot ebben az esetben a képzés négy félévének tanulmányi átlagából számított átlageredmény 24-szereseként kell meghatározni."

7. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban - a (4) bekezdés kivételével - a 2003/2004. tanévtől kell alkalmazni. E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 20. §-ának (7)-(8) bekezdése hatályát veszti.

(2) E rendelet 1. §-a a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi egyezményt kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

(3) Az R. 2. §-a (4) bekezdésének f) pontjában a "8. § (1)-(3) bekezdés" helyébe "8. § (1)-(5) bekezdés" szövegrész lép.

(4) A felsőoktatási intézmények 2002. szeptember 30-ig kötelesek elkészíteni saját szabályzatuk módosítását.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök