25/2002. (IX. 13.) BM rendelet
a tűzoltók és a tűzvédelmi szervezetek tagjainak képesítési követelményeiről, képzési rendszeréről szóló 57/1997. (X. 21.) BM rendelet módosításáról
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 47. §-a (2) bekezdésének d) pontjában és a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 251. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
A tűzoltók és a tűzvédelmi szervezetek tagjainak képesítési követelményeiről, képzési rendszeréről szóló 57/1997. (X. 21.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) a következő alcímmel és az azt követő 12/A.-12/C. §-sal egészül ki:
"A hivatásos önkormányzati tűzoltóságok gépjárművezetőinek képzése
12/A. § (1) A tűzoltó-parancsnokságokon foglalkoztatott főfoglalkozású gépjárművezetőknek, illetve azoknak, akiket feladataik ellátása mellett a parancsnok szolgálati gépjármű vezetésére jogosít fel (a továbbiakban: gépjárművezető) elméleti és gyakorlati képzésen kell részt venniük.
(2) A megkülönböztető jelzést használó szolgálati gépjármű vezetője 5 évenként 16 óra időtartamú időszakos továbbképzésen vesz részt.
(3) A gépjárművezetők képzési kategóriáit a képzésben való részvétel feltételeit, valamint a képzési követelményeket a 4. számú melléklet tartalmazza.
12/B. § (1) A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
a) kidolgozza és jóváhagyatja a képzési programot és a képzési tematikát;
b) koordinálja a képzést és a képzés tekintetében szakmai irányítást gyakorol;
c) felállítja a képzést végző oktatóhelyeket és a pszichológiai vizsgálóhelyeket, valamint biztosítja ezek működési feltételeit.
(2) A szolgálati gépjárművek vezetőinek alapszintű képzését és vizsgáztatását, olyan személy végezheti, aki az erre jogosító képzésen és időszakos továbbképzésen részt vett, és a követelményeknek megfelelt.
12/C. § (1) A gépjárművezető képzésről a képesítési követelmények teljesítéséről, a képzést folytató szervnél és a gépjárművezető szolgálati helye szerint illetékes személyügyi szervnél naprakész nyilvántartást kell vezetni.
(2) A sikeres vizsgáról szóló igazolást a képzést folytató szerv adja ki."
2. §
Az R. a következő 15/A. §-sal egészül ki:
"15/A. § (1) Az a gépjárművezető, aki 2002. szeptember 15-ét megelőzően
a) szolgálati gépjárművet vezethetett és közúti balesetet nem okozott, 2004. június 30-ig csökkentett, 8 órás alapszintű képzésben kell részesíteni;
b) megkülönböztető jelzést használó szolgálati gépjárművet PÁV I. minősítés nélkül vezethetett és közúti balesetet nem okozott, e járműveket emelt szintű képzés teljesítése nélkül 2005. június 30-ig vezethet;
c) PÁV minősítést szerzett, a minősítésének megfelelő szolgálati gépjárművet ez előírt képzés teljesítése nélkül 2005. december 31-ig vezethet.
(2) Az (1) bekezdés b) és c) pontjában szereplő gépjárművezetők emelt szintű képzése 16 órában történik.
(3) 2002. december 31-ig kell képzésben részt vennie annak a gépjárművezetőnek, aki 2002. szeptember 1-jét megelőzően szolgálati gépjárművet vezetett és közúti balesetet okozott."
3. §
Az R. az e rendelet mellékletének megfelelő új 4. számú melléklettel egészül ki.
4. §
Ez a rendelet 2002. szeptember 15-én lép hatályba.
Dr. Lamperth Mónika s. k.,
belügyminiszter
Melléklet a 25/2002. (IX. 13.) BM rendelethez
"4. számú melléklet az 57/1997. (X. 21.) BM rendelethez
1. A gépjárművezetők képzési kategóriái
a) alapszintű: a szolgálati gépjárművek vezetésére felkészítő 10 tanórás képzés,
b) emelt szintű: a megkülönböztető jelzéseket használó szolgálati gépjármű vezetésére felkészítő, első alkalommal 40 órás képzés,
c) speciális: a tűzoltó-parancsnokságok igényei alapján, egyes sajátos beosztások betöltéséhez egyedi tematika alapján végrehajtott képzés.
2. A gépjárművezető-képzésben való részvétel feltételei:
a) alapszintű: érvényes vezetői engedély, minimum 1. egészségi alkalmassági csoportba való besorolás,
b) emelt szintű, valamint speciális: érvényes - nem kezdő - vezetői engedély, alapszintű gépjárművezetői képzésben való részvétel, a követelmények teljesítése, a képzést követően legalább 6 hónap vezetési gyakorlat, 2. egészségi alkalmassági csoportba való besorolás, pszichológai alkalmasság.
3. Képzési követelmények
a) alapszintű: a tematika elméleti tananyagának elsajátítása, valamint a tematika gyakorlati tananyaga alapján összeállított feladatok teljesítése meghatározott szintidőn belül (tanpálya),
b) emelt szintű, valamint speciális: a tematika elméleti tananyagának elsajátítása, valamint a tematika gyakorlati tananyaga alapján összeállított szituációs feladatok teljesítése meghatározott szintidőn belül (tanpálya)."