Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

57/1997. (X. 21.) BM rendelet

a tűzoltók és a tűzvédelmi szervezetek tagjainak képesítési követelményeiről, képzési rendszeréről

A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Ttv.) 47. §-a (2) bekezdésének d) pontjában és a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 251. §-a (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. § E rendelet hatálya

a) az állami és az önkormányzati tűzoltóság hivatásos, valamint szerződéses állományú tagjaira,

b) az önkéntes és a létesítményi tűzoltóság tagjaira,

c) a tűzvédelmi szervezetek tagjaira, és

d) a tűzoltó egyesületekben tűzoltói feladatokat ellátókra

[a továbbiakban: az a) pontba tartozók együtt: hivatásos tűzoltók, az a) és b) pontokban felsoroltak együtt: tűzoltók]

terjed ki.

2. § (1) Az egyes szolgálati beosztások rendfokozati állománycsoport szerinti képesítési előírásai:

a) tábornoki, ezredesi rendfokozatú beosztásoknál: egyetemi végzettség és felsőfokú tűzoltó szakképzettség vagy tűzoltó egyetemi végzettség, továbbá előírt vezetői gyakorlat;

b)[1] főtiszti, tiszti rendfokozatú állománycsoportnál: polgári felsőfokú iskolai végzettség és felsőfokú tűzoltó szakképzettség vagy tűzvédelmi szakos egyetemi (főiskolai) végzettség;

c) nem tűzoltó szakmai területen dolgozó vezetőknél, illetőleg főtiszti, tiszti beosztás esetén: polgári felsőfokú iskolai végzettség és a beosztás szintjének megfelelő tűzoltó szakmai képesítés, továbbá a vezetőknél az előírt szakmai gyakorlat;

d)[2]

e)[3] nem tűzoltói szakmai területen dolgozó zászlósi rendfokozatú csoportba tartozó beosztás esetén: polgári középfokú iskolai végzettség és a beosztás szintjének megfelelő tűzoltó szakmai képesítés;

f) zászlósi beosztás esetén: polgári középfokú iskolai végzettség és tűzoltó szakmunkás szakképzettség;

g) tiszthelyettesi beosztás esetén: polgári középfokú vagy szakmunkásképző iskolai, valamint alapfokú tűzoltó képzettség.

(2) Ahol külön jogszabály képesítési követelményként egyetemi vagy főiskolai végzettséget határoz meg, ott a beosztásba alacsonyabb polgári végzettséggel rendelkező személy nem nevezhető ki.

(3) A hivatásos tűzoltóságnál alkalmazott egyes szolgálati beosztásokban elismerhető képesítéseket az 1. számú melléklet tartalmazza. Az adott beosztásra vonatkozó képesítési követelményeket a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek és az önkormányzati tűzoltóság hivatásos szolgálati viszonyban álló tagjaival kapcsolatos munkáltatói jogkörök szabályozásáról, valamint e szerveknél rendszeresített hivatásos beosztások meghatározásáról szóló 11/1997. (II. 18.) BM rendelet 2. számú mellékletében foglaltak alapján kell megállapítani.

3. § (1) Az előírt polgári iskolai végzettséggel rendelkező személy hivatásos tűzoltónak véglegesítve csak a tervezett beosztáshoz szükséges tűzoltó szakképzettség (képzettség) előírásával nevezhető ki.

(2)[4] A Hszt. 39. § (2) bekezdésében a "befejezett tanulmányokon" a képesítési követelményként meghatározott polgári iskolai végzettséget és tűzoltó szakképzettséget együttesen kell érteni.

(3) A Hszt.-ben meghatározott próbaidő alatti képzésen az alapfokú tűzoltó képesítés megszerzését kell érteni.

(4) Magasabb szolgálati beosztásba a hivatásos tűzoltó csak akkor nevezhető ki, ha a tervezett beosztáshoz szükséges polgári iskolai végzettségen, valamint tűzoltó szakképzettségen felül az állománytáblában rögzített szakirányú képzettség megszerzését is vállalja.

Tanulmányi szerződés és tanulmányi ösztöndíj szerződés

4. § (1) A hivatásos tűzoltóval tanulmányi szerződés csak szolgálati érdekből köthető. A tanulmányi szerződés a betöltött beosztáshoz szükségesnél magasabb szintű tűzoltó szakmai, illetve polgári iskolai végzettség megszerzésére köthető.

(2) Amennyiben a hivatásos tűzoltó képzésére a tűzoltóság kötelezése alapján kerül sor, úgy az előírt kedvezményeket és a tanulmányok folytatásának valamennyi költségét a tűzoltóságnak kell biztosítania. Ilyen esetben tanulmányi szerződés nem köthető.

5. § (1) Az állományilletékes tűzoltóparancsnok a speciális képesítéssel, szakképzettséggel rendelkező szakemberek biztosítása érdekében - polgári felsőoktatási intézmények hallgatóival - tanulmányi ösztöndíj szerződést (a továbbiakban: szerződés) köthet. (2) Szerződés azzal a hallgatóval köthető, aki az orvosi egészségügyi alkalmassági vizsgálat alapján egészségügyi szempontból megfelel, és büntetlen előéletű.

(3) Az ösztöndíjas hallgató tanévenként - a vele szerződést kötő hivatásos tűzoltóságnál - szakmai gyakorlaton köteles részt venni. Ennek időtartama évenként legalább 15 munkanap.

Az önkéntes és a létesítményi tűzoltóságok és az önkéntes tűzoltó egyesületek tagjainak tűzoltó szakmai képesítési követelményei

6. § (1) Az önkéntes és a létesítményi tűzoltóságok főállású parancsnokainak, valamint a tűzoltás és műszaki mentés irányítására jogosult tagjainak a 8. § (1) bekezdés b)-c) pontjaiban felsorolt valamely képzési szak keretében megszerzett - tűzoltó szolgálati beosztások esetén elismerhető - tűzoltóképzettséggel kell rendelkezniük.

(2) A beosztott állomány részére tűzoltó képesítési követelmény az önkéntes- és létesítményitűzoltó-tanfolyam eredményes elvégzése.

(3) Az önkéntes tűzoltó egyesületek és a létesítményi tűzoltóságok nem főállású tagjainak tűzoltó képesítési követelményei a következők:

a) tűzoltóparancsnok és parancsnokhelyettesi beosztáshoz tűzoltó szakképzettség: önkéntes és létesítményi tűzoltóparancsnoki szak,

b) egységparancsnoki, rajparancsnoki beosztáshoz alapfokú tűzoltó képzettség: alapfokú tűzoltótanfolyam,

c) beosztott tűzoltói, sugárvezetői, szertárosi, híradóügyeleti beosztáshoz alapfokú tűzoltó képzettség: önkéntes- és létesítményitűzoltó-tanfolyam,

d) gépkocsivezetői, szerkezelői beosztáshoz alapfokú és speciális tűzoltó szakmai képzettség: önkéntes- és létesítményitűzoltó-tanfolyam, szerkezelői tanfolyam

eredményes elvégzése.

A tűzvédelmi szervezet tagjainak szakmai képesítési követelményei

7. § (1) Az alapfokú tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy önállóan láthat el tűzvédelmi feladatokat a 100-nál kevesebb munkavállalót foglalkoztató "A"-"C", továbbá - létszámmegkötöttség nélkül - a "D"-"E" tűzveszélyességi osztályba sorolt létesítményekben.

(2) Középfokú tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy láthat el önállóan tűzvédelmi feladatokat a 100-200 fő munkavállalót foglalkoztató "A"-"C" tűzveszélyességi osztályba tartozó létesítményeknél.

(3) Felsőfokú tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy láthat el önálló tűzvédelmi feladatokat a 200-nál több munkavállalót foglalkoztató "A"-"C" tűzveszélyességi osztályba tartozó létesítményekben.

(4) A tűzvédelmi szervezetek tagjainak elismerhető tűzvédelmi képesítéseit a 2. számú melléklet tartalmazza.

A tűzoltóságok és a tűzvédelmi szervezetek tagjainak képzési és továbbképzési rendszere

8. § (1) A hivatásos állomány, az önkéntes és létesítményi tűzoltóságok főállású tagjainak képzési formái:

a) alapfokú tűzoltó képzés:

- alapfokú tűzoltótanfolyam;

b) tűzoltó szakképzés:

tűzoltó alapismereti tanfolyam,

- önkéntes és létesítményi tűzoltóparancsnoki szak,

-[5]

- tűzoltó szakmunkásképző szak,

- tűzoltó technikusképző szak,

-[6] tűzoltó átképző szak;

c) tűzvédelmi mérnökképzés:

- Ybl Miklós Műszaki Főiskola tűzvédelmi szak;

d) speciális tűzoltó szakmai képzés:

- műszaki tanfolyam,

- szakmai ráképzés (posztgraduális képzés);

e) továbbképzések:

- a készenléti szolgálat napi továbbképzése,

- központi szakmai továbbképzések,

- központi szakmai tájékoztatók.

(2) Az önkéntes tűzoltó egyesületben tűzoltói feladatokat ellátók és a létesítményi tűzoltóságok nem főállású tűzoltó tagjainak szakmai képzési formái:

a) alapfokú tűzoltó képzés:

- önkéntes- és létesítményitűzoltó-tanfolyam;

b) tűzoltó szakképzés a tűzoltás irányítását végzők részére:

- az (1) bekezdés b)-c) pontjaiban meghatározott képzési formák;

c) szakmai továbbképzések.

(3) A tűzvédelmi szervezet tagjainak szakmai képzési formái:

a) alapfokú tűzvédelmi előadói képzés [az Országos Képzési Jegyzék (a továbbiakban: OKJ) szerinti tűzvédelmi előadó II.],

b) középfokú tűzvédelmi előadói képzés (OKJ szerinti tűzvédelmi előadó I.),

c) tűzvédelmi szakelőadói képzés,

d) tűzvédelmi mérnökképzés,

e) szakmai továbbképzések.

Az alapfokú tűzoltótanfolyamok szervezésének szabályai

9. § (1) Az alapfokú tűzoltótanfolyam tanterveit a Belügyminisztérium Tűzoltóság Országos Parancsnokság Tűzvédelmi Kiképző Intézet (a továbbiakban: Intézet) készíti el, és a BM Tűzoltóság országos parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok) hagyja jóvá.

(2) Alapfokú tűzoltótanfolyamot szervezhet az Intézet, területi képzés formájában a megyei tűzoltó-parancsnokságok és a fővárosi tűzoltó-parancsnokság, amennyiben a tantervben a meghatározottak végrehajtására a személyi és tárgyi feltételekkel rendelkeznek. A területi képzés feltételeinek meglétét az Intézet előzetesen ellenőrzi.

(3) A tanfolyam kezdetét a tervezett időpont előtt 30 nappal az Intézet igazgatójának - írásban - be kell jelenteni. Az Intézet igazgatója ellátja a képzés szakmai és pedagógiai felügyeletét, kijelöli a vizsgabizottság elnökét és tagjait. A vizsgabizonyítványt a tanfolyam szervezője adja ki.

(4) A tanfolyamról naplót kell vezetni. A vizsgáról jegyzőkönyvet kell kiállítani, amelyet az Intézet részére meg kell küldeni.

(5) Az alapfokú tűzoltótanfolyamok önköltségesek. A képzési költségeket a beiskolázó fedezi. A tanfolyam lebonyolítását megelőzően a szervező és a beiskolázást kezdeményező parancsnokoknak szerződésben kell megállapodniuk a költségekről. A tanfolyam költségei nem háríthatók át sem a hivatásos állomány tagjára, sem az állomány tagját áthelyezés esetén fogadó tűzoltó szervre.

A tűzoltó szakiskolára való beiskolázás és a hallgatói státuszok igénybevételének szabályai

10. § (1) Az Intézet minden év április hónapjáig hirdeti meg a következő tanévben indítandó képzési szakokat és az azokra történő jelentkezés feltételeit. Az egy tanéves vagy annál hosszabb képzési idejű szakokra jelentkezőknek felvételi vizsgát kell tenniük.

(2) A tűzoltó szakiskolára és a tűzvédelmi mérnökképzésre nappali tagozatos szakokra felvételt nyert hivatásos tűzoltók a küldő szerv pályázata alapján kerülhetnek áthelyezésre hallgatói státuszba. A pályázatot az állományilletékes parancsnok az eredményes felvételi vizsgáról szóló kiértesítést követő tíz napon belül nyújthatja be az Intézet igazgatójához. A pályázatokat az Intézet igazgatója bírálja el a beérkezéstől számított öt napon belül. E döntése ellen a kézhezvételtől számított öt napon belül az országos parancsnoknál lehet felülvizsgálatot kérni.

(3) A hallgatói állományba tartozókkal kapcsolatos munkáltatói jogokat - a szolgálati viszony megszüntetésének kivételével - az Intézet igazgatója gyakorolja.

(4) A nappali tagozatra vezényelni kell a hivatásos állomány tagját, ha nem került hallgatói státuszba áthelyezésre.

(5) A tűzoltószakmunkás-képző szak levelező tagozatán tanulmányokat folytatók gyakorlati képzését az Intézet és a beiskolázó tűzoltó-parancsnokság - megállapodás alapján - megosztva végzi.

(6) A hivatásos állomány tagját, amennyiben legalább egy tanév képzési idejű levelező tagozatú szakon folytatja tanulmányait, a kötelező iskolai foglalkozás és gyakorlat idején túl tanévenként - ha hivatali munkarendben dolgozik 15 munkanap, ha készenléti szolgálati munkarendben dolgozik 7 szolgálati nap - munkaidő-kedvezmény illeti meg.

Tűzvédelmi mérnökképzés

11. § (1) A tűzoltóság és a tűzvédelmi szervezet tagjainak tűzvédelmi mérnöki képzése az Ybl Miklós Műszaki Főiskola tűzvédelmi szakán történik.

(2) A Főiskola tűzvédelmi szakára felvételt nyert hivatásos tűzoltóra a Hszt. szabályain túl a felsőoktatásról szóló - többször módosított - 1993. évi LXXX. törvény és a főiskola belső szabályozásai is érvényesek.

A speciális tűzoltó szakmai képzések szervezése

12. § (1) A tűzoltóságoknál rendszeresített gépjárműveket és berendezéseket csak az adott géptípusra érvényes gépkezelői jogosítvánnyal (bizonyítvánnyal) rendelkező tűzoltók kezelhetik. A gépkezelői jogosítvány kiadására a tűzoltóságon belül az Intézet jogosult.

(2) A gépjárművek, gépek és gépi berendezések felépítése, kezelésének bonyolultsága és használhatósága szerint szervezhető:

- nehézgépkezelői, illetve könnyűgépkezelői alaptanfolyamhoz (a továbbiakban: gépkezelő alaptanfolyamhoz) nem kötött gépkezelői tanfolyam,

- gépkezelői alaptanfolyamhoz kötött gépkezelői tanfolyam.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott tanfolyamoknak meg kell felelniük a 3. számú melléklet szerinti gépcsaládok és géptípusok besorolásának.

(4) A tűzoltóságok tagjai részére a tűzoltásra és a műszaki mentésre használható - gépkezelői alaptanfolyamhoz kötött - gépekre vonatkozóan a képzést és vizsgáztatást - a darukezelői képzés kivételével - az Intézet végzi.

(5) A gépkezelői alaptanfolyamhoz nem kötött gépkezelői tanfolyamok a hivatásos és létesítményi tűzoltóságnál kihelyezett tanfolyamként is szervezhetők. A tanfolyamszervezési kérelmet az Intézet igazgatójához kell benyújtani, aki a személyi és tárgyi feltételek megléte alapján engedélyezi azt. Az Intézet végzi a képzés ellenőrzését, a vizsgáztatást, és kiadja a vizsgabizonyítványt.

(6) A speciális szakmai ismeretek elsajátítása érdekében az Intézet kiegészítő képzéseket indít.

A hivatásos önkormányzati tűzoltóságok gépjárművezetőinek képzése[7]

12/A. §[8] (1) A tűzoltó-parancsnokságokon foglalkoztatott főfoglalkozású gépjárművezetőknek, illetve azoknak, akiket feladataik ellátása mellett a parancsnok szolgálati gépjármű vezetésére jogosít fel (a továbbiakban: gépjárművezető) elméleti és gyakorlati képzésen kell részt venniük.

(2) A megkülönböztető jelzést használó szolgálati gépjármű vezetője 5 évenként 16 óra időtartamú időszakos továbbképzésen vesz részt.

(3) A gépjárművezetők képzési kategóriáit a képzésben való részvétel feltételeit, valamint a képzési követelményeket a 4. számú melléklet tartalmazza.

12/B. §[9] (1) A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

a) kidolgozza és jóváhagyatja a képzési programot és a képzési tematikát;

b) koordinálja a képzést és a képzés tekintetében szakmai irányítást gyakorol;

c) felállítja a képzést végző oktatóhelyeket és a pszichológiai vizsgálóhelyeket, valamint biztosítja ezek működési feltételeit.

(2) A szolgálati gépjárművek vezetőinek alapszintű képzését és vizsgáztatását, olyan személy végezheti, aki az erre jogosító képzésen és időszakos továbbképzésen részt vett, és a követelményeknek megfelelt.

12/C. §[10] (1) A gépjárművezető képzésről a képesítési követelmények teljesítéséről, a képzést folytató szervnél és a gépjárművezető szolgálati helye szerint illetékes személyügyi szervnél naprakész nyilvántartást kell vezetni.

(2) A sikeres vizsgáról szóló igazolást a képzést folytató szerv adja ki.

Az önkéntes tűzoltó egyesületek tűzoltási feladatokat ellátó, valamint a létesítményi tűzoltóságok nem tűzoltó főfoglalkozású tagjainak szakmai képzése

13. § (1) Az önkéntes tűzoltó egyesületek tagjainak képzését a megyei tűzoltó-parancsnokságok és az Intézet szervezik. A képzést követően a szervezők vizsgabizonyítványt adnak ki.

(2) A megyei tűzoltó-parancsnokság az önkéntes tűzoltó egyesületek részére

a) önkéntes és létesítményi tűzoltó,

b) alapfokú tűzoltó,

c) kismotorfecskendő-kezelői,

d) gépjárműfecskendő-szivattyú kezelői,

e) hírközpont-kezelői,

f) egyéb tűzoltó szakmai

tanfolyamot szervez.

(3) Az önkéntes és létesítményi tűzoltóparancsnoki tanfolyamot az Intézet szervezi.

(4) A képzések tantervét az Intézet készíti el, és az országos parancsnok hagyja jóvá. Az Intézet és a megyei (fővárosi) tűzoltó-parancsnokságok által szervezett képzés a megyei vagy a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságokra kihelyezett képzésként is indítható, ha a személyi és tárgyi feltételek adottak.

Szakmai továbbképzések, tájékoztatók

14. § (1) A hivatásos tűzoltóság készenléti szolgálatot ellátó állományának napi továbbképzéséről az állományilletékes parancsnok gondoskodik. A továbbképzés tartalmára vonatkozó iránymutatást a Belügyminisztérium Tűzoltóság Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: BM TOP) és a megyei tűzoltó-parancsnokságok adnak ki. Az iránymutatások alapján minden év december 15-éig képzési tervet kell készíteni, amelyet a szakmai felügyeletet ellátó tűzoltóparancsnokhoz fel kell terjeszteni.

(2) A BM TOP az aktuális szakmai feladatok egységes értelmezése érdekében az állami és a közvetlen szakmai felügyelete alá tartozó tűzoltóságok szakterületeinek vezetői részére évente legalább két alkalommal központi szakmai tájékoztatókat szervez.

(3) A megyei tűzoltó-parancsnokságok, valamint a fővárosi tűzoltó-parancsnokság a szakterületek vezetői részére az igényeknek megfelelően, de évente legalább két alkalommal továbbképzéseket és szakmai tájékoztatókat szerveznek. A berendeltek kötelesek a képzésen és a tájékoztatón részt venni.

(4) Az Intézet a tűzoltóság tagjai részére témakörönként központi szakmai továbbképzéseket szervezhet.

Vegyes rendelkezések

15. § (1) Az iskolarendszeren kívüli oktatás keretében megszerezhető az OKJ 322891501 azonosító számú tűzoltó, az 52891501 azonosító számú tűzoltótechnikus, valamint az 53891501 azonosító számú tűzvédelmi előadó I., az 5189501 azonosító számú tűzvédelmi előadó II. és a 71891501 azonosító számú tűzvédelmi szakelőadó szakképzettség esetében az Intézet látja el a szakmai és vizsgaközpont feladatait.

(2) Az OKJ-ban szereplő tűzoltó szakmunkás, tűzoltó technikus és tűzvédelmi szakképzettségek vizsgabizottsági elnöki feladatainak ellátására pályázni kell. A pályázat alapján összeállított névjegyzék 5 évig érvényes, és azt a Belügyi Közlönyben kell közzétenni. A vizsgabizottság elnökét - a névjegyzékben szereplők közül - az Intézet igazgatójának javaslata alapján az országos parancsnok bízza meg.

(3) A vizsgabizottsági tagot az országos parancsnok jelöli ki.

(4) A hivatásos tűzoltóságok tagjainak nappali tagozatos képzésével összefüggő egyéb költségek fedezetét, áthelyezés vagy vezénylés, valamint az önkéntes tűzoltóságok tisztségviselői nappali tagozatos képzése esetén az Intézet költségvetésében kell biztosítani. Más esetben a tandíjon felüli egyéb költségeket a beiskolázó viseli. A speciális tűzoltó szakmai tanfolyamok és továbbképzések, valamint a levelező tagozatú képzések költségeit a beiskolázó viseli.

(5) A képzéssel összefüggő egyéb költségek a következők:

- kollégiumi elhelyezés költségei,

- tankönyvek, jegyzetek kölcsönzése,

- bizonyítványok, nyomtatványok és a nyilvántartás költségei,

- az orvosi ellátás költségei a vonatkozó belügyi rendelkezések szerint,

- állami vizsgabizottsági tagok díjazásának költségei.

(6) A tűzvédelmi szervezetek és a tűzoltó egyesületek tagjainak a képzéssel összefüggő költségeit megállapodás alapján a beiskolázó vagy a képzésre jelentkező fedezi.

(7) A tűzvédelmi témakörben készített jegyzeteknek, tankönyveknek, segédleteknek a 8. §-ban szereplő képzési formákban oktatási anyagként való felhasználását az országos parancsnok engedélyezi. A kiadó térítés ellenében köteles ezek egy példányát az Intézet részére megküldeni.

(8) A hivatásos tűzoltóságoknál a tűzoltó szakmai beosztásúak alatt

- a tűzmegelőzési és tűzvizsgálati,

- a tűzoltási és műszaki mentési,

- a tűzoltó képzési és továbbképzési, valamint

-[11] a tűzoltóparancsnoki

- a tűzoltóparancsnoki

szakterületen foglalkoztatottakat kell érteni.

(9)[12] A hivatásos tűzoltóságnál a nem tűzoltói szakmai beosztások alatt a (8) bekezdésben nem említett szakterületen foglalkoztatottakat kell érteni.

(10) Az önkéntes tűzoltóság tisztségviselői alatt az önkéntes tűzoltóság parancsnokát és parancsnokhelyettesét kell érteni.

(11) E rendelet alkalmazásában hallgató az a tanuló, aki a tűzoltói, tűzvédelmi szakképzésben vesz részt.

(12) E rendelet alkalmazásában

- az önkéntes- és létesítményitűzoltó-tanfolyam alatt a tűzoltó egyesületekben tűzoltói feladatokat ellátók, valamint az önkéntes és létesítményi tűzoltók alapfokú képzésére szervezett, legalább 40 órás tanfolyamot,

- alapfokú tűzoltótanfolyam alatt pedig a legalább 6 hetes tanfolyamot

-[13] az alapismereti tanfolyam alatt az egy tanéves levelező képzést kell érteni.

15/A. §[14] (1) Az a gépjárművezető, aki 2002. szeptember 15-ét megelőzően

a) szolgálati gépjárművet vezethetett és közúti balesetet nem okozott, 2004. június 30-ig csökkentett, 8 órás alapszintű képzésben kell részesíteni;

b) megkülönböztető jelzést használó szolgálati gépjárművet PÁV I. minősítés nélkül vezethetett és közúti balesetet nem okozott, e járműveket emelt szintű képzés teljesítése nélkül 2005. június 30-ig vezethet;

c) PÁV minősítést szerzett, a minősítésének megfelelő szolgálati gépjárművet ez előírt képzés teljesítése nélkül 2005. december 31-ig vezethet.

(2) Az (1) bekezdés b) és c) pontjában szereplő gépjárművezetők emelt szintű képzése 16 órában történik.

(3) 2002. december 31-ig kell képzésben részt vennie annak a gépjárművezetőnek, aki 2002. szeptember 1-jét megelőzően szolgálati gépjárművet vezetett és közúti balesetet okozott.

16. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

1. számú melléklet az 57/1997. (X. 21.) BM rendelethez

A tűzoltóságnál elismerhető képesítések

A rendelet alkalmazásában:

A) Polgári iskolai végzettség

1. Polgári felsőfokú iskolai végzettség:

- a hazai vagy külföldi egyetemen, főiskolán, a hazai vagy külföldi belügyi vagy katonai főiskolán szerzett képesítés.

2. Polgári középfokú iskolai végzettség:

- a hazai vagy külföldi gimnáziumban, szakközépiskolában, technikumban szerzett érettségi, technikusi képesítés;

- az 1974-1986. között szerzett, a középiskola 4. osztályának elvégzése után kapott végbizonyítvány.

B) Szakmai végzettség

1. Felsőfokú szakmai végzettség:

a) tűzoltó szolgálati beosztások esetén

- a hazai vagy külföldi belügyi, a munkakörnek megfelelő irányú polgári vagy katonai főiskolán, akadémián szerzett tűzvédelmi képesítés,

- egyetemi vagy főiskolai végzettség megszerzését követően a tűzoltó tiszti átképző szakon szerzett képesítés,

- felsőfokú polgári iskolai végzettség esetén a tűzoltó technikusképző szakon, továbbá a 2 éves nappali vagy 3 éves levelező tisztképző szakon és a BM Akadémia Tűzoltó Tagozatán szerzett képesítés;

b) nem tűzoltó szolgálati beosztások esetén

- felsőfokú polgári iskolai végzettség, vagy

- az OKJ-ban szereplő felsőfokú (speciális) szakmai tanfolyamon szerzett képesítés.

Mindkét esetben alapismereti tanfolyam, illetve alapismereti vizsga.[15]

2. Középfokú szakmai végzettség:

a) tűzoltó szolgálati beosztások esetén

- a hazai és külföldi belügyi, tűzoltói egy- vagy kétéves nappali, illetőleg hároméves képzési idejű levelező tiszti képzés, hároméves levelező tűzvédelmi vezetői, valamint tűzoltó technikusi képzettség,

- BM Akadémia Tűzoltó Tagozatán szerzett képesítés,

- tiszti vizsga,

- zászlósképző, 10 hónapos képzési idejű tűzoltó tiszthelyettesképző, tűzoltószakmunkás-képző, valamint a 10 hónapos vagy hosszabb képzési idejű önkéntes- és létesítményitűzoltóparancsnok-képző szakon szerzett képesítés;

b) nem tűzoltói szolgálati beosztások esetén

- az OKJ-ban szereplő középfokú (speciális) szakmai képesítést biztosító szaktanfolyam elvégzése után tűzoltó alapismereti tanfolyam végzettség, 1990 előtt tett zászlósi alapismereti vizsga.

3. Alapfokú szakmai iskolai végzettség:

- tűzoltó alapfokú tanfolyam, három és fél vagy öthónapos tiszthelyettes-képző szakon szerzett képesítés.

2. számú melléklet az 57/1997. (X. 21.) BM rendelethez

A tűzvédelmi szervezetek tagjainál elismerhető tűzvédelmi képesítések

A rendelet alkalmazásában:

1. Felsőfokú tűzvédelmi végzettség

- a hazai vagy külföldi belügyi és polgári felsőoktatási intézmény okleveles tűzvédelmi mérnöki és tűzvédelmi mérnöki szakán,

- a tűzoltó tiszti átképző szakon,

- a BM Akadémia Tűzoltó Tagozatán,

- a tűzoltótechnikus-képző szakon, valamint a kétéves nappali vagy hároméves levelező tisztképző szakon,

- a hároméves levelező tűzvédelmi előadói szakon, valamint a tűzvédelmi szakelőadói szakon (OKJ azonosító száma: 71891501)

szerzett képesítés.

2. Középfokú tűzvédelmi végzettség

- a 10 hónapos képzési idejű tűzoltó tiszthelyettes-képző szakon,

- az OKJ-ben 53891501 azonosító számon szereplő tűzvédelmi előadó I. (középfokú) szakon, valamint az 1991 előtt a minisztériumok és a fővárosi, illetőleg a megyei tanácsok végrehajtó bizottságai által szervezett 2 éves levelező, illetve a 2 hónapos bentlakásos tűzvédelmi előadói tanfolyamon

szerzett tűzvédelmi képesítés, valamint

- 1991 után a BM Tűzvédelmi Oktató és Kutató Intézetben szerzett középfokú tűzvédelmi előadói képesítés, valamint

- 1993-ig a Munkavédelmi Képző és Továbbképző Intézetben (jogelődjében) munkavédelmi felsőfokú tanfolyamon szerzett középfokú tűzvédelmi képesítés.[16]

3. Alapfokú tűzvédelmi végzettség

- az OKJ-ben 51891501 azonosító számon szereplő tűzvédelmi előadó II. (alapfokú tűzvédelmi) szakon, valamint az 1993 előtt az irányító szervek által szervezett, legalább egyéves levelező vagy egyhónapos bentlakásos tűzvédelmi tanfolyamon szerzett képesítés.

3. számú melléklet az 57/1997. (X. 21.) BM rendelethez

Műszaki tanfolyamhoz kötött gépek és eszközök besorolása

1. Gépkezelői alaptanfolyamhoz nem kötött gépcsaládok és gépcsoportok:

- gépjárműfecskendő,

- habbaloltó gépjármű,

- porraloltó gépjármű,

- műszaki mentések gépei,

- folyadékszállításra használható (szivattyúval ellátott) egyéb gépek,

- egyéb kisgépek.

2. Gépkezelői alaptanfolyamhoz kötött gépcsaládok és gépcsoportok:

- műszaki-mentő gépjárművek (ha rendelkeznek nehéz- vagy könnyűgép kategóriába tartozó beépített géppel),

- emelőkosaras gépjárművek,

- létrás gépjárművek (gépezetes tolólétrák),

- légzőkészülékpalack-töltő kompresszorok,

- áramfejlesztők,

- daruk,

- egyéb speciális tűzoltó gépjárművek (amennyiben rendelkeznek nehéz-, illetve könnyűgép kategóriába sorolható beépített géppel).

4. számú melléklet az 57/1997. (X. 21.) BM rendelethez[17]

1. A gépjárművezetők képzési kategóriái

a) alapszintű: a szolgálati gépjárművek vezetésére felkészítő 10 tanórás képzés,

b) emelt szintű: a megkülönböztető jelzéseket használó szolgálati gépjármű vezetésére felkészítő, első alkalommal 40 órás képzés,

c) speciális: a tűzoltó-parancsnokságok igényei alapján, egyes sajátos beosztások betöltéséhez egyedi tematika alapján végrehajtott képzés.

2. A gépjárművezető-képzésben való részvétel feltételei:

a) alapszintű: érvényes vezetői engedély, minimum 1. egészségi alkalmassági csoportba való besorolás,

b) emelt szintű, valamint speciális: érvényes - nem kezdő - vezetői engedély, alapszintű gépjárművezetői képzésben való részvétel, a követelmények teljesítése, a képzést követően legalább 6 hónap vezetési gyakorlat, 2. egészségi alkalmassági csoportba való besorolás, pszichológai alkalmasság.

3. Képzési követelmények

a) alapszintű: a tematika elméleti tananyagának elsajátítása, valamint a tematika gyakorlati tananyaga alapján összeállított feladatok teljesítése meghatározott szintidőn belül (tanpálya),

b) emelt szintű, valamint speciális: a tematika elméleti tananyagának elsajátítása, valamint a tematika gyakorlati tananyaga alapján összeállított szituációs feladatok teljesítése meghatározott szintidőn belül (tanpálya).

Lábjegyzetek:

[1] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 2. § 1. bekezdése a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 1. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[2] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 2. § 1. bekezdésének d) pontját a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 1. § 2. bekezdése hatályon kívül helyezte

[3] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 2. § 1. bekezdésének e) pontja a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 1. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[4] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 3. § 2. bekezdését a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 2. § 1. bekezdése iktatta be, egyidejűleg a jelenlegi (2) és (3) bekezdésének számozása (3) és (4) bekezdésre változott

[5] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet8. § 1. bekezdése a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 4. §-ának megfelelően módosított szöveg

[6] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 2. § 4. bekezdése a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 4. §-ának megfelelően módosított szöveg

[7] Beiktatta a 25/2002. (IX. 13.) BM rendelet 1. § - a. Hatályos 2002.09.15.

[8] Beiktatta a 25/2002. (IX. 13.) BM rendelet 1. § - a. Hatályos 2002.09.15.

[9] Beiktatta a 25/2002. (IX. 13.) BM rendelet 1. § - a. Hatályos 2002.09.15.

[10] Beiktatta a 25/2002. (IX. 13.) BM rendelet 1. § - a. Hatályos 2002.09.15.

[11] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 15. § 8. bekezdése a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 5. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[12] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 15. § 9. bekezdése a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 5. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[13] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 15. §12. bekezdése a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 5. § 3. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[14] Beiktatta a 25/2002. (IX. 13.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2002.09.15.

[15] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet1. számú melléklete a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 6. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[16] Az 57/1997. (X. 21.) BM rendelet 2. számú melléklete a 49/1999. (XII. 22.) BM rendelet 7. §-ának megfelelően módosított szöveg

[17] Beiktatta a 25/2002. (IX. 13.) BM rendelet 3. § - a. Hatályos 2002.09.15.

Tartalomjegyzék