Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

33/2002. (XI. 16.) PM rendelet

a befektetési egységekhez kötött életbiztosítások esetén az ügyfeleknek történő tájékoztatás formájáról és tartalmáról

A biztosítóintézetekről és a biztosítási tevékenységéről szóló - többször módosított - 1995. évi XCVI. törvény 168. §-a (2) bekezdésének m) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet alkalmazásában

a) eszközalap: a befektetési egységekhez kötött életbiztosítások - a biztosítási szerződésben meghatározott levonásokkal csökkentett - díjából tőkebefektetés céljából létrehozott eszközállomány,

b) befektetési egység: az eszközalapban lévő, a szerződő részesedését megtestesítő elszámolási egység,

c) eszközalap nettó eszközértéke: az eszközalaphoz tartozó befektetett eszközök értékének és az eszközalapot terhelő költségeknek, így különösen az alapkezelési díjaknak a különbözete,

d) befektetési egység vételi árfolyama: az eszközalap nettó eszközértékének és az adott eszközalaphoz kötött befektetési egységek - a szerződési feltételekben foglaltak szerint korrigált - számának hányadosa,

e) számla: az adott szerződés valamennyi befektetési egységének összesített nyilvántartása,

f) alszámla: az adott szerződés egy adott eszközalapjához tartozó, valamennyi befektetési egységének összesített nyilvántartása,

g) tájékoztatás időpontja: az a nap, amelyre a közölt adatok érvényesek, függetlenül a tájékoztatás megküldésének időpontjától.

2. §

(1) A befektetési egységekhez kötött életbiztosítások esetén a biztosító köteles a szerződő részére évente legalább egy alkalommal - minden évben azonos naptári napon, 12 hónapra vonatkoztatva - írásbeli tájékoztatást nyújtani:

a) a biztosítási szerződés számlájának aktuális helyzetéről a 3. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint;

b) a biztosítási szerződés megkötésétől vagy a 2. § (1) bekezdése szerinti utolsó írásbeli tájékoztató időpontjától eltelt időszakban

ba) a biztosítási szerződésre beérkezett biztosítási díjakról,

bb) a biztosítási szerződéssel kapcsolatos költségekről,

bc) a szerződő által a biztosítási szerződés keretében igénybe vett szolgáltatások és maradékjogok értékéről,

bd) az eszközalapok között a szerződő utasítására végrehajtott átcsoportosítás időpontjáról és arányáról;

c) a befektetési egységek vételi árfolyamáról a tájékoztatás időpontjában;

d) az e rendelet szerinti tájékoztatás időpontjában a biztosítási szerződés aktuális szolgáltatási érték(ei)ről és aktuális visszavásárlási értékéről; abban az esetben, ha a szerződés többlethozam visszatérítést is tartalmaz, ennek értékéről.

(2) Az évenkénti egy írásbeli tájékoztatóért a biztosító külön költséget nem számolhat fel. A biztosító az írásbeli tájékoztatót a tájékoztatás időpontját követő 15 napon belül köteles a szerződőnek megküldeni. A tájékoztatás időpontját az írásbeli tájékoztatón fel kell tüntetni.

(3)[1] Az írásbeli tájékoztató évente történő kiadásával a biztosító egyben a biztosítási tevékenységről szóló 2014. évi LXXXVIII. törvény 156. § (1) bekezdésében előírt tájékoztatási kötelezettségét is teljesíti.

(4) A biztosítási szerződés megszűnése esetén a biztosító a szerződés megkötésétől vagy az utolsó írásbeli tájékoztatás időpontjától a megszűnés időpontjáig terjedő időszakra - a biztosítási szerződés megszűnését követő 15 napon belül - köteles a 2. § (1) bekezdés szerinti írásbeli tájékoztatást nyújtani.

(5) Ha a szerződő - az (1) és (4) bekezdésekben meghatározott alkalmon kívül - írásban vagy egyéb azonosítható formában az erre vonatkozó igényét a biztosítóhoz eljuttatja, a biztosító köteles a szerződőt a fenti részletezettséggel 15 napon belül írásban vagy elektronikus formában tájékoztatni. A biztosító ezért a szolgáltatásért külön költséget számolhat fel.

3. §

(1) A biztosítási szerződés számlájának aktuális helyzetét oly módon kell részletezni, hogy a befektetési egységek száma eszközalaponként külön feltüntetésre kerüljön, és a befektetési egységek értéke a tájékoztatóban a tájékoztatás időpontja szerinti nap vételi árfolyamai, illetőleg egyéb véglegesített adatai alapján kerüljön bemutatásra.

(2) A biztosítási díjak ismertetésekor elkülönítve kell kimutatni a beérkezett rendszeres és eseti díjakat, valamint ezek beérkezési és befektetési dátumát.

(3) A biztosítási szerződést terhelő valamennyi költségtípust, illetve levonást a szerződés megkötésétől vagy az utolsó írásbeli tájékoztató időpontjától eltelt időszakra vonatkoztatva be kell mutatni, így különösen az alábbiakat:

a) a beérkezett biztosítási díjak befektetésre nem kerülő részének jogcímenkénti részletezését (nyilvántartási/befektetési eszközalap kezelési díjrész, kockázati díj, kiegészítő biztosítások díjai, egyéb),

b) a beérkezett biztosítási díjak átváltásakor érvényesített költséget (a vételi és eladási árfolyam közötti különbséget) befizetett biztosítási díjanként,

c) azon költségek összegét jogcímenként részletezve, amelyeket a biztosító befektetési egységek elvonása révén érvényesít (eszközalap kezelési vagy nyilvántartási díj, kockázati díj, kiegészítő biztosítások díjai, kezdeti költség, befektetési költségek, a szerződő kérésére végrehajtott tranzakciók költsége, egyéb).

(4) A biztosítási szerződés alapján a biztosító által teljesített kifizetéseket a tájékoztatóban fel kell tüntetni. A biztosítási szerződés alapján a biztosító által teljesített kifizetések különösen a következők lehetnek:

a) biztosítási esemény miatti szolgáltatás,

b) teljes vagy részleges visszavásárlás, ideértve a rendszeres pénzkivonást is.

(5) A kifizetések értéke mellett ki kell mutatni a kifizetés teljesítése során levont költségeket.

(6) A biztosító által még nem érvényesített, de előírt költségeket, valamint a szerződő által igénybe vett kötvénykölcsön aktuális értékét - mint a szerződő számláját terhelő adósságot - szintén ki kell mutatni.

4. §

Az éves egyszeri írásbeli tájékoztatónak - a 2. §-ban meghatározottakon túlmenően - tartalmaznia kell a következő adatokat:

a) a szerződő által választott, a szerződéshez aktuálisan kapcsolódó eszközalapok neve,

b) az 5. § (1) bekezdésében meghatározott rendszeres nyilvános tájékoztatás közzétételi helyének megnevezése,

c) a szerződő biztosításközvetítőjének neve és elérhetősége, vagy a biztosító azon egységének megnevezése és elérhetősége, amelytől a szerződő a biztosítási szerződésével kapcsolatban részletes tájékoztatást kaphat.

5. §

(1) A biztosító minden munkanapon köteles a befektetési egységekhez kötött életbiztosításaihoz kapcsolódó befektetési egységek vételi árfolyamáról és az eszközalapok nettó eszközértékéről rendszeres nyilvános tájékoztatást adni az alábbi formák valamelyikével:

a) egy országos napilapban történő közzététellel,

b) a biztosító internetes honlapján napi frissítéssel történő megjelentetéssel,

c) a biztosító telefonszámán munkaidőben történő folyamatos információszolgáltatással,

d) a biztosító ügyfélszolgálati irodáiban történő kifüggesztéssel.

(2) A biztosító köteles eszközalapjainak összetételét a befektetési formák (részvény, államkötvény, készpénz, egyéb) arányaiban az 5. § (1) bekezdésében felsorolt tájékoztatási formák egyikén havonta ismertetni.

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

(2) A 2. § (1), (3) és (4) bekezdése szerinti tájékoztatást a 2003. január 1-jét megelőzően megkötött biztosítási szerződések tekintetében első alkalommal 2003-ban kell teljesíteni. Ezen első alkalommal csak a 2. § (1) bekezdésének a), c) és d) pontjaiban foglaltakról kell tájékoztatást adni.

(3) A 2. § (5) bekezdésében foglalt - az ügyfél kérelmére adott - tájékoztatást első alkalommal 2003-ban kell teljesíteni.

(4) Az 5. § (1)-(2) bekezdései szerinti tájékoztatási kötelezettség feltételeit e rendelet hatálybalépésétől számított 6 hónapon belül kell megteremteni.

Dr. László Csaba s. k.,

pénzügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 29/2015. (X. 21.) NGM rendelet 1. §-a. Hatályos 2016.01.01.