6/2002. (IV. 5.) SZCSM rendelet

egyes szociális és családügyi miniszteri rendeletek módosításáról

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 132. § (2) bekezdés c), g) és h) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §[1]

2. §[2]

3. §[3]

4. §

(1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SZCSM rendelet (a továbbiakban: Rsz.) 52. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A bentlakásos intézmény a (2) bekezdés szerinti gyógyszercsoportba, valamint a rendszeres és eseti egyéni gyógyszerszükséglet körébe tartozó gyógyszerek, továbbá a gyógyászati segédeszközök közül elsősorban a közgyógyellátási igazolványra felírható, illetve a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszert és gyógyászati segédeszközt biztosítja, kivéve, ha az adott gyógyszercsoporton belül nincs közgyógyellátási igazolványra felírható gyógyszer, vagy nincs olyan közgyógyellátási igazolványra felírható gyógyszer, amely az adott betegség kezeléséhez megfelelő."

(2) Az Rsz. 52. §-ának (5)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A (2) bekezdés alapján összeállított alapgyógyszerkészlet körébe tartozó gyógyszereken túlmenően felmerülő egyéni gyógyszerszükséglet költségét - a (6) bekezdésben foglalt esetek kivételével - az ellátást igénybevevő viseli.

(6) A bentlakásos intézmény viseli az ellátást igénybevevő rendszeres és eseti egyéni gyógyszerszükségletének

a) teljes költségét, ha

aa) az ellátást igénybevevőnek a személyi térítési díj megfizetése után fennmaradó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének (a továbbiakban: nyugdíjminimum) húsz százalékát, vagy

ab) az ellátást igénybevevő részére a költőpénzt az intézmény biztosítja;

b) részleges költségét, ha az ellátást igénybevevőnek a személyi térítési díj megfizetése után fennmaradó havi jövedelme meghaladja a nyugdíjminimum húsz százalékát, azonban ez a jövedelem nem fedezi az ellátást igénybevevő egyéni gyógyszerszükségletének költségét. Ebben az esetben a bentlakásos intézmény az ellátást igénybevevő jövedelmének a költőpénz összegét meghaladó részét az egyéni gyógyszerszükséglet mértékéig kiegészíti."

(3) Az Rsz. 52. §-a a következő új (7)-(8) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (7) bekezdés számozása (9) bekezdésre változik:

"(7) A (6) bekezdésben foglaltakon túlmenően a pszichiátriai betegeket, a szenvedélybetegeket és a hajléktalan személyeket ellátó intézmény - az ellátást igénybevevő személyi és jövedelmi helyzetére tekintettel - az intézményi orvos javaslatára az intézményvezető döntése alapján a (2) bekezdés szerinti alapgyógyszerkészlet körébe nem tartozó, de az ellátást igénybevevő gondozásához közvetlenül szükséges egyéni gyógyszerszükséglet teljes költségét átvállalhatja.

(8) A (6) bekezdésben foglaltaktól eltérően az intézmény nem köteles az egyéni gyógyszerszükséglet költségének a viselésére, ha

a) az ellátást igénybevevő az Szt. 117. § (4) bekezdésében meghatározott jelentős készpénzvagyonnal rendelkezik, vagy

b) az ellátást igénybevevő az Szt. 117. § (4) bekezdésében meghatározott olyan jelentős ingatlanvagyon tulajdonosa, amely felett rendelkezési jogát más személynek az ingatlannyilvántartásba bejegyzett joga nem korlátozza, vagy

c) az ellátást igénybevevőnek az Szt. 4. §-a (1) bekezdésének g) pontja szerinti tartásra köteles és képes hozzátartozója van, vagy

d) az ellátást igénybevevő a (6) bekezdés b) pontja szerinti gyógyszerköltség reá eső részét nem fizeti meg."

5. §

Az Rsz. a következő új 52/A. §-sal egészül ki:

"52/A. § Az intézmény vezetője a személyi térítési díj megállapításával egyidejűleg értesíti az ellátást igénybevevőt az intézmény által viselt, illetve átvállalt gyógyszerköltség, illetve gyógyászati segédeszközköltség mértékéről. A költségek viselésének megállapítása tekintetében tett intézményvezetői intézkedés ellen az ellátást igénybevevő

a) állami fenntartású intézmény esetén az Szt. 115. §-ának (4) bekezdése szerint a fenntartóhoz,

b) nem állami és egyházi intézmény esetén a fenntartóhoz panasszal fordulhat."

6. §

Az Rsz. 3. számú mellékletének 5. pontjában a gondozási központvezető intézményi munkakörhöz rendelt képesítések felsorolása a "teológus, népművelő, művelődésszervező" szövegrészt követően a "szociológus" szövegrésszel egészül ki.

7. §

A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999. (XI. 24.) SZCSM rendelet (a továbbiakban: Ri.) a következő új 6/A. §-sal egészül ki:

"6/A. § (1) A fogyatékos személyek otthonába, lakóotthonába, illetve rehabilitációs intézményébe történő bekerülést megelőzően az előgondozás I. szakaszában az ellátást igénylő fogyatékos személy előzetes alapvizsgálatát el kell végezni.

(2) Az előzetes alapvizsgálat célja az intézményi elhelyezést megelőzően annak megállapítása, hogy az ellátást igénylő az állapotának, képességeinek, készségeinek megfelelő ellátást kíván-e igénybe venni.

(3) Az intézmény vezetője a kérelem benyújtását követően gondoskodik az előzetes alapvizsgálatnak az előgondozás I. szakaszára meghatározott időtartamon belül történő lefolytatásáról. Ennek érdekében megkeresi az illetékes módszertani intézmény vezetőjét.

(4) A szakértői bizottság az előzetes alapvizsgálatot az általa a fogyatékosság jellegére tekintettel választott, az ellátást igénylő ápolása, gondozása vagy rehabilitációja módjának és eszközeinek megállapítására alkalmas módszer segítségével végzi, melyhez felhasználja a külön jogszabályban meghatározott orvosi szakvéleményt is.

(5) Az előzetes alapvizsgálatot a szakértői bizottság egy tagja az ellátást igénylő lakóhelyén, tartózkodási helyén vagy abban az intézményben végzi, ahová az ellátást igénylő az elhelyezését kéri. Az előzetes alapvizsgálat elvégzésétől számított nyolc napon belül a szakértői bizottság az előzetes alapvizsgálaton alapuló megállapításait a 7. számú melléklet szerinti szakvéleményben rögzíti, melyet megküld az intézmény vezetőjének és az ellátást igénylőnek, illetve törvényes képviselőjének.

(6) Az intézményvezető az intézményi elhelyezést érintő döntése meghozatala során a szakértői bizottság szakvéleményét figyelembe veszi.

(7) A szakvélemény megállapításai ellen külön jogorvoslatnak helye nincs, a szakvélemény azonban az Szt. 94/A. §-ának (3) bekezdése szerint azintézményvezetőnek az elhelyezési kérelem tárgyában hozott döntésével együtt vitatható.

(8) Az előzetes alapvizsgálatot a gondozottnak más intézményben történő áthelyezése során is el kell végezni, kivéve, ha alapvizsgálata vagy ellátási felülvizsgálata az áthelyezést megelőző egy éven belül történt."

8. §

(1) Az Ri. 1. számú mellékletének "C" része Jövedelemnyilatkozat címének 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. Az ápolást-gondozást nyújtó, rehabilitációs intézményi és lakóotthoni ellátás igénybevétele iránti kérelem esetén, ha az ellátást igénybevevő rendszeres havi jövedelme nem fedezi a térítési díjat, valamint ha az ellátást igénybevevő az egyéni gyógyszerszükséglet körébe tartozó gyógyszerre, gyógyászati segédeszközre szorul, akkor

a) készpénzvagyonának összege (Ft):

b) ingatlanvagyona (ingatlan fekvésének helye, nagysága értéke):

c) tartásra kötelezett hozzátartozó(i) neve, lakóhelye:"

(2) Az Ri. e rendelet 1. számú mellékletében foglalt új 7. számú melléklettel egészül ki.

(3) Az Ri. 5. számú melléklete helyébe e rendelet 2.számú melléklete lép.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) az Ri. 14. §-ának (2) bekezdésében az "Szt. 94/B. § (1) bekezdésében" szövegrész helyébe az "Szt. 94/B. § (2) bekezdésében" szövegrész

b) az Rsz. 52. §-ának (2) bekezdésében "az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének" szövegrész helyébe "a nyugdíjminimum" szövegrész

lép.

(3) Az e rendelet hatálybalépésekor rehabilitációs intézményben ellátott személyek, valamint azon személyek vonatkozásában, akiknél az előgondozás I. szakaszát lezárták, az állapotfelmérést e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül kell elvégezni.

Harrach Péter s. k.,

szociális és családügyi miniszter

1. számú melléklet a 6/2002. (IV. 5.) SZCSM rendelethez

2. számú melléklet a 6/2002. (IV. 5.) SZCSM rendelethez

[5. számú melléklet a 9/1999. (XI. 24.) SZCSM rendelethez]

Nyilvántartás a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásra várakozókról, illetve az ellátást igénybevevőkről

1. Név:

2. Leánykori név:

3. Lakóhely:

4. Tartózkodási hely:

5. Állampolgárság:

6. Születési hely, idő:

7. Törvényes képviselő neve, címe:

8. Más hozzátartozó neve, címe:

9. Cselekvőképesség mértéke:

10. Személyi igazolvány száma:

11. TAJ-szám:

12. Közgyógyellátási igazolvány száma:

13. Kérelem beadásának, illetve a beutaló határozat megküldésének időpontja:

14. Soron kívüli elhelyezésre vonatkozó kérelem benyújtásának, beutaló határozat megküldésének időpontja:

15. Soron kívüli elhelyezés iránti igény elbírálásának időpontja:

16. Az előzetes alapvizsgálat elvégzésének időpontja:*

17. Előgondozás I. időpontja:

18. Előgondozás II. időpontja:

19. Értesítés időpontja a férőhely elfoglalásról:

20. Férőhely elfoglalásának időpontja:

21. A felülvizsgálat időpontja: * *

22. Egyéb, az igénybevétellel kapcsolatos megjegyzés:

23. A jogviszony megszűnésének módja, időpontja:

* A fogyatékos személyek otthonában, lakóotthonában és rehabilitációs intézményében elhelyezettek esetén kell kitölteni.

** A fogyatékos személyek és a pszichiátriai betegek otthonában, lakóotthonában, továbbá a rehabilitációs intézményben elhelyezettek esetében kell kitölteni.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 92/2008. (IV. 23.) Korm. rendelet 14. § (6) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2008.04.26.

[2] Hatályon kívül helyezte a 92/2008. (IV. 23.) Korm. rendelet 14. § (6) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2008.04.26.

[3] Hatályon kívül helyezte a 92/2008. (IV. 23.) Korm. rendelet 14. § (6) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2008.04.26.

Tartalomjegyzék