Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

152/2003. (IX. 23.) Korm. rendelet

a gyermekgondozási segély melletti jövedelempótlék kifizetésének rendjéről[1]

1. §

(1) Aki a 2000. január 1-je és 2002. március 7-e közötti időszakban gyermekgondozási segélyben (a továbbiakban: gyes) részesült, a gyes tényleges folyósításának időtartamára a 26/1979. (VII. 21.) MT rendelet 20. §-ában meghatározott jövedelempótlékra jogosult, amennyiben részére jövedelempótlék-folyósítás még nem történt.

(2) A jövedelempótlék havi összege - töredékhónap esetén is - gyermekszámtól függetlenül 6700 Ft.

(3) Ha az adott hónapban ugyanazon gyermek után több személy is részesült gyesben, a hónap első napján gyesben részesült személy jogosult a jövedelempótlékra.

2. §

(1) A jövedelempótlékot a Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságai (a továbbiakban: Igazgatóság), illetve a jogosult munkahelye szerinti családtámogatási kifizetőhely (a továbbiakban együtt: igényelbíráló szerv) állapítja meg és fizeti ki, aszerint, hogy az 1. § (1) bekezdésében meghatározott időszakban mely szerv folyósította a gyes-t.

(2) Ha az 1. § (1) bekezdésében meghatározott időszakban több igényelbíráló szerv folyósított a jogosultnak gyes-t, mindegyik szerv az általa folyósított gyes-nek megfelelő időtartamra állapítja meg és fizeti ki a jövedelempótlékot. A jövedelempótlék megállapításával kapcsolatos ügyben a családtámogatási kifizetőhely felettes szerve a területileg illetékes Igazgatóság.

3. §

(1) Az 1. § (1) bekezdése szerinti jogosultak részére a jövedelempótlék megállapítása - a (2)-(4) bekezdésben meghatározott kivételekkel - hivatalból történik.

(2) Ha az 1. § (1) bekezdése szerinti jogosult az igénybejelentés időpontjában már nem él, a jövedelempótlékot az a törvényes képviselő igényelheti, aki az 1. § (1) bekezdése szerinti időszakban gyes-re jogosító gyermeket az igénybejelentés időpontjában a háztartásában neveli.

(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a jövedelempótlék iránti igényt a melléklet szerinti igénylőlapon lehet benyújtani az igénylő lakóhelye szerint illetékes Igazgatósághoz. Az igénylőlaphoz mellékelni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(4) Ha a gyes-t olyan családtámogatási kifizetőhely folyósította, amely időközben megszűnt, a jövedelempótlék iránti igényt a melléklet szerinti igénylőlapon lehet benyújtani az igénylő lakóhelye szerint illetékes Igazgatósághoz.

4. §

Azon jogosultak kérelmét, akik a jövedelempótlék iránti igényüket e rendelet hatálybalépése előtt benyújtották, e rendelet szabályai szerint kell elbírálni.

5. §

(1) A jövedelempótlék kifizetésére e rendelet alapján 2003. december 31-ig kerül sor. A kifizetés postai utalványon, a jogosult "saját kezéhez" való kézbesítéssel történik.

(2) Az igényelbíráló szerv a jövedelempótlékra való jogosultság kérdésében határozatot hoz, amely tartalmazza a jövedelempótlék megállapításának időszakát és összegét. Az igényelbíráló szerv a határozatot a jövedelempótlék kifizetésével egyidejűleg küldi meg a jogosultnak.

(3) Azok a jogosultak, akik az (1) bekezdés szerinti határidőig a jövedelempótlékot nem kapták meg, 2004. március 31-ig a melléklet szerinti igénylőlapon benyújthatják igényüket a lakóhelyük szerint illetékes Igazgatósághoz.

6. §

(1) A családtámogatási kifizetőhelyek a jövedelempótlékot az egyéb ellátásoktól elkülönítetten számfejtik. A számfejtésnek tartalmaznia kell a jövedelempótlékra jogosult nevét, TAJ-számát, a gyes folyósításának időszakát és a megállapított jövedelempótlék összegét.

(2) A családtámogatási kifizetőhely a megállapított és kifizetett jövedelempótlékot az erre a célra rendszeresített külön nyomtatványon számolja el az Igazgatósággal.

(3) A családtámogatási kifizetőhely a jövedelempótlék számfejtését követően - indokolt esetben - kérheti az Igazgatóságtól a számfejtett jövedelempótlék megelőlegezését.

(4) A családtámogatási kifizetőhely felel az általa folyósított gyes időszakára vonatkozó jövedelempótlékra való jogosultság megállapításáért és kifizetéséért.

(5) A Magyar Államkincstár a számfejtett jövedelempótlékot és a benyújtott elszámolásokat ellenőrizheti.

7. §

Az e rendelet alapján megállapított jövedelempótlék fedezetét és a folyósítással kapcsolatban felmerülő postai utalvány költségét a központi költségvetés a gyes finanszírozására vonatkozó szabályok szerint megtéríti az igényelbíráló szervnek.

8. §

Ez a rendelet a gyermekgondozási segély melletti jövedelempótlék adó- és köztehermentességéről szóló törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Melléklet a 152/2003. (IX. 23.) Korm. rendelethez

IGÉNYLŐLAP

a gyermekgondozási segély (GYES) melletti jövedelempótlék igényléséhez

1. Az igénylőre vonatkozó adatok:
Neve (változás esetén születési név is):................................................................................................................................
Anyja neve:........................................................................................................................................................................
Születési év, hó, nap: □□□□ □□ □□.......................................................................................................................
Jelenlegi lakcíme:................................................................................................................................................................
Lakcíme a GYES folyósítása idején:....................................................................................................................................
2. A jövedelempótlékra jogosító gyermek adatai: Családi és utóneve Szül. év, hó, nap TAJ-száma Anyja neve Igénylőhöz való viszonya
3. Folyósítási adatok: A GYES folyósítás időtartama: ....................év..................................hótól.................... év..... hóig.
4. A GYES-t folyósító szerv(ek):* A kifizető szerv (munkáltató) adatai:
A munkáltató neve: ............................................................................................................................................................
Címe: ................................................................................................................................................................................
5. A GYES-ben részesülő halála esetén töltendő ki:
.................................................. (igénylő) nyilatkozom, hogy a 2. pontban feltüntetett gyermekről saját háztartásomban gondoskodom.
aláírás Kijelentem, hogy az igénylőlapon feltüntetett adatok a valóságnak megfelelnek.
Kelt: ........................,......... év.......................... hó ........ nap.
……………………………..
aláírás
___________________________
* Több szerv esetén az igénylőlap folyósító szervenként töltendő ki.

Tájékoztató

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jövedelempótlékot azok a személyek igényelhetnek, akik 2000. január 1. és 2002. március 7. között gyermekgondozási segélyben (GYES) részesedtek, illetve a jogosult halála esetén az a törvényes képviselő, aki az igénylés időpontjában a GYES-re korábban jogosító gyermekről háztartásában gondoskodik.

A jövedelempótlék megfizetése általában hivatalból, kérelem nélkül történik. Ennek megfelelően igénylőlapot csak akkor kell kitölteni, ha a jövedelempótlék hivatalból történő megállapításának valamilyen akadálya van. Ilyen esetek lehetnek:

- a GYES-t folyósító munkáltató (kifizetőhely) megszűnt,

- a GYES-ben részesülő személy meghalt, illetve

- ha a jogosult 2003. december 31-ig a jövedelempótlékot valamilyen ok miatt nem kapta meg.

Az igénylőlapot kitöltés után az igénylő lakóhelye szerint illetékes Magyar Államkincstár Területi Igazgatóságához kell benyújtani.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy jövedelempótlékot legkésőbb 2004. március 31-ig lehet igényelni. Köszönjük, hogy az igénylőlap pontos, tárgyszerű kitöltésével és mielőbbi benyújtásával segíti munkánkat.

Lábjegyzetek:

[1] A gyermekgondozási segély melletti jövedelempótlék adó- és köztehermentességéről szóló 2003. évi LXII. törvény alapján lépett hatályba. Hatályos 2003.09.23.

Tartalomjegyzék