182/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet
a biztonsági okmányok védelmének rendjéről szóló 86/1996. (VI. 14.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Nbtv.) 77. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Nbtv. 8. §-a (1) bekezdésének d) pontjára figyelemmel - az európai integrációval kapcsolatos jogharmonizációs feladat teljesítése érdekében - a következőket rendeli cl:
1. §
(1) A biztonsági okmányok védelmének rendjéről szóló 86/1996. (VI. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. §-ának d) pontja helyébe a következő pont lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"d) okmányvédelmi rendszerterv: a biztonsági okmány okmányvédelmi kategóriájához igazodó általános követelményrendszert leíró dokumentum."
(2) A Rendelet 1. §-a a következő g) -i) pontokkal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában)
"g) az 1. számú melléklet I. részében felsorolt biztonsági okmányok az Európai Unió által a tagállamok részére egységesen, kötelezően és részleteiben meghatározott formai és biztonsági jellemzőkkel bíró okmányok,
h) az 1. számú melléklet II. részében felsorolt biztonsági okmányok azon - nemzeti fejlesztési hatáskörbe tartozó - biztonsági okmányok, amelyekre vonatkozóan:
ha) az Európai Unió minimum okmánybiztonsági követelményeket fogalmaz meg, vagy
hb) a közösségi vívmányok formai, tartalmi követelményeket, vagy
hc) alapvető biztonsági elvárásokat határoznak meg,
i) az 1. számú melléklet III. részében felsorolt biztonsági okmányok közé azon - teljes mértékben nemzeti hatáskörben maradó - biztonsági okmányok tartoznak, amelyek kívül esnek a g) -h) pontban megjelölt biztonsági okmányok körén."
2. §
A Rendelet 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "3. § (1) A biztonsági okmányok vonatkozásában a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (a továbbiakban: Szakszolgálat) látja el
a) az okmányvédelmi rendszerterv kidolgozásával,
b) a biztonsági okmány előállításának engedélyezésével,
c) a biztonsági okmány előállítójának kiválasztása során az okmány-előállítás biztonságával, valamint
d) a biztonsági okmányvédelem hatósági felügyeletével kapcsolatos feladatokat.
(2) Az 1. számú melléklet I. részében meghatározott biztonsági okmányok tekintetében a Szakszolgálat okmányvédelmi rendszertervet nem készít. Ezen okmányok esetében átveszi és kezeli az Európai Unió biztonsági követelményeinek megfelelő minősítésű és jelölésű - a biztonsági okmányok védelmére, előállítására vonatkozó - adatokat és dokumentumokat (a továbbiakban: EU minősített specifikációk) , és azok alapján elkészíti a biztonsági okmány okmányvédelmi tervét."
3. §
A Rendelet 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 3. §-ban meghatározott hatósági jogköröket első fokon a Szakszolgálat szervezetében működő Szakértői Intézet (a továbbiakban: Szakértői Intézet) gyakorolja."
4. §
A Rendelet 6. §-ának (3)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az 1. számú melléklet II-III. részében felsorolt biztonsági okmányok okmányvédelmi rendszertervét és az ellenőrzésükre vonatkozó szempontokat a Szakszolgálat határozza meg. Az 1. számú melléklet II. része alatti biztonsági okmányok esetében figyelembe kell venni a vonatkozó közösségi előírásokat. Az 1. számú melléklet II-III. része szerinti biztonsági okmányok vonatkozásában a kibocsátó gondoskodik a biztonsági okmány okmányvédelmi tervének az okmányvédelmi rendszertervben meghatározottak alapján történő elkészíttetéséről. A Szakszolgálat a biztonsági okmány okmányvédelmi tervét elbírálja és az előállítást okmányvédelmi szempontból engedélyezi. Az engedélyezés során a Szakszolgálat új védelmi elemek beépítését, az előállítási technológia módosítását előírhatja, vagy arra javaslatot tehet.
(4) Az 1. számú melléklet I. része alatti biztonsági okmányok előállítása tekintetében az EU minősített specifikációk alapján a Szakszolgálat készíti el az okmányvédelmi tervet, amelynek során - amennyiben erre a közösségi előírások lehetőséget biztosítanak - jogosult az EU minősített specifikációk által előírtakon túl új védelmi elemek beépítésére. Az előállítás engedélyezése az okmányvédelmi terv alapján történik."
5. §
(1) A Rendelet 7. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Biztonsági okmány, illetve az annak előállításához szükséges okmányalkatrészek előállításával csak olyan szervezet bízható meg, amely rendelkezik)
"a) az 1. számú melléklet I. része alatti biztonsági okmányok esetében a Szakszolgálat által elkészített okmányvédelmi tervben, az 1. számú melléklet II-III. része alatti biztonsági okmányok esetében pedig a Szakszolgálat által elkészített okmányvédelmi rendszertervben szereplő előírások teljesítéséhez szükséges műszaki, technikai, technológiai feltételekkel,"
(2) A Rendelet 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az "A" és "B" védelmi kategóriába tartozó biztonsági okmányt előállító szervezet kiválasztása során az (1) bekezdés a) pontja szerinti feltételek vizsgálatát a kibocsátó a Szakértői Intézet bevonásával folytatja le."
6. §
A Rendelet 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A kibocsátó az "A" kategóriába sorolt biztonsági okmányok előállításának megkezdéséről tájékoztatja a Szakszolgálatot."
7. §
(1) A Rendelet 9. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A Szakszolgálat a szakértői tapasztalatok, valamint az okmány-előállítás technológiájának fejlődése ismeretében időszakonként vizsgálja a biztonsági okmányokat, és véleményezi azok védettségének színvonalát. Az eredményről a kibocsátót tájékoztatja, és okmányvédelmi szempontból szükségessé váló változtatásokat kezdeményez. Az 1. számú melléklet I. és II. részében foglalt biztonsági okmányok vonatkozásában a Szakszolgálat az okmányvédelmi szempontból szükségesnek ítélt változtatásokat az Európai Unióval történő kapcsolattartásra kijelölt, illetékes szervezet felé jelzi."
(2) A Rendelet 9. §-a (4) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A hatósági ellenőrzés során a Szakszolgálat)
"c) az engedély nélkül, vagy a 7. § (2) bekezdésében meghatározott eljárás figyelmen kívül hagyásával kiválasztott előállító által előállított, vagy a 6. § (5) bekezdésében meghatározott engedély nélkül kitöltött, érvényesített biztonsági okmány esetén kötelezheti a kibocsátót a feltárt hiányosságok megszüntetésére, szükség esetén a biztonsági okmány forgalomból való kivonására,"
8. §
(1) A Rendelet 11. §-ának (1) -(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A biztonsági okmányok hamis, hamisított vagy vélhetően hamis változatával kapcsolatos szakértői vizsgálatról külön jogszabály rendelkezik.
(2) A minisztériumok és országos hatáskörű államigazgatási szervek az irányításuk, illetve felügyeletük alatt álló szervezetek tekintetében koordinálják a biztonsági okmányok előállításával és kibocsátásával kapcsolatos tevékenységet. A feladatkörébe tartozó okmányok tekintetében a koordinációs tevékenységet a Nemzeti Vízum- és Okmánybizottság látja el."
(2) A Rendelet 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:
"(3) A Szakszolgálat részt vesz az Európai Unió Tanácsa, valamint Bizottsága mellett működő munkacsoportok és szakbizottságok e rendeletben szabályozott feladatokkal kapcsolatos munkájában."
9. §
A Rendelet 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A nem kormányzati hatáskörbe tartozó kibocsátókra vonatkozóan e rendelet szabályait csak a Szakszolgálat főigazgatója és a kibocsátó szerv vezetője vagy az általa megbízott vezető írásbeli megállapodása alapján lehet alkalmazni."
10. §
A Rendelet 1. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
11. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a Rendelet 7. § (3) bekezdése, valamint a biztonsági okmányok védelmének rendjéről szóló 86/1996. (VI. 14.) Korm. rendelet módosításáról szóló 22/2001. (II. 14.) Korm. rendelet.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 182/2003. (XI. 5.) Korm. rendelethez
[1. számú melléklet a 86/1996. (VI. 14.) Korm. rendelethez]
A biztonsági okmányok
I.
1. Vízumbélyeg;
2. vízum elhelyezésére szolgáló különlap;
3. tartózkodási engedélyek, kivéve a II/7. és a III/1.5. pontban foglalt tartózkodási engedélyt;
4. letelepedési engedély.
II.
1. Magánútlevél;
2. hivatalos útlevelek (diplomata, külügyi szolgálati, hajós szolgálati, szolgálati);
3. hat hónapnál hosszabb érvényességi idejű, rövid lejáratú útlevelek;
4. úti okmányként kiadott, útlevelet helyettesítő biztonsági okmányok;
5. személyazonosító igazolvány;
6. meghívólevél magyarországi beutazáshoz és tartózkodáshoz;
7. tartózkodási engedély az Európai Gazdasági Térség állampolgára számára;
8. anyakönyvi kivonat, anyakönyv;
9. vezetői engedélyek;
10. gépjárműforgalmi engedélyek;
11. nemzetközi közúti árufuvarozási engedély;
12. autóbusszal végzett nemzetközi személyszállítási engedély;
13. vezetői tanúsítvány díj ellenében és a közösségi engedéllyel végzett közúti árúszállításhoz.
III.
1. Személyi és jogosultságot igazoló okmányok
1.1. Jogszabályban meghatározott, a II. részben felsoroltakon túli egyéb, külföldre utazásra, hazatérésre és határátlépésre jogosító okmányok;
1.2. ideiglenes személyazonosító igazolvány;
1.3. személyazonosító igazolvány külföldi részére;
1.4. ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolás;
1.5. humanitárius tartózkodási engedély;
1.6. igazolvány menedékes (kérelmező) részére;
1.7. személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány;
1.8. TAJ-szám igazolására szolgáló hatósági igazolvány;
1.9. közgyógyellátási igazolvány;
1.10. az ÁNTSZ hatósági jogkörének gyakorlására jogosító igazolvány;
1.11. hatósági bizonyítvány szociális rászorultságról egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsághoz;
1.12. hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő katona katonai igazolványa;
1.13. növényvédelmi hatósági igazolvány;
1.14. talajvédelmi hatósági igazolvány;
1.15. erdészeti szolgálati igazolvány;
1.16. természetvédelmi őri szolgálati igazolvány;
1.17. az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség hatósági jogkörének gyakorlására jogosító munkabiztonsági és munkaügyi felügyelői igazolvány, valamint a munkaügyi felügyelői igazolvány;
1.18. vezetői engedély kiadásához szükséges vizsgaigazolás;
1.19. járműkísérő lap és - a jármű tulajdonjogát igazoló - törzskönyv;
1.20. igazolvány a légiközlekedési balesetet kivizsgáló szakmai bizottság tagja, illetve a szakmai kivizsgáló részére;
1.21. szakorvosi, szakfogorvosi, szakgyógyszerészi bizonyítványok;
1.22. a "Megyei Közigazgatási Hivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége" igazolvány;
1.23. futárigazolványok;
1.24. ARMA katonai szakmai állami nyelvvizsga bizonyítvány;
1.25. STANAG 6001 nyelvvizsga bizonyítvány;
1.26. a HM és az MH szervek hivatásos és szerződéses állománya, továbbá egyes köztisztviselői, közalkalmazottai részére rendszeresített szolgálati, munkáltatói igazolványok, valamint a nyugállományú katonák igazolványa;
1.27. a Hírközlési Felügyelet hatósági ellenőrzésre és intézkedésre feljogosított személyeinek igazolványa;
1.28. büntetés-végrehajtás igazolványai;
1.29. a bírák, ülnökök, igazságügyi alkalmazottak, valamint az igazságügyi szervek által fenntartott üdülők, bölcsődék és óvodák dolgozóinak igazolványai;
1.30. a Magyar Köztársaság Ügyészsége szolgálati igazolványai;
1.31. állami vezetői igazolvány miniszterek, államtitkárok és helyettes államtitkárok részére;
1.32. igazolvány állami vezetőkkel azonos besorolású személyek részére;
1.33. az országgyűlési képviselők arcképes igazolványa;
1.34. az Országgyűlés elnöke által kinevezett hivatali vezetők részére kiállított arcképes igazolvány;
1.35. felsőoktatási intézmények által kiadott oklevelek;
1.36. állami nyelvvizsga bizonyítvány;
1.37. bizonyítvány alapműveltségi vizsgáról;
1.38. bizonyítvány érettségi vizsgáról;
1.39. diákigazolványok;
1.40. bizonyítvány (szakmai vizsga alapján) ;
1.41. törzslap külív, belív szakmai vizsgához;
1.42. igazolás alkotmányos alapismeretek vizsgáról;
1.43. a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állománya részére rendszeresített szolgálati igazolványok, a nemzetbiztonsági szolgálatok közalkalmazottai részére rendszeresített munkáltatói igazolványok;
1.44. a Vám- és Pénzügyőrség szolgálati igazolványai;
1.45. regisztrált mérlegképes könyvelői igazolvány;
1.46. PM szolgálati igazolványok;
1.47. könyvvizsgálói engedély és igazolvány;
1.48. adószakértői igazolvány;
1.49. APEH adóigazolvány;
1.50. szakfordítók és tolmácsok igazolványa;
1.51. kiemelt közgyűjtemények fegyveres biztonsági őrei részére kibocsátott igazolvány;
1.52. az igazságügyi szakértők igazolványai;
1.53. az ügyvédek, az alkalmazott ügyvédek, az ügyvédjelöltek, a külföldi jogi tanácsadók igazolványai;
1.54. a jogtanácsosok, jogi előadók igazolványai;
1.55. a közjegyzők, a közjegyző-helyettesek, a közjegyzőjelöltek, a közjegyzői levéltárosok igazolványai;
1.56. a bírósági végrehajtók, a bírósági végrehajtó helyettesek, a bírósági végrehajtójelöltek, helyettes bírósági végrehajtók igazolványai;
1.57. a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának kiegészítő igazolványa;
1.58. megbízólevél a védelmi felkészítés és országmozgósítás feladatainak végrehajtására;
1.59. országos és területi választási szervek objektumaiba belépésre jogosító igazolvány;
1.60. diplomáciai testület és egyéb képviseletek igazolványai;
1.61. igazolvány az Országgyűlési Biztos Hivatala vizsgálati jogosultsággal rendelkező munkatársai részére;
1.62. az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság és igazgatási szervei ellenőreinek ellenőri igazolványa;
1.63. Magyar igazolvány;
1.64. Magyar hozzátartozói igazolvány;
1.65. a Belügyminisztérium, továbbá a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek hivatásos állománya és egyes köztisztviselői részére rendszeresített szolgálati, munkáltatói igazolványok, melyek fegyverviselési és/vagy intézkedési jogosultságot tartalmaznak;
1.66. magánnyomozó igazolvány (és ennek ideiglenes változata) ;
1.67. személy- és vagyonőr igazolvány (és ennek ideig-lenes változata) ;
1.68. fegyveres biztonsági őrség szolgálati igazolványa;
1.69. egyéni vállalkozói igazolvány és pótlapjai;
1.70. biztonságtechnikai tervező-szerelő igazolvány (és ennek ideiglenes változata) ;
1.71. fegyvertartási engedély;
1.72. lőfegyvertartási engedély jogi személyek részére engedélyezett lőfegyverekre;
1.73. vizsgabizonyítvány a fegyverismereti vizsga tényének és eredményének igazolására;
1.74. engedély lőfegyver megszerzésére;
1.75. fegyver (és lőszer) kísérő igazolvány;
1.76. igazolás lőfegyver behozatalára, kivitelére, átszállítására;
1.77. hatósági erkölcsi bizonyítvány;
1.78. névváltozási okirat;
1.79. állampolgársági okirat és bizonyítvány;
1.80. a Honvédelmi Minisztérium Munkabiztonsági és Építésügyi Hatósági Hivatal hatósági jogkörének gyakorlására jogosító munkabiztonsági, tűz- és katasztrófavédelmi felügyelői, munkabiztonsági és tűzvédelmi felügyelői, katasztrófavédelmi felügyelői, építéshatósági ellenőri, valamint építésfelügyeleti ellenőri igazolványok;
1.81. közrendvédelmi terület okmányai;
1.82. a honvédelmi miniszter hatáskörébe tartozó katonai szakképesítések szakértői részére kiadott szakértői igazolványok;
1.83. közterület-felügyelői igazolvány;
1.84. vadászati hatósági igazolvány;
1.85. halászati hatósági igazolvány;
1.86. földminősítő és földmérő igazolvány;
1.87. a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal hatósági ellenőrzésre és intézkedésre feljogosított személyeinek igazolványa;
1.88. a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Közlekedési Főfelügyelet, a Központi Közlekedési Felügyelet, a megyei közlekedési felügyeletek és a Polgári Légiközlekedési Hatóság által kiadott felügyeleti igazolványok;
1.89. a Magyar Honvédség Közegészségügyi-járványügyi Szolgálat főfelügyelője, a Magyar Honvédség Közegészségügyi-járványügyi Szolgálat helyettes főfelügyelője, a Magyar Honvédség Közegészségügyi-járványügyi Szolgálat felügyelője, a Magyar Honvédség Közegészségügyi-járványügyi Szolgálat területi felügyelője részére kiadott igazolványok.
2. Védelmet igénylő létesítmények, szervek, intézmények belépési engedélyei, belépésre jogosító igazolványai
2.1. Külügyminisztériumi munkáltatói igazolvány és ideiglenes belépő;
2.2. belépési engedély az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium épületeibe;
2.3. belépési engedély a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium épületébe;
2.4. belépési engedélyek a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium épületébe;
2.5. belépési engedély a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium épületébe;
2.6. belépési engedély a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium épületébe;
2.7. belépési engedély a honvédelmi tárca használatában lévő objektumokba;
2.8. az Informatikai és Hírközlési Minisztérium munkatársai részére rendszeresített munkáltatói igazolványok, valamint a minisztérium épületébe belépésre jogosító igazolványok;
2.9. belépési engedélyek az Igazságügyi Minisztérium épületébe;
2.10. belépési engedély a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium épületébe;
2.11. belépési engedély a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma épületeibe;
2.12. belépési engedélyek az Oktatási Minisztérium épületébe;
2.13. a Pénzügyminisztérium által kibocsátott belépési engedélyek;
2.14. a Hírközlési Felügyelet hivatali épületeibe belépésre jogosító igazolványok és belépési engedélyek;
2.15. a stratégiai hírközlési szolgáltatók védett objektumaiba belépésre jogosító igazolványok és belépési engedélyek;
2.16. belépési engedély a Vám- és Pénzügyőrség objektumaiba;
2.17. belépési engedélyek az Országgyűlési Biztos Hivatalába;
2.18. belépési engedély a Legfőbb Ügyészség épületébe;
2.19. belépési engedély az Alkotmánybíróság épületébe;
2.20. belépési engedély a Legfelsőbb Bíróság épületébe;
2.21. belépési engedély a Magyar Rádió épületébe;
2.22. a Központi Statisztikai Hivatalba történő belépésre jogosító igazolványok;
2.23. belépési engedély a Magyar Televízió épületébe;
2.24. belépési engedély a Magyar Távirati Iroda épületébe;
2.25. belépésre jogosító igazolványok a Paksi Atomerőmű fokozottan őrzött üzemi területére;
2.26. belépési engedély a büntetés-végrehajtás objektumaiba;
2.27. belépési engedély a Határőrség objektumaiba;
2.28. a Miniszterelnöki Hivatal Irodaházába, az Országházba és az Országgyűlés Irodaházába belépésre jogosító igazolványok, állandó belépők;
2.29. a Miniszterelnöki Hivatal működését biztosító egyéb, a 2.28. pontban nem érintett épületbe belépésre jogosító igazolvány, belépő;
2.30. az Országházba történő belépésre jogosító napi belépőjegy;
2.31. a MEH munkáltatói igazolványai;
2.32. belépési engedély a Központi Állami Üdülőbe;
2.33. belépési engedély a köztársasági elnöki rezidenciába;
2.34. belépési engedély a miniszterelnöki rezidenciába;
2.35. a Kormány vendégházaiba belépésre jogosító engedélyek;
2.36. a BM, továbbá a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek köztisztviselői, közalkalmazotti állománya részére rendszeresített szolgálati és munkáltatói igazolványok;
2.37. a BM épületébe alkalmi belépésre jogosító igazolványok;
2.38. a BM Felügyeleti és Ellenőrzési Hivatala hivatásos és köztisztviselői állománya kiegészítő igazolványa;
2.39. belépésre jogosító igazolványok a Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtérre;
2.40. belépésre jogosító igazolványok a Hungaro-Control Magyar Légiforgalmi Szolgálat objektumaiba;
2.41. behajtási és útvonalengedélyek Budapest Ferihegy) Nemzetközi Repülőtérre;
2.42. a Budapest Ferihegy Nemzetközi Repülőtér területén alkalmazott belterületi gépjárművezetői engedélyek.
3. Egyéb okmányok
3.1. A Kormány által határozatban felsorolt egyéb védett létesítmények, objektumok belépési engedélyei;
3.2. a Kormány által határozatban meghatározott egyes kiemelt jelentőségű események, rendezvények igazolványai, belépési engedélyei.