186/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet

az állatkísérletek végzéséről szóló 243/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet, valamint az azt módosító 103/2002. (V. 10.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 35. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) Az állatkísérletek végzéséről szóló 243/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Állatkísérlet csak az illetékes állomás által kiadott engedély alapján végezhető. A Munkahelyi Állatkísérleti Bizottság (a továbbiakban: MÁB) által jóváhagyott állatkísérlet engedélyezése iránti kérelmet a 2. számú melléklet szerint kell benyújtani az állomáshoz. Az állatkísérlet engedélyezése iránti kérelem elbírálása során az állomás az Állatvédelmi Tanácsadó Testület Állatkísérleti Tudományos Etikai Tanácsának (a továbbiakban: Etikai Tanács) véleményét kikéri. Az engedély - a rendeletben meghatározott kivételekkel - a kiadásától számított legfeljebb öt évig érvényes."

(2) Az R. 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, s egyidejűleg az alábbi (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az állomás az állatkísérletek végzéséről, a kísérleti állatok tartásának körülményeiről szóló jogszabályok megsértése, illetve a kérelemben foglalt és a hatóság által jóváhagyott feltételek vagy az engedélyben előírtak meg nem tartása esetén a kísérlet végzését az észlelt hiányosság megszüntetéséig felfüggesztheti, illetve a kísérletre, a tenyésztő, a beszállító és felhasználó létesítményre vonatkozó engedélyt visszavonhatja.

(5) Az állomás az állatkísérletek végzéséről, a kísérleti állatok tartásának körülményeiről szóló jogszabályok, illetve a kérelemben foglalt és a hatóság által jóváhagyott feltételek vagy az engedélyben előírtak ismételt megsértése esetén a kísérletre, a tenyésztő, a beszállító és felhasználó létesítményre vonatkozó engedély visszavonásával egyidejűleg az állatkísérletet folytató személyt, illetve felhasználó létesítményt - az elkövetett szabályszegés mértékére figyelemmel - a további kísérletek végzésétől határozott időre, de legalább hat hónapra és legfeljebb három évre eltilthatja."

2. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) Kísérlet céljára a laboratóriumi állatokon kívül

a) a folyamatos állategészségügyi ellenőrzés alatt álló tenyészetből, telepről származó gazdasági haszonállatok és társállatfajok egyedei, valamint

b) a vadon élő, nem tenyésztett fajok egyedei használhatók fel. Ez utóbbi esetben a természetvédelmi hatóság szakhatóságként jár el.

(2) Az állatkísérleti engedély nem terjedhet ki háziasított állatfaj kóbor egyedeire, beleértve a kóbor kutyát és macskát.

(3) Az emberszabású főemlősök (gorilla, orangután, csimpánzok és gibbonok) kísérleti célra nem használhatók fel.

(4) A természetvédelmi oltalom alatt álló vagy nemzetközi természetvédelmi egyezmény hatálya alá tartozó állatfaj egyedén kísérlet elvégzése akkor engedélyezhető, ha a kísérlet természetvédelmi érdeket szolgál. A kísérlet engedélyezhető olyan lényeges orvosi kutatások esetében is, amikor legalább második generációs tenyésztett állatokat használnak fel, és a kísérlet célja más módon nem biztosítható.

(5) Természetből befogott vagy vadon élő állaton kísérlet csak akkor végezhető, ha más állaton történő kísérlettől a kívánt eredmény nem várható."

3. §

Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kísérletet elbírálásra előzetesen be kell jelenteni és jóvá kell hagyatni a MÁB-bal. A jóváhagyás az egy adott kísérletben vagy kísérletsorozatban alkalmazott vizsgálati eljárásokra vonatkozik."

4. §

(1) Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kísérletekben felhasznált állatokról statisztikai adatokat kell gyűjteni. A statisztikai adatokat az állatkísérletek befejezését követő 5 évig meg kell őrizni."

(2) Az R. 10. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az engedélyezett kísérleti helyekről és az állatkísérletekről vezetett éves összesített adatokat a MÁB elnöke a 3. számú mellékletben foglaltak szerint minden év január 31. napjáig köteles az illetékes állomás részére írásban jelenteni. Az állomás az összesített adatokat a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) részére minden év február 15-éig megküldi. A minisztérium az összesített adatokat hivatalos lapjában és internetes honlapján évente közzéteszi."

5. §

Az R. 2. és 3. számú mellékletének helyébe e rendelet 1. és 2. számú melléklete lép.

6. §

Az állatkísérletek végzéséről szóló 243/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet módosításáról szóló 103/2002. (V. 10.) Korm. rendelet 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) E rendelet 6. §-a 2004. január 1-jén lép hatályba."

7. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba, s egyidejűleg az R. 3. §-a hatályát veszti.

(2) E rendelet 2. §-ának az R. 7. §-ának (2) bekezdésére vonatkozó szövegrésze 2004. január 1-jén lép hatályba.

(3) 2004. január 1-jén hatályát veszti

a) az R. 7. §-a (1) bekezdésének b) pontja,

b) az állatkísérletek végzéséről szóló 243/1998. (XII. 31.) Korm. rendelet módosításáról szóló 103/2002. (V. 10.) Korm. rendelet 5. §-a és 10. §-ának (3) bekezdése.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 186/2003. (XI. 5.) Korm. rendelethez

"2. számú melléklet a 243/1998. (XII. 31.) Korm. rendelethez

Állatkísérlet végzésére szóló engedély iránti kérelem

1. Az intézmény (felhasználó létesítmény) ................................................................................................................................
megnevezése:..............................................................................................................................................................................
címe:............................................................................................................................................................................................
2. Az intézmény vezetőjének neve:.............................................................................................................................................
munkaköre:................................................................................................................................................................................
levelezési címe:..........................................................................................................................................................................
3. A felhasználó létesítmény nyilvántartásba vételi sorszáma:...............................................................................................
A nyilvántartásba vevő állategészségügyi hatóság megnevezése:.......................................................................................
4. A kísérleti tevékenység (kutatási téma) megnevezése:........................................................................................................
5. Az alábbiak közül mely célkitűzésnek felel meg a kísérleti tevékenység:
(több cél is megjelölhető, a kísérlet elsődleges célját jelölje 1-sel, a többit 2-sel)
betegségek, kóros egészségi állapotok, rendellenességek megelőzése, felismerése és gyógyítása, ideértve a gyógyszerek, vegyi anyagok és más termékek termelését, minősítését, hatásosságának, illetve ártalmatlanságának vizsgálatát, az ember, a gerinctelen és gerinces állatok vagy növények élettani állapotának feltárása, vizsgálata, szabályozása vagy módosítása, környezetvédelem, tudományos kutatás, oktatás és gyakorlati képzés, igazságügyi orvostani vizsgálatok.
6. Hány évre kéri az engedélyt? (legfeljebb 5 év)
7. Van-e jelenleg érvényes engedélye ugyanerre a kísérleti tevékenységre? igen □ nem □ engedély száma: mikor jár le:
8. Van-e, vagy volt-e érvényes engedélye más olyan kísérleti tevékenységre, amely a jelenlegi kísérleti tevékenység előzményéhek tekinthető?
igen . □ nem □ engedély száma:lejárata:
9. A kísérleti tevékenység rövid ismertetése, tudományos indokolása: Írja le a kísérlet célját, indokoltságát, tudományos megalapozottságát (lehetőleg szakirodalmi hivatkozásokkal) és a várható eredményeket. Ha rutinvizsgálatról van szó, akkor hivatkozzék a szükségességet igazoló dokumentumra (előírásra) . Ha oktatási célból történik beavatkozás, körvonalazza annak hasznát a képzésben résztvevők számára. Ennek a résznek a terjedelme ne haladja meg az egy oldalt. Írja le az alkalmazott korszerű módszertan indokoltságát és tudományos megalapozottságát. Az ismertetés további részében mindenképpen térjen ki az alábbi szempontokra:
1. Éreznek-e fájdalmat az állatok a kísérlet folyamán? Ha igen, akkor írja le az alkalmazott fájdalomcsillapítási eljárásokat.
2. Akut vagy krónikus (egy napnál hosszabb) kísérletről van-e szó?
3. Végeznek-e műtétet a kísérletben?
4. Hogyan történik az állatok életének kioltása?
10. A kísérletben felhasználni kívánt állatfajok felsorolása a felhasználni kívánt állatok tervezett számának megjelölésével:
11. Ezt a részt a Munkahelyi Állatkísérleti Bizottság (MÁB) tölti ki!
Kijelentem, hogy a kérelmezett kísérleti tevékenység során csak olyan vizsgálati eljárásokat alkalmaznak, amelyeket a MÁB előzetesen elbírált, és azok alkalmazását jóváhagyta.
Kivételesként engedélyezendő vizsgálat a kísérleti tevékenységben - nem szerepel EH - szerepel, melyre vonatkozóan a kérelmező külön kérelmet terjeszt be EH
Az állatkísérleti tevékenységben részt vevő összes személy a jogszabályok által előírt állatvédelmi oktatásban részesült.
A MÁB a beterjesztett kérelmet támogatja. Dátum:......................................................................................
MÁB elnökének olvasható neve és aláírása
12. A kérelmezett kísérleti tevékenységben a felhasználó létesítmény az alábbi végzettségű, illetve szakképzettségű munkatársakat foglalkoztatja:
13. Rendelkezik-e a felhasználó létesítmény egyéb minősítéssel (pl. GLP, ISO stb.) Kijelentem, hogy a kísérletekbe bevont állatok szükség szerinti állatorvosi ellátása biztosított. Kijelentem, hogy az előterjesztett adatok megfelelnek a valóságnak. A kísérleti tevékenység során betartom és betartatom az állatok kíméletére és védelmére vonatkozó jogszabályokat.
Kelt:.....................................................................................
...................................
cégszerű aláírás"

2. számú melléklet a 186/2003. (XI. 5.) Korm. rendelethez

"3. számú melléklet a 243/1998. (XII. 31.) Korm. rendelethez

A statisztikai adatok kezelése

Általános elvek

A MÁB évente (minden év január 31-éig) köteles összesíteni és az illetékes állomás részére írásban jelenteni az állatkísérletekben felhasznált állatok mennyiségét az 1-5. táblázatban előírt módon. A számlálás akkor kezdődik, amikor az állatokat az eljárás (procedúra, kísérlet) alá vonják. Minden állatot csupán egyszer szabad ugyanabba a táblázatba beszámítani. Azokat az állatokat, melyek nem alanyai a kísérleteknek, nem szabad beszámítani az összesítésbe.

1. táblázat

A kísérletekben használt állatok mennyisége és faja (évenként)

Kísérletekre tenyésztettNem e célra tenyésztettÖsszesen
egér (Mus musculus)
patkány (Rattus norvegicus)
tengerimalac (Cavia porcellus)
egyéb rágcsálók (Rodentia)
házinyúl (Oryctolagus cuniculus f. domestica)
más majmok (Cercopithecidae, Cebidae, Callithricidae)
félmajmok (Prosimia)
kutya (Canis familiaris)
macska (Felis catus)
egyéb húsevők (Carnivora)
ló, szamár és hibridjei (Equidae)
sertés (Sus scrofa domestica)
kecske és juh (Capra hircus, Ovis aries)
egyéb emlősök (Mammalia)
madarak (Aves)
hüllők (Reptilia)
kétéltűek (Amphibia)
halak (Pisces)
Összesen:

2. táblázat

A kísérletekben használt állatok mennyisége a felhasználás célja szerinti bontásban

Valamennyi fajRágcsálók és nyúlKutya, macskaFőemlősEgyéb
Biológiai alapkutatások, az orvosi és állatorvosi kutatásokat is ideértve
Az ember- vagy állatgyógyászati termékek és eszközök kutatása, fejlesztése, ellenőrzése a toxikológiai és ártalmatlansági vizsgálatok kivételével
Betegségek diagnosztizálása
Az ember, az állatok és a környezet védelme érdekében végzett toxikológiai és egyéb ártalmatlansági vizsgálatok
Oktatás és képzés
Egyéb
Összesen

3. táblázat

A kísérletekben használt állatok mennyisége az ember, az állatok, illetve a környezet védelme érdekében végzett toxikológiai és egyéb ártalmatlansági vizsgálatokban

Valamennyi . fajRágcsálók és nyúlKutya, macskaFőemlősEgyéb
Mezőgazdaságban használatos, vagy főleg mezőgazdasági felhasználásra szánt anyagok
Iparban használatos, vagy főleg ipari felhasználásra szánt anyagok
Háztartásban használatos, vagy főleg háztartási felhasználásra szánt anyagok
Emberi fogyasztás céljára alkalmazott, vagy ilyen célra szánt élelmiszer-ipari adalékanyagok
Az általános környezetben található potenciális fertőzési kockázatot jelentő anyagok, beleértve a káros sugárzásokat
Humán- és állatorvosi készítmények és berendezések ártalmatlansági tesztje
Egyéb
Összesen

4. táblázat

A betegségekkel vagy rendellenességekkel kapcsolatos kísérletekben használt állatok mennyisége

Valamennyi fajRágcsálók és nyúlKutya, macskaFőemlősEgyéb
Humán fertőző betegségek
Humán immunbiológiai betegségek
Rák (kivéve a karcinogenitási tesztet)
Szív- és érrendszeri megbetegedések
Idegrendszeri és mentális rendellenességek
Egyéb humán betegségek
Állatbetegségek
Egyéb
Összesen

5. táblázat

A jogszabályok és a hatóság által megkövetelt vizsgálatokban használt állatok mennyisége

Valamennyi fajRágcsálók és nyúlKutya, macskaFőemlősEgyéb
Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére