Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

21/2003. (VI. 24.) IM-PM-BM együttes rendelet

a bűnügyi költségek előlegezéséről

A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 604. §-a (2) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendeljük el:

1. §

(1) A bűnügyi költséget - ha jogszabály kivételt nem tesz - a rendelkezésére álló költségvetési fedezet terhére

a) az eljárás nyomozási szakaszában a nyomozóhatóság,

b) a nyomozási bíró és az ügyész eljárásában az ügyészség,

c) a vádemelést (bíróság elé állítás esetében a vádismertetést), a pótmagánvádló fellépését követően, a magán-vadas eljárásban - kivéve, ha az ügyben a nyomozóhatóság nyomozást végez -, valamint a büntetés-végrehajtási bíró eljárása során a bíróság

előlegezi.

(2) A helyi önkormányzat jegyzője vagy más hatóság a bíróság vagy az ügyész megbízásából a büntetőeljárás érdekében szükséges eljárási cselekményt saját költségére végzi el, majd a felmerült és igazolt bűnügyi költséget részére a megbízó bíróság vagy ügyészség előlegezi.

(3) A helyi önkormányzat jegyzője vagy más hatóság, illetve más szerv, gazdálkodó szervezet az ügyész vagy a nyomozóhatóság megkeresésére a biztosítási intézkedést saját költségére végzi el, majd a felmerült és igazolt bűnügyi költséget részére a megkereső ügyészség vagy nyomozóhatóság előlegezi.

2. §

(1) Az egyes költségeket a következő személyek előlegezik:

a) a terhelt készkiadását, valamint a terhelt meghatalmazott védőjének a készkiadását és díját a terhelt;

b) a magánvádló készkiadását, valamint a magánvádló képviselőjének készkiadását és díját a magánvádló;

c)[1] a pótmagánvádló készkiadását, valamint a pótmagánvádló képviselőjének készkiadását és díját a pótmagánvádló, a személyes költségmentességben részesült pótmagánvádló esetében ezen költségeket a jogi segítségnyújtó szolgálat,

d) a magánfél készkiadását, valamint a magánfél képviselőjének (törvényes képviselőjének) készkiadását és díját a magánfél;

e) az egyéb érdekelt készkiadását, valamint az egyéb érdekelt képviselőjének (törvényes képviselőjének) készkiadását és díját az egyéb érdekelt;

f) a sértett készkiadását, valamint a sértett képviselőjének (törvényes képviselőjének) készkiadását és díját a sértett;

g) a segítő készkiadását és díját az a terhelt, tanú vagy törvényben meghatározott más személy előlegezi, akinek az érdekében tevékenységét kifejtette.

(2)[2] Az őrizetbe vétellel, az előzetes letartóztatással, az ideiglenes kényszergyógykezeléssel, a kényszergyógykezeléssel, a szabadságvesztés és az elzárás végrehajtásával felmerült bűnügyi költséget a foganatosító szerv, a lakhelyelhagyási tilalommal és a házi őrizettel felmerült bűnügyi költséget a megtartását ellenőrző rendőri szerv előlegezi.

(3)[3] Az őrizetben, előzetes letartóztatásban lévő, illetve elzárást vagy szabadságvesztés büntetést töltő terheltnek az eljáró hatóság elé állításával vagy szállításával felmerült költségeket a fogvatartást végrehajtó szerv előlegezi.

(4)[4] A kirendelt szakértő vagy szaktanácsadó a szakértői vizsgálatot, a szakvéleményt az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló törvényben meghatározott költségelőleg alkalmazása kivételével saját költségére végzi el. A szakértő az eljárásával felmerült és igazolt készkiadását, valamint a szakértő, a tolmács és a tanú a nyomozóhatóság, az ügyész és a bíróság elé idézésre történt megjelenésével felmerült költségét kifizeti, majd részükre ezen bűnügyi költségeket a nyomozóhatóság, az ügyészség, vagy a bíróság előlegezi (megtéríti). A tolmács díját és költségtérítését a nyomozóhatóság, az ügyészség vagy a bíróság előlegezi.

(5) Ha a bizonyítás felvétele kiküldött bíró útján történik, a bírót kiküldő bíróság előlegezi a bűnügyi költséget. Ha a bizonyítás felvétele a megkeresett vagy a megkeresésre részben illetékes más bíróság útján történik, a bizonyítást ez a bíróság saját költségére veszi fel, majd az így felmerült bűnügyi költséget részére a megkereső bíróság előlegezi.

(6) A bíróság székhelyén kívül tartott helyszíni tárgyaláson vagy más eljárási cselekményen résztvevő ügyész kiküldetésével felmerült költséget az ügyészség előlegezi.

(7) A (2)-(5) bekezdésben meghatározott szervek és személyek az általuk előlegezett költségről az eljáró hatóságot haladéktalanul értesítik.

3. §

(1) A nyomozóhatóság, az ügyészség és a bíróság költségjegyzékben jegyzi fel az általa előlegezett, valamint az egyéb szerv (személy) által kifizetett és vele közölt bűnügyi költségeket.

(2) Nem kell a költségjegyzékbe bejegyezni az elővezetéssel, a rendőri kíséréssel, továbbá a kényszerintézkedések, valamint a büntetések és az intézkedések végrehajtásával kapcsolatban felmerült költségeket.

(3) A büntetőügy irataihoz költségjegyzék nyomtatványt kell csatolni, ha a nyomozóhatóság a feljelentés kiegészítését vagy a nyomozást elrendelte, illetve a nyomozást elrendelése nélkül megindította. A költségjegyzéket a feljelentés kiegészítést vagy a nyomozást elrendelő, illetve a nyomozást elrendelése nélkül megindító feljegyzés (határozat) elé, azt megelőző lapszámmal ellátva az iratokhoz kell fűzni. A költségjegyzék mögé a költségjegyzékben szereplő tételek alapjául szolgáló bizonylatokat, vagy ezek másolatát el kell helyezni. A költségjegyzékbe történt bejegyzés tételszámát a vonatkozó utalványon is fel kell tüntetni. Ha az ügyben a nyomozás befejezéséig nem merült fel bűnügyi költség, erre a költségjegyzéken utalni kell.

(4) A költségjegyzékbe az ügyész vagy a bíróság által elrendelt nyomozás során felmerült bűnügyi költséget is be. kell jegyezni.

(5) Az ügyész folytatólag jegyzi be a költségjegyzékbe az eljárása során felmerült és az előlegezett bűnügyi költséget. Ha a vádemelésig bűnügyi költség nem merült fel, a költségjegyzéken ezt feltünteti.

(6) A bíróság ugyancsak folytatólagosan jegyzi be a költségjegyzékbe az eljárása során felmerült és előlegezett bűnügyi költséget.

4. §

Ha a terhelt, a védő vagy a sértett az eljárási cselekmények gyorsírással, kép- vagy hangfelvevővel vagy egyéb berendezéssel történő rögzítését indítványozza, ennek előrelátható költségét egyidejűleg a nyomozóhatóság vagy az ügyészség letéti számlájára kell befizetnie, illetve a bíróságon elnöki letétbe kell helyeznie. A felmerült költséget a nyomozóhatóság, az ügyész, illetve a bíróság ebből az összegből - a nem költségmentes polgári peres eljárás szabályai szerint - utalványozza.

5. §

Ha a büntetőeljárás során a megidézett személy megjelenésével felmerült útiköltséget kell megtéríteni, a költségjegyzékbe a nyomozóhatóság, az ügyész és a bíróság azt az utazási költséget jegyzi be, amelynek megtérítésére a megidézett személy külön jogszabály szerint igényt tarthat.

6. §

A hivatali gépkocsi hivatali célú használata és a büntetőeljárás során teljesített kiküldetés alkalmával a saját gépkocsi használatának engedélyezése esetén az útiköltség nem bűnügyi költség és azt a költségjegyzékbe nem kell bejegyezni.

7. §

(1) Ez a rendelet 2003. július 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2)[5]

(3) Az államot illető bűnügyi költségek behajtásáról és elszámolásáról, valamint a lefoglalt dologgal (bűnjellel) kapcsolatos bűnügyi költségről külön jogszabály rendelkezik.

Dr. Bárándy Péter s. k.,

igazságügy-miniszter

Dr. László Csaba s. k.,

pénzügyminiszter

Dr. Lamperth Mónika s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 30/2010. (XII. 31.) KIM rendelet 20. §-a. Hatályos 2011.01.01.

[2] Megállapította a 9/2013. (VI. 29.) KIM rendelet 66. § - a. Hatályos 2013.07.01.

[3] Megállapította a 9/2013. (VI. 29.) KIM rendelet 66. § - a. Hatályos 2013.07.01.

[4] Módosította a 31/2012. (VI. 29.) KIM rendelet 10. §-a. Hatályos 2012.07.07.

[5] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 18. § 73. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.