25/2003. (VII. 1.) IM rendelet
a fogva tartotta k egészségügyi ellátásáról szóló 5/1998. (III. 6.) IM rendelet módosításáról
A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a legfőbb ügyésszel és az egészségügyi, szociális és családügyi miniszterrel egyetértésben - a fogvatartottak egészségügyi ellátásáról szóló 5/1998. (III. 6.) IM rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítom:
1. §
Az R. 1. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (2)-(5) bekezdés számozása (3)-(6) bekezdésre változik:
"(2) A rendelet hatálya a 19. § (1) és (2) bekezdése vonatkozásában kiterjed arra az elítéltre is, aki a szabadságvesztés végrehajtását nem kezdte meg, azonban a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 598. §-ának (2) bekezdése alapján szakorvosi vizsgálatát rendelték el."
2. §
Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"8. § (1) A fogvatartottak részére biztosítani kell az első befogadáskor az EKG szűrésen és a megbetegedések korai felismerését célzó, rutinszerűen alkalmazott laboratóriumi szűrővizsgálaton, valamint évente tüdőszűrésen (ernyőképszűrés), fogászati szűrésen, a nőknek nőgyógyászati szűrésen való részvétel lehetőségét.
(2) A tüdőszűrést a területileg illetékes, illetve a kijelölt tüdőgondozók, a fogászati szűrést a bv. intézetek fogorvosai, a nőgyógyászati szűrést a Központi Kórház, illetve a kijelölt szakorvosok végzik.
(3) A HIV szűrővizsgálat a befogadást végző bv. orvos tájékoztatását követően önkéntes alapon, a fogvatartott kérésére végezhető. Az eljárási rend betartásával lehetőség van anonim szűrővizsgálatra is. A szűrővizsgálatot a külön jogszabályban meghatározott laboratóriumok végzik.
(4) A szűrővizsgálatokra a külön jogszabályok az irányadók."
3. §
Az R. 19. §-a a következő (1) és (2) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a § eredeti szövege (3) bekezdésre változik:
"(1) A kegyelmi eljárás során a szabadlábon lévő elítélt igazságügy-miniszter által elrendelt szakorvosi vizsgálatát [Be. 598. § (2) bek.] a Központi Kórház járóbeteg-szakellátása keretében kell végrehajtani.
(2) A Központi Kórház a vizsgálat időpontjáról értesíti a szabadlábon lévő elítéltet, a vizsgálat eredményéről vagy az elítélt távolmaradásáról tájékoztatja az Igazságügyi Minisztériumot."
4. §
Az R. 22. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) A szülés várható időpontja előtt legalább négy héttel a Központi Kórház főigazgató főorvosa megkeresi az illetékes gyámhatóságot arra vonatkozóan, hogy a születendő kiskorú érdekében szükségesnek tart-e valamilyen intézkedést a gyermek elhelyezésével kapcsolatban, valamint kíván-e pert indítani a szülői felügyeleti jog megszüntetése iránt.
(4) A gyermek születéséről a Központi Kórház főigazgató főorvosa értesíti az apát, az illetékes gyámhatóságot, kiskorú fogvatartott anya esetében a törvényes képviselőt is."
5. §
Az R. a következő 22/A. és 22/B. §-sal egészül ki:
"22/A. § (1) A Központi Kórház főigazgató főorvosának értesítése alapján a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: Országos Parancsnokság) illetékes szervezeti egységének vezetője intézkedik az anyának és a gyermeknek az együttes elhelyezésre kialakított részleggel (a továbbiakban: anya-gyermek részleg) rendelkező bv. intézetbe történő átszállításáról.
Amennyiben kizáró ok nem áll fenn, az újszülöttet hat hónapos koráig az anyjával együtt kell elhelyezni.
A hat hónapot meghaladó együttes elhelyezés meghosszabbítását az anya kérelmére a havi felülvizsgálati eljárás során a gyermek egy éves koráig a bv. intézet parancsnoka engedélyezheti.
(2) Nem engedélyezhető az együttes elhelyezés, ha az anya szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette. Ebben az esetben, továbbá ha az anya nem kéri gyermeke vele együtt történő elhelyezését, vagy az együttes elhelyezés oka megszűnt, és a 22. § (3) bekezdése szerinti megkeresés alapján intézkedés nem történt, a Központi Kórház főigazgató főorvosa vagy a bv. intézet parancsnoka kéri a gyámhatóság intézkedését a gyermek elhelyezése érdekében. A gyermek a gyámhatóság intézkedéséig nem adható ki.
(3) A Központi Kórház, illetve a bv. intézet indokolt esetben segítséget nyújt az anyának a gyermek családi jogállásának rendezéséhez.
(4) Az anyára a fogvatartottak jogaira és kötelezettségeire vonatkozó szabályokat, a gyermekre a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
(5) A gyermek és hozzátartozói kapcsolattartásáról - a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet 28. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel - a bv. intézet házirendje szerint, a törvényes képviselő meghallgatása után, vagy ennek hiányában a gyámhivatal dönt. A látogatás a bv. intézet parancsnokának engedélyével történik.
(6) Ha az anya a gyermek fejlődését veszélyezteti, a bv. intézet parancsnokának haladéktalanul értesítenie kell a gyámhatóságot a szükséges intézkedés megtétele miatt, és intézkedni kell a gyermek veszélyeztetésének megakadályozása érdekében.
22/B. § (1) Az anya-gyermek részleget a bv. intézet többi részétől elkülönítve kell kialakítani. Az anya-gyermek részlegen egy zárkában egy anya és gyermeke helyezhető el.
Amennyiben a gyermek a zárkában tartózkodik, az ajtót minden napszakban nyitva kell tartani, kulcsra zárni tilos.
(2) A részleg, illetve a zárka felszerelését ki kell egészíteni a gyermek elhelyezéséhez és gondozásához szükséges, a közegészségügyi követelményeknek megfelelő berendezési, felszerelési tárgyakkal, és gondoskodni kell a folyamatos egészségügyi felügyeletről.
(3) A gyermeket az anyával együtt kell a gyermek orvosi vizsgálatára és a kötelező védőoltásokra kísérni.
Kórházi kezelés esetén lehetővé kell tenni, hogy a fogvatartott - felügyelettel, hetente legalább egy alkalommal - meglátogathassa gyermekét. A látogatás engedélyezése csak kivételesen tagadható meg, így, ha a gyermek kórházi kezelésének szükségességét az anya veszélyeztető magatartása, továbbá fertőző megbetegedés okozta, illetve azt biztonsági szempontok indokolják. A kórházi kezelés idején - a gyermekorvos véleménye alapján, szükség szerint - gondoskodni kell arról, hogy a gyermek az anyatejet megkaphassa.
(4) Az anya-gyermek együttes elhelyezés részletes eljárási szabályait, a gyermek gondozásához szükséges eszközöket a bv. országos parancsnoka intézkedésben határozza meg."
6. §
Az R. 36. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"36. § A fogvatartott és az anya-gyermek részlegen elhelyezett gyermek térítésmentes gyógyszerellátását - az orvos utasítása alapján - a bv. intézet biztosítja."
7. §
Az R. 37. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, és az eredeti (3)-(5) bekezdésének számozása (4)-(6) bekezdésre változik:
"(3) Gyermeknek gyógyszert kizárólag orvosi rendelkezés alapján a csecsemőgondozó adhat be."
8. §
Az R. 37. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A fogvatartott, illetve az anya-gyermek részlegen elhelyezett gyermek részére csak Magyarországon érvényes forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező gyógyszer, tápszer vagy gyógyhatású készítmény rendelhető."
9. §
Ez a rendelet 2003. július 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 33. §-ának (4) bekezdésében "a Büntetésvégrehajtás Országos Parancsnokságának (a továbbiakban: Országos Parancsnokság)" kifejezés "az Országos Parancsnokságnak" kifejezésre módosul.
Dr. Bárándy Péter s. k.,
igazságügy-miniszter