Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

78/2003. (VI. 4.) Korm. rendelet

a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a határforgalom ellenőrzéséről a közúti, vasúti és vízi közlekedésben szóló, Kijevben, 2002. február 6. napján aláírt Egyezmény kihirdetéséről

[Az Egyezmény jóváhagyásáról szóló jegyzékváltás 2002. év október hó 24. napján megtörtént. Az Egyezmény, 13. Cikkének (1) bekezdése értelmében 2002. év november hó 23. napján lép hatályba.]

1. §

A Kormány a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a határforgalom ellenőrzéséről a közúti, vasúti és vízi közlekedésben, Kijevben, 2002. február 6. napján aláírt Egyezményt e rendelettel kihirdeti.

2. §

Az Egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:

"Egyezmény a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a határforgalom ellenőrzéséről a közúti, vasúti és vízi közlekedésben

A Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya (a továbbiakban: Szerződő Felek) azzal a szándékkal, hogy a magyar-ukrán államhatáron a közúti, a vasúti és a vízi közlekedésben a határforgalom ellenőrzését egyszerűsítsék és gyorsítsák, a következőkben állapodnak meg:

I. Rész

Általános rendelkezések

1. Cikk

A jelen Egyezményben használt fogalmak jelentése a következő:

1. "Határforgalom-ellenőrzés" - a Szerződő Felek államának valamennyi olyan hatályos jogi előírásainak a végrehajtása, amelyet a személyek határátléptetésére, valamint a javak behozatalára, kivitelére és a Szerződő Felek államának területén történő átvitelére alkalmaznak.

2. "Határforgalom-ellenőrző szervek" - a határrendészeti és vámigazgatási szervek, valamint a Szerződő Felek államának jogszabályaiban határforgalom-ellenőrzésre feljogosított más hatóságok.

3. "Szolgálati személyek" - azok a személyek, akik a Szerződő Felek államának határforgalom-ellenőrző szervei megbízásából, hatályos jogszabályaik alapján a határforgalom ellenőrzését végzik.

4. "Javak" - az áruk, a szállítóeszközök és egyéb értékek, beleértve azokat is, amelyek a devizaszabályozás hatálya alá tartoznak.

5. "Beléptető állam" - az az állam, ahová a személyeket és javakat a határforgalom-ellenőrző szervek beléptetik.

6. "Kiléptető állam" - az az állam, ahonnan a személyeket és javakat a határforgalom-ellenőrző szervek kiléptetik.

2 Cikk

(1) A Szerződő Felek ezen Egyezmény alapján, minden szükséges intézkedést megtesznek a nemzetközi személyes áruforgalom, valamint a határmenti forgalom fejlesztése érdekében, határátkelőhelyeiken egyszerűsítik, meggyorsítják a közúti, a vasúti és a vízi határforgalom ellenőrzését.

(2) A jelen Cikk (1) bekezdésében megjelölt célból, a Szerződő Felek államának szolgálati személyei a saját államuk területén

- a közúti határátkelőhelyeken,

- meghatározott vasútszakaszon közlekedő vonatokon és vasúti határállomásokon,

- meghatározott víziút-szakaszon, a határkikötőkben határforgalom-ellenőrzést végeznek.

(3) A Szerződő Felek kétoldalú szerződésben meghatározzák és szabályozzák

a) a határátkelőhely létesítésének helyét, forgalmi jellegét, nyitva tartásának idejét és a működtetésének rendjét;

b) a határátkelőhelyek forgalmi jellegének megváltoztatását vagy megszüntetésének feltételeit.

II. Rész

A határátlépés szabályai és a határforgalom ellenőrzésének rendje

3. Cikk

(1) Az államhatárt - a jelen Egyezményben vagy más nemzetközi szerződésben meghatározott kivételekkel - csak a kijelölt határátkelőhelyeken, érvényes úti okmánnyal lehet átlépni.

(2) A határátkelőhelyeken, illetve a jelen Egyezmény 4. Cikkében megfogalmazott esetekben a határforgalomellenőrzés során a személyek határátléptetése, valamint a javak behozatala, kivitele és átvitele a Szerződő Felek államának hatályos belső jogszabályai alapján történik.

4. Cikk

Kölcsönös egyetértés esetén a magyar Szerződő Fél részéről a határőrség országos parancsnoka a vám- és pénzügyőrség országos parancsnokával egyetértésben, az ukrán Szerződő Fél részéről az Állami Határőrizeti Bizottság elnöke az Állami Vámigazgatási Szolgálat elnökével, valamint a közlekedési miniszterrel egyetértésben hatályos jogszabályaik alapján, előzetes időpont, időtartam és hely szerinti egyeztetés után engedélyezhetik

- a működő határátkelőhelyeken a forgalom jellegétől eltérően a személyek és javak átléptetését,

- ideiglenes határátkelőhelyek megnyitását.

5. Cikk

(1) Nem lehet megtagadni azoknak a javaknak a kiléptető államba való visszaszállítását és visszafogadását, amelyeknek a behozatalát a beléptető állam szolgálati személyei nem engedélyezték.

(2) Az (1) bekezdésben említett intézkedések végrehajtása során a határforgalom-ellenőrző szervek haladéktalanul tájékoztatják egymást az intézkedések végrehajtásáról.

6. Cikk

A határforgalom-ellenőrző szervek a határátkelőhelyeken a személy- és áruforgalomban bekövetkező indokolatlan várakozások megelőzése és csökkentése érdekében összehangolt, együttes intézkedéseket tesznek. Így különösen:

1. Kölcsönösen tájékoztatják egymást a személy- és járműforgalom váratlan növekedéséről, a kialakult várakozásokról, a határforgalom ellenőrzéséhez szükséges várakozási időről.

2. Haladéktalanul tájékoztatják egymást a tervezett forgalomkorlátozásokról, a forgalmi torlódásokról, valamint ezek megszűnéséről.

3. A tömegtájékoztatási eszközök lehetőségeit kihasználva tájékoztatják saját államuk lakosságát azokról az okokról és körülményekről, amelyek a határátkelőhelyeken a várakozást, illetve a forgalom átirányítását előidézték.

4. A járműforgalom torlódása esetén a magyar Szerződő Fél részéről a határőrség országos parancsnoka és a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka, az ukrán Szerződő Fél részéről az Állami Határőrizeti Bizottság elnöke, az Állami Vámigazgatási Szolgálat elnökével egyetértésben ideiglenes jelleggel engedélyezhetik a személyek és javak átirányítását azokra a határátkelőhelyekre, amelyeken nemzetközi szerződés azt nem teszi lehetővé. Ez nem vonatkozik a veszélyes árukra, valamint azokra az árukra, amelyek növény- és állategészségügyi vizsgálat nélkül nem szállíthatók át az államhatáron.

5. A Szerződő Felek ösztönzik és támogatják olyan ellenőrzési technológiák, módszerek alkalmazását, amelyek a biztonsági követelménynek megfelelnek, és biztosítják a kulturált és a lehető leggyorsabb átléptetést, figyelemmel a kombinált fuvarozási módokra is. E technológiákat és módszereket folyamatosan elemzik és fejlesztik.

6. A határforgalom-ellenőrzést végző szervek a határátkelőhelyek között hírösszeköttetést létesítenek a szolgálati személyek részére. Az összeköttetés létesítésére az érintett szervek külön megállapodást kötnek, melyet jegyzőkönyvbe foglalnak.

III. Rész

Eljárási szabályok

7. Cikk

(1) A határforgalom-ellenőrző szervek a jelen Egyezményben foglalt feladataik végrehajtása érdekében az együttműködésre vagy segítségnyújtásra irányuló megkereséseiket írásban, magyar, illetve ukrán nyelven küldik meg a másik Szerződő Fél állama határforgalom-ellenőrző szervének. Az együttműködő szervek más idegen nyelv használatában is megállapodhatnak.

(2) Az együttműködési vagy a segítségnyújtási kérelem teljesítése részben vagy egészben visszautasítható vagy feltételekhez köthető, ha annak teljesítése sértené bármelyik Szerződő Fél államának szuverenitását, veszélyeztetné biztonságát vagy alapvető érdekét, vagy hatályos belső jogszabályaiba ütközik.

(3) A segítségnyújtás felfüggesztéséről vagy feltételekhez kötéséről vagy megtagadásáról, illetve annak okairól haladéktalanul értesíteni kell a megkereső Szerződő Fél államának határforgalom-ellenőrző szerveit.

8. Cikk

(1) A Szerződő Felek határforgalom-ellenőrző szervei - kölcsönösen kicserélik tudományos, technikai és gyakorlati tapasztalataikat,

- konferenciákat, tanulmányutakat, tudományos programokat rendeznek szakembereik részére, beleértve a megfelelő oktatási intézmények együttműködését.

(2) A Szerződő Felek a határforgalmat, a határforgalom ellenőrzését érintő jogszabályok és egyéb belső rendelkezések változásairól haladéktalanul, kölcsönösen tájékoztatják egymást.

9. Cikk

A Szerződő Felek szolgálati személyei a jelen Egyezményből származó feladataik teljesítése során a közös államhatárt érvényes szolgálati célú Határátlépési Igazolvánnyal, illetve Névjegyzékkel jogosultak átlépni, amelynek a használatát a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a magyar-ukrán államhatár szolgálati célú átlépéséhez szükséges okmányok egységesítéséről szóló Egyezmény határozza meg.

IV. Rész

Záró rendelkezések

10. Cikk

(1) Jelen Egyezmény végrehajtásának összehangolásáért a magyar Szerződő Fél részéről a Belügyminisztérium, az ukrán Szerződő Fél részéről a Határőrizeti Állami Bizottság mint illetékes szerv a felelős.

(2) A jelen Egyezmény végrehajtása érdekében a Szerződő Felek Határforgalom Ellenőrzési Vegyes Bizottságot (a továbbiakban: Vegyes Bizottság) hoznak létre. A Vegyes Bizottság társelnökét a magyar Szerződő Fél részéről a belügyminiszter az ukrán Szerződő Fél részéről a Határőrizeti Állami Bizottság elnöke, tagjait a határforgalom ellenőrzésében érintett központi szervek vezetői jelölik ki. A Vegyes Bizottság szükség szerint szakértőket vehet igénybe.

(3) A Vegyes Bizottság társelnökeinek kinevezéséről a Szerződő Felek diplomáciai úton tájékoztatják egymást. A küldöttségek tagjainak kinevezéséről a Vegyes Bizottság elnökei értesítik egymást.

(4) A Vegyes Bizottság tervezi és szervezi a jelen Egyezmény szerinti közös tevékenységet, meghatározza az információk cseréjének módját, figyelemmel kíséri az Egyezmény végrehajtását, javaslatot tesz az együttműködés továbbfejlesztésére, az ügyrendjében meghatározott esetekben egyeztetett intézkedéseket tesz. A Vegyes Bizottság feladatait és működését az első ülésen elfogadott ügyrend alapján végzi.

(5) A Vegyes Bizottság rendes üléseit kölcsönös egyeztetés alapján, szükség szerint, de legalább évente felváltva a Magyar Köztársaság és Ukrajna területén tartja.

11. Cikk

(1) A jelen Egyezmény értelmezésével vagy alkalmazásával kapcsolatos vitákat a Szerződő Felek tárgyalások útján rendezik. A tárgyalásokat a Vegyes Bizottság folytatja le és dönt a vitás kérdésekben. A tárgyalások eredménytelensége esetén a Szerződő Felek a vitákat diplomáciai úton rendezik.

(2) A jelen Egyezmény alkalmazását nemzetbiztonsági vagy a közrend védelme érdekében vagy más kényszerítő okból bármelyik Szerződő Fél részben vagy egészben átmenetileg felfüggesztheti. Erről, valamint a felfüggesztés megszüntetéséről a másik Szerződő Felet diplomáciai úton haladéktalanul értesíteni kell.

12. Cikk

A jelen Egyezmény nem érinti a Szerződő Felek más nemzetközi szerződésekből vagy egyéb nemzetközi kötelezettségből származó jogait vagy kötelezettségeit.

13. Cikk

(1) Jelen Egyezmény határozatlan időre szól. A Szerződő Felek diplomáciai úton értesítik egymást arról, hogy az Egyezmény hatálybalépéséhez szükséges belső jogi követelményeknek eleget tettek. Az Egyezmény - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a későbbi jegyzék keltét követő 30. (harmincadik) napon lép hatályba.*[1]

(2) A jelen Egyezmény 9. Cikke a Magyar Köztársaság Kormánya és Ukrajna Kormánya között a magyar-ukrán államhatár szolgálati célú átlépéséhez szükséges okmányok egységesítéséről szóló, Kijevben, 2002. február hó 6. napján aláírt Egyezménnyel egyidejűleg lép hatályba.

(3) A jelen Egyezményt bármelyik Szerződő Fél írásban, diplomáciai úton felmondhatja. Az Egyezmény attól a naptól számított három hónap elteltével veszti hatályát, amikor a felmondásról szóló értesítést a másik Szerződő Fél átvette.

14. Cikk

(1) A jelen Egyezmény a Szerződő Felek kölcsönös egyetértésével kiegészíthető és módosítható.

(2) A kiegészítést és módosítást diplomáciai úton, írásban kell kezdeményezni. A kiegészítés és módosítás a 13. Cikkben foglalt eljárási rend szerint lép hatályba.

Készült Kijevben, 2002. év február hó 6. napján, két eredeti példányban, magyar és ukrán nyelven. Mindkét nyelvű szöveg egyaránt hiteles.

A Magyar Köztársaság

Kormánya részéről

Ukrajna Kormánya

részéről"

3. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, az Egyezmény rendelkezéseit - a 9. Cikk kivételével - 2002. november 23. napjától, a 9. Cikk rendelkezését pedig 2003. február 23. napjától kell alkalmazni.

(2)[2] E rendelet végrehajtásáról a határrendészetért felelős miniszter, az adópolitikáért felelős miniszter, az állategészségügyért felelős miniszter és a növényegészségügyért felelős miniszter gondoskodik.

Budapest, 2002. március 18.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] * Kihirdette a 64/2003. (V. 13.) Korm. rendelet, hatályos 2003. február 23. napjától.

[2] Módosította a 97/2008. (IV. 29.) Korm. rendelet 4. § 160. pontja. Hatályos 2008.05.01.