83/2003. (XII. 11.) GKM rendelet

a gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet módosításáról

A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 56. §-ának a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A rendelet alkalmazási köre a gépekre és biztonsági berendezésekre terjed ki."

2. §

(1) Az R. 2. §-ának c) és d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"c) tanúsító szervezet: a gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) által külön jogszabály szerint a gépek és biztonsági berendezések vizsgálatára, ellenőrzésére és tanúsítására kijelölt, az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak az Európai Parlament és a Tanács a tagállamok gépekre vonatkozó jogszabályainak közelítéséről szóló 98/37/EK irányelve 9. cikke szerint bejelentett szervezet;

d) EK megfelelőségi nyilatkozat: a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője írásbeli nyilatkozata arról, hogy a gép vagy a külön forgalmazott biztonsági berendezés megfelel a jogszabályban előírt biztonsági előírásoknak;"

(2) Az R. 2. §-ának h) és i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"h) honosított harmonizált szabvány: az európai szabványügyi szervezetek által elfogadott és az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett harmonizált európai szabvány, amelyet a magyar eljárási rendnek megfelelően nemzeti szabványként közzétettek;

i) forgalomba hozatal: a gép vagy biztonsági berendezés visszterhes vagy ingyenes, első ízben történő rendelkezésre bocsátása."

3. §

Az R. 3. §-ának (3) -(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A honosított harmonizált szabványnak megfelelően gyártott gépet vagy biztonsági berendezést úgy kell tekintetni, hogy az megfelel a szabvány által lefedett alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelményeknek.

(4) A (3) bekezdésben említett honosított harmonizált szabványok jegyzékét a Magyar Szabványügyi Testület a hivatalos lapjában közzéteszi.

(5) Honosított harmonizált szabványok hiányában az alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelmények teljesítése szempontjából irányadó nemzeti szabványok jegyzékét a miniszter a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hivatalos lapjában teszi közzé."

4. §

Az R. 4. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § A kiállításokon, bemutatókon és hasonló rendezvényeken (a továbbiakban: bemutatók) olyan gép vagy biztonsági berendezés is kiállítható, amely nem felel meg az alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelményeknek, amennyiben jól látható és egyértelmű felirattal jelzik, hogy a gép vagy biztonsági berendezés nem megfelelő és mindaddig nem hozható forgalomba, amíg a megfelelőségét a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője nem biztosítja. A kiállítónak a bemutatók során megfelelő intézkedéseket kell tennie a személyek életének, testi épségének, illetve egészségének védelme biztosítására.

5. §

Az R. 5. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § A gyártónak vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének a forgalomba hozatalhoz az 5. számú mellékletben meghatározott műszaki dokumentáció alapján

a) a gépre a 3. számú melléklet A) pontjában,

b) olyan gép esetében, amelyet a gyártó más gépbe vagy berendezésbe kíván beépíteni vagy azzal összeépíteni, a 3. számú melléklet B) pontjában,

c) a külön forgalmazott biztonsági berendezés tekintetében a 3. számú melléklet C) pontjában

meghatározott adatokat tartalmazó EK megfelelőségi nyilatkozatot kell kiállítania."

6. §

Az R. 6. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha a típusminta az alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelményeknek megfelel, a tanúsító szervezet a típus megfelelőségéről EK típusvizsgálati tanúsítványt állít ki. Ellenkező esetben az elutasítás indokainak részletes megjelölésével a típusvizsgálati tanúsítás kiadását megtagadja és erről értesíti a többi tanúsító szervezetet."

7. §

Az R. 7. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A gyártónak a 2. számú mellékletben felsorolt gépek vonatkozásában, ha a gyártás során kielégítették a honosított harmonizált szabványok követelményeit, a forgalomba hozatal előtt választása szerint]

"b) a 6. számú mellékletnek megfelelően összeállított dokumentációt egy tanúsító szervezetnek bemutatja, amely megvizsgálja, hogy a honosított harmonizált szabványokat helyesen alkalmazták-e, és erről igazolást állít ki, vagy dönt az EK típusvizsgálati eljárás lefolytatásának szükségességéről;"

8. §

Az R. 8. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § Ha sem a gyártó, sem az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője nem teljesítette az 5-7. §-ban előírt követelményeket, úgy azokat a gépet vagy biztonsági berendezést az Európai Közösségben forgalomba hozónak kell teljesítenie. E követelmények vonatkoznak továbbá arra is, aki különböző eredetű gépeket, géprészeket vagy biztonsági berendezéseket összeépít, vagy aki gépet vagy biztonsági berendezést saját használatra gyárt.

9. §

Az R. a következő alcímekkel és 10-12. §-okkal egészül ki, egyidejűleg a 10. § számozása 13. §-ra és a 11. § számozása 14. §-ra változik:

"Biztonsági intézkedések

10. § (1) Amennyiben a CE megfelelőségi jelöléssel ellátott gép vagy az EK megfelelőségi tanúsítvánnyal ellátott biztonsági berendezés a rendeltetésszerű használat során veszélyezteti a személyek, háziállatok vagy anyagi javak biztonságát, a külön jogszabályban* meghatározott piacfelügyeleti hatóság a gépet vagy biztonsági berendezést a piacról kivonja, annak forgalomba hozatalát, üzembe helyezését, használatát megtiltja. Erről haladéktalanul tájékoztatja az Európai Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság) , megjelölve az intézkedés okát és különösen azt, hogy a nem megfelelőség oka:[1]

a) az 1. számú mellékletben meghatározott alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelményeknek való nem megfelelés,

b) a honosított harmonizált szabványok nem megfelelő alkalmazása,

c) a honosított harmonizált szabványok hiányosságai.

(2) Amennyiben egy nem megfelelő gép CE jelöléssel, illetve egy nem megfelelő biztonsági berendezés EK megfelelőségi tanúsítvánnyal van ellátva, a piacfelügyeleti hatóság megteszi a külön jogszabályban** meghatározott intézkedéseket a jelölés elhelyezője, illetve a megfelelőségi tanúsítvány kibocsátója ellen, erről tájékoztatja a Bizottságot és a többi tagállam piacfelügyeleti hatóságát.[2]

A tanúsító szervezetek bejelentése

11. § (1) A miniszter - külön eljárás szerint - bejelenti a Bizottságnak és a többi tagállamnak a vizsgálat és tanúsítás lefolytatására általa kijelölt szervezeteket, e szervezetek feladatainak rögzítésével, valamint a Bizottság állal előzőleg adott azonosító számaikkal együtt.

(2) A miniszter visszavonja a bejelentést, ha a szervezet már nem felel meg a külön jogszabályban foglalt követelményeknek. A bejelentés visszavonásáról a Bizottságot és a többi tagállamot haladéktalanul értesíteni kell.

Szabványok és műszaki előírások szakbizottsága

12. § Ha a piacfelügyeleti hatóság úgy ítéli meg, hogy a honosított harmonizált szabványok nem felelnek meg teljes mértékben az e rendelet 1. számú mellékletében meghatározott követelményeknek, köteles az ügyet indokolással az Európai Parlament és a Tanács a műszaki szabványok és szabályok terén történő információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló 98/34/EK irányelve 5. cikke szerint létrehozott szakbizottság elé terjeszteni."

10. §

(1) Az R. 1. számú melléklete bevezető szövegrészének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Amennyiben a rendeletben meghatározott alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelmények betartása a technika állásának adott fejlettsége mellett teljes körűen nem teljesíthető, a gépet lehetőség szerint úgy kell tervezni és építeni, hogy az a rendelet célkitűzéseit közelítse."

(2) Az R. 1. számú melléklete 1.2.5. pontjának utolsó mondatában a "működtetése veszélyt" kifejezés helyébe a "működtetése révén veszélyt" kifejezés lép.

(3) Az R. 1. számú melléklete 1.3.8. pontjában az "1.4.2." szövegrész "1.4.2.1." szövegrészre, az "1.4.2.2.A." szövegrész "1.4.2.2.B." szövegrészre változik.

(4) Az R. 1. számú melléklete 1.7.4. f) pontja az alábbi mondattal egészül ki:

"A maximális hangnyomás pozícióját és értékét a gyártónak fel kell tüntetnie."

(5) Az R. 1. számú melléklete 1.7.4. h) pontjában a "vezető" kifejezés helyébe a "kezelő" kifejezés lép.

11. §

(1) Az R. 3. számú melléklete A) pontjának címe helyébe a következő cím lép:

"A gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője által kiállítandó EK megfelelőségi nyilatkozat tartalma [A rendelet 5. § a) pontja]"

(2) Az R. 3. számú melléklete B) pontjának címe helyébe a következő cím lép:

"A más gépbe vagy berendezésbe beépítésre kerülő gépet gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője által kiállítandó EK megfelelőségi nyilatkozat tartalma [A rendelet 5. § b) pontja]"

(3) Az R. 3. számú melléklete C) pontjának címe helyébe a következő cím lép:

"A külön forgalomba hozott biztonsági berendezést gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője által kiállítandó EK megfelelőségi nyilatkozat tartalma [A rendelet 5. § c) pontjaj"

12. §

(1) Az R. 5. számú mellékletében a "-jegyzék:" felsorolása a következő francia bekezdéssel egészül ki:

"- sorozatgyártás esetén azon gyártói intézkedések, amelyek szükségesek annak biztosítására, hogy a gép továbbra is megfeleljen a rendelet előírásainak."

(2) Az R. 5. számú melléklete a következő mondattal egészül ki:

"A dokumentációt az Európai Közösség valamely hivatalos nyelvén kell összeállítani, kivéve a gép használati utasítását."

13. §

(1) Ez a rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba, egyidejűleg az R. 2. §-ának e) pontja, 8/A. §-a, 9. §-ának (2) bekezdése, 12. §-a és az azt megelőző alcím, valamint az R. 3. számú melléklete A) pontjának utolsó előtti francia bekezdése, továbbá az R. 4/A. számú melléklete hatályát veszti.

(2) Az R.-ben a "berendezés" kifejezés helyébe a "biztonsági berendezés", a "megfelelőségi nyilatkozat" kifejezés helyébe az "EK megfelelőségi nyilatkozat", a "megfelelőségi tanúsítás" kifejezés helyébe az "EK megfelelőségi tanúsítvány", a "típusvizsgálat" kifejezés helyébe az "EK típusvizsgálat", a "típusvizsgálati tanúsítvány" kifejezés helyébe az "EK típusvizsgálati tanúsítvány", a "gyártó" kifejezés helyébe a "gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője" kifejezés lép.

(3) Az R. 6. §-ának (4) bekezdésében a "szabvány" kifejezés helyébe a "honosított harmonizált szabvány" kifejezés lép.

Dr. Csillag István s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény. A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény. A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény. A Magyar Műszaki Biztonsági Hivatal szervezetéről, feladat- és hatásköréről szóló 110/2003. (VII. 24.) Korm. rendelet.

[2] ** Az áruk és a szolgáltatások biztonságosságáról és az ezzel kapcsolatos piacfelügyeleti eljárásról szóló 79/1998. (IV. 29.) Korm. rendelet. A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet. A Magyar Műszaki Biztonsági Hivatal szervezetéről, feladat- és hatásköréről szóló 110/2003. (VII. 24.) Korm. rendelet.