87/2003. (VI. 20.) Korm. rendelet

a NATO (PfP) SOFA hatálya alá tartozó kártérítési ügyekkel kapcsolatos eljárásról szóló 79/2002. (IV. 13.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a NATO (PfP) SOFA hatálya alá tartozó kártérítési ügyekkel kapcsolatos eljárásról szóló 79/2002. (IV. 13.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:

1. §

Az R. 1. §-ának d) és e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában)

"d) károsult: az a természetes személyjogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akit valamely külföldi fegyveres erő tagjának cselekménye vagy mulasztása miatt testi épségét vagy egészségét érintő hátrányos változás, vagy hozzátartozójának halála miatt vagyoni vagy nem vagyoni kár ért, illetve akinek ingó vagy ingatlan vagyonában, vagyoni értékű jogaiban kár keletkezett;

e) kárigény: a károsult vagy törvényes képviselője, illetve a hatályos jogszabályoknak megfelelően meghatalmazott képviselője által a károkozás miatt meghatározott pénzösszeg kifizetésére vagy az okozott kár természetben történő megtérítésére irányuló követelés. A kárigényt a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) illetékes szervéhez a jelen rendeletben előírt módon kell benyújtani;"

2. §

Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) A külföldi fegyveres erők tagja vagy polgári állománya által okozott, a gépjármű-felelősségbiztosítás hatálya alá nem tartozó kár esetén a károsult kárigényét - választása szerint - a lakóhelye, ennek hiányában állandó tartózkodási helye, illetve székhelye, vagy a kár bekövetkezésének helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél terjesztheti elő. A kárigényt a jelen rendelet mellékletében foglalt "Kárigény bejelentő adat-lap"-on kell benyújtani.

(2) A jegyző az előterjesztett kárigényt eljuttatja a HM illetékes szervéhez, amely azt nyilvántartásba veszi, és a káreseménnyel kapcsolatos szolgálati igazolás kérésével együtt haladéktalanul továbbítja a külföldi fegyveres erő illetékes szervének.

(3) A HM illetékes szerve a külföldi fegyveres erők illetékes szervétől kapott szolgálati igazolás birtokában - szükség esetén igazságügyi kárszakértő bevonásával - vizsgálatot folytat a kárigény jogalapja és összegszerűsége vonatkozásában, és a vizsgálat eredményről a károsultat tájékoztatja.

(4) Ha a károsult a vizsgálat eredményeként megállapított kártérítési összeget igénye teljes vagy részbeni kielégítéseként elfogadja, a HM illetékes szerve intézkedik az elfogadott összegnek a károsult választása szerint részére 30 napon belül történő átutalására vagy postai úton történő kifizetésére.

(5) Ha a külföldi fegyveres erők károkozásért való felelőssége a dokumentumok alapján egyértelműen megállapítható, a külföldi fél azonban a szolgálati igazolásban a károkozásért való felelősséget nem vállalja el, a HM illetékes szerve intézkedhet a kártérítési összeg kifizetésére.

(6) Ha a károsult a HM illetékes szerve vizsgálatának az igény jogalapjára Vagy összegszerűségére vonatkozó megállapításait vitatja, a károsult a kártérítési igényét polgári peres úton érvényesítheti a Magyar Állammal szemben. Ezen lehetőségre a HM illetékes szerve a károsult figyelmét a (3) bekezdés szerinti tájékoztatóban köteles felhívni.

(7) A (6) bekezdés alapján indult perekben a Magyar Államot a HM képviseli."

3. §

Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) A károsult a külföldi fegyveres erők által üzemeltetett gépjárművekkel okozott és a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 171/2000. (X. 13.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó kárigényeit a gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítónál vagy a Magyar Biztosítók Szövetségénél (a továbbiakban: MABISZ) terjesztheti elő. Amennyiben a kárigényt közvetlenül a MABISZ-nál terjesztették elő, a MABISZ a nála bejelentett kárigények kivizsgálásával a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítót megbízhatja.

(2) A biztosító a nála rendszeresített gépjármű-kárbejelentési adatlapot és a kárfelvételi jegyzőkönyvet részletesen kitöltve a kár vizsgálatának megkezdésekor - a MABISZ útján - megküldi a HM illetékes szervének, amely azt nyilvántartásba veszi, és a káreseménnyel kapcsolatos szolgálati igazolás kérésével együtt haladéktalanul továbbítja a külföldi fegyveres erő illetékes szervének. A biztosító a káriratokat a kárszámítással és a kifizetési javaslattal együtt a MABISZ-nak küldi meg.

(3) A MABISZ a biztosító javaslatáról a HM illetékes szervét állásfoglalás céljából soron kívül tájékoztatja, egyidejűleg csatolva a kárértékre és a károkozásért való felelősségre vonatkozó hatósági és egyéb dokumentumokat is.

(4) A HM illetékes szerve a külföldi féltől kapott szolgálati igazolás alapján haladéktalanul tájékoztatja a MABISZ-t a kifizetési javaslatban foglaltakkal kapcsolatos álláspontjáról.

(5) A MABISZ a HM illetékes szerve által jóváhagyott kártérítési összeget a károsultnak közvetlenül átutalja, vagy postai úton kifizeti. Amennyiben a HM illetékes szerve a MABISZ által továbbított kifizetési javaslatban szereplő kártérítési összeget nem vagy csak részben hagyja jóvá, a MABISZ a rá vonatkozó általános szabályok szerint dönt a HM által jóvá nem hagyott kártérítési összeg kifizetése kérdésében.

(6) Ha a külföldi fegyveres erők károkozásért való felelőssége a dokumentumok alapján egyértelműen megállapítható, a külföldi fél azonban a szolgálati igazolásban a károkozásért való felelősséget nem vállalja el, a HM illetékes szerve a kártérítés MABISZ általi kifizetését jóváhagyhatja.

(7) Amennyiben a rendelkezésre álló dokumentumok alapján a MABISZ vagy a HM a kártérítési igényt részben vagy egészben megalapozatlannak tartja, illetve a károsult a kártérítés megállapított összegét vitatja, a MABISZ tájékoztatja a károsultat a polgári peres út igénybevételének lehetőségéről. A gépjármű-felelősségbiztosítási perekben alperesként a MABISZ-t kell megjelölni.

(8) A MABISZ az általa kifizetett kártérítési összeg, valamint az eljárás során felmerült indokolt és igazolt költsége erejéig egyidejűleg megtérítési igényt terjeszt elő a HM-nek. A MABISZ által a HM illetékes szervének jóváhagyásával, vagy jogerős bírósági ítélet alapján kiutalt kártérítési összeget, valamint annak járulékait a HM illetékes szerve az igény kézhezvételét követő 30 napon belül köteles a MABISZ számlájára átutalni.

(9) A HM illetékes szerve által jóvá nem hagyott kártérítési összeg kifizetése esetén a MABISZ az esetleges igényét a (10) bekezdés szerint érvényesítheti.

(10) Amennyiben a HM illetékes szerve a MABISZ megtérítési igényét a jelen rendeletben megállapított határidő alatt nem elégíti ki, a MABISZ jogosult igényét a Magyar Állammal szemben polgári peres úton érvényesíteni. Ezen perekben a Magyar Államot a HM képviseli.

(11) Amennyiben a magyar biztosítási szabályok értelmében a gépjárművel okozott kárra a biztosítás nem nyújt fedezetet, a károkozást a 3. §-ban foglaltak szerint kell kivizsgálni és elbírálni."

4. §

(1) Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A jelen rendelet alapján történő kárrendezés költségeit a Honvédelmi Minisztérium fejezetnél szereplő "Nemzetközi kártérítés" elnevezésű költségvetési előirányzatból kell fedezni. Ugyanezen költségvetési előirányzatból kell fedezni a NATO (PfP) együttműködéssel kapcsolatban a Magyar Köztársaságot terhelő kártérítési összegeket."

(2) Az R. 6. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Ha a külföldi fegyveres erő a megtérítési igényben foglalt összeget a HM részére nem vagy csak részben téríti meg, a. vitát a vonatkozó nemzetközi szerződésekben foglalt vitarendezési módok igénybevételével, de elsősorban tárgyalásos úton kell rendezni.

(6) Az (5) bekezdés szerinti vitarendezés eredménytelensége esetén a kérdéses összeget, valamint a vonatkozó nemzetközi szerződések rendelkezései szerint a kártérítési igényről magyar részről történt lemondás miatt meg nem térülő kárt leírással kell rendezni az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény és a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírásaira is figyelemmel. Az ilyen leírásról a honvédelmi miniszter a pénzügyminisztert haladéktalanul értesíti."

5. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök