Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

79/2002. (IV. 13.) Korm. rendelet

a NATO (PfP) SOFA hatálya alá tartozó kártérítési ügyekkel kapcsolatos eljárásról

A Kormány az 1999. évi CXVII. törvénnyel kihirdetett, az Észak-atlanti Szerződés tagállamai közötti, fegyveres erőik jogállásáról szóló Megállapodás (NATO SOFA) VIII. fejezetében foglaltak eredményes magyarországi végrehajtása érdekében, tekintettel az 1995. évi CII. törvénnyel kihirdetett, az Észak-atlanti Szerződés részes államai és a "Békepartnerség" más résztvevő államai közötti, fegyveres erőik jogállásáról szóló Megállapodás I. és II. Cikkére is, valamint figyelemmel a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 7. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra, a következőket rendeli el:

1. §

E rendelet alkalmazásában

a) külföldi fegyveres erő: az Észak-atlanti Szerződés (NATO) tagállamai, illetve a "Békepartnerségben" (PfP) részt vevő országok fegyveres ereje;

b) fegyveres erő: a NATO SOFA I. Cikk a) pontjában meghatározott személyi állomány;

c) polgári állomány: a NATO SOFA I. Cikk b) pontjában meghatározott személyek;

d)[1] károsult: az a természetes személyjogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akit valamely külföldi fegyveres erő tagjának cselekménye vagy mulasztása miatt testi épségét vagy egészségét érintő hátrányos változás, vagy hozzátartozójának halála miatt vagyoni vagy nem vagyoni kár ért, illetve akinek ingó vagy ingatlan vagyonában, vagyoni értékű jogaiban kár keletkezett;

e)[2] kárigény: a károsult vagy törvényes képviselője, illetve a hatályos jogszabályoknak megfelelően meghatalmazott képviselője által a károkozás miatt meghatározott pénzösszeg kifizetésére vagy az okozott kár természetben történő megtérítésére irányuló követelés. A kárigényt a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) illetékes szervéhez a jelen rendeletben előírt módon kell benyújtani;

f) szolgálati igazolás: a külföldi fegyveres erő illetékes szerve által kiadott írásos nyilatkozat arról, hogy a kárigény szerinti káreseménynek részese volt-e a külföldi fegyveres erő tagja, polgári állománya, vagy a külföldi fegyveres erő által üzemeltetett gépjármű, a károkozás szolgálati tevékenység ellátása közbeni cselekmény vagy mulasztás következménye vagy nem, továbbá - gépjárművel történt károkozás esetén - a gépjármű a külföldi fegyveres erő tulajdonában áll-e, vagy általa üzemeltetett, és a gépjárműhasználat engedélyezett volt vagy nem.

A külföldi fegyveres erők tagjai által szolgálatteljesítés közben okozott - a gépjármű-felelősségbiztosítás hatálya alá nem tartozó - károk megtérítésének rendje

2. §[3]

(1) A külföldi fegyveres erők tagja vagy polgári állománya által okozott, a gépjármű-felelősségbiztosítás hatálya alá nem tartozó kár esetén a károsult kárigényét - választása szerint - a lakóhelye, ennek hiányában állandó tartózkodási helye, illetve székhelye, vagy a kár bekövetkezésének helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél terjesztheti elő. A kárigényt a jelen rendelet mellékletében foglalt "Kárigény bejelentő adat-lap"-on kell benyújtani.

(2) A jegyző az előterjesztett kárigényt eljuttatja a HM illetékes szervéhez, amely azt nyilvántartásba veszi, és a káreseménnyel kapcsolatos szolgálati igazolás kérésével együtt haladéktalanul továbbítja a külföldi fegyveres erő illetékes szervének.

(3) A HM illetékes szerve a külföldi fegyveres erők illetékes szervétől kapott szolgálati igazolás birtokában - szükség esetén igazságügyi kárszakértő bevonásával - vizsgálatot folytat a kárigény jogalapja és összegszerűsége vonatkozásában, és a vizsgálat eredményről a károsultat tájékoztatja.

(4) Ha a károsult a vizsgálat eredményeként megállapított kártérítési összeget igénye teljes vagy részbeni kielégítéseként elfogadja, a HM illetékes szerve intézkedik az elfogadott összegnek a károsult választása szerint részére 30 napon belül történő átutalására vagy postai úton történő kifizetésére.

(5) Ha a külföldi fegyveres erők károkozásért való felelőssége a dokumentumok alapján egyértelműen megállapítható, a külföldi fél azonban a szolgálati igazolásban a károkozásért való felelősséget nem vállalja el, a HM illetékes szerve intézkedhet a kártérítési összeg kifizetésére.

(6) Ha a károsult a HM illetékes szerve vizsgálatának az igény jogalapjára Vagy összegszerűségére vonatkozó megállapításait vitatja, a károsult a kártérítési igényét polgári peres úton érvényesítheti a Magyar Állammal szemben. Ezen lehetőségre a HM illetékes szerve a károsult figyelmét a (3) bekezdés szerinti tájékoztatóban köteles felhívni.

(7) A (6) bekezdés alapján indult perekben a Magyar Államot a HM képviseli.

A külföldi fegyveres erő által üzemeltetett gépjárművekkel szolgálatteljesítés közben okozott- a gépjármű-felelősségbiztosítás hatálya alá tartozó - károk megtérítésének rendje

3. §[4]

(1) A károsult a külföldi fegyveres erők által üzemeltetett gépjárművekkel okozott és a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 171/2000. (X. 13.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó kárigényeit a gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítónál vagy a Magyar Biztosítók Szövetségénél (a továbbiakban: MABISZ) terjesztheti elő. Amennyiben a kárigényt közvetlenül a MABISZ-nál terjesztették elő, a MABISZ a nála bejelentett kárigények kivizsgálásával a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítót megbízhatja.

(2) A biztosító a nála rendszeresített gépjármű-kárbejelentési adatlapot és a kárfelvételi jegyzőkönyvet részletesen kitöltve a kár vizsgálatának megkezdésekor - a MABISZ útján - megküldi a HM illetékes szervének, amely azt nyilvántartásba veszi, és a káreseménnyel kapcsolatos szolgálati igazolás kérésével együtt haladéktalanul továbbítja a külföldi fegyveres erő illetékes szervének. A biztosító a káriratokat a kárszámítással és a kifizetési javaslattal együtt a MABISZ-nak küldi meg.

(3) A MABISZ a biztosító javaslatáról a HM illetékes szervét állásfoglalás céljából soron kívül tájékoztatja, egyidejűleg csatolva a kárértékre és a károkozásért való felelősségre vonatkozó hatósági és egyéb dokumentumokat is.

(4) A HM illetékes szerve a külföldi féltől kapott szolgálati igazolás alapján haladéktalanul tájékoztatja a MABISZ-t a kifizetési javaslatban foglaltakkal kapcsolatos álláspontjáról.

(5) A MABISZ a HM illetékes szerve által jóváhagyott kártérítési összeget a károsultnak közvetlenül átutalja, vagy postai úton kifizeti. Amennyiben a HM illetékes szerve a MABISZ által továbbított kifizetési javaslatban szereplő kártérítési összeget nem vagy csak részben hagyja jóvá, a MABISZ a rá vonatkozó általános szabályok szerint dönt a HM által jóvá nem hagyott kártérítési összeg kifizetése kérdésében.

(6) Ha a külföldi fegyveres erők károkozásért való felelőssége a dokumentumok alapján egyértelműen megállapítható, a külföldi fél azonban a szolgálati igazolásban a károkozásért való felelősséget nem vállalja el, a HM illetékes szerve a kártérítés MABISZ általi kifizetését jóváhagyhatja.

(7) Amennyiben a rendelkezésre álló dokumentumok alapján a MABISZ vagy a HM a kártérítési igényt részben vagy egészben megalapozatlannak tartja, illetve a károsult a kártérítés megállapított összegét vitatja, a MABISZ tájékoztatja a károsultat a polgári peres út igénybevételének lehetőségéről. A gépjármű-felelősségbiztosítási perekben alperesként a MABISZ-t kell megjelölni.

(8) A MABISZ az általa kifizetett kártérítési összeg, valamint az eljárás során felmerült indokolt és igazolt költsége erejéig egyidejűleg megtérítési igényt terjeszt elő a HM-nek. A MABISZ által a HM illetékes szervének jóváhagyásával, vagy jogerős bírósági ítélet alapján kiutalt kártérítési összeget, valamint annak járulékait a HM illetékes szerve az igény kézhezvételét követő 30 napon belül köteles a MABISZ számlájára átutalni.

(9) A HM illetékes szerve által jóvá nem hagyott kártérítési összeg kifizetése esetén a MABISZ az esetleges igényét a (10) bekezdés szerint érvényesítheti.

(10) Amennyiben a HM illetékes szerve a MABISZ megtérítési igényét a jelen rendeletben megállapított határidő alatt nem elégíti ki, a MABISZ jogosult igényét a Magyar Állammal szemben polgári peres úton érvényesíteni. Ezen perekben a Magyar Államot a HM képviseli.

(11) Amennyiben a magyar biztosítási szabályok értelmében a gépjárművel okozott kárra a biztosítás nem nyújt fedezetet, a károkozást a 3. §-ban foglaltak szerint kell kivizsgálni és elbírálni.

A külföldi fegyveres erők tagjainak a szolgálati viszonnyal (szolgálatteljesítéssel) össze nem függő magatartásával okozott károk megtérítésének rendje

4. §

(1) Ha a külföldi fegyveres erő illetékes szerve által a 2. § (2) és 3. § (2) bekezdésében foglaltak alapján kiállított igazolás szerint a károkozás nem szolgálatteljesítéssel összefüggésben keletkezett, a HM illetékes szerve - szükség esetén szakértő bevonásával - vizsgálatot folytat a kárügyben. A vizsgálat lezárása után a HM illetékes szerveaz ügyben keletkezett iratokat és a kártérítés mértékére vonatkozó javaslatot haladéktalanul továbbítja a külföldi fegyveres erő illetékes szervének, és erről a károsultat egyidejűleg tájékoztatja.

(2) A továbbiakban a kárrendezési eljárást a külföldi fegyveres erő illetékes szerve - a NATO SOFA VIII. Cikkének 6. pontja alapján - közvetlenül folytatja le.

(3) A külföldi fegyveres erő illetékes szerve által a (2) bekezdés alapján tett felajánlás nem zárja ki a károsult azon jogát, hogy kárigényét polgári peres úton érvényesítse a károkozó személlyel szemben.

A Magyar Honvédség tagjai által külföldön okozott károk rendezése[5]

5. §[6]

A Magyar Honvédség tagja vagy polgári állománya által külföldön történt károkozásról szóló megkeresés alapján a HM illetékes szerve jár el, és indokolt esetben intézkedik a NATO/PfP SOFA alapján a magyar felet terhelő kártérítési összeg megfizetésére.

A kártérítések kifizetésének fedezete

6. §

(1)[7] A jelen rendelet alapján történő kárrendezés költségeit a Honvédelmi Minisztérium fejezetnél szereplő "Nemzetközi kártérítés" elnevezésű költségvetési előirányzatból kell fedezni. Ugyanezen költségvetési előirányzatból, a jelen rendeletben foglalt szabályok, valamint a vonatkozó nemzetközi megállapodások rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával kell fedezni a Magyar Honvédségnek más ország területén, illetve más ország fegyveres erőinek a Magyar Köztársaság területén végrehajtott katonai tevékenységével kapcsolatban a Magyar Köztársaságot terhelő kártérítési összegeket.

(2) Az (1) bekezdés szerinti forgóalap szükség szerinti pótlására - a HM előterjesztése alapján - a Kormány intézkedik.

(3) A jelen rendelet alapján a károsultnak a MABISZ útján, közvetlenül, illetve jogerős bírói ítélet alapján kifizetett kártérítési összegnek a külföldi fegyveres erőt terhelő mértéke erejéig a HM illetékes szerve félévenként megtérítési kérelmet terjeszt a külföldi fegyveres erő illetékes szervéhez, csatolva az egyes kárügyekben beszerzett bizonyítékokat és szakértői véleményeket.

(4) A külföldi fegyveres erő által a HM részére átutalt kártérítési összeg - a 4. § (2) bekezdésének kivételével - az (1) bekezdés szerinti forgóalap bevételét képezi.

(5)[8] Ha a külföldi fegyveres erő a megtérítési igényben foglalt összeget a HM részére nem vagy csak részben téríti meg, a. vitát a vonatkozó nemzetközi szerződésekben foglalt vitarendezési módok igénybevételével, de elsősorban tárgyalásos úton kell rendezni.

(6)[9] Az (5) bekezdés szerinti vitarendezés eredménytelensége esetén a kérdéses összeget, valamint a vonatkozó nemzetközi szerződések rendelkezései szerint a kártérítési igényről magyar részről történt lemondás miatt meg nem térülő kárt leírással kell rendezni az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény és a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény előírásaira is figyelemmel. Az ilyen leírásról a honvédelmi miniszter a pénzügyminisztert haladéktalanul értesíti.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban a külföldi fegyveres erők magyarországi tevékenysége kapcsán bekövetkezett károk folyamatban levő vizsgálata, a kártérítések kifizetése és pótlása tekintetében is alkalmazni kell.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 79/2002. (IV. 13.) Korm. rendelethez

KÁRIGÉNY BEJELENTŐ ADATLAP[10]

[11]
1.Bejelentő
neve:
születési ideje:
anyja neve:
sz. ig. száma:
lakcíme:
telefonszáma:
2. Károsult
neve:
születési ideje:
anyja neve:
sz. ig. száma:
lakcíme:
telefonszáma:
3.A kár bekövetkezésének pontos helye (település, utca, házszám vagy helyrajzi szám), ideje (év, hó, nap, óra, perc):
4.A károkozó adatai [a károkozásban részt vett személy(ek)re, gépjármű(vek) jelzéseire, megkülönböztető tulajdonságaira stb., vonatkozó adatok]:
5.A kárt szenvedett vagyontárgy megnevezése, károsodás előtti állapotának rövid leírása (hozzávetőleges kora, rendeltetésszerű használatra alkalmassága, elhasználtságának foka, esetleges korábbi károsodásai stb.):
6.A kárt szenvedett vagyontárgy hatósági vagy egyéb megkülönböztető jelzése (ingatlanban bekövetkezett károsodás esetén a fekvése szerinti település megnevezése, ingatlan-nyilvántartási betétszáma, helyrajzi száma)**:
7.A kárt szenvedett vagyontárgy károsodás előtti értéke forintban (beszerzési ár, kivitelezési költségeit bizonyító számlák, iratok, ezek hiányában forgalmi értéken alapuló becslés szerint):
8.Személyi sérülés (haláleset) fajtája (halál oka), sérülés kiterjedése:
9.A kár bekövetkezésének részletes körülményei:
10.A károsodás pontos leírása (a sérülés leírása, annak feltüntetése, hogy a károsodás a rendeltetésszerű használatot akadályozza, vagy lehetetlenné teszi-e):
11.A vagyontárgy károsodás következtében beállt értékcsökkenésének becsült értéke (Ft):
12.A károsultnak a kár bekövetkezésére való közrehatása:
13.Harmadik (a károsulton, illetve a kár fentebb megjelölt okozóján kívüli) személy közrehatása a kár bekövetkezésében:
14.A károsult által a kár enyhítése érdekében tett intézkedések:
15.A károsodott vagyontárgyra vonatkozó esetleges biztosítási szerződés adatai (a biztosító neve, címe, a biztosítási szerződés száma, kelte):
16.Bármilyen más tulajdonbiztosítás jellemzői (a biztosító neve, címe, a biztosítási szerződés száma, kelte):
17.A bekövetkezett kárért kapott egyéb kártérítés összege, valamint az azt megfizető természetes, illetve jogi személy megnevezése (ideértve a biztosítási szerződés alapján kapott biztosítási díjat is):
18.A bekövetkezett kárért a harmadik személytől, illetve a biztosítótól igényelt kártérítés mértéke (Ft):
19.Tárgyi bizonyítási eszközök, amelyek a kár bekövetkezését és nagyságát igazolják (különösen okiratok, más iratok, egyéb bizonyítékok):
20.Tanúk neve, lakcíme:

A tanúk által tanúsítható tények, adatok:
21.A kár bekövetkezésével kapcsolatos esetleges hatósági eljárás megjelölése (beleértve az eljáró szerv megnevezését, az ügy számát):
22.A kár megtérítésével, valamint a kárigény érvényesítésével kapcsolatos igény összértéke (Ft):

Ebből
- tulajdonban okozott kár miatti igény:
- személyi sérülés miatti kárigény:
- haláleset miatti kárigény:
23.A kártérítés módjára vonatkozó igény megjelölése (természetbeni vagy pénzbeli kártérítés):
24.Természetbeni kártérítés igénylése esetén az igényelt teljesítés módjának leírása:
25.Pénzbeli kártérítés igénylése esetén az igényelt teljesítés módjának feltüntetése (számlaszám, illetve a károsult lakcímének a feltüntetése):
26.A bejelentő által a kártérítés megállapítása érdekében fontosnak ítélt egyéb körülmény, tény, adat:
Igazolom, hogy az igényelt összeg csak a fent megnevezett káresemény által okozott károkat és sérüléseket fedezi, beleegyezem és elfogadom a jelzett összeget teljes megelégedéssel e beadvány rendezéseként.

Kelt:..............................., 200......... ............................ hó ...................... nap

.........................................
bejelentő

Valótlan információk közléséért, illetve hamis igénylés benyújtásáért Ön a 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdés b) pontja alapján ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 87/2003. (VI. 20.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.06.28.

[2] Megállapította a 87/2003. (VI. 20.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.06.28.

[3] Megállapította a 87/2003. (VI. 20.) Korm. rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.06.28.

[4] Megállapította a 87/2003. (VI. 20.) Korm. rendelet 3. § -a. Hatályos 2003.06.28.

[5] A cím szövegét módosította a 331/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. § 43. pontja. Hatályos 2008.01.01.

[6] Módosította a 331/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. § 43. pontja. Hatályos 2008.01.01.

[7] Módosította a 331/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. § 43. pontja. Hatályos 2008.01.01.

[8] Beiktatta a 87/2003. (VI. 20.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.06.28.

[9] Beiktatta a 87/2003. (VI. 20.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.06.28.

[10] Az adatlapot géppel vagy kézírás esetén nyomtatott nagybetűkkel kell kitölteni.

[11] ** A kárigény bejelentő adatlaphoz az ingatlan-nyilvántartási tulajdoni lap másolatát is mellékelni kell.

Tartalomjegyzék