Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

8/2003. (VI. 20.) IHM rendelet

a bérelt-vonali szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltató bérelt-vonali szolgáltatási kötelezettségeinek feltételeiről

A hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 107. §-a (4) bekezdésének i) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a Hkt. 26. §-ában foglaltakra - a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed:

a) a bérelt-vonali szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező távközlési szolgáltatóra (a továbbiakban: szolgáltató),

b) a szolgáltató által természetes vagy jogi személynek, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságnak vagy egyéb szervezetnek (a továbbiakban: előfizetők) nyújtott bérelt-vonali szolgáltatásokra,

c) azon távközlési szolgáltatónak nyújtott bérelt-vonali szolgáltatásokra, amely a szolgáltatótól igénybe vett bérelt-vonali szolgáltatást a saját nevében más előfizetőknek továbbértékesíti.

2. §

Az előfizetőknek nyújtott bérelt-vonali szolgáltatás feltételeire a távközlési előfizetői szerződésekről szóló 249/2001. (XII. 18.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) az e rendeletben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.

3. §

(1) A szolgáltató köteles a bérelt-vonali szolgáltatást legalább az e rendelet mellékletében foglalt szolgáltatásválasztékban nyújtani.

(2) A szolgáltatás-választék műszaki jellemzőinek meghatározása a mellékletben megjelölt szabványoknak való megfeleléssel vagy azokkal egyenértékű műszaki tartalommal történhet.

(3) A szolgáltató köteles a (2) bekezdés szerint kialakított bérelt-vonali szolgáltatás-választékot az azonos helyzetben levő előfizetőknek általános szerződési feltételeiben rögzített műszaki és kereskedelmi feltételeiben egységes jellemzőkkel - így különösen azonos áron és minőségben - felajánlani, és azok nyújtására igény esetén egyedi előfizetői szerződést kötni.

4. §

(1) A szolgáltató általános szerződési feltételeiben - az R.-ben előírtakon túl - az alábbi információkat is köteles szerepeltetni:

a) a melléklet szerinti választékban, valamint az azon felül nyújtott bérelt vonalak mint összeköttetések típusait, és az egyes típusok műszaki és minőségi jellemzőit az előfizetői hozzáférési pontra vonatkozóan,

b) az előfizetői hozzáférési ponton alkalmazott interfészek jellemzőit,

c) az előfizetői hozzáférési ponthoz csatlakoztatható végberendezések jellemzőit,

d) a bérelt vonalak megrendelésének folyamatát és a bérelt-vonali szolgáltatás igénybevételének feltételeit,

e) a bérelt-vonali szolgáltatás igénybevételéért fizetendő díjakat.

(2) Az (1) bekezdés d) pontja szerinti információknak tartalmazniuk kell a szolgáltatás nyújtására kötött szerződés legrövidebb időtartamát, az 5. § (1)-(2) bekezdése szerinti határidőket, valamint a rendelkezésre állás szintjét.

(3) Az (1) bekezdés e) pontjában meghatározottak keretében szerepeltetni kell az egyszeri csatlakozási díjat, valamint a bérelt-vonali szolgáltatás havi díját. A különböző minőségi szintekkel kapcsolatban alkalmazható díjtételeket egymástól elkülönítetten kell szerepeltetni, amennyiben ilyen díjakat a szolgáltató az előfizetőnek felszámít.

5. §

(1) A szolgáltató általános szerződési feltételeiben köteles meghatározni bérelt-vonal típusonként azt a szolgáltatásra vonatkozó igény érvényes bejelentésének napjától számított határidőt, amelyen belül - a műszaki felmérés eredményétől függően - a szolgáltató a bérelt-vonali szolgáltatás megkezdését vállalja (jellemző bekapcsolási idő).

(2) A szolgáltató általános szerződési feltételeiben köteles meghatározni azt az időtartamot, amelyen belül a szolgáltatással kapcsolatban a hibabejelentő szolgálatánál bejelentett és nyilvántartásba vett, valamint a hibabehatároló eljárása nyomán valósnak bizonyult hibákat elhárítja (jellemző hibaelhárítási idő).

(3) A szolgáltató általános szerződési feltételeiben köteles meghatározni a bérelt-vonali szolgáltatás meghibásodásból származó szünetelésének maximális idejét, amely nem lehet több évi öt munkanapnál.

(4) A szolgáltató köteles

a) a jellemző bekapcsolási időt az összes azonos típusú vonal 95%-ában,

b) a jellemző hibaelhárítási időt az összes azonos típusú vonal 95%-ában

teljesíteni.

(5) A szolgáltató a bérelt-vonali szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóként való azonosítását követően újonnan bevezetésre kerülő béreltvonali típusok esetében a jellemző bekapcsolási időkre és a jellemző hibaelhárítási időkre - az (1)-(3) bekezdésben foglaltaknak megfelelően közzétett - célértéket köteles meghatározni.

(6) A szolgáltató köteles a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóként való azonosítását követő egy év múlva, ezt követően pedig legalább évente az (1) és (2) bekezdés szerinti jellemző bekapcsolási és hibaelhárítási időket felülvizsgálni, valamint azokat a (4) bekezdésben meghatározott hányadokra vonatkozó teljesítési adatoknak megfelelően oly módon módosíthatja, hogy a már kialakított határidőknél kizárólag rövidebb határidőket adhat meg.

(7) A jellemző bekapcsolási idő, illetve a jellemző hibaelhárítási idő kialakításánál és felülvizsgálatánál nem kell figyelembe venni azon eseteket,

a) amikor a felhasználó hosszabb bekapcsolási határidőt kért,

b) amikor a bekapcsolás vagy a hibaelhárítás csak a felhasználó helyiségében hajtható végre és az csak a felhasználó által meghatározott időpontban lehetséges,

c) ha a bekapcsolás vagy hibaelhárítás a megállapodás szerinti időpontban a szolgáltatón kívüli okok miatt nem volt lehetséges.

(8) A (4) bekezdés szerint kialakított jellemző hibaelhárítási idő nem haladhatja meg az R. 17. §-ának (1) bekezdése szerinti időtartamot.

6. §

(1) A szolgáltató köteles a 3. § szerint kialakított béreltvonali szolgáltatás-választékot az 1. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti szolgáltatók számára - a Hkt. 12. § (3) bekezdésével összhangban - műszaki és kereskedelmi feltételeiben egységes jellemzőkkel nyújtani.

(2) Amennyiben a szolgáltató az 1. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti szolgáltatók és előfizetők számára egyaránt nyújt bérelt-vonali szolgáltatást, köteles tevékenységét úgy végezni, hogy a működés során tudomására jutott üzleti szempontból értékes információ, így különösen az ügyfelekre, az alkalmazott árakra és egyéb kereskedelmi feltételekre vonatkozó információ harmadik személy számára ne legyen hozzáférhető.

(3) A szolgáltató köteles az előfizetőknek és az 1. § (1) bekezdésének c) pontja szerinti szolgáltatóknak egyaránt történő értékesítést saját szervezetén belül szervezetileg, személyileg és az eladás támogató rendszer szempontjából elkülönített módon végezni.

(4) A szolgáltató tevékenységét köteles oly módon végezni, hogy a (3) bekezdés szerinti elkülönített előfizetői és viszonteladói szervezeti egységek közötti információáramlást megakadályozza.

7. §

(1) A szolgáltató köteles a bekapcsolási időkről és a hibaelhárítási időkről nyilvántartást vezetni, és a nyilvántartást a Hírközlési Felügyelet szervei számára - jogszabályban meghatározott módon - hozzáférhetővé tenni.

(2) Az e rendeletben foglalt kötelezettségek betartását a Hírközlési Felügyelet piacfelügyeleti tevékenysége keretében ellenőrzi.

Záró rendelkezések

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) A szolgáltató az általános szerződési feltételeinek a 4. § (1) bekezdésének a)-e) pontjait érintő módosításával a bérelt-vonali szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóként való azonosításakor már hatályban lévő bérelt-vonali előfizetői szerződéseket egyoldalúan nem módosíthatja.

(3) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban, a hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvénnyel együtt összeegyeztethető szabályozást tartalmaz az Európai Tanács a nyílt hálózati hozzáférés feltételeinek bérelt vonalakra való alkalmazásáról szóló 92/44/EGK irányelvével.

Kovács Kálmán s. k.,

informatikai és hírközlési miniszter

Melléklet a 8/2003. (VI. 20.) IHM rendelethez

Analóg, beszédsávi bérelt vonalakMűszaki jellemzők meghatározása
Bérelt vonal típusaInterfész jellemzőkÖsszeköttetés és minőségi jellemzők
Normál minőségű, kéthuzalos1MSZ EN 300 448:2002MSZ EN 300 448:2002
Normál minőségű, négyhuzalos2MSZ EN 300 451:2002MSZ EN 300 451:2002
Különleges minőségű, kéthuzalos3MSZ EN 300 449:2002MSZ EN 300 449:2002
Különleges minőségű, négyhuzalos4MSZ EN 300 452:2002MSZ EN 300 452:2002
Megjegyzések a táblázathoz
1 Korábban az ITU-T M. 1040 ajánlásának megfelelő bérelt vonal. A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 450:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25015:1999 határozza meg.
2 Korábban az ITU-T M. 1040 ajánlásának megfelelő bérelt vonal. A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 453:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25017:1999 határozza meg.
3 Korábban az ITU-T M. 1020 és M. 1025 ajánlásának megfelelő bérelt vonal. A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 450:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25015:1999 határozza meg.
4 Korábban az ITU-T M. 1020 és M. 1025 ajánlásának megfelelő bérelt vonal. A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 453:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25017:1999 határozza meg.
Digitális bérelt vonalakMűszaki jellemzők meghatározása
Bérelt vonal típusaInterfész jellemzőkÖsszeköttetés és minőségi jellemzők
64 kbit/s1MSZ ETS 300 288:2002MSZ ETS 300 289:2002
N x 64 kbit/s2MSZ ETS 300 766:2002MSZ ETS 300 766:2002
2 048 kbit/s — E1 strukturálatlan3MSZ ETS 300 418:2002MSZ ETS 300 247:2002
2 048 kbit/s — E1 struktúráit4MSZ ETS 300 418:2002MSZ ETS 300 419:2002
34 368 kbit/s — E35MSZ ETS 300 686:2002MSZ ETS 300 687:2002
155 520 kbit/s — STM-1MSZ EN 300 299:2000MSZ EN 301 165:2000
Megjegyzések a táblázathoz
1 A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 290:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25014:1998 határozza meg.
2 A vonatkozó szabvány: MSZ EN 301 766 — Hozzáférés és végberendezések (AT). Egyik vagy mindkét végén strukturált, 2048 kbit/s-os interfészen megjelenő többször 64 kbit/s-os, digitális, korlátozatlan bérelt vonalak oktett integritással (D64M). Összeköttetési jellemző és a hálózati interfész ismertetése.
3 Az El e típus kereskedelmi jelölése. A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 248:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25012:1998 határozza meg.
4 Az El e típus kereskedelmi jelölése. Korábban az ITU-T G.703, G.704 és G.706 ajánlásának megfelelő interfészű, a G.800 sorozatnak megfelelő minőségű bérelt vonal. A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 420:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25013:1998 határozza meg.
5 Az E3 e típus kereskedelmi jelölése. A csatlakoztatható végberendezésre az MSZ EN 300 689:2002 szabvány vonatkozik. Az ilyen bérelt vonalhoz csatlakoztatható végberendezés rácsatlakozási feltételeit az MSZ 25024:1999 határozza meg.

Tartalomjegyzék