103/2004. (VI. 3.) FVM rendelet

a védett eredetű borok minősítéséhez kapcsolódó borvizsgáló bizottságok akkreditálási és működési szabályairól

A szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Btv.) 57. § (1) bekezdésének m) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A borvidékek, a borvidéki régiók a védett eredetű borok érzékszervi minősítése céljából borvizsgáló bizottságokat (a továbbiakban: Bizottság) hoznak létre és működtetnek.

(2) A Bizottságnak e végrehajtási rendeletben meghatározott kereteken túlmenő működési rendjét az adott védett eredetű bor végrehajtási rendeletében, illetve szabályzatában kell meghatározni.

(3) A Bizottság összetételét, működési feltételeit, szabályzatát a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési minisztérium akkreditálja és a Bizottságot nyilvántartásba veszi.

2. §

(1) Védett eredetű bor származási bizonyítványa csak akkor adható ki, ha a Bizottság az érzékszervi minősítést elvégezte és a bort a kategóriának megfelelőnek minősítette.

(2) A bor minősítését követően a Bizottság a bormintákat hitelesíti, azokat a minősítés jegyzőkönyvével együtt átadja a termelőnek.

3. §

(1) A Bizottság tetszőleges létszámban határozható meg. A Bizottság tagjaiból álló névsor nyilvános. A védett eredetű bor érzékszervi minősítésére 11 fős bíráló bizottságot kell kijelölni. A Bizottság tagjait egy évre választják. A Bizottság állandó, évente meghatározott bírálati helyen végzi a bírálatot. A Bizottság tagjai megfelelő kóstolási és bírálati gyakorlattal kell hogy rendelkezzenek.

(2) A Bizottság titkára szervezi a Bizottság munkáját, gondoskodik a bírálat titkosságáról, a bírálók egymástól független döntési lehetőségének biztosításáról, a bírálat időpontjáról, annak meghirdetéséről, a mintaazonosságról, a minták szakszerű tárolásáról, a bírálati lapokról, a jegyzőkönyv elkészítéséről, a helyszínről, de a bírálati munkában nem vesz részt. Egy-egy bírálati alkalomra a titkár elnököt jelöl ki, aki a bírálatot vezeti.

(3) A Bizottságnak egy-egy bírálatra, bírálati naponként változó összetételben összehívott 11 tagból legalább 3 tagnak az adott borvidéken vagy borvidéki-régióján kívüli, a termék forgalmazásában érdektelen személynek kell lennie. Az érzékszervi bírálat akkor érvényes, ha a kijelölt 11 tagból legalább 7 tag megjelent, és a titkár megállapítása szerint bírálatra képes állapotban van.

(4) A Bizottság egyszerű többséggel, titkosan dönt. Naponta legfeljebb 25 mintát bírálhat a Bizottság.

(5) A Bizottság bírálat alapján a "megfelelt", illetve a "nem megfelelt" minősítést alkalmazza. "Nem megfelelt" eredmény esetén a bor tulajdonosa kérheti másik, legalább fele részben megváltoztatott összetételű bíráló bizottság 30 napon belüli összehívását, és a bor ismételt minősítését. Ha az ismételt minősítés eredménye is "nem megfelelt" a bor a védett eredetű kategóriában származási bizonyítványt nem kaphat, forgalomba nem hozható.

4. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Ez a rendelet a következő közösségi rendeletek végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:

- a Tanács 1493/1999/EK rendelete a borpiac közös szervezéséről,

- a Bizottság 1607/2000 EK rendelete különösen a meghatározott termőhelyről származó minőségi borra vonatkozó cím tekintetében a borpiac közös szervezéséről szóló 1493/199/EK tanácsi rendelete végrehajtása részletes szabályainak megállapításáról.

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter