Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

14/2004. (VI. 9.) NKÖM-PM együttes rendelet

a Nemzeti Filmiroda szervezetének, működésének és eljárásának részletes szabályairól

A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Tv.) 37. § (1) bekezdésében, valamint az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 67. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:

I. Fejezet

A NEMZETI FILMIRODA IGAZGATÓJÁNAK FELADATAI ÉS HATÁSKÖRE

1. §

(1) A Nemzeti Filmiroda (a továbbiakban: Iroda) élén a Tv. 18. § (3) bekezdése alapján az igazgató áll.

(2) Az igazgató az Iroda hatékony működése érdekében

a) ellátja az Iroda működtetésével kapcsolatos feladatokat, összehangolja az egyes szervezeti egységek munkáját,

b) elkészíti az Iroda szervezeti és működési szabályzatát, valamint az adott évre vonatkozó költségvetését,

c) gyakorolja a munkáltatói jogokat - a bizottsági tagok kivételével - az Iroda dolgozói tekintetében,

d) képviseli az Irodát harmadik személyekkel szemben, illetve részt vesz minden olyan hivatalos mozgóképszakmai megbeszélésen, amely érinti az Iroda munkáját,

e) nyílt pályázati eljárást követően kiválasztja és megbízza a Korhatár Bizottság és Filmszakmai Bizottság tagjait,

f) részt vesz a Mozgókép Koordinációs Tanács ülésein,

g) félévente beszámol a nemzeti kulturális örökség miniszterének (a továbbiakban: miniszter) az Iroda működéséről,

h) javaslatot tesz a miniszternek a Tv. 33. § (3) bekezdésében meghatározott körben.

(3) Az Iroda szervezeti és működési szabályzatát, valamint az adott évre vonatkozó költségvetését a miniszter hagyja jóvá.

II. Fejezet

A FILMALKOTÁSOK BESOROLÁSA Filmbesorolás a kiskorúak védelme érdekében

2. §

(1) A filmterjesztő a terjesztés tervezett időpontját legalább 30 nappal megelőzően köteles bejelenteni az Irodának az általa terjeszteni kívánt filmalkotás magyar és eredeti nyelvű címét, előállítójának, producerének, rendezőjének, forgatókönyvírójának, zeneszerzőjének, operatőrének, főszereplőinek nevét, a filmalkotás rövid tartalmát, valamint a filmalkotás besorolására vonatkozó javaslatát a Tv. 21. §-ában meghatározott kategóriák alapján. A bejelentéssel egyidejűleg meg kell fizetni a besorolási díjat.

(2) A szolgáltatott adatok alapján az Iroda a Korhatár Bizottság javaslata alapján 8 napon belül közli a filmterjesztővel a filmalkotás besorolási kategóriáját, vagy felhívja a filmterjesztőt, hogy tegye lehetővé a filmalkotás megtekintését.

(3) Az Iroda felhívására a filmterjesztő 8 napon belül köteles a filmalkotás egy példányát az Iroda számára benyújtani, illetve indokolt esetben egyéb módon is biztosíthatja a filmalkotás megtekintését. Ha a filmalkotásból szinkronizált vagy feliratos változat nem áll rendelkezésre, be kell nyújtani a filmalkotás magyar nyelvű dialóg-listáját is.

(4) A Korhatár Bizottság javaslata alapján az Iroda határozatban megállapítja a filmalkotás besorolási kategóriáját, és a határozatot a filmalkotás megtekintésének napjától számított 5 napon belül közli a filmterjesztővel.

3. §

(1) Ha a filmterjesztő nem tud eleget tenni a 2. § (3) bekezdésében foglalt kötelezettségének, mert a filmalkotás példánya az ott meghatározott határidőben nincs a birtokában, erről a 2. § (1) bekezdése szerinti bejelentésben köteles tájékoztatni az Irodát. Ilyen esetben a filmterjesztő az Iroda felhívására a terjesztés megkezdése előtt legalább 3 nappal köteles lehetővé tenni a Korhatár Bizottság számára a filmalkotás megtekintését, és ezzel egyidejűleg köteles megfizetni a soron kívüli eljárás díját.

(2) Az Iroda az (1) bekezdésben meghatározott esetben soron kívüli eljárásban, a filmnek a Korhatár Bizottság általi megtekintését követő munkanapon közli a filmterjesztővel a filmalkotás besorolási kategóriáját.

4. §

(1) A filmterjesztő a filmalkotás terjesztését megelőzően közzétett, a filmalkotásra vonatkozó hirdetéseken és közleményekben - ha a közzététel időpontjában a filmalkotás besorolása még nem ismert - a "besorolás alatt" megjelölést köteles feltüntetni.

(2) Ha az Iroda a 2-3. §-ban meghatározott határidőkön belül nem közli a filmterjesztővel a filmalkotás besorolási kategóriáját, a filmterjesztő jogosult a filmalkotást az általajavasolt besorolási kategória feltüntetésével terjeszteni.

Filmbesorolás a filmterjesztés támogatása érdekében

5. §

(1) A filmelőállító vagy filmterjesztő a terjesztés tervezett időpontja előtt legalább 30 nappal kérheti az Irodától a terjeszteni kívánt filmalkotás "art'' filmalkotássá minősítését. A kérelem benyújtásával egyidejűleg a filmterjesztőnek közölnie kell az Irodával a filmalkotás címét, előállítójának, producerének, rendezőjének, forgatókönyvírójának, zeneszerzőjének, operatőrének, főszereplőinek nevét. A kérelemmel együtt a filmterjesztő köteles benyújtani a filmalkotás magyar felirattal, szinkronnal vagy dialóg-listával ellátott példányát, illetve indokolt esetben egyéb módon is biztosíthatja a Bizottság számára a filmalkotás megtekintését. A kérelmezőnek továbbá röviden ismertetnie kell a filmalkotás tartalmát, és meg kell indokolnia a filmalkotás "art" minősítésének megalapozottságát. A kérelem benyújtásával egyidejűleg meg kell fizetni a besorolási díjat.

(2) Azon filmalkotások esetében, amelyek nemzetközileg elismert filmfesztiválon díjat nyertek, a kérelmezőnek meg kell jelölnie a filmfesztivált és a kategóriát, amelyben a filmalkotás díjat nyert.

(3) A Filmszakmai Bizottság javaslata alapján az igazgató határozatban megállapítja, hogy a benyújtott filmalkotás megfelelt-e az "art'' minősítés feltételeinek és erről a benyújtás, illetve a film megtekintésének napjától számított 15 napon belül értesíti a filmelőállítót, illetve filmterjesztőt.

A filmalkotások besorolása a Tv. 3. §-a alapján

6. §

(1) Az Iroda a Tv. 3. §-a alapján a filmalkotásokat a filmelőállító kérelmére besorolja a Tv. 31. § (1) bekezdésében felsorolt kategóriák valamelyikébe. A besorolás során figyelembe veheti a szakmai szervezetek által a tagjaikra vonatkozóan adott ajánlásokat.

(2) Azokat a közvetett támogatást igénylő filmalkotásokat, amelyek a Tv. 31. § (1) bekezdése szerinti kategóriák egyikébe sem sorolhatóak be, az Iroda a 11. § szerinti eljárásban "egyéb filmalkotásként" veszi nyilvántartásba.

(3) Ha nemzetközi egyezmény eltérő határidőt nem állapít meg, a kérelmet legkésőbb a filmalkotás forgatásának megkezdése előtt negyvenöt nappal kell benyújtani az Irodának, és a kérelem benyújtásával egyidejűleg meg kell fizetni a besorolási díjat.

(4) A kérelemhez - ha törvény vagy nemzetközi egyezmény eltérően nem rendelkezik - csatolni kell:

a) filmalkotás alapjául szolgáló mű szerzőinek a filmalkotás előállításához való hozzájárulását tartalmazó szerződéseket vagy egyéb okiratokat,

b) a filmalkotás forgatókönyvét,

c) a filmalkotás elkészítésében részt vevő alkotókra, valamint művészeti és technikai munkatársakra, továbbá a gyártási munkák helyszínére vonatkozó jegyzéket (stáblistát) a Tv. 3. §-a szerinti táblázat alapján, megjelölve az elkészítésben részt vevő külföldi országok technikai és művészi hozzájárulását,

d) a filmalkotás költségvetését és részletes pénzügyi tervét,

e) a filmalkotás elkészítésének ütemtervét,

f) koprodukciós filmalkotás esetén a filmelőállítók koprodukciós szerződését, ennek hiányában előszerződését, melynek ki kell térnie a felek megállapodására a hasznosításból származó bevételek felosztásáról és a terjesztés területi megosztásáról.

(5) Azon filmalkotások esetében, amelyek költségvetésében a közvetlen állami támogatás összege a 25 millió forintot nem haladja meg, az e § szerinti besorolási kérelmet legkésőbb a filmalkotás forgatásának megkezdéséig kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell:

a) a filmalkotás elkészítésében részt vevő alkotók, művészeti és technikai munkatársak jegyzékét,

b) a filmalkotás költségvetését,

c) a filmalkotás elkészítésének ütemtervét.

(6) Hiányosan benyújtott kérelem esetén az Iroda felhívja a kérelmezőt a hiányok 15 napon belül történő pótlására. Amennyiben a kérelemben szereplő tényekben a kérelem benyújtását követően változás következik be, a kérelmező a változástól számított 15 napon belül köteles azt az Irodának bejelenteni, csatolva az erről szóló okiratokat.

(7) Ha a kérelmező a hiánypótlásban foglaltaknak a (6) bekezdésben megjelölt határidőre nem tesz eleget, az Iroda érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a kérelmet.

III. Fejezet

MOZGÓKÉPSZAKMAI SZER VEZETEK ÉS TERMÉSZETES SZEMÉLYEK NYILVÁNTARTÁSA

7. §

(1) Az Iroda a Tv. 27. és 28. §-a alapján nyilvántartást vezet az állami támogatást igénylő mozgóképszakmai szervezetekről és természetes személyekről, valamint Tv. 2. § 23. pontja alapján a megrendelésre készülő filmalkotások gyártásában részt vevő magyar vállalkozásokról (a továbbiakban: filmgyártó vállalkozások).

(2) A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet az állami támogatás igénylését megelőzően az Iroda által rendszeresített nyomtatványon vagy elektronikus formában kell benyújtani. A nyilvántartott adatokban bekövetkezett változást ugyanilyen módon, a változástól számított 30 napon belül kell bejelenteni az Irodának. A kérelem benyújtásával egyidejűleg meg kell fizetni a nyilvántartási díjat.

(3) A Tv. 28. § (2) bekezdésében meghatározott adatokon kívül a nyilvántartásba vételét kérő szervezetnek közölnie kell megalapításának évét, gazdasági társaság esetében a TEÁOR szerinti fő tevékenységét, egyéb szervezet esetében megalapításának célját, továbbá azt, hogy nyilvántartásba vételét a Tv. alapján filmelőállítóként, filmgyártó vállalkozásként, filmterjesztőként (ezen belül filmforgalmazóként, moziüzemeltetőként vagy egyéb minőségében), műhelyként vagy egyéb szervezetként kéri.

(4) A Tv. 28. § (3) bekezdésében meghatározott adatokon kívül a nyilvántartásba vételét kérő természetes személynek közölnie kell iskolai végzettségét, illetve esetleges szakképzettségét, szakképesítését.

8. §

(1) Az Iroda a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtását követően megkeresi a (2) bekezdésben meghatározott támogató szervezeteket, amelyek a Tv. 28. § (6) bekezdése alapján a megkereséstől számított 15 napon belül nyilatkoznak az Irodának arról, hogy a nyilvántartásba vételét kérő szervezetnek vagy természetes személynek, illetve a szervezet tulajdonosa vagy alapítója által alapított vagy tulajdonolt más szervezetnek a támogatóval szemben van-e a Tv. hatálya alá tartozó lejárt, teljesítetlen fizetési vagy elszámolási kötelezettsége. Ilyen kötelezettség fennállása esetén a támogató szervezet nyilatkozik annak mértékéről, megjelölve a kérelmező által igénybe vett közvetlen állami támogatás összegét és a támogatott tevékenységet, illetve filmalkotást.

(2) Az Iroda a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtását követően az alábbi támogató szervezeteket keresi meg az (1) bekezdés szerinti nyilatkozattétel céljából:

a) Magyar Mozgókép Közalapítvány,

b) Magyar Történelmi Film Alapítvány,

c) Nemzeti Kulturális Alapprogram,

d) minisztériumok.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott támogató szervezeteket az Iroda negyedévente megkeresi a Tv. 28. § (6) bekezdése szerinti adatszolgáltatás céljából. A Tv. hatálya alá eső állami támogatást nyújtó egyéb szervezetek az általuk nyújtott mozgóképszakmai támogatásokról, illetve az általuk támogatottak lejárt, teljesítetlen fizetési kötelezettségeiről a támogatás nyújtásakor, illetve a fizetési kötelezettség keletkezésekor tájékoztatják az Irodát. Az adatszolgáltatás alkalmával a Tv. 28. § (5) bekezdésében meghatározott adatokon kívül a támogató szervezet az e rendelet 9. § (4) bekezdésében meghatározott adatokat is közli az Irodával, feltéve, hogy azok a támogatás időpontjában ismertek.

IV. Fejezet

A FILMALKOTÁSOK NYILVÁNTARTÁSA

9. §

(1) Az Iroda a Tv. 29. § (1) bekezdése alapján nyilvántartásba veszi azokat a filmalkotásokat, amelynek előállításához közvetlen támogatást vettek igénybe.

(2) A közvetlen támogatást igénylő filmalkotások nyilvántartását az Iroda a filmelőállító által a 6. § szerint, valamint a támogató szervezet által a 8. § (3) bekezdése szerint szolgáltatott adatok alapján készíti el.

(3) A közvetett támogatást igénylő filmalkotások nyilvántartását az Iroda a filmelőállító által az V. fejezet szerinti eljárásban szolgáltatott adatok alapján készíti el.

(4) A filmalkotásokat az Iroda azonosító számmal tartja nyilván, amelyet az Iroda által kiállított, a filmalkotással kapcsolatos valamennyi iraton fel kell tüntetni. A nyilvántartásban a Tv. 29. § (2) bekezdésében meghatározott adatokon kívül szerepelnie kell a filmalkotás producere, rendezője, forgatókönyvírója, zeneszerzője, operatőre, főszereplői és terjesztője nevének, feltéve, hogy azok az adatszolgáltatás időpontjában ismertek.

10. §

(1) Az Iroda a Tv. 29. § (3) bekezdése alapján nyilvántartásba vesz valamennyi terjesztésre kerülő filmalkotást.

(2) A terjesztésre kerülő filmalkotások nyilvántartását az Iroda a filmterjesztő által a 2. § (1) bekezdés szerinti eljárásban szolgáltatott adatok alapján készíti el.

(3) Az Iroda a 2. § (1) bekezdésében meghatározott adatokon kívül nyilvántartja a filmalkotások magyarországi mozikban való terjesztése útján elért nézőszámát, jegyárbevételét, a filmalkotás vetítési számát moziüzemeltetők szerinti bontásban, valamint a különböző adathordozókon történő forgalmazás során értékesített műpéldányok számát és az értékesítéssel elért bevételt.

(4) Az Iroda (3) bekezdés szerinti nyilvántartásának alapja a filmterjesztők (forgalmazók és moziüzemeltetők) által szolgáltatott adatok. A forgalmazó az adott filmalkotás nézőszámáról, a moziforgalmazásban lévő kópiák számáról, a vetítések számáról, a moziforgalmazással elért bevételről, valamint az adathordozókon történő forgalmazás során értékesített műpéldányok számáról és az értékesítéssel elért bevételről, a moziüzemeltető pedig mozik szerinti bontásban az adott filmalkotás nézőszámáról, a vetítések számáról és a vetítésekkel elért bevételről szolgáltat adatot az Irodának. Az adatszolgáltatást minden hónap tizedik napjáig kell az előző hónapra vonatkozóan teljesíteni. Ha az Iroda megállapítja, hogy a filmterjesztők által adott nyilatkozatok valótlan adatokat tartalmaznak, erről értesíti a támogató szervezeteket.

V. Fejezet

A KÖZVETETT TÁMOGATÁSOKAT IGÉNYLŐFILMALKOTÁSOK NYILVÁNTARTÁSBA VÉTELE,A TÁMOGATÁSI ÉS BEFEKTETÉSIIGAZOLÁSOKKIADÁSA

11. §

(1) Az Iroda a Tv. 31. § (3) bekezdése, valamint a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao. tv.) 4. §-ának 36. és 37. pontja alapján az e fejezetben meghatározott eljárásszerint veszi nyilvántartásba a közvetett támogatásokat igénylő filmalkotásokat, és ez alapján adja ki az e támogatások igénybevételére jogosító támogatási és befektetési igazolásokat.

(2) A filmalkotás (1) bekezdés szerinti nyilvántartásba vételéhez a filmelőállítónak, illetve a filmgyártó vállalkozásnak az e rendelet 6. § (4) bekezdésében meghatározottakon kívül a kérelem benyújtásával egyidejűleg be kell nyújtania a filmalkotás

a) magyarországi gyártási tervét,

b) megrendelésre készülő filmalkotás esetében a gyártásban részt vevő magyar vállalkozás, nem megrendelésre készülő filmalkotás esetében a magyar filmelőállító 30 napnál nem régebbi cégkivonatát,

c) megrendelésre készülő filmalkotás esetében a gyártásban részt vevő magyar vállalkozás, valamint a külföldi filmelőállító (megrendelő) közötti szerződést,

d) Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költségeire vonatkozó költségvetését (valamennyi társelőállító, támogató, illetve befektető által ellenjegyezve) és pénzügyi tervét,

e) nem megrendelésre készülő filmalkotás esetében a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költségek fedezetét igazoló okiratokat,

f) a tárgyhónapot megelőző hónap utolsó napjára a filmalkotáshoz rendelt kizárólagos főkönyvi számhoz tartozó főkönyvi kivonatot,

g) a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás arra vonatkozó kérelmét, hogy az Iroda a 13. §-ban meghatározottak közül melyik ütemezésben adja ki a támogatási vagy befektetési igazolásokat.

(3) Az Iroda a nyilvántartásba vételről szóló határozat kibocsátása előtt megvizsgálja, hogy a filmalkotás költségvetése megfelel-e a benyújtott okiratokban és nyilatkozatokban található tényeknek. A nyilvántartásba vételi eljárás során a hiánypótlásra vonatkozóan a 6. § (6)-(7) bekezdései alkalmazandóak.

(4) A nyilvántartásba vételről szóló határozat akkor adható ki, ha az Iroda megrendelésre készülő filmalkotás esetében a filmgyártó vállalkozást, nem megrendelésre készülő filmalkotás esetében a filmalkotás magyar filmelőállítóját előzőleg nyilvántartásba vette. A határozat tartalmazza a filmalkotás Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költségeinek összegét, valamint ennek megfelelően a nyilvántartásba vétel díját.

(5) A Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költségek között az a költség ismerhető el, amely a személyi jövedelemadóról szóló törvény, vagy az egyszerűsített vállalkozási adóról szóló törvény, vagy a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti adókötelezettség alá eső bevételt (kivéve jogdíjat) eredményező kötelezettség teljesítésével keletkezett.

12. §

(1) A filmelőállítónak, illetve a filmgyártó vállalkozásnak a filmalkotás magyarországi gyártásának vagy az Iroda határozatában megállapított ütemezés valamely szakaszának befejezésére vonatkozó nyilatkozata és a támogatási vagy befektetési igazolás kiadására vonatkozó kérelme alapján az Iroda elvégzi a filmalkotás gyártására és a nyilvántartásba vételről szóló határozatban megállapított költségvetésre vonatkozó tényellenőrzést.

(2) A kérelemben vagy legkésőbb a (4) bekezdésben írt, a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költségek elfogadott összegét megállapító határozat kézhezvételét követő 15 napon belül meg kell jelölni a támogató, illetve a befektető nevét, székhelyét és adószámát, továbbá a kérelemhez csatolni kell az igazolás igénybevételének jogosultságát, azaz a támogatás vagy befektetés tényét bizonyító okiratokat (szerződéseket).

(3) Az Iroda a tényellenőrzést a filmalkotásnak a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás által benyújtott főkönyvi kivonata alapján végzi el. Jogosult bekérni a gyártásra vonatkozó bizonylatokat és betekinthet a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás könyvelésébe is. Az Iroda a tényellenőrzés során figyelembe veszi a filmalkotásra vonatkozó esetleges könyvvizsgálói jelentést is.

(4) A filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás (1) bekezdés szerinti kérelmére az Iroda megállapítja a filmalkotás Magyarországon felmerült közvetlen filmgyártási költségeinek teljes vagy a gyártási ütemezés adott szakaszára eső összegét, és kiadja az arra vonatkozó támogatási vagy befektetési igazolást, ha a filmelőállító, illetve filmgyártó vállalkozás a (2) bekezdésben foglaltak szerint közölte a támogatási vagy befektetési igazolás címzettjét. Több támogató, befektető esetén az Iroda az igazolásokat a Tao. tv. 4. § 36. és 37. pontjában előírt korlátozás figyelembevételével állítja ki. A támogatási és a befektetési igazolás címzettje a filmalkotás támogatója, illetve befektetője, az igazolás másolatát pedig a filmelőállítónak, illetve a filmgyártó vállalkozásnak is meg kell küldeni.

(5) A támogatási és a befektetési igazolásban a Tao. tv. 4. § 36. és 37. pontjában meghatározottakon kívül fel kell tüntetni a filmalkotás nyilvántartási számát.

(6) Az Iroda a kiadott támogatási és befektetési igazolásokkal összefüggésben birtokába került okiratokat az igazolás kiadásának évét követő tíz évig köteles megőrizni, és azokat az erre jogosult szervek megkeresésére kiadni.

13. §

(1) Az Iroda a támogatási vagy befektetés igazolást a filmalkotás magyarországi gyártásának lezárását követően, a filmalkotás Magyarországon felmerült közvetlenfilmgyártási költségeinek egészére vonatkozóan adja ki, kivéve, ha a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás a 11. § (2) bekezdése szerinti kérelemben ettől eltérő ütemezésben, több szakaszban kéri az igazolás kiadását.

(2) Ha a filmalkotás gyártása nem fejeződik be azon év december 31-éig, amelyben a 11. § (2) bekezdése szerinti kérelmet benyújtották, a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás jogosult az adott év december 31-éig felmerült közvetlen magyarországi filmgyártási költségek alapján (a filmgyártás első üteméről) támogatási vagy befektetési igazolást kérni.

(3) Ha a filmalkotás gyártása nem fejeződik be a 11. § (2) bekezdése szerinti kérelem benyújtásától számított kilenc hónapon belül, vagy a filmalkotás közvetlen, Magyarországon felmerülő filmgyártási költségei a 150 millió forintot meghaladják, a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás jogosult a támogatási vagy befektetési igazolás kiadását negyedéves ütemezésben kérni.

(4) A (2) és (3) bekezdésben foglaltak alkalmazása esetén az igazolásban szereplő összeg (ugyanazon filmhez több támogató, befektető részére történő igazolás kiadása esetén az együttes összeg) legfeljebb az igazolás kiadásáig Magyarországon felmerült filmgyártási költség 20 százalékával egyezhet meg.

VI. Fejezet

AZ IRODA EGYÉB FELADATAI

14. §

(1) Az Iroda a Tv. 32. § (3) bekezdése alapján a mozgóképszakmai támogató szervezetek megkeresésére igazolást ad ki az általa nyilvántartásba vett személyek és szervezetek által igénybe vett közvetlen mozgóképszakmai támogatásokkal való elszámolásról.

(2) Az Iroda a Tv. 31. § (4) bekezdése alapján az általa nyilvántartott szervezetek egyéb adatairól igazolást adhat ki az érintett kérelmére vagy más közigazgatási szerv megkeresésére.

(3) Az Iroda megállapítja és a 15. § (2) bekezdése szerinti szabályzattal együtt közzéteszi a díjmentesen hozzáférhető adatok körét és a hozzáférés módját.

15. §

(1) Az Iroda a Tv. 32. § (1) bekezdése szerinti felhatalmazás alapján mozgóképszakmai adatgyűjtési és adatkezelési tevékenységet végez. Ennek során az érintett szervezetekről és személyektől adatokat kérhet az OrszágosStatisztikai Adatgyűjtési Program által meghatározott adatgyűjtési körben.

(2) Az Iroda az általa elkészített adatbázisok kezelési szabályzatával együtt a Kulturális Közlönyben évente közzéteszi az általa gyűjtött és kezelt adatok körét.

(3) Az Iroda végzi az Európai Audiovizuális Obszervatórium (European Audiovisual Observatory) által a mozgóképszakmai területre vonatkozó adatok magyarországi gyűjtését és azokat az Obszervatórium számára továbbítja.

VII. Fejezet

FELLEBBEZÉSI HATÁRIDŐK

16. §

(1) Az Iroda hatósági eljárása során az államigazgatási eljárásról szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni a (2) bekezdésben foglalt eltérésekkel.

(2) A 2. § (4) bekezdése szerinti határozattal szemben a kézhezvételtől számított 5 napon, az 5. § (3) bekezdése szerinti határozattal szemben a kézhezvételtől számított 8 napon belül nyújtható be fellebbezés.

(3) A fellebbezési eljárás során mindkét esetben lehetőség szerint figyelemmel kell lenni a filmterjesztés megkezdésének tervezett időpontjára.

VIII. Fejezet

AZ IRODA ELJÁRÁSAIÉRT FIZETENDŐ IGAZGATÁSI SZOLGÁLTATÁSI DÍJAK

17. §

(1) A 2. § szerinti filmbesorolási eljárás díja:

a) moziforgalmazásra kerülő filmalkotásonként 25 000 forint, a másodfokú eljárás díja 12 500 forint,

b) kizárólag videón, DVD-n vagy egyéb adathordozón terjesztett filmalkotásonként 10 000 forint, a másodfokú eljárás díja 5000 forint.

(2) A 3. § szerinti soron kívüli filmbesorolási eljárás díja filmalkotásonként 100 000 forint, a másodfokú eljárás díja 50 000 forint.

(3) Az 5. § szerinti filmbesorolási eljárás díja filmalkotásonként 20 000 forint, a másodfokú eljárás díja 10 000 forint.

(4) A 6. § szerinti filmbesorolási eljárásért fizetendő díj filmalkotásonként:

a) a 6. § (5) bekezdésének hatálya alá eső filmalkotások esetében 5000 forint, a másodfokú eljárás díja 2500 forint.

b) minden egyéb filmalkotás esetében 10 000 forint, a másodfokú eljárás díja 5000 forint.

18. §

(1) A 7. § szerinti, a mozgóképszakmai szervezetek és természetes személyek nyilvántartásba vételi eljárásáért fizetendő díj:

a) természetes személyek esetében 5000 forint, a másodfokú eljárás díja 2500 forint,

b) szervezetek esetében 20 000 forint, a másodfokú eljárás díja 10 000 forint.

(2) A 7. § szerinti nyilvántartásba vételi eljárásért fizetendő díj adatváltozás bejelentésekor:

a) természetes személyek esetében 2000 forint, a másodfokú eljárás díja 1000 forint,

b) szervezetek esetében 5000 forint, a másodfokú eljárás díja 2500 forint.

19. §

(1) A 11. § szerinti nyilvántartásba vételi eljárásért fizetendő díj megrendelésre készülő filmalkotás nyilvántartásba vétele (támogatási igazolás kiadása) esetében:

a) a 13. § (1) és (2) bekezdése szerinti ütemezés esetében a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,2%-a, de legfeljebb 500 000 forint, a másodfokú eljárás díja a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,1%-a, de legfeljebb 250 000 forint;

b) a 13. § (3) bekezdése szerinti ütemezés esetében a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,3%-a, de legfeljebb 500 000 forint, a másodfokú eljárás díja a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,15%-a, de legfeljebb 250 000 forint.

(2) A 11. § szerinti nyilvántartásba vételi eljárásért fizetendő díj nem megrendelésre készülő filmalkotás nyilvántartásba vétele (befektetési igazolás kiadása) esetében:

a) a 13. § (1) és (2) bekezdése szerinti ütemezés esetében a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,1%-a, de legfeljebb 250 000 forint, a másodfokú eljárás díja a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,05%-a, de legfeljebb 125 000 forint;

b) a 13. § (3) bekezdése szerinti ütemezés esetében a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,15%-a, de legfeljebb 250 000 forint, a másodfokú eljárás díja a Magyarországon felmerülő közvetlen filmgyártási költség 0,07%-a, de legfeljebb 125 000 forint.

20. §

Az Iroda eljárásainak díjaira vonatkozóan kedvezménynek és mentességnek nincs helye.

21. §

(1)[1] Az Iroda eljárásaiért a díjakat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak a Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01461769-00000000 számú előirányzat-felhasználási keretszámlájára kell befizetni. Az eljárási díjak befizetése során a "Filmiroda" megjelölést, a 11. § szerinti nyilvántartásba vételi eljárás során pedig a filmalkotás azonosítási számát is fel kell tüntetni.

(2) A díjak kezelésére, elszámolására, nyilvántartására, valamint visszatérítésére a költségvetés alapján gazdálkodó szervek beszámolási és könyvvezetési kötelezettségéről szóló jogszabályi előírásokat kell alkalmazni.

(3) Ha az Iroda valamely eljárásában a díjat nem fizették meg, az ügyfelet hiánypótlásra kell felhívni, illetve figyelmeztetni; eredménytelenség esetén a kérelmet el kell utasítani.

(4) Az Iroda valamely határozata elleni fellebbezés díját a kérelmező részére az Iroda visszatéríti, ha a bíróság jogerősen megállapítja, hogy a határozat jogszabálysértő volt.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

22. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A 11. § szerinti támogatási és befektetési igazolások kiadása során a hatálybalépés idején már gyártás alatt álló filmalkotások esetében a 2004. április 1. után felmerült közvetlen filmgyártási költségek vehetők figyelembe.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a kiskorúak filmszínház látogatásáról szóló 8/1965. (IX. 19.) MM rendelet hatályát veszti.

Dr. Hiller István s. k.,

a nemzeti kulturális örökség minisztere

Dr. Draskovics Tibor s. k.,

pénzügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 23/2007. (IV. 2.) OKM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.04.07.

Tartalomjegyzék