Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

20/2004. (VI. 1.) BM-IM-MeHVM együttes rendelet

a fegyveres szervek hivatásos, közalkalmazotti és köztisztviselői állományának munkaköri egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságáról, a szolgálat-, illetve keresőképtelenség megállapításáról, valamint a belügyi egészségügyi szolgálat igénybevételéről szóló 21/2000. (VIII. 23.) BM-IM-TNM együttes rendelet módosításáról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének d) pontjában és a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 49. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel a Hszt. 179. §-ának (3) bekezdésében, továbbá a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről szóló 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 15. §-ának (1) bekezdésében meghatározottakra, a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek és a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományának egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági vizsgálatára, továbbá - az egészségügyi miniszter egyetértésével -e szervek közalkalmazotti és köztisztviselői állományának előzetes és időszakos munkaköri alkalmassági vizsgálatára, valamint e szervek és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok állományának egészségügyi ellátását és a szolgálat-, illetve keresőképtelenség megállapítását illetően a következőket rendeljük el:

1. §

A fegyveres szervek hivatásos, közalkalmazotti és köztisztviselői állományának munkaköri egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságáról, a szolgálat-, illetve keresőképtelenség megállapításáról, valamint a belügyi egészségügyi szolgálat igénybevételéről szóló 21/2000. (VIII. 23.) BM-IM-TNM együttes rendelet (a továbbiakban: együttes rendelet) 5. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Az (1) bekezdésben foglaltak elbírálása érdekében egészségi, pszichológiai és fizikai vizsgálaton kell részt venni:

a) a hivatásos állományba történő kinevezés előtt az érintett személynek;

b) az iskolákba felvételre pályázó, illetve felvett személynek;

c) a próbaidőre kinevezetteknek a véglegesítést megelőzően;

d) a más fegyveres szervtől áthelyezésre kerülőknek;

e) beosztás (munkakör) változása esetén mindazoknak, akik számára az új beosztás a korábbinál fokozottabb vagy más jellegű egészségi és pszichikai, illetve fizikai követelményeket támaszt."

2. §

Az együttes rendelet 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

(A pszichikai vizsgálatok)

"7. § (1) Az alkalmassági vizsgálatok keretében a pszichikai vizsgálatokat az egészségi vizsgálatoktól elkülönítetten és azt megelőzően kell elvégezni. A vizsgálatokat az ORFK Köztársasági Őrezred, valamint a Határőrség állományába jelentkezőknél a szervek pszichológusai, egyéb esetben a MAVO végzi el.

(2) A pszichikai alkalmassági vizsgálatokat egységes, a MAVO által meghatározott és a Magyar Pszichológiai Társaság Fegyveres Szekciója által jóváhagyott vizsgálati módszerekkel és alkalmassági kritérium rendszerrel kell végezni. Az előírt vizsgálati módszerek és követelményszintek betartását a BM Egészségügyi Koordinációs Önálló Osztály ellenőrzi.

(3) A teljesítménytesztek, valamint a személyiségtesztek értékelése alapján a vizsgálatot végző pszichológus hozza meg a pszichológiai alkalmassági döntést, amely a MAVO által kiadott összminősítésbe kerül beépítésre.

(4) A megkülönböztető jelzést használó gépjármüvek vezetéséhez szükséges pszichológiai alkalmassági vizsgálatokat egységes, a Központi Közlekedési Felügyelet Pályaalkalmasság-vizsgáló Intézet által alkalmazott vizsgálati módszerek és alkalmassági kritérium figyelembevételével kell elvégezni. A vizsgálatokat első fokon a belügyi szervek által kijelölt vizsgálóhelyek pszichológusai, másodfokon a MAVO végzik, az előírt vizsgálati módszerek és követelményszintek betartását a BM Egészségügyi Koordinációs Önálló Osztály ellenőrzi."

3. §

Az együttes rendelet 9. §-ának (4) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:

"i) a fizikai alkalmasságról szóló igazolást."

4. §

Az együttes rendelet a következő alcímmel és 9/A. §-sal egészül ki:

"A rendészeti szakközépiskolában végzettek alkalmassági vizsgálata

9/A. § (1) A rendészeti szakközépiskolában végzettek hivatásos állományba történő felvétel előtti orvosi és pszichológiai alkalmassági vizsgálatát I. fokon a leendő szolgálati hely területileg illetékes rendvédelmi szerve egészségügyi szolgálatának orvosa és pszichológusa végzi, II. fokon a MAVO jár el.

(2) Ha a szakközépiskola befejezését követően a hivatásos állományba vételig több, mint hat hónap eltelik, az egészségi és pszichológiai alkalmassági vizsgálatot a MAVO végzi.

(3) Az iskolákban a tanulmányi idő alatt egészségi vagy pszichológiai okból alkalmatlanná nyilvánítás miatt eltanácsoltak a döntés ellen fellebbezhetnek. A fellebbezést a BM KKI főigazgató főorvosának címezve, a MAVO-nál kell benyújtani."

5. §

Az együttes rendelet 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

(Iskolai felvétel előtti alkalmassági vizsgálat)

"13. § (1) A polgári életből, illetve a fegyveres szervek nem hivatásos állományából az iskolákba felvételre pályázók egészségi és pszichikai alkalmasságának elbírálását-a jelentkező lakóhelye, illetőleg tartózkodási helye és a jelentkező által választott szaknak megfelelő területi rendvédelmi szerv orvosai által elvégzett előzetes egészségi és pszichológiai alkalmassági ellenőrzést követően - az iskolák előzetes bejelentése és előjegyzés alapján a MAVO végzi.

(2) A szakmai és fizikai alkalmasság megállapítása - az egészségi és pszichikai alkalmassági vizsgálatokat megelőzően - az iskola felvételi rendjének megfelelően, az illetékes iskolában történik.

(3) A területi rendvédelmi szerv orvosai által elvégzett előzetes alkalmassági ellenőrzés alkalmával megállapított egészségi, illetőleg pszichológiai alkalmatlanságot az Országos Rendőr-főkapitányság Egészségügyi és Pszichológiai Egyesített Központja (ORFK EPEK), illetőleg a Határőrség Országos Parancsnoksága Egészségügyi és Pszichológiai Osztálya - a pályázó kérelmére - felülbírálhatja. Amennyiben a pályázót egészségi illetőleg pszichológiai szempontból alkalmasnak véleményezi, az (1) bekezdés szerint alkalmassági vizsgálatra bocsátja. Ha a felülbíráló szerv is alkalmatlanságot véleményez, döntése ellen jogorvoslatnak nincs helye. Amennyiben az előzetes alkalmassági ellenőrzés során az előszűrő vizsgálatokat az ORFK EPEK orvosai és pszichológusai végezték, a felülbírálatot -a pályázó kérelmére - a MAVO végzi.

(4) Fizikai (erőnléti) alkalmatlanság esetén az egyéb -egészségi, pszichikai - vizsgálatok elvégzését mellőzni kell.

(5) Az iskolákban történő tanulmányi halasztás vagy a tanulói jogviszony szüneteltetése esetén - ha az nem egészségi vagy pszichológiai okból történt - a tanulmányok folytatására kapott engedélyhez az iskola orvosának véleménye szükséges. Ha a halasztás vagy a tanulói jogviszony szüneteltetése egészségi vagy pszichológiai okból történt, a tanulmányok folytatására kapott engedélyhez a MAVO vizsgálata és állásfoglalása szükséges."

6. §

Az együttes rendelet 14. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Az időszakos pszichikai alkalmassági vizsgálatok célja a személy egészségi állapotát, munkavégzését esetleg befolyásoló pszichés egészségkárosító tényezők feltárása, mentálhigiénés gondozás szükségességének megállapítása. Az állományban lévők időszakos, soron kívüli egészségi alkalmasságát az illető személy által ellátott beosztásra, illetve munkakörre vonatkozóan az általános orvosi gyakorlat, ismeretek, tapasztalatok alapján kell elbírálni. Az "alkalmatlanság" vagy "ideiglenes alkalmatlanság" esetén el kell végeztetni a szükséges szakorvosi vizsgálatokat, illetve kórházi kivizsgálásokat. Ezek ismeretében kell az illető személy munkakörében történő további foglalkoztathatóságáról dönteni. Amennyiben a vizsgált személy egészségi állapota eredeti munkakörének ellátását nem teszi lehetővé, felülvizsgálati eljárást kell kezdeményezni."

7. §

(1) Az együttes rendelet 19. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha - a 13. § (3) bekezdésében meghatározottakat kivéve - a sérelmes döntést az érintett fegyveres szerv egészségügyi szolgálata alapellátásban részt vevő orvosa hozta, a BM KKI főigazgatójához címzett fellebbezést a MAVO bírálja el. A büntetés-végrehajtásnál a fellebbezést a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Egészségügyi Főosztálya vezetőjéhez kell címezni, aki intézkedik a másodfokú elbírálásra."

(2) Az együttes rendelet 19. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha az egészségi és pszichikai alkalmassági vizsgálatokat első fokon a MAVO végezte el, a fellebbezést a BM KKI főigazgató-főorvosa által megbízott háromtagú főorvosi bizottság - szükség esetén szakkonziliárusok, illetve szakpszichológus bevonásával - bírálja el. A büntetés-végrehajtás hivatásos állományú tagja fellebbezését a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Egészségügyi Alkalmasságot Vizsgáló Bizottsága bírálja el, melynek egyik tagja a BM KKI főigazgató-főorvosa által delegált orvos, illetve pszichológus."

8. §

Az együttes rendelet 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § A közalkalmazottak és köztisztviselők az R. szerinti munkaköri alkalmasságának, foglalkozási megbetegedésének, munkabalesetének elbírálását, illetőleg foglalkozási megbetegedésének és bejelentésre kötelezett fertőző megbetegedésének bejelentését a hivatásos szolgálati jogviszonyban álló személyek alkalmassági vizsgálatára jogosult szervek az e rendeletben meghatározott eljárási rendben végzik."

9. §

Az együttes rendelet 25. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szolgálati kötelmekkel összefüggőnek minősülő baleset esetén, ha maradandó károsodás vélelmezhető, az alapellátást végző orvos köteles a balesetet szenvedettet a területileg illetékes Országos Egészségbiztosítási Pénztár Orvosszakértői Intézete (a továbbiakban: OEP OSZI) elé rendelni a baleseti munkaképesség-csökkenés (a továbbiakban: BMKCS) mértékénekmegállapítása érdekében."

10. §

Az együttes rendelet 26. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"26. § (1) A hivatásos állomány tagjának szolgálati viszonya egészségi, pszichológiai vagy fizikai alkalmatlanság miatt csak felülvizsgálati eljárás (a továbbiakban: FÜV eljárás) keretében hozott határozat alapján szüntethető meg, kivéve a 11. § (1) bekezdése szerinti eljárásban alkalmatlanná minősítetteket.

(2) FÜV eljárás keretében kell a szolgálati, illetve beosztási egészségi alkalmasság kérdésében dönteni, ha a hivatásos állomány tagjának betegsége, balesete, pszichológiai vagy fizikai állapota miatt

a) szolgálatképessége oly mértékben csökkent, hogy feladatait tartósan ellátni nem képes, és állapotában huzamosabb ideig tartó gyógykezelés mellett sem várható kielégítő javulás, vagy

b) olyan jellegű az egészségkárosodása, hogy beosztásának, szolgálatának ellátására alkalmatlannak látszik."

11. §

Az együttes rendelet 27. §-ának (6) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:

[(6) A vezetői javaslat mellé csatolni kell az alapellátást végző orvos véleményét is, aki az (5) bekezdésben foglaltakon túl köteles az I. fokú FÜV Bizottsághoz felterjeszteni:]

"i) pszichológiai alkalmatlanság esetén az alkalmatlanságot megalapozó pszichológiai véleményeket, állásfoglalásokat."

12. §

Az együttes rendelet 28. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A II. fokú FÜV Bizottság a BM Egészségügyi Koordinációs Önálló Osztály keretében működik valamennyi, e rendeletben érintett fegyveres szerv hivatásos állományú tagjára kiterjedő hatáskörrel.

(4) Az I. fokú FÜV Bizottság elnöke a MAVO osztályvezető főorvosa, a bizottság tagjait a BM KKI főigazgató-főorvosa bízza meg határozatlan időre a MAVO, illetve fegyveres szervek által delegált orvosok részvételének biztosításával. Pszichológiai alkalmatlanság vizsgálata esetén a bizottságban a főigazgató-főorvos által megbízott szakpszichológus részvétele szükséges. A II. fokú FÜV Bizottság elnöke a BM vezető főorvosa, a bizottság tagjai a fegyveres szervek vezető orvosai."

13. §

Az együttes rendelet 29. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A II. fokú FÜV Bizottság három orvosból áll, akik közül egy fő a bizottság elnöke, a két bizottsági tag egyike az érintett fegyveres szerv vezető főorvosa. A bizottság ülésén tanácskozási joggal részt vehet az érintett fegyveres szerv személyzeti szerve, valamint a BM Személyügyi Főosztály Szociális és Nyugdíjmegállapító Osztályának képviselője."

14. §

Az együttes rendelet 43. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha szolgálati baleset vagy betegség miatt az érdekelt személy 365 napnál hosszabb ideig betegállományban van, a társadalombiztosítási jogszabályoknak megfelelően kell eljárni. A szolgálati baleset vagy betegség vonatkozásában a betegállomány meghosszabbítását a területileg illetékes OEP OSZI Bizottságok véleményezik."

15. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Pál Tibor s. k..

belügyminisztériumi politikai államtitkár

Dr. Bárándy Péter s. k..

igazságügy-miniszter

Kiss Péter s. k..

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter