102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet
a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről
Egyes veszélyhelyzeti III./járványügyi normák:
2022. évi V. törvény (különösen: 4. §)
Egyes veszélyhelyzeti II./járványügyi normák:
657/2020. (XII. 24.) Korm. rendelet (különösen: 1. §)
A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 1995. évi költségvetéséről, és a természetbeni egészségbiztosítási szolgáltatások finanszírozásának általános szabályairól szóló 1995. évi LXXIII. törvény 25. §-a (3) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az Egészségbiztosítási Önkormányzattal egyetértésben a Kormány az alábbiakat rendeli el:
1. § (1)[1] A keresőképtelenség elbírálásának célja, hogy a betegszabadság, illetőleg táppénz igénybevételéhez megállapítsa és igazolja, hogy a munkavállaló (biztosított) a munkáját betegsége vagy beteg gyermeke ápolása miatt ellátni nem tudja.
(2)[2] A keresőképtelenség elbírálása a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) 44. §-ában felsorolt esetekben történik.
(3)[3] A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálását a mindenkor érvényes szakmai irányelvek szerint kell végezni.
2. § (1)[4] A keresőképtelenség illetve a keresőképesség elbírálására és igazolására az Ebtv. 45. § (2) bekezdése alapján jogosult:
a) a háziorvos, házi gyermekorvos (a továbbiakban együtt: háziorvos),
b) a járóbeteg-szakellátás orvosa,
c) az ideggondozó, bőr- és nemibeteg-gondozó, tüdőgondozó, valamint az onkológiai gondozó szakorvosa,
d)[5] az egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi és vármegyei kormányhivatal (a továbbiakban: kormányhivatal),
e)[6] a kormányhivatallal felülvéleményező tevékenységre szerződött főorvos (a továbbiakban: felülvéleményező főorvos).
(2)[7] A kórházi kezelés időtartamára, valamint a pszichiátriai beteg alkalmazkodó (adaptációs) szabadsága esetén a kórház igazolja a keresőképtelenséget. Az utóbbi esetben a betegség mellett az "adaptációs szabadság" megjelölést és annak időtartamát is fel kell tüntetni.
(3)[8] Az (1) bekezdés a) pontjában említett háziorvos a keresőképtelenség elbírálására és igazolására akkor jogosult, ha a háziorvosi tevékenységre a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel (a továbbiakban: NEAK) szerződést kötött.
(4)[9] Az (1) bekezdés b)-c) pontjában említett orvos (szakorvos) a keresőképtelenség elbírálására abban az esetben jogosult, ha e feladat ellátására a NEAK-kal finanszírozási szerződést kötött intézmény vezetője kijelölte. A keresőképtelenség elbírálására jogosult szakorvosok adatait a finanszírozási szerződés melléklete tartalmazza.
(5) A járóbeteg-szakellátás orvosa csak akkor bírálhatja el a keresőképtelenséget, ha a járóképes beteg ellátására területileg vagy a háziorvos beutalása alapján illetékes.
(6) Amennyiben a keresőképtelenséget nem a biztosított vagy gyermekének háziorvosa állapítja meg, úgy erről az eljáró orvosnak - a megállapítással egyidejűleg - a biztosított vagy gyermekének háziorvosát írásban haladéktalanul értesítenie kell.
(7)[10] Az egynapos sebészeti, a kúraszerű ellátás, a járóbeteg-szakellátás keretében végzett nappali ellátás és a járóbetegként igénybe vett komplex fürdőgyógyászati ellátás idejére a háziorvos igazolja a keresőképtelenséget.
3. §[11] A biztosított köteles a keresőképtelenség ideje alatti tartózkodási helyét (lakcímét) a keresőképtelenségét elbíráló orvosnak bejelenteni. Ha a keresőképtelen biztosított tartózkodási helye keresőképtelenségének időtartama alatt módosul, és ennek következtében az orvos személye megváltozik, a keresőképtelenséget megállapító orvos a keresőképtelen állományba vételt lezárja és arról, valamint a beteg állapotáról igazolást ad ki, amellyel a biztosított felkeresi az új tartózkodási helyén lévő, keresőképtelenség megállapítására jogosult orvost.
4. §[12] A baleseti táppénz folyósítás időtartamának egy éven túli meghosszabbítására javaslatot az orvosszakértői feladatkörében eljáró kormányhivatal tehet.
5. § Ha a biztosított az egészségi állapota javulásának következtében munkája elvégzésére már alkalmas, illetőleg, ha az általa ápolt gyermek egészségi állapota miatt további ápolást már nem igényel, a keresőképtelenséget elbíráló orvosnak a biztosítottat keresőképessé kell nyilvánítania.
6. § (1) A biztosított a keresőképtelenségének elbírálásához köteles az orvost tájékoztatni munkavégzésének (tevékenységének) az egészségi állapotával összefüggő körülményeiről, annak egészségi szempontból lényeges elemeit a betegdokumentációban rögzíteni kell.
(2) A keresőképtelen biztosított köteles
a) betartani az orvos utasításait, így különösen a gyógyulását elősegítő, meghatározott idejű ágynyugalomra, valamint a tartózkodási helyről való kijárás korlátozására vonatkozóan,
b) az elrendelt vizsgálatokon megjelenni,
c) ha a keresőképtelensége alatt más orvos is kezeli, erről a keresőképtelen állományban tartó orvost tájékoztatni.
(3)[13] A betegszabadság, illetve a táppénz igénybevétele alatt
a) a munkavállaló esetén a munkáltató,
b) közfoglalkoztatott esetén a közfoglalkoztató, illetve az állami foglalkoztatási szerv
jogosult a keresőképtelenség felülvizsgálatát kezdeményezni a kormányhivatalnál.[14]
(4)[15] A keresőképesség felülvizsgálatának a (3) bekezdés a) és b) pontjában történő kezdeményezése esetén meg kell adni a munkavállaló, valamint közfoglalkoztatott személy nevét, születési helyét, idejét, lakcímét, anyja nevét, társadalombiztosítási azonosító jelét és a keresőképtelenség kezdetét. A kérelemnek tartalmaznia kell a munkáltató illetve közfoglalkoztató nevét, címét, adószámát, az aláírási jogkörrel rendelkező személy nevét, valamint telefonos és postai elérhetőségét.
7. §[16] (1)[17] A kormányhivatal a keresőképtelenség és a keresőképesség elbírálását szakértő főorvos, valamint felülvéleményező főorvos útján ellenőrzi.
(2)[18] A szakértő főorvos (1) bekezdés szerinti tevékenysége kiterjed a keresőképtelenségi adatok célzott ellenőrzésére is. Ezen tevékenység során a szakértő főorvos igénybe veheti szakmai véleményezés és konzultáció céljából a felülvéleményező főorvos közreműködését.
(3) A szakértő főorvos az ellenőrzés keretében jogosult:[19]
a) a beteg vizsgálatára, a kezelőorvos jelenlétében a beteg tartózkodási helyén is,
b) a betegdokumentációba történő betekintésre,
c) szükség szerint a beteg szakorvosi vizsgálatra utalására,
d) a keresőképtelenség, illetve a keresőképesség tényének megállapítására,
e) javaslatot tenni a táppénz folyósítás megszüntetésére a táppénzfolyósító szerv felé,
f) az a)-e) pont szerinti megállapításait a betegdokumentációban rögzíteni,
g) a 6. § (3) bekezdése alapján indult eljárásban a munkáltatóval írásban közölni a felülvizsgálat eredményét.
(4) A szakértő főorvos a munkáltató megkeresésére a betegdokumentációból fellelhető adatok, vagy indokolt esetben a keresőképtelen biztosított vizsgálata alapján[20]
a) dönt a biztosított keresőképtelenségéről vagy keresőképességéről,
b) döntést követően arról a munkáltatót és a munkavállalót írásban értesíti, továbbá döntését bejegyzi a keresőképtelenséget elbíráló orvos által vezetett "Orvosi Napló a keresőképtelen biztosítottakról" című Naplóba (a továbbiakban: Napló).
(5)[21] A döntéssel szemben a foglalkoztatott és a foglalkoztató a közléstől számított 8 napon belül az orvosszakértői feladatkörében eljáró kormányhivatalnál orvosi felülvizsgálatot kezdeményezhet.
(5a)[22] Az (5) bekezdés szerint kezdeményezett felülvizsgálat elbírálása során nem járhat el ugyanazon kormányhivatal, amely kormányhivatal szakértő főorvosának vagy felülvéleményező főorvosának döntése a felülvizsgálat tárgyát képezi. A felülvizsgálat iránti kérelem áttételéről a kormányhivatal gondoskodik.
(6)[23] Ha a keresőképtelen személy a (3) bekezdés a) és c) pontjaiban említett vizsgálathoz nem járul hozzá, vagy a 6. § (2) bekezdésében foglaltaknak nem tesz eleget, továbbá, amennyiben a keresőképtelen biztosított tartózkodási helyét (lakcímét) az elbíráló orvosnak nem jelenti be, illetőleg a gyógyulását tudatosan késlelteti, akkor a szakértő főorvos kezdeményezi a táppénz folyósítás megszüntetését a táppénzfolyósító szervnél. Ezt a tényt a Naplóban és a beteg dokumentációjában rögzíti, továbbá aláírásával és bélyegzőlenyomatával látja el.
(7)[24] A szakértő főorvos az ellenőrzés eredményét a Naplóba bejegyzi és észrevételeiről indokolt esetben a NEAK-kal finanszírozási, illetve a keresőképtelenség elbírálására szerződést kötött intézményt (személyt) is értesíti.
(8)[25] Ha az ellenőrzés során a szakértő főorvos ismételt vagy súlyos hiányosságokat tár fel, a keresőképtelenség elbírálására történt kijelölés visszavonását vagy a keresőképtelenség elbírálásra kötött szerződés felmondását kezdeményezi a NEAK-nál.
7/A. §[26] (1) A 7. § (2) bekezdés szerinti közreműködés keretében a felülvéleményező főorvos a 7. § (3) bekezdése a)-f) pontjai és a (4) bekezdése a) pontja szerinti tevékenység végzésére jogosult.
(2)[27] A 30 napot meghaladó keresőképtelenséget a felülvéleményező főorvos havonta legalább egyszer felülvéleményezi, kivéve, ha a keresőképtelenség felülvéleményezésének időtartamát ennél hosszabb időben állapította meg. Az egy hónapot meghaladóan táppénzes állományban lévő fekvőbeteg orvosszakmai felülvéleményezését - a szakértő főorvos utasítására - a beteg tartózkodási helyén is elvégezheti.
(3)[28] Ha a keresőképtelenség felülvéleményezése során a felülvéleményező főorvos ismételten hiányosságokat tár fel, azt jelzi a szakértő főorvosnak intézkedés megtétele céljából.
8. §[29] (1)[30] Ha a keresőképtelenséget elbíráló orvos, illetve a felülvéleményező főorvos vagy a szakértő főorvos a keresőképtelenséget illetően nem ért egyet, a vita eldöntése érdekében az orvosszakértői feladatkörében eljáró kormányhivatalhoz fordul, azzal, hogy a 7. § (5a) bekezdését ebben az esetben is alkalmazni kell.
(2)[31] Ha a biztosított a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet, a keresőképességének elbírálása érdekében az orvosszakértői feladatkörében eljáró kormányhivatalhoz fordul, azzal, hogy a 7. § (5a) bekezdését ebben az esetben is alkalmazni kell.
(3)[32] A 9. § szerinti bizottság elé utalás[33]
a) a munkaképesség-változás, illetve a keresőképesség felülvéleményezése céljából a 4. számú melléklet szerinti nyomtatvány (a továbbiakban: Orvosi Beutaló),
b) a súlyos fogyatékosság véleményezése céljából a 4/A. számú melléklet szerinti nyomtatvány
kiállításával történik.
(3a)[34] A (3) bekezdés szerinti nyomtatványt kell kitölteni továbbá minden olyan esetben, amikor a beteg vagy a kezelőorvos orvosszakértői vizsgálatot kezdeményez: az orvosszakértői szervnél a munkaképesség vagy a súlyos fogyatékosság megállapítása céljából.
(4)[35] Az orvos az orvosszakértői szerv és a 9. § szerinti bizottság elé történő beutaláshoz a (3) bekezdés szerinti nyomtatványt használja és a rendelkezésére álló kórrajz kivonatát is mellékeli.
(5)[36] Ha a kezelőorvos a táppénzfolyósító szervtől értesítést kap a táppénzre való jogosultság megszűnésének időpontjáról, amennyiben a beteg állapota azt indokolja, felhívja a beteg figyelmét az egészségkárosodáson alapuló egyéb ellátások igénybevételének lehetőségére.
(6)[37]
9. § (1)[38] Az orvosszakértői feladatkörében eljáró kormányhivatal a 4. §, a 7. § (5) bekezdése, valamint a 8. § (1) és (2) bekezdése szerinti feladatai ellátása érdekében főorvosi bizottságot (a továbbiakban: FOB) működtet. A FOB tagja az orvosszakértői szerv két orvosszakértője, akik közül az elnök a beteg fődiagnózisa szerint illetékes szakorvos.
(2) A FOB a döntését a rendelkezésére álló orvosi dokumentáció alapján hozza. Szükség esetén a beteget vizsgálatra berendelheti, a fekvőbeteget az ápolás helyén megvizsgálhatja.
(3)[39]
(4)[40]
(5)[41]
(6)[42] A FOB a beteg keresőképtelenségéről hozott döntését a vizsgálat lezárásával egyidejűleg írásban közli.
10. §[43] (1)[44] A keresőképtelenség okát a 2. § (1) bekezdés a)-c) pontjában megjelölt orvos a biztosított dokumentációjában rögzíti, továbbá kiállítja az 5. számú melléklet szerinti "Orvosi Igazolás a keresőképtelen állományban tartásról" elnevezésű nyomtatványt. Ha a keresőképtelenségi állomány a 2 hetet meghaladja, a nyomtatványt legalább 2 hetenként kell kiállítani és a biztosított részére átadni. Az 5. számú melléklet szerinti igazolást az orvos munkahelyi és személyi orvosi bélyegzője olvasható lenyomatával, valamint aláírásával ellátva és a rendelő címét feltüntetve kell a beteg részére átadni.
(1a)[45] A veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről szóló 2022. évi V. törvény 4. §-a alkalmazásában a keresőképtelenség igazolásához szükséges adatoknak az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe történő integrálásáig az 5. számú melléklet szerinti nyomtatványt nem kell átadni a biztosított részére, hanem az orvos elektronikus úton - így különösen e-mailben - továbbíthatja a biztosított részére.
(2) A kórházi kezelés idejét az "Igazolás fekvőbeteggyógyintézetben történő gyógykezelésről" elnevezésű, 7. számú melléklet szerinti nyomtatványon kell igazolni.
(3) A keresőképtelenséget megállapító orvos a keresőképtelen biztosítottakról a Napló elnevezésű nyilvántartást vezeti az 1. számú mellékletben meghatározott adattartalommal. A nyilvántartást az egészségügyi és hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 22. §-ának (1) bekezdésében meghatározott célból kell vezetni.
(4) Az (1)-(3) bekezdésben foglalt orvosi dokumentációk közokiratok.
(5)[46] Az Ebtv. 43. § (2) bekezdése alapján a kezelőorvos minden egyes jogviszonyban külön-külön elbírálja a keresőképtelenséget, és minden jogviszony esetében külön naplószámon rögzíti az Orvosi Naplóba, kiállítja az 5. számú mellékletnek vagy a 6. számú mellékletnek megfelelő igazolást, valamint rögzíti a nyomtatványon a biztosított munkakörét. A kezelőorvosnak a biztosított munkaköreinek ismeretében kell elbírálnia jogviszonyonként a keresőképtelenséget.
(6)[47] Az Ebtv. 45. § (3a) és (4) bekezdése szerinti esetben az egészségbiztosítási, illetve az orvosszakértői szerv a keresőképtelenség visszamenőleges elbírálásáról tájékoztatja a keresőképtelenség igazolására jogosult orvost, aki ez alapján kiállítja - az (1) bekezdésnek megfelelően - az 5. számú melléklet szerinti igazolást.
(7)[48] A keresőképtelenség visszamenőleges igazolására szolgáló kérelmet a 9. számú melléklet szerinti adattartalommal kell kitölteni.
11. § (1)[49] Ha a keresőképtelenséget a beteg gyermek ápolása címén állapították meg, az igazoláson fel kell tüntetni a szülő és a gyermek TAJ-számát, nevét, születési idejét és anyja nevét, valamint a kórisme rovatban a gyermek betegségét be kell jegyezni. A keresőképtelenség kezdő időpontjának megállapításánál figyelembe kell venni a gyermek közösségből történő kitiltásának időpontját.
(2) Ha a keresőképtelenség közegészségügyi okból történt hatósági elkülönítés, illetőleg közegészségügyi okból történt foglalkozástól eltiltás vagy járványügyi zárlat miatt áll fenn, az intézkedéseket elrendelő tisztifőorvos értesíti a keresőképtelen állományba vételre jogosult orvost, aki a biztosítottat nyilvántartásba veszi, és keresőképtelenségét igazolja.
12. § (1) Az orvos saját dokumentációjában a keresőképtelenség okát (a betegség, állapot megjelölését), illetőleg a keresőképtelenség egyéb jogcímét (gyermekápolás stb.) - a Betegségek Nemzetközi Osztályozásának mindenkori érvényes fogalmaival és számjeleivel - megjelöli.
(2)[50] A 10. § (1) bekezdése, illetve a 11. § (1) bekezdése szerinti igazolásokon, valamint a 7. § (4) bekezdés b) pontja szerinti Naplóban a 2. számú mellékletben foglalt, a táppénz jellegére utaló megjelöléseket kell alkalmazni. Üzemi baleset miatti keresőképtelenség esetén - amíg a baleset üzemiségének tényét a táppénzfolyósító szerv határozattal nem állapítja meg - a keresőképtelenség jellegeként "egyéb baleset 4" megjelölést kell alkalmazni. A kódot az üzemi baleset tényét megállapító határozat bemutatásakor kell módosítani.
13. § (1)[51] Ha a biztosított a táppénzre való jogosultság időtartamát kimerítette, az orvos a keresőképtelenségét "L" kóddal lezárja, és a lezárás tényét a beteg egészségügyi dokumentációjában rögzíti. A továbbra is fennálló, folyamatos keresőképtelenség esetén a biztosított kérésére kiadja a 6. számú melléklet szerinti igazolást, az Orvosi Naplóban új sorszámon, "L" kóddal szerepelteti az esetet mint "Felvétel módja" "L" kóddal jelöli a keresőképtelenség felvételének módját a 8. számú melléklet szerinti heti jelentésben.
(2)[52] Amennyiben a keresőképtelenség igazolását táppénzre nem jogosult személy kéri, azt a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos adja ki, az e rendeletben foglaltaknak megfelelően.
14. §[53] (1)[54] A keresőképtelenséget elbíráló személy a keresőképtelenné, illetőleg keresőképessé nyilvánított biztosítottakról naptári hetenként, az azt követő első munkanapon köteles a rejtjelezéssel védett adatátviteli vonalon jelentést tenni a NEAK-hoz (heti jelentés). A heti jelentést a 3. számú mellékletben foglalt tartalmi elemeknek megfelelő rekordképpel kell megtenni, feltüntetve a 2. számú mellékletben foglalt, a táppénz jellegére utaló megjelöléseket. A NEAK a befogadott jelentésről az adott forma szerinti kísérőjegyzéknek megfelelő adattartamú visszaigazolást küld adatátviteli vonalon a keresőképtelenséget elbíráló személy részére.
(2)[55] A heti jelentés rekordképét a 8. számú melléklet tartalmazza.
15. §[56]
16. § (1)[57] Ez a rendelet 1995. szeptember 1-jén lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépését megelőzően kezdődő keresőképtelenség további elbírálására a keresőképessé nyilvánítás időpontjáig a keresőképtelenséget megállapító orvos (egészségügyi intézmény) jogosult.
(3)[58] A 2015. január 1-je előtt előállított 5. számú melléklet szerinti nyomtatványok 2014. december 31-ét követően is felhasználhatók, azzal, hogy ahol a nyomtatvány terhességi gyermekágyi segélyt említ, ott a 2014. december 31-ét követően megnyílt igényjogosultság esetén csecsemőgondozási díjat kell érteni.
(4)[59] A 2014. december 31-e után előállított 5. számú melléklet szerinti nyomtatványok alkalmazása során csecsemőgondozási díj alatt terhességi-gyermekágyi segélyt kell érteni, ha az ellátásra való igényjogosultság 2015. január 1-jét megelőzően nyílt meg.
1. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[60]
Napló
............ év........................... hó
Sorszám | A keresőképtelen személyi adatai | Kórisme | FM* | T* | K* | |||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
'I'AJ száma: | BNO kód: | |||||||||
neve: szül. éve: fogl.: lakcíme: | ||||||||||
TAJ száma: | BNO kód: |
FM* = Felvétel módja (kód)
T* = Táppénz jellege (kód)
K* = Megszüntetés (kiírás) módja (kód)
Napló
Keresőképtelen -től | Keresőképtelen állományból kiírt -től | Fekvőbeteg-intézetben -tól -től | Ellenőrzés időpontja | Feljegyzések | |
2. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[61]
A heti jelentéshez és a keresőképtelenség igazolásához, valamint a Naplóban használandó kódok
Felvétel módja (Felv. mód.) | Kód |
Induló | I |
Átvett | A |
Új diagnózis | D |
Kórházból | H |
Visszamenőleges | V |
Lejárt | L |
Neme | Kód |
Férfi | 1 |
Nő | 2 |
Eset megszűntetés módja (Megsz. mód.) | Kód |
Keresőképes | K |
Átadva | A |
Kórházba | H |
Táppénz joga lejárt | L |
Beteg kérésre | B |
Diagnózis változás | D |
Rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra jogosult | R |
Meghalt | E |
Kötelezettség mulasztása | M |
Keresőképtelenség jellege | Kód |
Üzemi baleset | "1 |
Foglalkozási megbetegedés | "2 |
Közúti baleset | "3 |
Egyéb baleset | "4 |
Beteg gyermek ápolása | "5 |
Közegészségügyi okból foglalkozástól eltiltás vagy hatósági elkülönítés | "7 |
Egyéb keresőképtelenség | "8 |
Veszélyeztetett terhesség | "9 |
3. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[65]
A heti jelentésnek tartalmaznia kell:
a) - az intézmény vagy praxis nevét, kódjelét,
- a rendelés kódjelét,
- az orvos nevét,
- az orvos specifikus bélyegző számát,
- a tárgyhét sorszámát;
b) a tárgyhéten keresőképtelen állományba vett betegek esetén
- táppénzes naplószámát,
- TAJ számát (GYÁP esetén a beteg gyermek TAJ számát),
- a beteg korát, nemét,
- a felvétel módját jelölő kódot,
- a táppénz jellegét jelölő kódot,
- a keresőképtelenséget indokoló diagnózis BNO kódját,
- a keresőképtelen állományba vétel dátumát;
c) a tárgyhéten keresőképtelen állományból kiírt betegek esetén
- a táppénzes napló számát,
- TAJ számát (GYÁP esetén a beteg gyermek TAJ számát),
- a keresőképtelen állományból kiírás dátumát,
- a megszüntetés módját jelölő kódot;
d) a jelentéskészítés dátumát.[66]
Heti jelentés a keresőképtelen állományba vett esetekről[67]
Heti jelentés a keresőképtelen állományból kiírt esetekről[68]
4. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[69]
ORVOSI BEUTALÓ az orvosszakértői szervhez, illetve FOB-hoz a munkaképesség-változás vagy a keresőképesség felülvéleményezése céljából | ||
I. Személyi adatok A beteg/biztosított neve: ................................................................................................................................................................................ Születési neve: .....................................................................Anyja neve: ..................................................................................................... Születési ideje:.............év.........................hó.........nap Szül. helye........................................................................................................ TAJ: a személyazonosság igazolására alkalmas igazolvány típusa: ........................................................................... ., és az igazolvány száma □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ | ||
Lakóhelye: □□□□ .......................................................................................................................................................................................... Tartózkodási helye: □□□□ ............................................................................................................................................................................. | ||
II. Orvosi dokumentáció | ||
1. Mióta tartozik ellátási körébe a beteg/biztosított: ....................................................................................................................................... | ||
2. Kórelőzményben szereplő érdemi megbetegedések:................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................................................................................... | ||
3. Jelenlegi betegségeiről kérjük közölni az alábbiakat: - Az alapbetegség megnevezése:............................................................... BNO kód:.................................................................................. - Az alapbetegséget mikor diagnosztizálták:............................................. mióta kezeli: .............................................................................. - Előzőleg kezelte-e más is a beteget és mikor: .............................................................................................................................................. - Az alapbetegséghez társuló szövődmények: | ||
...................................................... ...................................................... ...................................................... - Egyéb megbetegedések: ...................................................... ...................................................... ...................................................... | BNO kód:.............................................. Az észlelés ideje: BNO kód:.............................................. Az észlelés ideje: BNO kód:.............................................. Az észlelés ideje: BNO kód: .............................................. Az észlelés ideje: BNO kód: .............................................. Az észlelés ideje: BNO kód: .............................................. Az észlelés ideje: | |
4. A beteg kórházi kezelésére | vonatkozó adatok az utolsó 2 | év során: |
-tól ...................................................... ...................................................... ...................................................... | -ig ...................................................... ...................................................... ...................................................... | diagnózis ............................................... BNO kód: ............................................... BNO kód: ............................................... BNO kód: |
5. Kérjük, ismertesse a beteg/biztosított jelenlegi részletes státuszát [kiemelve anatómiai és funkcionális károsodása(i)nak jellemzőit]: | ||
6. Kérjük, közölje a beteg/biztosított állapotának megítélését elősegítő leleteket, konzíláriusi véleményeket: |
7. Kérjük, ismertesse az eddig alkalmazott kezelési módokat és azok hatékonyságát, a kórlefolyás jellegét (progresszió, stagnálás, regresszió): | |||
8. Megítélése szerint milyen további terápiával, rehabilitációs intézkedéssel lehetne a beteg/biztosított állapotán javítani: | |||
9. Lehetségesnek tartja-e a beteg/biztosított: - orvosi rehabilitációját: - foglalkozási rehabilitációját saját munkakörében: más munkakörben: | □ igen □ nem □ igen □ nem □ igen □ nem | ||
10. Mikor és milyen rehabilitációban részesült a beteg/biztosított: | |||
11. Összefoglaló orvosi vélemény (együttműködési készség, gyógykezelésre vonatkozó utasítások betartása, fizikai terhelhetőség, járásképesség, segédeszköz használata, veszélyeztetett állapot stb.): | |||
12. Kérjük, nyilatkozzék, a beteg/biztosított rendelkezik-e a keresőképtelenség vagy a munkaképesség változás minősítéséhez szükséges dokumentumokkal: | |||
□ igen □ nem | |||
13. A beteg/biztosított vizsgálata | |||
□ lakóhelyén, tartózkodási helyén, □ az orvosszakértői szerv telephelyén | |||
indokolt. | |||
III. A keresőképtelenségre vagy a munkaképesség változásra vonatkozó további adatok | |||
1. A beteg keresőképtelenségére vonatkozó adatok az utolsó két év során a kiállító orvos dokumentációjában: | |||
keresőképtelen: -tól ......................................................... ......................................................... ......................................................... ......................................................... | -ig ......................................................... ......................................................... ......................................................... ........................................................ | diagnózis ......................................................... ......................................................... ......................................................... ........................................................ | BNO kód:........................ BNO kód:........................ BNO kód:........................ BNO kód:........................ |
2. Táppénz-joga lejár: .......................................................................................................................................................................................... 3. Táppénzfolyósító szerv: neve:..................................................................................................................................................................................................................... címe:........................................................................................telefonszáma:....................................................................................................... 4. Főorvosi Bizottság elé küldés indoka: □ vitatott keresőképtelenség □ keresőképtelenség visszaigazolása | |||
IV. A beutalót kiállító orvos adatai | ||
A kiállító orvos neve: ..................................................................................................................................................... Munkahelyének neve: .................................................................................................................................................... Munkahelyének címe: .................................................................................................tel: .............................................. Mióta tartozik ellátási körébe az igénylő:................................................ Kelt:...................................................................,...................év............... hó.........nap. | ||
............................................................................................. a kezelőorvos aláírása, bélyegzőjének lenyomata, száma | ||
V. | ||
Kérjük, hogy a kormányhivatal felülvéleményező főorvosával is véleményeztesse a beteget! | ||
A kormányhivatal szakértő vagy felülvéleményező főorvosának véleménye |
4/A. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[72]
ORVOSI BEUTALÓ a rehabilitációs szakértői szervhez a súlyos fogyatékosság véleményezése céljából | ||
I. Személyi adatok Az igénylő neve:............................................................................................................................................................................... Születési neve: .................................................................Anyja neve: ............................................................................................. Születési ideje: .............év .........................hó ......... nap Szül. helye ........................................................................................ TAJ □□□□□□□□□ a személyazonosság igazolására alkalmas igazolvány típusa:.................................................................... és az igazolvány száma | ||
□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ | ||
Lakóhelye: □□□□.............................................................................................................................................................................. Tartózkodási helye: □□□□ ................................................................................................................................................................ | ||
II. Orvosi dokumentáció | ||
1. Jelenlegi betegségeiről kérjük közölni az alábbiakat: - Az alapbetegség megnevezése: ....................................................................... BNO kód: ............................................................. - Az alapbetegséget mikor diagnosztizálták: ..................................................................................................................................... | ||
2. Egyéb megbetegedések: | ||
.............................................. .............................................. .............................................. | BNO kód:.............................................. BNO kód:.............................................. BNO kód:.............................................. | Az észlelés ideje: ..................................... Az észlelés ideje: ..................................... Az észlelés ideje: ..................................... |
3. Kérjük, közölje az igénylő állapotának megítélését elősegítő leleteket, konzíláriusi véleményeket: | ||
4. Összefoglaló orvosi vélemény (együttműködési készség, gyógykezelésre vonatkozó utasítások betartása, fizikai terhelhetőség, járásképesség, segédeszköz használata, veszélyeztetett állapot stb.): | ||
5. Kérjük, nyilatkozzon, hogy az igénylő rendelkezik-e a súlyos fogyatékos állapot minősítéséhez szükséges dokumentumokkal: □ igen □ nem 6. Az igénylő vizsgálata □ lakóhelyén, tartózkodási helyén □ a rehabilitációs szakértői szerv telephelyén indokolt. |
III. A fogyatékosság jellege 1. Az igénylő fogyatékosságának jellege a) □ látási, b) □ hallási, c) □ értelmi, d) □ a személyiség egészét érintő fejlődés átható zavara, e) □ mozgásszervi, f) □ halmozott, mert az igénylőnek az a)-e) pontban meghatározott fogyatékosságok közül legalább kettő fogyatékossága van, g) □ halmozott, mert az igénylő hallássérült és emellett az a) vagy c) vagy d) pontban meghatározott fogyatékossága is van, h) □ kromoszóma-rendellenesség. | |
2. Véleménye szerint az igénylő a súlyos fogyatékossággal összefüggésben mindennapi életvitele során a következőkben felsoroltak közül mely tevékenységekhez igényli rendszeresen más személyek közreműködését: □ bevásárlás, □ főzés, □ mosás, □ takarítás, □ közlekedés, □ mindennapos ügyintézés. | |
3. Véleménye szerint az igénylő a súlyos fogyatékosságával összefüggésben önmaga ellátása során a következőkben a felsoroltak közül mely tevékenységekhez igényli más személy segítségét: □ étkezés, □ tisztálkodás, □ öltözködés, □ illemhely használata, □ lakáson belüli közlekedés. | |
IV. A beutalót kiállító orvos adatai A kiállító orvos neve: .................................................................................................................................................................... Munkahelyének neve: ................................................................................................................................................................... Munkahelyének címe: .................................................................................................tel: ............................................................. Mióta tartozik ellátási körébe az igénylő: ................................................ | |
Kelt:...................................................................,...................év hó.........nap. | |
............................................................................................. a kezelőorvos aláírása, bélyegzőjének lenyomata, száma" |
5. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[74]

6. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[75]
7. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[76]
IGAZOLÁS FEKVŐBETEG-GYÓGYINTÉZETBEN TÖRTÉNŐ GYÓGYKEZELÉSRŐL*
Akiállító intézmény neve, címe (bélyegzője):................................................................................................................................. Intézmény kódja: □□□□□ |
A beteg neve: TAJ száma: □□□□□□□□□□ Születési adatai (év, hó, nap) □□□□□□□□ Lakcíme: □□□□..................................................................................................... .............................. Osztályunkon ellátásban részesült: □□□□□□□□-tól □□□□□□□□ Adaptációs szabadságon volt: □□□□□□□□ tól □□□□□□□□ ig Keresőképtelenség kódja: □□ |
Kelt: ................................. év..................... hó ................ nap. orvosi bélyegző . orvos aláírása * Ezt az Igazolást a fekvőbeteg-gyógyintézetben a betegség megállapítása, gyógykezelés, rehabilitáció, illetve szülészeti ellátás esetén kell kiállítani." |
8. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[77]
HETI JELENTÉS REKORDKÉPE
fájlformátum: K9999999.ÉHH
A mező rövid leírása | Típus | Hossz | Megjegyzés |
naptári hét | Kar | 2 | fejrekord, kötelező, (max. 53) |
évszám | Kar | 4 | fejrekord, kötelező |
intézményi név | Kar | 50 | fejrekord, opcionális |
működési kód | Kar | 9 | fej rekord, kötelező, az 3 és 5. karakter lehet numerikus vagy alfabetikus |
orvos neve | Kar | 30 | fej rekord, kötelező |
pecsét száma | Kar | 5 | fejrekord, kötelező |
jelentés, kiállítás dátuma | Kar | 8 | fejrekord, kötelező, évezreddel (pl. 20000101) |
jelentett sorok száma | Num | 3 | fej rekord; kötelező |
jelentés típusa | Kar | 1 | törzsrekord kötelező, F—felvétel; M—megszűnő; K—korrekció; T—törlés |
táppénzes napló száma | Kar | 4 | törzsrekord, 0001-től indul évente |
előző naplószám | Kar | 4 | törzsrekord, kórházból „felvétel módja" kód esetén |
TAJ szám | Kar | 9 | Törzsrekord |
gyerek TAJ száma | Kar | 9 | Törzsrekord |
neme | Kar | 1 | törzsrekord, kódtáblából választható (1 v. 2) |
életkor | Kar | . 2 | törzsrekord, lehet nyugdíjas korú is keresőképtelen (max. 99) |
BNO kód | Kar | 5 | törzsrekord 1 betű, 4 szám (utolsó kötelezően 0) |
felvétel módja | Kar | 1 | törzsrekord, kódtáblából választható (I, A, D, H, V) |
keresőképtelenség jellege | Kar | 1 | törzsrekord, kódtáblából választható (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) |
keresők. állomány kezdete | Kar | 8 | törzsrekord, évezreddel (pl. 20000101) amikortól keresőképtelen |
keresők. állomány vége | Kar | 8 | törzsrekord, évezreddel (pl. 20000101) amikor még keresőképtelen |
megszüntetés módja | Kar | 1 | törzsrekord kódtáblából választható (K, A, H, L, B, D,R,E) |
Fájlnév képzése az 1. karakter mindig K, a 2. karakter az adott hétről beküldött jelentés sorszáma, a 3-4. a megyekód, az 5-8. a működési kód utolsó 4 számjegye.[79]
9. számú melléklet a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelethez[80]
A keresőképtelenség visszamenőleges igazolására szolgáló kérelem adattartalma
I. A beteg/biztosított személyi adatai
(név, születési név, anyja neve, születési ideje, születési helye, TAJ, lakóhely, munkakör)
II. Orvosi dokumentáció a jelenlegi betegségről
1. Az alapbetegség megnevezése, BNO kódja, keresőképtelenséggel összefüggő betegségek megnevezése, visszamenőleges igazolás indoka
2. A beteg háziorvosi kezelésére vonatkozó adatok (diagnózis, időtartam, BNO kód)
3. A beteg kórházi kezelésére vonatkozó adatok (diagnózis, időtartam, BNO kód)
III. Igazolandó keresőképtelenség időtartama
IV. Igazolás kiállítását kérelmező orvos neve, munkahelyének neve, címe és telefonszáma
V. A kezelőorvos aláírása, bélyegzőjének lenyomata, száma
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (13) bekezdése a) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[2] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése a) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[3] Beiktatta a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.01.01.
[4] Megállapította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (1) bekezdése. Hatályos 2015.04.01.
[5] Módosította a 616/2022. (XII. 29.) Korm. rendelet 14. §-a. Hatályos 2023.01.01.
[6] Módosította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés a) pontja. Hatályos 2020.03.01.
[7] Módosította a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.01.01.
[8] Módosította a 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdése b) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[9] Módosította a 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdése c) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[10] Módosította a 325/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 101. §-a. Hatályos 2012.01.01.
[11] Módosította a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 66. § - a. Hatályos 2009.10.01.
[12] Megállapította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2020.03.01.
[13] Megállapította a 171/2011. (VIII. 24.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2011.09.01.
[14] A záró szövegrészt módosította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés b) pontja. Hatályos 2020.03.01. (Ugyenezt a módosítást rendelte végrehajtani a 30/2020. (II. 29.) Korm. rendelet 1. §-a.)
[15] Beiktatta a 668/2020. (XII. 28.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2021.01.01.
[16] Megállapította a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 5. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[17] Módosította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés c) pontja. Hatályos 2020.03.01.
[18] Módosította a 287/2018. (XII. 21.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2019.01.01.
[19] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése d) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[20] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése d) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[21] Módosította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés d) pontja. Hatályos 2020.03.01.
[22] Megállapította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 2020.03.01.
[23] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése e) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[24] Módosította a 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdése c) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[25] Módosította a 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdése i) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[26] Beiktatta a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[27] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése e) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[28] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése f) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[29] Megállapította a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 7. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[30] Módosította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés e) pontja. Hatályos 2020.03.01.
[31] Módosította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés e) pontja. Hatályos 2020.03.01.
[32] Megállapította a 95/2013. (III. 29.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.04.01.
[33] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése g) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[34] Megállapította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (8) bekezdése. Hatályos 2015.04.01.
[35] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése h) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[36] Megállapította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (9) bekezdése. Hatályos 2015.04.01.
[37] Hatályon kívül helyezte a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (13) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2015.04.01.
[38] Módosította a 360/2019. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés f) pontja. Hatályos 2020.03.01.
[39] Hatályon kívül helyezte a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 15. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2004.01.01.
[40] Hatályon kívül helyezte a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (13) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2015.04.01.
[41] Hatályon kívül helyezte a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (13) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2015.04.01.
[42] Beiktatta a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.01.01.
[43] Megállapította a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 9. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[44] Megállapította a 237/2020. (V. 26.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.01.01.
[45] Beiktatta a 195/2022. (V. 27.) Korm. rendelet 16. §-a. Hatályos 2022.06.01.
[46] Beiktatta a 287/2018. (XII. 21.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2019.01.01.
[47] Beiktatta a 237/2020. (V. 26.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2021.01.01.
[48] Beiktatta a 313/2020. (VI. 30.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2021.01.01.
[49] Megállapította a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 65. § - a. Hatályos 2009.10.01.
[50] Megállapította a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 10. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[51] Megállapította a 287/2018. (XII. 21.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2019.01.01.
[52] Megállapította a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 11. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[53] Szerkezetét módosította a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[54] Módosította a 379/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. § (3) bekezdése l)-m) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[55] Beiktatta a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 12. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[56] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 1408. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.
[57] Módosította a 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelet 28. § (1) bekezdése. Hatályos 1998.01.01.
[58] Beiktatta a 364/2014. (XII. 30.) Korm. rendelet 122. §-a. Hatályos 2015.01.01.
[59] Beiktatta a 364/2014. (XII. 30.) Korm. rendelet 122. §-a. Hatályos 2015.01.01.
[60] Megállapította a 127/1999. (VIII. 13.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1999.09.01.
[61] Megállapította a 127/1999. (VIII. 13.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 1999.09.01.
[62] Módosította a 287/2018. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése (ld. 1. melléklet 1. pont). Hatályos 2019.01.01.
[63] Módosította a 313/2020. (VI. 30.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése.(lásd 1. melléklet) Hatályos 2021.01.01.
[64] Módosította a 313/2020. (VI. 30.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2021.01.01.
[65] Beiktatta a 127/1999. (VIII. 13.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 1999.09.01.
[66] Megállapította a 287/2018. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése (ld. 2. melléklet). Hatályos 2019.01.01.
[67] Hatályon kívül helyezte a 237/2020. (V. 26.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2021.01.01.
[68] Hatályon kívül helyezte a 237/2020. (V. 26.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2021.01.01.
[69] Megállapította a 95/2013. (III. 29.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.04.01.
[70] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése i) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[71] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése j)-k) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[72] Beiktatta a 95/2013. (III. 29.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2013.04.01.
[73] Módosította a 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 15. § (12) bekezdése l) pontja. Hatályos 2015.04.01.
[74] Megállapította a 237/2020. (V. 26.) Korm. rendelet 2. §-a (ld. 1. melléklet). Hatályos 2021.01.01.
[75] Hatályon kívül helyezte a 237/2020. (V. 26.) Korm. rendelet 3. § b) pontja. Hatálytalan 2021.01.01.
[76] Beiktatta a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 13. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[77] Beiktatta a 252/2003. (XII. 23.) Korm. rendelet 13. § - a. Hatályos 2004.01.01.
[78] Módosította a 287/2018. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése (ld. 3. melléklet 1. pont). Hatályos 2019.01.01.
[79] Megállapította a 287/2018. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. § (3) bekezdése (ld. 3. melléklet 2. pont). Hatályos 2019.01.01.
[80] Beiktatta a 313/2020. (VI. 30.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése.(lásd 2. melléklet) Hatályos 2021.01.01.