Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

22/2004. (II. 27.) FVM rendelet

a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzéséről, az ellenük való védekezésről, illetve leküzdésükről szóló 69/2003. (VI. 25.) FVM rendelet módosításáról

Az állategészségügyről szóló 1995. évi XCI. törvény 45. §-ának 11. pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzéséről, az ellenük való védekezésről, illetve leküzdésükről szóló 69/2003. (VI. 25.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ez a rendelet meghatározza az állatokban előforduló fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (transzmissibilis spongiform encephalopathia) megelőzésére, az ellenük való védekezésre, illetve leküzdésükre vonatkozó szabályokat. Ennek megfelelően e betegségekre fogékony bármely állatfaj egyedeinek tartása, takarmányozása és tenyésztése, valamint az ilyen állatokból származó termékek előállítása és forgalmazása során e rendeletben foglaltakat az egyes állatfajokra meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni. Az állatok takarmányozására vonatkozó szabályokat a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzése érdekében az e betegségek iránt nem fogékony fajok esetében is be kell tartani."

2. §

Az R. 11. §-a (7) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(7) Az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet az alábbiak szerint vesz részt a keresztszennyeződések megelőzését szolgáló laboratóriumi vizsgálatok végrehajtásában:]

"a) fő feladata a takarmányfelügyelő, illetve a hatósági állatorvos által vett mintából tiltott alkotórészek (csontdarabkák, izomrostok stb.) jelenlétét kimutatni vagy kizárni a Magyar Takarmánykódex kötelező előírásairól szóló 44/2003. (IV. 26.) FVM rendelet 10. számú mellékletének I. fejezete szerinti fénymikroszkópos módszer (a továbbiakban: mikroszkópos módszer) segítségével;"

3. §

Az R. 19. §-a és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Bejelentési és nyilvántartási kötelezettség

19. § (1) Az állattartó, illetve az állatok felvásárlásával foglalkozó személy az Áeü. 5. §-a (1) bekezdésének c) és e) pontjaiban foglaltak végrehajtása során köteles:

a) a TSE gyanúját az állatorvosnak haladéktalanul bejelenteni, ha a tulajdonát képező vagy az általa gondozott, illetve szállított állat idegrendszeri tüneteket, viselkedészavart, illetve az idegrendszer bántalmazottságával összefüggésbe hozható fokozatosan súlyosbodó kondícióromlást mutat;

b) a szarvasmarha, juh vagy kecske elhullását - tekintet nélkül az elhullás előtt tapasztalt tünetekre - haladéktalanul jelenteni az állatorvosnak;

c) az állatorvos rendelkezéseinek megfelelően eljárni és munkáját mindenben elősegíteni, valamint az elrendelt intézkedéseket és beavatkozásokat tűrni.

(2) Az az állattartó, aki legalább

a) 20 olyan szarvasmarhát tart, amely a 24 hónapos kort elérte vagy meghaladta,

b) 50 olyan juhot vagy kecskét tart, amely a 18 hónapos kort elérte vagy meghaladta,

köteles a 2. számú melléklet C) Fejezetében meghatározottaknak megfelelő, folyamatos nyilvántartást vezetni, és azt az állategészségügyi hatóság kérésére bemutatni."

4. §

Az R. 32. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A kizárólag területi illetékességgel működő állategészségügyi intézetek megnevezését a 10. számú melléklet A) Fejezete II. pontja sorolja fel."

5. §

Az R. 33. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az intézet az általa végzett TSE-re irányuló vizsgálatokról havonta, de legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig köteles a minisztériumnak és az állat származási állománya szerint illetékes állomásnak összesített jelentést küldeni, a minisztérium által előírt szempontok szerint."

6. §

Az R. 3. számú melléklete első bekezdésének 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E melléklet szerint:]

"4. Állateledel: kutyák, macskák vagy egyéb kedvtelésből tartott állatok etetésére szolgáló takarmány, amelyet, vagy amelynek állati eredetű alapanyagát, az állati hulladékok kezelésére vonatkozó külön jogszabály szerint állítottak elő."

7. §

Az R. 3. számú melléklete 2.2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a 3. számú melléklet a következő 2.2.1. ponttal egészül ki:

"2.2. A nem kérődző élelmiszer-termelő állatokkal is tilos feldolgozott állati eredetű fehérjét, illetve állati eredetű fehérje tartalmú takarmányt feletetni, kivéve a hallisztet, a bevonó anyagként használt nem kérődző eredetű alapanyagból készült zselatint, a csont eredetű diKálcium-és triKálciumfoszfátot (a továbbiakban együtt: diKálcium-foszfát), a hidrolizált fehérjét, valamint a kérődzők esetében is engedélyezett tejet, tejtermékeket, a tojást és tojásból készült termékeket. A halakkal azonban feletethető még a nem kérődző állatok véréből előállított vérliszt és egyéb vértermék is, ha azokat az állati hulladékok kezelésére vonatkozó külön rendeletben foglaltaknak megfelelően állítottak elő, továbbá ha a 2.2.1. pontban előírtak teljesülnek.

2.2.1. Halakkal feletethető vérliszt és egyéb vértermék alapanyagául csak olyan nem kérődző eredetű vér szolgálhat, amely olyan vágóhídról származik, ahol kérődző állatokat nem vágnak, vagy ahol a kérődző és nem kérődző állatok vágása térben elkülönül. A nem kérődző állatok vérének gyűjtését, tárolását, szállítását, illetve esetleges csomagolását, valamint a vérliszt és egyéb vértermék előállítását, tárolását és szállítását a kérődző állatok vérétől elkülönítve kell végezni, továbbá a nem kérődző állatok véréből rendszeresen mintát kell venni a kérődző állatok vére esetleges jelenlétének kimutatására. A nem kérődző eredetű vérliszt vagy vértermék előállítása csak olyan üzemben történhet, ahol kérődző állat vérét nem dolgozzák fel, kivéve, ha a nem kérődző állat vérének feldolgozása - beleértve az alapanyagok beszállítását és tárolását, illetve a késztermékek tárolását, csomagolását és kiszállítását is - fizikailag elkülönül a kérődző állat vérének feldolgozásától. Ha az üzemben kérődző állat vérét is feldolgozzák, akkor a vérlisztet és az egyéb vérterméket rendszeres laboratóriumi vizsgálatnak kell alávetni a kérődző eredetű fehérjék esetleges jelenlétének kimutatására. A nem kérődző eredetű vérlisztet és egyéb vérterméket csak olyan takarmány-előállító üzemben lehet a halaknak szánt takarmányok gyártása során felhasználni, ahol ezt az illetékes állomás engedélyezte. Az állomás az engedélyt akkor adja meg, ha az üzemben egyéb élelmiszer-termelő állatnak nem gyártanak takarmányt. A nem kérődző eredetű vérlisztet vagy egyéb vérterméket tartalmazó, halaknak szánt takarmány csomagolásán fel kell tüntetni, hogy "vérterméket tartalmaz - kizárólag halak takarmányozására." Az ilyen vérlisztet, vérterméket tartalmazó takarmányt csak olyan telepen lehet felhasználni, ahol halakon kívül más élelmiszer-termelő állatot nem tartanak."

8. §

Az R. 3. számú mellékletének 2.8.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.8.3. Az előállító köteles a kérődzőknek szánt takarmányból rendszeresen, de legalább kéthetenkénti gyakorisággal mintát venni, és azt saját költségére laboratóriumi vizsgálatnak alávetni, annak megállapítására, hogy az nem tartalmaz tiltott állati eredetű fehérjét. A megmintázott tétel csak akkor hozható forgalomba, illetve használható fel saját célra, ha a tételből vett minta vizsgálati eredménye a tiltott állati eredetű fehérje jelenlétét kizárja. A vizsgálatok során a 2.10. pontban meghatározott módszerek egyikét kell alkalmazni, de halliszt jelenlétének kizárására csak a mikroszkópos vizsgálat vagy a minisztérium által jóváhagyott egyéb alkalmas módszer fogadható el."

9. §

Az R. 3. számú mellékletének 2.10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.10. Az állomásnak szúrópróbaszerű laboratóriumi vizsgálatokkal kell ellenőriznie az élelmiszer-termelő állatoknak szánt takarmány-alapanyagokat, koncentrátumokat és takarmánykeverékeket a feldolgozott állati eredetű fehérjék esetleges jelenlétének kimutatása, illetve kizárása céljából, kivéve az importált hallisztet, amelyre a 2.20. pontban foglaltak az irányadók. A takarmány-előállító üzemekben, takarmányforgalmazóknál az állomás éves mintavételi terve alapján a takarmányfelügyelő, illetve a hatósági állatorvos mintát vesz, különösen az olyan üzemek esetében, ahol az állomás engedélyével kérődzőknek szánt és hallisztet, csonteredetű diKálcium-foszfátot vagy hidrolizált fehérjét tartalmazó takarmányt egyaránt gyártanak. A mintavételt úgy kell ütemezni, hogy az véletlenszerűen és ne előre kiszámítható módon történjen. A takarmány-előállító üzemben megmintázott tétel addig nem szállítható el, illetve nem használható fel, amíg a tiltott állati eredetű fehérje jelenléte a laboratóriumi vizsgálat alapján ki nem zárható. Az állattartó telepeken mintát kell venni, ha felmerül annak gyanúja, hogy a feldolgozott állati eredetű fehérjék takarmányozási célú felhasználására vonatkozó tilalmat megszegik, vagy a takarmány keresztszennyeződése következik be. A vizsgálatokat ELISA, mikroszkópos vagy szükség esetén egyéb alkalmas - a minisztérium által jóváhagyott - vizsgálati módszerrel kell végrehajtani. Az ELISA és a mikroszkópos módszert közel azonos gyakorisággal kell alkalmazni. Mindkét módszer egyidejű alkalmazásának ugyanazon tétel esetében csak kérődző állatoknak szánt takarmány vizsgálata során van helye. Halliszt esetleges jelenlétének kizárására a mikroszkópos módszert vagy a minisztérium által jóváhagyott egyéb alkalmas eljárást kell alkalmazni."

10. §

Az R. 3. számú mellékletének 2.12. és 2.13. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"2.12. Halliszt, csonteredetű diKálcium-foszfát, hidrolizált fehérje, a halaknak szánt vérliszt vagy egyéb vértermék (beleértve ezek alapanyagát, a vért is), valamint nem élelmiszer-termelő állatoknak szánt állati eredetű fehérje szállítására használt járművön más takarmány, illetve takarmány-alapanyag egyidejűleg nem szállítható. A szállítás előtt és után a járművet - tisztítószer felhasználásával - ki kell takarítani. A jármű üzemeltetője a használat előtt ennek megtörténtét köteles ellenőrizni. A takarítás megtörténtét és annak ellenőrzését a jármű üzemeltetőjének igazolnia kell, és a dokumentációt a takarmányfelügyelőnek vagy a hatósági állatorvosnak kérésére be kell mutatni.

2.13. A 2.12. pontban foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell a hallisztet, hidrolizált fehérjét, a halaknak szánt vérlisztet vagy egyéb vérterméket, valamint a nem élelmiszer-termelő állatoknak szánt állati eredetű fehérjét tartalmazó ömlesztett takarmányokra is."

11. §

Az R. 3. számú mellékletének 2.20. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.20. Minden egyes tétel importált hallisztet laboratóriumi vizsgálatnak kell alávetni az egyéb feldolgozott állati eredetű fehérjék jelenlétének kizárása céljából. A vizsgálatokat ELISA vagy mikroszkópos módszerrel kell végrehajtani, figyelemmel e módszerek közel azonos gyakoriságú alkalmazására. A vizsgálati eredmények statisztikai elemzése alapján a minisztérium dönthet úgy is, hogy az egyik módszert előnyben részesíti a másikkal szemben. A tétel addig nem szállítható el, illetve élelmiszer-termelő állat takarmányozására nem használható fel, amíg az egyéb feldolgozott állati eredetű fehérjék jelenléte a vizsgálat alapján ki nem zárható. A mintavételről az első tárolás helye szerint illetékes állomás intézkedik, a vizsgálatok költségét a halliszt tulajdonosa viseli. A kedvezőtlen vizsgálati eredmény miatt zárolt tétel nem élelmiszer-termelő állatok takarmányozására való felhasználására az állomás engedélyt adhat."

12. §

Az R. 3. számú mellékletének 2.22. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.22. A takarmány-előállító által csomagolt, közvetlen felhasználásra szánt állateledel behozatala, illetve kivitele esetén nem kell alkalmazni a 2.16., 2.18. és 2.21. pontokban foglaltakat. Import esetén a terméknek olyan üzemből kell származnia, amelyik rendelkezik az exportáló ország állategészségügyi hatósága állateledel gyártására vonatkozó jóváhagyásával."

13. §

Az R. 4. számú mellékletének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. A következő állati szervek, illetve testrészek SRM-nek minősülnek:

a) szarvasmarha esetében

- a 12 hónaposnál idősebb korú egyed koponyája az állkapocs nélkül, beleértve az agyat és a szemeket,

- a 12 hónaposnál idősebb korú egyed gerincoszlopa (kivéve a farkcsigolyákat, az ágyékcsigolyák és a hátcsigolyák harántnyúlványait, valamint a keresztcsont szárnyát), beleértve azonban a dorsalis gyökér idegdúcot és a gerincvelőt,

- a belek (az epésbéltől a végbélig), a bélfodor és a mandulák tekintet nélkül az állat korára;

b) juh és kecske esetében

- a koponya, beleértve az agyat, szemeket és a mandulákat is, a 12 hónaposnál idősebb korú, illetve olyan egyedek esetén, amelyek állandó metszőfoga áttört az ínyen,

- a gerincvelő a 12 hónaposnál idősebb korú, illetve olyan egyedek esetén, amelyek állandó metszőfoga áttört az ínyen,

- a lép és a csípőbél, tekintet nélkül az állat korára."

14. §

Az R. 4. számú melléklete a következő 17. ponttal egészül ki:

"17. Az adott területre teljes körű ártalmatlanítási kötelezettséget vállalt állati hulladék-feldolgozó üzem, valamint az SRM feldolgozására kijelölt állati hulladék-feldolgozó üzem köteles a begyűjtött, illetve feldolgozott SRM-ről, beleértve az ilyen anyagot tartalmazó szarvasmarha, juh és kecske hullákat is, a készenléti tervben meghatározott szempontok szerinti nyilvántartást vezetni, és az általa nyilvántartott adatokról a minisztériumot, illetve a területileg illetékes állomást azok kérésére tájékoztatni. A nyilvántartást és ezzel együtt a vágóhídról beszállított SRM-et kísérő - külön jogszabály szerinti - állatorvosi igazolások egy példányát legalább három évig meg kell őrizni."

15. §

Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a Megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Közösségek következő jogszabályaival részben összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

a) a Bizottság 1139/2003/EK rendelete a 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ellenőrző programok és különleges fertőzési veszélyt jelentő anyagok tekintetében történő módosításáról,

b) a Bizottság 1234/2003/EK rendelete a 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I., IV. és XI. mellékletének, valamint az 1326/2001/EK rendeletnek a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak és az állatok takarmányozása tekintetében történő módosításáról.

16. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter