Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

85/2004. (X. 1.) ESZCSM rendelet

az egészségügyi intézményekben keletkező hulladék kezeléséről szóló 1/2002. (I. 11.) EüM rendelet módosításáról

A hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 59. §-a (3) bekezdésének ba) és bb) pontja szerinti felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

Az egészségügyi intézményekben keletkező hulladékok kezeléséről szóló 1/2002. (I. 11.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és egyidejűleg a jelenlegi (4) bekezdés számozása (5) bekezdésre változik:

"(4) A 18 01 01 kódszámú hulladékká vált nem használt éles, hegyes eszközöket elkülönítetten, eredeti bontatlan csomagolásban, illetve szilárd falú, szúrásálló edényzet-ben kell gyűjteni, és azt megfelelő engedéllyel rendelkező szervezetnek hasznosításra kell átadni."

2. §

Az R. 5. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 2. § c) pontja szerinti hulladék fertőtlenítésekor hőhatáson alapuló eljárás, továbbá az Országos Környezet- és Vízügyi Főfelügyelőség által a külön jogszabály szerint alkalmazás céljából minősített technológia alkalmazható. A hővel történő fertőtlenítés követelményeit a 3. számú melléklet 1. pontja, a fertőtlenítőszerrel történő fertőtlenítés követelményeit a 3. számú melléklet 2. pontja tartalmazza."

3. §

Az R. 3. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.

4. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 2. §-ának c) pontjában a "18 01 03 kódszámú hulladékok" szövegrészhelyébe a "18 01 03 kódszámú veszélyes hulladékok" szövegrész, 4. §-a (3) bekezdésének a) pontjában az "éles eszközöket" szövegrész helyébe az "éles, hegyes eszközöket" szövegrész, az 5. §-ának (2) bekezdésében a "2. pontjában" szövegrész helyébe a "3. pontjában" szövegrész és (3) bekezdésében a "3. pontja szerinti bio-indikátorokkal" szövegrész helyébe "4., illetve 5. pontja szerint" szövegrész, az 1. számú mellékletben a Kitöltési útmutató 1.8. sorában a "300kg/év" szövegrész helyébe a "200kg/év" szövegrész lép.

Dr. Kökény Mihály s. k.,

egészségügyi, szociális és családügyi miniszter

Melléklet a 85/2004. (X. 1.) ESZCSM rendelethez

[3. számú melléklet az 1/2002. (I. 11.) EüM rendelethez]

Hulladékfertőtlenítés

1. A hővel történő fertőtlenítő eljárás követelményei

a) A hulladéktömeg külső és belső felületén, a hulladék minden egyes pontján biztosítani kell a hőhatás érvényesülését.

b) A fertőtlenítő eljárások paramétereit a fertőző hulladékok esetében csoportonként kell meghatározni.

c) A fertőző hulladékot a fertőtlenítés előtt nem szabad válogatni, átönteni, tömöríteni vagy más módon előkezelni.

d) A fertőző hulladékok szükség esetén történő aprítása, a tárolóedényzet nyitása, a fertőtlenítés előtt csak akkor lehetséges, ha az aprítást a fertőtlenítéssel együtt zárt rendszerben végzik.

e) A tárolóedényzet csak akkor lehet hermetikusan lezárt, ha az vizes oldatot tartalmaz, vagy a hulladék legalább 20% nedvességtartalommal rendelkezik.

f) A hőenergiával (túlnyomásos telített vízgőzzel) történő termodezinfekciós eljárás alkalmazása során a rakományban (a fertőtlenítő berendezésben elhelyezett összes hulladék) kialakuló hőmérsékletet (ún. maghőmérséklet kialakulását), az ún. hőmérséklet-kiegyenlítődési időt, valamint a fertőtlenítési ciklus utolsó részidejét jelentő, ún. lehűlési időt a hulladék jellegének megfelelően kell meghatározni, és a folyamat során regisztrálni.

g) Amennyiben az f) pontban leírt eljárással ártalmatlanítanak, a csomagolóanyagnak lehetővé kell tenni a telített, túlnyomásos vízgőznek a hulladékba való behatolását és a levegő vákuummal történő eltávolítását.

h) A fertőtlenítési ciklus végén a rakomány és a fertőtlenítő berendezés egyes szerkezeti elemei nem tartalmazhatnak fertőzőképes mikroorganizmusokat.

2. A fertőtlenítőszerrel történő fertőtlenítő eljárás követelményei

a) A hulladéktömeg külső és belső felületén, a hulladék minden egyes pontján biztosítani kell a fertőtlenítő hatás érvényesülését.

b) A fertőtlenítő eljárások paramétereit a fertőző hulladékok esetében csoportonként kell meghatározni.

c) A fertőző hulladékot a fertőtlenítés előtt nem szabad válogatni, átönteni, tömöríteni vagy más módon előkezelni.

d) A fertőző hulladékok szükség esetén történő aprítása, a tárolóedényzet nyitása, a fertőtlenítés előtt csak akkor lehetséges, ha az aprítást a fertőtlenítéssel együtt zárt rendszerben végzik.

e) A fertőtlenítő szerek hatékonyságát és behatási idejét legalább 2,5 x 10E5 TKE (telepképző egység) /ml tenyészeteken kell bevizsgálni az alábbi mikroorganizmus teszt törzseken:

Staphylococcus aureusATCC 6538 (DSM 799)
Enterococcus faeciumATCC 6057 (DSM 2146)
Enterococcus hiraeATCC 10541 (DSM 3320)
Escherichia coli K1 2NCTC 10538
Proteus mirabilisATCC 14153 (DSM 788)
Pseudomonas aeruginosaATCC 15442 (DSM 939)
Mycobacterium terraeATCC 15755 (DSM 43227)
Mycobacterium aviumATCC 15769 (DSM 44157)
Candida albicansATCC 10231 (DSM 1386)
Aspergillus nigerATCC 16404 (DSM 1988)
Trichophyton mentagrophytesATCC 9533 (DSM 4870)

A fertőtlenítőszerekkel kapcsolatos további kérdéseket a "Biocid termékek előállításának és forgalomba hozatalának feltételeiről" kiadott 38/2003. (VII. 7.) ESZCSM-FVM-KvVM együttes rendelet előírásai szabályozzák.

f) A fertőtlenítési ciklus végén a rakomány és a fertőtlenítő berendezés egyes szerkezeti elemei nem tartalmazhatnak fertőzőképes mikroorganizmusokat.

3. A hulladékgyűjtő, hulladékszállító eszközök fertőtlenítése

a) A fertőző hulladékok elsődleges gyűjtőeszközei egyszerhasználatosak, nem nyithatók ki, azokat a hulladékkal együtt kell fertőtleníteni, ártalmatlanítani.

b) A többszöri használatra készült hulladékgyűjtőket, hulladékszállító eszközöket (badellák, konténerek, műanyag gyűjtők stb.) kiürítés után tisztítani és fertőtleníteni kell. Az edények tisztításánál és fertőtlenítésénél felhasznált folyadékot szennyvízként kell kezelni.

c) A hulladékgyűjtők, hulladékszállító eszközök fertőtlenítésére csak az erre a célra engedélyezett fertőtlenítő- és egyfázisos felületfertőtlenítő, tisztítószereket lehet alkalmazni, az adott szerre megadott koncentráció és expozíciós idő mellett.

d) A hulladéktároló/szállító eszközök fertőtlenítésére alkalmazható eljárások:

- A lemosással történő fertőtlenítés során erre alkalmas eszközzel (mop, textília stb.) a fertőtlenítőszert a kezelendő felületre rá kell vinni, majd a felületeket lemosva az oldatokat - a fertőtlenítőszer behatási idejének figyelembevételével - hagyni kell a felületekre száradni. Különösen ügyelni kell arra, hogy a nehezen hozzáférhető helyekre (rések, szögletek stb.) is eljusson a fertőtlenítő oldat.

- Permetezéssel történő fertőtlenítés során a fertőtlenítő oldatot nagy nyomású, mechanikus porlasztóval (pl. permetezőgép) juttatjuk a fertőtlenítendő felületre, majd hagyjuk a felületre száradni a fertőtlenítőszer előírt behatási idejének figyelembevételével. A szállítóeszközök fertőtlenítésére megfelelő személyzetet és hideg-meleg folyóvízzel ellátott helyet kell biztosítani.

- Gőzzel történő fertőtlenítés esetén - a hulladék eltávolítása után - a hulladéktároló edényzetet túlnyomásos, magas hőmérsékletű vízgőz (ún. gőzborotva) fertőtleníti.

4. A hőhatáson alapuló fertőtlenítő berendezések hatásfokának mikrobiológiai ellenőrzése

A hulladékfertőtlenítő gép mikrobiológiai fertőtlenítő hatékonyságát erre a célra kifejlesztett, engedélyezett bakteriológiai spórakészítményekkel (bioindikátorokkal) kell ellenőrizni.

a) A 105 °C-on üzemelő fertőtlenítő berendezéshez a következő bioindikátort kell alkalmazni: Bacillus subtilis ATCC 6051 baktériumtörzsből előállított spórák -2,5 x 10 E5 spóra/bioindikátor.

b) A 134 °C-on üzemelő fertőtlenítő berendezéshez az alábbi indikátort kell alkalmazni: Bacillus stearothermo-phylus ATCC 7953 baktériumtörzsből előállított spórák -2,5 x 10 E5 spóra/bioindikátor.

c) Az ellenőrzéshez alkalmazandó indikátorok száma: 10 bioindikátor/m3.

d) A berendezés fertőtlenítő hatásának vizsgálatára vonatkozó jegyzőkönyvben a következő pontokban szereplő adatokat kell rögzíteni:

- a berendezés gyártója, típusa, gyártási száma,

- a berendezés telepítésének helye, üzemeltetője,

- a berendezés vizsgálatának módja,

- a vizsgálóeljárás leírása,

- a fertőtlenítendő hulladékrakomány berakásának módja, mennyisége, a thermoelemek elosztása a berendezés munkaterében,

- a fertőtlenítés és üzemeltetés paraméterei,

- a mikrobiológiai ellenőrzés eredményei, beleértve a bioindikátorok rezisztenciájának meghatározását,

- az alkalmazott bioindikátorok gyártója, sorszáma, lejárati dátuma és csomagolásának módja.

e) A berendezés vizsgálatát a következő mintarakományokkal kell elvégezni:

- porózus tulajdonságú, cellulóz alapú anyag,

- üreges tárgyak,

- folyékony anyagok (műanyag zsákok, egyenként 500 ml vízzel feltöltve) .

5. A fertőtlenítőszerrel történő kezelésen alapuló fertőtlenítő berendezések hatásfokának mikrobiológiai ellenőrzése

A hulladékfertőtlenítő gép mikrobiológiai fertőtlenítő hatékonyságát három egymást követő alkalommal a fertőtlenített rakományból a kezelési ciklust követően vett minta mikrobiológiai vizsgálatával kell ellenőrizni.

A berendezés fertőtlenítő hatásának vizsgálatára vonatkozó jegyzőkönyvben a következő pontokban szereplő adatokat kell rögzíteni:

- a berendezés gyártója, típusa, gyártási száma,

- a berendezés telepítésének helye, üzemeltetője,

- az alkalmazott fertőtlenítőszer neve, hatóanyaga(i),

- a berendezés vizsgálatának módja,

- a vizsgálóeljárás leírása,

- a fertőtlenítendő hulladékrakomány berakásának módja, mennyisége, elosztása a berendezés munkaterében,

- a fertőtlenítés és üzemeltetés paraméterei,

- a mikrobiológiai ellenőrzés eredményei.

Tartalomjegyzék