88/2004. (VI. 19.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet
a gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet módosításáról
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. §-a (3) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:
1. §
(1) A gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának nd) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"nd) alkalmas a felülvizsgálat befejezése után a mérési jegyzőkönyv (tanúsítvány) nyomtatására, továbbá a jármű megfelelőségének automatikus értékelésére; a jegyzőkönyv adatainak memóriában való tárolására, továbbá ezen adatok időszakonkénti Interneten történő továbbítására."
(2) Az R. 2. §-ának r) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"r) OBD kiolvasó: a diagnosztikai csatlakozón keresztül a jármű fedélzeti diagnosztikai rendszeréhez csatlakoztatható, azzal kommunikálni képes berendezés, amelyen keresztül a felülvizsgálat előírt adatai és egyes szabványos hibakódok megjeleníthetők."
2. §
Az R. 4-5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) A gépkocsi az első hazai, illetve ismételt forgalomba helyezése, típusazonos motorcsere, valamint hatósági alvázszámmal való ellátása napjától számított 15 nap elteltével a közúti forgalomban csak érvényes igazolólappal vehet részt.
(2) Minden soron következő környezetvédelmi felülvizsgálat időpontját, a 9. § (1) bekezdése szerinti igazolólap és a 9. § (2) bekezdése szerinti plakett érvényességi határidejét az elvégzett felülvizsgálat dátumától számítva
a) hagyományos Otto-motoros, szabályozatlan keverékképzésű katalizátoros gépkocsi, valamint a b) és c) pont hatálya alá nem tartozó dízelmotoros gépkocsi esetében egy évben;
b) szabályozott keverékképzésű, katalizátoros gépkocsi -, és legalább az ENSZ EGB 83.02./C, illetve 49.02./B vagy az azoknál szigorúbb, továbbá az azokkal külön jogszabály szerint egyenértékű előírásokat kielégítő dízelmotoros gépkocsi esetében - a külön jogszabályban meghatározott közúti közlekedési szolgáltatásokhoz használt gépkocsi kivételével - a gépkocsi első használatbavételének évét követő
ba) 6 naptári éven belül két évben,
bb) 6 naptári éven túl egy évben;
c) a külön jogszabályban meghatározott közúti közlekedési szolgáltatásokhoz használt szabályozott keverékképzésű, katalizátoros-, és legalább az ENSZ EGB 83.02./C, illetve 49.02./B vagy az azoknál szigorúbb, továbbá az azokkal külön jogszabály szerint egyenértékű előírásokat kielégítő dízelmotoros gépkocsi a gépkocsi első használatbavételének évét követő
ca) 4 naptári éven belül két évben,
cb) 4 naptári éven túl egy évben;
d) egyéb üzemű gépkocsi esetében a beépített belső égésű motor, a használati mód és az első használatbavétel évét követően eltelt idő szerint, az a)-c) pontok alapján kell meghatározni.
(3) A 10. § (2) bekezdése szerinti, vagy az igazolólap érvényességének a 11. § (5)-(7) bekezdéseiben meghatározott korlátozása miatt szükséges soron kívüli környezetvédelmi felülvizsgálatot követő felülvizsgálat időpontját a (2) bekezdés alapján kell meghatározni.
5. § (1) A környezetvédelmi felülvizsgálat tartalmát 2005. június 30-ig
a) a 4. § (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott gépkocsira az 1. számú és a motor működési módjától függően a 2. számú, illetve 4. számú melléklet,
b) a 4. § (2) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott gépkocsira az 1. számú és a motor működési módjától, valamint emisszió szabályozó és ellenőrző rendszerétől függően a 3., 4. és a 13. számú melléklet,
c) a 4. § (2) bekezdésének d) pontjában meghatározott gépkocsira a beépített belső égésű motortól és a használati módtól függően a 2-4. és a 13. számú melléklet, illetve a technológiai részletszabályok tekintetében a Közlekedési Főfelügyelet (a továbbiakban: KFF) szabályzata írja elő.
(2) A környezetvédelmi felülvizsgálat tartalmát 2005. július 1-jétől a 4. § (2) bekezdés a)-c) pontjai szerinti gépkocsira a motor működési módjától, valamint emisszió szabályozó és ellenőrző rendszerétől függően a 14. számú melléklet írja elő. A 4. § (2) bekezdés d) pontja szerinti gépkocsi esetében az alkalmazandó módszert a beépített belső égésű motortól és a használati módtól függően kell meghatározni, a technológiai részletszabályokat a Közlekedési Főfelügyelet szabályzatában írja elő.
(3) Márkaszerviz által értékesített új gépkocsi esetén a jármű az (1), illetve (2) bekezdés rendelkezéseitől eltérően az azokban előírt mérések végrehajtása nélkül is megfelelőnek minősíthető, és kiadható a környezetvédelmi igazolólap és a plakett, ha a gépkocsi jellemzői a gyártó által meghatározott valamennyi átadási, műszaki és minőségi követelménynek megfelelnek.
(4) A környezetvédelmi felülvizsgálat módszereinek fejlesztése, a technikai fejlődés által lehetővé váló új vizsgálati eljárások üzemi kísérletben történő kipróbálása érdekében a KFF, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (a továbbiakban: GKM) egyetértésével - a feljogosított felülvizsgáló, és cégbírósági bejegyzése szerint kutatásfejlesztési tevékenységet is folytató szervezet kérelmére -az (1), illetve (2) bekezdésben előírtaktól eltérő, azokkal legalább egyenértékűnek ítélt módszer alkalmazását is engedélyezheti, legfeljebb 2 év időtartamra. Az engedélyt indokolt esetben a KFF megújíthatja."
3. §
Az R. 6. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
" (3) A környezetvédelmi felülvizsgálat során a kipufogógáz szennyezőanyag tartalmának megengedett mértékére, illetve a füstölésre, a szabályozott keverékképzésű motorok légviszonyára, a motorolaj hőmérsékletére, az alapjárati és emelt üresjárati fordulatszámra, a kondicionálási követelményekre vonatkozó követelmény a 2-4. és a 13. számú melléklet, illetve 2005. július 1-jétől a 14. számú melléklet szerint gyári adat hiányában alkalmazandó érték, ha a felülvizsgáló rendelkezésére álló, az (1) bekezdés szerinti jóváhagyott adatbázis, és a KFF (2) bekezdés szerinti közleménye az adott típusra (kivitelre, változatra), illetve valamelyik szennyezőanyagra vagy a légviszonyra vonatkozóan nem tartalmaz adatot, vagy a gépkocsit utólag katalizátorral szerelték fel (nem gyári kivitel).
(4) A motor normális működése mellett elérhető legalacsonyabb kibocsátási szintre kell beszabályozni, és az így elért értékkel megfelelőnek kell minősíteni az 1969. július 1-je előtt gyártott négyütemű Otto-rendszerű motorral meghajtott gépkocsit."
4. §
Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép.
"7. § (1) A környezetvédelmi felülvizsgálatot a területi közlekedési felügyelet által kijelölt, a felülvizsgálat végzésére feljogosított gépjárműfenntartó gazdálkodó szervezet (a továbbiakban: felülvizsgáló szervezet) végezheti, amennyiben a 11. számú mellékletben foglalt feltételeket teljesíti és
a) megfelel a gépjárműfenntartó szervezetre vonatkozó külön jogszabályban meghatározott feltételeknek,
b) rendelkezik a 4. § (2) bekezdés a)-d) pontja szerinti gépkocsi kategória környezetvédelmi felülvizsgálatához szükséges, a gyártó vagy a vezérképviselet, illetve e rendelet szerint meghatározott vizsgálati célra alkalmas eszközökkel és technológiákkal, illetve a hozzájuk tartozó adatokkal és technológiai információkkal, a tevékenységhez szükséges gyári adatokkal vagy a KFF által jóváhagyott adatbázisok egyikével,
c) 2004. szeptember 30. után a felülvizsgáló szervezetnél a felülvizsgálatot végző szakemberek (tanúsítványadók) a területi közlekedési felügyelet felszólítása alapján részt vesznek a KFF által felhatalmazott szervezet által végzett, a vizsgálandó gépkocsi kategória mindenkori technikai színvonalának megfelelő képzésen (10. számú melléklet) és a KFF ütemezésével sikeres vizsgát tesznek, illetve a továbbképzést a későbbiekben háromévenként megismétlik,
d) 2005. június 30. után rendelkezik "Rendszeres Környezetvédelmi Felülvizsgálatra Alkalmas" minősítésű gázelemző és/vagy fustölésmérő mérőműszerrel, illetve mérőrendszerrel, (a továbbiakban: RKFA rendszer). Az RKFA rendszerrel szembeni részletes követelményeket a 14. számú melléklet tartalmazza.
(2) A felülvizsgálathoz előírt feltételek teljesítése esetén a kijelölés (feljogosítás) nem tagadható meg.
(3) A tanúsítványadónak jelentkezők alkalmazásának 2005. január l-jétől feltétele az (1) bekezdés c) pontja szerinti sikeres vizsga."
5. §
(1) Az R. 8. §-a (1)-(2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"8. § (1) A gyártó, illetve a gyártó képviselőjének kérelmére, a gazdasági és közlekedési miniszter által kijelölt szakértő intézmény vizsgálata alapján a 14. számú mellékletben meghatározott követelményeket kielégítő, és legalább egy mérési programra alkalmas mérőrendszert (a továbbiakban: műszeregység) a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) minősíti "Rendszeres Környezetvédelmi Felülvizsgálatra Alkalmas"-nak (a továbbiakban: RKFA).
(2) Műszer, illetve műszeregység típusok RKFA minősítését, valamint a már minősített műszeregység típus működését érintő bármilyen változtatást (módosítást, részleges továbbfejlesztést stb.) követő ismételt minősítését a műszeregység gyártójának vagy az Európai Unió valamelyik tagállamában letelepedett meghatalmazott képviselőjének kell kérelmeznie. Amennyiben korábban forgalmazott, már használatban lévő műszernek nincs hazai forgalmazója, vagy a gyártója megszűnt, a kérelmet a műszeregység tulajdonosa 2005. június 30-ig egyedileg is benyújthatja."
(2) Az R. 8. §-a (6) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
" (6) Az RKFA minősítésű műszerek, műszeregységek listáját (gyártó, gyártmány, típus) a KFF a GKM hivatalos lapjában teszi közzé, első ízben 2004. szeptember 30-ig. Az ezt követően minősített műszerekre, műszeregységekre vonatkozóan a KFF a minősítést követő 60 napon belül jelentet meg közleményt."
6. §
Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"9. § (1) A környezetvédelmi felülvizsgálaton megfelelt gépkocsihoz a felülvizsgáló szervezet
a) kiállítja a 8. számú mellékletben meghatározott tartalmú igazolólapot, és
b) felrögzíti a gépkocsi hátsó rendszámtáblájára a 9. számú mellékletben meghatározott plakettet.
(2) Az igazolólap hatósági engedélynek minősül. Az elveszett, eltulajdonított vagy megsemmisült igazolólap helyett másolat nem állítható ki. Az igazolólap pótlására újabb felülvizsgálatot kell végezni. A plakett az igazolólappal összhangban jelzi a környezetvédelmi felülvizsgálat érvényességét, és színével elősegíti a hatóságok által rendkívüli légszennyezettség esetén teendő intézkedések végrehajtását. Amennyiben a plakett megsérült vagy azt jogosulatlanul eltávolították, a gépkocsi tulajdonosa, illetve üzembentartója azt köteles 15 napon belül pótolni.
(3) Az igazolólap vagy a plakett megsérülése, rongálódása, a plakett jogosulatlan eltávolítása esetén, valamint a gépkocsi hatósági alvázszámmal történt ellátása esetén a régi, érvényes, de még olvasható igazolólap adatai alapján - az érvényességi idő meghagyásával - bármely felülvizsgáló szervezet, vagy a területi közlekedési felügyelet az eredeti igazolólap elvétele mellett, mérés nélkül új igazolólapot ad ki és új plakettet helyez fel.
(4) A rendszám jogszerű megváltozása esetén,
a) amennyiben a gépkocsi igazolólapján a gépkocsi alvázszáma szerepel, az igazolólap a rajta feltüntetett időpontig továbbra is érvényes,
b) ha az igazolólapon a gépkocsi alvázszáma nem szerepel, a területi közlekedési felügyelet az érvényes igazolólap érvényességi idejének változatlanul hagyásával új igazolólapot ad ki és plakettet helyez fel.
(5) Az igazolólap és plakett (3) és (4) bekezdés szerinti cseréjének, felhelyezésének díját külön jogszabály határozza meg.
(6) A felülvizsgáló szervezet az igazolólap kiadásával, illetve annak megtagadásával összefüggő hatósági eljárásban az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései szerint jár el azzal, hogy a felülvizsgáló szervezet felettes szerve a területi közlekedési felügyelet."
7. §
Az R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
" (2) A gépkocsi motorjának cseréje, beleértve a típusazonos motorcserét is, valamint az emissziót befolyásoló részeinek átalakítása (pl. kettős üzemre átalakítás, utólagos katalizátor beépítés), valamint a szabályozott keverékképzésű gépkocsik esetében a katalizátor és a lambda-szonda cseréje esetén soron kívüli környezetvédelmi felülvizsgalatot kell elvégezni. A javítási technológiának a környezetvédelmi felülvizsgálatot is tartalmaznia kell, amelynek végrehajtásáért a javítást végző szervezet felelős."
8. §
(1) Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
" (2) A gépkocsi levegőszennyező hatásának a közúti forgalomban végzett ellenőrzése során a kipufogógáz szennyezőanyag-tartalmának megengedett mértéke a 2-4. és a 13. számú mellékletekben az adott gépkocsira gyári érték hiányában meghatározott határérték. Amennyiben az Igazolólapon szerepelő mért érték a 2-4. és a 13. számú mellékletekben, illetve 2005. június 30. után a 14. számú mellékletben meghatározottaknál magasabb, a közúti ellenőrzés során azt kell a határértéknek tekinteni."
(2) Az R. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
" (3) Ha az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során
a) a dízelmotoros gépkocsi füstölése olyan mértékű, hogy vélelmezhető, hogy a kipufogógáz szennyezőanyag-tartalma az előírtnál magasabb, akkor a területi közlekedési felügyelet eljárása során, illetve a rendőrhatóság jelzése alapján a gépkocsit 15 napos határidővel a környezetvédelmi jellemzők ellenőrzésére berendeli,
b) a zavarjelző (MIL) lámpa járó motor mellett hibát jelez, 2005. december 3 1-ig az ellenőrzést végző az Igazolólap "Érvényesség korlátozása" rovatába, amennyiben az még üres, "MIL" bejegyzést tesz. 2006. január 1-jétől, illetve ha az igazolólapon már szerepel MIL bejegyzés, akkor a területi közlekedési felügyelet eljárása során, illetve a rendőrhatóság jelzése alapján a gépkocsit 15 napos határidővel a környezetvédelmi jellemzők ellenőrzésére berendeli."
9. §
Az R. 14. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyúttal az R. 14. §-a kiegészül az alábbi új (6)-(8) bekezdéssel:
" (2) A 2004. július 1-je előtt kiadott igazolólapok a rajtuk feltüntetett időpontig érvényesek. A környezetvédelmi felülvizsgálat végzésére vonatkozó 2004. július 1-je előtti feljogosítások mindaddig érvényesek, amíg a felülvizsgáló szervezet és a tanúsítványadó az e rendeletben előírt feltételeket teljesíti.
(3) A 2004. július 1-jét megelőzően gyártott igazolólapok 2004. december 31-ig felhasználhatók.
(4) Az (5) bekezdésben foglalt kivételekkel 2005. július 1-jén lép hatályba a kétütemű motorral felszerelt gépkocsiknak a 2. számú melléklet 2.5. pont a) alpontjában, illetve 2005. július 1-jétől a 14. számú melléklet 3.2.1.5. pont A alpontjában meghatározott szénhidrogén (CH) határértéke.
(5) Amennyiben a kétütemű motorral ellátott gépkocsira vonatkozó tulajdonjog (üzemben tartói jog) 2004. július 15-ét megelőzően keletkezett, a környezetvédelmi felülvizsgálat során a 2005. július 1-je előtti követelményeket kell alkalmazni
a) a legfeljebb 5 személy szállítására alkalmas személygépkocsi esetében 2008. január 1-jéig, illetve
b) időhatárra tekintet nélkül minden, a fogyatékossággal élő személy szállítására szolgáló és külön jogszabály1 szerint a gépjárműadó alól mentes személygépkocsi esetén.
(6) Amennyiben a forgalmi engedély kiállítására 2004. július 14-ét követően került sor, a személygépkocsira vonatkozó tulajdonjog (üzemben tartói jog) keletkezésének időpontját külön okirattal kell igazolni.
(7) Az (5) bekezdés b) pontja akkor alkalmazható, ha a személygépkocsi tulajdonosa (üzembentartója) a külön jogszabályban meghatározott adómentességet tanúsító határozatot a felülvizsgálat során bemutatta.
(8) A kétütemű motoros gépkocsik szénhidrogén határértékének teljesülését első ízben a (4) bekezdés és az (5) bekezdés a) pontjában megjelölt határidőket követő környezetvédelmi felülvizsgálaton kell ellenőrizni."
10. §
(1) Az R. 2-4., és 11-12. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul.
(2) Az R. 8. számú mellékletének helyébe az e rendelet 2. számú melléklete lép.
(3) Az R. 10. számú mellékletének helyébe e rendelet 3.számú melléklete lép.
(4) Az R. e rendelet 4. számú mellékletével megállapított 14. számú melléklettel egészül ki.
11. §
(1) Ez a rendelet a (2) bekezdésben foglalt kivétellel 2004. július 1-jén lép hatályba.
(2) E rendelet 10. §-ának (4) bekezdése 2005. július 1-jén lép hatályba.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 6. §-ának (7) bekezdése, az R. 14. §-ának (5) bekezdése, az R. 5. számú mellékletének 2.3. pontja, az R. 6. számú mellékletének 4.2., 5. és 6. pontja, az R. 7. számú melléklete és az R. 13. számú mellékletének 1.4. pontja.
(4) Az R. 1-6. és 13. számú melléklete 2005. július 1-jén hatályát veszti.
Dr. Csillag István s. k.,
gazdasági és közlekedési miniszter
Dr. Lamperth Mónika s. k.,
belügyminiszter
Dr. Persányi Miklós s. k.,
környezetvédelmi és vízügyi miniszter
1. számú melléklet a 88/2004. (VI. 19.) GKM-BM-KvVM együttes rendelethez
1. Az R. 2. számú melléletének 1.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1.3. Négyütemű motoros gépkocsi vizsgálatához a rendelet 5. számú mellékletében foglaltaknak megfelelő gázelemző műszerek alkalmazhatók."
2. Az R. 3. számú mellékletének 1.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1.3. A melléklet hatálya alá tartozó gépkocsi környezetvédelmi felülvizsgálatához a rendelet 5. számú mellékletében foglaltaknak megfelelő gázelemző műszerek alkalmazhatók."
3. (1) Az R. 4. számú melléletének 1.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1.3. A melléklet hatálya alá tartozó gépkocsi környezetvédelmi felülvizsgálatához a rendelet 6. számú mellékletében foglaltaknak megfelelő füstölésmérő műszerek alkalmazhatók."
4. Az R. 4. számú melléletének 2.4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"2.4. A szabadgyorsítás ütemezett végrehajtásához szükséges legnagyobb (leszabályozási) fordulatszámon való tartás gyártó által adott ideje, tx (s), vagy gyári adathiányában
- M1 és N1 kategóriájú járművek esetében 0,5 s < tx <2,0 s; (ajánlott idő 1 sec)
- M2 és M3 valamint N2 és N3 kategóriájú járművek esetében tx ≤ 2,0 s, (ajánlott idő 2 s)."
5. Az R. 11. számú mellékletének 2.3.5. és 2.3.6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"2.3.5. Hiteles, a pontosság-ellenőrzésre vonatkozó kötelezettségnek megfelelő
a) az 5 számú. melléklet 1. pontjának megfelelő gázelemző, illetve
b) 2005. június 30. után rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatra alkalmasnak minősített automatikus felülvizsgáló berendezés benzinmotoros járművekhez.
2.3.6. Kalibrált füstölésmérő, illetve 2005. június 30. után kalibrált, rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatra alkalmasnak minősített automatikus felülvizsgáló berendezés dízelmotoros járművekhez."
6. Az R. 11. számú mellékletének függelékében "A rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálathoz alkalmazni kívánt műszerek adatai" táblázatában a "Mérésvezérlés" sor hatályát veszti, továbbá a táblázat "RKFA mérőegység Otto-motorhoz" és az "RKFA mérőegység dízelmotorhoz" sorának "KF jóváhagyás" oszlopában a "2004. jan. 1-jétől" szöveg "2005. július 1-jétől"-re változik.
7. Az R. 12. számú mellékletének 3.1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: "3.1. A területi közlekedési felügyelet az illetékességi területén működő tanúsítványadókról, a tanúsítványadói tevékenység végzéséhez előírt képzést és továbbképzést sikeresen teljesítőkről nyilvántartást vezet. A nyilvántartásnak a 10. számú melléklet 8.8. pontja szerinti bizonyítványban szereplő, a tanúsítványadó személyére, feljogosításának terjedelmére, a feljogosítás érvényességére (a soron következő továbbképzés dátumára) vonatkozó adatokat kell tartalmaznia."
8. Az R. 12. számú melléklet 5. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az ellenőrzésnek 2005. június 30-ét követően ki kell térnie az RKFA minősítésű mérőrendszerek használat közbeni vizsgálatára is."
9. Az R. 12. számú mellékletének 5.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: "5.3. Ha a műbizonylattal rendelkező mérőrendszerben a mérőműszerek vizsgálatakor rendellenes működés tapasztalható (pl. oxigén cella hibája, -számítás ellenőrző program szerinti hiba), az ellenőrző hatóság a műszer használatát megtiltja, másik megfelelő RKFA műszer hiányában a felülvizsgáló hely feljogosítását a javítást követő, az 5. számú melléklet 3., illetve 6. számú melléklet 2. pontja, 2005. június 30-a után a 14. számú melléklet 1.10.5.1.3., illetve 1.10.6.1.2. pontja szerinti pontosság-ellenőrzés megtörténtéig felfüggeszti."
2. számú melléklet a 88/2004. (VI. 19.) GKM-BM-KvVM együttes rendelethez
[8. számú melléklet a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelethez]
A rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálat igazolólap tartalma
"MEGFELEL" minősítéssel befejeződő környezetvédelmi felülvizsgálat esetén a tanúsítványadó a területi közlekedési felügyelet nevében, a "Közlekedési Felügyelet" feliratú, kör alakú, szárazbélyegzővel ellátott, a motor üzemmódjától (Ottó-, vagy Dízel motoros) függő tartalmú rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálat igazolólapot (a továbbiakban: Igazolólap) állít ki. Az Igazolólap mérete 70x100 mm, tartalmát jelen melléklet határozza meg.
Az Igazolólap a gépkocsi- és vizsgálat-azonosító, illetve a felülvizsgálati környezetvédelmi jellemzőket tartalmazó részből áll. Az azonosító rész minden jármű típusra ugyanazokat a jellemzőket tartalmazza.
Az Igazolólapon az egyes feliratok, adatok, rovatok elrendezését, a szigorú számadású nyomtatványnak minősülő Igazolólapok őrzésének, kezelésének, nyilvántartásának részletes szabályait a vonatkozó jogszabályok alapján a KFF állapítja meg.
1.Gépkocsi és vizsgálat azonosító adatok
Az Igazolólapnak legalább a következő adatokat kell tartalmaznia:
A) a gépkocsi, illetve a motor
- kiviteli kódja (az 1. számú melléklet 1.8. pontja, illetve 2005. június 30. után a 14. számú melléklet 3.1.1.17. pontja szerinti kétjegyű szám; az itt szereplő, 58, 55, 54, 51, 48, 45, 44, 41 kód azonosítja a szabályozott, illetve nem szabályozott motorüzemű, katalizátoros benzinüzemű járművet, továbbá a tiszta gázzal üzemelő járművet a külön jogszabály szerinti gépjárműadó kedvezmény szempontjából),
-rendszáma,
-alvázszáma,
-a kiadott, érvényes plakett színe;
B) a felülvizsgálatot végző tanúsítványadó
-aláírása,
-azonosító száma;
C) a tevékenységet felügyelő hatóság
-dokumentum azonosítója (pl. sorszám),
-"Közlekedési Felügyelet" feliratú, kör alakú, szárazbélyegző.
D) érvényesség korlátozásának adatai
-dátum,
-aláírás,
-bélyegző.
2.Gépkocsi felülvizsgálati környezetvédelmi adatok
2.1. Otto-motoros gépkocsik
Az Igazolólapnak legalább a következő adatokat kell tartalmaznia:
A) mért értékek:
- alapjárati fordulatszám, CO és CH koncentráció,
-emelt üresjárati fordulatszám, CO koncentráció,
-lambda (λ) légviszony.
Ha az igazolólap kiállítása a rendelet 5. §-ának (2) bekezdése alapján történt, a mért állapot jellemzői rovatokat üresen kell hagyni. Ha a gépkocsi kipufogógázainak gyártó által előírt CO, CH koncentrációja magasabb a 2. vagy 3. számú melléklet, illetve 2005. június 30. után a 14. számú melléklet szerint gyári adat hiányában alkalmazandónál, úgy a mért értékek helyett a gyártó által előírt adatokat kell a tanúsítványban szerepeltetni;
B) a jármű minősítése
-az Igazolólap érvényessége,
- e rendelet §-ának és bekezdésének feltüntetésével jelölni kell, ha a minősítés a rendelet 5. §-ának (2), 6. §-ának (4)-(5) bekezdése alapján történt (pl. R. 6-4).
2.2. Dízelmotoros gépkocsik
Az Igazolólapnak legalább a következő adatokat kell tartalmaznia:
A) mért értékek
- a mért jellemző füstölés K;
-alapjárati fordulatszám,
-leszabályozási fordulatszám.
Ha a gépkocsi gyártó által előírt füstölése magasabb a 4. számú melléklet, illetve 2005. június 30. után a 14. számú melléklet szerint gyári adat hiányában alkalmazandónál, úgy a mért értékek helyett a gyártó által előírt adatot kell a tanúsítványban szerepeltetni;
C) a jármű minősítése
-az Igazolólap érvényessége,
- jelölni kell, ha a minősítés a rendelet 5. §-ának (2) vagy 6. §-ának (4), illetve (5) bekezdése alapján történt.
2.3. Egyéb üzemű gépkocsik
(1) Egyéb (nem kettős) üzemű gépkocsik (pl. tiszta gázüzem) esetén a gyújtás módjától függően:
-kényszer gyújtás esetén a benzinmotoros gépjárművek Igazolólapját,
-kompresszió gyújtás esetén a dízel motoros gépjárművek Igazolólapját kell alkalmazni.
(2) Kettős üzemű gépkocsik esetén a jármű belső égésű motorja szerinti eredeti, nem kettős üzemű működési módjának megfelelő Igazolólapot kell alkalmazni.
(3) Otto-motoros, szabályozott keverékképzésű, katalizátorral és OBD rendszerrel felszerelt gépkocsik esetében az Otto-motoros gépkocsik 2.1. pont szerinti igazolólapját kell használni. Az igazolólapon a mért értékek oszlopban az alapjárati CO és CH érték egyikének a helyén az "OBD" vagy "EOBD" szöveget kell szerepeltetni, a másik érték helyét üresen kell hagyni.
3. számú melléklet a 88/2004. (VI. 19.) GKM-BM-KvVM együttes rendelethez
[10. számú melléklet a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelethez]
A rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálat végzéséhez szükséges szakmai ismeretek és oktatás
1. Általános feltételek
1.1. A környezetvédelmi felülvizsgálat végzésére vonatkozó jogosultság (a továbbiakban: tanúsítványadói jogosultság) megszerzésének előfeltétele a rendszeres szakmai képzésben való részvétel, illetve a képzést lezáró sikeres vizsga.
A felülvizsgáló személyeknek a korszerű technikai megoldásokra kiterjedő, a környezetvédelmi felülvizsgálat szakszerű végzése tárgyú:
-szabályozott keverékképzésű, katalizátoros gépkocsik, illetőleg
-dízelmotoros gépkocsik
témacsoportokból álló tanfolyamon kell részt venniük. A tanfolyam sikeres elvégzését oklevél igazolja.
1.2. A felülvizsgálati tevékenység folyamatos végzésének feltétele a 36 hónaponként szervezett, továbbképzést szolgáló tanfolyamon való részvétel, és az azt lezáró sikeres vizsga.
1.3. A környezetvédelmi felülvizsgálattal kapcsolatos adminisztratív teendők végzésére vonatkozó jogosultság (a továbbiakban: ügyintézői jogosultság) megszerzésének feltétele a területi közlekedési felügyelet által szervezett ügyintézői oktatáson való részvétel és az előírt vizsga sikeres letétele. A felülvizsgálati, illetve ügyintézői jogosultság megszerzéséhez, illetve folyamatos végzéséhez előírt tanfolyamon való részvétel költsége a tanfolyamra jelentkezőt, illetve annak munkáltatóját terheli.
1.4. A tanúsítványadói feljogosítást kérelmezők és a már feljogosított tanyúsítványadók oktatásának időpontját 2006. december 31-ig a területi közlekedési felügyeleteknek az igényekhez igazodó javaslata alapján a KFF határozza meg.
2. Az oktatás célja
2.1.A tanúsítványadói tanfolyamon résztvevő felkészítése a rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálat előírásszerű végzésére, az ellenőrzési eljárás szabályos végrehajtására és a tevékenységgel kapcsolatos összefüggések megértésére.
2.2. Biztosítani az új, korszerű műszaki, gépjármű-technikai megoldások működésének megértését és előírásoknak megfelelő ellenőrzését.
2.3. Az ismeretek elsajátításával alkalmassá tenni a tanúsítványadói tanfolyamon résztvevőt a rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálati tevékenység végzésre való feljogosításra.
2.4.Az ügyintézői oktatás célja a tanfolyamon résztvevőt megismertetni a hatósági okmányok, eszközök kezelésének szabályaival, a tanúsítványok egyes, az igazolólap kiállításához szükséges adatainak értelmezésével, a nyilvántartások vezetésére vonatkozó előírásokkal.
3.A tanfolyamon való részvétel feltétele
3.1. A tanúsítványadói jogosultság megszerzésére (fenntartására) irányuló tanfolyamon való részvételének feltétele legalább (az Országos Szakmunkásképzési Jegyzék - OSZJ, illetve az Országos Képzési Jegyzék - OKJ szerint):
-OSZJ-311-1, OKJ 51 5241 02 autószerelő, illetve technikus, vagy
-OSZJ-311-2 autóvillamossági szerelő, illetve technikus, vagy
-OKJ 51 5241 01 autóelektronikai műszerész, vagy
-OKJ 53 5241 01 gázautószerelő (kötelező, ha gázautóra kér feljogosítást), vagy
-OKJ 53 5441 05 közlekedésgépészeti technikus, közútijármű-gépész, vagy
-OKJ 51 8917 05 katonai gépjárműszerelő, vagy
-OKJ 52 8917 05 katonai gépjárműtechnikus, vagy
-OKJ 51 8917 02 harcjármű-szerelő, vagy
-OKJ 51 8917 02 harcjármű-technikus, vagy
-a fentieknek megfelelő szakirányú felsőfokú végzettség,
valamint szakmunkás, illetve más középfokú végzettség esetén legalább három, felsőfokú végzettség esetén legalább egy év szakirányú szakmai gyakorlat.
3.2. Tanúsítványadói tanfolyam esetében az oktató szervezet köteles ellenőrizni a tanfolyamra jelentkezők 3.1. pontnak megfelelő szakmai képzettségét és a szakmai gyakorlatra vonatkozó igazolását, valamint a már feljogosítással rendelkező tanúsítványadók kivételével a 11. számú melléklet 2.2.2. pontjában előírt büntetlen előéletet (erkölcsi bizonyítványt). A tanúsítványadó, illetve hallgató felsorolt követelményeknek való megfelelését az oktató szervezet a jelen melléklet 1. számú függelékének megfelelő Igazolás kiadásával bizonyítja.
3.3.Az ügyintézői jogosultság megszerzésére irányuló oktatáson való részvétel feltétele legalább érettségi bizonyítvány és a 11. számú melléklet 2.2.2. pontjában előírt büntetlen előélet igazolása.
4.Az oktatást végzők
4.1. A tanúsítványadói jogosultság megszerzésére (fenntartására) irányuló tanfolyamot csak a KFF által feljogosított, Magyarországon vagy az Európai Unió valamelyik tagállamában székhellyel rendelkező, belső égésű motorok szakirányú képzést végző felsőfokú oktatási intézmény végezhet (a továbbiakban: oktatóhely).
4.2.Az oktatóhelyek feljogosításának személyi és tárgyi feltételei
4.2.1.Az oktató helynek rendelkeznie kell
a) részletes, a 6. pontban foglalt tartalmi követelményeknek megfelelő, a KFF által jóváhagyott tanfolyami tematikával,
b) az elméleti oktatáshoz szükséges felsőfokú műszaki végzettségű, a magyar nyelvet anyanyelvi szinten beszélő szakoktatókkal,
c) legalább öt éves gépjárműjavító gyakorlattal-, és tanúsítványadói feljogosítással rendelekező gyakorlati bemutató oktatókkal;
d) az elméleti és gyakorlati oktatáshoz szükséges helyiségekkel, és
e) az oktatáshoz szükséges oktatási segédeszközökkel (szakirodalom, jogszabályok, bemutató eszközök stb.). Az oktató egy csoportban legfeljebb 16 szakembert oktathat.
4.2.2. A tanfolyam keretében az elméleti ismereteket a gyakorlatban is el kell sajátítani, be kell mutatni. A gyakorlati oktatáshoz az oktatóhelyen a szükséges mennyiségben kell lennie legalább a rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálat végzéséhez szükséges valamennyi (az oktatás terjedelmének megfelelően korszerű és régebbi), a feljogosítás iránti kérelemben megadott eszköznek és technológiának (műszerek, gépkocsik). A feljogosított oktatóhely a gyakorlati oktatás feltételeit vele vele szerződéses viszonyban álló, feljogosított felülvizsgálóhelyen is biztosíthatja, de a gyakorlati oktatásért is viseli a felelősséget. Az eszközöknek az oktatásra való feljogosítás iránti kérelemben megadottakhoz képesti változását az oktatást végző köteles a változást követően indítandó tanfolyamot megelőzően, de legkésőbb 30 napon belül bejelenteni a területi közlekedési felügyeletnek.
4.2.3. Az oktatóhelynek rendelkeznie kell az adott körben szükséges valamennyi (legújabb és régebbi) technológiai adattal és információval, amelyet köteles a technika állásának megfelelően folyamatosan korszerűsíteni.
4.2.4. Az oktatásra való feljogosítást kérelmező, a 4.1 és 4.2. pontokban foglalt feltételeknek megfelelő szervezetek közül KFF, közbeszerzési eljárás keretében, GKM jóváhagyásával kiválasztott oktatóhelye (ke) t jogosítja fel. A tanfolyam tartására feljogosított szervezet(ek) listáját a GKM hivatalos lapjában kell közzétenni.
5.Az oktatás ellenőrzése
5.1. Az oktatóhely(ek) köteles(ek) tanfolyam indítását (annak kezdését és a résztvevők névsorát) előzetesen a területi közlekedési felügyeletnek bejelenteni.
5.4. Az oktatóhely tevékenységét a közlekedési felügyelet rendszeresen és véletlenszerűen ellenőrzi. A rendszeres ellenőrzés a 4.2. pontban foglalt feltételek teljesítésére, a véletlenszerű ellenőrzés egy-egy tanfolyam keretében a 4.2. pontban előírtak rendelkezésre állására, az előírt órák megtartására, az ezek keretében végzett oktatás minőségére és a tanfolyam rendjére terjed ki.
5.5. Amennyiben az ellenőrzés során megállapítást nyer, hogy az oktatóhely nem biztosítja folyamatosan a 4.2. pontban előírt feltételeket, a feljogosítást a területi közlekedési felügyelet a feltételek biztosításáig felfüggeszti. A tárgyi hiányosságok miatt öt éven belüli háromszori felfüggesztés, vagy a 7.2. pontban előírt órák ismétlődő meg nem tartása esetén a feljogosítás visszavonható. A területi közlekedési felügyelet a felfüggesztő, illetve feljogosítást visszavonó határozat másolatát 8 napon belül megküldi a KFF-nek.
6. A tanúsítványadói oktatás tartalma
6.1. Általános ismeretek
6.1.1. A közlekedés, a közúti járművek szerepe a környezetszennyezésben, csökkentési lehetőségek.
6.1.2. A rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálat elve, követelményei.
6.1.3. A felülvizsgálat jelentősége, a végzéshez szükséges dokumentáció tartalma, szerepe.
6.1.4. A gépkocsik azonosítási technikája, menete.
6.2. Műszaki-technikai ismeretek (jármű csoportonként)
6.2.1. Az új, korszerű műszaki megoldások bemutatása és ismertetése, különleges, egyedi megoldások.
6.2.2. Egy-egy műszaki megoldás és a környezetszennyezés közötti kapcsolat, a megoldás környezetvédelmi szerepe, összefüggések és kapcsolatok ismertetése.
6.3. Gyakorlati ismeretek (jármű csoportonként)
6.3.1. A felülvizsgálathoz szükséges műszerek működési elve, kezelése, használata, különös tekintettel a gázelemező és füstölésmérő berendezésekre. 6.3.2. Egy teljes felülvizsgálati eljárás hibamentes végrehajtása.
6.4. Beszámoló írása az elméleti ismeretekről
7. Az ügyintézői oktatás tartalma
Az ügyintézői tanfolyam tananyagát, a vizsga követelményeit és egyéb körülményeit a területi közlekedési felügyelet e rendelet előírásaihoz és a KFF szabályzatához igazodva határozza meg.
8. A tanúsítványadói oktatás szervezése
8.1. Az oktatás járműcsoportonként, egymástól elválasztva történik. A járműcsoportok:
a) Otto-motoros, lambda (λ) szabályozott keverékképzésű, katalizátoros, és OBD rendszerrel felszerelt gépkocsik
b) Dízelmotoros személy és kisteher gépkocsik (m ≤ 3,5 t),
c) Dízelmotoros nehéz gépkocsik (m > 3,51).
8.2. Az oktatás legrövidebb időtartama a gépjármű csoportok és az oktatás tartalma szerint:
Oktatás tartalma | Oktatási idő (óra) a 8.1. pontban szereplő gépjármű-csoportok szerint | |||||||
8.1.a) | 8.1.b) | 8.1.c) | 8.1. b) + c) | 8.1. a)+b) | 8.1. a) + c) | 8.1. a)+b)+c) | ||
6.1 | Általános ismeretek | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
6.2. | Műszaki-technikai ismeretek | 3,5 | 2,5 | 2,5 | 3,5 | 6 | 6 | 6 |
6.3 | Gyakorlat | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 4,5 | 5 | 5 | 7 |
6.4 | Beszámoló | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Összes idő | 8,0 | 7,0 | 7,0 | 10,0 | 13,0 | 13,0 | 15,0 |
8.3. Az oktatóhely a 4-6. pontokban meghatározott feltételek megtartása mellett szabadon dönthet a tanfolyam szervezéséről és lebonyolításáról. A tanfolyam indítását, időtartamát a kezdést megelőzően legalább két héttel a területi közlekedési felügyeletnek, a vizsga tervezett időpontját két héttel a tervezett időpont előtt a KFF-nek be kell jelenteni. A KFF a tervezetthez képest legkésőbb 1 hónapon belül kijelöli a vizsgaidőpontot, és erről értesíti a tanfolyam indítóját.
8.4. Az oktatóhelynek vállalnia kell, hogy ki nem elégített igény esetén a KFF felszólítására két hónapon belül tanfolyamot indít.
8.5. Az oktatás tartalmát a 6. pont tartalmazza. Az oktatás tartalmának részletei tekintetében a GKM által jóváhagyott a "Gépjárművek Rendszeres Környezetvédelmi Felülvizsgálata" című tankönyvet kell iránymutatónak tekinteni.
8.6. A tanfolyam befejezésekor az oktató szervezet az elméleti és gyakorlati oktatáson résztvevő, a kijelölt feladatokat teljesítő Tanúsítványadóknak, illetve hallgatóknak a jelen melléklet 1. számú függeléke szerinti Igazolást ad.
8.7. Az oktatást, illetve tanfolyamot vizsga zárja le. A vizsga szervezését és lebonyolítását a feljogosított oktatóhelyek végzik a KFF Szabályzatban foglaltak szerint.
8.7.1. Vizsgára csak a teljes tanfolyamon résztvevő, a 8.6. pont szerinti Igazolással rendelkező Tanúsítványadók, illetve hallgatók engedhetők.
8.7.2. A vizsga 20 kérdésből álló írásos tesztvizsga, ahol több lehetséges válasz közül kell a megfelelőt kiválasztani. A kérdések csoportosítása:
-jogi szabályozás (rendelet) 4 kérdés,
- gépjárművek általános környezetvédelmi műszaki-technikai összefüggései, jellemzői 6 kérdés
-a felülvizsgálati eljárás és végrehajtása 6 kérdés,
-alkalmazandó műszerek és készülékek 4 kérdés.
8.7.3. Az általános vizsgakérdéseket a KFF évente előre állítja össze és közzéteszi a GKM hivatalos lapjában.
8.7.4. Az oktató szervezetnek a tanfolyam kezdését a területi közlekedési felügyeletnél, a vizsga időpontját a KFF-nél legalább három nappal a 8.3. pontban meghatározott időpont előtt meg kell erősítenie, illetve az esetleges módosítást - annak okával együtt - be kell jelentenie.
8.7.5. Amennyiben a vizsgázó a vizsga során meg nem engedett eszközt használ, vagy a vizsga rendjét magatartásával ismételten vagy súlyosan megzavarja, a vizsgáztató felfüggeszti a vizsgázót. A felfüggesztés automatikusan "NEM FELEL MEG" minősítésű vizsgát jelent.
8.7.6. A Vizsgázó "MEGFELEL", ha az összes kérdés 70%-ára, és ezen belül a kérdéscsoportok mindegyikében legalább a kérdések 50%-ára helyes választ adott.
8.7.7. "NEM FELEL MEG" eredményű vizsga esetén a tanfolyamot meg kell ismételni. Az ismétlések száma nem korlátozott.
8.8. A MEGFELEL eredményű vizsgáról a KFF a tanúsítványadók részére a jelen melléklet 2. számú függeléke szerinti oklevelet állítja ki.
9. Az ügyintézői oktatás szabályai
9.1. Ügyintéző oktatást a területi közlekedési felügyeletek igény szerint indítanak.
9.2. Az oktatást lezáró vizsgát sikeresen teljesítő ügyintézőt a területi közlekedési felügyelet bízza meg, a képzést kezdeményező feljogosított felülvizsgáló helyen az ügyintézői tevékenység végzésével.
9.3. A megbízást a sikeres vizsgától számított 5 éven belül az oktatást végző területi közlekedési felügyelet illetékességi területén az ügyintéző kérelmére másik felülvizsgáló helyre is ki kell adni.
9.4. A sikeres vizsgától számított 5 éven túl a 9.2. pont szerint kijelölttől eltérő felülvizsgáló helyre vagy másik területi közlekedési felügyelet illetékességi területére ügyintézői megbízás az oktatás megismétlésével adható.
1. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 10. számú mellékletéhez
IGAZOLÁS |
NÉV (Vezetéknév, keresztnév) |
[lakcím (irányítószám, város, utca, házszám); személyi igazolvány szám; |
születési hely és dátum (helység, év, hó, nap)] |
részére |
Nevezett (dátum)-tól (dátum)-ig a |
------------------------------------ |
[az oktatóhely neve és címe] |
feljogosított szervezet által tartott, a gépjárművek környezetvédelmi felülvizsgálatára vonatkozó 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 7. §-ának (1) bekezdése c) pontjában előírt rendszeres környezetvédelmi oktatásban, a 10. számú melléklet 2. pontjának megfelelő előképzettséggel és szakmai gyakorlattal részt vett. Nevezett feljogosított Tanúsítványadó jelölt feddhetetlenségét erkölcsi bizonyítvánnyal igazolta. |
Az oktatás terjedelme: |
A. Otto-motoros, lambda (λ) szabályozott keverékképzésű, katalizátoros gépkocsik, |
B. Dízelmotoros személy- és kisteher gépkocsik (megengedett össztömeg m ≤ 3500 kg), |
C. Dízelmotoros tehergépkocsik és nehéz gépkocsik (megengedett össz tömeg m >3500 kg). |
Igazoljuk, hogy nevezett a tanfolyam elméleti és gyakorlati foglalkozásain részt vett és az előírt feladatokat teljesítette. |
Kelt:................................................................................... |
P. H. |
……………………………………………. |
az oktatóhely cégszerű aláírása |
2. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 10. számú mellékletéhez
KÖZLEKEDÉSI FŐFELÜGYELET |
OKLEVÉL |
Ezen oklevéllel igazoljuk, hogy |
(született 1991. december 18-án, anyja neve Felül Vizsgálat) a Közlekedési Főfelügyelet által szervezett környezetvédelmi felülvizsgálat tárgyú képzésen, illetve továbbképzésen részt vett és a mai napon |
Otto-motoros, lambda (λ) szabályozott keverékképzésű, katalizátoros gépkocsik, |
Dízelmotoros személy- és kisteher gépkocsik (megengedett össz tömeg ≤ 3500 kg), |
Dízelmotoros tehergépkocsik és nehéz gépkocsik (megengedett össz tömeg>3500 kg). |
kategóriára eredményes vizsgát tett. |
Kérésére a környezetvédelmi tanúsítványadók országos névjegyzékébe bejegyezhető. |
Jelen oklevél három évig érvényes, mely érvényesség a továbbképzést követő sikeres vizsga alapján meghosszabbítható. |
Budapest, 200 . . |
P. H. |
………………………… …………………………… |
vizsgabizottság tagja vizsgabizottság tagja |
……………………………… |
vizsgabizottság elnöke |
Az oklevél A5 formátumú. A kódszám jelöli a képzés kiterjesztését is (pl. KH - környezetvédelmi tanúsítványadó, hagyományos keverékképzésű gépkocsikra). |
4. számú melléklet a 88/2004. (VI. 19.) GKM-BM-KvVM együttes rendelethez
[14. számú melléklet a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelethez]
A környezetvédelmi felülvizsgálat technológiája, a rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatra alkalmas műszerekkel szemben támasztott követelmények
1. Általános szempontok, jóváhagyás előfeltételei*[1]
1.1 Az e mellékletben előírtaknak megfelelő, egy vagy több, a gépkocsi kivitelétől (R. 2. § c), e), g), j), q) pontok) függő mérési programra alkalmas RKFA mérőegységet 2004. december 31 -e után kell alkalmazni.
1.2 A környezetvédelmi felülvizsgálat keretében ellenőrizni kell, hogy gépkocsi levegőszennyezése nem haladja meg a gépkocsigyártó előírásainak megfelelő üzemeltetés és műszaki állapot mellett elérhető minimális, a gyártó által előírt, annak hiányában az e mellékletben meghatározott mértéket. Az ellenőrzéskor a a következő pontokban részletesen szabályozott vizsgálatot kell elvégezni.
1.3 A vizsgált gépkocsi környezetvédelmi felülvizsgálatának eredményéről a 3.2., 3.3., 3.4., és 3.6. pontokban részletesen ismertetett tartalmú tanúsítvánnyal azonos szerkezeti felépítésű, és információ tartalmú, A4 méretű tanúsítványt kell, elektronikus úton létrehozni és két példányban (1 pld a Megrendelőé, 1 pld dokumentációként a felülvizsgáló helyen megőrizve) kinyomtatni.
A tanúsítványon (vagy annak hátoldalán) reklám semmilyen formában sem jeleníthető meg.
Értelmezés: A követelmény meghatározza a felülvizsgálat eredményeképp megjelenítendő dokumentum, a Tanúsítvány tartalmát, részben formáját. Alapvető szempont, hogy a különböző vizsgálóhelyeken készített tanúsítványok összehasonlíthatók legyenek, ezért a Tanúsítvány tartalma nem lehet kevesebb a követelményekben meghatározottnál. A Tanúsítvány szerkezete, felépítése legyen azonos a bemutatott mintákkal Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az elektronikus tanúsítvány tartalma megfelel a követelményeknek? - az elektronikus tanúsítvány szerkezete megfelel a követelményeknek? |
1.4 Ha a vizsgálat eredménye MEGFELELT, a Tanúsítvány alapján a környezetvédelmi felülvizsgálatról szóló Igazolólapot kell kiállítani, és az R-ben meghatározott, a területi közlekedési felügyelet által biztosított, megfelelő színű plakettet kell a jármű hátsó rendszám tábláján rögzíteni.
1.5 Az Igazolólapokról, és plakettekről a felülvizsgáló helyen a Közlekedési Főfelügyelet hatályos szabályzatának megfelelő nyilvántartást kell vezetni. Új Igazolólapok és plakettek igénylésekor a Felülvizsgáló helynek a már felhasznált Igazolólapokról és plakettekről vezetett nyilvántartást be kell mutatni, a dokumentumokkal el kell számolni.
1.6 A környezetvédelmi felülvizsgálatra, vagy a rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatra alkalmas szakértői minősítésre csak a mindenkor érvényes mérésügyi előírásoknak megfelelő konstrukciójú, kalibrált és pontosság ellenőrzött készülékek és műszerek használhatók, illetve nyújthatók be.
1.7 A "Rendszeres Környezetvédelmi Felülvizsgálatra Alkalmas" (továbbiakban: RKFA) minősítés megszerzése, megtartása, és visszavonása.
1.7.1 A négyütemű hagyományos-, egyéb katalizátoros-, a szabályozott keverékképzésű katalizátoros benzinmotoros, a dízelmotoros, valamint a tiszta PB vagy földgáz, illetve kettős- vagy vegyes üzemű, motoros gépkocsik felülvizsgálatára szolgáló mérőrendszerben alkalmazott gázelemző és füstölésmérő műszerek RKFA minősítése nem helyettesíti a berendezések forgalmazására, üzemeltetésére és használatára vonatkozóan más jogszabályokban előírt vizsgálatot vagy jóváhagyást. A gázelemzőn és füstölésmérőn kívül a mérőegység tartalmazza, vagy legyenek hozzá csatlakoztathatók a jellemzők mérésére alkalmas berendezések, továbbá a mérés automatikus vezérlésére, értékelésére, és az előírt Tanúsítvány nyomtatására alkalmas készülékek.
Az e melléklet szerinti követelmények teljesítését a forgalmazó, illetve gyártó kezdeményezésére - a gazdasági és közlekedési miniszter által kijelölt szakértői vizsgálatokra feljogosított intézménnyel kell igazoltatni. A vizsgáló intézmény részletesen ellenőrzi a követelményeknek való megfelelést, és javaslatot tesz a műszer "megfelel" - "nem felel meg" - "részben felel meg" (egyes mérési programokra) minősítésére.
A rendszert leíró műszaki dokumentáció szerinti tulajdonságokhoz képest nem vagy részleges nem megfelelés esetén a minősítési javaslatot a vizsgáló intézménynek szakvéleményében az érvényes szabályozásokra való hivatkozással tételesen kell indokolni.
1.7.2 2004 december 31. után az RKFA jóváhagyással összefüggő a szakértői véleményt a kijelölt intézménynek 30 napon belül át kell adnia a Központi Közlekedési Felügyeletnek (a továbbiakban: KKF). A 30 napos határidő attól az időponttól számítandó, amikor a vizsgálatot kezdeményező a szakértői vizsgálathoz szükséges feltételeket (mérőegység, dokumentáció stb.) teljeskörűen biztosította.
1.7.3 A műszerek, illetve a mérőegység elemeinek forgalomba hozatalára más jogszabályban foglaltak kielégítése, és az 1.7.1. pont szerinti "megfelel" minősítési javaslat alapján a KKF a mérőegységet határozattal "Rendszeres Környezetvédelmi Felülvizsgálatra Alkalmas"-nek minősíti, és kezdeményezi az ennek megfelelő intézkedéseket (meghirdetés, stb.). RKFA minősítés csak "megfelel" szakvélemény alapján adható ki. A szakvéleménnyel kapcsolatos vita esetén a KFF dönt a további vizsgálatok szükségességéről és kér fel arra alkalmas intézmény azok végrehajtására. Minden minősítéshez mellékelni kell a vizsgáló intézmény szakvéleményét és ki kell alakítani a gyártói-, forgalmazói minőség tanúsítás azonosítási rendszerét.
1.7.4 RKFA minősítéssel rendelkező készülék (mérőrendszer) e melléklet szerinti követelmények kielégítését befolyásoló változtatás (módosítás, továbbfejlesztés, stb.) esetén a módosított mérőrendszer megfelelőségét is a feljogosított intézménnyel kell igazoltatni. Ekkor a vizsgálat és a szakvélemény, vizsgálatot kérő nyilatkozata alapján a változások ellenőrzésére korlátozódik, és az eredeti szakvéleménnyel együtt érvényes. Külön személyi számítógépet (a továbbiakban: PC) tartalmazó mérőrendszer (nem cél-hardver) esetén a PC a mérőrendszer része, és azon kizárólag a szakértő intézet által jóváhagyott, a környezetvédelmi felülvizsgálat végrehajtását szolgáló (pl. mérő, szolgáltató, igazolólap és plakett nyilvántartó, elszámoló) programok futtathatók. Helyi hálózati funkció csak a gyártó (forgalmazó) előírásszerű működést nem befolyásoló nyilatkozata alapján megengedett.
1.7.5 Az RKFA minősítés elnyeréséhez bemutatott és "megfelelő" minősítésű mérőegységgel működésében és az e közleményben foglalt további követelmények szempontjából azonos, minden egyes további mérőegységen, a minősítéssel rendelkező gyártónak vagy forgalmazónak az azonosságot megerősítő megfelelőségi nyilatkozata alapján, és az annak megfelelő tartalommal fel kell helyeznie az 1. számú függeléknek megfelelő címkét. A forgalmazó vagy gyártó a kiadott címkékről az 1. számú függeléknek megfelelő tartalmú, nyilvántartást köteles vezetni. A kijelölt szakértő intézmény jogosult a címkével ellátott készülékek bármelyikét részleges vagy teljes körű ellenőrzésre kiválasztani, és a címkét felhelyező köteles a kiválasztott készüléket műszakilag indokolt, de legfeljebb egy hónap időtartamra a vizsgáló intézmény rendelkezésére bocsátani. Amennyiben a műszer a nyilatkozatban rögzítetteknek megfelel, akkor az ellenőrzés, és a csere műszer biztosítás költsége a vizsgáló intézményt terheli.
1.7.6 Ha az 1.7.5. szerinti ellenőrzés során bebizonyosodik, hogy az azonosnak jelzett készülékek között az előírt és a rendeletben foglalt követelményeket érintő működésbeli eltérés van, vizsgáló intézmény kezdeményezésére a KKF az eltérés jellegétől függően a típusra vonatkozó "megfelel" minősítést visszavonja, RKFA műszerként való további alkalmazását, forgalmazását megtiltja. Ebben az esetben az ellenőrzés valamennyi költsége a címke felhelyezőjét terheli. Az RKFA minősítés visszavonását, és a forgalmazás megtiltását a KKF a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hivatalos lapjában 30 napon belül közzé teszi. Tiltott forgalmazású műszer ismételt szakértői vizsgálata során egyszerűsített vizsgálat nem végezhető.
1.7.7 A feljogosított vizsgáló intézmény szakvéleménye nem helyettesít semmilyen, más jogszabály által előírt vizsgálatot vagy jóváhagyást. A "megfelel" minősítést javasoló szakvélemény csak azt igazolja, hogy bemutatott mérőegység konstrukciója alkalmas a rendeletben előírt, adott feladatok ellátására a szakvéleményben egyértelműen meghatározott jármű csoportok (ui. mérési programok szerinti) környezetvédelmi felülvizsgálatára.
1.8 A mérési programtól és a vizsgált gépkocsi kivitelétől függően a környezetvédelmi felülvizsgálathoz szükségesek további, a mindenkori technika állásának megfelelő, a motor hőmérséklet, a zárásszög és a gyújtási időpont mérésére alkalmas mérő- és ellenőrző műszerek, az R. 2. § q) pontja szerinti, OBD rendszerrel felszerelt gépkocsi felülvizsgálata esetében a fedélzeti számítógéppel kommunikálni képes, az RKFA mérőrendszerhez csatlakoztatható berendezések (ha a mérőrendszer azokat nem tartalmazza).
1.8.1 A gépkocsi kipufogógázainak mérése (gázkoncentráció, füstölés) csak üzemi állapotú (üzemmeleg) motoron végezhető.
1.9 Az olyan gépkocsi vizsgálatakor, amely nem tartozik az 1.7.1. pontban felsorolt gépkocsik közé, a szükséges adatokat és mért értékeket a működési módhoz legközelebb álló mérő program tanúsítványba billentyűzetről kell bevinni.
1.10 RKFA minősítés előfeltételei, általános működési feltételek, automatkus vezérlés, dokumentálás, műszerek használata.
1.10.1 A mérőrendszer által tartalmazott, és az 1.8. pont szerinti műszerek jóváhagyásának általános szempontjait a 2. számú függelék rögzíti.
1.10.2 A mérőrendszer tartalmazza vagy legyen alkalmas a felülvizsgálati (azonosító, adatbázisból származó, mért) adatok felülvizsgálatonként sorszámozott rekordként egységesített adatbázisban történő tárolására (adatbázis deklarációt lásd 4. fejezetben), legalább egy éves megőrzésére. Rendelkezzen saját, előírásszerű, EKH jóváhagyott Igazolólap elszámolással, vagy annak hiányában minden egyes felülvizsgálatot követően legyen alkalmas legalább az igazolólap elszámoláshoz szükséges adatok, más számítógép számára történő, szabványos XML formátumú átadására.
1.10.3 A rendszer hardver és szoftver kiépítésben legyen alkalmas a PC rendszerekben használatos szabványos hálózati kommunikációra (legalább TCP/IP protokoll és ezen belül SHTML protokollba ágyazott XML adatátvitel és külön program szerinti vezérelt adatátvitel - jelen melléklet 4. fejezet). Program vezérelt adatszolgáltatás, és/vagy előírásszerű Igazolólap elszámolás hiányában a rendszer a felülvizsgálatot követően, járművenként biztosítsa az elektronikus adatszolgáltatást, továbbá (felhasználói igény esetén) adjon lehetőséget az azonosító és gyári adatok egészének (vagy egy részének) más rendszerből (pl. ügyviteli gépről) történő átvételére.
1.10.4 A mérőrendszer működése biztosítsa a rendszerbe történő beavatkozás, rendszer használat biztonságos beavatkozó-, és használó azonosítási feltételeit (pl. a programmódosítás, befolyásolás kizárásának feltételeit, szerviz-, hitelesítés-, pontosság ellenőrzési feltételeket, jogosultságokat; a műhely-, és tanúsítványadó biztonságos azonosítását, stb...). Ezen biztonságos működés ellenőrzésére a szakértői vizsgálat nem terjed ki. A rendszer illetéktelen beavatkozás elleni védelméért, biztonságos működtetéséért a feljogosított vállalkozás vezetője felel.
1.10.5 Gázelemző műszer egység
1.10.5.1 Gázelemző műszer
1.10.5.1.1 A benzinmotoros gépkocsik rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatára alkalmazott gázelemző műszer konstrukciójának meg kell felelnie a jogszabályokban és méréstechnikai előírásokban (OIML, ISO, MSZ)
- kétütemű motoros gépkocsi esetén: egy vagy két komponenses II. osztályú, (csak CO mérő műszer 2005. június 30-ig, CO - CH mérő automatikus mérésvezérlés és időhatár nélkül alkalmazható kétütemű motoros gépkocsik felülvizsgálatára)
- négyütemű motoros gépkocsi esetén: négy komponenses I. osztályú,
- négyütemű, katalizátoros gépkocsi esetén: négy komponenses I. osztályú,
gázelemző műszerekre meghatározott követelményeknek.
1.10.5.1.2 A négyütemű motoros járművek környezetvédelmi felülvizsgálatára csak olyan konstrukciójú műszer alkalmazható, amely az 1.10.5.1.1. pontban foglalt feltételeken túl
a. a 1.10.5.1.4. pontban meghatározott módszer szerint számított lambda (λ) értéket is jelzi, és
b. biztosítja a képletben szereplő állandók egyszerű ellenőrzését, és - a hitelesíthető mérést biztosító technológiával - a hagyományostól eltérő tüzelőanyag (PB, földgáz, alkohol stb.) esetén alkalmazandó, az előbbiektől eltérő számítási módhoz szükséges állandókra való átállítás megfelelőségének ellenőrzését, valamint
c. alkalmas jelen követelmények szerinti automatikus mérésvezérlésre, a szakszerű végrehajtást biztosító, a rendeletben foglalt feltételek ellenőrzésére és automatikus értékelésére, továbbá
d. az OBD rendszerrel rendelkező Otto-motoros gépkocsi felülvizsgálatára használt műszer, illetve mérőrendszer rendelkezik olyan OBD vagy EOBD kiolvasó hardverrel és szoftverrel, vagy csatlakoztatható olyan OBD vagy EOBD kiolvasó berendezéshez, amely képes a jármű OBD rendszerét felismerni (OBD státusz meghatározása), azzal kommunikálni, és a felülvizsgálat előírt, az OBD által gyűjtött adatait, valamint a tárolt hibakódokat a 3.7. pont szerint kiolvasni.
1.10.5.1.3 A műszernek alkalmasnak kell lennie az Országos Mérésügyi Hivatal (a továbbiakban: OMH) által végzett hitelesítésre. A műszerek mérési pontosságát a külön jogzsabály szerinti OMH hitelesítés és a hathavonta végzett pontosságellenőrzés biztosítja. A pontosság ellenőrzést a Nemzeti Akkreditálási Testület (továbbiakban: NAT) által akkreditált kalibráló laboratóriumok végzik. A pontosságellenőrzés eredményét jegyzőkönyvben kell dokumentálni. Az OMH hitelesítés helyettesíti az ugyanakkor esedékes pontosságellenőrzést.
1.10.5.1.4 A Lambda (λ) érték számítása
A Lambda (λ) értéket a Brettschneider összefüggés alapján az alábbiak szerint kell számítani:
Az alap összefüggés:
A lehetséges egyszerűsítések, és alkalmazott állandók:
Benzin | PB gáz | Földgáz | ||
X | =a levegő fajlagos vízgőz tartalma (kg/kg) | ≈ 0 | ≈0 | ≈0 |
Wcv | = víz/szén viszony | ≈ 0 | ≈ 0 | ≈ 0 |
Ocv | = oxigén/szén viszony | ≈ 0,02 | ≈ 0 | ≈ 0 |
Hcv | = hidrogén/szén viszony | ≈ 1,73 | ≈ 2,53 | ≈ 4,0 |
K | = vízgőz egyensúlyi állandó | ≈ 3,5 | ≈ 3,5 | ≈ 3,5 |
K1 | = konverziós tényező ppm térfogategységben, n-hexan (C6H14) egyenértékben kifejezett szénhidrogénekhez. | A műszergyártó adja meg.* | A műszergyártó adja meg. | A műszergyártó adja meg. |
no/2 | = nitrogénoxid-koncentráció/2 | ≈0 | ≈ 0 | ≈ 0 |
Az állandókkal kapcsolatban lásd még az 1.10.5.2.9.-ban leírtakat.
Az egyszerűsítésekkel adódó számítás benzinüzem esetében:
ahol a szögletes zárójelben szereplő gázkoncentrációkat térfogat százalékban (V/V %) kell behelyettesíteni. PB-gáz vagy földgáz esetén a képlet értelemszerűen változik.
Értelmezés: Csak a hatályos jogszabályoknak, különösképpen méréstechnikai előírásoknak teljes mértékben megfelelő, erről dokumentumokkal, köztük a mérésügyi hatóság igazolásával is rendelkező, pontosságellenőrzött műszer (műszert tartalmazó mérőegység) kerülhet szakértői vizsgálatra. Az előfeltételek teljesítését a szakértői vizsgálat megkezdése előtt ellenőrizni kell. Műszer jóváhagyás előtt ellenőrizendő: - rendelkezik a műszer a hazai forgalmazáshoz szükséges valamennyi jóváhagyással? - rendelkezik a műszer a mérésügyi hatóság igazolásával? |
1.10.5.2 Általános megjegyzések a négyütemű benzinmotoros gépkocsik felülvizsgálatára szolgáló gázelemező használatával, jellemzőivel kapcsolatban.
1.10.5.2.1 Tanúsítványadó a felülvizsgáló mérőegységet, ezen belül a gázelemző műszert mindenkor a használati utasításnak (a készülékekhez mellékelt műszerkönyv előírásainak) megfelelően köteles üzemeltetni.
1.10.5.2.2 A mérőrendszer vagy a gázelemző műszer legyen alkalmas a gyári adatok billentyűzetről való bevitelére. Saját, beépített adatbázis esetén ellenőrizze a motorkód, és lehetőség szerint a gyártmány és típuskód szerinti azonosítás megfelelőségét.
1.10.5.2.3 A műszer a mért értékeket - lehetőség szerint - automatikusan vegye fel (át), és tárolja. Esetenként (pl. 1.9. vagy zárásszög, gyújtási időpont) lehetséges a mért értékek kézi bevitele is, de a bevitel ilyenkor is csak billentyűzetről történhet. A billentyűzetről bevitt értéket az elektronikus tanúsítványon "#"-el kell megjelölni.
Értelmezés: Valamennyi billentyűzetről bevitt, mért adatot, az érték után "#"-el kell jelölni (pl. olajhőmérséklet [°C]: 90#), és a megjegyzés rovatban szöveges kiegészítéssel kell ellátni (lásd később). |
1.10.5.2.4 A két kipufogó rendszerrel szerelt gépkocsikat (a motortól két egymástól független csövön érkezik a gáz a csővégződésekhez) un. "Y" cső közbeiktatásával, két egyforma szonda alkalmazásával kell egyidejűleg mérni.
1.10.5.2.5 A mérőrendszer (gázelemző műszer) rendelkezzen olyan ellenőrzési funkcióval, amely a felülvizsgálat mérési fázisának megkezdését követően (mérésenként jelölt indulási időpont után) állítsa meg a mérést, ha 10 percen belül érdemi esemény (adatbevitel, mért érték változás, stb.) nem történik. Tanúsítványadó kezdeményezésére a felülvizsgálat bármely fázisban legyen megszakítható.
A megszakított vizsgálatról az addig felvett és mért értékekkel tanúsítvány nyomtatható, amely tanúsítványon jelölni kell: "Megszakított vizsgálat." A megszakított vizsgálat adatai is kerüljenek be az adatbázisba.
Értelmezés: A felülvizsgálat szempontjából esemény bármilyen adatbevitel, billentyű megnyomás, mérési folyamatváltozás. |
1.10.5.2.6 A felülvizsgáló mérőegység (gázelemző műszer) konstrukciója tegye lehetővé, hogy a vezérlés, Tanúsítványadó utasítására bármikor visszatérjen az adatbevitelre vagy a mérés (nem a felülvizsgálat) kezdetére, és megismételhesse az adatbevitelt, vagy a teljes mérést.
Műszer jóváhagyás előtt ellenőrizendő: - lehetőséget ad a műszer a mérés részleges vagy teljes ismétlésére? |
1.10.5.2.7 A mérőrendszer (gázelemző műszer) mérésvezérlő funkciója biztosítsa, hogy a mérési programban ugrani csak visszafelé, és csak teljes blokkot lehet. A programban előre ugrás nem lehetséges.
1.10.5.2.8 A mérőrendszer A mérést is tartalmazó program esetén legyen alkalmas a számítás ellenőrzését biztosító, un. "A számítás ellenőrzés" nyomtatásra, amikor a számításhoz utoljára használt állandókat nyomtatja ki a rendszer (műszer).
1.10.5.2.9 A mérőrendszerben alkalmazott gázelemző műszer mindekkor az alkalmazott tüzelőanyag összetételnek megfelelő állandókkal számítsa a A értéket. A Magyarországon forgalmazott gépkocsi tüzelőanyagokra vonatkozó állandókat, illetve azok változását a közlekedési hatóság a tüzelőanyag gyártók nyilatkozata alapján legalább 3 hónappal előre a hivatalos értesítőben meghirdeti.
Az előírt állandók módosítása csak akkor szükséges, ha a tüzelőanyag öszszetétel változásból eredő A számítás hiba a "MEGFELELT" minősítést adó tartomány 20 %-t (± 0,012 A változás) meghaladja.
1.10.6 Füstölésmérő műszert tartalmazó rendszer
1.10.6.1 A füstülésmérő műszer
1.10.6.1.1 A dízel motoros gépkocsik rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatára alkalmazott műszer konstrukciójának meg kell felelnie a jogszabályoknak és méréstechnikai elbírásoknak.
1.10.6.1.2 A műszernek alkalmasnak kell lennie az optikai rendszer fényelnyelő szűrővel történő egyszerű ellenőrzésére. A műszer üzemeltetője köteles gondoskodni a készülék hat havonkénti - az OMH, vagy arra feljogosított szervezet által hitelesített szűrővel végzett - pontosság ellenőrzéséről. A pontosság ellenőrzésről jegyzőkönyvet kell felvenni és abban az alkalmazott szűrő azonosító, és hitelesítési adatait is fel kell tüntetni. A pontosság ellenőrzését a gyártó által előírt gyakorisággal, de legalább hathónaponként el kell végezni.
1.10.6.1.3 A felülvizsgálatra csak olyan konstrukciójú műszer alkalmazható, amely az 1.10.6.1.1. és az 1.10.6.1.2. pontban meghatározott feltételeken túl az alábbi két mérési mód közül legalább a "II." pontban foglaltaknak megfelelő móddal rendelkezik:
I. "A" mérési mód, amelyben a készülék a különböző (felfutási jelleg, dinamika, stb.) gépkocsi füstölési karakterisztikák mellett a mérésre előírt pontossággal azonos értéket mutat, mint egy 430 mm hosszú mérő kamrájú, és 0,05 s-nál kisebb elektromos időállandójú készülék,
II. "B" mérési mód, amelyben a készülék a különböző (felfutási jelleg, dinamika, stb.) gépkocsi füstölési karakterisztikák mellett a mérésre előírt pontossággal azonos értéket mutat, mint egy 430 mm hosszú mérő kamrájú, és 0,9-1,1 s közötti elektromos időállandójú készülék.
1.10.6.1.4 A füstölésmérő műszer konstrukciójának biztosítania kell, hogy
a. különböző, a gépkocsiknál jellemzően alkalmazott kipufogó rendszerek és fellépő füstölés változások esetén, B módusban ± 10%-kal azonos füstölés csúcsértéket mutasson az ENSZ EGB 24/03 vagy az azokkal külön jogszabály szerint egyenértékű előírásokban* előírt műszerekkel,[3]
b. alkalmas az 1.10.6.1.5. pont szerint ütemezett és a 3.6. fejezetben meghatározott szabadgyorsítások végrehajtásának vezérlésére, a végrehajtás és a felülvizsgálati követelményeknek való megfelelés mérnöki gyakorlat szerinti automatikus értékelésére;
c. rendelkezzen vagy legyen összekapcsolható a felülvizsgálandó gépkocsi azonosító és gyári adatait, a mérési eredményeit és vizsgálati minősítésének eredményét, a mérési programhoz előírt tanúsítvány formában, legalább két példányban kinyomtatni képes egységgel;
d. alkalmas a követelményeknek megfelelő automatikus mérésvezérlésre, a szakszerű végrehajtást biztosító, a rendeletben foglalt feltételek ellenőrzésére és automatikus értékelésére.
1.10.6.1.5 A szabadgyorsítások ütemezett végrehajtásának jellemzői
nLL- alapjárati fordulatszám n10-1.1 • nLL
n90- 0,9 • nAR
nAR- leszabályozási fordulatszám
tB - gyorsulási idő, ezen az időn belül egyenletes gyorsulás van
tx - a leszabályozási fordulatszám elérést követő mérési idő rész (forgalmazó által adott érték vagy legalább 0,5 s, maximum 2,0 s),
tm - mérési idő = tB + tx
tH - gázpedáltartási idő = tM + legalább 1 s
tL - alapjárati fordulatszám beállási idő (legalább 15 s)
1.10.6.1.6 Az 1.10.6.1.3. és az 1.10.6.1.4. pontban foglalt feltételek teljesítését a kijelölt szakértő intézmény az 1.10.6.1.4. / a. pontban hivatkozott nemzetközi előírások szerint végzett, összehasonlító mérések alapján tanúsítja. Ha az 1.10.6.1. alfejezetben meghatározott feltételeknek, vagy egyes részfeltételeknek való megfelelést nemzeti mérésügyi hatóság igazolja, úgy a szakértői vizsgálat (a honosítást követően) annak ellenőrzésére nem terjed ki.
Értelmezés: Csak a hatályos jogszabályoknak, különösképpen méréstechnikai előírásoknak teljes mértékben megfelelő, erről dokumentumokkal, köztük a mérésügyi hatóság igazolásával is rendelkező, pontosságellenőrzött készülék kerülhet szakértői vizsgálatra. Az előfeltételek teljesítését a szakértői vizsgálat keretében ellenőrzik. A szakértői vizsgálat keretében nem kell ellenőrizni az 1.10.6.1. alfejezet 1.10.6.1.3. /I., és 1.10.6.1.3. / II. , továbbá az 1.10.6.1.4. pontjában rögzített azon feltételek teljesítését, amelyet nemzeti mérésügyi hatóság igazol. Alkalmazhatósági feltétel a füstölésmérőnél, hogy a műszer a megfelelő időállandóval működik (1.10.6.1.3. / II.), és azonos eredményt mutat egy nemzetközileg elfogadott mérési módszerrel, illetve az ezt teljesítő "alap" műszerrel (1.10.6.1.4./A.). A dízel mérés pontosságának feltétele, hogy azonos, és kellően dinamikus gyorsítások történjenek (azonos ütemben, gyorsan nyomják a gézpedált). Ennek ellenőrzése történik a gyorsítási idővel (1.10.6.1.5.). Egy felülvizsgálaton belül az idők abszolút értéke jelzi, hogy milyen gyorsan kapott teljes töltést a motor, a gyorsítási idők közötti eltérések, pedig a különböző gázadásra, töltésnövelésre, vagy reakcióra utalnak, amelyek a mérés megbízhatóságát csökkentik. Ezért a gyorsítási idő előírásnak megfelelő mérését a szakértői vizsgálat során ellenőrizni kell. Műszer jóváhagyás előtt ellenőrizendő: - rendelkezik a füstölésmérő a hazai forgalmazáshoz szükséges valamennyi jóváhagyással? - rendelkezik a füstölésmérő a mérésügyi hatóság igazolásával? - megfelel a készülék az 1.10.1.3. / I. pontban foglaltaknak? - megfelel a készülék az 1.10.1.3. / II. pontban foglaltaknak, és az 1.10.6.1.4. pontban foglaltaknak? - megfelelőképpen méri a műszer a gyorsítási időt (tgy)? - alkalmas a készülék automatikus mérésvezérlésre, és értékelésre? |
1.10.6.2 Általános követelmények a dízelmotoros gépkocsik felülvizsgálatára szolgáló mérőrendszer használatával, jellemzőivel kapcsolatban.
1.10.6.2.1 A felülvizsgálatot vezérlő mérőrendszer (műszerek) működését úgy kell kialakítani, hogy Tanúsítványadó egységes szakaszonként (adatbevitel, mérés előkészítés, mérés, értékelés, tanúsítvány nyomtatás) lehetőséget kapjon a felülvizsgálat folytatásának, megállításának, vagy visszaléptetésének elrendelésére.
1.10.6.2.2 A mért értékeket általában automatikusan kell felvenni és tárolni. Ha ez nem lehetséges (pl. olaj hőmérséklet, akkor a mért értékek beadása kézi úton, billentyűzetről is történhet. A billentyűzetről történő beadás esetét azonban meg kell különböztetni az automatikusan mért értékektől, amelyet a nyomtatott tanúsítványon "#"-el kell jelölni.
Értelmezés: Valamennyi billentyűzetről bevitt, mért adatot, az érték után "#"-el kell jelölni (pl. olajhőmérséklet [°C]: 90#), és a megjegyzés rovatban szöveges kiegészítéssel kell ellátni (lásd később). |
1.10.6.2.3 A mérőrendszer (füstölésmérő) rendelkezzen olyan ellenőrzési funkcióval, amely a felülvizsgálat mérési fázisának megkezdését követően (mérési programonként jelölt indulási időpont után) állítsa meg a mérést, ha 10 percen belül érdemi esemény (adatbevitel, mért érték változás, stb.), felülvizsgálati előre haladás nem történik. Tanúsítványadó kezdeményezésére a felülvizsgálat bármely fázisban legyen megszakítható. A megszakított vizsgálat adatai is kerüljenek be az adatbázisba.
A megszakított vizsgálatról az addig felvett és mért értékekkel tanúsítvány nyomtatható, amely tanúsítványon jelölni kell: "Megszakított vizsgálat."
Értelmezés: A felülvizsgálat szempontjából esemény bármilyen adatbevitel, billentyű megnyomás, mérési folyamat változás. |
1.10.6.2.4 A felülvizsgáló mérőrendszer konstrukciója tegye lehetővé, hogy a vezérlés Tanúsítványadóutasítására bármikor visszatérjen az adatbevitelre vagy a mérés (nem a felülvizsgálat) kezdetére, és megismételhesse az adatbevitelt, illetve a teljes mérést.
Műszer jóváhagyás előtt ellenőrizendő: - lehetőséget ad a műszer a mérés ismétlésére? |
1.10.6.2.5 A B módus időállandó ellenőrzéséhez (1.10.6.1.3. / II. pont) a készülék rendelkezzen az adatrögzítésre alkalmas elektronikus csatlakozással (analóg kimenettel, vagy a pillanatnyi értékek rögzítését biztosító szabványos digitális csatlakozással, kommunikációs protokollal és programmal). Helyettesítő megoldásnak fogadandó el, ha a készülék külön utasításra egy file-ben rögzíti és kiadja a szabadgyorsítás (ok) valamennyi mért pillanatnyi füstértékét.
1.10.7 Automatikus vezérlés, dokumentálás
Az automatikus mérésvezérlés és eredmény dokumentálás célja a mérési hibalehetőségek csökkentése, továbbá a pontosság és a megbízhatóság növelése.
1.10.7.1 Automatikus mérésvezérlés
Az automatikus mérésvezérlés feladata az előírásoknak megfelelő mérési és kiértékelési feltételek biztosítása, különös tekintettel a következő feltételekre.
1.10.7.1.1 A mérés akkor kezdhető meg, ha
• a mérőműszer hiteles és pontos,
• minden járműazonosító adat rendelkezésre áll,
• a felülvizsgálathoz szükséges minden gyári-, vagy azt a rendelet szerint helyettesítő adat és információ rendelkezésre áll,
• a jármű üzemmeleg,
• a szemrevételezéses vizsgálat eredménye pozitív, amely a MEGFELEL jellemző műszerbe billentyűzésével lesz "mért" érték.
1.10.7.1.2 A mérőrendszernek a következő vizsgálati eljárások legalább egyikének megfelelő mérési programmal kell rendelkeznie:
A. hagyományos Otto-motoros gépkocsik,
B. hagyományos Otto-motoros gépkocsik katalizátorral,
C. szabályozott keverékképzésű Otto-motoros, katalizátoros gépkocsik,
D. szabályozott keverékképzésű Otto-motoros, katalizátoros gépkocsik, fedélzeti diagnosztikai (OBD) rendszerrel
E. dízelmotoros gépkocsik (ezen belül automatikus nyomatékváltós gépkocsik a 3.6. alfejezet szerint).
F. dízelmotoros gépkocsik, fedélzeti diagnosztikai (OBD) rendszerrel
A B)- D) pont szerinti programok esetében a műszeregységnek rendelkeznie kell a λ-érték számításának ellenőrzésére szolgáló programmal is.
1.10.7.1.3 A mérés végrehajtása során a feltételek teljesítését a mérőrendszernek mérési blokkonként, illetve a végrehajtás szakaszaiként ellenőriznie kell, eltérés vagy hiba esetén azt - jellegétől függően - kijavítja (pl. ismételtet), vagy hibajelzéssel a felülvizsgálatot megállítja.
1.10.7.1.4 A mérőrendszernek biztosítania kell, hogy a vizsgálat közben fellépő, 10 percet meghaladó várakozási idő (nincs adatbevitel, nincs mért érték, nem halad a felülvizsgálat, stb.) esetén megszakítsa a mérést és az addig mért adatokat "Felülvizsgálat megszakítva" megjegyzéssel nyomtassa ki.
1.10.7.1.5 A mérés vezérlését úgy kell kialakítani, hogy az egyes, önmagában egész felülvizsgálati rész-mérések, a mérést végző utasítása esetén ismételhetők legyenek.
1.10.7.1.6 A készülék automatikusan MEGFELEL - NEM FELEL MEG jellemzéssel értékelje a felülvizsgálat eredményét.
1.10.7.1.7 A mérés befejezésekor a műszer, illetve mérőegység a mérési programtól függően legalább a 3.2.5. pont, vagy 3.3.5. pont, vagy 3.4.8. pont, vagy 3.6.5. pont, vagy 3.8.1.3.5. pont, illetve kívánságra a lambda számítás ellenőrzés céljából a 3.5. pont szerinti dokumentumot nyomtassa ki.
1.10.7.1.8 A mérés befejezésekor a műszer, illetve mérőegység legyen alkalmas:
A. az elvégzett felülvizsgálatok során mért adatok, központi adattároló által visszaigazolt adatszolgáltatásig, de legalább egy év időtartamig tartó, azonosítható tárolására,
B. adott protokoll szerinti, szabványos, időszakonkénti számítógépes Internet hálózati kommunikációra, és ezen keresztül a mért adatok központi adattárolóba történő továbbítására (visszaigazolás fogadására),
1.10.7.1.9 A mérőrendszer rendelkezzen ellenőrzési funkcióval, amelyben a méréstechnikai jellemzőket, állandókat jeleníti meg, illetve nyomtatja ki [a lambda (λ) számítás ellenőrzéséhez szükséges minden állandót és mért, számított értéket]:
1.10.7.2 Az RKFA jóváhagyás, szakértői vizsgálat, jegyzőkönyv.
1.10.7.2.1 A kijelölt szakértő intézet szakvéleményének az alábbiakat kell tartalmaznia:
A. a vizsgálati eljárás célja (a teljes műszer, illetve mérőrendszer vizsgálata, szerkezeti vagy programmódosítás miatt szükséges vizsgálat);
B. a szakértői minősítéshez szükséges, 2. számú függelékben felsorolt dokumentumok megléte, a vizsgálathoz felhasznált adatok, a műszer egyértelmű azonosításához szükséges adatok, leírások, korábbi vizsgálati eredménynek, ha vannak és az adott vizsgálat szempontjából relevánsak);
C. a gyártó nyilatkozata a gyártás megfelelőségét, a minősítettel azonos termék előállításának biztosítását illetően (minőségbiztosítási rendszer), javaslat a gyártás megfelelőségének ellenőrzésére;
D. nyilatkozat a megvizsgált műszer, illetve mérőrendszer RKFA alkalmasságáról.
1.10.7.2.2 A műszer elutasítása esetén a szakvéleménynek részletesen tartalmaznia kell az 1.10.7.2.1. pont szerintieken túl a kifogásolt jellemzőkkel kapcsolatos vizsgálatokat és azok eredményét is
1.10.7.2.3 A korábban alkalmasnak minősített mérőműszer módosítása esetén, az ismételt vizsgálat csak a változtatások által érintett tulajdonságok ellenőrzésére korlátozódik
1.10.7.2.4 Az RKFA minősítést a szakértői vizsgálati jelentés alapján kell elvégezni. A KFF a szakvélemény és az előírt további bizonylatok alapján minősíti a vizsgált műszert, illetve mérőrendszert. A minősítést és annak indoklását határozatban kell közölni. A minősítő határozat másolatát műszerkísérő okmányként kell kezelni.
1.10.7.2.5 A mérőrendszerhez (műszerhez) a kereskedelmi forgalmazáskor csatolni kell a minősítő határozat másolatát, a gyártó nyilatkozatát a mérőrendszer (műszer) minősítettel való egyezéséről, és a mérőrendszer (műszer) gyártójának az 1. számú függelék szerinti címkéjét.
2. A környezetvédelmi felülvizsgálat előkészítése
2.1 A jármű forgalmi engedély, és (ha van) Igazoló lap bemutatása.
2.2 A gépkocsi forgalmi engedély alapján történő azonosítása.
2.3 Meghatározandó a jármű környezetvédelmi felülvizsgálatához a R. szerint alkalmazandó mérési program.
Értelmezés: Álljon rendelkezésre a következő mérésvezérlő programok közül az adott gépkocsi kategóriához szükséges mérési program, illetve program csoport (A mérést tartalmazó program esetén az "A.5." mérési program is szükséges): A: Benzinmotoros gépkocsikhoz alkalmas műszereknél: 1. (Hagyományos) Benzin-motoros gépkocsik; 2. Szabályozatlan keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik; 3. Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik; 4. Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotor; EURO-3 és magasabb besorolású, fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik, és 5. "A számítás ellenőrzés" nyomtatás 2, 3, 4, mérési programokhoz (lásd 1.10.5.1.4. és 3.5.) B: Dízel motoros gépkocsikhoz alkalmas műszereknél: 1. Dízel motoros gépkocsik 2. Dízel motoros, EURO-3 és magasabb besorolású, fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik (lehetőségként). C: Adminisztratív funkció: Mérés nélküli tanúsítványadás (új gépkocsi, igazolólapótlás). D: Univerzális műszereknél: Az A., B, C. szerinti gépkocsi csoportok legalább egy-egy gépkocsi fajtájának vizsgálatára alkalmas vezérlő programmal működő műszerek. Jóváhagyás szerezhető mérési programonként, illetve valamennyi mérési programra egyaránt. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: ■ az egyes programok külön-külön, és együtt megfelelnek az előírásoknak? |
2.4 A vizsgálandó gépkocsi motorhőmérsékletének előzetes ellenőrzése (megfelel a követelményeknek nem hideg, hidegindító rendszer nem működik stb.)
Értelmezés: Hideg motorral a vizsgálatot megkezdeni nem szabad. Műszer nélkül lehetséges (műszerfal, hűtő, stb...) ellenőrzés szerint a jármű motorja legyen üzemmeleg. |
3. A felülvizsgálat végrehajtása
A felülvizsgálat a gépkocsi és a mérés azonosító adatainak felvételével kezdődik.
3.1 A mérés és a gépkocsi azonosító adatainak felvétele
3.1.1 Gépkocsi azonosító adatok:
A környezetvédelmi felülvizsgálat a gépkocsi azonosító adatainak a gépjármű forgalmi engedélye alapján történő felvételével és dokumentálásával (a mérőrendszer való adatbevitelével) kezdődik. Forgalmi engedély hiányában az azonosító adatok rögzítése megtörténhet a gépkocsi forgalomból való kivonásáról szóló hatósági határozat alapján is. A gépkocsi azonosítása során a következő azonosító adatokat kell rögzíteni.
A mérőrendszer kialakításának biztosítania kell, hogy a vizsgálatot csak valamennyi adat (a 3.1.1.15., 3.1.1.16. pont szerinti kódszámok és km számláló állásának kivételével) birtokában (pl. beadása után) lehessen lefolytatni. A km számláló állásának (3.1.1.18.) rögzítésétől csak annak meghibásodása esetén szabad eltekinteni.
Értelmezés: A vizsgált jármű azonosításához, és a mérési adatfeldolgozáshoz szükséges adatokat kell a gépbe vinni. Az 1-14 adatok a jármű forgalmi engedélyében találhatók. A forgalmi engedélyben feltüntetett és a tényleges motorszám (motorkód) azonosítását el kell végezni, ha az megbontás és speciális eszközök (tükrök, endoszkóp stb.) nélkül lehetséges. A 15, 16 adat a gyári érték kereséshez tartozó kódszámok, amelyek a későbbiekben kerülnek meghatározásra, és meghirdetésre. Átmenetileg - a tipus azonosítás egyszerűsítése céljából egyaránt alkalmazhatók az Eurotax és a KBA számok. Az alkalmazott kód azonosítása a kódszám előtt "E" vagy "K" karakterrel történik. Eurotax kód esetén a 16. adat üresen marad. A 18. adat a jármű műszerfaláról olvasandó le. Szöveg túlcsordulás esetén a bal oldali első karaktereket kell beadni. |
3.1.1.1 | Forgalmi rendszám (A): | |
Balra igazított, szöveges bevitel (forgalmi engedélyből, gépkocsiról) | max., 18 kar. |
Magyarázat: A zárójelben lévő nagybetű a 3.1.1.1-3.1.1.13 pontokban a gépkocsi forgalmi engedélyében azonos megnevezésnél alkalmazott, az adat egyszerű kikeresését szolgáló jelölés. |
3.1.1.2 | Gyártási év (A) (forgalmi engedélyből, gépkocsiról, utolsó két karakter) | 2 kar. |
3.1.1.3 | Jármű alvázszám (E) | |
Balra igazított, szöveges bevitel (forgalmi engedélyből, gépkocsiról) | max., 24 kar. | |
3.1.1.4 | Motorkód (motorszám) (E) (forgalmi engedélyből, gépkocsiról) | min. 3 kar., max. 18 kar. |
Értelmezés: Ez nem motorszám, hanem a forgalmi engedélyből, vagy a műszer adatbázisából kivett és a 3.1.1. ponthoz fűzött értelmezés szerint ellenőrzött, legalább a motor típusazonosítását lehetővé tevő azonosítási karakter sorozat. |
3.1.1.5 | Jármű fajta (E) max. | 18 kar. |
(forgalmi engedélyből, 1/1975. (III. 05.) KPM-BM együttes rendelet 1. számú függelék, II. fejezet): személygépkocsi, kistehergépkocsi, kisbusz, autóbusz, vontató, nyerges vontató, tehergépkocsi, motorkerékpár, motoros tricikli, mezőgazdasági vontató.) MEGJEGYZÉS: a kistehergépkocsi és kisbusz hivatkozott rendeletben nem szerepel. Értelmezését a közlekedési hatóság szabályzatában rögzíti. (Átmeneti értelmezés szerint kistehergépkocsi a forgalmi engedély szerint tehergépkocsinak minősített, 3500 kg megengedett legnagyobb tömegű gépkocsinál kisebb tömegű gépkocsi.) | ||
3.1.1.6 | Jármű hajtóanyag (E) | |
(forgalmi engedélyből): Korlátozott választék: 1 - benzin; 2 - gázolaj; 3 - elektromos; 4 - cseppfolyós gáz; 5 - földgáz; 6 - földgáz + dízel; 7 - benzin + cseppfolyós gáz kettős üzem - 8 - egyéb | max. 1 kar. | |
3.1.1.7 | Jármű motor teljesítmény, kW (E) (forgalmi engedélyből): | max. 3 kar. |
3.1.1.8 | Jármű gyártmánya (D): | |
Balra igazított, szöveges bevitel (forgalmi engedélyből, járműről) (lásd 3. számú függelék) | max. 18 kar. | |
3.1.1.9 | Jármű típus (D): | |
Típus (balra igazított, szöveges) (forgalmi engedélyből, járműről): | max. 18 kar. | |
3.1.1.10 | Jármű kivitel (D): | |
Kivitel (balra igazított, szöveg + szám) (forgalmi engedélyből, járműről): | max. 18 kar. | |
3.1.1.11 | Motor hengerűrtartalma, cm3 (D): | |
Típus (balra igazított, szám) (forgalmi engedélyből): | max. 5 kar. | |
3.1.1.12 | Jármű megengedett legnagyobb összes tömeg, kg (F): | |
Típus (balra igazított, szám) (forgalmi engedélyből, járműről) | max. 5 kar. | |
3.1.1.13 | Jármű első nyilvántartásba vétel időpontja (B): | |
Típus (balra igazított, szám: év, - sorszámmal): (forgalmi engedélyből) | 4 kar. | |
3.1.1.14 | Környezetvédelmi osztály | |
Típus (balra igazított, kétjegyű szám) (forgalmi engedélyből, járműről): | 2 kar. | |
3.1.1.15 | *Gyártó kódszáma (KBA - adatbankból "K" karkaterrel bevezetve) vagy | |
Eurotax kód ("E" karakterrel bevezetve) Balra igazított, szám | 9 kar. | |
3.1.1.16 | *Típus kódszáma (KBA - adatbankból) | |
(Eurotax kód esetén üres) Balra igazított, szám | max. 4 kar. | |
3.1.1.17 | Motor kivitel és keverékképzés Balra igazított, szöveges bevitel | max. 2 kar. |
Az alkalmazható kategóriák:
Kód | Kivitel |
00 | Egyéb, az alábbiakba nem sorolható kivitelű jármű |
01 | Benzin motor (négyütemű) |
51 | Benzin motor, szabályozott motorüzemű, katalizátorral |
41 | Benzin motor, szabályozatlan motorüzemű, katalizátorral |
08 | Kétütemű benzinmotor |
58 | Kétütemű benzin motor, szabályozott motorüzemű, katalizátorral |
48 | Kétütemű benzin motor, szabályozatlan motorüzemű, katalizátorral |
11 | Cseppfolyósított gázzal üzemelő motor |
54 | Cseppfolyósított gázzal üzemelő motor, szabályozott motorüzemű, |
katalizátorral | |
44 | Cseppfolyósított gázzal üzemelő motor, szabályozatlan motorüze- |
mű, katalizátorral | |
21 | Wankel (forgó dugattyús) motor |
55 | Wankel (forgó dugattyús) motor, szabályozott motorüzemű, katalizátorral |
45 | Wankel (forgó dugattyús) motor szabályozatlan motorüzemű, katalizátorral |
02 | Dízelmotor |
22 | Közvetlen befecskendezésű dízelmotor |
03 | Kényszergyújtású, dízel jellegű motor |
06 | Több fajta tüzelőanyaggal működő motor |
07 | Elektromos motor |
10 | Gázturbina |
12 | Nagynyomású gázzal üzemelő motor |
66 | Többfajta üzemanyaggal működő (kettős üzem) |
76 | Többfajta üzemanyaggal működő (benzin-alkohol) |
86 | Többfajta üzemanyaggal működő (gázolaj-növényi olaj) |
3.1.1.18 | Km-számláló állás Balra igazított, szöveges bevitel (járműről) | max, 7 kar. |
3.1.1.19 | Közlekedési szolgáltató gépkocsi Bináris, egyjegyű érték (ha igen = szolgáltató gk.=1, ha nem=0) | max, 2 kar. |
3.1.2 Üzembentartó, vagy tulajdonos azonosítói: |
Értelmezés: A vizsgált jármű azonosításához, és a mérési adatfeldolgozáshoz szükséges további adatokat kell a gépbe vinni. |
3.1.2.1 | Tulajdonos: Jogi / Természetes személy: Természetes személy = 0, Jogi személy =1 Típus (balra igazított, bináris szám) (forgalmi engedélyből): | 1 kar. |
3.1.2.2 | Cím, irányítószám: Típus (balra igazított, szám) (forgalmi engedélyből): | 4 kar. |
3.1.2.3 | Cím, város (település): Típus (balra igazított, szöveg) (forgalmi engedélyből): | 18 kar. |
Értelmezés: A 3.1.2.1.- 3.1.2.3. adatok a jármű forgalmi engedélyében találhatók. Valamennyi adatok be kell adni. Szöveg túlcsordulás esetén a bal oldali első karaktereket kell beadni. |
3.1.3 A felülvizsgálat azonosító adatainak felvétele:
3.1.3.1 Felülvizsgáló szervezet:
Értelmezés: A mérések értékeléséhez ismerni kell a tanúsítványadót foglalkoztató felülvizsgáló, szolgáltató "személyét". Célszerűen a műszer üzembe helyezésekor kell ezeket az adatokat feltölteni. Értelemszerűen valamennyi, azonosításhoz szükséges adatok be kell adni. Szöveg túlcsordulás esetén a bal oldali első karaktereket kell beadni. Itt a cím a feljogosításban szereplő, hivatalos cím. |
3.1.3.1.1 | Megnevezés: | |
Típus (balra igazított, szöveg): | 18 kar. | |
3.1.3.1.2 | Cím, irányítószám: | |
Típus (balra igazított, szám): | 4 kar. | |
3.1.3.1.3 | Cím, város: | |
Típus (balra igazított, szöveg): | 18 kar. | |
3.1.3.1.4 | Cím, utca: | |
Típus (balra igazított, szöveg): | 18 kar. | |
3.1.3.1.5 | Cím, házszám: | |
Típus (balra igazított, szám): | 4 kar. | |
3.1.3.1.6 | Felülvizsgáló szervezet kódszáma: | |
Típus (balra igazított, vegyes): | 20 kar. |
3.1.3.2 Tanúsítványadó azonosítói:
Értelmezés: A mérések értékeléséhez, a felelősség megállapításához szükséges Tanúsítványadó személyének ismerete is. Célszerűen ezeket az adatokat is már a műszer üzembe helyezésekor a műszerbe tölteni, és esetleg a későbbi változásoknak megfelelően korrigálni. Szöveg túlcsordulás esetén a bal oldali első karaktereket kell beadni. A műszer gyártójának kell biztosítani a Tanúsítványadók megfelelő biztonságos beléptetését, a más nevén történő tanúsítás lehetőség szerinti megakadályozását. |
3.1.3.2.1 | Vezetéknév: | |
Típus (balra igazított, szöveg): | 18 kar. | |
3.1.3.2.2 | Keresztnév: | |
Típus (balra igazított, szöveg): | 18 kar. | |
3.1.3.2.3 | Azonosító szám: | |
Típus (balra igazított, vegyes, írásjel nélkül): (első két karakter megyekód, 3.-6. karakter tanúsítványadó azonosítója, 2 karakter tartalék) | 8 kar. | |
3.1.3.2.4 | Tartalék1: | |
Típus (balra igazított, vegyes): | 18 kar. |
3.1.4 Mérőműszer azonosítói:
Értelmezés: A mérések értékeléséhez és a rendszerműködtetés, hiba javítás érdekében szükséges az alkalmazott műszer (mérő rendszer) ismerete is. Ezeket az adatokat a műszer gyártásakor kell a készülékbe vinni, és többek között a gyártó érdekében is illetéktelen beavatkozástól védeni. Szöveg túlcsordulás esetén a bal oldali első karaktereket kell beadni. |
3.1.4.1 | Gyártó: Típus (balra igazított, szöveg): | 18 kar. |
3.1.4.2 | Típus: Típus (balra igazított, szám): | 18 kar. |
3.1.4.3 | Szakértői jóváhagyás sorszáma: Típus (balra igazított, szám): | 3 kar. |
3.1.4.4 | Vezérlő program checksumma: Szakértői jóváhagyás szerint Típus (balra igazított, szám): | 10 kar. |
3.1.4.5 | Mérőrendszer hiteles, kalibrált ( dátumig): Típus (balra igazított, szám: év-hó-nap=ÉÉHHNN): | 6 kar. |
3.1.4.6 | Mely vezérlő programokra alkalmas: Típus (balra igazított, bináris, nyolcjegyű szám, ha alkalmas 1, nem alkalmas 0): | 8 kar. |
Értelmezés | |
Karakter sorszáma | |
Karakter jelentése | |
1 | (Hagyományos) Benzin-motoros gépkocsik; |
2 | Szabályozatlan keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik; |
3 | Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik; |
4 | Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotor; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépko- csik, |
5 | "A számítás ellenőrzés" nyomtatás 2, 3, 4, mérési programok- hoz (lásd 1.10.4.2.) |
6 | Dízel motoros gépkocsik |
7 | Dízel motoros, EURO-3, OBD fedélzeti diagnosztikai rendszer- rel felszerelt gépkocsik |
8 | Adminisztratív mérési program - Mérés nélküli tanúsítvány adás (új gépkocsi, igazolólap.) |
3.1.5 Mérés azonosítói:
Értelmezés: A mérések értékeléséhez és a hatékony rendszerműködtetés, hiba javítás érdekében szükséges továbbá a konkrét mérés főbb adatainak ismerete is. Ezeket az adatokat mérésenként, részben billentyűzetről (3., 8., 9.), részben a rendszernek automatikusan kell az adatokhoz hozzáadni. Túlcsordulás nem megengedett! |
3.1.5.1 Felülvizsgálat sorszáma:
Folyamatos decimális számozás | |
Típus (balra igazított, szám): | 6 kar. |
Értelmezés: Felülvizsgálat = minden vizsgálat, amelynél a 10 perces óra elindult. |
3.1.5.2 Vizsgálati napló száma: Típus (jobbra igazított, vegyes): | 14 kar. | |
3.1.5.3 A felülvizsgálat dátuma: Típus (balra igazított, szám: év- hó-nap): | 6 kar. | |
3.1.5.4 A felülvizsgálat kezdete: A mérés vezérlő program típus kiválasztásának időpontja. Típus (balra igazított, szám: ÓÓ-PP-MM): | 6 kar. | |
3.1.5.5 A mérés kezdete: Amikor a felülvizsgálat keretén belül a 10 perces óra elindul. Típus (balra igazított, szám: ÓÓ-PP-MM): | 6 kar. | |
3.1.5.6 A felülvizsgálat vége: A tanúsítvány kinyomtatásának vége. Típus (balra igazított, szám: ÓÓ-PP-MM): | 6 kar. | |
3.1.5.7 Mérés vezérlő program sorszáma=3.1.4.6. Karakter sorszám) | ||
Típus (szám): | 1 kar. | |
3.1.5.8 Lejárt Igazolólap sorszáma Típus (balra igazított, vegyes): | 1+2+1+7kar. | |
3.1.5.9 Új Igazolólap sorszáma Típus (balra igazított, vegyes): | 1+2+1+7 kar. | |
3.1.5.10 A kiadott plakett színe Típus (jelenleg bináris szám, de lehet hogy lesz több; | ||
Zöld=1; Sárga=0) | 1 kar. | |
3.1.5.11 Az új igazolólap érvényes (Az érvényesség határ dátuma, balra igazított szám, ÉÉ-HH-NN) | 6 kar. | |
3.1.5.12 Adminisztratív felülvizsgálat jelölése: A mérés nélküli felülvizsgálat megkülönböztetése Ha mérés nélküli "1", ha méréssel "0" | 1 kar. |
3.1.6 Jármű azonosítás végrehajtása
Az adatbevitel szakasz akkor történt meg, ha az alább felsorolt, lehetséges kivételekkel a mérőrendszerbe bevitték a 3.1.1. -3.1.5 pontok szerinti adatokat, és azok megegyeznek a jármű adataival, továbbá a segédeszköz nélkül, vizuálisan, és egyszerűen összehasonlítható adatok (pl. motorszám nem) azonosak a gépkocsin és a forgalmi engedélyben. A lehetséges kivételek:
3.1.1.4.-nél legalább a háromjegyű motorkódot;
3.1.1.15. nem kötelező;
3.1.1.16. nem kötelező;
3.1.1.18. csak hibás km számláló esetén nem kötelező
3.1.3.1.4. ha van, kötelező;
3.1.3.1.5. ha van, kötelező;
Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Valamennyi adatot megköveteli a műszer? |
3.2 Hagyományos, négyütemű, benzinmotoros gépkocsik és szabályozatlan keverék-képzésű, katalizátoros gépkocsik vizsgálata (A.1 .= "1" A.2.="2" program) A felülvizsgálatot a vonatkozó jogszabályoknak és az egyéb előírásoknak megfelelő, kalibrált, pontos készülékekkel, alapjáraton és emelt fordulatszámú üresjáraton, a magyar szabványnak megfelelő, kereskedelmi forgalomban beszerezhető, egyedileg nem adalékolt tüzelőanyaggal, szerviz körülmények között kell elvégezni. Négyütemű motoros gépkocsik vizsgálatához csak "Rendszeres Környezetvédelmi Felülvizsgálatra Alkalmas"-nak minősített, automatikus vezérlésű és kiértékelésű mérőrendszerek használhatók. Kétütemű motoros gépkocsikhoz a külön jogszabály szerinti II. pontossági osztályú CO mérők 2005. június 30-ig, a II. pontossági osztályú két komponenses CO-CH mérő készülékek, automatikus mérésvezérlés és kiértékelés nélkül időkorlát nélkül továbbra is használhatók
3.2.1 A gépkocsi gyári beállítási adatainak beadása
A felülvizsgálat végrehajtásának feltétele, hogy rendelkezésre álljanak az adott gépkocsira vonatkozó, dokumentálandó, a gyártó által előírt alábbi adatok:
3.2.1.1 Motorhőmérséklet (°C)- a gyártó vagy a forgalmazó által üzemmeleg állapotra megadott legkisebb motorolaj hőmérséklet, vagy adat hiányában 80 °C. Amennyiben a 80 °C hőmérséklet nem érhető el, felülvizsgáló a ténylegesen elérhető hőmérsékletnek megfelelő, kisebb (de 49 °C-nál nagyobb) hőmérsékletet is beadhat, a tanúsítványon a megjegyzések között "x °C olajhőmérséklet" megjegyzéssel (ahol x = az elért hőmérséklet).
Értelmezés: A gyártó előírásának hiányában az olajhőmérséklet általános értéke 80 °C, legkisebb értéke 50 °C. (Gyári adat hiányában kínálja fel a mérőegység a 70 °C-t, és adjon lehetőséget egy 49 °C-nél nagyobb, célszerűen 100 °C-nál kisebb, bármely egész érték beadására is.). Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az előírt általános érték beprogramozva? - az előírt érték az adott feltételekkel megváltoztatható? |
3.2.1.2 Alapelőgyújtás (min. - max. főtengely fok, felső holtpont előtt "+", vagy felső holtpont után "-")- ha mérhető (szokásos, általános gépjármű-diagnosztikai eszközökkel ellenőrizhető).
Értelmezés: Az alapelőgyújtás értéke és tűrése mellett meg kell adni annak "irányát" (felső holtpont előtt "+", vagy felső holtpont után "-"), továbbá a mérés módját (vákuummal "1", vagy vákuum nélkül "0") is. Mérni csak a hagyományos gyújtású motoroknál, hagyományos diagnosztikai eszközökkel mérhető gyújtás esetén kell. Nem kell mérni a gyújtást, ha ahhoz bármiféle speciális eszköz (csatlakozó, illesztő, ECU kiolvasó, stb.) kell! Ebben az esetben beadott érték nélkül léphet tovább a készülék. |
Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a megfelelő értékkel (min-max) kéri (fogadja) a műszer a gyújtási értéket? - az előgyújtás "irányát is kéri a műszer? - a vákuum állapotát is kéri a műszer? - lehetőséget ad átlépésre? |
3.2.1.3 Zárásszög tartomány "tól-ig" (mechanikus megszakítóval vezérelt gyújtás esetén)- ha mérhető (szokásos, általános gépjármű-diagnosztikai eszközökkel ellenőrizhető) "%"-ban. (100% az egy gyújtási ciklus teljes, nyitást és zárást tartalmazó ideje).
Értelmezés: Lásd 3.2.1.2. |
3.2.1.4 Alapjárati fordulatszám min/max (min-1).
Gyári tűrésmező hiányában a tűrésmező ±100 min-1.
3.2.1.5 Alapjárati CO (térf.%) és CH (ppm) koncentráció, gyári érték hiányában megengedhető legnagyobb értéke:
Srsz | Jármű | CO | CH |
A | Kétütemű motoros | 2,5 | 2000 |
B | Kétütemű, katalzátoros | 1,5 | 2000 |
C | Négyütemű katalizátoros | 1,0 | 400 |
D | 1970. január 1. előtt gyártott | 6,0 | ----- |
E | 1987. január 1. előtt gyártott egyéb | ||
négyütemű | 4,5 | 1000 | |
F | 1987. január 1. és 1990 között gyártott | ||
egyéb négyütemű | 3,5 | 1000 | |
G | Egyéb négyütemű | 3,0 | 600 |
* A kétütemű motorok CH határértékét a 2005. július 1-et követő első környezetvédelmi felülvizgálaton és azt követően kell alkalmazni, a 14. § (5) bekezdésében szereplő kivételektől eltekintve.
Értelmezés: Az ellenőrzés során a határérték mindenkor a gyári érték. Gyári értékek vagy a gyártó technológiai utasításaiból, vagy különböző - a KFF által jóváhagyott, nyomtatott vagy elektronikus - adatbázisokból szerezhetők be. (Megjegyzés: a billentyűzetről bevitt értékeket a nyomtatott tanúsítványon "#"-el meg kell jelölni. Ebben az esetben az egyedi forrás dokumentálásához szükséges adatokat: cím, évfolyam (pl. AUTODATA98, vagy EUROTAX01.) is közölni kell. A fenti, táblázatos adatok csak akkor alkalmazhatók, ha nincs gyári adat. (Egy KFF által jóváhagyott, a kiadási évszám szerint két évnél nem öregebb (a hónap nem számít) adatbázisban nem szerepel.) Ekkor a készülék a gyártási év alapján és egyéb jellemzők alapján felkínálhatja a fenti választást. Ebben az esetben azonban a megjegyzések rovatban közölni kell, hogy mely adatbázisban nincs gyári adat az adott gépkocsiról (pl. AUTODATA01 nincs adat). Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a gáz értékeket a fentieknek megfelelően, a hiba lehetőség minimalizálásával fogadja (kínálja) és kezeli a műszer? - a gyári értéktől való eltérés esetét jól különbözteti meg a műszer? - Az adatbázis és egyéb dokumentálás megfelel a követelményeknek? |
3.2.1.6 Emelt üresjárati fordulatszám min/max (min-1)- gyári érték hiányában
nmin = 2500 min-1 nmax = 3000 min-1.
3.2.1.7 Emelt üresjárati CO (térf.%) koncentráció - gyári előírás szerint, annak hiányában legfeljebb az alapjáraton megengedett legnagyobb koncentráció.
Értelmezés: Az ellenőrzés viszonyítási értéke a gyári érték. Több adatbázis azonban nem tartalmaz emelt fordulatra vonatkozó értéket. Ezekre az esetekre vonatkozik, hogy ekkor legnagyobb értéknek az alapjáratra adott értéket (értékeket) lehet tekintetni. Ezt az alapjárati értékekhez hasonlóan jelölni kell. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a gáz értékeket a fentieknek megfelelően, a hiba lehetőség minimalizálásával fogadja (kínálja) és kezeli a műszer? - a gyári értéktől való eltérés esetét jól különbözteti meg a műszer? - a dokumentálás (megjegyzések) megfelel a követelményeknek? |
3.2.1.8 Szabályozatlan keverékképzéssel üzemelő, katalizátorral felszerelt négyütemű motoros gépkocsi esetén (A2 = 2 mérésvezérlő program) λ (lambda -légviszony) tényező gyári értéke, vagy gyári adat hiányában λ≥1,00 (térf. %).
Értelmezés: Gyári megoldásoknál általában van gyári érték. Pótlólagos megoldások esetén viszont nincs. Erre vonatkozik a fenti általános feltétel, amelyet felkínálhat a műszer, de annak alkalmazását szintén jelölni kell a megjegyzésekben ("λR.ből"). Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - gyári adattal dolgozik a műszer? - lehetőséget ad általános adatra? - megkülönbözteti az általános adat alkalmazását? |
3.2.1.9 OPCIONÁLIS: Katalizátor kondicionálási feltételek meghatározása:
- Kondicionálási fordulatszám (min-1);
- Kondicionálás időtartama (min vagy s).
Katalizátoros gépkocsi esetén, gyári érték hiányában t= 120 [s] és n= 2500 [min-1] ajánlott.
Értelmezés: A szabályozatlan motor üzem mellett működő katalizátorok megfelelő hatásának alapvető feltétele a katalizátor üzem-meleg állapota. Ezt álló gépkocsinál csak ritka esetben és rövid ideig lehet biztosítani. Ezért célszerű a megfelelő mérési feltételek biztosítását a fenti opcionális technológiai lépés végrehajtásával is elősegíteni. |
3.2.2 Szemrevételezés
3.2.2.1 A szerelés nélkül, a felülvizsgáló által választott, az általános mérnöki gyakorlat szerint megbízhatónak minősíthető szemrevételezéses technológiával ellenőrizendő:
a. kipufogó rendszer tömítettség, tömörség;
b. katalizátor sértetlen (ha van);
c. kipufogógáz visszavezető rendszer rendben;
d. légszűrő megfelelő;
e. szekunder levegő rendszer megfelelő;
f. kartergáz visszavezetés rendben;
g. egyéb kapcsolatos érzékelők rendben;
h. olajszivárgás nincs;
i. hűtővízszivárgás nincs;
j. légkondicionáló megfelelő, tömör; .
k. katalizátoros gépkocsi esetén szűkítő beépítve;
l. egyéb hibalehetőség.
3.2.2.2 A szemrevételezéses ellenőrzés összefoglaló eredménye:
-MEGFELEL,
-NEM FELEL MEG,
"NEM FELEL MEG" eredmény esetén a gépkocsi felülvizsgálata tovább nem folytatható, elektronikus tanúsítvány nyomtatandó. A tanúsítványon (valamennyi mérési program esetén csak az összefoglaló értékelés eredménye jelenítendő meg.
Értelmezés: A szemrevételezéses ellenőrzést a 3.2.2.1. szerinti részletezéssel kell végrehajtani. A vizsgálati-, ellenőrzési szempontokat egyenként kell kezelni. Az ellenőrzés eredménye lépésenként, MEGFELEL (1), a NEM FELEL MEG (0) értékelés felkínálásával jelenjen meg, vagy ugorja át a szempontot. A gépkocsi NEM FELEL MEG, ha bármely szempontnál NEM MEGFELEL értékelést kapott, azaz ha egy "0" érték szerepel a számcsoportban. Ebben az esetben program kérjen megerősítést az értékelésre (adjon lehetőséget a javításra), és megerősítés után kérjen részletesebb indoklást is, amelyet a "Megjegyzések" blokkban, legfeljebb 50 karakter helyen jelenítsen meg. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Az fenti részletezés szerint működik a program? - A szemrevételezéses ellenőrzés követelményként való megjelenése? - NEM FELEL MEG esetben indoklás megkövetelése? - NEM FELEL MEG esetben a mérés megszakítás, tanúsítvány nyomtatás? |
3.2.3 A motor üzemi, mérés kész állapotának biztosítása (kondicionálás)
A motort, illetőleg amennyiben van ilyen a kipufogógáz kezelő rendszert, a mérést, továbbá az egyéb kipufogógáz-koncentrációt befolyásoló szerkezetet, alkatrészeket a hibátlan működéshez szükséges, előírásszerű, üzemi állapotba kell hozni (pl. automatikus váltó beállítása stb.). A motort és a kipufogó rendszert üzemi hőmérsékletre kell melegíteni. Katalizátoros gépkocsi esetén a kondicionálást javasolt a 3.2.1.9.-nek megfelelően végezni.
Értelmezés: Ha volt kondicionálási feltétel, akkor a mérés csak akkor folytatható, ha a 3.2.1.9. kondicionálás megtörtént, továbbá feltételtől függően műszer automatikusan ellenőrizte a 3.2.1.1. követelménynek való megfelelést. Az üzemi állapot elérését "JÁRMŰ MÉRÉS KÉSZ" tartalmú, egyértelmű kiírás megjelenése jelezze Kiegészítés: Amennyiben az üzemi állapot feltétel nem teljesíthető, a mérést NEM FELEL MEG minősítéssel meg kell szakítani, vagy a 3.2.1.1.-re történő visszalépéssel lehetőséget adni a feltétel módosítására. Ezt követően a mérés a kondicionálással (3.2.1.9..) folytatódik. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Ha az üzemmeleg feltétel nem teljesül, a mérés megáll, illetve visszaléphet 3.2.1.1-re? - Csak akkor kínál tovább lépési lehetőséget, ha a motor üzemi állapotban van és szükség esetén a kondicionálás is megtörtént? |
3.2.4 A környezetvédelmi értékeléshez szükséges jellemzők mérése
A motor szennyező-anyag kibocsátását befolyásoló, a 3.2.1. pontban meghatározott jellemzőknek a motor működése közben végrehajtandó ellenőrzése (mérése és értékelése).
3.2.4.1 Motorhőmérséklet mérése és dokumentálása, mérés megkezdése
Az 1.8.1. feltétel tényleges ellenőrzése.
Itt fejeződik be a mérés előkészítése és kezdődik a tényleges mérés. A készülék az előkészítő feltételek teljesítése után kérje a mérés indításának kezdeményezését.
Értelmezés: Az üzemmeleg állapot feltétel teljesítésének, 3.2.1.1. szerinti mérése és dokumentálása. Itt általában mért érték (motor olaj hőmérséklet) szerepel. Különleges esetben szerepelhet szöveges indoklással kiegészített beadott érték, amikor az üzemi állapot feltételt nem ellenőrzi a készülék. Az utóbbit az elektronikus tanúsítványon, a "Megjegyzések" blokkban szerepeltetni kell. A mérés csak akkor lép tovább, amikor az előírt üzemállapot feltétel teljesült. A mérésre felkészített, üzemi állapotú jármű tényleges mérése a fentiekkel együtt, Tanúsítványadó kezdeményezésére kezdődhet meg, amely egyben indítja a 10 perces "holt idő" határolót is. Műszer Jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a mérés csak az üzem-meleg feltétel teljesítése után megy tovább? - az üzem-meleg feltétel méréses ellenőrzésének elmaradását jelzi a tanúsítványon a műszer? - a mérés csak Tanúsítványadó utasítására kezdődik el. (A 10 perces "holt-idő" határoló még nem megy!!!) - Tanúsítványadó kezdeményezésére elkezdődik a "holtidő" mérés? |
3.2.4.2 A gépkocsi jellemzőinek mérése és dokumentálása emelt fordulatszámon (a mérés előtt a fordulatszámot az emelt fordulatú méréshez adott 3.2.1.6. fordulatszámra kell növelni, és ott legalább 30 s ideig kell tartani):
3.2.4.2.1 Emelt üresjárati fordulatszám (min-1) mérése;
3.2.4.2.2 CO (térf.%) gázkoncentrációk mérése a kipufogócső végén.
Katalizátoros gépkocsik esetén még a CH (ppm), CO2 (%) és O2 (%) mérése.
3.2.4.2.3 Katalizátorral szerelt gépkocsi esetén a lambda (λ) érték számítása (a számítást az 1.10.5.1.4. pontban foglalt összefüggés alapján kell elvégezni);
Értelmezés (3.2.4.2.-höz): Tanúsítványadó mérés kezdetet elrendelő utasítását követően a készülék először az un. emelt fordulatú mérést végezze el. Ennek érdekében rendeljen el (kérjen) emelt fordulatszámot, és tartsa itt a motort legalább 30 s-ig. Ezt követően ellenőrizze, hogy: a. a legalább 10 fordulat felbontással végzett fordulatszám mérés minden eredménye az előírt (3.2.1.6. tartományon) határon belül van b. a legalább 1 s mintavétellel mért utolsó tíz CO koncentráció érték • ha a tíz érték középértéke 1%-nál kisebb, +/-0,1% CO tartományán belül van; • ha a tíz érték középértéke egyenlő, vagy nagyobb 1%-nál, akkor a tíz érték középértéhez viszonyított +/- 10% ; tartományon belül van. Ha mindkét (a., b.) feltétel teljesül, a mérés továbbléphet, vagy Tanúsítványadó kívánságára 3.2.4.2.-re visszaléphet. Dokumentálandó értékek: - fordulatszám: az utolsó 10 s-ban mért fordulatszámok középértéke; - gázkoncentrációk: az utolsó tíz érték középértéke. Katalizátoros gépkocsi esetén a (λ) értéket a hivatkozott összefüggés szerint kell a tíz másodperces középértékekből számítani. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az emelt fordulatot legalább 30 s-ig vezérli a program? - a műszer legalább 10 fordulat felbontással méri a fordulatszámot? - a műszer legalább 1 s mintavétellel méri a/gázkoncentrációkat? - a feltételeket a fentieknek megfelelően ellenőrzi a műszer? - a mérés Tanúsítványadó kívánságára visszalép? - a dokumentált mért és számított értékek a fentieknek megfelelnek? - a (λ) értéket a rendeletnek megfelelően számolja műszer? |
3.2.4.3 A gépkocsi jellemzőinek mérése és dokumentálása alapjáraton (a mérés előtt a fordulatszámot alapjárati fordulatszámra kell engedni, és legalább 30 s időtartamig kell járni hagyni):
3.2.4.3.1 Alapjárati fordulatszám (min1);
3.2.4.3.2 A kipufogócső végén mérhető CO (térf.%) és CH (ppm) koncentrációk;
3.2.4.3.3 Alapelőgyújtása időpont (± főtengely fok)- ha mérhető;
3.2.4.3.4 Zárásszög (mechanikus megszakítású gyújtás esetén)- ha mérhető.
Értelmezés (3.2.4.3.-hoz): Fordulatszám és gázkoncentráció mérés technikája 3.2.4.2. szerint. Alapelőgyújtást és zárásszöget (ha mérhető), a gáz- és fordulatszámméréssel egyidejűleg kell végezni. Ha a két jellemző mérése a mérésvezérlő egységtől független műszerrel történik, úgy a mért értékek az alapjárati mérés befejezésekor billentyűzetről is beadhatók. (Ebben az esetben is "#"-al kell jelölni, hogy beadott értékről van szó!) Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az alapjárati fordulatot legalább 30 s-ig vezérli a program? - a műszer legalább 10 fordulat felbontással méri a fordulatszámot? - a műszer legalább 1 s mintavétellel méri a gázkoncentrációkat? - a feltételeket a fentieknek megfelelően ellenőrzi a műszer? - a mérés csak Tanúsitványadó kívánságára fejeződik be? - a dokumentált mért és számított értékek a fentieknek megfelelnek? |
3.2.4.4 A mérést Tanúsítványadó választásától függően be lehet fejezni, vagy szükség esetén (pl. mérés közben fordulatszámejtés, ventilátor beindulás vagy bármely más mérést zavaró körülmény esetén) a 3.2.4.2. ponttól meg lehet ismételni.
3.2.4.5 A gépkocsi kömyezetvédelmi felülvizsgálatának minősítése.
3.2.4.5.1 MEGFELEL
ha a szemrevételezéses ellenőrzés eredménye megfelel, és a mért értékek a gyári előírásnak, illetve annak hiányában jelen R-ben adott értékeknek megfelelnek;
3.2.4.5.2 NEM FELEL MEG
minden, az előbbitől eltérő esetben.
3.2.5 Az A1, A2 vezérlő program dokumentációja, elektronikus tanúsítvány
A felülvizsgálat befejezése után Tanúsítványadó vizsgálati dokumentumot, elektronikus tanúsítványt ad ki, amelyet a berendezés a mért és betáplált értékek alapján automatkusan készít el. A tanúsítvány a következő adatokat tartalmazza:
3.2.5.1 a műhely vagy vállalkozás pontos megnevezése, címe,
3.2.5.2 dátum és idő,
3.2.5.3 mérési program azonosító (műszer, módszer stb.),
Értelmezés: Az 1.7. szerint jóváhagyott, és a jóváhagyás szerint megnevezett mérőműszer típus. A mérő program azonosítására alkalmas szám (pl. verzió szám), szintén a jóváhagyásnak megfelelően. |
3.2.5.4 járműazonosító adatok (3.1.),
3.2.5.5 a mérést jellemző azonosító adatok (pl. A1 mérés, 1969 előtt gépkocsi, stb);
3.2.5.6 beállítási, gyári adatok (mértékegységgel), adatforrás (azonosítókkal)
3.2.5.7 szemrevételezéses vizsgálat eredménye (beadott minősítés szerint),
3.2.5.8 mért értékek (mértékegységgel),
3.2.5.9 mért értékek értékelése,
3.2.5.10 megjegyzések (legalább 120 karakteres hely Tanúsítványadó észrevételeinek),
3.2.5.11 jármű értékelése MEGFELEL - NEM FELEL MEG; a következő környezetvédelmi felülvizsgálat dátuma (év, hónap, nap).
3.2.5.12 Tanúsítványadó neve.
3.2.5.13 a 3.2.5.10.pont szerinti megjegyzésekben kell szerepeltetni a mérést vagy értékelést befolyásoló bármely, a felülvizsgáló által fontosnak ítélt tényt és körülményt.
Értelmezés: Megjegyzés bevitel csak billentyűzetről történhet, kézírás nem alkalmazható. (lásd az 1.7. pontot) Minimum 120 karakter beadására kell lehetőséget biztosítani. (Feltehetően ez az esetek többségében nem lesz elegendő! A formátum tervezésénél célszerű ezt szem előtt tartani!) |
3.2.5.14 a tanúsítványon helyet kell biztosítani a Tanúsítványadó aláírásának és bélyegzőlenyomatának.
Értelmezés 3.2.5.-höz (lásd 3.2.-1. ábra, A1 Benzin motoros program minta Tanúsítvány): |
1 .)a műszer minden kinyomtatott tanúsítványnak adjon folyamatosan növekvő sorszámot; amellyel a műszerrel végzett felülvizsgálatok azonosíthatók; 2.)vizsgálati napló számot MEGFELELT minősítés esetén, az Igazolólap szám és Plakett szín kérése előtt kérjen a műszer (szám nélkül nem megy tovább); 3.,4.) gépkocsi azonosításnál a forgalmi engedélyben szereplő típuskivitelbontást úgy kell alkalmazni, hogy a kivitelben már csak a környezetvédelmi (emissziós) szempontból fontos, megkülönböztető jellemzők kerüljenek (pl. SKODA OCTAVIA esetén az SLX típus, nem kivitel; a kivitel 1.6 i, ehhez hasonlóan AUDI - A6 quattro- 2,8 stb.); 5.)a műszer lehetőleg kínálja fel a lehetséges változatokat, ezzel akadályozva meg az értelmezhetetlen választ (lehetséges válaszok: benzin, gázolaj, PB; földgáz; PB-kettős; földgáz-kettős; hibrid (tüzelőanyagcellás)); 6.,7.) a legtöbb adatbázis (Autodata, AM-data, stb...) járműazonosítási lehetőségként tartalmazza a Német Közlekedési Felügyelet (KBA) azonosítási rendszerét, amely a gyártó négyjegyű kódjából, és a típus háromjegyű kódjából áll. CÉLSZERŰ (nem kötelező) ennek azonosításra, vagy azonosítás ellenőrzésre való alkalmazása. 8.)3.1.1.17. szerint) 9. értelemszerűen, akár 6-7 alapján automatikusan töltse ki a műszer, és ellenőrizze, vagy kérje Tanúsítványadótól és ellenőrizze az előbbiek alapján. Ez nem motorszámi Ez a típus azonosításához szükséges jellemző például a forgalmi engedélyből. 10.) kondicionálási jellemzők, általában a gyártó által, főként katalizátoros gépkocsik esetén adott adatok, amelyben közlik, hogy milyen fordulaton, és mennyi ideig kell járatni a motort. 11.) fordulatszám; előbbiek szerint; 12.) időtartam, előbbiek szerint; 13.) adott adatbázisban a gépkocsi megkülönböztető jelzése. Gyári adatok az adatbázisból, ha nem akkor az adat utáni "#"-el kell jelölni, szükség esetén a "Megjegyzésekben" indokolni. |
3.2-1. ábra
(Hagyományos) Benzin-motoros gépkocsik (A1 = "1") programjának megfelelő tanúsítvány minta MEGFELELT járműről.
Értelmezés 3.2.5.-höz (lásd 3.2.-2. ábra, A2 Szabályozatlan keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik = Benzin motor + kat program minta Tanúsítvány): Lényegében véve azonos A.1. mintával (lásd. 3.2.-1. ábra). A különbségek: 1 .)Gépkocsi azonosítók között értelemszerűen. 2)Javasolt a kondicionálás, például a javasolt általános értékkel. 3.)Emelt fordulaton végzett méréseknél megjelenik egy A, amelynek általában csak rendeleti, és csak minimum értéke van. 4.)Feltehetően nem lesz adatbázis hozzá. 5.)"Benzin-1" helyett "Benzin-2" jelenik meg. |
3.2-2. ábra
A2 Szabályozatlan keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik = Benzin motor + kat program minta Tanúsítvány
3.3 A szabályozott keverékképzésű, katalizátoros (benzinmotoros) gépkocsik, felülvizsgálata program (A3 = "3")
A felülvizsgálatot a vonatkozó jogszabályoknak és előírásoknak megfelelő, hiteles, pontos készülékekkel, alapjáraton és emelt fordulatszámú üresjáraton, a magyar szabványnak megfelelő, kereskedelmi forgalomban beszerezhető, egyedileg nem adalékolt tüzelőanyaggal, szerviz körülmények között kell elvégezni.
3.3.1 A gépkocsi gyári beállítási adatainak beadása
A felülvizsgálat feltétele, hogy rendelkezésre álljanak az adott gépkocsira vonatkozó tanúsítványon automatikusan dokumentálandó, a gyártó által előírt, a gépkocsi jó állapotához tartozó adatok:
3.3.1.1 Motorhőmérséklet (°C)- a gyártó vagy a forgalmazó által üzemmeleg állapotra megadott legkisebb motorolaj hőmérséklet, vagy adat hiányában legalább 80 °C.
Értelmezés: A gyártó előírásának hiányában az olajhőmérséklet általános értéke a jármű csoportra 80 °C. (Gyári adat hiányában kínálja fel a műszer a 80 °C -t..). Vagy Tanúsítványadó egyéb, csak a gyártó által adott, az 1.8.1 .-nek megfelelő feltételt (üzemi hőmérséklet) biztosító, max. 20 karakter hosszúságú szöveges, feltételt adhat meg, amelyet a "Megjegyzések" blokkban kell dokumentálni. Ekkor a feltétel teljesítését nem kell automatikusan ellenőrizni. Műszer Jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az előírt érték beprogramozva? - az előírt érték megváltoztatható? - lehetőség van egyéb üzemmeleg állapot feltétel beadására, és ezt dokumentálja a műszer? |
3.3.1.2 Alapelőgyújtás (min. - max. főtengely fok, felső holtpont előtt "+", vagy felső holtpont után "-")- ha mérhető (szokásos, általános gépjármű-diagnosztikai eszközökkel ellenőrizhető).
Értelmezés: Az alapelőgyújtás értéke és tűrése mellett meg kell adni annak "irányát" (felső holtpont előtt "1", vagy felső holtpont után "0"), továbbá a mérés módját (vákuummal "1", vagy vákuum nélkül "0") is. Mérni csak a hagyományos gyújtású motoroknál, hagyományos diagnosztikai eszközökkel mérhető gyújtás esetén kell. Nem kell mérni a gyújtást, ha ahhoz bármiféle speciális eszköz (csatlakozó, illesztő, ECU kiolvasó, stb.) kell! Ebben az esetben beadott érték nélkül lépjen tovább a készülék. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a megfelelő tartománnyal együtt kéri (fogadja) a műszer a gyújtási értéket? - az előgyújtás "irányát is kéri a műszer? - a vákuum állapotát is kéri a műszer? - lehetőséget ad átlépésre? |
3.3.1.3 Alapjárati fordulatszám min/max (min-1).
3.3.1.4 Alapjárati CO (térf.%)- gyár által adott érték. Gyári érték hiányában megengedhető legnagyobb érték 0,5 % (térf. %).
3.3.1.5 Emelt üresjárati fordulatszám min/max (min-1)- gyári érték hiányában
nmin = 2500 min-1 nmax = 3000 min-1.
3.3.1.6 Lambda (λ) érték emelt üresjáraton, a kipufogócső végén - gyártó által adott (min/max) tűréssel; gyári adat hiányában: hagyományos keverékképzés esetén, λ = 1,0 ±0,03.
3.3.1.7 Emelt üresjárati CO (térf.%) koncentráció - gyári előírás szerint, annak hiányában maximum 0,3 % (térf %). koncentráció.
3.3.1.8 Katalizátorkondicionálás (gyártómű előírása szerint).
Milyen fordulaton, és mennyi ideig kell a mérés előtt járatni a motort, hogy a katalizátor az előírásos üzeméhez szükséges hőmérsékletet elérje.
- Kondicionálási idő [s]
- Kondicionálási fordulatszám [min-1]
Gyári adat hiányában t=120 s; n=2500 min-1.
3.3.2 Szemrevételezés
3.3.2.1 A szerelés nélkül, a felülvizsgáló által választott, az általános mérnöki gyakorlat szerint megbízhatónak minősíthető szemrevételezéses technológiával ellenőrizendő:
a. kipufogó rendszer tömítettség, tömörség;
b. katalizátor sértetlen;
c. kipufogógáz visszavezető rendszer rendben;
d. légszűrő megfelelő;
e. szekunder levegő rendszer megfelelő;
f. kartergáz visszavezetés rendben;
g. egyéb kapcsolatos érzékelők rendben;
h. olajszivárgás nincs;
i. hűtővízszivárgás nincs;
j. légkondicionáló megfelelő, tömör;
k. tüzelőanyag szűkítő beépítve;
l. lambda szonda sértetlen;
m. MIL lámpa nem ég (ha van);
n. egyéb hibalehetőség.
3.3.2.2 A szemrevételezéses ellenőrzés eredménye:
-MEGFELEL,
-NEM FELEL MEG,
"NEM FELEL MEG" eredmény esetén a gépkocsi felülvizsgálata tovább nem folytatható, elektronikus tanúsítvány nyomtatandó.
Értelmezés: A szemrevételezéses ellenőrzést a 3.3.2.1. szerinti részletezéssel kell végrehajtani. A vizsgálati-, ellenőrzési szempontokat egyenként kell kezelni. Az ellenőrzés eredménye lépésenként, MEGFELEL (1), a NEM FELEL MEG (0) értékelés felkínálásával jelenjen meg, vagy "értelmezhetetlen" esetben ugorja át a szempontot. A gépkocsi NEM FELEL MEG, ha bármely szempontnál NEM MEGFELEL értékelést kapott, azaz ha egy "0" érték szerepel a számcsoportban. Ebben az esetben program kérjen megerősítést az értékelésre (adjon lehetőséget a javításra), és megerősítés után kérjen részletesebb indoklást is, amelyet a "Megjegyzések" blokkban, legfeljebb 50 karakter helyen jelenítsen meg. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - A fenti részletezés szerint működik a program? - A szemrevételezéses ellenőrzés követelményként való megjelenése? - NEM FELEL MEG esetben indoklás megkövetelése? - NEM FELEL MEG esetben a mérés megszakítás, tanúsítvány nyomtatás? |
3.3.3 A motor üzemi, mérés kész állapotának biztosítása (kondicionálás)
A motort, és a kipufogógáz kezelő rendszert a hibátlan működéshez szükséges, előírásszerű, üzemi állapotba kell hozni, üzemi hőmérsékletre kell melegíteni. Végrehajtandó a 3.3.1.8.-nek megfelelő kondicionálás.
Értelmezés: Ha volt kondicionálási feltétel, akkor a mérés csak akkor folytatható, ha a 3.3.1.8. kondicionálás megtörtént, továbbá feltételtől függően műszer automatikusan ellenőrizte a 3.3.1.1. követelménynek való megfelelést. Az üzemi állapot elérését "JÁRMŰ MÉRÉS KÉSZ" kiírás megjelenése jelezze. Kiegészítés: Amennyiben az üzemi állapot feltétel nem teljesíthető, a mérést NEM FELEL MEG minősítéssel meg kell szakítani, vagy a 3.3.1.1.-re történő visszalépéssel lehetőséget adni a feltétel módosítására. Ezt követően a mérés a kondicionálással (3.2.1.8.) folytatódik. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Ha az üzem meleg feltétel nem teljesül, a mérés megáll, illetve visz-szaléphet 3.3.1.1-re? - Csak akkor kínál tovább lépési lehetőséget, ha a motor üzemi állapotban van és szükség esetén a kondicionálás is megtörtént? |
3.3.4 A környezetvédelmi értékeléshez szükséges jellemzők mérése
A káros anyag kibocsátását befolyásoló, a 3.3.1. pontban meghatározott jellemzőknek a motor működése közben végrehajtandó ellenőrzése (mérése és értékelése).
3.3.4.1 Motorhőmérséklet mérése és dokumentálása, tartása, mérés megkezdése
Az 1.8.1. feltétel tényleges ellenőrzése.
Itt fejeződik be a mérés előkészítése és kezdődik a tényleges mérés. A készülék az előkészítő feltételek teljesítése után kérje a mérés indításának kezdeményezését.
Értelmezés: Először a megfelelő üzemi állapotot ellenőrzi a készülék. Ez három módon teljesülhet: - általános feltétel 80 °C olajhőmérséklet, - vagy gyártó által (rendelet?) adott más hőmérséklet, vagy - alternatív üzemállapot feltétel értékelés (megjegyzésben szöveges indoklással). Minden érték mért, vagy billentyűzetről beadott érték. A mérés csak akkor lép tovább, amikor az előírt üzemállapot feltétel teljesült. A mérésre felkészített, üzemi állapotú jármű tényleges mérése a fentiek után, és Tanúsítványadó kezdeményezésére kezdődhet meg. Tanúsítványadó kezdeményezésével indul a 10 perces "holt idő" határoló. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a mérés csak az üzem-meleg feltétel teljesítése után megy tovább? - az üzem-meleg feltétel méréses ellenőrzésének elmaradását jelzi a tanúsítványon a műszer? - a mérés csak Tanúsítványadó utasítására kezdődik el. (A 10 perces "holt-idő" határoló még nem megy!) - Tanúsítványadó kezdeményezésére elkezdődik a "holtidő" mérés? |
3.3.4.2 A gépkocsi jellemzőinek mérése és dokumentálása emelt fordulatszámon (a mérés előtt a fordulatszámot az emelt fordulatú méréshez adott 3.3.1.7. fordulatszámra kell növelni, és ott legalább 30 s ideig kell tartani).
Értelmezés: A műszer (programvezérlés) feladata biztosítani, hogy a motor fordulatszáma legalább 30 s-ig az előre megadott (3.3.1.5.) emelt fordulatszám tartományon belül legyen. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a fordulatszám tartomány legalább 30 s-os tartása? |
3.3.4.2.1 Emelt üresjárati fordulatszám (min1);
3.3.4.2.2 Lambda (λ) érték
A számítást a 1.10.5.1.4. pontnak megfelelően kell végezni.
3.3.4.2.3 CO (térf.%) gázkoncentráció a kipufogócsőben;
Értelmezés (3.3.4.2.-höz): Tanúsítványadó mérés kezdetet elrendelő utasítását követően a készülék először az un. emelt fordulatú mérést végezze el. Ennek érdekében rendeljen el (kérjen) emelt fordulatszámot, és tartsa itt a motort legalább 30 s-ig. Ezt követően ellenőrizze, hogy: a) a legalább 10 fordulat felbontással végzett fordulatszám mérés 10 s idő alatt mért minden eredménye az előírt (3.3.1.5. tartományon) határon belül van; b) a legalább 1 s mintavétellel mért utolsó tíz CO koncentráció érték • ha a tíz érték középértéke 1 térfogat%-nál kisebb, +/-0,1 térf.% CO tartományán belül van; • ha a tíz érték középértéke egyenlő, vagy nagyobb 1%-nál, akkor a tíz érték középértéhez viszonyított +/- 10% ; tartományon belül van. Ha mindkét (a., b.) feltétel teljesül, az emelt fordulatú mérés a Tanúsítványadó kívánságára befejezhető, a fordulatszám alapjáratra vezérelhető. Dokumentálandó értékek: - fordulatszám: az utolsó 10 s-ban mért fodulatszámok középértéke; gázkoncentrációk: - az utolsó tíz érték középértéke. A (λ) értéket a hivatkozott összefüggés szerint kell a tíz másodperces középértékekből számítani. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az emelt fordulatot legalább 30 s-ig vezérli a program? - a műszer legalább 10 fordulat felbontással méri a fordulatszámot? - a műszer legalább 1 s mintavétellel méri a gázkoncentrációkat? - a feltételeket a fentieknek megfelelően ellenőrzi a műszer? - a mérés csak Tanúsítványadó kívánságára fejeződik be? - a dokumentált mért és számított értékek a fentieknek megfelelnek? - a (λ) értéket jól számolja műszer? |
3.3.4.3 A gépkocsi jellemzőinek mérése és dokumentálása alapjáraton (a mérés előtt a fordulatszámot alapjárati fordulatszámra kell engedni, és legalább 30 s időtartamig kell járni hagyni):
3.3.4.3.1 Alapjárati fordulatszám (min-1);
3.3.4.3.2 A kipufogócső végén mérhető CO (térf.%) koncentráció;
3.3.4.3.3 Alapelőgyújtása időpont (± főtengely fok)- ha mérhető;
Értelmezés (3.2.4.3.-hoz): Fordulatszám és gázkoncentráció mérés 3.3.4.2. szerint. Alapelőgyújtást (ha mérhető), a gáz- és fordulatszámméréssel egyidejűleg kell végezni. Ha a két jellemző mérése a mérésvezérlő egységtől független műszerrel történik, úgy a mért értékek az alapjárati mérés befejezésekor billentyűzetről is beadhatók. (Ebben az esetben is "#"-al kell jelölni, hogy beadott értékről van szó!) |
Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az alapjárati fordulatot legalább 30 s-ig vezérli a program? - a műszer legalább 10 fordulat felbontással méri a fordulatszámot? - a műszer legalább 1 s mintavétellel méri a gázkoncentrációkat? - a feltételeket a fentieknek megfelelően ellenőrzi a műszer? - a mérés csak Tanúsítványadó kívánságára fejeződik be? - a dokumentált mért és számított értékek a fentieknek megfelelnek? |
3.3.4.4 A mérést Tanúsítványadó választásától függően be lehet fejezni, vagy szükség esetén (pl. mérés közben fordulatszámejtés, ventilátor beindulás vagy bármely más mérést zavaró körülmény) a 3.3.3. ponttól meg lehet ismételni.
3.3.4.5 A gépkocsi környezetvédelmi felülvizsgálatának minősítése.
3.3.4.5.1 MEGFELEL
ha a szemrevételezéses ellenőrzés eredménye megfelel, a mért értékek a gyári előírásnak, illetve annak hiányában, a jelen R.-ben adott értékeknek megfelelnek, a lambda (λ) szabályozás megfelelő;
3.3.4.5.2 NEM FELEL MEG
bármely, az előbbitől eltérő esetben.
3.3.5 Az A3, szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik vezérlő program dokumentációja, elektronikus tanúsítvány
A felülvizsgálat befejezése után Tanúsítványadó vizsgálati dokumentumot, elektronikus tanúsítványt ad ki, amelyet a berendezés az előbbiek alapján készít el. A tanúsítvány a következő adatokat tartalmazza:
3.3.5.1 a műhely vagy vállalkozás pontos megnevezése, címe,
3.3.5.2 dátum és idő,
3.3.5.3 mérési programazonosító (műszer, módszer, jóváhagyás stb.),
Értelmezés: Az 1.7 szerint jóváhagyott, és a jóváhagyás szerint megnevezett mérőműszer típus. A mérő program azonosítására alkalmas szám (pl. verzió szám), szintén a jóváhagyásnak megfelelően. |
3.3.5.4 járműazonosító adatok (3.1.),
3.3.5.5 a mérést jellemző azonosító adatok (pl. "A" szabályozás mérés nélkül, stb....);
3.3.5.6 beállítási, gyári adatok (mértékegységgel), adatforrás (azonosítókkal)
3.3.5.7 szemrevételezéses vizsgálat eredménye (beadott minősítés szerint),
3.3.5.8 mért értékek (mértékegységgel),
3.3.5.9 mért értékek értékelése,
3.3.5.10 megjegyzések (legalább 120 karakteres hely Tanúsítványadó észrevételeinek),
3.3.5.11 jármű értékelése MEGFELEL - NEM FELEL MEG; a következő környezetvédelmi felülvizsgálat dátuma (év, hónap, nap).
3.3.5.12 Tanúsítványadó neve.
3.3.5.13 a 3.3.5.10. pont szerinti megjegyzésekben kell szerepeltetni a mérést vagy értékelést befolyásoló bármely, a felülvizsgáló által fontosnak ítélt további tényt és körülményt.
Értelmezés: Megjegyzés bevitel csak billentyűzetről történhet, kézírás nem alkalmazható (lásd az 1.7 pontot). Minimum 120 karakter beadására kell lehetőséget biztosítani. (Feltehetően ez az esetek többségében nem lesz elegendő! A formátum tervezésénél célszerű ezt szem előtt tartani!) |
3.3.5.14 a tanúsítványon helyet kell biztosítani a Tanúsítványadó aláírásának és bélyegzőlenyomatának.
Értelmezés 3.3.5.-höz (lásd 3.3.-1. ábra, A.3. = "3" Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik (= Benzinmotor + szabályozott motorüzemű katalizátor program) vezérlő program minta Tanúsítvány): 1.) a műszer minden kinyomtatott tanúsítványnak adjon folyamatosan növekvő sorszámot amellyel, a műszerrel végzett felülvizsgálatok azonosíthatók; 2.) vizsgálati napló számot MEGFELELT minősítés esetén, az Igazolólap szám és Plakett szín kérése előtt kérjen a műszer (szám nélkül nem megy tovább); 3.,4.) gépkocsi azonosításnál a forgalmi engedélyben szereplő típuskivitel bontást úgy kell alkalmazni, hogy a kivitelben már csak a környezetvédelmi (emissziós) szempontból fontos, megkülönböztető jellemzők kerüljenek (pl. SKODA OCTAVIA esetén az SLX típus, nem kivitel; a kivitel 1.6 i, ehhez hasonlóan AUDI - A6 quattro- 2,8 stb.); 5.) a műszer lehetőleg kínálja fel a lehetséges változatokat, ezzel akadályozva meg az értelmezhetetlen választ (lehetséges válaszok: benzin, gázolaj, PB; földgáz; PB-kettős; földgáz-kettős; hibrid (tüzelőanyagcellás), lásd még 4. számú függelék; 6.,7.) a legtöbb adatbázis (Autodata, AM-data, stb....) járműazonosítási lehetőségként tartalmazza a Német Közlekedési Felügyelet (KBA) azonosítási rendszerét, amely a gyártó négyjegyű kódjából, és a típus háromjegyű kódjából áll. CÉLSZERŰ (nem kötelező) ennek azonosításra, vagy azonosítás ellenőrzésre való alkalmazása. 8) 3.1.1.17. pont szerint; 9) értelemszerűen, akár 6-7 alapján automatikusan töltse ki a műszer, és ellenőrizze Tanúsítványadó, vagy kérje Tanúsítványadótól és ellenőrizze az előbbiek alapján. Ez nem motorszám! Ez a típus azonosításához szükséges jellemző például a forgalmi engedélyből. 10) kondicionálási jellemzők, általában a gyártó által, főként katalizátoros gépkocsik esetén adott adatok, amelyben közlik, hogy milyen fordulaton, és mennyi ideig kell járatni a motort. 11) fordulatszám; előbbiek szerint; 12) időtartam, előbbiek szerint; 13) adott adatbázisban a gépkocsi megkülönböztető jelzése. Gyári adatok az adatbázisból, ha nem akkor az adat utáni "#"-el kell jelölni, szükség esetén a "Megjegyzésekben" indokolni. |
3.3-1. ábra
A.3. Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik = Benzin motor + szabályozott motorüzemű katalizátor program minta Tanúsítvány
3.4 Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotorral; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel (OBD - On Board Diagnose) szerelt gépkocsik vizsgálata (A4 = "4" program)
A felülvizsgálatot a vonatkozó jogszabályoknak és előírásoknak megfelelő, hiteles, pontos készülékekkel, alapjáraton és emelt fordulatszámú üresjáraton, a magyar szabványnak megfelelő, kereskedelmi forgalomban beszerezhető, egyedileg nem adalékolt tüzelőanyaggal, szerviz körülmények között kell elvégezni.
Otto-motoros szabályozott keverékképzésű, katalizátoros, OBD rendszerrel felszerelt gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatához azok a "Rendszeres Környezetvédelmi Felülvizsgálatra Alkalmas"-nak minősített, automatikus vezérlésű és kiértékelésű mérőrendszer használható, amely rendelkezik az OBD rendszer adatainak kiolvasására alkalmas és az adatoknak a mérésvezérlést végző műszeren, illetve a mérő rendszer képernyőjén történő megjelenítését biztosító részegységgel, és az ennek megfelelő minősítéssel.
3.4.1 A gépkocsi gyári beállítási adatainak beadása
A felülvizsgálat feltétele, hogy rendelkezésre álljanak az adott gépkocsira vonatkozó, automatikusan dokumentálandó, a gyártó által előírt, a gépkocsi jó állapotához tartozó adatok:
(Egy gépjármű-gyártó által készített, beállítási (gyári) adatlap mintát mutat a 3.4.-1. táblázat.)
3.4.1.1 Motorhőmérséklet (°C)- a gyártó vagy forgalmazó által üzem meleg állapotra megadott legkisebb hűtővíz hőmérséklet, legalább 80 °C.
Értelmezés: A gyári adat hiányában alkalmazandó hűtővíz hőmérséklet értéke a R. szerint 80 °C . Tanúsítványadó ezt (80 °C ) az értéket fogadhatja el, illetve csak a gyártómű ettől eltérő előírása szerint változtathatja meg. Műszer jóváhagyásánál ellenőrizendő: - az előírt érték beprogramozva? - az előírt érték megváltoztatható, és ezt dokumentálja a műszer? |
3.4.1.2 Alapjárati fordulatszám min/max (min-1).
3.4.1.3 Emelt alapjárati fordulatszám min/max (min-1)- gyári érték hiányában
nmin = 2500 min-1 nmax = 3000 min-1.
3.4.1.4 Lambda (λ) érték emelt alapjáraton, a kipufogócső végén - gyártó által adott (min/max) tűréssel; gyári adat hiányában: X = 1,0 ±0,03.
3.4.1.5 Emelt alapjárati CO (térf.%) koncentráció - gyári előírás szerint, annak hiányában maximum 0,3% (térf %). koncentráció.
3.4.1.6 A diagnosztikai csatlakozón keresztül "MODUS 01"-ben kiolvasandó, keverékképzéssel kapcsolatos rendszer (motor) adatok
Értelmezés: A "MODUS 01 "-ből származó rendszer adatok: - Lambda szonda(ák) típusa: az ugrásjelű-jelölése: "S", a szélessávújelölése: "B" lehet) A diagnosztikai csatlakozó feleljen meg az ISO 15061-3, illetve SAE J1962 előírásoknak. A minimálisan szükséges beállítási adatokat és azok leírását a 3.4.-1 ábra tartalmazza. |
3.4.1.6.1 A lambda-szonda(ák) szabályozó jel vizsgálat fordulatszáma (min-max; min-1)
(A 3.4.1.2 pont szerinti alapjárati fordulatszám, vagy ettől eltérő gyári adat.)
3.4.1.6.2 A keverék összetételt szabályozó lambda-szonda(ák) típusa ("S" ugrás jelű, vagy "B" szélessávú)
3.4.1.6.3 Ugrás jelű, keskenysávú ("S") szonda (ák) esetén:
A szabályozó szonda (ák) feszültség ugrása (V) a vizsgálati fordulatszámon (min-1):
(Gyártó által előírt érték, annak hiányában legalább 0,3 V.)
3.4.1.6.4 Szélessávú ("B") szonda(ák) esetén:
> A vizsgálati fordulatszámon számított lambda (min/max), (Gyártó által előírt érték, annak hiányában 0,97/1,03.) vagy
> A vizsgálati fordulatszámon mért áramerősség (mA) (min/max), a gyártó előírása szerint, vagy
> A vizsgálati fordulatszámon mért feszültség (V) (min/max, a gyártó
> előírása szerint)
Lambda érték számításra (nem kiolvasásra!) a gyári adatok hiányában kerüljön sor.
Értelmezés: Adatok/választék Az ugrás jelű ("S") szonda (k) esetén végrehajtandó lekérdezés: - Feszültség ugrás (V). Szabványos min. érték 0,3 V; A szélessávú ("B") szonda (k) esetén lekérdezhető vagy választható legyen: - lambda érték (-), vagy; - áramerősség (mA), vagy - feszültség (V). Szabványos érték: lambda: 0,97/1,03. A három közül csak egy érték (eljárás) választható! Műszer jóváhagyásánál ellenőrizendő: - az előírt érték beprogramozva? - szélessávú szondáknál az ellenőrzés módja választható? - csak egy módszer választható? - a választott értéket dokumentálja a műszer? |
3.4.1.7 A motor és katalizátor kondicionálás feltételei a gyártó előírásai szerint.
Gyártói adat hiányában:
o Kondicionálási fordulatszám (min-1) n=2500 min-1
o kondicionálási idő (s) t=120s
3.4.2 Szemrevételezéses ellenőrzés
3.4.2.1 A szerelés nélkül, a felülvizsgáló által választott, az általános mérnöki gyakorlat szerint megbízhatónak minősíthető technológiával ellenőrizendő:
a. kipufogó rendszer tömítettség, tömörség;
b. katalizátor sértetlen;
c. kipufogógáz visszavezető rendszer rendben;
d. légszűrő megfelelő;
e. szekunder levegő rendszer megfelelő;
f. kartergáz visszavezetés rendben;
g. egyéb emisszió csökkentő berendezés, érzékelő;
h. olajszivárgás nincs;
i. hűtővízszivárgás nincs;
j. légkondicionáló megfelelő, tömör;
k. tüzelőanyag szűkítő beépítve, tanksapka tartó;
l. lambda szonda(k) sértetlen;
m. OBD csatlakozó rendben;
n. egyéb gyári biztonsági (pl. szabályozó) berendezés rendben;
o. egyéb hibalehetőség.
3.4.2.2 A szemrevételezéses vizsgálat eredménye
-MEGFELEL,
-NEM FELEL MEG,
"NEM FELEL MEG" eredmény esetén a gépkocsi felülvizsgálata tovább nem folytatható, elektronikus tanúsítvány nyomtatandó.
Értelmezés: A szemrevételezéses ellenőrzést a 3.4.2.1 szerinti részletezéssel kell végrehajtani, végrehajtatni. A vizsgálati, ellenőrzési szempontokat egyenként kell kezelni. Az ellenőrzés eredménye lépésenként, MEGFELEL (1), a NEM FELEL MEG (0) értékelés felkínálásával jelenjen meg, vagy "értelmezhetetlen" esetben ugorja át a szempontot. A gépkocsi NEM FELEL MEG, ha bármely szempontnál NEM MEGFELEL értékelést kapott, azaz ha egy "0" érték szerepel a számcsoportban. Ebben az esetben program kérjen megerősítést az értékelésre (adjon lehetőséget a javításra), és megerősítés után kérjen részletesebb indoklást is, amelyet a "Megjegyzések" blokkban, legfeljebb 50 karakter helyen jelenítsen meg. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - A fenti részletezés szerint működik a program? - A szemrevételezéses ellenőrzés követelményként való megjelenése? - NEM FELEL MEG esetben indoklás megkövetelése? - NEM FELEL MEG esetben a mérés megszakítás, tanúsítvány nyomtatás? |
3.4.3 Csatlakoztassa az OBD kiolvasót a gépkocsi diagnosztikai csatlakoztatójához
3.4.4 A zavarjelző (MIL-lámpa) működésének szemrevételezéses ellenőrzése
3.4.4.1 Gyújtást bekapcsolni (motor áll!).
3.4.4.2 A MIL-lámpának rövid ideig világítania kell, majd kialszik.
3.4.4.3 A zavarjelző (MIL-lámpa) működés ellenőrzésének eredménye:
-MEGFELEL,
-NEM FELEL MEG,
"NEM FELEL MEG" eredmény esetén a gépkocsi felülvizsgálata tovább nem folytatható, elektronikus tanúsítvány nyomtatandó.
3.4.4.4 Motort beindítani, alapjáraton járatni.
3.4.5 A kiolvasó egység és az OBD, motor vezérlő-rendszer közötti kommunikáció biztosítása
3.4.5.1 A kiolvasó egység ismerje fel bármelyik, a 98/69/EK előírás XI. melléklet szerint engedélyezett kommunikációs protokollt.
Értelmezés: A kiolvasó készülék az alábbi sorrendben kérdezze le a 98/69 EG előírás szerint engedélyezett kommunikációs protokollokat: 1. ISO 9141-2, 5-Baud 2. ISO 9141-2 Fast 3. ISO/DIS 14230-4 (Keyword-protokoll 2000) 5-Baud 4. ISO/DIS 14230-4 (Keyword-protokoll 2000) 5-Baud 5. ISO/DIS 11519-4 (SAE J1850) PWM 6. ISO/DIS 11519-4 (SAE J1850) VPW 7. ISO/DIS 15765-4 (CAN) A mérőrendszer automatikusan ismerje fel a 98/69 Irányelvek (mindenkor hatályos változata szerinti) összes engedélyezett kommunikációs protokollt, ha a CAN-protokoll-t nem tudja a kiolvasó egység, akkor a műszer gyártónak nyilatkoznia kell a későbbi bővítés biztosításáról. |
Értelmezés: A felülvizsgálatot meg kell szakítani, ha a kapcsolat fentiek szerinti felépítése eredménytelen (nincs kommunikáció a kiolvasó egység és a motor vezérlő, OBD egység között). A gépkocsi ebben az esetben "nincs kommunikáció" megjegyzéssel, NEM FELEL MEG jelzéssel értékelendő, a 3.4.-2 ábra szerinti tanúsítvány nyomtatandó. A felülvizsgálat megszakítása, illetve a fenti NEM FELEL MEG minősítés előtt a készülék, többször kísérelje meg a kapcsolat kialakítását. Ha ez a többszöri "műszer kísérlet" nem vezet eredményre, akkor műszer legalább egy alkalommal kínálja fel a felülvizsgálat 3.4.3.-tól való megismétlését, azaz a diagnosztikai csatlakozás kihúzását, motor leállítását és a gyújtás kikapcsolását követő újabb kísérletet és csak az ismételt negatív eredményt követően függessze fel a vizsgálatot. |
3.4.5.2 Átmeneti rendelkezés: "nincs kommunikáció" esetben, a rendelkezésre álló adatok önálló felülvizsgálatként (rekordként) kerüljenek az adatbázisba, és a felülvizsgálat, külön tanúsítvány nyomtatása nélkül, a megfelelő érzékelők csatlakoztatását követően, a 3.3.3.-tól, A3="3" programként lefolytatható, "MEGFELELT" értékelés esetén az Igazolólap kiadható. Ebben az esetben az A3 szerinti tanúsítvány megjegyzések rovatában "Nincs komunikáció" megjegyzés is szerepeltetendő.
3.4.5.3 Ezt követően a kiolvasó-készülék automatikusan kapcsoljon az OBD, motorvezérlő rendszer MODUS 01, mért adatok, üzemmódjába.
3.4.5.4 A kondicionálást végrehajtani.
3.4.6 Környezetvédelmi jellemzők mérése
3.4.6.1 A motort és a katalizátort (ha lehetséges a gyártó utasításának megfelelően) üzemi hőmérsékleten kell tartani.
A motor-hőmérsékletet és a motor-fordulatszámot MODUS 01 üzemmódban, a diagnosztikai csatlakozón keresztül kell kiolvasni, a mérőrendszerbe vinni, és értékét kijelezni.
Ha a motor-hőmérséklet és/vagy a motor fordulatszám az előbbi módon nem olvasható ki, a gépkocsi felülvizsgálatát eredmény: "nincs" értékeléssel el kell utasítani. A tanúsítványon a magyarázatként meg kell jegyezni: "nincs motor hőmérséklet", vagy a "nincs motor fordulatszám", vagy "nincs motor hőmérséklet és nincs motor fordulatszám".
Értelmezés: A pillanatnyi motor-hőmérséklet és átvett motor fordulatszám kijelzése a diagnosztikai csatlakozóról: - Motor-fordulatszám (1/min.) MODUS 01 - PID 0C - A + B adat byte. - Hűtővíz közepes hőmérséklet (°C) MODUS 01 - PID 05 - A adat byte. |
3.4.6.2 Kiolvasni és tárolni a motor hőmérsékletet.
Értelmezés: Az üzemi állapot (üzemmeleg) ellenőrzése, azaz a motor-hőmérséklet szabványos értéke 80 °C, vagy a gyártó által adott motor-hőmérséklet. Kézzel történő adatbevitel TILOS ! Ha a motor nincs üzemi állapotban, a program álljon meg, és várja meg a feltételek teljesítését. A feltételek teljesítésével kezdődik meg a 10 perces holtidő ellenőrzés, (lásd 3.4.9.3 pont). Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Ha az üzem meleg feltétel nem teljesül, a mérés megáll, illetve visszalép 3.4.6.1-re? - Csak akkor kínál tovább lépési lehetőséget, ha a motor üzemi állapotban van és szükség esetén a kondicionálás is megtörtént? |
3.4.6.3 Az emelt fordulatú tényleges értékek mérése és rögzítése. Mérés előtt a fordulatszámot emelt fordulatra kell növelni és a mérés megkezdése előtt legalább 30 sec-ig ezen a fordulatszámon tartani.
Értelmezés: A mérés jelenlegi fázisában a következő értékeket kell folyamatosan kijelezni. Kipufogógáz vizsgálat: - Motorfordulatszám (1/min) MODUS 01-PID 0C Adat byte A + B - Lambda-érték (-) - CO koncentráció a kipufogócsőben (térf.%) Értelmezés: Az emelt fordulatszámú értékek mérésére és rögzítésére csak a tényleges fordulatszám 3.4.1.3. pont szerinti tartományban történő legalább 30 másodperces tartását követően kerülhet sor. A műszernek jeleznie kell az előbbi 30 másodperces idő előrehaladtát, és a fordulatszám előírt tartományon belül tartását. A szakvéleménynél ellenőrizni kell: Ø A 30 s előkészítési idő betartását; Ø A gyári fordulatszám adott tartományon (min/max) belül tartását; Ø Az előkészítési idő letelte után a mért értékek automatikus rögzítését. |
3.4.6.3.1 Emelt üresjárati fordulatszám (min-1).
Értelmezés: A motor fordulatszámát a diagnosztikai csatlakozón keresztül kell kiolvasni, és a műszeren kijelezni. (MODUS 01-PID 0C- Adat byte A+B) |
3.4.6.3.2 Lambda-érték
A lambda értékek számítását az 1.10.5.1.4. pont szerint kell végezni.
3.4.6.3.3 A kipufogócsőben mért CO koncentráció (térf.%)
3.4.6.4 Alapjárati fordulaton mérendő és tárolandó értékek.
3.4.6.4.1 Alapjárati fordulatszám (min-1)
Alapjárati fordulatszám legalább 5 másodpercig legyen az 3.4.1.2.-ben adott tartományon belül, amelynek átlag értékét rögzítse a műszer.
3.4.7 Funkció-vizsgálat
A motor vezérlő OBD tárolójában rendelkezésre álló környezetvédelmi adatok ellenőrzése.
A műszer az alábbi adatokat olvassa ki a memóriából, és értékelje automatikusan.
3.4.7.1 OBD státusz
Informatív adat a járműbe épített OBD rendszer típusáról. Az adat nem értékelendő információ.
Értelmezés: A mérőrendszer a diagnosztikai csatlakozón keresztül olvassa ki az OBD státuszát (típusát), amely MODUS 01-ben -PID 1C- A adat byte. Az információt nem kell értékelni, az opcionálisan (nem kötelező) tetszőleges helyen és sorrendben kijelzendő, illetve a tanúsítványon kinyomtatandó. |
3.4.7.2 OBD vizsgálat készenlét (ének=Readyness) ellenőrzése
- az OBD rendszer által végrehajtható ellenőrző vizsgálatokat jelző kód kiolvasása (12 jegyű bináris szám, 1- végrehajtható, 0- nem végrehajtható);
- az OBD rendszer által végrehajtott ellenőrző vizsgálatokat jelző kód kiolvasása (12 jegyű bináris szám, 0 - végrehajtva, 1- nem végrehajtva);
- össze kell hasonlítani az előbbiek szerint kiolvasott jelző kódokat.
A készenlét ellenőrzés eredménye bináris formában áll rendelkezésre. Az elvégzett vizsgálatokat "0" érték jelzi.
Értelmezés: A végrehajtható és végrehajtott ellenőrzések kiolvasása az OBD rendszerből (MODUS 01 - PID 01 - B, C+D adat byte-ok). |
Igen | Nem | |
Végrehajtható: | 1 | 0 |
Végrehajtott | 0 | 1 |
3.4.7.3 Lambda szonda(ák) szabályozó jel vizsgálata
Ha a 3.4.7.2 pont szerinti ellenőrzés eredménye pozitív (minden "végrehajtott" bináris kód "0"), a mérésvezérlés a 3.4.7.4. pont szerint folytatódjon. Ettől eltérő esetben, azaz amikor nem minden ellenőrzés volt végrehajtva, a rendszer automatikusan kapcsoljon lambda szonda(ák) ellenőrzésre (kiolvasásra és értékelésre).
Értelmezés: Ha több mint egy szabályozó rendszer van, akkor a lambda szabályozószondák jel vizsgálatát minden szondára külön-külön, a 3.4.7.3.1 ponttól kezdve kell elvégezni. |
3.4.7.3.1 A motor fordulatszámát a vizsgálati fordulatszámra kell emelni, és tartani (min-1)
mérési idő 20 másodperc.
Értelmezés: A motor fordulatszámát 5 másodperc alatt a 3.4.1.6.1 pont szerinti vizsgálati fordulatszámra kell emelni, és ott kell tartani. Az 5-dik másodperc végén mért fordulatszám tekintendő a továbbiakban referencia fordulatszámnak. A következő 20 másodperces mérési idő alatt a fordulatszámot a referencia fordulatszám +/-100 min-1 tartományán belül kell tartani. |
Amennyiben az alapjárati fordulatszám (3.4.1.2.) és a vizsgálati fordulatszám (3.4.1.6,.1.) azonos, az 5 s-os beállási időnek az alapjárat 3.4.6.4.1. szerinti mérést lehet tekinteni. |
3.4.7.3.2 A lambda-szondán (szondákon) mérhető értékek kiolvasása az OBD-ből, és tárolása a mérő rendszerben:
Értelmezés: A gyári adatok között (lásd 3.4.-1. sz. ábra) szerepel az alkalmazott szonda (szondák) típusa, a vizsgálati fordulatszám, és minden szondához a feszültség ugrás (S), vagy a számított lambda (B), vagy a mérhető áram (B) vagy feszültség (B). A 3.4.7.3.2. szerinti vizsgálatot (kérdés-válasz-készenlét) legalább 2 Hz frissítési ütemmel kell végrehajtani. A lekérdezés ún. "aszimmetrikus", mert 3 x a szonda-értékhez tartozik 1 x a motor fordulatszám stb. |
3.4.7.3.2.1 Keskenysávú, ugrás jelű szonda "S"
Feszültség-ugrás (V)
Értelmezés: A keskenysávú szonda feszültség ugrásának meg kell felelni a gyári előírásnak MODUS 01 PID 14, 16, 18, 1A- A - adat byte. |
3.4.7.3.2.2 Szélessávú lambda szonda "B"
> Lambda érték (-)
vagy
> Feszültség (V)
vagy
> Áramerősség (mA).
Értelmezés: A 20 másodperc mérési idő alatt, legalább 2 Hz mintavétellel azt kell ellenőrizni, hogy a lambda-értéke, és az áramerősség, vagy a feszültség a gyári előírásokban adott tűrésmezőn belül vannak. - Ha az értékek folyamatosan a tűrésmezőn belül vannak, akkor mért értéknek az értékek számtani középértéke tekinthető, jelezhető ki, és dokumentálható; Ha a tűrésmezőn kívüli érték egyedülálló, azt az értékelésnél figyelmen kívül kell hagyni. Minősítés: MEGFELEL. - Ha két vagy több egymást követő érték esik a gyári tűrésmezőn kívülre, akkor mért értéknek a szélső érték (a gyári előírástól legjobban eltérő érték) tekinthető, jelezhető ki, és dokumentálható. Minősítés: NEM FELEL MEG. Lambda- értéke: MODUS 01 - PID 24, 26, 28, 2A - A+B adat byte vagy: MODUS 01 - PID 34, 36, 38, 3A - A+B adat byte Áram-értéke: MODUS 01 - PID 34, 36, 38, 3A - C+D adat byte Feszültség-értéke: MODUS 01 - PID 24, 26, 28, 2A - C+D adat byte A szakvéleménynél ellenőrizni kell Ø 20 másodpercet, 2 Hz mintavétellel vizsgál és értékel a műszer; Ø MEGFELEL minősítésnél csak egy mezőn kívüli értéket enged a műszer; Ø Két mezőn kívüli értéknél NEM FELEL MEG minősítést ad a műszer. |
3.4.7.4 a hiba-tároló (MODUS 03) kiolvasása, és értékelése:
> Nincs hiba (tartalom=0) MEGFELEL
> Van hiba (tartalom>0) NEM FELEL MEG
Értelmezés: MODUS 03 üzemmódban kiolvasni az OBD rendszerből a kipufogógázzal kapcsolatos hibák számát (MODUS 01 - PID 01 - Adat byte A -Bit 0-6). |
3.4.7.5 Hibatároló (MODUS 03) kiolvasása:
Ha a hibaszám (3.4.7.4 pont) nulla, akkor a kiolvasó készülék továbblép a 3.4.7.6 pontra.
Ha a hibaszám (3.4.7.4 pont) nem nulla, akkor a kiolvasó készülék automatikusan "MODUS 03" üzemmódba lép, kiolvassa és a mérésvezérlőhöz továbbítja a tárolt hibák kódját.
Értelmezés: A MODUS 03-ban eltárolt hibakód kiolvasása és értelmezése az ISO 15031-6, illetve a SAE 2012 szerint, magyar nyelven a következő formában történhet: "$PO130 - oxigén-szonda bank 1, szenzor 1 - Hiba" A gyártói hiba-kód általában nem ad szöveges magyarázatot, csak magát a kódot, azonban nem gyártmány specifikus hibakód esetén a mérésvezérlő műszer adja meg a hibakód magyar jelentését is. A nyomtatott tanúsítványon közölni kell a tárolt hibák számát, és hiba esetén a hibák kódját és jelentését is. A szakvéleménynél ellenőrizni kell Ø Tartalmazza a magyar hibakód táblázatot a műszer; Ø Hiba esetén a műszer a MEGJEGYZÉSEK-ben kinyomtatja a hibakódot és jelentését. |
3.4.7.6 Zavar jelző (MIL) lámpa működésének ellenőrzése:
- A zavarjelző lámpa státusz, és
- A zavarjelző lámpa jelzés összehasonlító értékelése,
- MEGFELEL
- NEM FELEL MEG.
Ez azt jelenti: A zavar jelző (MIL) lámpa megkívánt és tényleges állapotának kiolvasása és értékelése (világít/nem világít), MODUS 01 - PID 01 - A - Bit 7 adat byte). - A gép automatikusan értékeli a státuszt (megkívánt állapot), azaz a "nem világít" MEGFELEL/"világít": NEM FELEL MEG. - A státusz (megkívánt állapot) és a tényleges helyzet alapján a funkció az alábbi táblázattal értékelhető. |
MIL lámpa státusz (megkívánt) | MIL lámpa állapot (tényleges) | MIL funkció értékelés |
NEM VILÁGIT | NEM VILÁGIT | MEGFELEL |
NEM VILÁGIT | VILÁGIT | NEM FELEL MEG |
VILÁGIT | VILÁGIT | MEGFELEL |
VILÁGÍT | NEM VILÁGIT | NEM FELEL MEG |
3.4.7.7 A kipufogógáz- és funkcióellenőrzés értékelése:
1. | Alapjárati fordulatszám | MEGFELEL/NEM FELEL MEG |
2. | Emelt alapjárati CO és lambda | MEGFELEL/NEM FELEL MEG |
3. | MIL-lámpa szabályozás | MEGFELEL7NEM FELEL MEG |
4. | MIL-lámpa státusz | MEGFELEL7NEM FELEL MEG |
5. | Vizsgálat készenlét teszt | végrehajtva/nem végrehajtva |
6. | Ha....vizsgálati fordulatszám | MEGFELEL7NEM FELEL MEG |
7. | Ha...szabályzó szonda-vizsgálat | MEGFELEL7NEM FELEL MEG |
8. | Hibatároló, van hiba-nincs hiba | MEGFELEL/NEM FELEL MEG |
Értelmezés: A 6 és 7 pontok szerinti értékelés csak ”5. Vizsgálat készenléti teszt NEM FELEL MEG” esetben szükséges (lásd a 3.4.7.3 pont) |
3.4.7.8 A felülvizsgálatot befejezni, vagy a 3.4.6 ponttól ismételni.
3.4.8 Az A4 = "4", szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik fedélzeti diagnosztikai rendszerrel (OBD) vezérlő program dokumentációja, elektronikus tanúsítvány
A felülvizsgálat befejezése után Tanúsítványadó vizsgálati dokumentumot, elektronikus tanúsítványt ad ki, amelyet a berendezés az előbbiek alapján készít el. A tanúsítvány a következő adatokat tartalmazza:
3.4.8.1 a műhely vagy vállalkozás pontos megnevezése, címe,
- dátum és idő,
- mérési programazonosító (műszer, módszer, jóváhagyás stb.),
- a mérést jellemző azonosító adatok (pl. "A" szabályozás mérés nélkül, stb....);
Értelmezés: Az 1.7 szerint jóváhagyott, és a jóváhagyás szerint megnevezett mérőműszer típus. A mérő program azonosítására alkalmas szám (pl. verzió szám), szintén a jóváhagyásnak megfelelően. |
3.4.8.2 járműazonosító adatok (3.1.),
3.4.8.3 beállítási, gyári adatok (mértékegységgel), adatforrás (azonosítókkal)
3.4.8.4 mért adatok (mértékegységgel)
3.4.8.5 A szemrevételezéses vizsgálat, és a (zavar jelző) MIL lámpa ellenőrzés eredménye
NEM FELEL MEG
MEGFELEL
3.4.8.6 A funkció vizsgálat eredménye
3.4.8.6.1 OBD státusz
3.4.8.6.2 A tárolt hibák száma
NEM FELEL MEG
MEGFELEL
3.4.8.6.3 A hibatárolóban tárolt hibakódok és szöveges megnevezés
3.4.8.6.4 Vizsgálat készenlét (Readiness) teszt
- Az elvégezhető és az elvégzett vizsgálatok bináris kódját (IGEN: 1/0, NEM: 0/1);
- Minden rendszer-teszt végrehajtva (MEGFELEL) /nem minden rendszerteszt végrehajtva (NEM FELEL MEG) (lásd 3.4.8.6.5.).
3.4.8.6.5 A lambda szonda (szondák) jelének (jeleinek) mérése. Előírt érték/mért érték (MEG FELEL/NEMFELEL MEG).
3.4.8.7 A kipufogógáz koncentráció mérés eredménye. Előírt érték/mért érték (MEGFELEL/NEM FELEL MEG).
3.4.8.8 Ha szükséges megjegyzések az egyes pontokhoz.
3.4.8.9 A jármű értékelése MEGFELEL - NEM FELEL MEG; a következő környezetvédelmi felülvizsgálat dátuma (év, hónap, nap).
3.4.8.10 Tanúsítványadó neve.
3.4.8.11 A 3.4.8.8. pont szerinti megjegyzésekben kell szerepeltetni a mérést vagy értékelést befolyásoló bármely, a felülvizsgáló által fontosnak ítélt további tényt és körülményt.
Értelmezés: Megjegyzés bevitel csak billentyűzetről történhet, kézírás nem alkalmazható, (lásd az 1.7 pontot) Minimum 120 karakter beadására kell lehetőséget biztosítani. (Feltehetően ez az esetek többségében nem lesz elegendő! A formátum tervezésénél célszerű ezt szem előtt tartani!) |
3.4.8.12 A tanúsítványon helyet kell biztosítani a Tanúsítványadó aláírásának és bélyegzőlenyomatának.
3.4.9 Általános megjegyzések az "A4" programra alkalmas mérésvezérlő készülékről
3.4.9.1 A felülvizsgálat alatt az alkalmazott mérőrendszert kizárólag Tanúsítványadó kezelheti.
3.4.9.2 A mérőrendszer csak automatikusan, zárt rendszerben vehet át "mért" értékeket, minden más adat bevitel, vagy átadás kézi bevitelnek ("#" - jelölés) minősül.
Kézi adatbevitel csak a 3.4.8.8 pont szerinti megjegyzések esetén lehetséges. Kizárólag a Tanúsítványadó végezhet kézi (MEGFELEL - NEM FELEL MEG) értékelést a 3.4.2 és 3.4.4, valamint a 3.4.7.6 pontok szerinti szemrevételezéses vizsgálat alapján. A kézi adatbevitelt az elektronikus tanúsítványon "#" el kell jelölni.
3.4.9.3 Ha a motor-hőmérséklet mérését követően 10 percen belül Tanúsítványadó nem ad utasítást a mérőrendszernek és a vizsgálati folyamatban sincs előrelépés (változás), akkor a mérésvezérlő a vizsgálatot automatikusan, megszakítja. A vizsgálat automatikus megszakítása 3.4.5 pont alatt ismertetett módon (a kommunikációs kapcsolat bontásával), és 3.4.6.1 szerint lehetséges. A vizsgálat megszakítása után a Tanúsítványt a beadott, felvett, és mért adatokról "vizsgálat megszakítva", vagy "nincs kommunikációs összeköttetés", "motor hőmérséklet nem megfelelő", "motor fordulatszám nem megfelelő" megjegyzéssel kell kinyomtatni.
A felülvizsgálat értékelése: NEM FELEL MEG.
Átmeneti rendelkezés:
Az OBD rendszerek működési bizonytalanságára való tekintettel a jelen pont szerint megszakított vizsgálatot ezen átmeneti rendelkezés visszavonásig nem kell "NEM FELEL MEG" minősítéssel értékelni, a felülvizsgálat, a megszakított vizsgálat rekordjának létrehozását követően) a 3.3. pont szerinti eljárással folytatható, illetve befejezhető.
Értelmezés: A felülvizsgálat során csak átgondolt, indokolt adat bevitelt és mérésvezérlést szabad a rendszernek beadni, illetve a gépkocsin-, műszeren végrehajtani. A szakvéleménynél ellenőrizni kell Ø A mérési folyamat fenti követelményeknek megfelelő megszakítását. |
3.4.9.4 A mérésvezérlő program biztosítson lehetőséget Tanúsítványadónak a 3.4.5. után a 3.4.3.-ra való; a 3.4.7.8. után a 3.4.6.-ra való visszalépésre.
Értelmezés: Kizárólag a fenti komplett felülvizsgálati lépések ismételhetők. A szakvéleményben ellenőrizni kell: Ø A fenti vizsgálati ciklusok már adott, vagy módosított adatokkal való ismételhetőségét. |
3.4.9.5 A megszakított vizsgálat külön tanúsítvány nyomtatás, és egyéb procedúra nélkül folytatható, ha a motor-vezérlő OBD készülék és a mérésvezérlő (vagy kiolvasó) műszer közötti összeköttetés a felülvizsgálat alatt megszakad ugyan, de a kapcsolat újbóli felépítése problémamentesen megoldható volt.
3.4.9.6 Ha nincs csatlakoztatva a mérőrendszerhez OBD kiolvasó, illetve a vezérlő és az OBD kiolvasó között nincs adatátvitel, akkor a mérési programok közül a "Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotorral; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel (OBD - On Board Diagnose) szerelt gépkocsik vizsgálata" c. programot, "nincs a kiolvasóval összekapcsolva, vagy nincs kapcsolat" kijelzéssel le kell tiltani.
3.4.9.7 Az OBD kiolvasó készülék tetszőleges diagnosztikai feladatokra alkalmazható, azonban a felülvizsgálat során az egyéb diagnosztikai funkciókat le kell tiltani.
3.4.-1. ábra
Beállítási adatlap minta szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotorral; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel (OBD - On Board Diagnose) szerelt gépkocsik vizsgálatához (A4 = "4" program)
Srsz | Megnevezés | Mértékegység | Szükséges adat | ||
1. | Tartalék | ||||
2. | Tartalék | ||||
3. | Tartalék | ||||
4. | Tartalék | ||||
5. | Motorkód / gyártási sorozat | ||||
6. | A diagnosztikai csatlakozó beépítési helye (pl. "a vezető-lábhely a menetirány szerint baloldalon, xx cm-re a kormányoszloptól, biztonsági polc") | ||||
7. | Kondicionálási idő (s) | Minimum | |||
8. | Kondicionálási fordulat-szám (min-1) | Minimum | |||
9. | Motorhőmérséklet (°C) 05 PlD A Data Byte | Minimum | |||
10. | Alapjárati fordulatszám (min1) | min / max | |||
11. | Emelt üresjárati fordulatszám (min'1) | min /max. | |||
12. | CO emelt üresjáraton (térf. %) | max. | |||
13. | Lambda emelt üresjáraton | min / max | |||
14. | Lambda szonda vizsgálati fordulatszáma min-1 | min / max. | |||
15. | Lambda szonda (k) típusa: "S" Keskenysávú szondá(k), vagy "B" szélessávú szonda (k) | S/B | |||
16. | Feszültségugrás szabályzószonda(k) (V) 14,16, 18 1A PlD-ből, A Data Byte | min. | |||
17.1 | Lambda-érték(k) (-) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, A+B Data Byte, vagy 34, 35, 38, 3A PlD-ből A+B Data Byte | min / max. | |||
17.2 | Szonda áramerősség(ek) (mA), 34, 36, 38 3A PlD-ből, C+D Data byte | min / max. | |||
17.3 | Szonda feszültség(ek) (V) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, C+D Data Byte | min / max. | |||
kötelező mező: | |||||
A szélessávú szondá(k)-nál alkalmazható 17.1-17.3 vizsgálatok csak választékot jeleznek, a három közül egy érték kötelező. Ha nincs gyári érték akkor az 17.1 érték alkalmazandó.
További technológiai információk a gépjármű-gyártótól szerezhetők be.
3.4.-2. ábra
A.4.="4" Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik - Nincs kommunikáció, NEM FELELT MEG
3.4.-3. ábra
A vizsgálati készenlét-teszt értelmezés (Readínesscodes) az SAE J1979, illetve az ISO 15031-5 szerint
01 Modus/01 PID
OBD rendszer állapot (mire alkalmas: "VIZSGÁLHATÓ"):
0 A rendszer nem ellenőrizhető
1 A rendszer ellenőrizhető.
Rendszer állapot (mit hajtott végre: "VIZSGÁLT"):
0 A rendszerteszt végrehajtva (megfelel)
1 A rendszerteszt nincs végrehajtva (nem felel meg)
Az átvitt 12 bit az átvitel sorrendjében
Foglalt, mindig 0 | Reserved, bit shall be reported as "0" | |
1. | Átfogó komponens jelzés | Comprehensive component monitoring |
2. | Üzemanyagellátó-rendszer | Fuel system monitoring |
3. | Gyújtás hiba (kimaradás) | Misfire monitoring |
4. | Kipufogógáz visszavezetés | EGR System monitoring |
5. | Lambda szonda-fűtés | Oxygen sensor heater monitoring |
6. | Lambda szonda | Oxygen sensor monitoring |
7. | Klíma-berendezés | A/C system refr. Monitoring |
8. | Szekunder levegő | Secondary air system monitoring |
9. | Tank-szellőzés | Evaporative system monitoring |
10. | Katalizátor-fűtés | Heated catalyst monitoring |
11. | Katalizátor | Catalyst monitoring |
3.4-4. ábra
A.4.="4" Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik - Nincs teljes rendszer vizsgálat, lambda (V), MEGFELELT
3.4-5. ábra
A.4.="4" Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik -Teljes rendszer vizsgálat, MEGFELEL
3.4-6. ábra
A.4.="4" Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik - Teljes rendszer vizsgálat, hiba van, NEM FELEL MEG
3.4-7. ábra
A.4.="4" Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik - Nincs teljes rendszer vizsgálat, lambda (-), MEGFELEL
3.4-8. ábra
A.4.="4" Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik - Nincs teljes rendszer vizsgálat, lambda (-), MEGFELEL
3.5 A5 = "5" "A számítás ellenőrzés" program a 2., 3., 4. mérési programokhoz
3.5.1 A A számítás ellenőrzéséhez (1.10.5.1.4. 2.2. pont) a készülék rendelkezzen az 3.5.-1. ábra szerinti "A számítás ellenőrzés" nyomtatás programmal. A A számítást tartalmazó mérési program, bármely Tanúsítvány nyomtatását követően, külön utasításra legyen végrehajtható.
Értelmezés: A szakértői vizsgálat keretében ellenőrizni kell, a különböző tüzelőanyagok (benzin, PB, földgáz stb.) alkalmazása esetén történő λ számítás helyességét. Ehhez a mért és számított adatok azonosítható "kijelzése" (nyomtatása) szükséges. Erre mutat mintát a 3.5.1. ábra. A készülék A4 méretben, lehetőleg a bemutatott szerkezetben nyomtassa, legalább az ott látható jellemzőket (azonosítókat, mért adatokat, állandókat). Műszer jóváhagyás előtt ellenőrizendő: - rendelkezik a készülék "λ számítás ellenőrzés" nyomtatás programmal? - a program bármely λ mérést tartalmazó program után aktiválható? - a dokumentum valamennyi előírt mért jellemzőt és állandót tartalmaz? - a nyomtatás fő szerkezete megfelel a mintának? |
3.5-1. ábra
Példa: "A számítás ellenőrzés" nyomtatási üzemmód
3.6 Kompressziós gyújtású motorral szerelt gépkocsik vizsgálata (2.3. szerint B.1. = "6" mérési program)
A füstölésmérést a vonatkozó jogszabályoknak és előírásoknak megfelelő készülékkel, ún. alapjáratról történő szabadgyorsítással, a magyar szabványnak megfelelő-, kereskedelmi forgalomban beszerezhető, egyedileg nem adalékolt tüzelőanyaggal, szerviz körülmények között kell elvégezni.
3.6.1 A jármű beállítási adatainak (gyári értékek) beadása
A felülvizsgálat feltétele, hogy rendelkezésre álljanak az adott gépkocsira vonatkozó tanúsítványon manuálisan, illetve automatikusan dokumentálandó, a gyártó által előírt, a gépkocsi jó állapotához tartozó adatok:
3.6.1.1 Motorhőmérséklet (°C)- a gyártó vagy a forgalmazó által üzem-meleg állapotra megadott legkisebb motorolaj hőmérséklet. Gyári adat hiányában legalább 80 °C. Tanúsítványadó a ténylegesen elérhető hőmérsékletnek megfelelő, ettől eltérő hőmérsékletet is beadhat. Az utóbbi esetben, a tanúsítványon a megjegyzések között "x °C olajhőmérséklet" megjegyzéssel (ahol x = az elért hőmérséklet).
Értelmezés: A gyártó előírásának hiányában az olajhőmérséklet általános, javasolt minimális értéke 80 °C. Indokolt esetben kisebb érték is beadható. Gyári adat hiányában kínálja fel a műszer a 80 °C-t, és adjon lehetőséget ettől eltérő, célszerűen 100 °C-nál kisebb, bármely egész érték beadására is.). Vagy Tanúsítványadó egyéb, szintén a gyártó által adott, az 1.8.1 .-nek megfelelő feltételt (üzemi hőmérséklet) biztosító, max. 20 karakter hosszúságú szöveges feltételt adhat meg, amelyet a "Megjegyzések" blokkban kell dokumentálni. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az előírt általános érték beprogramozva? - az előírt érték az adott feltételekkel megváltoztatható? |
- M2 és M3 valamint N2 és N3 kategóriájú járművek esetében tx ≥ 2,0 s, (ajánlott idő 2 s).
3.6.1.5 Mérési mód ("A" vagy "B") kiválasztás
A jármű gyártó előírása szerint, annak hiányában "B" (amelyet a műszernek az "A" beadás elmaradása esetén automatikusan kell biztosítania). ("A" és "B" mérési mód értelmezése az 1.10.6.1.3 pont szerint.
Az időállandó a mintavevő szondával együtt értelmezett, műszer jellemző mennyiség.
Értelmezés: A kiválasztott (A vagy B) mérési módot a további mérési eljárás során megváltoztatni nem lehet. A nyomtatott tanúsítványon jelölni kell a választott mérési módus-t. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - A mérési eljárás alatt megváltoztatható a módus? - Tartalmazza a nyomtatott tanúsítvány a mérési módot? - A műszer által mért, jelzett érték megfelel a választott módban előírtnak? |
3.6.1.6 Szonda (1 vagy 2) választás
Az alábbi feltételektől függően kiválasztandó a vizsgálatnál alkalmazandó mintavevő szonda:
- Szonda 1 (un. személygépkocsi): belső átmérő 10 mm, alkalmazható 70 mm (belső átmérő) kipufogócső méretig;
Szonda 2 (un. tehergépkocsi): belső átmérő 27 mm, alkalmazható 70
mm-nél nagyobb belső átmérőjű kipufogócsövek esetén. (Az 60- 80 mm belső átmérő tartományban a műszergyártó előírása ettől eltérő lehet. Ekkor a műszer gépkönyve szerint kell eljárni.)
Értelmezés: A választott szonda (1 vagy 2) típusát a nyomtatott elektronikus tanúsítványon közölni kell. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Az elektronikus tanúsítványon szerepel a választott szonda típusa? |
A fentiektől eltérő szondaátmérő is alkalmazható, ha a gyártó nyilatkozata -illetve a műszer jelen előírásnak megfelelő vizsgálata - szerint a szonda kialakítása biztosítja a méréshez szükséges gázáramlást, illetve megfelelő időállandót.
3.6.1.7 A megengedett füstölés legnagyobb (és ha rendelkezésre áll: legkisebb) értéke (fényelnyelés [min-1])
A 3.6.1.5. szerinti módushoz tartozó, jármű gyártó által adott érték, annak hiányában B módus-ban:
EURO-0 ÉS EURO-1 szívó motoroknál max. 2,5 m-1,
EURO-0 ÉS EURO-1 turbótöltött motoroknál max. 3,0 m-1,
a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM R. 5. számú melléklet II. rész szerint "4" környezetvédelmi osztály jelölésnek megfelelő jóváhagyással rendelkező gépkocsi (EURÓ-2) esetében max. 2,0 min-1,
a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM R. 5. számú melléklet II. rész szerint "7" vagy magasabb környezetvédelmi osztály jelölésnek megfelelő jóváhagyással rendelkező gépkocsi (EURO-3 vagy jobb) esetében max. 1,5 min-1;
1980. január 1-je előtt gyártott személygépkocsik esetén a motort a leszabályozási fordulatszám helyett a gyártó által megadott legnagyobb fordulatszámig, gyári adat hiányában a leszabályozási fordulatszám kétharmadáig szabad gyorsítani és a füstölést mérni. A gépkocsik megengedett legnagyobb füstölési értéke - az elérhető legjobb környezetvédelmi-műszaki állapotot biztosító beállítás mellett (B-módusban) max. 4,0 m-1.
(A fenti, azonosított értéket a műszer például az Euro besorolás kérésével automatikusan felkínálhatja, de a "Megjegyzések" blokkban ezt is dokumentálni kell: "Rendeleti határérték".)
Értelmezés: A határérték mindenkor a gyári érték, és csak annak indokolható hiányában lehet a fenti értékeket beadni (választani). Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - gyári érték hiányában felajánl általános határértéket? - segít az általános érték kiválasztásában? - megjelöli az általános határértéket, mint kézzel bevitt értéket? - A MEGFELELT értékelésnél ezt az értéket használnia? |
3.6.1.8 A leszabályozási fordulatszám mérési idejének megadása
Gyártó által adott; 1 s ≤ t ≤ 5 s közötti érték, gyártói adat hiányában 5 s. (Az 5 s-t módosítható alapértéknek kínálhatja fel a készülék:)
Értelmezés: A 3.6.4.3 pont szerinti lehetőséget kell biztosítani a leszabályozási fordulatszám középértékméréshez szükséges, gyártó által adott mérési idő beadására. Lehetséges értéke (a fordulatszám mérés módjától függően) 1 s ≤ t ≤ 5 s, szabványos alapértéke 5 s. A leszabályozási fordulatszám mérési idejét a nyomtatott elektronikus tanúsítványon közölni kell. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Leszabályozási fordulatszám mérési idő szerepel? - A műszer jóváhagyásra felkínálja az 5 s értéket ? - Az elektronikus tanúsítványon szerepel leszabályozási fordulatszám mérési idő? |
3.6.1.9 Opcionális: motor kondicionálási feltételek megadása
A gyártó előírása szerint
- gyorsítások száma (db);
- elérendő legnagyobb fordulatszám (min-1); illetve gyártói előírás hiányában legalább
- 3 db gyorsítás;
- leszabályozási fordulatszám (min-1);
kivétel:
az automatikus nyomatékváltóval szerelt gépkocsik, ahol az elérendő legnagyobb fordulatszám a leszabályozási fordulatszám 2/3-ad része;
és az 1980 előtt gyártott gépkocsik, ahol a kondicionálást a gépkocsi károsodás megelőzésének szem előtt tartásával az általános műszaki gyakorlat szerint kell végezni.
Értelmezés: A készülék a változtatás lehetőségének fenntartásával felkínálhatja a gyári adat hiányában javasolt értékeket, amelyet a Tanúsítványadó vagy elfogad, vagy módosít. A kivételes esteknél logikai kapcsolatokat is felhasználhat (pl. dízel és 1980 előtti esetben automatikusan kínálja fel a kivételt). A kondicionálási jellemzőket, vagy a kivételezést a nyomtatott elektronikus tanúsítványon közölni kell. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - A kondicionálási feltétel szerepel? - A műszer jóváhagyásra felkínálja az általános értéket? - A műszer megköveteli az ennek megfelelő kondicionálást? - Lehetőséget ad a kivételnek (de csak annak - 1980 előtt!!)? - Az elektronikus tanúsítványon szerepelnek a kondicionálási jellemzők? |
3.6.2 Szemrevételezés
3.6.2.1 A füstölést befolyásoló szerkezetek meglétének, állapotának vizsgálata, közöttük
a. kipufogó rendszer tömítettség, tömörség;
b. kipufogógáz visszavezető rendszer rendben;
c. légszűrő megfelelő;
d. kartergáz visszavezetés rendben;
e. egyéb kapcsolatos érzékelők rendben;
f. a töltés szabályozó rendszer akadásmentesen működik;
g. MIL lámpa - ha van - nem ég*;
h. olajszivárgás nincs;
i. hűtővízszivárgás nincs;
j. légkondicionáló megfelelő, tömör;
k. egyéb hibalehetőség
*- Az értékelés elhagyható
Értelmezés: A szemrevételezéses ellenőrzést a 3.6.2.1. szerinti részletezéssel kell végrehajtani, végrehajtatni. A vizsgálati-, ellenőrzési szempontokat egyenként kell kezelni. Az ellenőrzés eredménye lépésenként, MEGFELEL (1), a NEM FELEL MEG (0) értékelés felkínálásával jelenjen meg, vagy ugorja át a szempontot. A gépkocsi NEM FELEL MEG, ha bármely szempontnál NEM MEGFELEL értékelést kapott, azaz ha egy "0" érték szerepel a számcsoportban. Ebben az esetben program kérjen megerősítést az értékelésre (adjon lehetőséget a javításra), és megerősítés után kérjen részletesebb indoklást is, amelyet a "Megjegyzések" blokkban, legfeljebb 50 karakter helyen jelenítsen meg. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - A fenti részletezés szerint működik a program? - A szemrevételezéses ellenőrzés követelményként való megjelenése? - NEM FELEL MEG esetben indoklás megkövetelése? - NEM FELEL MEG esetben a mérés megszakítás, tanúsítvány nyomtatás? |
3.6.2.2 A szemrevételezés eredménye
-MEGFELEL,
-NEM FELEL MEG,
"NEM FELEL MEG" eredmény esetén a gépkocsi felülvizsgálata tovább nem folytatható, elektronikus tanúsítvány nyomtatandó.
3.6.2.3 Két kipufogó rendszerrel szerelt gépkocsik esetén a szemrevételezést követően 2-3 db szabadgyorsítást kell végrehajtani a két csővégződésen távozó füst azonosságának szubjektív ellenőrzésére. Különbség esetén a nagyobb füstölést mutató csőben kell az ellenőrzést végrehajtani.
3.6.3 A motor üzemi, mérés kész állapotának biztosítása (kondicionálás, szellőztetés)
3.6.3.1 A motor üzemi állapotának biztosítása (kondicionálás)
A motort, illetőleg amennyiben van ilyen a kipufogógáz kezelő rendszert, a mérést, továbbá az egyéb kipufogógáz összetételt befolyásoló szerkezetet, alkatrészeket a hibátlan működéshez szükséges, előírásszerű, üzemi állapotba kell hozni (pl. automatikus váltó beállítása stb.). A motort és a kipufogó rendszert üzemi hőmérsékletre kell melegíteni, végrehajtandó a 3.6.1.9.-nek megfelelő kondicionálás. Az olajhőmérsékletet, vagy az üzem-meleg állapotot igazoló jellemzőt, átmenetileg rögzíteni kell.
Értelmezés: Ha volt kondicionálási feltétel, akkor a mérés csak akkor folytatható, ha a 3.6.1.9. kondicionálás megtörtént, továbbá feltételtől függően műszer automatikusan ellenőrizte a 3.6.1.1. követelménynek való megfelelést. Az üzemi állapot elérését "JÁRMŰ MÉRÉS KÉSZ" kiírás megjelenése jelezze Kiegészítés: Amennyiben az üzemi állapot feltétel nem teljesíthető, a mérést NEM FELEL MEG minősítéssel meg kell szakítani, vagy a 3.6.1.1.-re történő visszalépéssel lehetőséget adni a feltétel módosítására. Ezt követően a mérés a kondicionálással (3.6.1.9.) szerinti kondicionálással, 3.6.3.1.-től folytatódik. |
3.6.3.2 A motor mérésre kész állapotának biztosítása (szellőztetés)
A gépkocsi füstölésének mérését közvetlenül megelőzően, a kipufogórendszerben lerakódott szennyezés eltávolítása céljából legalább háromszor teljes töltéssel a leszabályozási fordulatszámra, illetve speciális esetben - pl. automatikus nyomatékváltó - a vizsgálatra előírt fordulatszámra (3.6.4.4.2.) kell gyorsítani a motort. A szellőztetési céllal végzett gyorsításoknál a gázpedált már a maximális fordulatszám elérésekor hirtelen fel kell engedni (lásd 3.6.-1. ábra - lásd később).
Értelmezés: A mérés csak akkor kezdhető meg, ha a kipufogó rendszer szükség szerinti szellőztetése (lerakódott korom eltávolítása) megtörtént. A szellőztető gyorsításokat a 3.6.-1. ábrának megfelelően kell végrehajtani. Általában legalább három gyorsítás végrehajtása Szükséges. A műszer egyéb feltételt is előírhat a szellőztetés ellenőrzésére (pl. szellőztetés alatti füstölések szórása, stb....), de három gyorsítás mindenképpen szükséges. A műszer automatikusan ellenőrizze, hogy legalább a három gyorsítás megtörtént, amelyet a "JÁRMŰ MÉRÉSRE KÉSZ" kiírás megjelenésével jelezzen. A szellőztetés célú gyorsításoknál már el kell indítani az értékelő programot Ellenőrizni kell, hogy valóban üzemmeleg állapotban végzett, alapjáratról indított, és leszabályozási fordulatszámig tartó, teljes gázos (gyorsítási idő!!) gyorsításokról van szó, mert ha a füstölés ekkor megfelel a 3.6.4.8.1. feltételeknek, akkor a gépkocsi MEGFELEL minősítéssel értékelhető, és a további mérés elhagyható, ugrás 3.6.4.8.1.-re, vagy 3.6.4.8.2.-re. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - A készülék végrehajtat legalább három szellőztető gyorsítást? - A szellőztető gyorsításokat az 1 ábrának megfelelően vezérli? |
3.6.4 A gépkocsi környezetvédelmi állapotának ellenőrzése (gyári adatokkal való összehasonlítása)
Itt fejeződik be a mérés előkészítése és kezdődik a tényleges mérés. A készülék az előkészítő feltételek teljesítése után kérje a mérés indításának kezdeményezését.
Értelmezés: A mérésre felkészített, üzemi állapotú jármű tényleges mérése csak Tanúsítványadó egyetértésével kezdődhet meg. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a mérés csak Tanúsítványadó utasítására kezdődik el. (A 10 perces "holt-idő" határoló még nem megy!) - elkezdődik a "holtidő" mérés? |
3.6.4.1 Motorhőmérséklet meghatározása és rögzítése [°C]
Az 1.8.1. feltétel tényleges ellenőrzése.
Értelmezés: Az üzemi állapot feltétel teljesítésének, 3.6.1.1. szerinti mérését és ellenőrzését jelenti. Itt általában mért érték (motor olaj hőmérséklet) szerepel. Különleges esetben szerepelhet szöveges indoklással kiegészített beadott érték, amikor az üzemi állapot feltételt nem ellenőrzi a készülék. Az utóbbit az elektronikus tanúsítványon, a "Megjegyzések" blokkban szerepeltetni kell. A mérés csak akkor lép tovább, amikor az előírt üzemállapot feltétel teljesült. Az üzemmeleg állapot mért és dokumentált elérésével indul a 10 perces "holt idő" határoló óra (lásd még 3.6.6.3 pont). Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - A mérés csak az üzem-meleg feltétel teljesítése után megy tovább? - Az üzem-meleg feltétel méréses ellenőrzésének elmaradását jelzi a tanúsítványon a műszer? |
3.6.4.2 Alapjárati fordulatszám mérése és dokumentálása (min-1).
Értelmezés: Az alapjárati fordulatszámot, két teljes fordulatra átlagolva, 30 s ideig folyamatosan kell mérni, és a mért értékek átlagát dokumentálni. Az alapjárati fordulatszám akkor MEGFELELŐ, ha minden mért érték a 3.6.1.2.-ben előre megadott tartományon belül van. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Két fordulatra átlagolt fordulatszámot mér a készülék? - 30 s időtartamig folyamatosan mér a műszer? - 30 s alatt mért valamennyi értéket ellenőrzi a műszer? - 30 s átlagot dokumentál a műszer? |
3.6.4.3 A leszabályozási fordulatszám mérése és dokumentálása [min"1].
Értelmezés: Leszabályozási fordulatszám 3.6.1.8.-nak megfelelő mérésére - a gyártó által adott adatok szerint - (legalább 1 másodperc). Gyári adat hiányában 5* s mérési időtartam szükséges. A mérés időtartamát a kezelő adja meg. A mérési idő alatt a két fordulatra átlagolt fordulatszám értékeket folyamatosan mérni és a mért értékek átlagát dokumentálni kell. A Ieszabályozási fordulat- szám akkor MEGFELELŐ, ha minden mért érték a 3.6.1.3.-ben előre megadott tartományon belül van. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Két fordulatra átlagolt fordulatszámot mér a készülék? - Az előírt (változó) időtartamig folyamatosan mér a műszer? - Az előírt időtartam alatt mért valamennyi értéket ellenőrzi a műszer? - Az előírt időtartamra átlagolt értéket dokumentál a műszer? *A szakvéleményt nem befolyásolja, ha a műszert az elő írásos méréshez külön fordulatszámmérővel kell felszerelni, amely 5 s-nál rövidebb (de 1 s-nál hosszabb) mérési idővel működik. |
3.6.4.4 Szabadgyorsítás a füstölési értékek és a füstölési eredmény értékeléséhez szükséges adatok mérésére és dokumentálására (lásd. 3.6.-1. ábra).
3.6.4.4.1 Alapjárati fordulatszám (min1) mérése,
3.6.4.4.2 A gázpedált gyorsan és határozottan (1 s-nál rövidebb idő alatt), ütközésig kell nyomni és az automatikus nyomatékváltóval szerelt gépkocsik kivételével tx gyár által adott ideig, vagy ennek hiányában a 3.6.1.4. pontban megadott ideig leszabályózási fordulatszámon tartani,
Automatikus nyomatékváltóval felszerelt gépkocsiknál az előbbi, illetve a 3.6.4.3. pont szerinti leszabályózási fordulatszám helyett a gyártó által megadott fordulatszámot, gyári adat hiányában a leszabályózási fordulatszám kétharmadát kell elérni, illetve mérni, majd ezt követően a gázpedált azonnal felengedni.
Értelmezés: Kizárólag az alapadatok, illetve azok megfelelősége ellenőrzése céljából végre kell hajtani egy füstölésméréshez előírt gyorsítást, ahol a leszabályozási fordulatszámot a 3.6.1.4.-nek megfelelően kell tartani. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - az első gyorsítás vezérlése megfelel az alapjárati és leszabályozási fordulatszám mérési feltételeknek? - összhangban van (ezekkel az adatokkal működik) a 3.6.4.2., és 3.6.4.3. pontokban meghatározott követelményekkel, |
3.6.4.4.3 gyorsítási idő, tgy [s], mérése
A gyorsítási idő (tgy) mérése és számítása az 1.10.6.1.5 pont szerint.
Értelmezés: A szabadgyorsítás idejét a gyorsítás kezdet és vég bizonytalanságai miatt közvetve, az 1,1*nAL és a 0,9*nL fordulatszámok közötti időből a fenti összefüggés szerint kell számítani. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - a készülék az előírt összefüggés szerint számítja a gyorsítási időt? |
3.6.4.4.4 Leszabályozási fordulatszám [min1] mérése.
A fordulatszámot a 3.6.4.3. pontban közölteknek megfelelően kell mérni, és dokumentálni.
3.6.4.4.5 Füstölési csúcsérték Ki [m-1 ] mérése.
Az előbbi gyorsítás alatti legnagyobb füstsűrűség mérése és dokumentálása.
3.6.4.5 Legalább három további, ütemezett (lásd 3.6.-1 ábra) alapjárati szabadgyorsítás végrehajtása a jellemző füstölés meghatározására.
3.6.4.6 Ha a megközelítően azonos* tgy gyorsítási idő alatt végzett utolsó három szabadgyorsítás során mért csúcsértékek közötti legnagyobb eltérés
a) kisebb, mint 0,5 m-1, amikor a füstölés határértéke KH≥2,5m-1, vagy
b) kisebb, mint 0,7 m-1, amikor a füstölés határértéke KH≤2,5m-1 és
c) a gyorsítási idők nagyságát, és eltéréseit Tanúsítványadó megfelelőnek ítéli,
a mérés megfelelő, a gyorsításokat abba kell hagyni.
Ha a feltételek nem teljesülnek, a 3.6.4.4.5. szerinti gyorsításokat, Tanúsítványadó beavatkozásától függően a feltételek teljesítéséig folytatni lehet.
Értelmezés: A Tanúsítványadótól függően tetszés szerinti számú gyorsítás végezhető addig, amíg a három utolsó mérés a 0,5 m-1 vagy 0,7 m-1 közötti sávszélességen belül lesz. A műszer automatikusan válassza ki a 3.6.4.6 pont alapján szükséges sávszélességet. A 3.6.4.6 pont a 3 utolsó gyorsítás matematikai középértékét is adja meg. A műszer a 4. gyorsítást követően minden egyes gyorsítás után újra számítja és értékeli az utolsó három eredmény jellemzőit. *A tgy gyorsítási időt, gyári adat hiányában Tanúsítványadó általában a következő feltétel szerint értékeli. Általában megfelelőek (megfelelően egyformák) a gyorsítások, ha gyorsítási idők tgy ≤ 1,5 s, és a mért értékek eltérései 0,2 s tartományon belül vannak. Kivétel a régebbi konstrukciójú, nagy dízel motorok, ahol a gyorsítási idő jó műszaki állapot mellett is meghaladhatja a 1,5 s-t. Megjegyzés: A gyorsítások számának indokolatlan növelése a jármű meghibásodásához vezet. |
Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: ■ a készülék automatikusan helyesen választja meg a három értékelt füstölési csúcsérték megengedett eltérésének mértékét? ■ a készülék az előbbi feltételek szerint vezérli a gyorsításokat? ■ a tgy gyorsítási idők értékelhetők, értékelés alá esnek? |
3.6.4.7 A gépkocsit jellemző füstölés (K) a 3.6.4.6. pontban foglalt feltételt kielégítő, utolsó három csúcsérték számtani középértéke (két tizedesre kerekítve).
ahol n = a végrehajtott gyorsítás sorszáma (n ≥ 3). 3.6.4.8 A gépkocsi környezetvédelmi felülvizsgálati minősítése.
3.6.4.8.1 MEGFELEL,
a. ha K jellemző füstölés értéke a 3.6.1.7. pontban meghatározott feltételeket teljesíti, vagy
b. ha K jellemző füstölés értéke a gyár által megengedett legkisebb értéknél kisebb, vagy
c. ha az előírásnak megfelelően végrehajtott, 3.6.3.2. szerinti szellőztetés során mért mindhárom K füstölési érték kisebb a járműre érvényes határértéknél, és eltérésük is teljesíti a 3.6.4.6. pontban meghatározott feltételeket, vagy
d. ha az előírásnak megfelelően végrehajtott 3.6.4.5. szerinti ütemezett (lásd 3.6-1. ábra) első két alapjárati szabadgyorsítás során mért mindkét K füstölési érték kisebb a járműre érvényes határérték felénél és eltérésük is teljesíti a 3.6.4.6. pontban meghatározott feltételeket.
A jellemző füstölés értéke a., b. esetben az előírásnak megfelelően számított középérték. A "b" esetben azonban a gyár által megengedett füstölésnél kisebb füstölés tényét a nyomtatott tanúsítványon dokumentálni kell.
A jellemző füstölés értéke c, és d. esetben:
K = 0,8 * KH
ahol Kh a 3.6.1.7. szerinti gyári min/max füstölés középértéke, vagy annak hiányában az ott szereplő, járműre vonatkozó max. (legnagyobb) füstölési érték. A c, d., szerinti MEGFELEL minősítést az elektronikus tanúsítvány "Megjegyzések" blokkjában:
"c." esetben - "Szellőztetés során MEGFELELT";
"d." esetben - -"Első két gyorsítás alapján MEGFELELT";
dokumentálni kell. A mért értékek nyomtatását értelemszerűen kell végezni.
3.6.4.8.2 NEM FELEL MEG
a. ha az előírásszerű mérés nem hajtható végre, vagy a mérés eredménye a K jellemző füstölés értéke a 3.6.1.7. pontban meghatározott feltételeket nem teljesíti, vagy
b. minősítéssel értékelhető akkor is, ha az előírásnak megfelelően végrehajtott, 3.6.3.2. szerinti szellőztetés során mért mindhárom K füstölési érték közül kettő az érvényes határérték háromszorosánál nagyobb, vagy
c. ha az előírásnak megfelelően végrehajtott 3.6.4.5. szerinti ütemezett (lásd 1. ábra) első két alapjárati szabadgyorsítás során mért mindkét K füstölési érték nagyobb a járműre érvényes határérték kétszeresénél.
A jellemző füstölés értéke, ha az előírásszerűen mérhető:
- az "a" esetben a 3.6.4.7. szerint számított érték,
- a "b" esetben K = 2,0 * KH
- a "c" esetben K = 1,5 * KH
ahol Kh a 3.6.1.7. szerinti gyári min/max füstölés középértéke, vagy annak hiányában az ott szereplő, járműre vonatkozó max. (legnagyobb) füstölési érték. A b., c, szerinti NEM MEGFELELT minősítést az elektronikus tanúsítvány "Megjegyzések" blokkjában:
"b." esetben - "Szellőztetés során erősen (3x) túlfüstölt, NEM MEGFELELT";
"c." esetben - -"Első két gyorsítás során erősen (2x) túlfüstölt, NEM MEGFELELT"
dokumentálni kell. A mért értékek nyomtatását értelemszerűen kell végezni.
Értelmezés: A "kivételezés" célja a nagyon jó és nagyon rossz járművek felesleges gyorsításának elkerülésére lehetőség biztosítása. Azaz Tanúsítványadó a rövidítési feltételek fennállása esetén dönthet annak érvényesítéséről, vagy a vizsgálat folytatásáról. Ez érvényes elutasítás esetén is. A műszer vezérlése vizsgálja, értékelje az egyszerűsítési lehetőséget (kínálja fel), de Tanúsítványadó választásától függően folytassa, vagy fejezze be a mérést. Az egyszerűsített mérés tényét a tanúsítványon dokumentálni kell. Műszer jóváhagyásnál ellenőrizendő: - Vizsgálja a műszer a gyári értéknél kisebb füstölést, és jelzi a tanúsítványon? - A műszer vizsgálja az egyszerűsítési feltételeket? - Minden egyszerűsítési feltételt vizsgál? - A feltételeket a fentieknek megfelelően vizsgálja? - Választási lehetőséget kínál fel Tanúsítványadónak? |
3.6.5 A dízel felülvizsgálat dokumentációja, elektronikus tanúsítvány
A felülvizsgálat befejezése után Tanúsítványadó vizsgálati dokumentumot, elektronikus tanúsítványt ad ki, amelyet a berendezés a fentiek alapján készít el. A tanúsítvány a következő adatokat tartalmazza:
3.6.5.1 a műhely vagy vállalkozás pontos megnevezése, címe,
3.6.5.2 dátum és idő,
3.6.5.3 mérési programazonosító (műszer, módszer stb.),
Értelmezés: Az 1.7 szerint jóváhagyott, és a jóváhagyás szerint megnevezett mérőműszer típus. A mérő program azonosítására alkalmas szám (pl. verzió szám), szintén a jóváhagyásnak megfelelően. |
3.6.5.4 járműazonosító adatok (3.1.),
3.6.5.5 a mérést jellemző azonosító adatok (szondaméret, mérési módus, időállandó stb.),
3.6.5.6 beállítási, gyári adatok (mértékegységgel), adatforrás (azonosítókkal)
3.6.5.7 szemrevételezéses vizsgálat eredménye (beadott minősítés szerint),
3.6.5.8 mért értékek (mértékegységgel),
3.6.5.9 mért értékek értékelése, MEGFELEL a, b, c, d, szerint (3.6.4.8.1.) NEM FELEL MEG a, b, c, szerint (3.6.4.8.2.)
3.6.5.10 megjegyzések (legalább 120 karakteres hely Tanúsítványadó észrevételeinek),
3.6.5.11 jármű értékelése MEGFELEL - NEM FELEL MEG; a következő környezetvédelmi felülvizsgálat dátuma (év, hónap, nap).
3.6.5.12 Tanúsítványadó neve.
3.6.5.13 a 3.6.5.10.pont szerinti megjegyzésekben kell szerepeltetni a mérést vagy értékelést befolyásoló bármely, a felülvizsgáló által fontosnak ítélt tényt és körülményt.
Értelmezés: A bevitel csak billentyűzetről történhet, kézírás nem alkalmazható. (lásd az 1.7 pontot) Minimum 120 karakter beadására kell lehetőséget biztosítani. |
3.6.5.14 a tanúsítványon helyet kell biztosítani a Tanúsítványadó aláírásának és bélyegzőlenyomatának.
Értelmezés (lásd 3.6.2. ábra, minta Tanúsítvány): 3.) a műszer minden kinyomtatott tanúsítványnak adjon folyamatosan növekvő sorszámot; amellyel, a műszerrel végzett felülvizsgálatok azonosíthatók; 4.) vizsgálati napló számot MEGFELELT minősítés esetén, az Igazolólap szám és Plakett szín kérése előtt kérjen a műszer (szám nélkül nem megy tovább); 3.,4.)gépkocsi azonosításnál a forgalmi engedélyben szereplő típuskivitelbontást úgy kell alkalmazni, hogy a kivitelben már csak a környezetvédelmi (emissziós) szempontból fontos, megkülönböztető jellemzők kerüljenek (pl. SKODA OCTAVIA esetén az SLX típus, nem kivitel; a kivitel 1.9 TDI, stb.); 5.) a műszer lehetőleg kínálja fel a lehetséges változatokat, ezzel akadályozva meg az értelmezhetetlen választ (lehetséges válaszok: benzin, gázolaj, PB; földgáz; PB-kettős; földgáz-kettős; hibrid (tüzelőanyag-cellás)); 6.,7.)a legtöbb adatbázis (Autodata, AM-data, stb....) járműazonosítási lehetőségként tartalmazza a Német Közlekedési Felügyelet (KBA) azonosítási rendszerét, amely a gyártó négyjegyű kódjából, és a típus háromjegyű kódjából áll. CÉLSZERŰ (nem kötelező) ennek azonosításra, vagy azonosítás ellenőrzésre való alkalmazása. 14) 3.1.1.17. pont szerint) 15) értelemszerűen, akár 6-7 alapján automatikusan töltse ki a műszer, és ellenőrizze Tanúsítványadó, vagy kérje Tanúsítványadótól és ellenőrizze az előbbiek alapján. Ez nem motorszám! Ez a típus azonosításához szükséges jellemző például a forgalmi engedélyből. 16) kondicionálási jellemzők, általában a gyártó által adott adatok, amelyben közlik, hogy milyen fordulatra és hányszor kell gyorsítani a motort. Ennek hiányában a 3.6.1.9. szerint végzendő. 17) gyorsítások száma; előbbiek szerint; 18) max. fordulatszám, előbbiek szerint; 19) adott adatbázisban a gépkocsi megkülönböztető jelzése. Gyári adatok az adatbázisból, ha nem azt dőlt betűkkel, és az adat utáni "#"-el kell jelölni, szükség esetén a "Megjegyzésekben" indokolni. |
3.6.-2. ábra
Dízel motoros tanúsítvány minta MEGFELELT járműről.
3.7 B2 = "7" dizel motoros, EURO-3, OBD fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik
A dízel motoros OBD előírás jelenleg van kidolgozás alatt. Ennek megjelenését követően kerül kidolgozására a környezetvédelmi felülvizsgálati előírás.
A mérés vezérlő programok rendszerében azonban helyet kell biztosítani számára.
3.8 Kiegészítő feltételek, különleges felülvizsgálatok
Bizonyos esetekben, illetve gépkocsi konstrukció, hajtóanyag esetén a felülvizsgálat a fenti eljárásokkal nem hajtható végre. Ezekben az esetekben a rendszer akkor alkalmas a gépkocsi csoport vizsgálatára, ha az a korábbi feltételeken túl legalább az alábbi kiegészítő feltételeket is teljesíti.
3.8.1 LPG/benzin kettős üzemű gépkocsik
3.8.1.1 LPG tüzelőanyag esetén a program automatikusan kínáljon választást a kizárólagos, vagy kettős üzemre.
3.8.1.2 Kizárólagos LPG tüzelőanyag esetén a program adjon további lehetőséget a motor konstrukciónak megfelelő mérési program választásra (A1, A2, A3, A4).
3.8.1.2.1 Kérje be a mérési programnak megfelelő gyári adatokat (A1, A2, A3, A4).
3.8.1.2.2 A szemrevételezésnél a kizárólag gázüzemmel kapcsolatos észrevételek összefoglaló értékelése az egyéb rovatban történjen.
3.8.1.2.3 A λ számítást a tüzelőanyagra vonatkozó gázállandókkal végezze a készülék.
3.8.1.3 LPG/benzin kettős üzem tüzelőanyag esetén a program adjon további lehetőséget a motor konstrukciónak megfelelő mérési program választásra (A1, A2, A3, A4).
3.8.1.3.1 Kérje be a mérési programnak megfelelő gyári adatokat (A1, A2, A3, A4).
3.8.1.3.2 A szemrevételezésnél a kizárólag gázüzemmel kapcsolatos észrevételek összefoglaló értékelése az egyéb rovatban történjen.
3.8.1.3.3 A mérést először a tiszta benzin üzemnek megfelelően, a benzinmotoros mérési programnak megfelelő gázállandókkal, és eljárásnak megfelelően vezérelje a készülék.
3.8.1.3.4 A gépkocsi értékelése előtt a program térjen vissza a mérés elejére, és adjon lehetőséget a mérés gázüzemben történő, az annak megfelelő állandókkal végrehajtott megismétlésére.
3.8.1.3.5 A rendszer mindkét üzemről nyomtasson az alkalmazott mérési programnak megfelelő tanúsítványt, és szolgáltasson -önálló felülvizsgálatnak megfelelő adatokat (mintha két járművet értékelt volna, de azonos azonosítókkal, és igazolólap adatokkal, értékeléssel)
3.8.2 Az LPG/benzin kettős üzemű gépkocsikat akkor értékelje MEGFELELŐ-nek a program, ha az egyébként önálló felülvizsgálatként, mindkét üzemben MEGFELELŐ minősítést kapna.
3.9 Mérés nélküli tanúsítvány program (új gépkocsi, igazolólap csere) és kétütemű gépkocsikhoz készítendő tanúsítvány
Esetenként szükséges, hogy a mérőrendszer, vagy a csak erre a funkcióra kialakított Tanúsítványadó, adat-szolgáltató rendszer, mérés nélkül is alkalmas legyen az Igazolólap kiállításához szükséges tanúsítvány elkészítésére, és az adatszolgáltatás végrehajtására. Az ilyen esetekben alkalmazandó ez a program:
3.9.1 A program az alábbi esetekben, és alábbi gépkocsi csoportokra választható:
3.9.1.1 R. 5. § (2) pont szerinti új gépkocsik esetén
3.9.1.2 R. 9. § (3) pont szerinti pótlási esetekben
3.9.1.3 A melléklet 1.10.7.1.2. pontjában nem szereplő gépkocsi típusok esetén
3.9.2 A program választása esetén gépkocsi csoportonkénti eltérések a felülvizsgálat végrehajtásában, a Tanúsítvány készítésében, és az adatszolgáltatásban.
3.9.2.1 A program választása előtt a műszer kínálja fel a vezérelt mérés vagy adminisztratív eljárás közötti választása lehetőségét.
3.9.2.2 R. 5. § (2) pont szerinti új gépkocsik esetén az A4. vagy B6. (később B7.), esetleg A3. (kivételezett, közel EURO-3 gépkocsik) mérésvezérlő program az alábbi eltérésekkel alkalmazandó.
3.9.2.2.1 Adminisztratív tanúsítvány választása esetén a mérési program végrehajtása az azonosítók, és a gyári adatok bevitele után, a gyári adat, vagy határértékek esetén a tűrésmező középértéke mért adatként való kezelésével folytatódik. A gyári adatként nem szereplő jellemzők és paraméterek mérése, kiolvasása elhagyható.
3.9.2.2.2 A szemrevételezésre, mérésre és kommunikációra vonatkozó vizsgálatok, feltételek és részértékelések átugorhatók.
3.9.2.2.3 A értékelés az "összesen" MEGFELEL értékeléssel folytatódik, a részértékelések MEGFELEL (1) minősítésűek.
3.9.2.2.4 További értékelési és adminisztratív teendők a gépkocsi csoport méréses felülvizsgálatának megfelelően.
3.9.2.2.5 Adatszolgáltatás értelemszerűen, az azonosítók között a 51-dik. "Adminisztratív, mérés nélküli tanúsítvány" oszlopában IGEN = "1" jelölést kell alkalmazni.
3.9.2.3 R. 9. § (3) pont szerinti pótlási esetekben, bármely mérési program szerint az alábbi eltérésekkel.
3.9.2.3.1 Adminisztratív mérés választása esetén a mérési program végrehajtása az azonosítók, és a gyári adatok bevitele után, a gyári adat, vagy határértékek esetén annak középértéke mért adatként való kezelésével folytatódik. A gyári adatként nem szereplő jellemzők és paraméterek mérése, kiolvasása elhagyható.
3.9.2.3.2 A szemrevételezésre, mérésre és kommunikációra vonatkozó vizsgálatok, feltételek és részértékelések átugorhatók.
3.9.2.3.3 A értékelés az "összesen" MEGFELEL értékeléssel, folytatódik, a részértékelések MEGFELEL (1) minősítésűek.
3.9.2.3.4 További értékelési és adminisztratív teendők a vizsgált gépkocsi csoport méréses felülvizsgálatának megfelelően.
3.9.2.3.5 Adatszolgáltatás értelemszerűen, az azonosítók között a 51-dik. "Adminisztratív, mérés nélküli tanúsítvány" oszlopában IGEN = "1" jelölést kell alkalmazni.
3.9.2.4 A melléklet 1.10.7.1.2. pontjában nem szereplő gépkocsi típusok esetén (kétütemű gépkocsik).
3.9.2.4.1 Csak adminisztratív mérés választható, amely az A1 = "1" program szerint folytatandó. A mérési program végrehajtása az azonosítók, és a gyári adatok bevitele után, a mért értékek billentyűzetről való bevitelével folytatódik. A gyári adatként nem szereplő jellemzők és paraméterek mérése átugorható.
3.9.2.4.2 A szemrevételezés eredményét értelemszerűen kell alkalmazni.
3.9.2.4.3 A értékelés a szemrevételezés, és a mért értékek részértékelésével és az "összesen" sorban, Tanúsitványadó MEGFELEL - NEM FELEL MEG értékelésével folytatódik. Az Igazolólapra vonatkozó adatok értelemszerűen kérendők és értékelendők.
3.9.2.4.4 További értékelési és adminisztratív teendők az A1 gépkocsi csoport méréses felülvizsgálatától való értelemszerű eltéréseknek megfelelően.
3.9.2.4.5 Adatszolgáltatás értelemszerűen, az azonosítók között a 51dik. "Adminisztratív, mérés nélküli tanúsítvány" oszlopában IGEN = "1" jelölést kell alkalmazni.
4. A műszer által végzett felülvizsgálatok eredményeinek, mérési adatainak egységes adatbázisban való tárolása, adatszolgáltatás, nyilvántartás
A melléklet 1.10.7.18. pontja szabályozza az adat tárolást és kommunikációt. Az A.) alpont előírja, "az elvégzett felülvizsgálatok során mért adatok, központi adattároló által visszaigazolt adatszolgáltatásig tartó, azonosítható tárolását"; a B.) pont pedig megköveteli "adott protokoll szerinti, szabványos, időszakonkénti számítógépes Internet hálózati kommunikációra, és ezen keresztül a mért adatok központi adattárolóba történő továbbítására (visszaigazolás fogadására) " való alkalmasságot.
Ez a fejezet az 1.1.0.7.18. A. alpontjának "az elvégzett felülvizsgálatok során mért adatok, központi adattároló által visszaigazolt adatszolgáltatásig tartó, azonosítható tárolását" leírását, továbbá a fenti adatszolgáltatások feltételeinek meghatározását tartalmazza. Részletesen leírja a rendszerek informatikai tartalmát, felépítését, továbbá a szükséges minimális mélységig tartalmazza a központilag, és térítésmentesen biztosított kommunikációs program modulok kezelését. A fejezet ismerteti a mérőrendszerek szakértő jóváhagyásához esetenként szükséges belső adatgyűjtés rendszerét is.
Szerkezetét tekintve a leírás először általános mérnöki-, műszaki gyakorlatnak megfelelő (táblázatos) formában meghatározza a mérőrendszerben kialakítandó technológiai adatbázist (táblázat rendszert). Második részében leírja az adatszolgáltatási funkcióval kapcsolatos követelményeket, adat továbbítást, és belső adatgyűjtést.
4.1 Az adatbázis általános műszaki leírása
A mérőrendszerekben létrehozandó adatbázis jelenleg 6 db táblázatból áll (későbbiekben, a megjelenő újabb technológiájú, és ezzel eltérő módszerek szerint vizsgálandó járműcsoportok számára további táblázatok lesznek szükségesek). Ezek a táblázatok, megnevezés szerint:
1) AZONOSÍTÓK - tábla, amely egy adott felülvizsgálat, illetve az abban résztvevő eszközök, személyek, stb... azonosításához szükséges valamennyi, nem "korlátozott" adatot tartalmazza;
2) A1 - tábla, amely az A1 jelű, " (Hagyományos) Benzin-motoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatokat tartalmazza;
3) A2 - tábla, amely az A2 jelű, "Szabályozatlan keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatokat tartalmazza;
4) A3 - tábla, amely az A3 jelű, Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatokat tartalmazza;
5) A4 - tábla, amely az A4 jelű, "Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotor; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatokat tartalmazza;
6) B1 - tábla, amely a B1 jelű; "Dízel motoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatokat tartalmazza.
A táblázatok sorszám, adatcsoportot megkülönböztető megnevezés, adatot megkülönböztető megnevezés, formátumot megkülönböztető jelző, legnagyobb adathosszúságot meghatározó jelző, és magyarázó megjegyzés oszlopokból állnak.
A táblázatokat a 4.1.1. pont tartalmazza. A táblázatokban lévő megjegyzést esetleg kiegészítő szöveges magyarázatok a táblázatok után találhatók.
4.1.1 Táblázatok
4.1.1.1 AZONOSÍTÓK - tábla
Sorszám | Csoport | Adat megnevezés | Formátum | Hossz max. | Megjegyzés |
1 | GK | Forgalmi rendszám (A): | t+s | 18 | forgalmiból, gépkocsiról |
2 | GK | Gyártási év (A) | s | 2 | utolsó két számjegye |
3 | GK | Jármű alvázszám (E) | t+s | 24 | forgalmiból, gépkocsiról |
4 | GK | Motorkód (motorszám) (E) | t+s | 18 | itt általában első három karakter elég |
5 | GK | Jármű fajta (E) | t+s | 18 | VÁLASZTÉK KELL |
6 | GK | Jármű hajtóanyag (E) | t | 1 | VÁLASZTÉK KELL |
7 | GK | Jármű motor teljesítmény, kW (E) | s | 3 | |
8 | GK | Jármű gyártmánya (D) | t+s | 18 | |
9 | GK | Gépkocsi típus (D) | t+s | 18 | |
10 | GK | Jármű kivitel (D) | t+s | 18 | |
11 | GK | Motor hengerűrtartalma, cm3 (D) | s | 5 | |
12 | GK | Gépkocsi m. legnagyobb összes tömege, kg (F) | s | 5 | |
13 | GK | Gépkocsi első nyilvántartásba vétel időpontja (B) | s | 6 | Év/hónap /nap = ÉÉHHNN |
14 | GK | Gépkocsi környezetvédelmi osztálya | s | 2 | Forgalmiból |
15 | GK | *Gyártó kódszáma KBA - vagy Eurotax kód | s | 9 | Nem kötelező |
16 | GK | *Típus kódszáma (KBA - adatbankból) | s | 4 | Nem kötelező |
17 | GK | Motor kivitel és keverékképzés | s | 2 | Melléklet 3.1.1.17. pont szerint |
18 | GK | Km-számláló állás | s | 7 | |
19 | GK | Közlekedési szolgáltató gépkocsi | b | 1 | Ha igen 1, egyébként 0 |
20 | ÜZ/TUL | Magán/jogi személy | b | 1 | magán=0, jogi=1 |
21 | ÜZ/TUL | Lakcím, irányítószám | s | 4 | |
22 | ÜZ/TUL | Cím, város | t | 18 | első tizennyolc |
23 | MHELY | Megnevezés | t+s | 18 | első tizennyolc |
24 | MHELY | Cím, irányítószám | s | 4 | |
25 | MHELY | Cím, város | t | 18 | első tizennyolc |
26 | MHELY | Cím, utca | t | 18 | első tizennyolc |
27 | MHELY | Cím, házszám | s | 4 | |
28 | MHELY | Felülvizsgáló szervezet kódszáma | t+s | 18 | |
29 | TANÚSÍTVÁNYADÓ | Vezetéknév | t | 18 | első tizennyolc |
30 | TANÚSÍTVÁNYADÓ | Keresztnév | t | 18 | első tizennyolc |
31 | TANÚSÍTVÁNYADÓ | Azonosító szám | t+s | 8 | |
32 | TANÚSÍTVÁNYADÓ | Tartalék 1 | t+s | 18 | |
33 | MŰSZER | Gyártó | t | 18 | |
34 | MŰSZER | Műszer száma | t | 18 | A műszer azonosításához szükséges szám |
35 | MŰSZER | Típus | t | 18 | |
36 | MŰSZER | Szakértői jóváhagyás sorszáma | s | 3 | szakvéleményből |
37 | MŰSZER | Checksumma | s | 10 | minden mérés során ellenőrzött érték |
38 | MŰSZER | A mérőrendszer hiteles, kalibrált dátumig | s | 6 | ÉÉHHNN |
39 | MŰSZER | Alkalmas mérési programra | bin | 8 | lásd 3.1.4.6. |
40 | MÉRÉS | Felülvizsgálat sorszáma | s | 6 | automatikusan adja minden megkezdettre |
41 | MÉRÉS | Vizsgálati napló száma | s | 14 | |
42 | MÉRÉS | Felülvizsgálat dátuma | s | 6 | ÉÉHHNN |
43 | MÉRÉS | A felülvizsgálat kezdete | s | 6 | ÓÓPPMM |
44 | MÉRÉS | A mérés kezdete | s | 6 | ÓÓPPMM |
45 | MÉRÉS | A felülvizsgálat vége | s | 6 | ÓÓPPMM |
46 | MÉRÉS | Mérésvezérlő program sorszáma | s | 1 | lásd külön 3.1.4.6. |
47 | MÉRÉS | Lejárt igazolólap sorszáma | s | 11 | valójában 1+2+1+7 karakter |
48 | MÉRÉS | Új igazolólap sorszáma (ha van) | s | 11 | valójában 1+2+1+7 karakter |
49 | MÉRÉS | Kiadott plakett színének első betűje | s | 1 | jelenleg két szín van, de lehet, hogy lesz több |
50 | MÉRÉS | Új igazolólap érvényes (dátumig) | s | 6 | ÉÉHHNN |
51 | MÉRÉS | Adminisztratív, mérés nélküli tanúsítvány | b | 1 | ha az "1", ha nem "0" |
52 | MÉRÉS | Tanúsítvány elszámoló ív száma | t+s | . 18 | |
53 | TARTALÉK | Tartalék2 | t+s | 18 | |
54 | TARTALÉK | Tartalék3 | t+s | 18 | |
55 | TARTALÉK | Tartalék4 | t+s | 18 | |
56 | TARTALÉK | Tartalék5 | t+s | 18 |
4.1.1.2 A1 - tábla, az A1 jelű, " (Hagyományos) Benzin-motoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatok
Sorszám | Csoport | Adat megnevezés | Formátum | Hossz max. | Megjegyzés |
1 | ADATOK | Motor olaj hőmérséklet minimum (Celsius fok) | s | 2 | 49-nél nagyobb, 100-nál kisebb, egész szám |
2 | ADATOK | Alapelőgyújtás, minimim (ftg fok) | s | 4 | az alapelőgyújtás megengedett legkisebb értéke (főtengely fok), előjel+két egész és egy tizedes, |
3 | ADATOK | Alapelőgyújtás, maximum (ftg fok) | s | 4 | az alapelőgyújtás megengedett legnagyobb értéke (főtengely fok), előjel+két egész és egy tizedes |
4 | ADATOK | Alapelőgyújtási érték mérési módja, (ui. vákummal vagy vákuum nélkül) | b | 1 | Bináris szám (vákuummal "1", vákuum nélkül "0") |
5 | ADATOK | Zárásszög minimum (%) | s | 2 | kétjegyű egészszám, százalékban |
6 | ADATOK | Zárásszög maximum (%) | s | 2 | kétjegyű egészszám, százalékban |
7 | ADATOK | Zárásszög (%) | s | 2 | előző kettő átlaga, egész szám |
8 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám |
9 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám maximum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám |
10 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció minimum gyári értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám |
11 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám |
12 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció (%) | s | 2 | előző két szám átlaga, vagy CO max., egy egész és egy tizedes |
13 | ADATOK | Alapjárati CH koncentráció minimum gyári értéke (ppm) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű szám |
14 | ADATOK | Alapjárati CH koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (ppm) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű szám |
15 | ADATOK | Alapjárati CH koncentráció (ppm) | s | 4 | előző két szám átlaga, vagy CH max., négyjegyű egész szám |
16 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám |
17 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám maximum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám |
18 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció minimum gyári értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám |
19 | • ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám |
20 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció (%) | s | 2 | előző két szám átlaga, vagy CO max., egy egész és egy tizedes |
21 | ADATOK | Adatbázis | t+s | 12 | vegyes karakterek |
22 | ADATOK | Tartalék1 | s | 2 | |
23 | SZEMR | kipufogó rendszer tömítettség, tömörség | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
24 | SZEMR | kipufogógáz visszavezető rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
25 | SZEMR | légszűrő | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
26 | SZEMR | szekunder levegő rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
27 | SZEMR | kartergáz visszavezetés | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
28 | SZEMR | Egyéb kapcsolatos érzékelők | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
29 | SZEMR | olajszivárgás nincs | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
30 | SZEMR | hűtővízszivárgás | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
31 | SZEMR | Légkondicionáló állapot | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
32 | SZEMR | Egyéb hiba | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
33 | SZEMR | tartalék2 | b | 1 | |
34 | SZEMR | tartalék3 | b | 1 | |
35 | SZEMR | Emisszió csökkentő egységek, rendszerek megléte, állapota | b | 1 | ha 24, 26, 27"28, mind 1, vagy üres akkor 1, egyébként 0 |
36 | SZEMR | Általános környezetszennyezési állapot | b | 1 | ha 23, 29, 30, 31, 32 mind 1, vagy üres akkor 1 egyébként 0 |
37 | EREDM | Motor olaj hőmérséklet (Celsius fok) | s | 2 | 49-nél nagyobb, 100-nál kisebb, egész szám |
38 | EREDM | Alapelőgyújtás (főtengely fok) | t+s | 5 | előjeles háromjegyű, egy tizedest tartalmazó szám, |
39 | EREDM | Zárásszög (%) | s | 2 | egy db kétjegyű egészszám, százalékban |
40 | EREDM | Alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | max négyjegyű egészszám |
41 | EREDM | Alapjárati CO koncentráció tényleges értéke (%) | s | 3 | két tizedest tartalmazó háromjegyű szám |
42 | EREDM | Alapjárati CH koncentráció tényleges értéke (ppm) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű szám |
43 | EREDM | Emelt üresjárati fordulatszám mért értéke (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszámima |
44 | EREDM | Emelt üresjárati CO koncentráció mért értéke (%) | s | 3 | két tizedest tartalmazó háromjegyű szám |
45 | EREDM | Tartalék4 | s | 4 | vegyes karakterek |
46 | EREDM | Megjegyzés | s | 120 | max 120 karakter szöveg |
47 | TARTALÉK | Tartalék5 | t+s | 18 | |
48 | TARTALÉK | Tartalék6 | t+s | 18 |
4.1.1.3 A2 - tábla, az A2 jelű, "Szabályozatlan keverékképzésű, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatok
Sorszám | Csoport | Adat megnevezés | Formátum | Hossz max. | Megjegyzés | ||
1 | ADATOK | Motor olaj hőmérséklet minimum (Celsius fok) | s | 2 | 49-nél nagyobb, 100-nál kisebb, egész szám | ||
2 | ADATOK | Alapelőgyújtás, minimim (ftg fok) | s | 4 | az alapelőgyújtás megengedett legkisebb értéke (főtengely fok), előjel+két egész és egy tizedes | ||
3 | ADATOK | Alapelőgyújtás, maximum (ftg fok) | s | 4 | az alapelőgyújtás megengedett legnagyobb értéke (főtengely fok), előjel+két egész és egy tizedes | ||
4 | ADATOK | Alapelőgyújtási érték mérési módja, (ui. vákuummal vagy vákuum nélkül) | b | 1 | Bináris szám (vákuummal "1", vákuum nélkül "0") | ||
5 | ADATOK | Zárásszög minimum (%) | s | 2 | kétjegyű egészszám, százalékban | ||
6 | ADATOK | Zárásszög maximum (%) | s | 2 | kétjegyű egészszám, százalékban | ||
7 | ADATOK | Zárásszög (%) | s | 2 | előző kettő átlaga, egész szám | ||
8 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | ||
9 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám maximum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | ||
10 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció minimum gyári értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | ||
11 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | ||
12 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció (%) | s | 2 | előző két szám átlaga, vagy CO max., egy egész és egy tizedes | ||
13 | ADATOK | Alapjárati CH koncentráció minimum gyári értéke (ppm) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű szám | ||
14 | ADATOK | Alapjárati CH koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (ppm) | s | 4 | Max. négyjegyű szám, de utolsó jegy értéktelen | ||
15 | ADATOK | Alapjárati CH koncentráció (ppm) | s | 4 | előző két szám átlaga, vagy CH max., négyjegyű egész szám | ||
16 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | ||
17 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám maximum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | ||
18 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció minimum gyári értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | ||
19 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | ||
20 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció (%) | s | 2 | előző két szám átlaga, vagy CO max., egy egész és egy tizedes | ||
21 | ADATOK | Lambda legkisebb értéke | s | 2 | csak tizedest és századost tartalmazó kétjegyű szám (pl. X=0,98 esetén 98) | ||
22 | ADATOK | Adatbázis | t+s | 12 | vegyes karakterek | ||
23 | SZEMR | kipufogó rendszer tömítettség, tömörség | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
24 | SZEMR | kipufogógáz visszavezető rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
25 | SZEMR | légszűrő állapot | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
26 | SZEMR | szekunder levegő rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
27 | SZEMR | kartergáz visszavezetés | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
28 | SZEMR | Egyéb kapcsolatos érzékelők | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
29 | SZEMR | olajszivárgás | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
30 | SZEMR | hűtővízszivárgás | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
31 | SZEMR | légkondicionáló | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
32 | SZEMR | Egyéb hiba | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
33 | SZEMR | katalizátor állapot | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
34 | SZEMR | tüzelőanyag betöltő nyílás szűkítő | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | ||
35 | SZEMR | Emisszió csökkentő egységek, rendszerek megléte, állapota | b | 1 | ha 24, 26, 27, 28, 33 mind 1, vagy üres akkor 1, egyébként 0 | ||
36 | SZEMR | Általános környezetszennyezési állapot | b | 1 | ha 23, 28, 29, 30, 31 mind 1, vagy üres akkor 1 egyébként 0 | ||
37 | EREDM | Motor olaj hőmérséklet (Celsius fok) | s | 2 | 49-nél nagyobb, 100-nál kisebb, egész szám | ||
38 | EREDM | Alapelő gyújtás (ftg fok) | t+s | 5 | előjeles háromjegyű, esetleg egy tizedest tartalmazó szám, | ||
39 | EREDM | Zárásszög (%) | s | 2 | egy db kétjegyű egészszám, százalékban | ||
40 | EREDM | Alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | max négyjegyű egészszám | ||
41 | EREDM | Alapjárati CO koncentráció tényleges értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | ||
42 | EREDM | Alapjárati CH koncentráció tényleges értéke (ppm) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű szám | ||
43 | EREDM | Emelt üresjárati fordulatszám tényleges értéke (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | ||
44 | EREDM | Emelt üresjárati CO koncentráció tényleges értéke (%) | s | 4 | három tizedest tartalmazó négyjegyű szám | ||
45 | EREDM | Emelt üresjárati CH koncentráció tényleges értéke (%) | s | 4 | négyjegyű egészszám | ||
46 | EREDM | Emelt üresjárati CO2 koncentráció tényleges értéke (%) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű, két tizedest tartalmazó szám | ||
47 | EREDM | Emelt üresjárati O2 koncentráció tényleges értéke (%) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | ||
48 | EREDM | Emelt üresjárati lambda számított tényleges értéke (%) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | ||
49 | EREDM | Tartalék1 | s | 4 | vegyes karakterek | ||
50 | EREDM | Megjegyzés | s | 120 | max 120 karakter szöveg | ||
51 | TARTALÉK | Tartalék2 | t+s | 18 | |||
52 | TARTALÉK | Tartalék3 | t+s | 18 | |||
4.1.1.4 A3 - tábla, az A3 jelű, Szabályozott keverékképzésü, katalizátoros benzinmotoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatok
Sorszám | Csoport | Adat megnevezés | Formátum | Hossz max. | Megjegyzés | |
1 | ADATOK | Motor olaj hőmérséklet minimum (Celsius fok) | s | 2 | 100-nál kisebb, egész szám | |
2 | ADATOK | Alapelőgyújtás, minimim (ftg fok) | s | 4 | az alapelőgyújtás mengedett legkisebb értéke (főtengely fok), előjel+két egész és egy tizedes | |
3 | ADATOK | Alapelőgyújtás, maximum (ftg fok) | s | 4 | az alapelőgyújtás mengedett legnagyobb értéke (főtengely fok), előjel+két egész és egy tizedes | |
4 | ADATOK | Alapelőgyújtási érték mérési módja, (ui. vákummal vagy vákuum nélkül) | b | 1 | Bináris szám (vákuummal "1", vákuum nélkül "0") | |
5 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám minimum (1/min) | s | 8 | négyjegyű egészszám | |
6 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám maximum (1/min) | s | 8 | négyjegyű egészszám | |
7 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció minimum gyári értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
8 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
9 | ADATOK | Alapjárati CO koncentráció (%) | s | 2 | előző két szám átlaga, vagy CO max., egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
10 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám, | |
11 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám maximum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám, | |
12 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció minimum gyári értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
13 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció maximum (gyári érték vagy rendeleti max) (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
14 | ADATOK | Emelt üresjárati CO koncentráció (%) | s | 2 | előző két szám átlaga, vagy CO max., egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
15 | ADATOK | Lambda (<L>) előírt legkisebb értéke | s | 3 | háromjegyű (max két tizedessel) szám, | |
16 | ADATOK | Lambda (<L>) előírt legnagyobb értéke | s | 3 | háromjegyű (max két tizedessel) szám, | |
17 | ADATOK | Kondicionálási fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű szám | |
18 | ADATOK | Kondicionálási idő (s) | s | 3 | háromjegyű szám | |
19 | ADATOK | Adatbázis | t+s | 12 | vegyes karakterek | |
20 | SZEMR | kipufogó rendszer tömítettség, tömörség | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
21 | SZEMR | kipufogógáz visszavezető rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
22 | SZEMR | légszűrő állapot | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
23 | SZEMR | szekunder levegő rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
24 | SZEMR | kartergáz visszavezetés | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
25 | SZEMR | egyéb kapcsolatos érzékelők | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
26 | SZEMR | Olajszivárgás | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
27 | SZEMR | Hűtővízszivárgás | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
28 | SZEMR | Légkondicionáló | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
29 | SZEMR | egyéb hibalehetőség | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
30 | SZEMR | katalizátor állapot | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
31 | SZEMR | lambda (<L>) szonda állapot | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
32 | SZEMR | MIL lámpa státusz | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
33 | SZEMR | tüzelőanyag betöltő nyílás szűkítő | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
34 | SZEMR | Emisszió csökkentő egységek, rendszerek megléte, állapota | b | 1 | ha 21, 23, 24, 25, 30, 31, 32 mind 1, vagy üres akkor 1, egyébként 0 | |
35 | SZEMR | Általános környezetszennyezési állapot | b | 1 | ha 20, 26, 27, 28, 29, 33 mind 1, vagy üres akkor 1, egyébként 0 | |
36 | EREDM | Motor olaj hőmérséklet (Celsius fok) | s | 2 | 100-nál kisebb, egész szám | |
37 | EREDM | Emelt üresjárati fordulatszám tényleges értéke (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
38 | EREDM | Emelt üresjárati CO konc. mért értéke (%) | s | 4 | három tizedest tartalmazó négyjegyű szám | |
39 | EREDM | Emelt üresjárati CH konc. mért értéke (%) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
40 | EREDM | Emelt üresjárati CO2 koncentráció tényleges értéke (%) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
41 | EREDM | Emelt üresjárati O2 koncentráció tényleges értéke (%) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
42 | EREDM | Emelt üresjárati lambda számított tényleges értéke (%) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
43 | EREDM | Alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | max négyjegyű egészszám, utolsó jegyeknek nincs tartalma | |
44 | EREDM | Alapelő gyújtás (ftg fok) | t+s | 5 | előjeles háromjegyű, esetleg egy tizedest tartalmazó szám, | |
45 | EREDM | Alapjárati CO koncentráció tényleges értéke (%) | s | 2 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
46 | EREDM | Tartalék1 | s | 4 | vegyes karakterek | |
47 | EREDM | Alapjárati lambda számított tényleges értéke | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
48 | EREDM | Tartalék2 | s | 4 | vegyes karakterek | |
49 | EREDM | Megjegyzés | s | 120 | max 120 karakter szöveg | |
50 | TARTALÉK | Tartalék3 | t+s | 18 | ||
51 | TARTALÉK | Tartalék4 | t+s | 18 | ||
4.1.1.5 A4 - tábla, az A4 jelű, "Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotor; EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel felszerelt gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatok
Sorszám | Csoport | Adat megnevezés | Formátum | Hossz max. | Megjegyzés |
1 | ADATOK | Diagnosztikai port beépítési helye | s | 2 | kétjegyű egész szám, hely jelölő kódok, nem kötelező |
2 | ADATOK | Kondicionálási idő minimum (sec) | s | 3 | háromjegyű egész szám, utolsó jegy értéktelen |
3 | ADATOK | Kondicionálási fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egész szám, utolsó jegy értéktelen |
4 | ADATOK | Motorhőmérséklet (°C) - min. | s | 2 | kétjegyű egész szám |
5 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám (min'1) - min | s | 4 | négyjegyű egész szám |
6 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám (min1) - max. | s | 4 | négyjegyű egész szám |
7 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám (min-1) - min. | s | 4 | négyjegyű egész szám |
8 | ADATOK | Emelt üresjárati fordulatszám (min1) - max. | s | 4 | néqyjeqyű egész szám |
9 | ' ADATOK | CO emelt üresjáraton (térf.%) - max. | s | 3 | háromjegyű szám, két tizedessel |
10 | ADATOK | Lambda emelt üresjáraton - min. | s | 3 | háromjegyű szám, két tizedessel |
11 | ADATOK | Lambda emelt üresjáraton - max. | s | 3 | háromjegyű szám, két tizedessel |
12 | ADATOK | Lambda szonda vizsgálati fordulatszáma (min-1)- min. | s | 4 | négyjegyű egész szám |
13 | ADATOK | Lambda szonda vizsgálati fordulatszáma (min-1)- max. | s | 4 | négyjegyű egész szám |
14 | ADATOK | Lambda szonda (k) típusa: "S" Keskenysávú szondá(k), vagy "B" szélessávú szonda(k) | b | 4 | négyjegyű bináris szám, ahol a helyérték a szonda sorszámát, a szám pedig fajtáját S (ugrásjelű, keskeny sávú)=0, B (szélessávú)=1 |
15 | ADATOK | "S" szonda (k) feszültség ugrása (V) 16, 18 1A PlD-ből, A Data Byte - min. | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
16 | ADATOK | Lambda-érték(k) (-) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, A+B Data Byte, vagy 34, 35, 38, 3A PlD-ből A+B Data Byte - min. | s | 3 | háromjegyű szám, két tizedessel |
17 | ADATOK | Lambda-érték (k) (-) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, A+B Data Byte, vagy 34, 35, 38, 3A PlD-ből A+B Data Byte - max. | s | 3 | háromjegyű szám, két tizedessel |
18 | ADATOK | Szonda áramerősség (ek) (mA), 34, 36, 38 3A PlD-ből, C+D Data byte - min. | s | 3 | háromjegyű szám, két tizedessel |
19 | ADATOK | Szonda áramerősség (ek) (mA), 34, 36, 38 3A PlD-ből, C+D Data byte - max. | s | 3 | háromjegyű szám, két tizedessel |
20 | ADATOK | Szonda feszültség (ek) (V) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, C+D Data byte - min. | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
21 | ADATOK | Szonda feszültség (ek) (V) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, C+D Data byte - max. | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
22 | ADATOK | Adatbázis | t+s | 12 | vegyes karakterek |
23 | ADATOK | Tartalék1 | t+s | 8 | |
24 | SZEMR | kipufogó rendszer tömített, sértetlen | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
25 | SZEMR | katalizátor (ok) sértetlen(ek) | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
26 | SZEMR | kipufogógáz visszavezető rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
27 | SZEMR | légszűrő | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
28 | SZEMR | szekunder levegő rendszer | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
29 | SZEMR | kartergáz visszavezetés | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
30 | SZEMR | egyéb emisszió csökkentő berendezés, érzékelő | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
31 | SZEMR | olajszivárgás | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
32 | SZEMR | hűtővízszivárgás | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
33 | SZEMR | légkondicionáló | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
34 | SZEMR | tüzelőanyag szűkítő, tanksapka tartó | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
35 | SZEMR | lambda szonda(k) sértetlen | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
36 | SZEMR | OBD csatlakozó | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
37 | SZEMR | egyéb gyári biztonsági berendezés | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
38 | SZEMR | MIL lámpa gyújtáson ég | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
39 | SZEMR | egyéb hibalehetőség | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
40 | SZEMR | Emisszió csökkentő egységek, rendszerek megléte, állapota | b | 1 | ha 25, 26, 28, 29, 30, 35, 36 mind 1, vagy üres akkor 1, egyébként 0 |
41 | SZEMR | Általános környezetszennyezési állapot | b | 1 | ha 31, 32, 33, 37, 39 mind 1, vagy üres akkor 1, egyébként 0 |
42 | EREDM | Kommunikáció előírásszerű | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
43 | EREDM | Motorhőmérséklet van | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
44 | EREDM | Motorfordulatszám van | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) |
45 | EREDM | Motorhőmérséklet (°C) MODUS01 - 05 PID - A Data Byte | s | 2 | kétjegyű egész szám |
46 | EREDM | Emelt üresjárati fordulatszám (min-1) MODUS 01 - 0C PID -A + B adat byte | s | 4 | négyjegyű egész szám |
47 | EREDM | Tényleges lambda OBD-ből, emelt üresjáraton | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
48 | EREDM | Emelt üresjárati CO koncentráció tényleges értéke . (%) | s | 4 | három tizedest tartalmazó négyjegyű szám |
49 | EREDM | Emelt üresjárati CH koncentráció tényleges értéke (%) | s | 4 | négyjegyű egészszám |
50 | EREDM | Emelt üresjárati CO2 koncentráció tényleges értéke (%) | s | 4 | legfeljebb négyjegyű, két tizedest tartalmazó szám |
51 | EREDM | Emelt üresjárati O2 koncentráció tényleges értéke (%) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám |
52 | EREDM | Emelt üresjárati lambda tényleges, gázelemző alapján számított értéke (%) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám |
53 | EREDM | Alapjárati fordulatszám (min-1) MODUS 01 - 0C PID -A + B adat byte | s | 4 | négyjegyű egész szám |
54 | EREDM | Megjegyzés | s | 120 | max 120 karakter szöveg |
55 | OBD | Végrehajtható vizsgálatok | b | 12 | 1 - végrehajtható, 0 - nem hajtható végre |
56 | OBD | Végrehajtott vizsgálatok | b | 12 | 0 - végrehajtva, 1 - nincs végrehajtva |
57 | LAMBDA | 1. Szonda vizsgálati fordulatszáma (min-1) MODUS 01 - 0C PID - A + B adat byte | s | 4 | négyjegyű egész szám |
58 | LAMBDA | 1. "S" szonda feszültség ugrása (V) C3714. 16, 18 1A PlD-ből, A Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
59 | LAMBDA | 1. "B"szonda lambda-értéke (-) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, A+B Data Byte, vagy 34, 35, 38, 3A PlD-ből A+B Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
60 | LAMBDA | 1. "B" szonda áramerőssége (mA), 34, 36, 38 3A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
61 | LAMBDA | 1. "B" szonda feszültsége (V) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
62 | LAMBDA | 2. Szonda vizsgálati fordulatszáma (min1) MODUS 01 - 0C PID - A + B adat byte | s | 4 | négyjegyű egész szám |
63 | LAMBDA | 2. "S" szonda feszültség ugrása (V) C3714.16, 18 1A PlD-ből, A Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
64 | LAMBDA | 2. "B" szonda lambda-értéke (-) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, A+B Data Byte, vagy 34, 35, 38, 3A PlD-ből A+B Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
65 | LAMBDA | 2. "B" szonda áramerőssége (mA), 34, 36, 38 3A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
-66 | LAMBDA | 2. "B" szonda feszültsége (V) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
67 | LAMBDA | 3. Szonda vizsgálati fordulatszáma (min-1) MODUS 01 - 0C PID - A + B adat byte | s | 4 | négyjegyű egész szám |
68 | LAMBDA | 3. "S" szonda feszültség ugrása (V) C3714, 16, 18 1A PlD-ből, A Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
69 | LAMBDA | 3. "B" szonda lambda-értéke (-) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, A+B Data Byte, vagy 34, 35, 38, 3A PlD-ből A+B Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
70 | LAMBDA | 3. "B" szonda áramerőssége (mA), 34, 36, 38 3A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
71 | LAMBDA | 3. "B" szonda feszültsége (V) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
72 | LAMBDA | 4. Szonda vizsgálati fordulatszáma (min-1) MODUS 01 - 0C P-ID - A + B adat byte | s | 4 | négyjegyű egész szám |
73 | LAMBDA | 4. "S" szonda feszültség ugrása (V) C3714, 16, 18 1A PlD-ből, A Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
74 | LAMBDA | 4. "B" szonda lambda-értéke (-) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, A+B Data Byte, vagy 34, 35, 38, 3A PlD-ből A+B Data Byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
75 | LAMBDA | 4. "B" szonda áramerőssége (mA), 34, 36, 38 3A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
76 | LAMBDA | 4. "B" szonda feszültsége (V) 24, 26, 28, 2A PlD-ből, C+D Data byte | s | 4 | négyjegyű szám, három tizedessel |
77 | HIBA | Hibatárolóban tárolt hibák száma (db) | s | 2 | |
78 | HIBA | 1. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
79 | HIBA | 2. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
80 | HIBA | 3. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
81 | HIBA | 4. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
82 | HIBA | 5. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
83 | HIBA | 6. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
84 | HIBA | 7. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
85 | HIBA | 8. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
86 | HIBA | 9. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
87 | HIBA | 10. Hibakód | s | 4 | Négyjegyű decimális |
88 | MIL | MIL státusz rendben | b | 1 | Ha hiba van, hibát jelez "0", ha nincs nem "1" |
89 | MIL | MIL lámpa jelzés rendben | b | 1 | A MIL lámpa a státusznak megfelelően világít vagy nem világít. Ha megfelelően "1", ha nem megfelelően "0" |
90 | TARTALÉK | Tartalék2 | t+s | 18 | |
91 | TARTALÉK | Tartalék3 | t+s | 18 |
4.1.1.6 B1 - tábla, amely a B1 jelű; "Dízel motoros gépkocsik" mérési program futtatása esetén tárolandó adatok
Sorszám | Csoport | Adat megnevezés | Formátum | Hossz max. | Megjegyzés | |
1 | ADATOK | Motor olaj hőmérséklet minimum (Celsius fok) | s | 2 | 49-nél nagyobb, 100-nál kisebb, egész szám | |
2 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
3 | ADATOK | Alapjárati fordulatszám maximum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
4 | ADATOK | Leszabályozási fordulatszám minimum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
5 | ADATOK | Leszabályozási fordulatszám maximum (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
6 | ADATOK | tx tartási idő | s | 3 | egy tizedest tartalmazó kétjegyű szám | |
7 | ADATOK | Mérési mód (A vagy B) | b | 1 | vagy "A"=0 vagy "B"=1 | |
8 | ADATOK | Szonda típus (1 vagy 2) | b | 1 | vagy "1" szonda=0, vagy "2" szonda=1 | |
9 | ADATOK | Gyári határérték minimum (1/m) | s | 3 | egy egész és két tizedes | |
10 | ADATOK | Gyári határérték maximum (1/m) | s | 3 | egy egész és két tizedes | |
11 | ADATOK | Gépkocsi füstölési határérték szerinti besorolása | s | 1 | egy jegyű egész szám (0-4) | |
12 | ADATOK | Leszabályozási fordulatszám mérési ideje (s) | s | 1 | egy jegyű egész szám | |
13 | ADATOK | Motorkondicionáláshoz gyorsítások száma (db) | s | 1 | egy jegyű egész szám | |
14 | ADATOK | Motor kondicionálás gyorsítás végfordulatszáma (1/min) | s | 4 | négyjegyű szám, nem kötelező | |
15 | ADATOK | Gyorsítások száma (db) | s | 2 | kétjegyű szám, nem kötelező | |
16 | ADATOK | Adatbázis | t+s | 12 | vegyes karakterek | |
17 | SZEMR | kipufogó rendszer tömítettség, tömörség | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
18 | SZEMR | kipufogógáz visszavezető rendszer rendben | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
19 | SZEMR | légszűrő megfelelő | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
20 | SZEMR | kartergáz visszavezetés rendben | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
21 | SZEMR | egyéb kapcsolatos érzékelők rendben | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
22 | SZEMR | a töltés szabályozó rendszer akadás mentesen működik | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
23 | SZEMR | MIL lámpa, ha van nem ég | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
24 | SZEMR | olajszivárgás nincs | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
25 | SZEMR | hűtővízszivárgás nincs | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
26 | SZEMR | légkondicionáló megfelelő, tömör | b | 1 | vagy MEGFELEL (1) vagy NEM FELEL MEG (0) | |
27 | SZEMR | egyéb hibalehetőség | b | 1 | ||
28 | SZEMR | Emisszió csökkentő egységek, rendszerek megléte, állapota | b | 1 | ha 18, 20, 21, 23, 27 mind 1, vagy üres akkor 1, egyébként 0 | |
29 | SZEMR | Általános környezetszennyezési állapot | b | 1 | ha 17, 24, 25, 26 mind 1, vagy üres akkor 1 egyébként 0 | |
30 | EREDM | Motor olaj hőmérséklet (Celsius fok) | s | 2 | 100-nál kisebb, kétjegyű egész szám | |
31 | EREDM | Alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
32 | EREDM | Leszabályozási fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
33 | EREDM | Alapadatok: alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
34 | EREDM | Alapadatok: leszabályozási fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
35 | EREDM | Alapadatok: gyorsítási idő tgy (s) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
36 | EREDM | Alapadatok: füstölési csúcsérték (1/m) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
37 | EREDM | 1-dik alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | max. négyjegyű egészszám, az utolsó jegyeknek nincs tartalma | |
38 | EREDM | 1-dik leszabályozási fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
39 | EREDM | 1-dik: füstölési csúcsérték (1/m) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
40 | EREDM | 1-dik gyorsítási idő tgy (s) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
41 | EREDM | 2-dik alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | max. négyjegyű egészszám, az utolsó jegyeknek nincs tartalma | |
42 | EREDM | 2-dik leszabályozási fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
43 | EREDM | 2-dik: füstölési csúcsérték (1/m) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
44 | EREDM | 2-dik gyorsítási idő tgy (s) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
45 | EREDM | 3-dik alapjárati fordulatszám (1/min) | s | 4 | max. négyjegyű egészszám, az utolsó jegyeknek nincs tartalma | |
46 | EREDM | 3-dik leszabályozási fordulatszám (1/min) | s | 4 | négyjegyű egészszám | |
47 | EREDM | 3-dik: füstölési csúcsérték (1/m) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
48 | EREDM | 3-dik gyorsítási idő tgy (s) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
49 | EREDM | A végrehajtott gyorsítások száma | s | 3 | legfeljebb kétjegyű szám | |
50 | EREDM | Jellemző füstölés (1/m) | s | 3 | legfeljebb háromjegyű, két tizedest tartalmazó szám | |
51 | EREDM | MEGFELEL-NEM FELEL értékelés alapja | s | 1 | Négy változós, lásd 3.5.4.8.1. és 3.5.4.8.2. | |
52 | EREDM | Megjegyzés | s | 120 | max 120 karakter szöveg | |
53 | TARTALÉK | Tartalék1 | t+s | 18 | ||
54 | TARTALÉK | Tartalék2 | t+s | 18 | ||
4.1.2 Szöveges kiegészítés a táblázatokhoz
4.1.2.1 AZONOSÍTÓK tábla
Az azonosítók a felülvizsgálat azonosításához szükséges adatokat tartalmazzák, amelyek leírása a 3.1. fejezetben található. Az azonosító adatok blokkokban, csoportokban vannak (lásd: "Csoport" jelű oszlop):
- a mért gépkocsi azonosító adatai (többségében a forgalmi engedélyből származó, gépkocsi jellemzők);- Mérésenként változik;
- a mért gépkocsi üzemeltetőjének, tulajdonosának (a személyiségi jogokat nem érintő, de környezetvédelmi szempontból fontos) azonosító adatai; - Mérésenként változik;
- a gépkocsi mérését végző felülvizsgáló hely azonosító adatai (a feljogosított felülvizsgáló hely azonosításához szükséges adatok)- Egy mérőhely jelentős számú (100-10000) felülvizsgálatot végez évente, az azonosítók mérésenként változatlanok;
- a gépkocsifelülvizsgálatát végző Tanúsítványadó azonosító adatai (A felülvizsgálat szakszerű végzéséért felelős személy azonosításához szükséges adatok); - Egy mérőhelyen több Tanúsítványadóhoz több (100-3000) felülvizsgálat/év tartozik;
- a gépkocsi felülvizsgálatához Tanúsítványadó által alkalmazott műszer azonosító adatai (A felülvizsgálatot produkáló műszer egység azonosításához szükséges adatok). - Egy mérőhelyen több műszer lehet, egy műszeren több Tanúsítványadó is dolgozhat, és a műszer helye (műhely) is változhat. Egy műszerrel évente kb. 500-5000 felülvizsgálatot végeznek;
- a gépkocsin, Tanúsítványadó által végzett felülvizsgálat (mérés), és dokumentáció azonosító adatai;
- TARTALÉK: az adatbázis további bővítéséhez szükséges, előre nem látható adatok számára szolgáló, egyelőre üres hely.
A felülvizsgálat tényleges mért adatai a gépkocsi típusától, az adott gépkocsinál alkalmazandó felülvizsgálat módjától, a mérési programtól függenek. Valamennyi program működtethető un. adminisztratív üzemmódban, amikor mérés nélkül adható tanúsítvány, illetve igazolólap. Ezen eseteket az R. pontosan körülhatárolja.
Az R. jelenleg öt mérést vezérlő programot ír elő, illetve szabályoz az alábbi számozássa
1. A1 Hagyományos, négyütemű, benzinmotoros gépkocsik
2. A2 Szabályozatlan keverékképzésű, katalizátoros gépkocsik
3. A3 A szabályozott keverékképzésű, katalizátoros (benzinmotoros) gépkocsikvek
4. A4 Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotorral, EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel (OBD - On Board Diagnose) szerelt gépkocsik
5. B1 Kompresszió gyújtású motorral szerelt gépkocsikvek
Az adatszolgáltatás és tárolás a választott vezérlő programtól (vizsgálandó jármű típustól) függően változik. A választott (alkalmazott) program sorszáma az "AZONOSÍTÓK" táblázat 46. sorában található szám.
További kiegészítések a táblázat egyes soraihoz:
Sorsz. | Kiegészítés |
5. | Lenyíló választék van, lásd 3.1.1.5. |
6 | Lenyíló választék van, lásd 3.1.1.6. |
8 | Egységes aktualizált gyártmány választék, lenyíló ablakban, automatikusan felkínálva, egyéb lehetőség nyitva hagyva (lásd 3. számú függelék) |
9 | A jármű tipus, célszerűen választék lenyíló ablakban, egyéb lehetőség nyitva hagyva |
19 | Kimondottan csak a szolgáltató (sárga frsz gépkocsik megkülönböztetésére szolgál) |
20-22 | Tulajdonos egyéb adata személyiségi jogvédelem miatt nincs |
24-28 | A műszer üzembe helyezése idején, gyártó, forgalmazó által beviendő, hivatalos adatok |
29-32 | A felülvizsgálat megkezdése előtt, az üzembe helyezés idején gyártó vagy forgalmazó által bevitt adat csoportokból, biztonságos eljárással választandó, e mérés megkezdése előtt kiválasztott adat |
33-37, 39 | A műszer üzembe helyezése idején, gyártó, forgalmazó által beviendő, hivatalos adatok |
38 | Hitelesítésre, kalibrálásra jogosult által beviendő, bevihető adat |
40 | A műszer által végzett felülvizsgálatok megkülönböztető sorszáma |
41 | Vizsgálati napló száma elszámoló programból |
42-45 | Program automatikusan képezi |
46 | Tanúsítványadó által, alkalmas programokból (39. sor) választott |
47 | Értelemszerűen billentyűzetről |
48-49 | Igazolólap elszámolásból átvéve, vagy mérés előtt beadva |
50 | Tanúsítványadó által bevitt érték, esetleg automatikusan képezhető, (lásd 4. számú függelék) |
51 | A program kezelője választja ki, igen-nem alapon |
52 | Vizsgálati napló elszámoló programból "Iktatási szám": |
53-56 | Még üres |
4.1.2.2 A1 adat tábla "Hagyományos, négyütemű, benzinmotoros gépkocsik"
Sorsz. | Kiegészítés |
1-20 | Hivatalos adatbázisból származó, és azokból számított adatok |
21 | Az adatforrás megjelölése, amely a forrás címének első 8 karaktere, a formátum jele ("C"= CD, "P" nyomtatott, "A"= egyéb formátumú adattár) és a kiadvány évfolyamának utolsó két karaktere. Például: AUTODATAC01 = a 2001-es Autodata CD. Lehetséges válaszok |
1 AUTODATACXX 2 AUTUDATAPXX 3 EUROTAX-CXX 4 EUROTAX-PXX 5 TESTWERTCXX 6 TESTWERTPXX 7 DIESESLDAPXX 5 JAVÍTÁSIKÖPXX 6 -----EGYÉBPXX 7. -----EGYÉBCXX Több féle forrás használata esetén az itt megjelölt forrás adataihoz nem kell "#", az összes többihez igen. | |
22 | Később szükséges adat helye |
23-32 | Szemrevételezésnél vizsgálandó paraméterek, egy bináris válaszszal: MEGFELEL (1) NEM FELEL MEG (0) ha az adott szempont a gépkocsinál nem értelmezhető, üres. Célszerűen kínáljon fel minden kockára "1"-t, és ezt módosítsa Tanúsítványadó, ha kell. |
33,34 | Később szükséges adatok helye |
35,36 | Szemrevételezéses vizsgálat 23-32 eredményét összefoglaló adatok |
37-44 | Mért értékek, az alapelőgyújtás, és a zárásszög kivételével elektronikus úton rögzítve |
45 | Később szükséges adat helye |
46 | Hivatalos megjegyzések helye (később jellemző megjegyzések egységesítve lesznek) |
47-48 | Később szükséges adat helye |
4.1.2.3 A2 adat tábla "Szabályozatlan keverékképzésü, katalizátoros gépkocsik"
Alapvetően azonos A1 adat táblával, értelemszerűen csak a katalizátor ellenőrzéshez kapcsolódó néhány adattal bővült. (Itt már előfordulhat a "hagyományos diagnosztikai eszközökkel való mérhetetlenség", azaz az alapelőgyújtás, és zárásszög indokolt esetben elmaradhat.)
Sorsz. | Kiegészítés |
21 | Lambda legkisebb értéke, ezt általában nem adják meg a gyárak, ekkor "rendeleti érték = 1,01", azaz "01" |
33 | Szemrevétel, külső állapot alapján rendben, megfelel (1) |
34 | Tüzelőanyag betöltő nyílás szűkítő van (1) |
46-47 | Lambda számítás miatt szükséges további gázkomponensek |
4.1.2.4 | A3 adat tábla "A szabályozott keverékképzésű, katalizátoros (benzinmotoros) gépkocsik" |
A2-höz képest további értelemszerű változások (pl. zárásszög, CH adat elmarad, kondicionálás megjelenik, stb.). | |
Sorsz. | Kiegészítés |
15-16 | Lambda gyári értékének a helye, annak hiányában a szokásos rendeleti érték, tizedesvessző nélkül |
17-18 | Lásd a program leírást |
31 | Szemmel értékelhetően rendben van (1), vagy nincs (0) |
32 | Ha van MIL lámpa, annak állapota; nem jelez hibát = nem ég = rendben van (1), hibát jelez = ég = nincs rendben (0) |
36-49 | Az alapelőgyújtást kivéve elektronikusan rögzítendő ezen belül 48 tartalék) |
4.1.2.5 | A4 adat tábla "Szabályozott keverékképzésű, katalizátoros benzinmotorral, EURO-3 fedélzeti diagnosztikai rendszerrel (CÍBD - On Board Diagnose) szerelt gépkocsik" A járműcsoporton alkalmazott újszerű emisszió csökkentő rendszer lehetőségeiből új ellenőrzési eljárás kerül alkalmazásra. Csak a gázelemzőt, és a kommunikációs kábelt kell a gépkocsihoz "csatlakoztatni" (nincs olajhőmérő, és fordulatszám, gyújtásérzékelő). |
Sorsz. | Kiegészítés |
1 | A mérést végzők számára egységes, az európai gyakorlatnak megfelelő térkép készül, amely szerint legfeljebb 10, arab sorszámmal megkülönböztetett hely van (lásd 5. számú függelék). A helyek közül a sraffozott 1, 2, 3 preferált, a szabványok szerint előírt helyek. A csatlakozó helyét e táblázat alapján kell majd megadni. |
15-21 | Értelemszerűen csak az alkalmazandó ellenőrzés típusra vonatkozó adatok kellenek |
36 | Új elem, a csatlakozó létéről, és használhatóságáról, állapotáról ad MEGFELEL (1), NEM FELEL MEG (0) információt |
38 | Ég (1) vagy nem ég (0) |
42-47 | OBD-ből lekérdezhető információk |
48-52 | Gázelemzőtől származó információk |
53, 55-56 | OBD-ből lekérdezhető információk |
54 | Mérésvezérlő program által begyűjtött, Tanúsítványadó által bevitt megjegyzések |
57-76 | A választott ellenőrzési típustól (programtól) függő adatok kérdezendők, és tárolandók |
77-88 | OBD-ből lekérdezhető információk |
89 | Tanúsítványadó által értékelt és bevitt információ |
4.1.2.6 B1 adat tábla "Kompresszió gyújtású motorral szerelt gépkocsikvek"
Sorsz. | Kiegészítés |
11 | A gépkocsi füstölési határérték szerinti besorolása |
0 1980 január 1 előtt gyártott gépkocsik; | |
1 EURO-0 és EURO-1 gépkocsik szívómotorral, | |
2 EURO-0 és EURO-1 gépkocsik feltöltött motorral, | |
3 EURO-2 gépkocsik | |
4 EURO-3 vagy annál jobb gépkocsik. | |
13-14-15 | Kevés gyártó adja meg, így általában rendeleti értékkel végzik |
23 | Egyelőre kevés dízel motoros gépkocsin található, ha nincs, nincs adat |
28-29 | A szemrevételezés eredményét adott KF rendszer szerint összefoglalóan értékelő adat |
4.2 A mérőrendszer kommunikációs feladatai
A mérőrendszer felépítését a 4.1. ábra mutatja.
4.2.1. Az RKFA mérőrendszer a gázelemzőből és/vagy füstölésmérőből, az azzal egybe épített vagy hozzá kapcsolt, a mérésvezérlési, nyomtatási és kommunikációs feladatokat ellátó számítógépből, a rendszer létrehozója által kialakított csatlakozón keresztül kapcsolódó kiegészítő mérőműszerekből (fordulatszámmérő, jeladók, hőmérsékletmérő stb.) valamint a tanúsítványt előállító nyomtatóból áll.
4.2.2. Az RKFA mérőrendszer legyen alkalmas
a) a környezetvédelmi felülvizsgálat elzőkeben szabályozott végrehajtására,
b) a felülvizsgálatról szóló, előzőekben előírt tanúsítvány kinyomtatására,
c) a 4.1. pont szerinti adatbázis létrehozosára a végrehajtott felüvizsgálatok nyomán annak folyamatos feltöltésére, és az adatok egy évig, és visszaigazolt adatszolgáltatásig történő tárolására,
d) a mérési eredmények (6) XML formátumban, adott kommunikáció szerinti, mérésenkénti (hálózatra vagy internetre) kiadására,
e) az adatbázisban gyűjtött eredményeknek legalább 50, de legfeljebb 100 mérésenként, XML formátumban történő interneten keresztüli továbbítására.
4.2.3. Az RKFA mérőrendszer igazolólap elszámolási funkciót is elláthat, amennyiben azt a közlekedési hatóság által jóváhagyott programmal valósítja meg, és ez a program nem befolyásolja a felülvizsgálat e mellékletben előírt végrehajtását, az RKFA mérőrendszer működését.
4.2.4. A 4.2.2. d) és e) pontokban előírt kommunikáció leírását a 6. számú függelék tartalmazza. A kommunikációhoz szükséges programot a GKM térítésmentesen biztosítja a felülvizsgáló helyek számára.
4.2.5. Az RKFA mérőrendszer a felülvizsgáló hely igénye szerint és az RKFA mérőrendszer opcinális kivitele esetén kapcsolódhat további, tőle független számítógéphez, vagy helyi számítógép hálózathoz (a továbbiakban ezek együttesen: ügyviteli rendszer). Az RKFA mérőrendszernek ügyviteli rendszerhez kapcsolódása esetén az RKFA rendszer kizárólag az azonosító adatokat (vagy azok egy részét) veheti át, illetve az összes mért és begyűjtött adatot adhatja át a felülvizsgálat befejezését követően, valamint a tanúsítvány nyomtatási funkcióját engedheti át. Minden más feladatot továbbra is az alapgépnek kell ellátnia.
4.2.6. A helyi hálózatban az RKFA rendszer és az ügyviteli rendszer közötti kommunikáció módja, az adatbiztonság megoldása a rendszer létrehozójának feladata, és a felülvizsgáló hely felelős minden, a környezetvédelmi felülvizsgálattal kapcsolatos, a hálózati működésből eredő hibáért. Az RKFA mérőrendszer szakértői vizsgálata és minősítése nem terjed ki az ügyviteli rendszerrel való kapcsolatra.
4.2.7. Az RKFA mérőrendszer jelen követelmények szerinti működésének gazdaságos ellenőrzéséhez érdekében esetenként szüksége van a rendszerbe érkező datok rögzítésére is. E célból a mérőrendszer, külön utasításra legyen alkalmas valamennyi beérkező jel 7. számú függelék szerinti rögzítésére, a kiértékelés ellenőrzést előkészítő funkcióra; továbbá az így rögzített file elektronikus formában történő átadására.
1. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 14. számú mellékletéhez
A "Rendszeres környezetvédelmi felülvizsgálatra alkalmas" szakértői minősítés szakértői igazolását szolgáló plakett tartalma
A "megfelelt" szakértői vélemény alapján rögzítendő plakett az alábbi információkat tartalmazza:
1. A szakértő intézmény megnevezése
2. A műszer típus szakértői jegyzőkönyvének sorszáma és a kiadás dátuma (srsz/dátum)
3. A fenti jegyzőkönyv, vagy gyártói azonosság nyilatkozat alapján a műszer típusra kiadott hatósági jóváhagyás sorszáma és a kiadás dátuma (srsz/dátum)
4. A műszer azonosító száma
5. A műszer típus gyártó vagy forgalmazó szerinti megjelölése
6. A műszer jelen követelmények 3.4. pontja szerint mely vizsgálatokra alkalmazható. A B1 programnál jelölni kell a 3.5.1.5. szerinti (A, vagy B, vagy mindkettő) mérési módot is.
7. A műszer vagy kivitel verzió száma
8. A plakett sorszáma
Tartalmi minta:
KÖZPONTI KÖZLEKEDÉSI FELÜGYELET | |
Szakértő intézet: Közlekedéstudományi Intézet Rt.1) | A 7/2002. (VI.29.)GKM-BM-KvVM együttes rendelet szerint 2005. július 1 -től alkalmas: |
8/200210252) | A1, A2, A3, A5, B16) |
24/200212043) | szerinti felülvizsgálatokra |
2548E-56-H4) | alkalmazható |
DiCom5005) | |
3.017) | Srsz.: 0000688) |
A szakértői jóváhagyást jelölő plakettekről gyártó, vagy forgalmazó a plakett tartalmával azonos részletezésű nyilvántartást köteles vezetni, és szakértő intézetnek külön kérésre átadni. A nyilvántartás adatai harmadik féllel szemben zártan, bemutató jogszabály szerinti műszaki-gazdasági érdekeinek elsődlegességével, bizalmas műszaki-gazdasági információként kezelendők.
2. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 14. számú mellékletéhez
A műszerek szakértő jóváhagyásának általános feltételei
1. A műszerek szakértői vizsgálatának kezdeményezésekor benyújtandó dokumentumok:
a) A műszer hazai forgalmazásához hatályos jogszabályok szerint szükséges egyéb (pl. MEEI, munkavédelem, stb.) engedélyek,
b) A mérésügyi (OMH) hatóság jóváhagyása,
c) Rendszerleírás, műszerleírások (műszaki leírás és a rendszer alkatrészek, tartozékok megadása),
d) A műszer által mért jellemzők elektronikus (mérési adatgyűjtő rendszer alkalmazása során) vizsgálatához szükséges programok megadása;
e) Használati utasítás (karbantartási- és hitelesítési utasításokkal).
f) A műszer színes fotója és belső felépítése.
g) A szondák műszaki rajzai (mintavevő csővel).
h) Nyilatkozat és igazolás a hardver és szoftver, a portok, a billentyűzet és az egyéb be- és kimeneti lehetőségek manipulálási biztonságáról, továbbá;
i) Az adott műszaki megoldás jelen feltételeknek való megfelelősége megítéléséhez a szakértő intézet által szükségesnek vélt dokumentumok. Az átadott dokumentumokat szakértő intézet a szakértés megrendelőjének kérésére köteles bizalmasan kezelni.
2. Fordulatszámmérés
A szakértői jóváhagyás egyik súlyozott (a dízel felülvizsgálatnál nyomatékosan súlyozott) szempontja a fordulatszámmérés megfelelősége (vizsgálata, illetve értékelése).
Benzinmotoros gépkocsik esetén a hagyományos (nagyfeszültségű) fordulatszám mérés mellett, az ilyen lehetőség hiányában alkalmazható egyéb mérés lehetősége is feltétel a korszerű járművek vizsgálatánál (időállandó, pontosság stb.).
Dízelmotoros gépkocsik esetén a hagyományos megoldásoknál a különböző nyomócső méreteken való alkalmazhatóság vizsgálata, illetve ilyen lehetőség hiányában alkalmazandó egyéb mérési lehetőség pontossága, felbontása, időállandója, megbízhatósága is a vizsgálat tárgya.
3. Mérési időállandó
A műszer és részegységei mérési idő állandójának (reakció idejének) különösen fontos szerepe van a felülvizsgálat alkalmazhatósági körében (mérési programok), pontosságában, és megbízhatóságában. Különösen fontos ez a dízel motoros felülvizsgálat gyorsítási idejének mérése esetén. A szakértői vizsgálat kiterjed a mérés időbeli jellemzőinek vizsgálatára is.
4. Rendszer reprodukálhatóság, biztonság
Biztosítani kell, hogy az azonos verziószámú rendszerek működése minden tekintetben azonos, a jóváhagyott műszerrel megegyező legyen. Ennek biztosítása érdekében a szakértett műszerek 1 példánya a szakértő intézetnél két éves időtartamra mintaként visszatartható. A visszatartástól el lehet tekinteni, ha szakértői vizsgálatot kérő egyéb megbízható eljárással (pl. szoftver forráskód és leírás működőképes formában történő átadása) biztosítja a mindenkori egyedi megoldások és a jóváhagyott megoldás összevethetőségét.
3. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 14. számú mellékletéhez
Egységes gyártmány választék lista
A gyártmányválasztásnál a program biztosítsa (pl. ellenőrizze, ajánlja fel stb..), hogy a különböző gyártmányok egységesen az alábbi megnevezéssel legyenek jelölve. Ettől biztosan eltérő gyártmány az egyéb típus alatt adható be.
1 | AMC | 26 | AUTOBUZUL | ||||
2 | ACURA | 27 | AUTOCARRO | ||||
3 | ADLER | 28 | AUVERLAND | ||||
4 | AEBI | 29 | AVIA | ||||
5 | AERO | 30 | AYATS | ||||
6 | AGROTECHNIKA | 31 | BARKAS | ||||
7 | AIXAM | 32 | BCS | ||||
8 | ALEKO | 33 | BEAUFORD | ||||
9 | ALFA BUSZ | 34 | BEDFORD | ||||
10 | ALFA ROMEO | 35 | BELORUSZ | ||||
11 | ALMA | 36 | BENTLEY | ||||
12 | ALMICAR | 37 | BERETICH | ||||
13 | ALTKAM GUS | 38 | BERLIET | ||||
14 | AM. LA FRANCE | 39 | BERNA | ||||
15 | AMOBIL | 40 | BERTONE | ||||
16 | ANTON SCHLUETER | 41 | BLUMHARDT | ||||
17 | APAL | 42 | BMW | ||||
18 | ARO | 43 | BMW-ALPINA | ||||
19 | ASIA | 44 | BOLGÁR | ||||
20 | ASTON MARTIN | 45 | BORGWARD | ||||
21 | ASTRA | 46 | BOVA | ||||
22 | AUDI | 47 | BOWLER | ||||
23 | AUSTIN | 48 | BP VEGYIP GÉPGY | ||||
24 | AUTO UNION | 49 | BRIDWAGEN | ||||
25 | AUTOBIANCHI | 50 | BRISTOL | ||||
51 | BUGATTI | 95 | EVOBUS | ||||
52 | BUICK | 96 | EXCALIBUR | ||||
53 | BÜSSING | 97 | FAD | ||||
54 | CADILLAC | 98 | FAP | ||||
55 | CARPATI | 99 | FAUN | ||||
56 | CASE | 100 | FBW | ||||
57 | CATERHAM | 101 | FENDT | ||||
58 | CERBIATTO | 102 | FERRARI | ||||
59 | CHEVROLET | 103 | FIAT | ||||
60 | CHRYSLER | 104 | FIATAGRI | ||||
61 | CHRYSLER-SIMCA | 105 | FLEUR DE LYS | ||||
62 | CITROEN | 106 | FORD | ||||
63 | COLES | 107 | FORD-TRACTOR | ||||
64 | COMMERC | 108 | FORTSCHRITT | ||||
65 | CRANE | 109 | FRANK | ||||
66 | CRYSTAL | 110 | FREIGHTLINER | ||||
67 | CSAJKA | 111 | FTF | ||||
68 | CSEPEL | 112 | G.AUWARTER | ||||
69 | CSEPEL-UNION | 113 | GAZ | ||||
70 | DAC | 114 | GEO | ||||
71 | DACIA | 115 | GKSZ SZIGETHALOM | ||||
72 | DAEWOO | 116 | GLAS | ||||
73 | DAEWOO-FSO | 117 | GMC | ||||
74 | DAEWOO-LUBLIN | 118 | GOGGO MOBIL | ||||
75 | DAF | 119 | GOLDONI | ||||
76 | DAIHATSU | 120 | GRAF-STIFT | ||||
77 | DATSUN | 121 | GROVE | ||||
78 | DATSUN-NISSAN | 122 | HAARGAZ | ||||
79 | DE SOTO | 123 | HANOMAG | ||||
80 | DELTA | 124 | HANSA | ||||
81 | DEMAG | 125 | HANSA LOYD | ||||
82 | DESTACAR | 126 | HARNISCHFEGER | ||||
83 | DEUTZ FAHR | 127 | HAUS | ||||
84 | DIZIL | 128 | HENSCHEL | ||||
85 | DKW | 129 | HEULIEZ | ||||
86 | DODGE | 130 | HILLMAN | ||||
87 | DOPPSTADT | 131 | HODGÉP | ||||
88 | DRÖGMÖLLER | 132 | HON | ||||
89 | DURSO | 133 | HONDA | ||||
90 | DUTRA | 134 | HORCH | ||||
91 | E.AUWARTER | 135 | HTZ | ||||
92 | EAGLE | 136 | HUMBER | ||||
93 | EBRO | 137 | HUMMER | ||||
94 | EOS | 138 | HUNGAROBUSZ | ||||
139 | HURLIMAN | KLOECKNER | |||||
140 | HYDROMOBIL | 185 | KOLESZNYIJ | ||||
141 | HYDROS | 186 | KOMMOBIL | ||||
142 | HYUNDAI | 187 | KRAMER | ||||
143 | IFA | 188 | KRAVOLA | ||||
144 | IH | 189 | KRAVTEX | ||||
145 | IHC | 190 | KRAZ | ||||
146 | IKARUS | 191 | KRUPP | ||||
147 | IKARUS EAG | 192 | LADA | ||||
148 | IKF | 193 | LAG | ||||
149 | IMT | 194 | LAMBORGHINI | ||||
150 | INFINITI | 195 | LANCIA | ||||
151 | INNOCENTI | 196 | LAND ROVER | ||||
152 | INTERHARV IC | 197 | LANDINI | ||||
153 | INTERNACIONAL | 198 | LANDTECHNIK | ||||
154 | INTERNATIONAL | 199 | LANZ | ||||
155 | IRISBUS | 200 | LASE-IH | ||||
156 | IRIZAR-SCANIA | 201 | LATVIJA | ||||
157 | ISUZU | 202 | LDV | ||||
158 | IVECO | 203 | LEXUS | ||||
159 | IVECO-FORD | 204 | LEYLAND | ||||
160 | IVECO-MAGIRUS | 205 | LEYLAND-LDV | ||||
161 | IVECO-UNIC | 206 | LIAZ | ||||
162 | IVECO-ZASTAVA | 207 | LIEBHERR | ||||
163 | IZS | 208 | LIGIER | ||||
164 | JAGUAR | 209 | LINCOLN | ||||
165 | JAMZ | 210 | LINDNER | ||||
166 | JAZ | 211 | LLOYD | ||||
167 | JCB | 212 | LOKOMO | ||||
168 | JEEP | 213 | LOTUS | ||||
169 | JELCZ | 214 | LTZ | ||||
170 | JIANGXI | 215 | LUAZ | ||||
171 | JOHN-DEERE | 216 | LUBLIN | ||||
172 | JONCKHEERE | 217 | MACK | ||||
173 | JONCKHEERE-VOLVO | 218 | MADREGOLO | ||||
174 | JONES | 219 | MÁG | ||||
175 | JUMZ | 220 | MAGIRUS | ||||
176 | KAELBLE | 221 | MAGIRUS-AGROTRON | ||||
177 | KAMAZ | 222 | MAGIRUS-DEUTZ | ||||
178 | KAROSA | 223 | MAHINDRA | ||||
179 | KASSBOHRER | 224 | MAN | ||||
180 | KATASI | 225 | MANNESMANN | ||||
181 | KENWORTH | 226 | MARBUS | ||||
182 | KIA | 227 | MARCHETTI | ||||
183 | KIROV | 228 | MARUTI | ||||
229 | MASCH NEUER | 273 | ÖSSZEÉPÍTETT | ||||
230 | MASERATI | 274 | PANHARD | ||||
231 | MASSEY FERGUSON | 275 | PANTER | ||||
232 | MATRA | 276 | PAPECAR | ||||
233 | MAZ | 277 | PASCUALI | ||||
234 | MAZDA | 278 | PAZ | ||||
235 | MC CORMICK | 279 | PEGASO | ||||
236 | MCC | 280 | PETERBILT | ||||
237 | MEGA | 281 | PEUGEOT | ||||
238 | MERCEDES | 282 | PFAU | ||||
239 | MERCURY | 283 | PHENOMEN | ||||
240 | MERLO | 284 | PIAGGIO | ||||
241 | MESSERSCHMIDTH | 285 | PINGUELI | ||||
242 | MG | 286 | PLYMOUTH | ||||
243 | MICK | 287 | POCLAIN | ||||
244 | MICM | 288 | POLSKI FIAT | ||||
245 | MICROCAR | 289 | PONTIAC | ||||
246 | MINI | 290 | PORSCHE | ||||
247 | MITSUBISHI | 291 | PRAGA | ||||
248 | MORGAN | 292 | PRESLAV | ||||
249 | MORRIS | 293 | PROTON | ||||
250 | MOSZKVICS | 294 | PULI | ||||
251 | MOTOCAR | 295 | PYRENE | ||||
252 | MOWAG | 296 | RÁBA | ||||
253 | MTZ | 297 | RAF LATVIJA | ||||
254 | MUIR HILL | 298 | RÁKOS | ||||
255 | MULTICAR-IFA | 299 | RÁKOS-VOLVO | ||||
256 | NEOPLAN | 300 | RAMBLER | ||||
257 | NEW HOLLAND | 301 | RAYTON FISSORE | ||||
258 | NISSAN | 302 | RELIANT | ||||
259 | NOEL | 303 | RENAULT | ||||
260 | NSU | 304 | RENAULT-TRAKTOR | ||||
261 | NYIREGYH | 305 | RILEY | ||||
262 | NYSA | 306 | ROBIN HOOD | ||||
263 | OAF | 307 | ROBUR | ||||
264 | OLDSMOBILE | 308 | ROCAR | ||||
265 | OLTCIT | 309 | ROLLS-ROYCE | ||||
266 | OLTENA | 310 | ROMAN | ||||
267 | OM | 311 | ROSS | ||||
268 | OPEL | 312 | ROVER | ||||
269 | OPTARE | 313 | SAAB | ||||
270 | OSI | 314 | SAIER | ||||
271 | OVERLAND | 315 | SAME | ||||
272 | ÖAF | 316 | SAMSUNG | ||||
317 | SATURN | 367 | TEMSA | ||||
318 | SAURER | 368 | TERBERG | ||||
319 | SAVIEM | 369 | TIGER | ||||
320 | SCAM | 370 | TITÁN | ||||
321 | SCAMMEL | 371 | TODOROVIC-MAN | ||||
322 | SCANIA | 372 | TOFAS | ||||
323 | SCANIA-NABI | 373 | TORPEDO | ||||
324 | SCHMIDT | 374 | TOYOTA | ||||
325 | SCHOENEBECK | 375 | TRABANT | ||||
326 | SCHÖRLING | 376 | TREBKE | ||||
327 | SCHROER | 377 | TRIUMPH | ||||
328 | SCHULZ-AUTOMOBIL | 378 | TÜRKKAR | ||||
329 | SEAT | 379 | UAZ | ||||
330 | SEMAR | 380 | UMM | ||||
331 | SIMCA | 381 | UNIC | ||||
332 | SIMCA-TALBOT | 382 | UNIMOG-AURITSU | ||||
333 | SIREN | 383 | URAL | ||||
334 | SISU | 384 | URSUS | ||||
335 | SKODA | 385 | UTOS | ||||
336 | SMITH | 386 | VALMET | ||||
337 | SOIL-MEC | 387 | VALTRA | ||||
338 | SOLARIS | 388 | VAN HOOL | ||||
339 | SOR | 389 | VAUXHALL | ||||
340 | SPARTAN | 390 | VELOREX | ||||
341 | SPYKSTAL | 391 | VERSENYAUTÓ | ||||
342 | SSANGYONG | 392 | VLAGYIMIREC | ||||
343 | STANDARD | 393 | VOLGA | ||||
344 | STAR | 394 | VOLKSWAGEN | ||||
345 | STEGEN | 395 | VOLKSWAGENMAN | ||||
346 | STERLING | 396 | VOLVO | ||||
347 | STEYR | 397 | VOZIFA | ||||
348 | STEYR-FIAT | 398 | VÖRÖS CSILLAG | ||||
349 | STEYR-PUCH | 399 | WALTER | ||||
350 | STOVER | 400 | WARSZAWA | ||||
351 | SUBARU | 401 | WARTBURG | ||||
352 | SULKY BREAK | 402 | WHITE | ||||
353 | SUNBEAM | 403 | WILLYS | ||||
354 | SUZUKI | 404 | WINNEBAGO | ||||
355 | SUZUKI-MARUTI | 405 | ZAPOROZSEC | ||||
356 | SYSTRA | 406 | ZASTAVA | ||||
357 | TAB | 407 | ZBROJOVKA | ||||
358 | TALBOT | 408 | ZETOR | ||||
359 | TALEX | 409 | ZIFF | ||||
360 | TAM | 410 | ZIL | ||||
361 | TARPAN | 411 | ZIM | ||||
362 | TATA | 412 | ZISZ | ||||
363 | TATRA | 413 | ZTM | ||||
364 | TAVRIA | 414 | ZTS | ||||
365 | TAZ | 415 | ZUK | ||||
366 | TEMPO | 416 | Egyéb | ||||
4. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 14. számú mellékletéhez
Érvényesség, igazolólap típus és plakett szín választó logikai rendszer
(EKH ajánlás alapján)
KV osztály | Hajtóanyag-kód | Motorkivitel és keverékképz és kódja | igazoló lap típusa | Plakett színe | Érvényességi idő (hónap) | |||||
Nem közlekedési szolgáltató | Közlekedési szolgáltató | |||||||||
0-4 év | 4-6 év | >6 | 0-4 év | 4-6 év | >6 | |||||
1 | 01; 06; 08; 21; 66; 76 | B | sárga | 12 | ||||||
2 | 02; 06; 22; 86 | D | ||||||||
0 | 4 | 11 | B | |||||||
5 | 12 | D | ||||||||
6 | 3 | D | ||||||||
1 | 1 | 41; 48; 45; 76 | B | |||||||
4 | 44 | |||||||||
5 | 12 | |||||||||
7 | 6; 66 | |||||||||
2 | 1 | 06; 51; 55; 58; 66; 76 | B | zöld | 24 | 12 | 24 | 12 | ||
4 | .54 | |||||||||
3 | 2 | 02; 06; 22; 86 | D | sárga | 12 | • | 12 | |||
5 | 12 | |||||||||
6 | 3 | |||||||||
4 | 2 | 02; 06; 22; 86 | D | zöld | 24 | 12 | 24 | |||
5 | 12 | |||||||||
6 | 3 | |||||||||
5 | 4 | 54 | B | zöld | ||||||
5 | 12 | 0 | ||||||||
6 | 1 | 06; 51; 55; 58; 66; 76 | B | zöld | 12 | |||||
4 | 54 | |||||||||
7 | 2 | 02; 06; 22; 86 | zöld | |||||||
5 | 12 | D | ||||||||
6 | 3 | |||||||||
8 | 2 | 02; 06; 22; 86 | D | zöld | ||||||
5 | 12 | |||||||||
6 | 3 |
Ahol a KV osztály:
Érték | Jelentés |
0 | - katalizátor nélküli Otto-motoros, - jóváhagyási előírások szerint nem minősített dízelmotoros, - jóváhagyási jellel ellátott dízelmotoros |
1 | - katalizátoros, nem szabályozott keverékképzésű, Otto-motoros |
2 | - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű |
3 | - EURO-I jóváhagyási jellel ellátott dízelmotoros |
4 | - EURO-II jóváhagyási jellel ellátott dízelmotoros |
5 | - tiszta gázüzemű vagy elektromos meghajtású, illetőleg, - hybrid (elektromos és Otto- vagy dízelmotoros) |
6 | - katalizátoros, szabályozott keverékképzésű, OBD-rendszerrel ellátott Otto-motoros |
7 | - EURO-III szerinti jóváhagyási jellel ellátott dízelmotoros |
8 | - EURO-III szerint jóváhagyott, OBD-rendszerrel ellátott dízelmotoros |
Hajtóanyag
Érték és jelentés is egyben | |
1 | Benzin |
2 | Gázolaj |
3 | Elektromos |
4 | Cseppfolyós gáz |
5 | Földgáz |
6 | Földgáz + diesel |
7 | Benzin + cseppfolyós gáz kettős üzem |
8 | Egyéb |
Motor kivitel és keverékképzés
Érték | Jelentés |
00 | Egyéb, az alábbiakba nem sorolható kivitelű jármű |
01 | Benzin motor (négyütemű) |
02 | Dízelmotor |
03 | Kényszergyújtású, dízel jellegű motor |
06 | Több fajta tüzelőanyaggal működő motor |
07 | Elektromos motor |
08 | Kétütemű benzinmotor |
10 | Gázturbina |
11 | Cseppfolyósított gázzal üzemelő motor |
12 | Nagynyomású gázzal üzemelő motor |
21 | Wankel (forgó dugattyús) motor |
22 | Közvetlen befecskendezésű dízelmotor |
41 | Benzin motor, szabályozatlan motorüzemű, katalizátorral |
44 | Cseppfolyósított gázzal üzemelő motor, szabályozatlan motorüzemű, katalizátorral |
45 | Wankel (forgó dugattyús) motor szabályozatlan motorüzemű, katalizátorral |
48 | Kétütemű benzin motor, szabályozatlan motorüzemű, katalizátorral |
51 | Benzin motor, szabályozott motorüzemű, katalizátorral |
54 | Cseppfolyósított gázzal üzemelő motor, szabályozott motorüzemű, katalizátorral |
55 | Wankel (forgó dugattyús) motor, szabályozott motorüzemű, katalizátorral |
58 | Kétütemű benzin motor, szabályozott motorüzemű, katalizátorral |
66 | Többfajta üzemanyaggal működő (kettős üzem) |
76 | Többfajta üzemanyaggal működő (benzin-alkohol) |
86 | Többfajta üzemanyaggal működő (gázolaj-növényi olaj) |
5. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 14. számú mellékletéhez
OBD csatlakozó helye
DIAGNOSZTIKAI CSATLAKOZÓ HELYE
6. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 14. számú mellékletéhez
Kommunikációs program modul leírása
1. Adatcsere követelmények
A Környezetvédelmi Felülvizsgáló rendszer képes legyen gépjármű adatok fogadására külső ügyviteli programtól, illetve a mért adatokat elérhetővé tegye külső ügyviteli program részére.
Tegye lehetővé a mért adatok Interneten történő elküldését, illetve a mért adatok merevlemezre történő elmentését a 6. számú függelék 2. pontjában leírtak alapján.
2. Mért adatok elküldése
2.1.1. A kommunikációhoz szükséges állományok
• XML_Exchange.dll
• XML_Update.dll
• ssleay32.dll
• Iibeay32.dll
• XML_Exchange.xsd
• MSXML 4.0 Service Pack 2 (Microsoft XML Core Services) ingyenesen letölthető: http://msdn.microsoft.com/downloads/
2.1.2. Telepítés
-A 2.1.1. pontban megadott DLL-ket és az XML_Éxchange.xsd állományt mentsük el a Zöldkártya programot tartalmazó könyvtárba.
-Telepítsük a MSXML 4.0 parsert.
2.2. Mért adatok elküldése Interneten keresztül
6. mell. 3. ábra. A kommunikáció lépései
2.2.1. Az Internetes kapcsolat paramétereinek beállítása
Az lnitLibrary() függvény meghívásával állíthatjuk be a szükséges paramétereket. Következő lépésként, ha még nem vagyunk regisztrálva a központi adatbázisban (nincs felhasználó nevünk és Jelszavunk), akkor először el kell végezni a regisztrációt a 2.2.2. pontban leírtak alapján.
2.2.2. Regisztráció
A regisztrációhoz hívjuk meg a Regisztracio () függvényt. Paraméterként egy HANDLE-t - amit az lnitLibrary () függvény adott vissza - és egy mutatót vár, ami egy REGISZTRACIO típusú struktúrára mutat. A REGISZTRACIO struktúra leírása megtalálható az *XML_Exchange.h illetve az XML_Exchange.pas állományokban. Ha a függvény visszatérési értéke TRUE, akkor a REGISZTRACIO.felhasznalo és REGISZTRACIO.jelszo mezők tartalmazzák a bejelentkezéshez szükséges adatokat.
2.2.3. Adatküldés
A PostUzenet() függvény segítségével küldhetjük el az adatokat a paraméterekben beállított Internet címre.
Első paraméterben egy HANDLE-t vár, amit az lnitl_ibrary () függvény adott vissza.
Második paraméterében egy XML_ADATOK típusú struktúrára mutató pointert kell átadni.
A harmadik paramétere azt határozza meg, hogy az XML dokumentumot Interneten küldje el, elmentse egy fájlba vagy mindkét funkciót végezze el. Alapértelmezett értéke ST_REMOTE, ami csak az Internetes adatküldésre ad utasítást. Figyelem! Ha el akarjuk menteni fájlba is az XML dokumentumot, akkor a harmadik paraméternek adjunk ST_BOTH értéket és negyedik paraméterben adjuk meg az elmentendő fájl nevét is.
A negyedik paramétere egy fájl nevet határoz meg, ahová az XML dokumentum elmentésre kerül, ha a második paraméter ST_LOCAL vagy ST_BOTH.
2.2.4. Kijelentkezés
A kijelentkezéshez hívjuk meg a Kijelentkezes () függvényt.
2.2.5. A Kommunikációs alrendszer megszüntetése
Legutolsó lépésként meg kell hívnunk a DestroyLibrary () függvényt.
2.3. Mért adatok mentése egy megadott állományba
Ahhoz, hogy a mért adatok külső ügyviteli rendszer számára is hozzáférhetőek legyenek, minden egyes felülvizsgálat végén hozzunk létre egy, az XML_Exchange.xsd sémán alapuló XML fájlt az alább leírtak szerint.
Az elmenett fájlok útvonala: C:\EMISSZIO\ÉÉÉÉ\ - ahol ÉÉÉÉ az aktuális évszámot jelöli. A program automatikusan hozza létre az éves könyvtárat az adott év első munkanapján.
Az elmenett fájl neve: A fájl nevét a dátumból és a mérés kezdésének időpontjából generáljuk. A fájl kiterjesztése xml. Pl.: C:\EMISSZlO\2003\09121202.XML ami egy 2003. szeptember 12.-én 12 óra 02 perckor kezdett mérés adatait tartalmazza.
Az állomány létrehozásához hívjuk meg a PostUzenet ()-t függvényt. A dsHandle paraméterben adjunk meg nullát. A IpxmIAdatok paraméterben adjuk át a megfelelő adatokat. A sendType értéke legyen ST_LOCAL és a FileName-ben adjuk meg a fájl nevét teljes elérési úttal.
2.4. Adattípusok
A kommunikáció során felhasznált adattípusok leírását az XML_Exchange.h illetve az XML_Exchange.pas tartalmazza.
2.5. Az XML_Exchange.DII-ben lévő függvények leírása
A kommunikáció által lefoglalt erőforrások felszabadítását végzi el.
Paraméterek
BOOL Kijelentkezés (void);
Kijelentkezik az adatbázis szerverről és ha modemes kapcsolaton keresztül csatlakoztunk azt Internetre, akkor szétkapcsolja azt.
Visszaadott értékek
A kijelentkezés eredményességét adja vissza. Ha értéke FALSE, akkor a GetLastError () függvény hívásával bővebb információt kaphatunk a hibáról. A hibakódokat az XML_Exchange.pas illetve XML_Exchange.h tartalmazza.
A paraméterben kapott adatokat elküldi Interneten keresztül a PARAMINFO.Url által meghatározott szerverre.
Paraméterek
Értéke | Jelentése |
ST-LOCAL | Az XML dokumentumot csak a FileName-ben meghatározott útvonalra és néven menti el a rendszer. |
ST REMOTE | Az XML dokumentumot csak Interneten küldjük el. |
ST-BOTH neten is. | Az XML dokumentumot elmentjük helyileg és elküldjük Interneten is |
FileName
Egy nullával lezárt stringre mutat, ami meghatározza az elmentendő XML dokumentum nevét teljes elérési úttal.
Visszaadott értékek
Ha az elküldés sikeres volt, akkor érték TRUE. Ha hiba történik a függvény hívása során, akkor a GetLastError függvény hívásával bővebb információt kapunk a hibáról. A hibakódokat az XML_Exchange.pas illetve XML_Exchange.h tartalmazza.
Regisztrálja az adott mérőrendszert a paraméterben megadott adatokkal a rendelet által meghatározott szerveren.
Paraméterek
A regisztráláshoz szükséges adatokat tartalmazó struktúrára mutat. Ha sikeres volt a regisztráció, akkor a Ipregisztracio. felhasználó és felhasználó.jelszó mezőkben visszakapjuk a további bejelentkezéshez szükséges adatokat.
Visszaadott értékek
Ha a függvény hívása sikeres, akkor a visszaadott értéke TRUE. Ha hiba történik a függvény hívása során, akkor a GetLastError () függvény hívásával bővebb információt kapunk a hibáról. A hibakódokat az XML_Exchange.pas illetve XML_Exchange.h tartalmazza.
BOOL Log,
LPSTR LogFileName,
BOOL ConnectViaLAN,
LPSTR RasConnect,
LPSTR Proxy_ServerName
INT Proxy_Port,
LPSTR Proxy_User,
LPSTR Proxy_Jelszo
Az Internetes kapcsolat paramétereit állítja be a paramétereknek megfelelően.
Paraméterek
Hwnd
A DLL-t használó alkalmazás fő ablakának leírója. Ha érvénytelen ablak leírót kap, akkor hibát ad vissza a függvény és a további kommunikáció nem lehetséges.
Url
A rendelet által meghatározott szerver URL-je.
XML_Felhasznalo
Ha már regisztráltuk a mérőegységet a szerveren, akkor ebben a paraméterben adjuk át a felhasználó nevet egyébként értéke NULL.
XML_Jelszo
Ha már regisztráltuk a mérőegységet a szerveren, akkor ebben a paraméterben adjuk át a jelszót egyébként értéke NULL.
Log
Ha értéke TRUE, akkor generál log fájlt az adatküldő egység és a LogFileName paraméterben meghatározott néven kerül elmentésre.
LogFileName
Ha log értéke TRUE, akkor ezen a néven kerül elmentésre a log fájl.
ConnectViaLAN
Ha értéke TRUE, akkor a lokális hálózaton keresztül kapcsolódunk az Internetre. Ha értéke FALSE, akkor a RasConnect-ben meghatározott telefonos kapcsolatot használva csatlakozik.
RasConnect
Ha modemen keresztül csatlakozunk az Internetre, akkor ebben a paraméterben kerül átadásra a használni kívánt telefonos kapcsolat neve.
Proxy_ServerName
Proxy szerver neve.
Proxy_Port
Proxy port száma.
Proxy_User
Felhasználó a proxy szerveren.
Proxy_Jelszo
Jelszó a proxy szerveren.
Visszaadott értékek
Ha a függvény hívása sikeres, akkor a visszaadott értéke TRUE. Ha hiba történik a függvény hívása során, akkor a GetLastError () függvény hívásával bővebb információt kaphatunk a hibáról
3. Az XML_Exchange.DLL frissítése az Internetről
A dll frissítéséhez hívjuk meg az XML_Update.dll-ben található GetUpdateDLL () függvényt. Paraméterként adjuk meg a megfelelő URL-t, az FTP szerver felhasználóját és jelszavát valamint az Internet kapcsolat paramétereit, amik ugyanazok, mint az XML_Exchange.dll-ben leírt lnitLibrary ()-nak.
3.1. Az XML_Update.dll-ben található függvények leírása
Az Internetes kapcsolat paramétereit állítja be a paramétereknek megfelelően.
Paraméterek
Url
A rendelet által meghatározott szerver URL-je.
LocalFileName
Az FTP szerverről letöltött fájl ezen a néven kerül elmentésre.
FTP_Felhasznalo
Ha már regisztráltuk a mérőegységet a szerveren, akkor ebben a paraméterben adjuk át a felhasználó nevet egyébként értéke NULL.
FTP_Jelszo
Ha már regisztráltuk a mérőegységet a szerveren, akkor ebben a paraméterben adjuk át a jelszót egyébként értéke NULL.
ConnectViaLAN
Ha értéke TRUE, akkor a lokális hálózaton keresztül kapcsolódunk az Internetre. Ha értéke FALSE, akkor a RasConnect-ben meghatározott telefonos kapcsolatot használva csatlakozik.
RasConnect
Ha modemen keresztül csatlakozunk az Internetre, akkor ebben a paraméterben kerül átadásra a használni kívánt telefonos kapcsolat neve.
Proxy_Server Name
Proxy szerver neve.
Proxy_Port
Proxy port száma.
Proxy_User
Felhasználó a proxy szerveren.
Proxy_Jelszo
Jelszó a proxy szerveren.
Visszaadott értékek
Ha a függvény hívása sikeres, akkor a visszaadott értéke TRUE. Ha hiba történik a függvény hívása során, akkor a GetLastError függvény hívásával bővebb információt kapunk a hibáról.
7. számú függelék a 7/2002. (VI. 29.) GKM-BM-KvVM együttes rendelet 14. számú mellékletéhez
Kiértékelés ellenőrzés előkészítő funkció
A kiértékelés funkció azt jelenti, hogy a környezetvédelmi vizsgálat során mért emisszió és fordulatszám adatokat a 4.1. pontban meghatározott módon egy fájlba elmentjük.
Az értékek eltárolása a 10 perces holt idő tároló indulásától a mérés végéig tart. A funkciót a mérés megkezdése előtt, egy tetszőleges felhasználói beavatkozásra lehessen aktivizálni (pl.: egy Kiértékelés ellenőrzés feliratú CheckBox vezérlőelem bejelölésével).
1.1. Elmentendő adatok
Négyütemű Ottó-motor vizsgálatánál:
• fordulatszám [1/perc]
• fordulatszám mérés időpillanata [millisec]
• CO [%]
• CH [ppm] • O2
• CO2
• Emisszió értékek mérésének időpillanata [millisec]
Dízel motoros gépjármű vizsgálatánál:
• Fordulatszám [1/perc]
• fordulatszám mérés időpillanata [millisec]
• K [m-1]
• KMAX[m-1]
• Emisszió értékek mérésének időpillanata [millisec]
Magyarázat:
A mért értékek mérési időpillanatának rögzítésére azért van szükség, hogy meghatározható legyen a két mintavétel között eltelt idő. Ez az idő pillanat lehet például a GetTickCount () Win32 API függvény által visszaadott érték).
1.2. Az elmentet fájl formátuma
A mért értékeket tartalmazó fájlt az ELLENORZES.xsd által meghatározott formátumban mentsük el a Felülvizsgálatot vezérlő program könyvtárába. A fájl neve: ELL_ÓÓPPMM.xml, ahol ÓÓPPMM a mérés kezdetét jelöli (pl.: ELL_091512.xml). Az ELLENŐRZÉS elem FILE_PATH attribútuma a 6. számú függelék 2.3 pontban meghatározott állomány nevét tartalmazza teljes elérési úttal.
Példa egy Otto-motor mérés adatait tartalmazó állományra:
Példa egy dízel motor mérés adatait tartalmazó állományra:
Magyarázat az ELLENORZES.xsd-ben található elemekhez:
Elem neve: ELLENŐRZÉS
Attribútumok:
FILE_PATH - a 2.3 pontban meghatározott állomány neve teljes elérési úttal.
Elem neve: RPM_LIST
Attribútumok:
SOURCE - meghatározza, hogy honnan vesszük a fordulatszámot. Értékei:
• OBD - OBD kiolvasón keresztül,
• KULSO - külső fordulatszámmérő egységtől,
• EMISSZIOMERO - az emisszió mérő egységtől.
Lábjegyzetek:
[1] * Az egyes követelmények értelmezése, illetve a mérőegység jóváhagyása során ellenőrizendő jellemzők keretbe foglalva szerepelnek.
[2] * A gyártó által adott érték hiányában K1= 6x10 -4 érték alkalmazható.
[3] * 5/1990. (IV.12.) KöHÉM rendelet A. Függeléke A/4. számú melléklet I. Rész.