8/2004. (II. 6.) GKM rendelet

a belvízi utakon közlekedő úszólétesítmények hajózásra alkalmassága és megfelelősége feltételeiről, az üzemképesség vizsgálatáról és tanúsításáról szóló 13/2001. (IV. 10.) KöViM rendelet módosításáról

A víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 88. § (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A belvízi utakon közlekedő úszólétesítmények hajózásra alkalmassága és megfelelősége feltételeiről, az üzemképesség vizsgálatáról és tanúsításáról szóló 13/2001. (IV. 10.) KöViM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet alkalmazásában)

"a) hajózási hatóság - amennyiben jogszabály eltérően nem rendelkezik, a Központi Közlekedési Felügyelet"

2. §

(1) Az R. 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hajózási hatóság az úszólétesítmény üzembe helyezése előtt megállapítja az úszólétesítmény működési területét, üzemeltetési feltételeit, megengedett legkisebb szabad oldalmagasságát, megengedett legnagyobb vízkiszorítását (hordképességét), a belvízi hajó és menetben lévő önjáró úszómunkagép üzemmódját. Megállapítja továbbá az úszólétesítmény üzembe helyezése előtt - vagy már a tervjóváhagyásnál vagy az üzemképesség vizsgálatával egyidejűleg - az úszólétesítmény hajózásra alkalmasságához szükséges legkisebb személyzeti létszámot és e létszám szakképzettség szerinti összetételét."

(2) Az R. 5. §-a a következő (4)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A hajózási hatóság típusengedélyben igazolja, hogy az adott motortípus, motorcsalád vagy motorcsoport a motorokból származó gáz halmazállapotú káros anyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében e rendelet mellékletében foglalt műszaki követelményeknek megfelel.

(5) Az úszólétesítményekbe vagy az azokon működő gépekbe beépített motoroknak a típusengedély kiadását követő változásait a hajózási hatóság a beépítési vizsgálat keretein belül ellenőrzi.

(6) A hajózási hatóság a közbenső vizsgálatban ellenőrzi, hogy a hajóban üzemelő motor az esetlegesen a beépítési vizsgálatot követően végrehajtott módosítások vagy beállítások után is megfelel az e rendelet mellékletébe foglalt műszaki követelményeknek a gáz halmazállapotú káros anyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében.

(7) A hajózási hatóság az egyedi vizsgálatban ellenőrzi, hogy az úszólétesítményben üzemelő motor módosítás után is megfelel e rendelet mellékletébe foglalt műszaki követelményeknek a gáz halmazállapotú káros anyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében."

3. §

Az R. 7. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az üzembe helyezés előtti és az időszakos vizsgálatot - ideértve a típusengedélyezési eljáráshoz tartozó motorvizsgálatokat is - az úszólétesítmény tulajdonosának (üzembentartójának) a hajózási hatóságtól írásban, a melléklet 10. számú függeléke szerinti kérelemben kell kérnie."

4. §

Az R. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hajózási hatóság - a szemle során felvett jegyzőkönyvet, illetve az elismert hajóosztályozó társaság* osztályozási bizonyítványát vagy az osztályozási szemle jegyzőkönyvét is figyelembe véve - az üzemképesség vizsgálatának eredményeként az alábbi hajóokmányokat állíthatja ki:[1]

a) Hajóbizonyítvány (a melléklet 1. számú függeléke),

b) Úszómunkagép-bizonyítvány (a melléklet 2. számú függeléke),

c) Ideiglenes hajóbizonyítvány (a melléklet 3. számú függeléke),

d) Ideiglenes úszómunkagép-bizonyítvány (a melléklet 4. számú függeléke),

e) Bizonyítvány - belvízen közlekedő - tengeri hajó részére (a melléklet 5. számú függeléke),

f) Kompbizonyítvány (a melléklet 6. számú függeléke),

g) Úszómű-bizonyítvány (a melléklet 7. számú függeléke),

h) Nemzetközi hajólevél kishajó részére (a melléklet 8. számú függeléke),

i) Vízi sporteszköz-bizonyítvány (a melléklet 9. számú függeléke)."

5. §

Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hajózás műszaki felügyeleti tevékenységére vonatkozó rendelkezéseknek, valamint a tengeri és belvízi hajók műszaki felügyeleti előírásainak kiadásáról szóló 5/1977. (XII. 3.) KPM rendelettel közzétett, a hajózás műszaki felügyeletére vonatkozó rendelkezésekben és a "Belvízi hajók műszaki felügyeleti előírásai"-ban foglaltakat kell alkalmazni az olyan belvízi nagyhajók, személyhajók, úszó munkagépek és úszóművek, valamint a nagyhajók, illetve úszómunkagépek vontatására, tolására vagy mellévett alakzatban való továbbítására szolgáló kisgéphajók tervezésére, szerkezetére, felszerelésére és üzemképességének megállapítására, amelyek az 1. és 2. hajózási zónában üzemelnek."

6. §

Az R. 13. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A rendelet hatálybalépése előtt - az úszólétesítmény üzemképességét tanúsító - kiadott hajóokmányok lejáratukig, de legfeljebb 2004. december 31-ig maradnak érvényben."

7. § Az R. melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.

8. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - 2004. március 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az R. 12. §-a.

(2) E rendelet mellékletének 8a fejezetét és 14. függelékét a 2005. január 1-jét követően beépítésre kerülő motorokra kell alkalmazni.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a hajózási műszaki felügyeleti tevékenységre vonatkozó rendelkezéseknek, valamint a tengeri és a belvízi hajók műszaki felügyeleti előírásainak kiadásáról szóló 5/1977. (XII. 3.) KPM rendelet 1. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A "Belvízi hajók műszaki felügyeleti előírásai"-t - amennyiben jogszabály eltérően nem rendelkezik - a belvízi nagyhajók és úszómunkagépek közül csak azokra kell alkalmazni, amelyek az 1. és 2. hajózási zónában üzemelnek."

Dr. Csillag István s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Melléklet a 8/2004. (II. 6.) GKM rendelethez

1.

Az R. melléklete tartalomjegyzékében

1.1. A "2.07. Időszakos szemle" pont helyébe a "2.09 Időszakos szemle",

1.2. Az "4.01 Azoknak a hajóknak a legnagyobb megengedett merülése, amelyek raktárai nem minden esetben vannak fröccsenő víz-és időjárásálló módon lezárva" pont helyébe a "4.05. Azoknak a hajóknak a legnagyobb megengedett merülése, amelyek raktárai nem minden esetben vannak fröccsenő víz-és időjárásálló módon lezárva",

1.3. Az "5.03. Próbaúti szakasz tavon" pont helyébe a "5.03. a Próbaúti szakasz tavon",

1.4. A "6.02. a kormánygép tartály berendezése" pontja helyébe a "6.02. a kormánygép hajtóberendezése",

1.5. A "6.03. a kormánygép hidraulikus tartály berendezése" pont helyébe a "6.03a kormánygép hidraulikus hajtóberendezése" pont,

1.6. A "6.07. Kijelzés és ellenőrzés" pont helyébe a "6.07. Visszajelzés és ellenőrzés",

1.7. A "11.04. Oldalfedélzet" pont helyébe a "11.04. Fedélzeti oldaljáró",

1.8. A "16. 01. Tolásra alkalmas úszólétesítmény" pont helyébe a "16.01. Tolóhajók",

1.9. A "16.02.Tolással történő továbbításra alkalmas úszólétesítmények" pont helyébe a "16.02. Tolt hajók",

1.10. A "16.05. Vontatásra alkalmas úszólétesítmény" pont helyébe a "16.05. Vontatásra alkalmas hajók",

1.11. A "22.04. Eljárás a stabilitás elbírálásához" pont helyébe a "22.04. Stabilitás ellenőrzési eljárás",

1.12. "23.13. A 23.09. cikk szerinti minimális felszereltség nem teljesítése" pontja helyébe a "23.13. A 23.09. cikk szerinti minimális felszereltség hiánya",

1.13. A "23.14. Egyéb úszólétesítmények minimális személyzete" pont helyébe a "23.14. Egyéb hajók minimális személyzete"

pont lép.

2.

Az R. melléklete tartalomjegyzékének Függelékekre vonatkozó része a következő 14. és 15. ponttal egészül ki:

"14. Gázhalmazállapotú káros anyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (kiegészítő rendelkezések és tanúsítványminták)

15. Szükséges pihenőidő betartását igazoló okmány"

3.

3.1. Az R. melléklete 1.01. cikkének 8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Úszólétesítmények)

"8. Tartályuszály - nem önjáró tartályhajó, legfeljebb olyan saját hajtóerővel, amely csak kis helyváltoztatást tesz lehetővé."

3.2. Az R. melléklete 1.01. cikkének 9. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Úszólétesítmények)

"9. Szárazáru-szállító uszály - nem önjáró szárazáru-szállító hajó, legfeljebb olyan saját hajtóerővel, amely csak kis helyváltoztatást tesz lehetővé."

3.3. Az R. melléklete 1.01. cikkének 14.a pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Úszólétesítmények)

"14.a. Vitorlás személyhajó - elsősorban vitorlával hajtott és azzal üzemeltetett személyhajó"

3.4. Az R. melléklete 1.01. cikkének 75. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Egyéb fogalmak)

"75. Elismert hajóosztályozó társaság - az Európai Bizottság által elismert hajóosztályozó társaság."

4.

Az R. melléklete 1.02. cikkének helyébe a következő rendelkezés lép:

"Alkalmazási kör

1. A Szemleszabályzat alkalmazási köre

(a) a 20 m vagy annál hosszabb hajókra,

(b) a 100 m3 vagy annál nagyobb L.B.T szorzatú hajókra terjed ki.

2. Főméreteiktől függetlenül a Szemleszabályzatot kell alkalmazni

(a) a nagyhajók, illetve úszómunkagépek vontatására, tolására vagy mellévett alakzatban való továbbítására szolgáló hajókra,

(b) a személyhajókra,

(c) az úszómunkagépekre."

5.

Az R. melléklete 2.18. cikkének 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. Az úszó létesítmény tulajdonosa vagy üzemben tartója, illetve megbízottja köteles az illetékes hajózási hatóságnál kérelmezni a hivatalos hajószám kiadását és felel a hajóbizonyítványba bejegyzett hivatalos hajószámnak az úszó létesítményen való elhelyezéséért, valamint azért, hogy eltávolítassa, amennyiben az érvénytelenné vált."

6.

Az R. melléklete a következő 8a. fejezettel egészül ki:

"8a. FEJEZET

DÍSELMOTOROK GÁZFORMÁJÚ KÁROSANYAG ÉS LÉGSZENNYEZŐ RÉSZECSKE KIBOCSÁTÁSA

8a.01. cikk

Fogalommeghatározások

E fejezet alkalmazásában:

1. Motor - kompressziós gyújtás elve alapján működő belső égésű motor (dízelmotor).

2. Típusengedély - olyan tanúsítvány, amelyben az illetékes hatóság igazolja azt, hogy az adott motortípus, motorcsalád vagy motorcsoport a motor(ok) ból származó gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében a jelen fejezetben foglalt műszaki követelményeknek megfelel.

3. Beépítési vizsgálat - olyan eljárás, amellyel az illetékes hatóság ellenőrzi, hogy a hajóba beépített motor az esetlegesen a típusengedély kiadását követően végrehajtott módosítások és/vagy beállítások után is megfelel az e fejezetben foglalt műszaki követelményeknek a gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében.

4. Közbenső vizsgálat - olyan eljárás, amellyel az illetékes hatóság ellenőrzi, hogy a hajóban üzemelő motor az esetlegesen a beépítési vizsgálatot követően végrehajtott átalakítások és/vagy beállítások után is megfelel az e fejezetben foglalt műszaki követelményeknek a gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében.

5. Egyedi (külön) vizsgálat - olyan eljárás, amellyel az illetékes hatóság ellenőrzi, hogy a hajóban üzemelő motor módosítás után is megfelel az e fejezetben foglalt műszaki követelményeknek a gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében.

6. Motortípus - olyan motorok összefoglaló megnevezése, amelyek egymástól a 14. függelék II. része 1. függelékében felsorolt lényeges jellemzőik tekintetében nem különböznek; egy adott motortípusból legalább egy darab kell készüljön.

7. Motorcsalád - olyan motoroknak a gyártó által meghatározott és a hajózási hatóság által típusengedélyezett összefoglaló megnevezése, amelyek konstrukciójuk alapján a gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek és kielégítik az e fejezetben foglalt műszaki követelményeket.

8. Motorcsoport - olyan motoroknak a gyártó által meghatározott és a hajózási hatóság által típusengedélyezett összefoglaló megnevezése, amelyek konstrukciójuk alapján a gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátása (emisszió) tekintetében hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek és kielégítik az e fejezetben foglalt műszaki követelményeket, és amelyeknél az egyes motorok beállítása vagy módosítása a típusvizsgálatot követően is - bizonyos meghatározott keretek között - megengedett.

9. Törzsmotor - egy olyan a motorcsaládból vagy motorcsoportból kiválasztott motor, amely 14. függelék I. rész, 5. bekezdésben felsorolt követelményeknek megfelel.

10. Névleges teljesítmény - a motor hasznos teljesítménye névleges fordulatszámon és teljes terheléssel.

11. Gyártó - az illetékes hatósággal szemben a típusengedélyezési eljárás minden vonatkozásában, valamint a gyártás megfelelőségéért felelős személy vagy szerv. Ennek a személynek vagy szervnek nem kell a motorkonstrukció minden fázisában érintettnek lennie. Amennyiben a motort csak annak első legyártását követően teszik - megfelelő módosításokkal és kiegészítésekkel - az e fejezetnek megfelelő hajón való felhasználásra alkalmassá, akkor gyártónak általában azt kell tekinteni, aki (vagy amely) a módosításokat vagy kiegészítéseket elvégezte.

12. Ismertető lap - a 14. függelék II. része szerinti okmány, amelyben a kérelmező által rendelkezésre bocsátott adatok fel vannak sorolva.

13. Ismertető mappa - azon adatok, rajzok, fotók és egyéb iratok összessége, amelyeket a kérelmezőnek a Műszaki Szolgáltatónál vagy a hajózási hatóságnál az ismertető lap szerinti követelményeknek megfelelően be kell nyújtania.

14. Ismertető anyagok - az ismertető mappa és mindazon vizsgálati jelentések, egyéb dokumentumok, amelyeket a hajózási hatóság feladatuk gyakorlása során csatoltak be.

15. Típusengedélyezési lap - a 14. függelék III. része szerinti okmány, amellyel az illetékes hatóság a típusengedélyezést igazolja.

16. Motorparaméter-jegyzőkönyv - a 14. függelék VIII. rész szerinti okmány, amely mindazokat a paramétereket (alkatrészeket és fődarabokat, részegységeket is beleértve), valamint motorbeállításokat rögzíti, amelyek a motorok gáz halmazállapotú káros anyag és légszennyező részecske kibocsátási szintjét (emisszió) befolyásolják, beleértve azok módosításait is.

8a.02. cikk

Alapvető rendelkezések

1. E fejezet mindazon 37 kW vagy annál nagyobb névleges teljesítményű (Pn) motorokra vonatkozik, amelyek hajókba, illetve az azokon beépített gépekbe kerülnek beszerelésre, amennyiben azok nem tartoznak az Európai Közösségnek a gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátására (emisszió) vonatkozó irányelveinek hatálya alá.

2. E motorok szénmonoxid (CO), szénhidrogén (HC), nitrogénoxid (NOx) és részecske (PT) kibocsátásának - az "n" névleges fordulatszám függvényében - nem szabad az alábbi értékeket meghaladniuk:

PN [kW]co
[g/kWh]
HC [g/kWh]NOx
[g/kWh]
PT [g/kWh]
37<PN<756,51,39,20,85
75 ≤ PN 130 <5,01,39,20,70
PNű1305,01,3N ≥2800 min-1=9,2 500 ≤ n < 2800 min-1=45 n(-0,2)0,54

3. A 2. pontban foglaltak megtartását egy adott motortípus, motorsorozat (motorcsalád vagy motorcsoport) esetében típusengedéllyel kell megállapítani. A típusengedély igazolása a típusengedély-lapon történik. A tulajdonosnak, üzemben tartónak vagy megbízottjának a 2.02. cikk szerinti vizsgálati kérelméhez a típusengedély-lap egy másolati példányát kell csatolnia. A típusengedély-lap és a motorparaméter-jegyzőkönyv egy-egy másolati példányát állandóan a hajón kell tartani.

4. A motornak a hajóba történt beszerelését követően, de még annak üzembe helyezése előtt beépítési vizsgálatot kell lefolytatni. Ez a vizsgálat, amely részét képezi a hajó első időszakos felülvizsgálatának, vagy az adott motor beépítését követő külön vizsgálatnak, az adott motornak az első alkalommal kiadandó hajóbizonyítványba történő bejegyzését vagy a már kiadott hajóbizonyítvány módosítását vonja maga után.

5. A motor közbenső vizsgálatait a 2.09. cikk szerinti időszakos szemle keretében kell elvégezni.

6. A motor minden olyan lényeges módosítása után, amely befolyásolja a motor gáz halmazállapotú káros anyag és légszennyező részecske kibocsátását minden esetben külön egyedi vizsgálatot kell lefolytatni. Minden olyan az e fejezet követelményei alá eső és a hajóba épített vagy felszerelt motor típusengedélyezési és azonosító számait, továbbá a motor típusjelzését a szemlebizottságnak a hajóbizonyítvány 52. rovatában kell feltüntetnie.

7. A hajózási hatóság a jelen fejezet szerinti feladatai ellátása során szakértő közreműködését is igénybe veheti.

8a.03. cikk

Típusengedély iránti kérelem

1. Egy adott motortípusra (motorcsaládra vagy motorcsoportra) vonatkozó típusengedély kiadására irányuló kérelmet a gyártónak a hajózási hatóságnál kell benyújtania. A kérelemhez egy ismertető mappát és a motorparaméter-jegyzőkönyv tervezetét csatolni kell. A gyártónak az olyan motor típusvizsgálatait, amely a 14. függelék II. része 1. függelékében felsorolt lényeges jellemzőknek megfelel, be kell mutatnia.

2. Amennyiben a hajózási hatóság valamely motorcsaládra vagy motorcsoportra vonatkozó típusengedély kiadására irányuló kérelem esetében azt állapítja meg, hogy a beterjesztett kérelem a kiválasztott törzsmotor vonatkozásában nem kellően reprezentatív a 14. függelék II. részének 2. függelékében ismertetett motorcsalád vagy motorcsoport tekintetében, akkor még egy második a hatóság által kijelölendő törzsmotort kell az 1. pont szerinti engedélyeztetésre bemutatni.

3. Minden egyes engedélyezendő motortípusra (motorcsaládra vagy motorcsoportra) külön-külön kérelmet kell benyújtani.

8a.04. cikk

Típusengedélyezési eljárás

1. A hajózási hatóság a típusengedélyt minden olyan motortípusra, motorcsaládra vagy motorcsoportra kiadja, amelyek az ismertető mappában található leírásnak megfelelnek és az e fejezetben foglalt követelményeket kielégítik.

2. A hajózási hatóság minden olyan motortípusra, motorsorozatra (motorcsaládra vagy motorcsoportra), amelyet engedélyez, kitölti annak a típusengedélyezési lapnak minden értelmezhető rubrikáját, amelynek mintája a 14. függelék III. részében található; és elkészíti vagy felülvizsgálja az ismertető anyagok tartalomjegyzékét. A típusengedélyezési lapokat a 14. függelék IV. részében található módszer szerint számozással látja el. A kitöltött típusengedélyezési lapot és annak mellékleteit a kérelmezőnek vissza küldi.

3. Amennyiben az engedélyezendő motor rendeltetésének csak a hajó más részegységeivel összekapcsolva tesz eleget, vagy sajátos jellemzői csak ily módon érvényesülnek, és így egy vagy több követelmény megtartása csak akkor vizsgálható, ha a motort más (valós körülmények közötti, vagy azzal megegyezően szimulált) hajó egységivei együtt működtetjük, akkor ezen motor(ok) típusengedélyének érvényességi területét megfelelően korlátozni kell. Az adott motortípusra, motorcsaládra vagy motorcsoportra vonatkozó típusengedélyezési lapján ilyen esetekben az összes felhasználási korlátozást, illetve valamennyi beszerelési előírást fel kell tüntetni.

4. Az illetékes hatóság

(a) minden módosításnál átadja más engedélyező hatóságnak azon motortípusok, motorcsaládok és motorcsoportok jegyzékét (a 14. függelék V. rész szerinti részletinformációkkal), amelyek engedélyét az adott időszakban kiadta, megtagadta vagy visszavonta;

(b) más engedélyező hatóság kérelmére

(aa) átadja azon motortípusok, motorcsaládok vagy motorcsoportok típusengedélyezési lapjának másolatát a motortípusokra vonatkozó ismertető mappával vagy anélkül, amelyek engedélyét az adott időszakban kiadta, megtagadta vagy visszavonta és adott esetben

(bb) azon motorok listáját, amelyeket a kiadott típusengedélyeknek megfelelően gyártottak le, a 8a. 06. cikk 3. pont szerinti leírással, amely a 14. függelék, V. része szerinti részletinformációkat tartalmazza.

5. A hajózási hatóság (a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium útján) évenként és ezenkívül megfelelő kérelem beérkezése után is megküldi a Duna Bizottság és - megállapodás esetén - a Rajnai Hajózási Központi Bizottság titkárságának a 14. függelék VII. része szerinti adatlap másolati példányát mindazokról a motortípusokról, motorcsaládokról és motorcsoportokról, amelyekre az utolsó értesítést követően az engedélyt kiadta.

8a.05. cikk

Az engedélyek módosítása

1. A típusengedélyt kiadó illetékes hatóság kötelezi a gyártót a típusengedélyben szereplő műszaki paraméterek változásainak bejelentésére.

2. A típusengedély módosításával vagy kiegészítésével kapcsolatos kérelmet kizárólag annak az illetékes hatóságnak kell benyújtani, amelyik az eredeti típusengedélyt kiadta.

3. Amennyiben az ismertető anyagokban szereplő jellemzőket módosították, akkor az illetékes hatóság az alábbiakat állítja ki:

(a) ha szükséges, az ismertető anyagok korrigált oldalait, melynek során a hatóság minden egyes oldalt oly módon jelöl meg, hogy abból a módosítás jellege és az új kiadás dátuma egyértelműen kiderüljön. Az egyes oldalak új kiadása esetén az ismertetőanyagok tartalomjegyzékét (amely a típusengedélyezési laphoz mellékletként van csatolva) a legújabb állapotnak megfelelően aktualizálni kell;

(b) a módosított típusengedélyezési lapot (kiterjesztési számmal együtt) abban az esetben, ha az abban szereplő adatok (a függelékek kivételével) változtak vagy pedig az e fejezetben szereplő minimális követelmények az eredeti engedélyezési időpont óta módosultak. A módosított típusengedélyezési lapból a módosítás okának és az új kiadás dátumának egyértelműen ki kell derülnie.

Ha a hajózási hatóság, azt állapítja meg, hogy az ismertető anyagokban történt módosulás következtében új kísérletek vagy vizsgálatok látszanak indokoltnak, akkor erről a gyártót értesíti és a fent említett okiratokat csak az új kísérletek vagy vizsgálatok sikeres lefolytatását követően állítja ki.

8a.06. cikk

Megfelelőség

1. Minden egyes a típusengedéllyel megegyezően legyártott egységen fel kell tüntetni a 14. függelék I. részének 1. bekezdés szerinti jelöléseket, beleértve a gyártó típusengedélyezési számát is.

2. Amennyiben a típusengedély - a 8a. 04. cikk 3. pont szerinti - felhasználási korlátozásokat tartalmaz, akkor minden elkészült gyártmányhoz a korlátozásra vonatkozó részletes adatokat, valamint a gyártó összes beszerelési utasítását mellékelni kell.

3. A gyártó köteles annak a hajózási hatóságnak a felszólítására, amelyik a típusengedélyt kiadta, minden egyes naptári év befejezését követő 45 napon belül, illetve a hatóság által megszabott póthatáridőre megküldeni mindazon motorok jegyzékét azonosítószámmal (sorozatszámmal) ellátva, amelyeket az e fejezet szerinti követelményeknek megfelelően az utolsó jelentés vagy azon időponttól gyártottak, amikor ezek a rendelkezések első ízben kerültek alkalmazásra. Ha ez a motor kódolási rendszerből nem derül ki, akkor a jegyzékben szerepelnie kell az azonosító számok és a megfelelő motortípusok, motorsorozatok (motorcsaládok vagy motorcsoportok) és a típusengedély számok közötti összefüggéseknek. Ezenkívül a listának külön információkat kell tartalmaznia akkor, ha a gyártó engedélyezett motor-típusok, motorcsaládok vagy motorcsoportok gyártását megszünteti. Ha az illetékes hajózási hatóság a gyártótól nem követeli meg ennek a listának a rendszeres megküldését, akkor a gyártónak kell a regisztrált adatokat legalább 40 évig megőriznie.

8a.07. cikk

Más, egyenértékű szabványok elismerése

A hajózási hatóság a vonatkozó nemzetközi előírásokban foglalt normákat - az e fejezetben szereplő feltételekkel és rendelkezésekkel - a motor típusengedélyezése vonatkozásában egyenértékűnek ismerheti el.

8a.08. cikk

Az azonosító számok ellenőrzése

1. A hajózási hatóság gondoskodik arról, hogy az c fejezetben szereplő követelményeknek megfelelően legyártott motorok azonosító számait - szükség esetén más hajózási hatóságokkal együttműködve - regisztrálják és ellenőrizzék.

2. Az azonosító számok további ellenőrzése a gyártás megfelelőségnek 8a. 09. cikk szerinti vizsgálatával együtt is megtörténhet.

3. Az azonosító számok ellenőrzésével összefüggésben a gyártó vagy annak képviselője a hajózási hatóság felszólítására haladéktalanul kötelesek megadni a szükséges információt az általuk közvetlenül értékesített motorokról, illetve azon motorok azonosító számait, amelyeket mint a 8a.Ü6. cikk 3. pont szerint gyártottakat jelentett be.

4. Ha a gyártó nem tudja a hajózási hatóság felszólítására a 8a. 06. cikk szerinti követelményeket betartani, akkor az adott motortípusra, motorsorozatra (motorcsaládra vagy motorcsoportra) kiadott engedély visszavonható. Ebben az esetben a 8a. 10. cikk 4. pont szerinti tájékoztatási kötelezettség áll fenn.

8a.09. cikk

A gyártás megfelelősége

1. A hajózási hatóság előzetesen - szükség esetén más hatóságokkal együttműködve - megbizonyosodik arról, hogy megfelelő intézkedéseket foganatosítottak annak érdekében, hogy a gyártás megfelelőségének hatékony ellenőrzése a 14. függelék I. része 4. bekezdés szerinti követelmények vonatkozásában biztosított legyen.

2. A hajózási hatóság előzetesen - szükség esetén más hatóságokkal együttműködve - megbizonyosodik arról, hogy az 1. pontban említett intézkedések a 14. függelék I. rész, 4. bekezdés szerinti követelmények vonatkozásában továbbra is kielégítőek, és minden az e fejezet követelményei szerint típusengedélyezési számmal ellátott motor továbbra is megfelel az engedélyezett motortípus, az engedélyezett motorcsalád vagy az engedélyezett motorcsoport típusengedélyezési lapján és annak Függelékeiben szereplő leírásnak.

8a.10. cikk

Az engedélyezett motortípussal, motorcsaláddal vagy motorcsoporttal való nem egyezőség

1. Az engedélyezett motortípussal, motorcsaláddal vagy motorcsoporttal való nem egyezőség áll fenn, ha olyan eltérések állapíthatók meg a típusengedélyezési lapon szereplő jellemzőktől vagy adott esetben az ismertető anyagokban szereplő adatoktól, amelyeket a hajózási hatóság nem engedélyezett a 8a. 05. cikk 3. pontnak megfelelően.

2. Ha a típusengedélyt kiadó hajózási hatóság megállapítja, hogy azok a motorok, amelyeket egyezőségi igazolással vagy engedélyező jellel láttak el, nem egyeznek meg azzal a motortípussal, motorcsaláddal vagy motorcsoporttal, amelyekre az engedélyt kiadták, akkor intézkedik annak érdekében, hogy a gyártásban levő motorok ismét megfeleljenek az engedélyezett motortípusnak, motorcsaládnak vagy motorcsoportnak. Ha a hajózási hatóság, az egyezőség hiányát megállapította, - megállapodás esetén - tájékoztatja a többi engedélyező hatóságot és (a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium útján) a Duna Bizottság és Rajnai Hajózási Központi Bizottság titkárságát a folyamatba tett intézkedésekről, amelyek egészen a típusengedély bevonásáig terjedhetnek.

3. Ha a hajózási hatóság bizonyítani tudja, hogy olyan motorok, amelyeket típusengedélyezési számmal láttak el, nem egyeznek meg az engedélyezett motortípussál, motorsorozattal (motorcsaláddal vagy motorcsoporttal), akkor attól az engedélyt kiadó hatóságtól, követelheti a gyártásban levő motorok megfelelőségének felülvizsgálatát az engedélyezett motortípussal, motorcsaláddal vagy motorcsoporttal. Az ehhez szükséges intézkedéseket legkésőbb a kérelem dátumát követő 6 hónapon belül foganatosítani kell.

4. A hajózási hatóságok - megállapodás esetén - egy hónapon belül kölcsönösen tájékoztatják egymást és a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium útján a Duna Bizottság, valamint Rajnai Hajózási Központi Bizottság titkárságát minden egyes típusengedély bevonásról és annak okairól.

8a.11. cikk

Beépítési, közbenső és egyedi (külön) vizsgálat

1. A hajózási hatóság a 8a. 02. cikk 4. pontja szerinti beépítési vizsgálat, a 8a. 02. cikk 5. pont szerinti közbenső vizsgálat és a 8a. 02. cikk 6. pontja szerinti külön vizsgálat során felülvizsgálja a motor aktuális állapotát a motorparaméter-jegyzőkönyvben specifikált komponensek, a kalibrálás és a paraméterek beállítása vonatkozásában.

Amennyiben a hatóság arra az eredményre jut, hogy a motor nem felel meg az engedélyezett motortípusnak, az engedélyezett motorcsaládnak vagy az engedélyezett motorcsoportnak, akkor követelheti azt, hogy a motor megfelelőségét állítsák helyre, a típusengedélyt a 8a. 05. cikk szerint módosítsák, vagy pedig elrendelheti a tényleges emissziók mérését.

Ha a motor megfelelőségét nem állítják helyre vagy a típusengedélyt nem módosítják megfelelően, vagy pedig a mérésék igazolják a 8a. 02. cikk 5. pont szerinti emissziós határértékek túllépését, akkor a hajózási hatóság megtagadja a hajóbizonyítvány kiállítását vagy a már kiadott hajóbizonyítványt bevonja.

2. Kipufogógáz utókezelő egységgel ellátott motorok esetében az utókezelő egység működését a beépítési, közbenső vagy egyedi vizsgálat keretében kell felülvizsgálni.

8a.12. cikk

A hajózási hatóságok és műszaki szolgáltatók

1. E fejezet végrehajtásáért a Központi Közlekedési Felügyelet, valamint az arra felhatalmazott* osztályozó társaságok felelnek. A műszaki szolgáltatóknak az MSZ EN ISO/IEC/17025:2001 szabvány előírásainak az alábbi feltételek figyelembevételével kell megfelelniük:[2]

(a) a motorgyártók műszaki szolgáltatóként nem ismerhetők el,

(b) az e fejezet céljai érdekében a műszaki szolgáltató - a hajózási hatóság jóváhagyásával - felhasználhat a saját telephelyén kívül eső berendezéseket is."

7.

7.1. Az R. melléklete 10.01. cikkének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Horgonyberendezés)

"1.a. Az áruszállításra szolgáló hajókat - kivéve a hajón szállítható 40 méternél rövidebb bárkákat - fel kell szerelni olyan orrhorgonyokkal, amelyek P össztömegét a következő összefüggésből kell kiszámítani:

P = kBT [kg] Ebben az összefüggésben:

k - együttható, amely az L/B viszonyt, továbbá a hajó fajtáját veszi figyelembe:

mindemellett tolt bárkákra k = c értéket kell felvenni; c - empirikus tényező a következő táblázat szerint:

Hordképességempirikus tényező, c
400 t-ig45
400 t felett 650 t-ig55
650 t felett 1000 t-ig65
1000 t felett70

A szemlebizottság engedélyezheti az orrhorgonyok P össztömegének 2/3-ára csökkentését azokon a legfeljebb 400 t hordképességű hajókon, amelyek üzemeltetését meghatározott korlátozott vízterületre állapította meg.

1.b. Személyszállító hajókat, valamint a nem áruszállító hajókat (a tolóhajók kivételével) olyan orrhorgonnyal kell felszerelni, amelyek P össztömegét a következő összefüggésből kell kiszámítani:

P = kBT [kg]

Az 1214. folyamkilométer alatti Duna-szakaszon közlekedő személyhajók horgonyainak össztömegét a következő összefüggésből kell kiszámítani:

P=kBT+4Af[kg] Ebben az összefüggésben:

k - az 1.a. pont szerinti együttható, azonban a "c" empirikus tényező meghatározásakor hordképesség helyett a hajóbizonyítványba bejegyzett vízkiszorítást kell alapul venni m3-ben kifejezve Af - harántirányú laterálfelület, m2-ben"

7.2. Az R. melléklete 10.01. cikkének 2. pontja (b) alpontjának helyébe a következő rendelkezés lép: (Nem kell farhorgonnyal felszerelni:) "(b) a tolt bárkákat és az uszályokat."

7.3. Az R. melléklete 10.01. cikkének 3. pontja a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Azokat a hajókat, amelyek 86 m-nél rövidebb merev kötelékek völgymeneti továbbítására engedélyezettek, olyan farhorgonyokkal kell felszerelni, amelyek össztömege 50%-a annak a legnagyobb P tömegnek, amely a hajóbizonyítványban engedélyezett kötelékekre (ezeket nautikai egységnek tekintve) az 1. pont szerint számítható."

7.4. Az R. melléklete 10.01. cikkének 10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"A horgonyláncok legkisebb R szakítóerejét a következő összefüggések szerint kell kiszámítani: (a) 500 kg-ig terjedő horgonytömegnél:

(b) 500 kg felett, 2000 kg-ig terjedő horgonytömegnél:

(c) 2000 kg feletti horgonytömegnél:

Ezekben az összefüggésekben:

P1 - az egyes horgonyok számított tömege az 1-3. és 5. pont szerint.

A horgonyláncok szakítóerejének meg kell felelni a külön jogszabályban* vagy vonatkozó harmonizált európai szabványban foglaltaknak. Amennyiben az 1-5. pontok szerint számítottnál nehezebb horgonyok kerülnek alkalmazásra, a horgonylánc szakítóerejét a választott nagyobb tömeg szerint kell meghatározni."[3]

8.

8.1. Az R. melléklete 10.02. cikkének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. A víziközlekedés rendjéről szóló 39/2003. (VI. 13.) GKM rendelet mellékleteként kiadott Hajózási Szabályzatnak megfelelően a hajóknak legalább az alábbi felszerelésekkel kell rendelkezni:

(a) rádióberendezés;

(b) az előírt fény- és hangjelek adásához, továbbá a hajók megjelöléséhez szükséges eszközök és berendezések;

(c) a hajó saját villamos energiahálózatától független fényforrások a veszteglésre előírt jelzések részére;

(d) egy megjelölt tűzálló tartály, fedéllel az olajos tisztítórongyok tárolására;

(e) egy-egy megjelölt tűzálló tartály az egyéb szilárd hulladékok gyűjtésére és egy megjelölt tűzálló tartály fedéllel az egyéb folyékony veszélyes hulladékok gyűjtésére;

(f) egy megjelölt tűzálló tartály fedéllel az olajtartalmú szilárd hulladékok részére."

8.2. Az R. melléklete 10.02. cikke 2. pontjának (a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: "(a) Acélkötelek kikötéshez:

A hajókat három kikötőkötéllel kell felszerelni. Ezek legkisebb hossza:

- 1. kötél: L + 20 m, de nem több 100 m-nél,

- 2. kötél: az 1. kötél hosszának 2/3-a,

- 3. kötél: az 1. kötél hosszának 1/3-a.

A 20 m-nél rövidebb hajóknál a legrövidebb kötél elhagyható. Ezeknek a köteleknek a legkisebb szakítóerejét (Rs) az alábbi összefüggés szerint kell kiszámítani:

Ezeket a köteleket ugyanilyen hosszú és ugyanilyen szakítóerejű egyéb kötelekkel is helyettesíteni lehet."

8.3. Az R. melléklete 10.03. cikkének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Minden tűzoltó készüléket jogszabályban előírt időszakonként, de legalább két évenként ellenőrizni kell. Az erre vonatkozó, a vizsgálatot végző személy által aláírt bizonylatot a hajón kell tartani."

8.4. Az R. melléklete 10.03. cikke 5. pontjának (b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"(b) A menetben szükséges belsőégésű motorok az égési levegőt nem szívhatják gép-, kazán- vagy szivattyúterekből.

Ezt a követelményt nem kell betartani abban az esetben, ha a főgéptértől független olyan géptér is rendelkezésre áll, ahol az abban elhelyezett hajtóberendezéssel - a főgéptérben keletkezett tűz esetén - biztosított a saját erőből történő továbbhaladás.

A (d) pont szerinti kezelési utasításban elő kell írni, hogy a beépített tűzoltóberendezés üzembe helyezésekor a főgéptérben elhelyezett belsőégésű motorokat üzemen kívül kell helyezni."

8.5. Az R. melléklete 10.03. cikke 5. pontja (c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"(c) Minden beépített CO2 tűzoltó berendezést el kell látni riasztóberendezéssel, amelynek jelei a CO2 gázzal elárasztandó terekben a legnagyobb saját zajú üzemi viszonyok mellett is világosan hallhatók és azok egyértelműen különböznek a hajó minden más akusztikus jelzésétől.

Ezek a CO2 riasztójelek jól hallhatók legyenek a szomszédos helyiségekben zárt összekötő ajtók mellett is, a legnagyobb saját zajszintű üzemi viszonyok mellett, ha ezeket a helyiségeket azon a helyiségen keresztül lehet elhagyni, amelyet CO2-vel kell elárasztani. A CO2 riasztójelet a CO2 gáz kibocsátása előtt kellő időben kell leadni.

A CO2 gázzal elárasztható helyiség minden be- és kijárata mellett egy táblán jól láthatóan fehér alapon vörös betűkkel a következő feliratot kell magyar és német nyelven elhelyezni:

"A........(a jelzés leírása) CO2 riasztójel megszólalásakor a helyiséget azonnal el kell hagyni. Fulladásveszély!"

"Bei Ertönen des CO2-Warnsignals...........den Raum sofort verlassen! Erstickungsgefahr!"

8.6. Az R. melléklete 10.03. cikke 5. pontjának (h) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: "(h) A bevizsgált, beépített CO2 tűzoltóberendezések meglétét a hajóbizonyítványba be kell jegyezni.

Más ollóanyag használata csak a Közlekedési Főfelügyelet ajánlása alapján a szemlebizottság hozzájárulásával engedhető meg."

9.

Az R. melléklete 15.01. cikkének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: " 1. A 4.01-4.03. cikket és a 8.06. cikk 7. pontját nem kell alkalmazni."

10.

Az R. melléklete 23.01. cikke 1. pontja első mondatának helyébe a következő rendelkezés lép: (Általános követelmények)

"1. Az úszólétesítményre előírt személyzetnek, valamennyi üzemmódban meg kell felelnie az e fejezetben foglalt előírásoknak."

11.

Az R. melléklete 23.04. cikkének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Az úszólétesítményen a szolgálat ellátására jogosító képesítés meglétét bármikor kell tudni igazolni:"

(jogszabályban meghatározott képesítő oklevéllel, illetve bizonyítvánnyal)

12.

Az R. melléklete 23.05. cikkének 1. és 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: "1. Az úszólétesítményen a következő üzemmódok alkalmazhatók:

- A1: nappali hajózás 14 óra időtartamig,

- A2: félállandó hajózás 18 óra időtartamig,

- B: állandó hajózás 24 óra időtartamig,

mindenkor 24 órás időtartamon belül.

Az A1, illetve A2 üzemmódban üzemeltetett úszólétesítménynek a hajózást megszakítás nélküli 8, illetve 6 órára be kell szüntetnie, ha a hajón a 13. számú függeléknek megfelelő, és a hajózási hatóság által jóváhagyott típusú menetíró van és az rendeltetésszerűen működik. Ellenkező esetben az A1 üzemmódban üzemeltetett úszólétesítményen 22.00 és 06.00 óra, illetve A2 üzemmódban a 23.00 és 05.00 óra között megszakítás nélkül szüneteltetni kell a hajózást.

2. Belföldi forgalomban közlekedő személyhajón, valamint kikötőkben helyi szolgálatot teljesítő hajókon, amelynek teljes napi - hajónaplóval igazolt - menetideje nem haladja meg a 14 órát, a 22.00 és 06.00, illetve a 23.00 és 05.00 óra közötti időszakra vonatkozó korlátozást nem kell alkalmazni, azonban ez nem sértheti a pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket."

13.

Az R. melléklete 23.07. cikkének 2. pontja a következő (e) és (f) alponttal egészül ki:

"(e) A hajó megszakítás nélkül A1 vagy A2 üzemmódban abban esetben folytathatja az útját, ha a személyzet teljes váltása megtörtént és a személyzet közvetlenül az út előtt nyolc, illetve hat órás megszakítatlan menetidőn kívüli pihenőt tartott és igazolt.

(f) A pihenőidő igazolása a 15. számú függelék szerinti okmánnyal történik vagy azon úszólétesítmény hajónaplójának másolatával, amelyen a személyzet utoljára tartózkodott."

14.

Az R. melléklete 23.11. cikkének táblázata helyébe a következő táblázat lép:

(A tolóhajók, tolt kötelékek, mellévett alakzatok és egyéb merev kötelékek minimális személyzete:)

KötelékSzemélyzet tagjaiSzemélyzet tagjainakszáma
A1A2B
üzemmódban
1.TolóhajóHajóvezető6...........................122 vagy 2
+ 1 bárka1Kormányos ............................1--1 15
vagy, ha a kötelék méreteMatróz ................................12124 1
L ≤116,5 mTanulómatróz .........................-1- -
B ≤15 mGépész8 ...............................--- -
2.TolóhajóHajóvezető2 ...........................122 vagy 2
+2 bárka1Kormányos ............................1-1 15
ÖnjáróMatróz ................................122 2
teherhajóTanulómatróz .........................11- -
+ 1 bárka1Gépész8 ...............................--1 -
3.TolóhajóHajóvezető2 ...........................122 vagy 2
+3 vagy 4 bárka1Kormányos ............................11 15
ÖnjáróMatróz ................................222 2
teherhajóTanulómatróz .........................-113 -
+2 vagy 3 bárka1Gépész8 ...............................111 1
4.Hajóvezető2 ...........................122 vagy 2
TolóhajóKormányos ............................1-1 15
+4-nél több bárka1Matróz ................................333 3
Tanulómatróz .........................-113 -
Gépész8 ...............................111 1

15.

Az R. melléklete 24.01. cikkének helyébe a következő rendelkezés lép:

"A korábbi előírások szerint kiadott hajóbizonyítványok - a 2.09. cikkbe foglaltak kivételével - a bejegyzett lejárati időig, de legfeljebb 2004. december 31-ig érvényben maradnak."

16.

16.1. Az R. melléklete 24.02. cikkének 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: "2. A következő táblázatban:

- "Az Ú., Cs. és Á." jelentése:

Az előírás a már üzemben levő úszólétesítményekre nem vonatkozik, kivéve, ha az érintett részeket lecserélik vagy átépítik, így

Ú - az előírás csak az új építésre,

CS - az érintett részek cseréjére,

Á - az érintett részek átépítésére

vonatkozik.

Amennyiben a meglevő részeket azonos technikával és gyártási móddal előállított cseredarabbal helyettesítik, ez a csere az átmeneti rendelkezések tekintetében nem minősül "CS"-vel jelzett cserének az átmeneti rendelkezések értelmében.

- A "Hajóbizonyítvány megújításá"-nak jelentése:

Az előírást a rendelet hatálybalépését követően, a hajóbizonyítvány érvényességi idejének első meghosszabbításakor kell kielégíteni. Ha a hajóbizonyítvány az e rendelet hatálybalépésének időpontja és 2004. december 31. napja közötti időben jár le, akkor ennek az előírásnak csak 2005. január 1. napját követően kell eleget tenni."

16.2. Az R. melléklete 24.02. cikke 2. pontja 3. táblázata helyébe a következő táblázat lép:

Cikk és pontTartalomHatáridő, illetve megjegyzések
3.03. cikk
1. (a) pontA kollíziós válaszfal helye.Ú.CS.Á.
2. pontSzükséges berendezések.Ú.CS.Á.
4. pontA lakóterek gáztömör elválasztása a gép-, kazán-és rakterektől.Ú.CS.Á.
5. pont második bekezdésA fartéri válaszfalajtók távellenőrzése.Ú.CS.Á.
3.04. cikk
6. pontGéptéri kijáratok.Azokat a géptereket, amelyeket eddig az 1.01. cikk szerint nem kellett a gépterekhez sorolni, nem kell pótlólag 2. kijárattal felszerelni.
4. fejezet(Nincs átmeneti rendelkezés.)
5. fejezet
5.06. cikk
1. pont 1. mondatMinimális sebesség.A rendelet hatálybalépése után épülő új hajók.
6. fejezet
6.01. cikk
1. pontAz 5. fejezet szerinti műveletezési tulajdonságok.Ú.CS.Á.
3. pontDőlés és környezeti hőmérséklet.Ú.CS.Á.
7. pontKormánylapáttengelyek átvezetései.A rendelet hatálybalépése után épülő új hajók.
6.02. cikk
2. pontA 2. hajtóberendezés üzembe helyezése egyetlen művelettel.Ú.CS.Á.
3. pontAz 5. fejezet szerinti manőverezési tulajdonságok elérése a második hajtás/kézi hajtás üzemeltetésével.Ú.CS.Á.
6.03. cikk
1. pontEgyéb fogyasztók csatlakoztatása a hidraulikus hajtó berendezésre.Ú.CS.Á.
2. pontKülön hidraulika tartályok.Ú.CS.Á.
6.05. cikk
1. pontA kézi kormánykerék automatikus lekapcsolása.Ú.CS.Á.
6.06. cikk
1. pontKét egymástól független kormányrendszer.Ú.CS.Á.
2. pontKielégítő műveletképesség a kormány-propelle-rek, vízsugár- vagy cikloidal (Voith-Schneider) propellerek egyikének kiesése esetén.Ú.CS.Á.
6.07. cikk
2. (a) pontRiasztójelzés mindkét hidraulikatartály szintjénél és a rendszer nyomásánál.Ú.CS.Á.
2. (e) pontA puffer rendszerek ellenőrzése.Ú.CS.Á.
6.08. cikk
1. pontElektronikus berendezésekre vonatkozó követelmények a 9.20. cikk szerint.Ú.CS.Á.
5. pontA fordulási szögsebesség-szabályzókban alkalmazott fordulásjelzők.2004. 12. 31.
7. fejezet
7.02. cikk
3. pont második bekezdésSzabad kilátás a kormányos látómezejében.Ú.CS.Á.
5. pontAblakok fényátbocsátási tényezője.Ú.CS.Á.
7.03. cikk
1. pontKezelőberendezések.Hajóbizonyítvány megújítása, vagy egyszemélyes radarhajózásra kialakított kormányállás.
2. pontEllenőrzőműszerek.Hajóbizonyítvány megújítása, vagy egyszemélyes radarhajózásra kialakított kormányállás.
3. pontJelzőlámpák ellenőrzése.Hajóbizonyítvány megújítása.
4. pontZöld jelzőlámpák.Hajóbizonyítvány megújítása.
7. pontVészjelzések törlése.Ú.CS.Á., amíg nincs egyszemélyes radarhajózásra kialakított kormányállás.
8. pontAutomatikus átkapcsolás másik áramforrásra.Ú.CS.Á.
7.04. cikk
1. pontFőgépek és kormányberendezések kezelése.Ú.CS.Á.
2. pontFőgépek vezérlése.Ú.CS.Á., amíg nincs egyszemélyes radarhajózásra kialakított kormányállás.
7.05. cikk
2. pontA jelzőfények ellenőrzése.Ú.CS.Á.
7.06. cikk
1. pont harmadik mondatFordulásjelző a kormányos előtt.Hajóbizonyítvány megújítása.
2. pont (b) alpontFényviszonyoktól függetlenül látható képet biztosító radarberendezés.Ú.CS.Á. de legkésőbb 2006. 12.31.
7.07. cikk
7.09. cikkRiasztóberendezés.Ú.CS.Á.
7.12. cikkEmelhető kormányállás.Ú.CS.Á.
8. fejezet
8.01. cikk
3. pontCsak olyan belsőégésű motorok, amelyeknél az üzemanyag lobbanáspontja 55 °C felett van.Ú.CS.Á.
8.02. cikk
1. pontGépi berendezések biztosítása szándékolatlan üzembevétel ellen.Ú.CS.Á.
8.03. cikk
2. pontEllenőrző berendezések.Ú.CS.Á.
4. pontPropulziós berendezések tengelykilépései.Ú.CS.Á.
8.05. cikk
1. pontAcél tüzelőanyagtartályok.Ú.CS.Á.
2. pontÖnzáró víztelenítő szelepek.Ú.CS.Á.
3. pontNem lehetnek tüzelőanyag-tartályok a kollíziós válaszfal előtt.Ú.CS.Á.
4. pontNem lehetnek napitartályok és ezek szerelvényei gépi berendezések vagy kipufogó vezetékek felett.Ú.CS.Á.
6. pontSzellőzőcsövek és összekötő vezetékek berendezése és méretezése.Ú.CS.Á.
7. pontA tartályon levő zárószerkezet fedélzetről való működtetése.Ú.CS.Á.
9. pont 1. mondatTüzelőanyag-tartályok szondázó berendezései a legmagasabb töltési szintig legyenek leolvashatók.Ú.CS.Á.
11. pontTöltési szint ellenőrzése nem csak a főgépek, hanem a menetüzemhez szükséges egyéb motorok részére is.Ú.CS.Á.
8.06. cikk
2. pont első mondatA víztelenítő szivattyúk elhelyezése nem ugyanabban a térben.Ú.CS.Á.
2. pont második mondatOlyan hajók, amelyek nem áruszállításra szolgálnak, 250 m3-nél nagyobb vízkiszorítással és 225 kW-nál nagyobb teljesítménnyel.Ú.CS.Á.
2. pont 3. mondatMinden szivattyú alkalmazhatósága minden vízmentes rekeszhez.Ú.CS.Á.
8. pontEgy egyszerű elzáró szerv a ballasztterek bekötésére a víztelenítő rendszerbe nem elég a rakterek részére, amelyek ballaszt felvételére vannak kialakítva.Ú.CS.Á.
9. pontRaktéri fenékárkok szondázása.Ú.CS.Á.
10. pontA záró szerelvények plombálása.Hajóbizonyítvány megújítása, de legkésőbb 2004. 12. 31-ig.
8.07. cikkBerendezés olajos víz és fáradt olaj gyűjtésére.Ú.CS.Á.
8.08. cikk
3. pont65 db (A) zajhatár veszteglő hajók részére.Ú.CS.Á.
9. fejezet
9.01. cikk
1. pont második mondatAz igazolásokat a szemlebizottságnak be kell mutatni.Ú.CS.Á.
2. pont (b) alpontA fő-, vészüzemi és elosztó kapcsolótáblák terveit a hajón kell tartani.Ú.CS.Á.
3. pontKörnyezeti hőmérsékletek belső terekben és a fedélzeten.Ú.CS.Á.
9.02. cikkEnergiaellátó rendszerek.Ú.CS.Á.
9.04. cikkRobbanásvédelem.Ú.CS.Á.
9.05. cikk
4. pontVédővezető keresztmetszete.Ú.CS.Á.
9.11. cikk
4. pontAkkumulátorok elhelyezésére szolgáló terek szellőzése.Ú.CS.Á.
9.12. cikk
2. (d) pontKözvetlen táplálás a hajó hajtását és a művelete-zést szolgáló fogyasztók részére.Ú.CS.Á.
3. (b) pontFöldzárlat ellenőrző berendezés.Ú.CS.Á.
9.13. cikkVészkikapcsoló berendezések.Ú.CS.Á.
9.14. cikk
3. pont második mondatEgysarkú kapcsoló alkalmazásának tilalma a mosó és fürdőhelyiségekben, továbbá egyéb vizes terekben.Ú.CS.Á.
4. pontReteszelt dugaszolók alkalmazása.2004. december 31-ig.
9.15. cikk
2. pontMinden ér minimális keresztmetszete 1,5 mm2.Ú.CS.Á.
9. pontKábel mozgatható kormányálláshoz.Ú.CS.Á.
9.16. cikk
3. pont második mondatMásodik áramkör.Ú.CS.Á.
9.19. cikkRiasztó és biztonsági rendszerek gépészeti berendezések részére.Ú.CS.Á.
9.20. cikkElektronikai berendezések.Ú.CS.Á.
9.21. cikkElektromágneses tűrőképesség.Ú.CS.Á.
10.01. cikkÚ.CS.Á.
10.02. cikk 2. (a) pontKikötőkötelek.Ú.CS.Á.
2. (b) pont 10.03. cikkVontatókötelek.2004. 12. 31.
2. (c) és 5. pontOltóanyag, és tűzoltó berendezések, amelyek 1301 tip. halonnal (CBrF3) működnek.2004. 04. 30.
5. pont (b) alpontBelsőégésű motorok levegőellátása.2005. 12. 31.
10.04. cikk
1. pont (c) alpontÚszómunkagép csónakja.2004. 12. 31.
11. fejezet
11.02. cikk
4. pontFelszerelések a fedélzetek és oldalfedélzetek, illetve más munkaterületek külső széleinél.Ú.CS.Á.
11.04. cikkOldalfedélzet.Az előírás azokra a hajókra vonatkozik, amelyek gerincfektetése e rendelet kihirdetését megelőzően érvényes előírások szerint [belvízi hajók műszaki felügyeleti előírásainak kiadásáról szóló 5/1977. (XII. 3.) KPM r.] történt és az üzemben levő hajókra a következő mértékben: A teljes raktártéri szakasz felújítása esetén be kell tartani a 11.04. cikk előírásait. Átépítéseknél, amelyek kiterjednek az oldaljáró teljes területére és amelyek az oldaljáró szabad szélességél módosítják:
(a) a 11.04. cikket be kell tartani, ha az átépítés előtti oldaljáró szabad szélességét az oldalfedélzet feletti 0,90 m magasságig, vagy az e feletti szabad szélességet csökkenteni kell,
(b) az oldaljáró átépítés előtti szabad szélességét az oldalfedélzet feletti 0,90 m magasságig, vagy az e feletti szabad szélesség nem csökkenthető, ha ezek az értékek a 11.04. cikkben meghatározottaknál kisebbek.
11.05. cikkA munkaterületek megközelítése.Ú.CS.Á.
11.06. cikkKijáratok és vészkijáratok.Ú.CS.Á.
11.07. cikkLépcsők, létrák, hágcsók.Ú.CS.Á.
11.08. cikkMunkahelyek a hajó belső tereiben.Ú.CS.Á.
11.09. cikkA zaj- és a rezgések elleni védelem.Ú.CS.Á.
11.10. cikkRaktérfedelek.Ú.CS.Á.
11.11. cikkCsörlők.Ú.CS.Á.
11.12. cikkDaruk.Ú.CS.Á.
12.01. cikk
1. pontLakóterek a szokásosan a hajón lakó személyek részére.Ú.CS.Á.
12.02. cikk
2. pontLakóterek megközelíthetősége.Ú.CS.Á.
3. pontPadlók helyzete.Ú.CS.Á.
4. pontTartózkodási- és hálóterek.Ú.CS.Á.
6. pontÁllómagasság a lakóterekben.Ú.CS.Á.
7. pontEgy a hálótérből elválasztott tartózkodási tér.Ú.CS.Á.
8. pontTartózkodási terek padlófelülete.Ú.CS.Á.
9. pontA terek térfogata.Ú.CS.Á.
10. pontLégtérfogat személyenként.Ú.CS.Á.
11. pontAjtók méretei.Ú.CS.Á.
12. pontLépcsők elrendezése.Ú.CS.Á.
13. pontVeszélyes gázok és veszélyes folyadékok vezetékei.Ú.CS.Á.
12.03. cikkEgészségügyi berendezések.Ú.CS.Á.
12.04. cikkKonyhák.Ú.CS.Á.
12.05. cikkIvóvíz.Ú.CS.Á.
12.06. cikkFűtés és szellőzés.Ú.CS.Á.
12.07. cikkEgyéb lakótéri berendezések.Ú.CS.Á.
13. fejezet(Nincsenek átmeneti rendelkezések.)
13.04. cikk 4. pontOlaj kályha és tüzelőanyag tartály.2004. 12. 31.
14. fejezet
14.02. cikk
2. pontA cseppfolyósított gáz alkalmazási területeiÚ.CS.Á.
14.09. cikkElosztóhálózat.2004. 12. 31.
15. fejezet
15.01. cikk
4. pontUtasterek a kollíziós válaszfal síkja mögött.Ú.CS.Á.
5. pontTerek a hajó személyzetének részére.Ú.CS.Á.
15.02. cikk
5. pontFeltételezendő lékesedési esetek.Az előírás nem vonatkozik azokra a személyhajókra, amelyek gerincfektetése e rendelet hatálybalépését megelőzően történt.
15.03. cikk
1. pontA válaszfal felvezetése a merülési határ fölé.Az előírás nem vonatkozik azokra a személyhajókra, amelyek gerincfektetése e rendelet hatálybalépését megelőzően történt.
4. pontZárási folyamat ideje.Ú.CS.Á.
5. pontOptikai jelzőberendezés.Ú.CS.Á.
15.07. cikk
1. pontKorlát vagy habvéd minimális magassága.Ú.CS.Á.
2. (c) pontFőfedélzet alatti lépcsők biztonságos körzete.Ú.CS.Á.
7. pontAblaktáblák megfelelősége.Ú.CS.Á.
15.08. cikk
1. pontMentőgyűrűk.Hajóbizonyítvány megújításáig, de legkésőbb 2004. 12. 31-ig.
3. pontMentőeszközök.Hajóbizonyítvány megújításáig, de legkésőbb 2004. 12. 31-ig.
4. pontEgyéni mentőeszközök.Hajóbizonyítvány megújításáig, de legkésőbb 2004. 12. 31-ig.
5. pontKollektív mentőeszközök.Hajóbizonyítvány megújításáig, de legkésőbb 2004. 12. 31-ig.
6. pontFelfújható kollektív mentőeszközökHajóbizonyítvány megújításáig, de legkésőbb 2004. 12. 31-ig.
15.09. cikk
1. pont 1. mondatTűzgátló kivitel.Ú.CS.Á.
1. pont ötödik mondatKözbenső terek lezárása.Ú.CS.Á.
2. pontNehezen gyulladó lépcsőfokok.Ú.CS.Á.
6. pontAjtók központi zárása.Ú.CS.Á.
9. pontNyomás és a vízsugár hossza.Ú.CS.Á.
15.10. cikk
10. pontBeépített tűzoltó berendezések a géptérben.
Az előírás nem vonatkozik azokra a személyhajókra, amelyek gerincfektetése e rendelet hatálybalépését megelőzően történt.
15.11. cikkBerendezések szennyvíz gyűjtésére és eltávolítására.2004. 12. 31.
16. fejezet
16.01. cikk
3. pont utolsó mondatA csuklós csatolóberendezésekre vonatkozó követelmények.Ú.CS.Á.
17. fejezet
17.01-17.10. cikkAz előírás nem vonatkozik a rendelet hatálybalépése előtt épített úszómunkagépekre.
18.04.1, 2.Biztonsági távolság és szabadoldal.2004. 12. 31.
19.02. cikk 5. pontDereglyék kötelező felszerelése.2004. 12. 31.
20. fejezet
20.01. cikk7.02. cikk 2, 8.05. cikk 11, 8.08. cikk.Nem érvényes azokra a tengeri hajókra, amelyek nem az ADN szerinti áruk szállítására szolgálnak, és amelyek gerincét 1987. október 1-je előtt fektették.
20.02. cikk
2. pontMARPOL szerinti figyelő- és ellenőrző rendszer.2004. 12. 31.
21. fejezet
21.01-21.03.Az előírás nem vonatkozik azokra a kedvtelési célú úszólétesítményekre, amelyek a rendelet hatálybalépése előtt épültek.
22. fejezetNincsenek átmeneti rendelkezések.
22a. fejezet
22a. 04. cikk 5. pontLékesedési stabilitás számítás.Az ADN "B" mellékleteinek hatálybalépését követő 2 év.
8. pontLékesedési stabilitás számítás.Az ADN "B" mellékleteinek hatálybalépését követő 2 év.
23. fejezet
23.09. cikk 1. pontHajók felszerelése.Hajóbizonyítvány megújításáig, de legkésőbb 2004.12. 31-ig.
23.12. cikk 1. pontBelföldi forgalomban közlekedő személyhajók.A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjáig.
23.14. cikkEgyéb hajók minimális személyzete.Hajóbizonyítvány megújításáig, de legkésőbb 2004. 12. 31-ig.

17.

Az R. melléklete 24.03. cikkének helyébe a következő rendelkezés lép:

"24.03. cikk

Eltérések olyan úszólétesítményeknél, amelyek gerinc fektetése 1994. április 30. napja előtt történt

1. Azokra az úszó létesítményekre, amelyek gerincfektetése 1994. április 30. napja előtt történt, az alább felsorolt rendelkezések vonatkoznak, ha ezek nem támasztanak nagyobb követelményeket, mint e rendelet hatálybalépését megelőzően hatályos előírások.

2. A 15.09. cikk 2. pontját azokra a termes személyhajókra, amelyek gerincfektetése 1994. április 30. napja előtt történt, csak azzal a megkötéssel kell alkalmazni, hogy elegendő, ha a lépcsők acél tartószerkezete helyett a menekülési útként szolgáló lépcsők úgy vannak kialakítva, hogy ezek tűz esetén körülbelül ugyanolyan ideig használhatók maradjanak, mint az acél tartószerkezetű lépcsők.

3. A 15.09. cikk 4. pontjának 1. és 2. mondatát azokra a termes személyhajókra, amelyek gerincfektetése 1994. április 30. napja előtt történt, azzal a megkötéssel kell alkalmazni, hogy csupán a menekülési utak felé cső felületeknél használt festékek, lakkok, felületbevonó anyagok, továbbá a burkolatok felületkezeléséhez használt egyéb anyagok legyenek nehezen gyulladók, és nem keletkezhet veszélyes mértékben füst vagy mérgező gáz."

18. Az R. melléklete 24.04. cikkének 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"24.04. cikk

Egyéb eltérések

1. Az 1994. április 30. napja előtt engedélyezett hajó L hosszának növelése nem befolyásolja a meghatározott szabadoldalt, ha a meghosszabbítás során a mellső és a hátsó fedélzethajlat magassága és hossza, továbbá a felépítmények magassága és szélessége - a raktárkereteket is beleértve - nem csökkent."

19.

Az R. melléklete 24.14. cikke első bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"Azokra a hajókra, amelyek nem esnek a 23.10-23.12. cikkben foglalt rendelkezések alá (pl. vontatóhajók, uszályok, úszómunkagépek, csak belföldön közlekedő, legfeljebb 700 fő befogadóképességű személyhajók) a szemlebizottság azok méretének, építési módjának, berendezéseinek, és rendeltetésének figyelembevételével állapítja meg azt a szükséges személyzetet, amelynek menetben, illetve munkavégzés közben állandóan a hajón kell tartózkodnia."

20.

Az R. mellékletének 10. számú függeléke helyébe a következő függelék lép:

" SZEMLEKÉRELEM
Az alábbiakban leírt úszólétesítmény szemléjét a ......................................................................................................................
szemlebizottságnál üzembe helyezés előtti szemlére/időközi szemlére/rendkívüli szemlére/ellenőrző utószemlére/ön­kéntes szemlére/típusengedélyezési eljáráshoz* kérjük.
1. A tulajdonos neve és címe:..................................................................................................................................................... 2. Az úszólétesítmény neve: ........................................................................................................................................................ 3. A lajstromozás helye és száma: .............................................................................................................................................. 4. Anyakikötő: ............................................................................................................................................................................... 5. Hivatalos hajószám: ................................................................................................................................................................. 6. Az úszólétesítmény típusa: ..................................................................................................................................................... 7.* Járulékos alkalmasság: .......................................................................................................................................................... 8. Az építő neve és címe: ............................................................................................................................................................. 9. Építés éve: ................................................................................................................................................................................. 10. Hordképesség/Vízkiszorítás: t-m3 ....................................................................................................................................... 11. Főgépek száma: ........................................................................................................................................................................ 12. Főgépek összteljesítménye: ........................................................................................................................................... kW 13. Propulziós művek száma: ........................................................................................................................................................ 14. A hajóbizonyítványt, illetőleg úszómunkagép-bizonyítványt az alábbi vízterületre kérjük: ........................................ 15. Az úszólétesítmény - még nem volt vizsgálva - az utolsó vizsgálat helye: ............................................................................ ideje: ........................................................ 16. Az úszólétesítmény rendelkezik az .................................................................................. elismert hajóosztályozó társaság bizonyítványával/bizonylatával, melyet ............................................................................................... napján állítottak ki, és .......................................................................................................................................................................-ig érvényes.
17. A hajó rendelkezik a veszélyes áruk belvízi szállítására vonatkozó előírásoknak (ADN) megfelelően kiállított jó­váhagyási bizonyítvánnyal.
Kiállítás ideje: .............................................................................................................................................................................. Kiállító szerv: ............................................................................................................................................................................... Érvényes: ..................................................................................................................................................................................-ig 18. A vizsgálat javasolt helye, napja és időpontja: ..................................................................................................................... 19. Címek, amelyekre a választ és az esetleges értesítést küldeni kell: .................................................................................. 20. A szemlekérelemhez az alábbi mellékleteket csatoljuk: ..................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................................... .....................................................................................................................................................................................................
..................................... ................................-án (hely) (dátum)
…………………………………………….. a tulajdonos vagy képviselőjének aláírása
21. Az értesítési név és cím: ........................................................................................................................................................"
* A nem megfelelő törlendő.

21.

Az R. melléklete a következő 14. számú függelékkel egészül ki:

"14. számú függelék

Gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátása - Kiegészítő rendelkezések és tanúsítványminták -

TARTALOM

I. Rész: Kiegészítő rendelkezések

1. A motorok megjelölése

2. Általános követelmények a motorok konstrukciójával és karbantartásával kapcsolatban

3. Vizsgálatok

4. A gyártás egyezőségének értékelése

5. Motorcsaládok és motorcsoportok

II.Rész: Ismertető nyomtatvány (minta)

1. sz. függelék: A törzs motor/motortípus lényeges jellemzői (minta)

2. sz. függelék: A motorcsalád/motorcsoport lényeges jellemzői (minta)

3. sz. függelék: Az egyes motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok

lényeges jellemzői (minta)

III.Rész: Típusengedélyezési lap (minta)

1. sz. függelék: Vizsgálati eredmények (minta)

IV.Rész: A típusengedélyek számozási sémája

V.Rész: Az egyes motortípusok, motorcsaládok és motorcsoportok típusengedélyeinek listája

VI.Rész: A gyártott motorok listája (minta)

VII.Rész: A típusengedéllyel rendelkező motorok számozási sémája (minta)

VIII.Rész: A motor paramétereinek jegyzőkönyve (minta)

I. Rész KIEGÉSZÍTŐ RENDELKEZÉSEK

1. A motorok megjelölése

1.1. Az egy műszaki egységként engedélyezett motorokon az alábbi adatokat (jelöléseket) kell feltüntetni:

1.1.1. Kereskedelmi márkanév vagy a motor gyártójának kereskedelmi forgalomban alkalmazott megnevezése

1.1.2. Motortípus, (adott esetben) motorcsalád vagy motorcsoport valamint az egyedi azonosító szám (gyártási szériaszám)

1.1.3. A jelen függelék IV. Része szerinti típusengedély száma

1.1.4. A motor gyártási éve

1.2.. A 1.1. bekezdés szerinti megjelölésnek a motor teljes használati ideje során tartósnak, jól olvashatónak és kitörölhetetlennek kell lennie. Amennyiben ragasztós címke vagy kistábla kerül alkalmazásra, akkor ezeket úgy kell elhelyezni, hogy a fenti adatokon túlmenően az elhelyezés is a motor teljes használati ideje során tartós maradjon, azaz a címkét/táblácskát rongálás vagy felismerhetetlenné tétel nélkül ne lehessen eltávolítani.

1.3. A megjelölést a motor egy olyan alkatrészén kell elhelyezni, amelyre a motor normál üzemében szükség van és rendes körülmények között a motor használati ideje során nem szorul cserére.

1.3.1. A megjelölést úgy kell elhelyezni, hogy az akkor is jól látható legyen, miután a motorra az üzemhez szükséges összes segédberendezést felszerelték.

1.3.2. Szükség esetén a motort még egy további, tartós anyagból készült, levehető táblával kell ellátni, amely az 1.1. bekezdés szerinti összes adatot kell hogy tartalmazza és amelyet úgy kell elhelyezni, hogy az 1.1. bekezdés szerinti adatok a motornak a hajóba történt beszerelését követően is jól olvashatók, illetve könnyen hozzáférhetők legyenek.

1.4. Az 1.1. bekezdés szerinti megjelölésnek egyértelműen lehetővé kell tennie a gyártási sorozat megállapítását.

1.5. A motor minden olyan alkatrészét, amely befolyást gyakorolhat a gázformájú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátására (emisszió), egyértelmű megjelöléssel és azonosítóval kell ellátni.

1.6. A motorokat már a gyártósorról való lekerüléskor el kell látni az 1.1. és 1.5. bekezdés szerinti megjelöléssel.

1.7. Az 1.1. bekezdés szerinti megjelölés pontos helyzetét a típusengedélyező lap 1. fejezetében kell feltüntetni.

2. Általános követelmények a motorok konstrukciójával és karbantartásával kapcsolatban

2.1. Azokat az alkatrészeket, amelyek befolyást gyakorolhatnak a gázformájú károsanyagok és légszennyező részecskék kibocsátására, úgy kell megtervezni, legyártani és elhelyezni, hogy a motor normál üzemi körülmények között megfeleljen a 8a. fejezetben foglalt követelményeknek.

2.2. A motor gyártója műszaki intézkedéseket kell foganatosítson annak érdekében, hogy a fent említett kibocsátásokat a motor szokványos használati ideje alatt, illetve a 8a. fejezet szerinti normál üzemi körülmények között hatékonyan korlátozza. Ezek az előírások akkor minősülnek teljesítettnek, ha a 8a. 02. cikk 2. pontja valamint a jelen Melléklet 4.3.2.1. pontja szerinti rendelkezéseknek eleget tesznek.

2.3. Kipufogógáz katalizátor és/vagy részecskeszűrő alkalmazása esetén a gyártónak tartóssági vizsgálatokkal és megfelelő dokumentációkkal bizonyítania kell, hogy ezeknek az utánkapcsolt berendezéseknek megfelelő működése a motor teljes használati élettartama során valószínűsíthető. A gyártó köteles ezeket a dokumentációkat a 4.2.3. pont szerint kezelni. A berendezés tervszerű cseréje a motor meghatározott üzemidejének elteltével engedélyezett. Az egyes motoralkatrészeknek vagy egységeknek minden olyan, rendszeres időközönként elvégzendő beállítása, javítása, kiszerelése, tisztítása vagy cseréje, amelynek célja a kipufogógáz utókezeléssel összefüggő motorüzemzavarok megakadályozása, csak addig a mértékig megengedett, amely műszakilag indokolt az emissziókorlátozó berendezések hibátlan működésének biztosítása érdekében. Az ennek megfelelő tervszerű megelőző karbantartásra vonatkozó előírásokat a felhasználónak szánt használati utasításba be kell venni és ezeket engedélyeztetni kell. A használati utasítás azon fejezetét, amely az utókezelő berendezések karbantartására vagy cseréjére vonatkoznak, csatolni kell az ismertető anyagokhoz.

2.4. A motorokat úgy kell megtervezni, hogy mindazon komponensek, beállítható jellemzők, illetve motorparaméterek egyszerű ellenőrizhetősége biztosított legyen, amelyek az emissziós tulajdonságokat befolyásolják. A gyártó köteles az ilyen ellenőrzésekre vonatkozó utasítást az ismertető nyomtatványhoz csatolni.

3. Vizsgálatok

3.1. Károsanyag kibocsátás

3.1.1. A vizsgálatra bocsátott motorból a gáz halmazállapotú károsanyagok és légszennyező részecskék emissziójának mérésére szolgáló eljárás leírása a 16. sz. Irányelvben található.

Az ebben az Irányelvben foglalt mérési eljárástól eltérő vizsgálati módszereket a hajózási hatóság akkor engedélyezhet, ha azok egyenértékűsége bizonyítást nyert.

Amennyiben valamely motortípust, motorcsaládot vagy motorcsoportot más szabvány vagy más vizsgálati ciklus alapján kívánnak engedélyeztetni, akkor a gyártónak a hajózási hatóság felé bizonyítania kell azt, hogy a motor által kibocsátott gáz- és részecskeemissziók súlyozott átlagértéke a 8a. 02. cikk 2. sz. táblázatban megszabott határértékeken belül marad.

3.1.2. A beállítható jellemzőkkel rendelkező motorok esetében határértékeket a teljes fizikailag lehetséges beállítási tartományon belül sehol sem szabad átlépni. A motor valamely jellemzőjét akkor tekintjük beállíthatónak, ha az normál módon hozzáférhető, illetve nincs tartósan zárolva.

A hajózási hatóság ragaszkodhat ahhoz, hogy a beállítható értékeket a tanúsítványozáshoz - a beállítási tartományon belül - meghatározott értékre állítsák be annak érdekében, hogy az előírások betartását biztosítani lehessen.

3.1.3. Amennyiben az e Melléklet 5. fejezete, illetve II. része alapján meghatározott motorcsalád vagy motorcsoport egynél több teljesítménytartománnyal rendelkezik, akkora (típusengedélyes) törzsmotornak valamint az ezen motorcsalád/motorcsoportba tartozó összes motornak (gyártási egyezőség) a magasabb teljesítménykategória szerinti szigorúbb előírásoknak kell megfelelnie. A kérelmező belátására van bízva az, hogy a motorcsaládok, illetve motorcsoportok meghatározásakor bizonyos teljesítménytartományokra korlátozza-e az engedélykérelmét és ennek megfelelően nyújtja be azokat.

3.2. Típusvizsgálatok

3.2.1. Motorcsaládok vagy motorcsoportok típusvizsgálata esetén a vizsgálat csak az adott motorcsalád/motorcsoport törzsmotorjai vonatkozásában szükséges.

3.2.2. Amennyiben valamely motor típusvizsgálati eredményei azt mutatták, hogy a motor kipufogógáz- és részecskeemissziója nem felel meg a 8a.02. cikk 2. sz. táblázatban megszabott határértékeknek, akkor az emissziók csökkentésére szolgáló berendezést lehet beszerelni. Ha ilyen berendezés beszerelésére kerül sor, akkor az meghatározó jelentőségű motorkomponensnek minősül és a motor ismertető lapján fel kell tüntetni. A típusengedélyezési nyomtatvány kitöltése előtt újbóli típusvizsgálatot kell lebonyolítani. Az emissziócsökkentő berendezést - az összes más, a hatóság által megkövetelt okmányokkal együtt - az ismertető nyomtatványon fel kell tüntetni. A motorismertető mappában a berendezés beszereléskori és időközi vizsgálati eljárásaira is ki kell térni annak érdekében, hogy a korrekt üzemelést biztosítani lehessen.

3.2.3. Abban az esetben, ha kiegészítő adalékokat (pl. ammónia, karbamid, gőz, víz vagy üzemanyagadalék) használnak abból a célból, hogy a motor gáz- és részecskekibocsátása a 8a.02. cikk 2. sz. táblázatban megszabott határértékeknek megfeleljen, akkor ezen anyagok felhasználásának ellenőrzésére megfelelő intézkedéseket kell foganatosítani. Az ismertető mappának kielégítő információkat kell tartalmaznia annak a ténynek problémamentes bizonyítására, hogy ezen kiegészítő adalékok felhasználása megfelel a 8a.02. cikk 2. sz. táblázatban megszabott határértékeknek.

3.3. Beépítési és közbenső vizsgálatok

3.3.1. A motornak a hajóba történő beszerelése csak mindazon korlátozások figyelembevételével történhet, amelyeket - az érvényességi körrel összefüggésben - a típusengedély tartalmaz. Ezenkívül a beszívási vákuumnak, illetve a kipufogógáz ellennyomásának nem szabad meghaladnia azokat az értékeket, amelyeket a II. rész 1., illetve 3. függelék 1.17. és 1.18. pontjaiban az engedélyezett motor tekintetében megszabtak.

3.3.2. Olyan motorokon, amelyek egyazon motorcsaládhoz tartoznak, a hajóba történő beszereléskor nem szabad olyan beállítás-módosításokat végezni, amelyek befolyásolhatják a gáz-, illetve részecske kibocsátást vagy pedig az előirányzott beállítási tartományon kívül esnek. A 3.1.2. pont szerinti beállítás-módosítások az előirányzott beállítási tartományon belüli módosításnak minősülnek.

3.3.3. Olyan motorokon, amelyek egyazon motorcsoporthoz tartoznak, a hajóba történő beszereléskor, illetve hajóüzemben szabad olyan beállítás-módosításokat végezni, amelyek a típusengedély értelmében engedélyezettek.

3.3.4. Amennyiben a típusmódosítást követően a motoron beállítás-módosításokat vagy átalakítást hajtottak végre, akkor ezeket a motorparaméter-jegyzőkönyvben pontosan fel kell jegyezni.

3.3.5. Olyan motorok esetében, amelyeknél nem végeztek a gyártó eredeti specifikációjától eltérő beállításokat vagy módosításokat, azoknál normál esetben elegendő az érvényes típusengedély-lap annak bizonyítására, hogy a motor gáz- és részecskeemisszió kibocsátása a 8a.02. cikk 2. sz. táblázatban megszabott határértékeken belül van.

3.3.6. Ha a beépítési, illetve közbenső vizsgálat azt mutatta, hogy a hajón beépített motorok a paramétereiket, komponenseiket és beállítható jellemzőiket illetően az ismertető anyagokban megadott keretek között vannak, akkor úgy lehet tekinteni, hogy a motorok gáz- és részecskeemisszió kibocsátása a 8a.02. cikk 2. sz. táblázatban megszabott határértékeken belül van.

3.3.7. Az hajózási hatóság saját belátása szerint csökkentheti a beépítési vagy közbenső vizsgálat terjedelmét - a jelen rendelkezések szerint - olyan motorok esetében, amelyekről típusengedélyezési lapot állítottak ki. A teljes vizsgálat azonban legalább egy hengerre és/vagy egyazon motorcsalád/motorcsoporthoz tartozó egy motorra kell hogy kiterjedjen, a vizsgálat terjedelmét csak akkor szabad csökkenteni, ha valószínűsíthető, hogy az összes többi henger és/vagy motor ugyanazon üzemi tulajdonságokkal rendelkezik, mint a vizsgált henger és/vagy motor.

4. A gyártás egyezőségének megítélése

4.1. A gyártás egyezőségének ellenőrzésére szolgáló szabályok és eljárások meglétének vizsgálatakor - a típusengedély kiadása előtt - a hajózási hatóság abból a feltételezésből indul ki, hogy a gyártó a harmonizált MSZEN 29002. szabvány szerinti regisztráció után (amelynek alkalmazási területe kiterjed az érintett motorok gyártására is) vagy valamely másik akkreditált szabvány szerinti előírásoknak megfelel. A gyártó részletes információkkal szolgál a regisztrációról és kötelezi magát arra, hogy a hajózási hatóságot a hatályosság vagy az érvényességi terület minden változásáról tájékoztatja. Annak biztosítása érdekében, hogy a 8a.02. cikk 2. pontja szerinti követelmények folyamatosan teljesüljenek, a gyártási folyamatot célirányos ellenőrzéseknek kell alávetni.

4.2. A típusengedély birtokosa

4.2.1. köteles gondoskodni arról, hogy a termék minőségének hatékony ellenőrzésére megfelelő eljárások álljanak rendelkezésre;

4.2.2. hozzáféréssel kell rendelkezzen azokhoz a vizsgálati eszközökhöz, amelyek a mindenkor engedélyezett típussal való egyezőség ellenőrzéséhez szükségesek;

4.2.3. köteles gondoskodni a vizsgálati eredmények feljegyzéséről és arról, hogy a feljegyzések és a hozzá tartozó iratanyagok - a hajózási hatósággal egyeztetendő időtartamig - hozzáférhetők legyenek;

4.2.4. köteles mindenfajta vizsgálat eredményeit pontosan tanulmányozni annak érdekében, hogy a motorjellemzők állandóságát - a szériagyártásban szokásos szórásértékek figyelembevételével - biztosítani, illetve bizonyítani lehessen;

4.2.5. köteles biztosítani azt, hogy minden olyan motor- vagy alkatrész-szúrópróbamintát, amely valamely vizsgálat során a nem megfelelőség benyomását keltette, további mintavételek és vizsgálatok kövessenek. Ennek kapcsán minden szükséges intézkedést foganatosítani kell annak érdekében, hogy a gyártás egyezősége újból helyreálljon.

4.3. Az a hatóság, amelyik a típusengedélyt kiadta, bármikor jogosult az egyes gyártási telephelyeken a megfelelőség ellenőrzésére alkalmazott eljárások felülvizsgálatára.

4.3.1. Minden vizsgálatkor a szemlebiztos rendelkezésére kell bocsátani a gyártási és vizsgálati iratanyagokat.

4.3.2. Amennyiben a vizsgálatok minősége nem tűnik kielégítőnek vagy ha indokoltnak látszik a 3.2. bekezdés alapján átadott adatok érvényességét felülvizsgálni, akkor az alábbi eljárást kell alkalmazni:

4.3.2.1. Egy motort ki kell venni a futó sorozatból és a 3.1. bekezdés szerinti vizsgálatnak alávetni. A kapott gáz- és részecskeemissziós értékeknek nem szabad meghaladniuk a 8a. cikk 02/2. sz. táblázatban megszabott határértékeket.

4.3.2.2. Amennyiben egy, a sorozatból kivett motor nem teljesíti a 4.3.2.1. bekezdés szerinti követelményeket, akkor a gyártó jogosult néhány másik, a sorozatba tartozó (azonos konstrukciójú) motor szúrópróbaszerű felülvizsgálatát követelni, de a szúrópróba mintába az eredetileg kivett motor is bele kell hogy tartozzon. A gyártó a szúrópróba minta mértékét ("n") a hajózási hatósággal egyetértésben határozhatja meg. Ezek után a motorokat -az eredetileg kivett motor kivételével - alá kell vetni a vizsgálatnak. A mintavizsgálati eredmények számtani középértékét (x) minden egyes károsanyagra külön meg kell határozni. A sorozatgyártás akkor minősül rendeltetésének megfelelőnek, ha az alábbi feltétel teljesül:

ahol:

k - statisztikai tényező, amely az "n" érték függvényében az alábbi táblázat alapján számítandó:

n2345678910
k0,9730,6130,4890,4210,3760,3420,3170,2960,279
n111213141516171819
k0,2650,2530,2420,2330,2240,2160,2100,2030,198

4.3.3. A hajózási hatóságnak a vizsgálatokat olyan motorokon kell elvégeznie, amelyek a gyártó tájékoztatása szerint részben vagy teljesen be vannak járatva.

4.3.4. Normál esetben az olyan gyártás-megfelelőségi vizsgálatokra, amelyeknek elvégzésére a hajózási hatóság jogosult, évenként egy alkalommal kerül sor. A 4.3.2. bekezdés szerinti előírások be nem tartása esetén a hajózási hatóságnak gondoskodnia kell arról, hogy minden szükséges intézkedést megtegyenek ahhoz, hogy a gyártás megfelelősége haladéktalanul helyreálljon.

5. Motorcsaládok és motorcsoportok

5.1. Eljárás egy adott motorcsalád kiválasztására(1)

5.1.1. A motorcsalád olyan alapvető konstrukciós jegyek alapján határozható meg, amelyek valamennyi a családba tartozó motor esetében azonosak. Néhány esetben az egyes jellemzők közötti kölcsönhatások is lehetségesek. Ezeket a hatásokat szintén figyelembe kell venni annak biztosítása érdekében, hogy egy adott motorcsaládba csak hasonló emissziós tulajdonságokkal rendelkező motorok kerüljenek besorolásra.

5.1.2. A motorok akkor sorolhatók ugyanazon motorcsaládba, ha az alábbi lényeges jellemzőik megegyeznek:

5.1.2.1. Ütemszám:

- Kétütemű

- Négyütemű

5.1.2.2. Hűtés:

- Léghűtés

- Vízhűtés

- Olaj hűtés

5.1.2.3. Az egyes hengerek lökettérfogata:

- A motorok összes szórása maximum 15%-ig terjedhet

- A hengerek száma kipufogógáz kezelőegységgel ellátott motoroknál

5.1.2.4. Légbeszívás módja:

- Szívómotorok

- Turbófeltöltős motorok

5.1.2.5. Az égéstér típusa/kialakítása:

- Előkamrás

- Örvénykamrás

- Közvetlen befecskendezésű

5.1.2.6. Szelepek és csatornák elrendezése, nagysága, száma:

- Hengerfej

- Hengerfal

5.1.2.7. Üzemanyagellátás:

- Szivattyú - vezeték - porlasztófej

- Soros befecskendező szivattyú

- Elosztó befecskendező szivattyú

- Egyedi (külön-külön) befecskendezés

- Szivattyú - fúvóka rendszer

- Common Rail

5.1.2.8. Egyéb jellemzők:

- Kipufogógáz visszavezetés

- Víz/emulzió befecskendezés

- Légbefúvás

- Turbóhűtés

5.1.2.9. A kipufogógáz utókezelése:

- Oxidációs katalizátor

- Redukciós katalizátor

- Thermoreaktor

- Részecskeszűrő

5.1.3. Ha a családba tartozó motorok más olyan változtatható jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek a gáz- és részecskekibocsátást befolyásolhatják, akkor ezeket a jellemzőket szintén be kell azonosítani és a törzsmotor kiválasztásánál figyelembe venni.

5.2. Egy adott motorcsoport kiválasztására szolgáló eljárás

5.2.1. A motorcsoport olyan alapvető konstrukciós jegyek alapján határozható meg, amelyek valamennyi a családba tartozó motor esetében azonosak. Néhány esetben az egyes jellemzők közötti kölcsönhatások is lehetségesek. Ezeket a hatásokat szintén figyelembe kell venni annak biztosítása érdekében, hogy egy adott motorcsoportba csak hasonló emissziós tulajdonságokkal rendelkező motorok kerüljenek besorolásra.

5.2.2. Egy adott motorcsoport definíciójához - az 5.1.2. pontban a motorcsaládok ismérveiként feltüntetetteken túlmenően - még az alábbi alapvető jellemzők tartoznak:

5.2.2.1. Furat- és lökethossz méretek

5.2.2.2. A légfeltöltő- és kipufogórendszerek kivitele és konstrukciós jellemzői:

- állandó nyomású rendszer

- pulzáló nyomás

5.2.2.3. Az égéstér azon konstrukciós jellemzői, amelyek a gáz- és részecskekibocsátást befolyásolják;

5.2.2.4. Az üzemanyag befecskendező rendszer, a dugattyú és a beszívó bütyök azon konstrukciós jellemzői, amelyek hatással vannak azon jelleggörbékre, amelyek a gáz- és részecskekibocsátást befolyásolják; és

5.2.2.5. Hengerenkénti maximális névleges teljesítmény maximális névleges fordulatszámon. Az egyazon motorcsoporton belüli maximális teljesítmény-csökkenési tartományt a gyártónak deklarálnia és a hajózási hatósággal engedélyeztetnie kell.

5.2.3. A motorokat csak abban az esetben lehet azonos motorcsoporthoz tartozónak tekinteni, ha az 5.2.2. bekezdésben feltüntetett jellemzők minden mértékadó motor esetében azonosak. A motorcsoport kijelölését a hajózási hatóság azonban akkor is akceptálhatja, ha ezen jellemzők közül csak egy olyan található, amely az engedélyeztetni kívánt motorcsoport nem minden tagjára érvényes. Ehhez a gyártónak az ismertető mappában bizonyítania kell azt, hogy a motorcsoportba sorolt valamennyi motor gáz- és részecskekibocsátása-valamely paraméter eltérése ellenére is - továbbra is a 8a.02. cikk 2. sz. táblázatban megszabott határértékeken belül van.

5.2.4. A hajózási hatóság az egyazon motorcsoportba tartozó motorokon az alábbi beállításokat és módosításokat engedélyezheti:

5.2.4.1. A hajóüzemhez való igazodást szolgáló beállítások:

- Befecskendezési időpont az eltérő üzemanyag-tulajdonságok kompenzációjára

- Befecskendezési időpont a maximális hengernyomás optimálása érdekében

- Egymástól eltérő üzemanyagadagolás az egyes hengerekbe

5.2.4.2. A felhasználási célnak megfelelő módosítások a motor optimalizálására:

- Turbófeltöltő

- A befecskendező szivattyú komponensei: = Búvárszivattyú (Plunger)-specifikációk = Lefúvószelep-specifikációk

- Befecskendező fúvóka

- Bütyök profilkialakítás: = Beszívó-/kifúvó szelep = Befecskendező bütyök

- Égéstér.

5.2.4.3. Az olyan módosításokat, amelyek a fenti beállításokon és átalakításon túlmennek, külön meg kell indokolni.

5.2.5. A hajózási hatóság részére az 5.2.4. bekezdésben felsorolt beállítások és módosítások engedélyezéséhez valamennyi a hatóság által szükségesnek ítélt iratanyagot be kell nyújtani. A hajózási hatóság jogosult a típusvizsgálat, illetve a beépítési vagy időközi vizsgálat egyes vagy összes elemeinek megismétlését követelni.

5.3. A törzsmotor kiválasztása

5.3.1. A hajózási hatóságnak a motorcsalád vagy motorcsoport törzsmotorjának kiválasztását még a vizsgálatok végrehajtása előtt engedélyeznie kell. A törzsmotor kiválasztásának egyik fő kritériuma az egy munkaütemre jutó maximális üzemanyag felhasználási mennyiség. Ezenkívül a módszernek egy olyan motor kiválasztásán kell alapulnia, amely olyan jellemzőkkel és tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek - a tapasztalatok alapján -a legmagasabb gázemisszió-értéket (g/kWh mértékegységben kifejezve) produkálják. Ennek megítélésére az adott motorcsalád vagy motorcsoportba tartozó motorok részletes ismerete szükséges. Adott esetben a - hajózási hatóság arra a következtetésre juthat, hogy célszerű a motorcsalád vagy motorcsoport legrosszabb emisszióértékét egy második motor vizsgálata révén megállapítani. Így tehát a hajózási hatóság egy további motort is bevonhat a vizsgálatba, amelynek a jellemzői arra engednek következtetni, hogy az adott motorcsaládba vagy motorcsoportba tartozó összes motor közül az rendelkezik a legmagasabb emisszióértékkel.

5.3.2. Amennyiben az adott motorcsalád vagy motorcsoportba tartozó motorok más olyan változó jellemzőkkel is rendelkeznek, amelyeknek befolyás tulajdonítható a gáz- és részecskekibocsájtásra, akkor ezeket a jellemzőket is rögzíteni kell és a törzsmotor kiválasztásánál figyelembe venni.

II. Rész

.....sz. ISMERTETŐ LAP(1)
a típusengedélyezéshez, olyan motorok gáz halmazállapotú károsanyag és légszennyező részecske kibocsátásának csökkentésére irányuló intézkedéseiről, amelyekel hajókba való beszerelésre szántak
Törzsmotor/motortípus(2): ..............................................................................................................................................................
0.Általános tudnivalók
0.1.Gyártó márka (a gyártó cégneve): ...............................................................................................................................
0.2.A gyártó által a motortípus(ok), a törzsmotor és adott esetben a motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok(2) vonatkozásában alkalmazott megjelölés: ...............................................................................................................
0.3.A gyártó típuskódja a motoron található adatnak megfelelően: .........................................................................
0.4.A motor felhasználási célja(3): .............................................................................................................................
0.5.A gyártó neve és címe: .......................................................... .......................................................................
Adott esetben a gyártó Megbízottjának neve és címe: ........................................................................................
0.6.A motorazonosító szám helye, kódolása és elhelyezési módja: .......................................................................
0.7.A típusengedélyezési szám helye és elhelyezési módja: ....................................................................................
0.8.A gyártó telep(ek) postacíme(i): ......................................................................................................................
Függelékek:
1. A törzsmotor/motortípus lényeges jellemzői 2. A motorcsalád/motorcsoport lényeges jellemzői 3. A motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok lényeges jellemzői 4. (Adott esetben) a motorhoz kapcsolódó hajóegységek jellemzői 5. A gyártó utasításai az egyes komponensek, a beállítható jellemzők és a motorparaméterek ellenőrzésének végrehajtására vonatkozólag 6. A törzsmotorról készült fényképek 7. Egyéb mellékletek (az esetleges további mellékletek itt sorolandók fel)
Dátum és a motorgyártó aláírása
………………………………… ……………………………..
(1) Az ismertető lapot a hajózási hatóság látja el sorszámozással. (2) A nem megfelelő válasz áthúzandó. (3) Például hajómeghajtó propeller, állandó fordulatszámú hajó-főmotor.

14-II-1. függelék (minta)

1.
1.1.
1.2.
1.3.
1.4.
1.5.
1.6.
1.7.
1.8.
1.9.
1.10.
1.11.
1.12.
1.13.
1.14.
1.14.1. 1.14.1.1. 1.14.1.2. 1.14.1.3. 1.14.1.4. 1.14.2. 1.14.2.1. 1.14.2.2. 1.14.1.4.
1.15.
1.15.1. 1.15.2.

1.15.3.
1.15.4.
1.15.5.

1.16.
1.16.1. 1.16.2.
A törzsmotor/motortípus lényeges jellemzői
A motor leírása........................................................................................................................ *
Gyártó: ......................................................................................................................................
A gyártó motorazonosító száma: ..................................................................................................
Ütemszám: 4-ütemű/2-ütemű(1)
Hengerfurat: ....................................................................................................................... mm
Lökethossz: ......................................................................................................................... mm
Hengerek száma és elrendezése: ..................................................................................................
Lökettérfogat: ...................................................................................................................... cm3
Névleges teljesítmény: .................................... kW ......................................... min-1 névleges fordulatszámon Fordulatszám: ....................................... min-1 .......................................... Nm maximális forgatónyomatéknál Volumetrikus sűrítés(2):....................................................................
Az égésrendszer leírása:
Az égéstér és a dugattyúalj rajza(i):
A be- és kiömlő csatornák minimális keresztmetszete: .......................................................... mm2
Hűtőrendszer
Folyadékhűtés
Hűtőfolyadék fajtája: ...................................................................................................................
Hűtőfolyadék-szivattyú(k): igen/nem(1)
Paraméterek vagy márká(k) és típus(ok) (ha meghatározó): ...........................................................
A meghajtás áttétele(i) (ha meghatározó): ....................................................................................
Léghűtés
Ventilátor (légfúvó): igen/nem(1)
Paraméterek vagy márká(k) és típus(ok) (ha meghatározó): ...........................................................
A meghajtás áttétele(i) (ha meghatározó): ....................................................................................
A gyártó által megengedett hőfokértékek
Folyadékhűtés: maximális hőmérséklet a motor elhagyásakor: ..................................................... K
Léghűtés: Viszonyítási pont:
Maximális hőmérséklet a viszonyítási pontban: ........................................................................ K
A töltőlevegő maximális hőmérséklete a köztes hűtő elhagyásakor: (ha meghatározó): ............................. K
A kipufogógáz maximális hőmérséklete a kipufogó könyök(ök) és a kipufogócső összeeresztésénél: ................................................................................................................................................ K
Kenőanyag hőmérséklet: minimum ............................................................................................ K
maximum: .................................................................................................................... K
Feltöltő: igen/nem(1)
Márka: ........................................................................................................................................
Típus: .......................................................................................................................................
1.16.3.A rendszer leírása (pl. maximális töltőnyomás, lefuvató szelep (wastegate) ha meghatározó): ...............................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
1.16.4.Köztes hűtő: igen/nem(1)
1.17.Beszívó rendszer: max. megengedett beszívási vákuum névleges motor fordulatszámon és teljes terhelés
nél: ................................................................................................................................................................................. kPa
1.18.Kipufogó egység: max. megengedett ellennyomás névleges motor fordulatszámon és teljes terhelésnél:
....... .................................................................................................................................................................................. kPa
2.Kiegészítő berendezések a károsanyagok csökkentésére (ha vannak ilyenek és egy másik pontban nem lettek említve)
- Leírás és/vagy vázlatrajz: ...............................................................................................................................................
3.Üzemanyag rendszer
3.1.Üzemanyag szivattyú Nyomás(2) vagy jelleggörbe: .............................................................................................. kPa
3.2.Befecskendező egység
3.2.1.Szivattyú
3.2.1.1.Márká(k): .............................................................................................................................................................................
3.2.1.2.Típus(ok): ...............................................................................................................................................................................
3.2.1.3.Befecskendezési mennyiség .......................................... és ........................................... mm3(2) löketenként vagy ütemenként, ..................................................................................... min-1 szivattyú (névleges) fordulatszámon, ill.............................................................. min-1 maximális forgatónyomatéknál vagy a jelleggörbe megadása. Az alkalmazott eljárás: motoron/próbapadon
3.2.1.4.Befecskendezési időpont: ..................................................................................................................................................
3.2.1.4.1.Az elosztó állítási görbéje(2)...........................................................................................................................................................................................................................
3.2.1.4.2.A befecskendezési időpont beállítása(2): ..........................................................................................................................
3.2.2.Befecskendező vezetékek
3.2.2.1.Hossza: ………. mm
3.2.2.2.Belső átmérő: ………. mm
3.2.3.Befecskendező fúvóká(k)
3.2.3.1.Márká(k):...................................................
3.2.3.2.Típus(ok):
3.2.3.3.Nyitási nyomás(2) vagy a jelleggörbe megadása:................................................................................................ kPa
3.2.4Szabályzó(k)
3.2.4.1.Márká(k): ........................................................................................................................................................................
3.2.4.2.Típus(ok): ........................................................................................................................................................................
3.2.4.3.Leszabályzási ford.szám teljes terhelésnél(2): ................................................................................................ min-1
3.2.4.4.Legnagyobb fordulatszám terhelés nélkül(2): ................................................................................................ min-1
3.2.4.5Üresjárati fordulatszám(2): ............................................................................................................................... min-1
3.3.Hidegindító berendezés 3.3.1. Márká(k): ........................................................................................................................................................................
3.3.2.Típus(ok): ........................................................................................................................................................................
3.3.3.Leírás:..............................................................................................................................................................................
4.Szelepbeállítás
4.1.Maximális szelep lökethossz, nyitási és zárásszög (a holtpontra vonatkoztatva) vagy ennek megfelelő adatok:
4.2.Viszonyítási és/vagy beállítási tartományok(1)
(1) A nem megfelelő válasz áthúzandó.
(2) A tűrésmezőt kell megadni.

14-II-2. függelék (minta)

A motorcsalád/motorcsoport lényeges jellemzői(1)
1.Közös ismérvek(1)
1.1.Munkaütem: ....................................................................................................................................................................
1.2.Hűtőközeg: .......................................................................................................................................................................
1.3.Légbeszívási módszer: ...................................................................................................................................................
1.4.Az égéstér típusa/kialakítása: .......................................................................................................................................
1.5.Szelep- és hézag méretezés - elrendezés, nagyság és darabszám: .........................................................................
1.6.Üzemanyagrendszer: ......................................................................................................................................................
1.7.A motor funkcionális egységei: ....................................................................................................................................
Azonosság igazolás a vázlatrajz szám(ok) alapján: ...................................................................................................
- Töltőlevegő - hűtés: ..............................................................................................................................................
- Kipufogógáz visszavezetés(2) .................................................................................................................................
.- Vízbefecskendezés/emulzió(2) ................................................................................................................................
- Légbefúvás(2) .............................................................................................................................................................
1.8.Kipufogógáz utókezelő berendezés(2) .........................................................................................................................
Az azonos (vagy törzsmotor esetében a legalacsonyabb) "rendszerkapacitás / löketenkénti üzemanyagszállí­tás" viszonyszám igazolása a ....................................... sz. ábra szerint
2.A motorcsaládimotorcsoport listája(1)
2.1.A motorcsalád/motorcsoport megjelölése(1) ..............................................................................................................
2.2.Az adott család/csoport motorjainak specifikációja(1): .............................................................................................
Törzsmotor(3):
Motormegnevezés
Hengerek száma
Névleges fordulatszám (min-1)
Löketenkénti szállítási mennyiség (mm3)
Névleges teljesítmény (kW)
Fordulatszám maximális forgatónyomatéknál (min-1)
Löketenkénti szállítási mennyiség (mm3)
Maximális forgatónyomaték (Nm)
Alsó üresjárati fordulatszám (min-1)
Hengertérfogat (a törzsmotor %-ában)100
(1)A 14. függelék I. részének 5. pontja szerinti előírások szerint kell kitölteni.
(2) Nem megfelelő esetén jelölni.
(3) Részletes leírás: 14. függelék I. rész 5.3. pont.

14-II-3. függelék (minta)

A motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok főbb jellemzői(1}

1. A motor leírása
1.1. Gyártó:.................................................................................................................................................................................................
1.2. A gyártó motorazonosító száma: .....................................................................................................................................................
1.3. Ütemszám: 4-ütemű/2-ütemű(2).........................................................................................................................................................
1.4. Hengerfurat: ..................................................................................................................................................................................... mm
1.5. Lökethossz: ..................................................................................................................................................................................... mm
1.6. Hengerek száma és elrendezése: ......................................................................................................................................................
1.7. Lökettérfogat: .................................................................................................................................................................................. cm3
1.8. Névleges teljesítmény: ............................................................ kW ...................................... min-1 névleges fordulatszámon
1.9. Fordulatszám: ................................................................. min"1 ............................................. Nm maximális forgatónyomatéknál
1.10. Volumetrikus sűrítés(3): .....................................................................................................................................................................
1.11. Az égésrendszer leírása: ...................................................................................................................................................................
1.12. Az égéstér és a dugattyúalj fajza(i): ................................................................................................................................................
1.13. A be- és kiömlőcsatornák minimális keresztmetszete: .............................................................................................................. mm2
1.14. Hűtőrendszer
1.14.1. Folyadékhűtés
1.14.1.1. Hűtőfolyadék fajtája: ........................................................................................................................................................................
1.14.1.2. Hűtőfolyadék-szivattyú(k): igen/nem(2).........................................................................................................................................
1.14.1.3. Paraméterek vagy márká(k) és típus(ok) (ha meghatározó): .......................................................................................................
1.14.1.4. A meghajtás áttétele(i) (ha meghatározó): ....................................................................................................................................
1.14.2. Léghűtés
1.14.2.1. Ventilátor (légfúvó): igen/nem(2)
1.14.2.2. Paraméterek vagy márká(k) és típus(ok) (ha meghatározó): .......................................................................................................
1.14.1.4. A meghajtás áttétele(i) (ha meghatározó): ....................................................................................................................................
1.15. A gyártó által megengedett hőfokértékek
1.15.1. Folyadékhűtés: maximális hőmérséklet a motor elhagyásakor: ..................................................................................................
K 1.15.2. Léghűtés: Viszonyítási pont: .....................................................................................................................................................
Maximális hőmérséklet a viszonyítási pontban: .......................................................................................................................................... K
1.15.3. A töltőlevegő maximális hőmérséklete a köztes hűtő elhagyásakor: (ha meghatározó): ...................................................... K
1.15.4 A kipufogógáz maximális hőmérséklete a kipufogó könyök(ök) és a kipufogócső összeeresztésénél: .............................. K
1.15.5. Kenőanyag hőmérséklet: minimum ............................................................................................................................................... K
maximum: ............................................................................................................................................... K
1.16. Feltöltő: igen/nem(2)
1.16.1. Márka: ...................................................................................................................................................................................................
1.16.2. Típus: ..................................................................................................................................................................................................
1.16.3. A rendszer leírása [pl. maximális töltőnyomás, lefuvató szelep (wastegate) ha meghatározó]: .............................................
1.16.4. Köztes hűtő: igen/nem(2)
1.17. Beszívó rendszer: max. megengedett beszívási vákuum névleges motor fordulatszámon és teljes terhelés­nél:
........................................................................................................................................................................................................................... kPa
1.18. Kipufogó egység: max. megengedett ellennyomás névleges motor fordulatszámon és teljes terhelésnél:
........................................................................................................................................................................................................................... kPa
2. Kiegészítő berendezések a károsanyagok csökkentésére
(ha vannak ilyenek és egy másik pontban nem említették)
- Leírás és/vagy vázlatrajz: ............................................................................................................................................................................
3. Üzemanyag rendszer
3.1. Üzemanyag szivattyú Nyomás(3) vagy jelleggörbe:
........................................................................................................................................................................................................................... kPa
3.2. Befecskendező egység
3.2.1. Szivattyú
3.2.1.1. Márká(k): .............................................................................................................................................................................................
3.2.1.2. Típus(ok): ...........................................................................................................................................................................................
3.2.1.3 Befecskendezési mennyiség ............................................................. és .............................................. mm3(3) löketenként vagy
ütemenként, ............................................................................................................................. min-1 szivattyú (névleges) fordulatszámon ill........................................................................................................ min-1 maximális forgatónyomatéknál vagy a jelleggörbe megadása.
Az alkalmazott eljárás: motoron/próbapadon
3.2.1.4. Befecskendezési időpont: ................................................................................................................................................................
3.2.1.4.1. Az elosztó állítási görbéje(3): ............................................................................................................................................................
3.2.1.4.2. A befecskendezési időpont beállítása(3):
3.2.2. Befecskendező vezetékek
3.2.2.1. Hossza: ............................................................................................................................................................................................ mm
3.2.2.2. Belső átmérő: .................................................................................................................................................................................. mm
3.2.3. Befecskendező fuvóká(k)
3.2.3.1. Márká(k): ............................................................................................................................................................................................
3.2.3.2. Típus(ok): ...........................................................................................................................................................................................
3.2.3.3. Nyitási nyomás(3) vagy a jelleggörbe megadása: ...................................................................................................................... kPa
3.2.4. Szabályzó(k)
3.2.4.1. Márká(k): ............................................................................................................................................................................................
3.2.4.2. Típus(ok): ...........................................................................................................................................................................................
3.2.4.3. Leszabályzási ford.szám teljes terhelésnél(3): ........................................................................................................................... min-1
3.2.4.4. Legnagyobb fordulatszám terhelés nélkül(3): ........................................................................................................................... min-1
3.2.4.5. Üresjárati fordulatszám(3): ........................................................................................................................................................... min-1
3.3. Hidegindító berendezés
3.3.1. Márká(k): .............................................................................................................................................................................................
3.3.2. Típus(ok): ............................................................................................................................................................................................
3.3.3. Leírás: ..................................................................................................................................................................................................
4. Szelepbeállítás
4.1. Maximális szelep lökethossz, nyitási és zárásszög (a holtpontra vonatkoztatva) vagy ennek megfelelő adatok:
..............................................................................................................................................................................................................................
4.2. Viszonyítási és/vagy beállítási tartományok(2)
(1) A motorcsalád/motorcsoport minden tagjára külön-külön kell benyújtani.
(2)Anem megfelelő válasz áthúzandó.
(3) A tűrési tartományt kell megadni.

III. Rész

TÍPUSENGEDÉLYEZÉSI LAP
A hajózási hatóság bélyegzője
A típusengedély száma: .......................................................................... Kiterjesztés száma: ………….....................................................................
Értesítés a típusengedély
- kiadásáról/kiterjesztéséről/megtagadásáról/visszavonásáról egy motortípus, egy motorcsalád vagy egy motorcsoport vonatkozásában, a káros anyagok emissziója szempontjából, a Szemleszabályzat alapján.
(Adott esetben) A kiterjesztés oka: ...............................................................................................................................................................................

I. Fejezet
0. Általános tudnivalók
0.1. Gyártó márka (a gyártó cégneve): ..................................................................................................................................................................
0.2. A gyártó által a motortípus(ok), a törzsmotor és adott esetben a motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok(1) vonatkozásában alkalmazott megjelölés: ......................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................
0.3. A gyártó típuskódja a motoron található adatnak megfelelően: ...............................................................................................................
0.4. A motor felhasználási célja(2):..........................................................................................................................................................................
0.5. A gyártó neve és címe: ....................................................................................................................................................................................
Adott esetben a gyártó Megbízottjának neve és címe: ..............................................................................................................................................
0.6. A motorazonosító szám helye, kódolása és elhelyezési módja: ................................................................................................................
0.7. A típusengedélyezési szám helye és elhelyezési módja: ............................................................................................................................
0.8. A gyártó telep(ek) postacíme(i): ....................................................................................................................................................................

II. Fejezet
1. Esetleges használati korlátozások: ................................................................................................................................................................
1.1. Különleges dolgok, amelyekre a motor/ok hajóba történő beszerelésekor ügyelni kell: .......................................................................
1.1.1. Maximális megengedett beszívási vákuum: .............................................................................................................................................. kPa
1.1.2. Maximális megengedett ellennyomás a kipufogóban: ............................................................................................................................ kPa
2. A vizsgálatok lebonyolításáért felelős műszaki szolgáltató(3): ..................................................................................................................
3. A vizsgálati jelentés dátuma(4): ......................................................................................................................................................................
4. A vizsgálati jelentés száma: ............................................................................................................................................................................
5. Alulírott ezennel igazolja a fenti motor(ok) mellékelt ismertető lapjában feltüntetett gyártói adatok helyes­ségét, valamint a mellékelt vizsgálati eredmények érvényességét az adott motortípusra vagy a törzsmotorra vonatkozólag. A vizsgált motorpéldány(ok) kiválasztása a gyártó részéről a hajózási hatóság jóváhagyásával történt, amely mint törzsmotor-minta lett vizsgálatra bocsájtva. A típusengedély kiadásra/kiterjesztésre/megtagadásra/visszavonásra(1) kerül.
Kelt: ....................................................................................................................................................................................................................................
Dátum: ................................................................................................................................................................................................................................
Aláírás: ...............................................................................................................................................................................................................................
Mellékletek: Ismertető mappa
Vizsgálati eredmények (lásd a 14-III-1. függeléket)
(1)A nem megfelelő válasz áthúzandó.
(2) Például hajót hajtó propeller, állandó fordulatszámú hajó-főmotor.
(3) Ha a vizsgálatokat a hajózási hatóság maga hajtja végre, akkor "tárgytalan" írandó ide.
(4) Adott esetben korrelációs anyagok olyan mintavételi rendszerekről, amelyek a referencia rendszerektől eltérnek (Szemleszabályzat 14. függelék I. rész, 3.1.1. pont).

14-III-1. függelék (minta)

Vizsgálati eredmények
0. Általános tudnivalók
0.1. Gyártó márka (a gyártó cégneve): ..............................................................................................................................................................
0.2. A gyártó által a motortípus(ok), a törzsmotor és adott esetben a motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok(1) vonatkozásában alkalmazott megjelölés: ..................................................................................................................................................................
1. Információk a vizsgálat(ok) lebonyolításával kapcsolatban(2)
1.1. Vizsgálati ciklus A vizsgálati ciklus(3) megnevezése:
1.2. Motorteljesítmény
1.2.1. Motorfordulatszámok:
Üresjárati fordulatszám: .......................................................................................................................................................................................... min-1
Névleges fordulatszám:........................................................................................................................................................................................... min-1
1.2.2. Névleges teljesítmény: ............................................................................................................................................................................. kW
1.3. Emisszió értékek
Az emisszió-vizsgálat eredményei Határértékek
CO: ............. g/kWh CO: ............. g/kWh
HC: ............. g/kWh HC: ............. g/kWh
NOX: ............. g/kWh NOX: ............. g/kWh
Részecskék: ............. g/kWh Részecskék: ............. g/kWh
1.4. Hajózási hatóság vagy Műszaki Szolgáltató

Kelt, dátum: ......................... Aláírás: .....................................

(1) A nem megfelelő válasz áthúzandó.
(2) Több vizsgálati ciklus esetén mindegyiket külön-külön meg kell adni.
(3)Ide az alkalmazott vizsgálati ciklust kell beírni.

IV. Rész (minta)

IV. Rész

A TÍPUSENGEDÉLYEK SZÁMOZÁSI SÉMÁJA

1. Szisztematika

A számozás 5. tagból tevődik össze, amelyeket egy "*" jel választ el egymástól.

1. tag: Nagybetűs "R", amelyet a Magyar Köztársaság kódszáma követ.

2. tag: A követelményszint jelölésére szolgál. Abból kell kiindulni, hogy a jövőben a gázformájú károsanyagok és légszennyező részecskék emissziójára vonatkozó követelmények szigorodni fognak. A különböző követelményszinteket római számmal jelöljük. Az alap (kiindulási) követelményeket I. számmal jelöljük.

3. tag: A vizsgálati ciklusok jelölésére szolgál. Annak figyelembevételével, hogy a különböző felhasználási célokra készült motorok az adott vizsgálati ciklus alapján ugyanazt a típusengedélyt kaphatják meg, ezért ezen a helyen kell feltüntetni a megfelelő (releváns) vizsgálati ciklusok jelölését.

4. tag: Az itt található folyamatos sorszámozású négyjegyű szám (esetleg előre helyezett 0-ákkal) az alapengedély számát jelöli. A számozás 0001-nél kezdődik.

5. tag: Az itt található folyamatos sorszámozású kétjegyű szám (esetleg előre helyezett 0-ákkal) az utólagos kiegészítés jelölésére szolgál. A számozás minden egyes alapengedélyre vonatkozólag 01-el kezdődik.

2. Példák

a) A harmadik engedély az I. követelményszintnek megfelelően és a motornak hajómotor-propellerhajtás-ra való felhasználására (mind ez ideig utólagos kiegészítés nélkül):

R...4*I*E3*0003*00

b) A negyedik engedély második kiegészítése a II. követelményszintnek megfelelően állandó fordulatszámú hajómeghajtásra és propellergörbe szerinti hajómeghajtásra:

R...1*II*E2E3*0004*02

V. Rész (minta)

V. Rész
AZ EGYES MOTORTÍPUSOK, MOTORCSALÁDOK ÉS MOTORCSOPORTOK TÍPUSENGEDÉLYEINEK FELSOROLÁSA
A hajózási hatóság bélyegzője
Lista száma: ................................
Időszak: ....................... -tól .............................. -ig
1234567
Gyári márka(1)Gyártó jelölése(1)A típuseng. számaA típuseng. dátumaKiterjesztés Megtagadás Visszavonás(2)Indoklás(2)Dátum(2)
(1) A típusengedélyezési lapnak megfelelően.ű (2) A megfelelő választ kell beírni.

VII. Rész (minta)

VI. Rész (minta)

VI. Rész
A GYÁRTOTT MOTOROK FELSOROLÁSA

A hajózási hatóság bélyegzője
Lista száma: ................................
Időszak: .......................-tól ..............................-ig
Azon motortípusok, motorcsaládok, motorcsoportok és motor-típusengedélyezési számok vonatkozásában, amelyeket a fenti időszakban a Szemleszabályzat rendelkezéseinek megfelelően gyártottunk le, az alábbi adatokat közöljük:
Gyártó márka (a gyártó cégneve): ...............................................................................................................................................................................
A gyártó által a motortípus(ok), a törzsmotor és adott esetben a motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok(1) vo­natkozásában alkalmazott megjelölés: ..................................................................................................................................................................................................
A típusengedély száma: ................................................................................................................................................................................................
Kiállítás dátuma: .............................................................................................................................................................................................................
Az első kiállítás dátuma (utólagos kiegészítés esetén): ...........................................................................................................................................
A motorcsalád/motorcsoport megnevezése(2): ..........................................................................................................................................................
A motorcsalád/motorcsoportba tartozó motorok: 1:....... 2:........ 3:........
Motorazonosító szám: ....001 ....001 ....001
....002 ....002 ....002
……... …….. ……..
........m ........p .........q
(1)A nem megfelelő válasz törlendő.
(2) Adott-esetben elhagyható, a példa egy "n" különböző tagból álló motorcsaládra vonatkozik, amelyből az 1. motort ....001-től .......m-ig, a 2. motort ...001-től ......p-ig, a 3. motort .....001-től .....q-ig terjedő azonosítószámmal gyártották le.

VII. Rész
A TÍPUSENGEDÉLLYEL RENDELKEZŐ MOTOROK ADATLAPJA

A hajózási hatóság bélyegzője
1. Folyadék vagy levegő
2. Alkalmazandó rövidítések: DI = Közvetlen befecskendezés, PC = Elő-/örvénykamrás,
NA = szívómotor, TC = turbófeltöltős, TCA = turbófeltöltős köztes hűtéssel.
Példák: DI NA, DI TC, DI TCA, PC NA, PC TC, PC TCA.
3. Alkalmazandó rövidítések: CAT = katalizátor, PT = részecskeszűrő, EGR = kipufogógáz visszavezetés

VIII. Rész (minta)
VIII. Rész
A MOTORPARAMÉTEREK JEGYZŐKÖNYVE

A hajózási hatóság bélyegzője
0. Általános tudnivalók
0.1. Adatok a motorról
0.1.1. Gyártó márka: ..................................................................................................................................................................................................
0.1.2. A gyártó által használt megjelölés: .............................................................................................................................................................
0.1.3. Típusengedély száma: ..................................................................................................................................................................................
0.1.4. Motorazonosító szám: ...................................................................................................................................................................................
0.2. Dokumentáció: ..............................................................................................................................................................................................
A motorparamétereket felül kell vizsgálni és a vizsgálati eredményeket dokumentálni. A dokumentálás kü­lön lapokon történik, amelyeket egyenként kell megszámozni, a szemlebiztossal aláírattatni és a jelen jegy­zőkönyvhöz (tűzőgéppel) hozzácsatolni.
0.3. Vizsgálat A vizsgálatot a gyártónak az egyes komponensek, beállítható jellemzők és motorparaméterek ellenőrzésére vonatkozó utasításai(1) alapján kell elvégezni. A szemlebiztos - indokolt egyedi esetekben - saját belátása alapján dönthet arról, hogy eltekint bizonyos motorparaméterek ellenőrzésétől.
0.4. A jelen motorparaméter-jegyzőkönyv - a mellékelt feljegyzéseket is beszámítva - összesen oldal-ból(2) áll.
(1) Lásd 14. függelék I. rész, 2.4. pont.
(2)A szemlebiztos tölti ki.
1. Motorparaméterek Ezennel igazoljuk, hogy a vizsgált motor nem tér el meg nem engedett mértékben az előírt paraméterektől.
A vizsgáló szerv neve és címe: ....................................................................................................................................................................................
A vizsgabiztos neve: .....................................................................................................................................................................................................
Helyszín, dátum:..............................................................................................................................................................................................................
Aláírás: ............................................................................................................................................................................................................................
A vizsgálatot a hajózási hatóság elismerte: ...............................................................................................................................................................
Helyszín, dátum: .............................................................................................................................................................................................................
Aláírás: ............................................................................................................................................................................................................................
A vizsgáló szerv neve és címe: ....................................................................................................................................................................................
A vizsgabiztos neve: .....................................................................................................................................................................................................
Helyszín, dátum: .............................................................................................................................................................................................................
Aláírás: ............................................................................................................................................................................................................................
A vizsgálatot a hajózási hatóság elismerte: ...............................................................................................................................................................
Helyszín, dátum: .............................................................................................................................................................................................................
Aláírás: ............................................................................................................................................................................................................................

22.

Az R. Melléklete a következő 15. számú függelékkel egészül ki:

"15. számú függelék

A szükséges pihenőidő betartását igazoló okmány
Név: ..........................................................................................................................................................
A szolgálati könyv, illetve a képesítés száma: ..........................................................................................
A hajó neve vagy hivatalos hajószámaA hajóút vége dátumA hajóút vége óraA hajóút vége előtti üzemmódA hajóút vége előtti pihenő időHajóvezető aláírása
kezdetevége

Az igazolás azon úszólétesítmény hajónaplójának részét képezi, amelyen a személyzet a szolgálatot megkezdte. Az igazolás bejegyzéseiért annak az úszó létesítménynek a vezetője felel, amelyen a személyzet szolgálati idejét utoljára töltötte.

Az úszólétesítmény üzemmódjának változtatásakor az igazolást annak az úszólétesítménynek a vezetője köteles kitölteni, amelyen a személyzet szolgálati idejét utoljára töltötte. Az igazolást a váltást követően be kell mutatni az úszólétesítmény vezetőjének.

Az igazolásban lévő bejegyzéseknek összhangban kell lenniük a szolgálati könyv és azon úszólétesítmény hajónaplójának a tartalmával, amelyen a személyzet az utolsó szolgálati idejét töltötte."

Lábjegyzetek:

[1] * 2/2004. (I. 5.) GKM rendelet az úszólétesítmények megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervek kijelöléséről és felhatalmazásáról.

[2] * 2/2004. (I. 5.) GKM rendelet az úszólétesítmények megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervek kijelöléséről és felhatalmazásáról.

[3] * 5/1977. (XII. 3.) KPM rendelet a hajózási műszaki felügyeleti tevékenységre vonatkozó rendelkezéseknek, valamint a tengeri és a belvízi hajók műszaki felügyeleti előírásainak kiadásáról.

Tartalomjegyzék