8/2004. (IV. 13.) HM-BM együttes rendelet
a NATO menetparancs alkalmazásáról szóló 29/2000. (X. 13.) HM-BM együttes rendelet módosításáról
1. §
A NATO menetparancs alkalmazásáról szól 29/2000. (X. 13.) HM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"3. § (1) A NATO menetparancs-nyomtatvány A/4 méretű 80 grammos ofszet papíron 2+1 színű ofszet nyomta-tással nyomtatott, magyar, angol és francia nyelvű szöveget, hátoldalán magyar, angol és francia nyelvű tájékoztató szöveget tartalmaz. A NATO menetparancshoz tartozó állományjegyzék A/4 méretű 53-57 grammos önátírós papíron 2 színű ofszet nyomtatással nyomtatott, magyar, angol és francia nyelvű szöveget tartalmaz. Amennyiben egynél több személy kiutazására állítanak ki NATO menetparancsot, a NATO menetparancs csak a hozzá tartozó állományjegyzékkel együtt érvényes. A NATO menetparancs-nyomtatvány és a hozzá tartozó állományjegyzéknyomtatvány mintáját e rendelet melléklete tartalmazza.
(2) A NATO menetparancs-nyomtatványok hitelesítésére szolgáló sorszámos körbélyegzők (címeres nagyméretű szám nélküli, illetve az 1. számú címeres nagyméretű) előállításáról, nyilvántartásba vételéről és a kiadmányozó szervek részére a hozzáférhetőség biztosításáról a HM Információ és Dokumentum Védelmi Főosztály NATO-NYEU Központi Nyilvántartó (a továbbiakban: Nyilvántartó) gondoskodik. A Nyilvántartó az előállítási költségeket a saját költségvetésében, éves szinten tervezi.
(3) A NATO menetparancs-nyomtatványok előállításáról, nyilvántartásba vételéről és a kiadmányozók részére történő átadás-átvételéről a HM BBBH gondoskodik. Az előállítási költségeket saját költségvetésében éves szinten a HM BBBH tervezi."
2. §
A Rendelet 4. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A kiadmányozó szervek vezetői (parancsnokai) az alárendeltségükbe tartozó szerv állományából legfeljebb 3-3 fő felelős beosztású személyt (a továbbiakban: kiadmányozó) jelölnek ki a kiadmányozási feladatok ellátására, és a kiadmányozók aláírásmintáit, valamint a személyekhez kijelölt sorszámozott parancsnoki körbélyegzők lenyomatmintáit négy példányban haladéktalanul megküldik a HM BBBH-nak. A HM BBBH a megküldött minták egyik példányát irattározza, a többi példányát haladéktalanul továbbítja az illetékes magyar és külföldi hatóságok, valamint a Nyilvántartó részére.
(2) A kiadmányozók személyében bekövetkezett változásról a kiadmányozó szerv vezetője haladéktalanul, az (1) bekezdésben meghatározott minták megküldésével egyidejűleg tájékoztatja a HM BBBH-t."
3. §
(1) A Rendelet 10. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A kiadmányozó szerv a NATO menetparancs visszavett 1. számú példányát a 2. számú példánnyal vagy fénymásolatával, valamint az ahhoz kapcsolódó okmányok-kal együtt 5 évig saját irattárában őrzi. Öt év eltelte után a kiadmányozó szerv a dokumentumokat végleges irattározás céljából megküldi a HM BBBH-nak.
(3) Amennyiben a NATO menetparancsot a 2. § 6. pont c), illetve d) alpontjában meghatározott szerv kiadmányoz-ta, és a menetparancsban birtokosként megjelölt személy ismételt külföldre utazására nincs szükség, ezen személy a menetparancs 1. számú példányát az (1) bekezdésben meghatározott határidőn belül köteles a HM BBBH részére eljuttatni."
(2) A Rendelet 10. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A külföldi magyar katonai képviselet megszüntetését, illetve a külföldön állomásozó MH csapat (kontingens) végleges hazarendelését követően az illetékes kiadmányozó szerv haladéktalanul köteles eljuttatni a HM BBBH részére az általa kiadmányozott és/vagy irattározott NATO menetparancsokat, a fel nem használt menetparancs-nyomtatványokat, a menetparancs kiadási nyilvántartó naplót, valamint a kiadmányozó személyek sorszámos körbélyegzőjét."
4. §
A Rendelet 11. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A kiadmányozó szervek kötelesek a NATO menetparancs formanyomtatványok eltűnését haladéktalanul a HM BBBH-nak, illetve bármelyik sorszámos körbélyegző eltűnését haladéktalanul a Nyilvántartónak jelenteni. A jelentés alapján a HM BBBH az okmányokra, a Nyilvántartó pedig a körbélyegzőkre vonatkozóan megteszi a szükséges intézkedéseket az okmányok és a körbélyegző pótlására."
5. §
A Rendelet 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § (1) A NATO menetparancs kiadmányozását, nyilvántartását, tárolását, elszámolását a Nyilvántartó és a HM BBBH előzetesen egyeztetve az ellenőrzési terv szerint - de szükség esetén terven kívül is - egy vagy több meghatalmazott képviselője útján ellenőrzi. A képviselő az ellenőrzési jogosultságát az ellenőrzés megkezdése előtt igazolni köteles.
(2) Az ellenőrzést végző személy az ellenőrzésről, valamint az ellenőrzés során megállapított hibákról, hiányosságokról jegyzőkönyvet vesz fel, amelynek egy példányát az ellenőrzött kiadmányozó szerv részére át kell adni. Az ellenőrzött kiadmányozó szerv a jegyzőkönyv átvételét követő 30 napon belül tájékoztatja az ellenőrzést végző szervet a megállapított hiányosságokkal kapcsolatban tett intézkedéseiről. Amennyiben az ellenőrzést végző szerv a megtett intézkedéseket nem tartja megfelelőnek, erről a tájékoztatás kézhezvételét követő 15 napon belül tájékoztatja az ellenőrzött kiadmányozó szerv felettes szervét."
6. §
A NATO menetparancs alkalmazásáról szóló 29/2000. (X. 13.) HM-BM együttes rendelet melléklete helyébe ezen rendelet melléklete lép.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.
Juhász Ferenc s. k.,
honvédelmi miniszter
Dr. Lamperth Mónika s. k.,
belügyminiszter
Melléklet a 8/2004. (IV. 13.) HM-BM együttes rendelethez
[Melléklet a 29/2004. (X. 13.) HM-BM együttes rendelethez]
Tájékoztató információk
Suggested instructions which may be put on back of form Propositions d'instructions pouvant figurer au dos du formulaire
1. A jelen Menetparancs egyéni és csoportos utazásra egyaránt használható. Tíznél több fő együttes határátlépése esetén csoportos menetparancs használandó.
2. A jelen Menetparancs civil vagy katonai hatóság kérésére felmutatandó.
3. A Menetparancsot civil személy nem használhatja.
4. Az utazás engedélyezett kezdő, cél- és közbülső országa(i) a 2. pontban feltüntetendő(k). Az engedélyezett indulási és megérkezési hely (város, helység) feltüntetése nem kötelező.
5. A 3. pont a Nemzeti Katonai Hatóságra vonatkozik és csak szükség esetén használandó.
6. A Menetparancs használatához katonai igazolvány/kártya szükséges.
7. Az 5. pont törlendő, ha nem használatos.
8. Ha több személy utazik, akkor az űrlap 1. pontjában hivatkozott listának tartalmaznia kell a katonai igazolvány/kártya számát (bármelyiket, ha van), rendfokozatot, nevet és egységet. Ez a lista lehet elöl, hátul, vagy külön dokumentumban is.
9. Bármely járulékos információt, amit a Menetparancsot kibocsátó országok fel kívánnak tüntetni, külön dokumentumban kell mellékelni, vagy az űrlap hátoldalán kell szerepeltetni.
1. This Travel Order is to be used for both individual and collective movement. When the Travel Order is issued to parties of 10 or over, detailed arrangements are to be made as necessary for movement, reception, staging, etc....
2. This Travel Order is to be in produced to civil and military Authorities on request.
3. It is not to be used for civilian personnel.
4. The country from which travel is authorised and the country (countries) to and through which travel is authorised must be included in panel 2. The inclusion of the location (i.e. town, city) from and to which travel is authorised is optional.
5. Panel 3 refers to National Military Authority and may be used if required.
6. Personnel are to be in possession of Service Identity Documents.
7. Panel 5 should be deleted if not applicable.
8. If more than one person is travelling, the list as referred to in panel 1 of the form should show Personal/Identity Card Number (if any), Rank, name and Unit. This list may be shown on the face, on reverse, or on a separate document as appropriate.
9. Any additional details or instructions which issuing nations wish to include should be attached on a separate paper, or on the reverse of the form.
1. Cet Ordre de mission peut être utilisé à la fois pour les mouvement individuels ou collectifs. Toutefois, lorsqu'il sera utilisé pour de détachements égaux ou supérieurs à 10 hommes, des mesures de détail devront être prises si nécessaire par tous les organismes chargés de leur transport, de leur reception et de leur séjour, etc....
2. Cet Ordre de mission devra être présenté sur demande des Autorités civiles et militaires.
3. Cet Ordre de mission ne sera pas utilisé pour les personnels civils.
4. Au paragraphe 2, seule la mention de pays est obligatoire. L'indication de l'endroit exact (ville, lieu...) est facultative.
5. Le paragraphe 3 se refère à une Autorité militaire nationale et peut être utilisé si besoin est.
6. Chaque individu sera porteur d'une pièce d'identité militaire.
7. Le paragraphe 5 sera suprimé cas échéant.
8. S'il s'agit déplacement de plusieurs individus, la liste indiquéé au paragraphe 1 du formulaire devra comporter le numéro matricule ou de la carte d'identité, le grade, le nom et l'unité de chacun déux. Cette list poura figurer soit sur le recto ou le verso de l'Ordre de mission, soit sur un document distinct, selon le cas.
9. Tous détails ou instructions supplémentaires que la nation d'origine désire inclure devront figurer soit au dos du formulaire, soir sur une feuille séparée.