Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

162/2005. (VIII. 16.) Korm. rendelet

a költségvetési szervek belső ellenőrzéséről szóló 193/2003. (XI. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 124. §-a (2) bekezdésének u) pontjában kapott felhatalmazás alapján a 193/2003. (XI. 26.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: Ber.) az alábbiak szerint módosítja:

1. §

(1) A Ber. 2. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"e) megbízhatósági ellenőrzés: a költségvetési szerv által működtetett folyamatba épített előzetes és utólagos vezetői ellenőrzési és a belső ellenőrzési rendszer megfelelőségének, az éves elemi költségvetési beszámolók számviteli alapelveknek való megfelelőségének, illetve a beszámolási időszak költségvetési gazdálkodása szabályszerűségének minősítése az Áht. 121/A. §-ának (5) bekezdésében foglaltak szerint;"

(2) A Ber. 2. §-ának n) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"n) belső ellenőrzési vezető: a költségvetési szerv belső ellenőrzési egységének vezetője. Amennyiben a költségvetési szervnél egy fő látja el a belső ellenőrzést, elvégzi e rendelet 12. §-ában foglalt tevékenységeket;"

2. §

(1) A Ber. 4. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Amennyiben a költségvetési szerv nem foglalkoztat belső ellenőrt, a költségvetési szerv vezetője köteles gondoskodni a költségvetési szerv belső ellenőrzési tevékenységének külső erőforrás bevonásával történő megszervezéséről. Az erre vonatkozó megállapodásban rendelkezni kell arról, hogy e rendelet 12. §-ában foglalt tevékenységeket a külső erőforrás látja el."

(2) A Ber. 4. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A belső ellenőrzési vezető jogosult külső erőforrás bevonására javaslatot tenni a költségvetési szerv vezetőjének."

3. §

A Ber. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § A belső ellenőrzési tevékenység során szabályszerűségi, pénzügyi, rendszer- és teljesítmény-ellenőrzéseket, illetve informatikai rendszerellenőrzéseket, valamint az éves elemi költségvetési beszámolókra vonatkozóan megbízhatósági ellenőrzéseket kell végezni az Áht. 121/A. §-ának (5) bekezdésében foglaltaknak megfelelően."

4. §

(1) A Ber. 11. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Belső ellenőrzési tevékenységet legalább az alábbi követelményeknek megfelelő büntetlen előéletű magyar állampolgár láthat el:

a) szakirányít felsőfokú iskolai végzettség (közgazdasági, jogi, államigazgatási), vagy

b) más felsőfokú iskolai végzettség esetén a következő képesítések valamelyikével rendelkezik:

ba) okleveles pénzügyi revizori,

bb) pénzügyi-számviteli szakellenőri,

bc) okleveles könyvvizsgálói,

bd) költségvetési ellenőri,

be) mérlegképes könyvelői, illetve azzal egyenértékű képesítés,

bf) a Belső Ellenőrök Nemzetközi Szervezetének okleveles belső ellenőri képesítése,

bg) okleveles informatikai rendszer ellenőr,

bh) közigazgatási gazdálkodási és ellenőrzési szakértő, valamint az a), illetve a b) pontban meghatározott képzettség és képesítés mellett legalább kétéves munkaviszony, köztisztviselői, illetve közalkalmazotti jogviszony, hivatásos állományú szolgálati viszony megléte ellenőrzési, költségvetési, pénzügyi vagy számviteli munkakörben.

(2) A költségvetési szerv vezetője indokolt esetben az (1) bekezdésben meghatározott iskolai végzettség vagy képesítés megszerzésére 2008. december 31-ig halasztást, illetve az (1) bekezdésben meghatározott idő alól felmentést adhat."

(2) A Ber. 11. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Amennyiben a költségvetési' szerv belső ellenőrzési egységgel rendelkezik, a költségvetési szerv vezetője felsőfokú végzettségűeknek felmentést adhat az (1) bekezdésben foglaltak alól, de köteles gondoskodni arról, hogy a belső ellenőrzési egység rendelkezzen mindazzal a szaktudással, gyakorlattal és egyéb ismerettel, amely a feladatok elvégzéséhez szükséges."

5. §

(1) A Ber. 12. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A belső ellenőrzési vezető feladata:]

"b) a kockázatelemzéssel alátámasztott stratégiai és éves ellenőrzési tervek összeállítása, a költségvetési szerv vezetőjének jóváhagyása után a tervek végrehajtása, valamint azok megvalósításának nyomon követése;"

(2) A Ber. 12. §-ának f)-g) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[A belső ellenőrzési vezető feladata:]

"f) amennyiben az ellenőrzés során büntető-, szabálysértési, kártérítési, illetve fegyelmi eljárás megindítására okot adó cselekmény, mulasztás vagy hiányosság gyanúja merül fel, a költségvetési szerv vezetőjének, illetve a költségvetési szerv vezetőjének érintettsége esetén a felügyeleti szerv vezetőjének a haladéktalan tájékoztatása és javaslattétel a megfelelő eljárások megindítására;

g) az ellenőrzés lezárását követően az ellenőrzési jelen-tést az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység számára megküldeni e rendelet 28. §-ának megfelelően;"

6. §

A Ber. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § Az ellenőrzési munka megtervezéséhez a belső ellenőrzési vezető kockázatelemzés alapján stratégiai tervet és éves ellenőrzési tervet készít, amelyeket a költségvetési szerv vezetője hagy jóvá."

7. §

A Ber. 21. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A belső ellenőrzési vezető - összhangban a stratégiai tervvel - összeállítja a tárgyévet követő évre vonatkozó éves ellenőrzési tervet.

(2) Az éves ellenőrzési tervnek kockázatelemzés alapján felállított prioritásokon és a belső ellenőrzés rendelkezésére álló erőforrásokon kell alapulnia."

8. §

(1) A Ber. 28. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A belső ellenőrzési vezető a jelentés tervezetét egyeztetés céljából megküldi az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység vezetőjének, illetve annak, akire vonatkozóan a jelentés-tervezet megállapítást vagy javaslatot tartalmaz.

(2) A jelentés-tervezetnek tartalmaznia kell a záradékot, amely szerint az (1) bekezdésben meghatározottak kötelesek észrevételeiket a jelentés-tervezet kézhezvételétől számított 15 naptári napon belül megküldeni az ellenőrzést végző szerv vagy szervezeti egység részére. A határidő elmulasztását egyetértésnek kell tekinteni, melyre a záradékban fel kell hívni az ellenőrzött figyelmét.

(3) Amennyiben az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység részéről a megállapításokat vitatják, az észrevétel kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül megbeszélést kell tartani. A megbeszélés célja a megállapítások és következtetések elemzése, valamint az összeállított ajánlások egyeztetése."

(2) A Ber. 28. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az észrevétel elfogadásáról vagy elutasításáról a vizsgálatvezető dönt, amelyről a (3) bekezdésben említett megbeszéléstől számított 5 munkanapon belül az érintetteknek írásbeli tájékoztatást ad és az el nem fogadott észrevételeket indokolja."

(3) A Ber. 28. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Az ellenőrzési jelentés az (1)-(7) bekezdésben meghatározott eljárást követően lezárásra kerül, a jelentést - a vizsgálatvezető és a vizsgálatot végző valamennyi ellenőr aláírását követően - a belső ellenőrzési vezető megküldi

a) az ellenőrzött szerv vezetőjének (költségvetési szerv ellenőrzése esetén), illetve

b) az ellenőrzött szervezeti egység vezetőjének és a szervezeti egységet működtető költségvetési szerv vezetőjének (szervezeti egység ellenőrzése esetén)."

9. §

(1) A Ber. 29. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység vezetője a szükséges intézkedések végrehajtásáért felelős személyek és a vonatkozó határidők megjelölésével az ellenőrzési jelentés kézhezvételétől számított 15 naptári napon belül intézkedési tervet készít. Indokolt esetben a belső ellenőrzési vezető ennél hosszabb, legfeljebb 30 napos határidőt is megállapíthat."

(2) A Ber. 29. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az ellenőrzést végző költségvetési szerv vezetője által elfogadott intézkedési tervet az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység vezetője megküldi az ellenőrzést végző szerv, illetve szervezeti egység belső ellenőrzési vezetője részére."

10. §

(1) A Ber. 31. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A költségvetési szerv vezetője felelős az éves ellenőrzési jelentés elkészítéséért. Az éves ellenőrzési jelentést a költségvetési szerv vezetője megküldi a fejezet felügyeletét ellátó szerv vezetőjének legkésőbb a tárgyévet követő év február 28-ig.

(2) A fejezet felügyeletét ellátó szerv vezetője köteles a tárgyévre vonatkozó éves ellenőrzési jelentést, valamint a felügyelete alá tartozó szervezetek éves ellenőrzési jelentései alapján készített éves összefoglaló ellenőrzési jelentést - melyben értékelést ad a fejezetnél működő belső ellenőrzési rendszerekről is - megküldeni a pénzügyminiszter részére a tárgyévet követő év május 31-ig."

(2) A Ber. 31. §-a (3) bekezdésének bevezető szövege helyébe a következő szöveg lép:

"(3) A pénzügyminiszter által közzétett módszertani útmutató figyelembevételével elkészített éves ellenőrzési jelentés, illetve éves összefoglaló ellenőrzési jelentés az alábbiakat tartalmazza:"

(3) A Ber. 31. §-a (3) bekezdésének ad) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A ...jelentés az alábbiakat tartalmazza:]

"ad) az ellenőrzések során büntető-, szabálysértési, kártérítési, illetve fegyelmi eljárás megindítására okot adó cselekmény, mulasztás vagy hiányosság gyanúja kapcsán tett jelentések számát és rövid összefoglalását,"

11. §

A Ber. 33. §-ának d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A pénzügyminiszter felelős a belső ellenőrzési rendszer szabályozásáért, fejlesztéséért, koordinációjáért és harmonizációjáért ... amelynek keretében:]

"d) figyelemmel kíséri és vizsgálja a belső ellenőrzési jogszabályok, módszertani útmutatók, nemzetközi belső ellenőrzési standardok alkalmazását és végrehajtását, ennek keretében elemzi a belső ellenőrzési tevékenység minőségét és megfelelőségét;"

12. §

A Ber. 34. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az ÁBPE Bizottság egy konzultatív testület, amelynek feladata a belső ellenőrzési rendszert is magában foglaló államháztartási belső pénzügyi ellenőrzési rendszer működésének áttekintése, a pénzügyminiszter támogatása a koordináció, harmonizáció, a továbbfejlesztésére vonatkozó javaslatok előkészítése, valamint az európai uniós támogatásokhoz kapcsolódó ellenőrzési feladatok koordinációja terén, ez utóbbival kapcsolatban az 5-15%-os ellenőrzésekről készített éves jelentéseknek, valamint a rendszerellenőrzésről készített jelentéseknek a megtárgyalása, továbbá a belső ellenőrök funkcionális függetlenségének értékelése és támogatása."

13. §

A Ber. 36. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A helyi önkormányzati és helyi kisebbségi önkormányzati költségvetési szervek esetében az e rendelet 4. §-ának (3) és (4) bekezdéseiben, 7. §-ában, 9. §-ának második tagmondatában, 10. §-ában, 22. §-ában, valamint 31. §-ának (2) és (5) bekezdésében foglaltakat nem kell alkalmazni."

14. §

A Ber. 37. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A központi költségvetésben fejezetet alkotó, de a Kormány irányítási és felügyeleti jogkörébe nem tartozó szervek vezetői minden év május 31-ig tájékoztatják a pénzügyminisztert a jelen rendelet 31. §-a (3) bekezdésének ab), ae) és bb) pontjaiban foglaltakról; e szervek vonatkozásában a jelen rendelet 22. §-ának (2) bekezdése, 31. §-ának (5) bekezdése és 33. §-ának d) pontja nem alkalmazandó."

15. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

(2) Az e rendelet 10. §-ának (2) bekezdésében említett módszertani útmutató közzétételének határideje 2005. december 31.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Ber. 20. §-a, 31. §-ának (6) bekezdése, valamint 37. §-ának (5)-(6) bekezdése.

(4) A Ber. 14. §-a (2) bekezdésének a) és e) pontjában, valamint a 17. § (1) bekezdésének c) pontjában szereplő "okmány" szó "okirat"-ra módosul.

(5) A Ber. X. fejezetének címe "Záró rendelkezések"-re módosul.

(6) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a köztisztviselők képesítési előírásairól szóló 9/1995. (II. 3.) Korm. rendelet 1. számú melléklete II. fejezetének 3. pontjában előírtak helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. Belső ellenőrzési feladatok

Az I. besorolási osztályban:

a) szakirányú felsőfokú iskolai végzettség (közgazdasági, jogi, államigazgatási), vagy

b) más felsőfokú iskolai végzettség esetén a következő képesítések valamelyikével rendelkezik:

ba) okleveles pénzügyi revizori,

bb) pénzügyi-számviteli szakellenőri,

bc) okleveles könyvvizsgálói,

bd) költségvetési ellenőri,

be) mérlegképes könyvelői, illetve azzal egyenértékű képesítés,

bf) a Belső Ellenőrök Nemzetközi Szervezete okleveles belső ellenőri képesítése,

bg) okleveles informatikai rendszer ellenőr,

bh) közigazgatási gazdálkodási és ellenőrzési szakértő."

(7) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a köztisztviselők képesítési előírásairól szóló 9/1995. (II. 3.) Korm. rendelet 3. számú mellékletének 66. pontjában előírtak helyébe a következő rendelkezés lép:

" 66. Belső ellenőrzési feladatkör

Az I. besorolási osztályban:

a) szakirányú felsőfokú iskolai végzettség (közgazdasági, jogi, államigazgatási), vagy

b) más felsőfokú iskolai végzettség esetén a következő képesítések valamelyikével rendelkezik:

ba) okleveles pénzügyi revizori,

bb) pénzügyi-számviteli szakellenőri,

bc) okleveles könyvvizsgálói,

bd) költségvetési ellenőri,

be) mérlegképes könyvelői, illetve azzal egyenértékű képesítés,

bf) a Belső Ellenőrök Nemzetközi Szervezete okleveles belső ellenőri képesítése,

bg) okleveles informatikai rendszer ellenőr,

bh) közigazgatási gazdálkodási és ellenőrzési szakértő."

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter