21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet

a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprész iskolarendszeren kívüli felnőttképzési célú keretének felhasználásáról szóló 8/2003. (VII. 4.) FMM rendelet módosításáról

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 58. §-a (8) bekezdésének d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprész iskolarendszeren kívüli felnőttképzési célú keretének felhasználásáról szóló 8/2003. (VII. 4.) FMM rendelet (a továbbiakban: R.) 5. §-a a következő új (3)-(9) bekezdésekkel egészül ki:

"(3) Az (1) bekezdés alapján - a fogyatékkal élő felnőttek számára szervezett képzés kivételével - az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképesítés megszerzésére irányuló képzéshez kizárólag olyan felnőttképzési intézmény részesülhet támogatásban, amely a felnőtt foglalkoztatásához vagy a felnőtt munkahelyének megtartásához szükséges képzésre megállapodást köt a foglalkoztatóval (a továbbiakban: foglalkoztatási megállapodás) . A foglalkoztatási megállapodásban a foglalkoztató vállalja, hogy a képzésben részt vett felnőttel a szakképesítés megszerzését követő 3 hónapon belül, legalább 6 hónapra foglalkoztatási jogviszonyt létesít, illetőleg a foglalkoztatási jogviszonyát legalább 6 hónapig nem szünteti meg.

(4) A (3) bekezdéstől eltérően nem szükséges foglalkoztatási megállapodást kötni, amennyiben a képzésben részt vevő felnőtt a felnőttképzési intézménnyel megkötött felnőttképzési szerződésben vállalja, hogy a szakképesítés megszerzését követő 3 hónapon belül önfoglalkoztatás keretében a maga számára munkahelyet hoz létre, illetve korábban önfoglalkoztatás keretében létrehozott munkahelyét legalább 6 hónapig fenntartja.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott önfoglalkoztatásnak kell tekinteni, ha a felnőtt egyéni vállalkozóként, vagy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben meghatározott őstermelőként, vagy az ehhez kapcsolódó szolgáltatói tevékenység keretében, illetve gazdasági társaság személyesen közreműködő tagjaként, vagy szövetkezeti tagként végez munkát.

(6) A felnőttképzési intézmény a (3)-(5) bekezdés alapján megkötött foglalkoztatási megállapodásban, illetve felnőttképzési szerződésben foglaltak teljesítéséről köteles beszámolót benyújtani a pályázatot kiíró szerv felé.

(7) A 25. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően a felnőttképzési intézmény a támogatással érintett költségvetési évet követő két évben e rendelet alapján nem részesülhet támogatásban, ha megállapítható, hogy a támogatott képzésben részt vevő felnőttek - a pályázati kiírásban meghatározott mértékű, de legalább 55 százalékának -a (3)-(4) bekezdés szerinti foglalkoztatása nem valósult meg.

(8) Nem minősül a (7) bekezdésben meghatározott kötelezettségszegésnek, ha a foglalkoztatási megállapodásban vagy a felnőttképzési szerződésben rögzített feltételek teljesítése a támogatott képzésben részt vevő felnőtt felróható magatartása miatt hiúsul meg.

(9) A (3)-(5) bekezdésben meghatározott foglalkoztatási megállapodás, illetve felnőttképzési szerződés, továbbá a (6) bekezdésben meghatározott beszámoló benyújtásának módját, határidejét, valamint kötelező tartalmi elemeit az adott pályázati kiírás határozza meg."

2. §

Az R. a 10. §-át követően a következő új 10/A. §-sal egészül ki:

"10/A. § (1) Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a Magyarországon bejegyzett, képzési, képzésfejlesztési célú közalapítvány részére

a) a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény hatálya alá tartozó személy (a továbbiakban: szomszédos államokban élő magyar) képzéséhez,

b) a szomszédos államokban felnőttképzési tevékenységet folytató intézmények oktatáshoz közvetlenül kapcsolódó technikai feltételei fejlesztéséhez, valamint

c) a szomszédos államokban élő magyarok felnőttképzésének fejlesztéséhez.

(2) A támogatásban részesített közalapítvány az (1) bekezdésben meghatározott célok megvalósítása érdekében köteles pályázatot kiírni a (3)-(7) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével. A közalapítvány által kiírt pályázat keretében - előleg biztosítása mellett - a támogatás utófinanszírozás keretében nyújtható, amennyiben a minisztérium és a közalapítvány által kötött támogatási szerződés eltérően nem rendelkezik.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott célra kiírt pályázat alapján közvetlenül a szomszédos államokban élő magyarok, illetve a képzést megvalósító olyan intézmények támogathatók, amelyek a székhelyük szerinti állam jogszabályai szerint a felnőttképzési tevékenység folytatásához előírt valamennyi feltételnek megfelelnek. A pályázat alapján olyan Magyarországon vagy a szomszédos államban megvalósuló képzés támogatható, amely a szomszédos államokban élő magyarok számára a szülőföldön való foglalkoztatáshoz vagy munkahely megtartáshoz szükséges képesítés megszerzésére irányul.

(4) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott célra kiírt pályázat alapján a (3) bekezdésben meghatározott intézmények részesülhetnek támogatásban.

(5) Az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott célra kiírt pályázat alapján a (3) bekezdésben meghatározott intézmények, illetve egyéb olyan szervezetek részesülhetnek támogatásban, melyek tevékenysége kapcsolódik a felnőttképzés fejlesztéséhez. A pályázat keretében olyan felnőttképzési program támogatható, amely a szomszédos államokban élő magyarok szülőföldjükön való munkához jutásának elősegítésére irányul.

(6) Az (1) bekezdésben meghatározott célokra nyújtott támogatás mértéke nem haladhatja meg az adott képzés vagy felnőttképzési program megvalósításával összefüggő igazolt összköltség teljes összegét, illetve az adott fejlesztés bekerülési értékét.

(7) A közalapítvány - a minisztériummal megkötött támogatási szerződésben rögzített feltételek szerint - ellátja az általa pályázat keretében nyújtott támogatások elszámoltatásával összefüggő feladatokat."

3. §

Az R. 11. §-át megelőzően "Társadalmi szervezet támogatása" alcím helyébe a "Társadalmi szervezet, közhasznú társaság és alapítvány támogatása" alcím, az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § (1) Pályázati eljárás alapján támogatás nyújtható társadalmi szervezet, közhasznú társaság és alapítvány részére a felnőttképzés érdekében végzett fejlesztő tevékenységének ellátásához. Ennek keretében olyan felnőttképzési program támogatható, amely az élethosszig tartó tanulás elősegítéséhez kapcsolódóan ismeretterjesztésre, a felnőttképzés korszerűsítésére, a foglalkoztathatóság elősegítésére, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek munkaerőpiaci helyzetének javítására, a felnőttképzésbe való bekapcsolódás elősegítésére irányul.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás egyedi döntés alapján is nyújtható abban az esetben, ha a támogatást nyújtó által meghatározott felnőttképzési programot egyedi jellegéből adódóan egy társadalmi szervezet, vagy közhasznú társaság, vagy alapítvány valósíthatja meg.

(3) Az (1)-(2) bekezdésekben meghatározott, utófinanszírozás vagy utólagos elszámolási kötelezettség keretében nyújtott, felhasznált és elszámolt támogatás mértéke nem haladhatja meg a felnőttképzési program megvalósításával összefüggő igazolt összköltség teljes összegét."

4. §

Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a gazdasági kamarák részére a felnőttképzés érdekében végzett fejlesztő tevékenység ellátásához. Ennek keretében olyan felnőttképzési program támogatható, amely a felnőttképzés minőségi színvonalának emelésére, a mesterképzés, illetve mester továbbképzés és vizsgáztatás rendszerének korszerűsítésére, a munkaerőpiaci képzési szükségletek feltárására, a foglalkoztathatóság elősegítésére irányul.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott célra a gazdasági kamarák részére pályázat keretében is nyújtható támogatás, ha a felnőttképzés érdekében végzett fejlesztő tevékenység vagy képzés támogatására kiírt pályázat alapján nem kizárólag gazdasági kamarák részesíthetők támogatásban.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott támogatás mértéke nem haladhatja meg a program igazolt összköltségének teljes összegét."

5. §

Az R. 16. §-a (2) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő új rendelkezés lép:

"A támogatás utólagos elszámolási kötelezettséggel történő folyósítására költségvetési szerv részére, továbbá - a támogatás célja alapján, különös méltánylást érdemlő esetben - képzési, képzésfejlesztési célú közalapítvány, társadalmi szervezet, közhasznú társaság és alapítvány részére kerülhet sor."

6. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 20. § (2) bekezdésében "az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint" szövegrész helyébe "a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályai szerint" szövegrész lép.

Csizmár Gábor s. k.,

foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter