Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/2003. (VII. 4.) FMM rendelet

a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprész iskolarendszeren kívüli felnőttképzési célú keretének felhasználásáról

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 58. §-a (8) bekezdésének d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. §

E rendelet hatálya kiterjed a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprésze iskolarendszeren kívüli felnőttképzési célú keretének (a továbbiakban: keret) felhasználására és ellenőrzésére.

2. §

A keret pénzeszközei az Flt. 43. § (6) bekezdés a)-e) pontjaiban meghatározott célok támogatására használhatók fel.

A FELNŐTTKÉPZÉSI CÉLÚ KERETBŐL NYÚJTHATÓ TÁMOGATÁSOK

A felnőttképzésben részt vevő részére nyújtható támogatások

3. §

(1) A felnőttképzésben részt vevő felnőtt részére támogatásként a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény (a továbbiakban: Fktv.) 20. §-a szerinti felnőttképzési szerződés alapján fizetett képzési díj részben vagy egészben megtéríthető.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás pályázati eljárás alapján nyújtható.

4. §

(1) Pályázati eljárás alapján a felnőttképzésben részt vevő felnőtt részére támogatás nyújtható a képzéséhez szükséges taneszközök, informatikai eszközök beszerzéséhez és szolgáltatások igénybevételéhez.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás mértéke nem haladhatja meg az adott eszköz, illetve szolgáltatás beszerzési értékének ötven százalékát.

4/A. §[1]

(1) Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a Kormány vagy a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által indított, egyes munkavállalói rétegek munkaerőpiaci helyzetének javítását szolgáló programhoz, az abban részt vevő felnőtt foglalkoztatásának elősegítéséhez szükséges képzés díjának részben vagy egészben történő megtérítésére.

(2) Az (1) bekezdés szerint nyújtott támogatás éves mértéke nem haladhatja meg a keret eredeti kiadási előirányzatának 15%-át.

(3)[2] Egyedi döntéssel támogatás nyújtható a szakképzési hozzájárulásra kötelezettnél végrehajtott 500 főt meghaladó létszámleépítéssel érintett munkavállaló elhelyezkedését elősegítő képzés díjának részben vagy egészben történő megtérítésére.

A felnőttképzést folytató intézmények részére nyújtható támogatások

5. §

(1) Pályázati eljárás alapján támogatás nyújtható az Fktv. 8. §-a szerint nyilvántartásba vett, felnőttképzést folytató intézménynek (a továbbiakban: felnőttképzési intézmény), az általa szervezett képzés megvalósításával összefüggő, igazolt költségeihez.

(2)[3] A támogatás mértéke nem haladhatja meg az adott képzés igazolt összköltségének teljes összegét. Az elszámolható költségek körét a pályázati kiírás tartalmazza.

(3)[4] Az (1) bekezdés alapján - a fogyatékkal élő felnőttek számára szervezett képzés kivételével - az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképesítés megszerzésére irányuló képzéshez kizárólag olyan felnőttképzési intézmény részesülhet támogatásban, amely a felnőtt foglalkoztatásához vagy a felnőtt munkahelyének megtartásához szükséges képzésre megállapodást köt a foglalkoztatóval (a továbbiakban: foglalkoztatási megállapodás) . A foglalkoztatási megállapodásban a foglalkoztató vállalja, hogy a képzésben részt vett felnőttel a szakképesítés megszerzését követő 3 hónapon belül, legalább 6 hónapra foglalkoztatási jogviszonyt létesít, illetőleg a foglalkoztatási jogviszonyát legalább 6 hónapig nem szünteti meg.

(4)[5] A (3) bekezdéstől eltérően nem szükséges foglalkoztatási megállapodást kötni, amennyiben a képzésben részt vevő felnőtt a felnőttképzési intézménnyel megkötött felnőttképzési szerződésben vállalja, hogy a szakképesítés megszerzését követő 3 hónapon belül önfoglalkoztatás keretében a maga számára munkahelyet hoz létre, illetve korábban önfoglalkoztatás keretében létrehozott munkahelyét legalább 6 hónapig fenntartja.

(5)[6] A (4) bekezdésben meghatározott önfoglalkoztatásnak kell tekinteni, ha a felnőtt egyéni vállalkozóként, vagy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben meghatározott őstermelőként, vagy az ehhez kapcsolódó szolgáltatói tevékenység keretében, illetve gazdasági társaság személyesen közreműködő tagjaként, vagy szövetkezeti tagként végez munkát.

(6)[7] A felnőttképzési intézmény a (3)-(5) bekezdés alapján megkötött foglalkoztatási megállapodásban, illetve felnőttképzési szerződésben foglaltak teljesítéséről köteles beszámolót benyújtani a pályázatot kiíró szerv felé.

(7)[8] A 25. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően a felnőttképzési intézmény a támogatással érintett költségvetési évet követő két évben e rendelet alapján nem részesülhet támogatásban, ha megállapítható, hogy a támogatott képzésben részt vevő felnőttek - a pályázati kiírásban meghatározott mértékű, de legalább 55 százalékának -a (3)-(4) bekezdés szerinti foglalkoztatása nem valósult meg.

(8)[9] Nem minősül a (7) bekezdésben meghatározott kötelezettségszegésnek, ha a foglalkoztatási megállapodásban vagy a felnőttképzési szerződésben rögzített feltételek teljesítése a támogatott képzésben részt vevő felnőtt felróható magatartása miatt hiúsul meg.

(9)[10] A (3)-(5) bekezdésben meghatározott foglalkoztatási megállapodás, illetve felnőttképzési szerződés, továbbá a (6) bekezdésben meghatározott beszámoló benyújtásának módját, határidejét, valamint kötelező tartalmi elemeit az adott pályázati kiírás határozza meg.

6. §

(1) Pályázati eljárás alapján támogatás nyújtható az Fktv. 8. §-a szerint nyilvántartásba vett felnőttképzési intézmény részére a felnőttképzés érdekében végzett olyan fejlesztő tevékenységhez, amelynek eredménye mindenki számára hozzáférhető.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás egyedi döntés alapján is nyújtható, abban az esetben, ha a támogatást nyújtó által meghatározott fejlesztő tevékenységet egyedi jellegéből adódóan egy felnőttképzési intézmény valósíthatja meg.

(3) Az (1)-(2) bekezdésekben meghatározott támogatás mértéke nem haladhatja meg a fejlesztéssel összefüggő igazolt összköltség teljes összegét. Az elszámolható költségek körét - ha a támogatás nyújtása pályázati eljárás alapján történik - a pályázati kiírás tartalmazza.

7. §

(1) Pályázati eljárás alapján támogatás nyújtható az Fktv. 8. §-a alapján nyilvántartásba vett felnőttképzési intézmény részére az Európai Unió felnőttképzési programjaiban történő részvételhez.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás mértéke nem haladhatja meg a programba történő bekapcsolódásnak, illetve részvételnek az intézményt terhelő összköltsége teljes összegét. Az elszámolható költségek körét a pályázati kiírás tartalmazza.

(3)[11]

8. §

(1) Pályázati eljárás alapján támogatás nyújtható az Fktv. 12. §-a szerint akkreditált felnőttképzési intézmény részére az intézmény technikai feltételeinek fejlesztéséhez.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás mértéke nem haladhatja meg az adott fejlesztés bekerülési értékét.

(3)[12]

(4)[13]

8/A. §[14]

(1) Egyedi döntéssel támogatás nyújtható a regionális képző központok számára a külön jogszabályban meghatározott felnőttképzési feladataik ellátásához, valamint technikai feltételeinek fejlesztéséhez.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás mértéke nem haladhatja meg a feladatellátás igazolt összköltségének, illetve az adott fejlesztés bekerülési értékének teljes összegét.

Nemzeti Felnőttképzési Intézet támogatása

9. §[15]

(1) Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a Nemzeti Felnőttképzési Intézet (a továbbiakban: NFI) részére, az Fktv.-ben meghatározott feladatai ellátásához.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott, utófinanszírozás vagy utólagos elszámolási kötelezettség keretében nyújtott, felhasznált és elszámolt támogatás mértéke nem haladhatja meg a feladatellátás igazolt összköltségének teljes összegét.

Képzési, képzésfejlesztési célú közalapítványok támogatása

10. §

(1)[16] Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a képzési, képzésfejlesztési célú közalapítvány részére a felnőttképzés érdekében végzett fejlesztő tevékenységének ellátásához. Ennek keretében olyan felnőttképzési program támogatható, amely a felnőttképzés korszerűsítésére, a foglalkoztathatóság elősegítésére, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek munkaerőpiaci helyzetének javítására, a felnőttképzésbe való bekapcsolódás elősegítésére irányul.

(2)[17] Az (1) bekezdésben meghatározott, utófinanszírozás vagy utólagos elszámolási kötelezettség keretében nyújtott, felhasznált és elszámolt támogatás mértéke nem haladhatja meg a felnőttképzési program megvalósításával összefüggő igazolt összköltség teljes összegét.

10/A. §[18]

(1) Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a Magyarországon bejegyzett, képzési, képzésfejlesztési célú közalapítvány részére

a) a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény hatálya alá tartozó személy (a továbbiakban: szomszédos államokban élő magyar) képzéséhez,

b) a szomszédos államokban felnőttképzési tevékenységet folytató intézmények oktatáshoz közvetlenül kapcsolódó technikai feltételei fejlesztéséhez, valamint

c) a szomszédos államokban élő magyarok felnőttképzésének fejlesztéséhez.

(2) A támogatásban részesített közalapítvány az (1) bekezdésben meghatározott célok megvalósítása érdekében köteles pályázatot kiírni a (3)-(7) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével. A közalapítvány által kiírt pályázat keretében - előleg biztosítása mellett - a támogatás utófinanszírozás keretében nyújtható, amennyiben a minisztérium és a közalapítvány által kötött támogatási szerződés eltérően nem rendelkezik.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott célra kiírt pályázat alapján közvetlenül a szomszédos államokban élő magyarok, illetve a képzést megvalósító olyan intézmények támogathatók, amelyek a székhelyük szerinti állam jogszabályai szerint a felnőttképzési tevékenység folytatásához előírt valamennyi feltételnek megfelelnek. A pályázat alapján olyan Magyarországon vagy a szomszédos államban megvalósuló képzés támogatható, amely a szomszédos államokban élő magyarok számára a szülőföldön való foglalkoztatáshoz vagy munkahely megtartáshoz szükséges képesítés megszerzésére irányul.

(4) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott célra kiírt pályázat alapján a (3) bekezdésben meghatározott intézmények részesülhetnek támogatásban.

(5) Az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott célra kiírt pályázat alapján a (3) bekezdésben meghatározott intézmények, illetve egyéb olyan szervezetek részesülhetnek támogatásban, melyek tevékenysége kapcsolódik a felnőttképzés fejlesztéséhez. A pályázat keretében olyan felnőttképzési program támogatható, amely a szomszédos államokban élő magyarok szülőföldjükön való munkához jutásának elősegítésére irányul.

(6) Az (1) bekezdésben meghatározott célokra nyújtott támogatás mértéke nem haladhatja meg az adott képzés vagy felnőttképzési program megvalósításával összefüggő igazolt összköltség teljes összegét, illetve az adott fejlesztés bekerülési értékét.

(7) A közalapítvány - a minisztériummal megkötött támogatási szerződésben rögzített feltételek szerint - ellátja az általa pályázat keretében nyújtott támogatások elszámoltatásával összefüggő feladatokat.

Társadalmi szervezet, közhasznú társaság és alapítvány támogatása[19]

11. §[20]

(1) Pályázati eljárás alapján támogatás nyújtható társadalmi szervezet, közhasznú társaság és alapítvány részére a felnőttképzés érdekében végzett fejlesztő tevékenységének ellátásához. Ennek keretében olyan felnőttképzési program támogatható, amely az élethosszig tartó tanulás elősegítéséhez kapcsolódóan ismeretterjesztésre, a felnőttképzés korszerűsítésére, a foglalkoztathatóság elősegítésére, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek munkaerőpiaci helyzetének javítására, a felnőttképzésbe való bekapcsolódás elősegítésére irányul.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás egyedi döntés alapján is nyújtható abban az esetben, ha a támogatást nyújtó által meghatározott felnőttképzési programot egyedi jellegéből adódóan egy társadalmi szervezet, vagy közhasznú társaság, vagy alapítvány valósíthatja meg.

(3) Az (1)-(2) bekezdésekben meghatározott, utófinanszírozás vagy utólagos elszámolási kötelezettség keretében nyújtott, felhasznált és elszámolt támogatás mértéke nem haladhatja meg a felnőttképzési program megvalósításával összefüggő igazolt összköltség teljes összegét.

Gazdasági kamarák támogatása

12. §[21]

(1) Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a gazdasági kamarák részére a felnőttképzés érdekében végzett fejlesztő tevékenység ellátásához. Ennek keretében olyan felnőttképzési program támogatható, amely a felnőttképzés minőségi színvonalának emelésére, a mesterképzés, illetve mester továbbképzés és vizsgáztatás rendszerének korszerűsítésére, a munkaerőpiaci képzési szükségletek feltárására, a foglalkoztathatóság elősegítésére irányul.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott célra a gazdasági kamarák részére pályázat keretében is nyújtható támogatás, ha a felnőttképzés érdekében végzett fejlesztő tevékenység vagy képzés támogatására kiírt pályázat alapján nem kizárólag gazdasági kamarák részesíthetők támogatásban.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott támogatás mértéke nem haladhatja meg a program igazolt összköltségének teljes összegét.

A szakképzési hozzájárulás fizetésére kötelezett támogatása

13. §

(1)[22] Pályázati eljárás alapján általános és speciális képzési támogatás nyújtható a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény 2. §-ának (1)-(2) bekezdésében meghatározott szakképzési hozzájárulásra kötelezett (a továbbiakban: szakképzési hozzájárulásra kötelezett) részére, az általa foglalkoztatott munkavállalóknak

a) a hozzájárulásra kötelezett és a felnőttképzési intézmény közötti szolgáltatási szerződés alapján a felnőttképzési intézmény által történő külső képzéséhez, illetve

b) a hozzájárulásra kötelezett saját szervezetén belül megvalósított belső képzéséhez, amennyiben a hozzájárulásra kötelezett az Fktv. 8. §-ában meghatározott nyilvántartásban szerepel.

(2)[23]

14. §

(1)[24] Pályázati eljárás alapján támogatás nyújtható a szakképzési hozzájárulásra kötelezett részére a felnőttképzés érdekében végzett olyan fejlesztő tevékenységhez, amely a felnőttképzés korszerűsítésére, a foglalkoztathatóság elősegítésére, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek munkaerőpiaci helyzetének javítására, a felnőttképzésbe történő bekapcsolódás elősegítésére irányul, és amelynek eredménye mindenki által hozzáférhető.

(2) A támogatás mértéke nem haladhatja meg az adott fejlesztéssel összefüggő igazolt összköltség teljes mértékét. Az elszámolható költségek körét a pályázati kiírás tartalmazza.

14/A. §[25]

Egyedi döntés alapján támogatás nyújtható a szakképzési hozzájárulásra kötelezettnek, az általa végrehajtandó, 500 főt meghaladó létszámleépítés esetén a létszámleépítésben nem érintett munkavállaló munkahelyének megtartásához szükséges, a 13. § (1) bekezdésének a)-b) pontja szerinti képzéséhez, ha a munkavállalót a képzés befejezését követően legalább egy évig foglalkoztatja.

A támogatások nyújtására vonatkozó szabályok

15. §

(1)[26] A 3-14/A. §-okban meghatározott támogatások odaítéléséről - az Országos Felnőttképzési Tanács (a továbbiakban: OFkT) véleményének figyelembevételével -a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) dönt.

(2)[27] A 3-4. §-ban meghatározott támogatások kivételével e rendelet alapján támogatás annak a pályázónak, - az egyedi döntés alapján nyújtható támogatások esetében -a kérelmet előterjesztőnek, illetve a 22. § (1) bekezdése szerinti befektetőnek nyújtható, aki megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok - az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 15. §-ában meghatározott -feltételeinek, és azok teljesülésének igazolására a külön jogszabályban meghatározott módon sor kerül.

(3)[28] A keret felhasználásával kapcsolatos döntés-előkészítő, véleményező és javaslattevő feladatokat az OFkT látja el. Az OFkT a döntés-előkészítés keretében

a) véleményezi a keret felhasználásának stratégiai programját,

b) javaslatot tesz a keret felhasználására,

c) értékeli a keretből nyújtott támogatásokra irányuló pályázatokat, és indokolással együtt javaslatot tesz a támogatásra.

16. §

(1) A keretből nyújtott támogatással megvalósított program támogatással érintett részéhez további állami támogatás nem vehető igénybe. Állami támogatásnak minősül az államháztartás alrendszereiből nyújtott, illetve az államháztartási alrendszerek költségvetései számára kiadást vagy bevételkiesést jelentő támogatás.

(2)[29] A keretből vissza nem térítendő támogatás nyújtható. A támogatás folyósítása utófinanszírozással történik. A támogatás utólagos elszámolási kötelezettséggel történő folyósítására költségvetési szerv részére, továbbá - a támogatás célja alapján, különös méltánylást érdemlő esetben - képzési, képzésfejlesztési célú közalapítvány, társadalmi szervezet, közhasznú társaság és alapítvány részére kerülhet sor.

Pályázati eljárás szabályai

17. §[30]

(1)[31] A pályázati eljárás alapján nyújtható támogatások esetén a nyilvános pályázatot minisztérium írja ki.

(2) A pályázati eljárás lebonyolításával kapcsolatos feladatokat - a keret kezelésére vonatkozó belső eljárási rend szerint - a minisztérium látja el.

(3) A minisztérium a pályázati eljárással kapcsolatos feladatok ellátásával - a többletfeladatok ellátásához szükséges pénzeszközök biztosítása mellett - az NFI-t, illetve az Állami Foglalkoztatási Szolgálat keretébe tartozó szerveket is megbízhatja.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott szervek részére a többletfeladatok ellátásából adódó költségeihez a keret kiadási előirányzatának maximum öt százaléka használható fel.

18. §

(1) A pályázati kiírásnak tartalmaznia kell:

a) a pályázat kiírójának megnevezését,

b) a pályázat célját,

c) a pályázati eljárásban részt vevők körének megjelölését,

d) a támogatás további feltételeit,

e) a pályázati dokumentáció beküldési határidejét és helyét,

f) az elbírálásnál előnyt jelentő esetleges szempontokat,

g) a döntés, valamint pályázat eredményéről történő tájékoztatás módját és határidejét.

(2) A pályázatnak tartalmaznia kell:

a) a pályázó nevét (cégneve), címét (székhelye), adószámát és statisztikai számjelét,

b) a bankszámlaszámát, ahová a támogatás összege utalandó,

c) a megvalósítandó program leírását, célját,

d) az igényelt támogatás összegét,

e) a program megvalósításának tervezett kezdő és befejező időpontját,

f) az a)-e) pontokban foglaltakon kívül a pályázat kiírója által kért egyéb adatokat, és a csatolandó dokumentumokat.

19. §

(1)[32] A döntésről a minisztérium, illetve a 17. § (3) bekezdése alapján megbízott szervezet tájékoztatja a pályázat résztvevőit. A tájékoztatást követően a támogatási szerződések előkészítését a minisztérium, illetve a 17. § (3) bekezdése alapján megbízott szervezet látja el. A támogatásról a pályázókkal a minisztérium köt szerződést.

(2) Nem köthető szerződés azzal a pályázóval,

a) aki az adott pályázat kiírását megelőző két éven belül államháztartási forrásból az iskolarendszeren kívüli képzéshez kapcsolódóan támogatásban részesült és a pályázatban valótlan vagy megtévesztő adatokat szolgáltatott, vagy az elnyert pályázat alapján kötött támogatási szerződés önhibájából maradéktalanul nem teljesítette,

b) akinek köztartozása áll fenn,

c)[33] aki az adott pályázatra vonatokozó felhívásban meghatározott egyéb feltételeket - különösen a rendezett munkaügyi kapcsolatoknak az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 15. §-ában meghatározott feltételeit-nem teljesítette, illetve azok teljesülésének igazolására nem vagy nem a külön jogszabályban meghatározott módon került sor.

(3) A támogatásról szóló szerződésnek tartalmaznia kell a következőket:

a) a támogatásban részesülő adatai,

b) a támogatásban részesülő állami adóhatóságnál bejelentett bankszámlaszáma és a számlavezető pénzintézet megnevezése, ahova a támogatás összege átutalható,

c) a támogatás célja, a felhasználás részletes leírása,

d) a támogatás összege, folyósításának módja és ütemezése,

e) a támogatott program megkezdésének és befejezésének tervezett időpontja, valamint a támogatás felhasználásáról történő elszámolás módja és időpontja,

f) a támogatott a támogatás felhasználására és elszámolására vonatkozó kötelezettségei,

g) a támogatottnak arra vonatkozó nyilatkozata, hogy tudomásul veszi a minisztérium, az Állami Számvevőszék, valamint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ellenőrzési jogkörét,

h) a szerződésszegés, illetve a támogatás nem rendeltetésszerű felhasználásának jogkövetkezményei,

i) a támogatott nyilatkozata arról, hogy nincs lejárt határidejű köztartozása,

j) a támogató által meghatározott, az adott pályázathoz -kapcsolódó egyéb feltételek.

(4)[34] A 17. § (3) bekezdése alapján megbízott szervezet által, a többletfeladatainak ellátására kapott támogatási összeg felhasználásáról benyújtott beszámoló, valamint a pályázók által benyújtott beszámolók elfogadásáról a minisztérium dönt, és intézkedik az esetleges visszafizetési kötelezettség elrendeléséről.

19/A. §[35]

(1) A 17. § (1)-(2) bekezdésében, valamint a 19. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően, a pályázati eljárás alapján nyújtható támogatások esetén az adott program teljes körű végrehajtását - a többletfeladatok ellátásához szükséges pénzeszközök biztosítása mellett - a miniszter döntése és utasítása alapján az NFI is elláthatja.

(2) Az NFI az (1) bekezdés alapján - a 18. §-ban és a 19. § (2)-(3) bekezdésében foglaltak figyelembevételével, a keret kezelésére vonatkozó eljárási rend szerint - különösen a következő feladatokat látja el:

a) elkészíti a pályázati felhívást és ellátja a pályázat kiírásával, a pályázatok értékelésével kapcsolatos feladatokat,

b) előkészíti és megköti a támogatási szerződéseket,

c) ellátja a támogatásoknak a támogatásban részesülők részére történő utalásával kapcsolatos feladatokat,

d) dönt a pályázók által benyújtott beszámolók elfogadásáról,

e) intézkedik a pályázókkal szemben a visszafizetési kötelezettségek elrendeléséről, fogadja a visszafizetésekből befolyt bevételeket.

(3) Az (1) bekezdés alapján végrehajtásra kerülő programhoz szükséges forrást a minisztérium az NFI, mint területi Munkaerőpiaci Alap egység részére megnyitott lebonyolítási számlán biztosítja. Az NFI a Munkaerőpiaci Alap (a továbbiakban: MPA) lebonyolítási számlára vonatkozóan köteles kialakítani és meghatározni a kötelezettségvállalás, utalványozás, ellenjegyzés és érvényesítés belső rendjét.

(4) Az NFI az (1)-(3) bekezdés alapján a keretet illetően köteles a minisztérium által szabályozott módon:

a) az MPA lebonyolítási számlájának forgalmáról, továbbá az MPA-t érintő kötelezettségvállalások, fizetési kötelezettség, valamint követelés állományok alakulásáról önálló főkönyvi és analitikus nyilvántartást vezetni,

b) az MPA éves (féléves) költségvetési beszámolójának, negyedéves mérlegjelentéseinek, valamint havi pénzforgalmi jelentéseinek az összeállításához adatszolgáltatást teljesíteni,

c) az általa teljesítendő kifizetésekhez a szükséges forrás biztosításához - a heti pénzigénylési rendhez igazodva - pénzigénylést benyújtani,

d) az MPA negyedéves előirányzat-felhasználási tervének elkészítéséhez adatszolgáltatást teljesíteni,

e) az MPA éves elemi költségvetésének az elkészítéséhez adatszolgáltatást teljesíteni.

(5) Az NFI köteles az (1) bekezdés alapján végrehajtandó program szakmai előrehaladásáról, a pályázat támogatási keretének felhasználásáról negyedévente részbeszámolót, illetve a program lezárást követő 30 napon belül végbeszámolót benyújtani a minisztériumnak. A rész-, illetve végbeszámoló a támogatás felhasználásának pénzügyi és szakmai szempontú bemutatására egyaránt kiterjed. A beszámoló elfogadásáról a minisztérium dönt.

Egyedi döntés

20. §[36]

(1) Az egyedi döntés alapján nyújtható támogatásról az erre irányuló kérelem alapján a miniszter dönt - a 22. §-ban meghatározott támogatás kivételével - az OFkT véleményének figyelembevételével. A miniszter döntését követően a támogatottal a támogatási szerződést - a (4) bekezdésben meghatározottak alapján végrehajtott programok, valamint a 4/A. §-ban meghatározott programban részt vevő felnőtt részére nyújtott támogatás kivételével -a 19. § (3) bekezdésében foglaltak figyelembevételével a minisztérium köti meg.

(2)[37] A 4/A. §-ban meghatározott programban részt vevő felnőtt részére a foglalkoztatása elősegítéséhez szükséges képzés díjának részben vagy egészben történő megtérítése tekintetében a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásokról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendeletnek a foglalkoztatást elősegítő képzésben történő részvétel támogatására vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni a 3. § (2) bekezdésének f) pontja kivételével azzal, hogy a támogatásról a megyei (fővárosi) munkaügyi központ (a továbbiakban: munkaügyi központ) központi szervezeti egysége dönt a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályai szerint, és ellátja a támogatás folyósításával és ellenőrzésével, valamint elszámoltatásával kapcsolatos feladatokat. A munkaügyi központok pénzeszközökkel való ellátása, valamint a kötelezettségvállalás, utalványozás, ellenjegyzés, érvényesítés a Munkaerőpiaci Alap foglalkoztatási alaprész kezelésére és felhasználására vonatkozó külön jogszabályok szerint történik a miniszteri döntésben foglaltak figyelembevételével.

(3) Az (1) bekezdéstől eltérően az egyedi döntés alapján nyújtható támogatások esetén a program végrehajtását a 19/A. §-ban meghatározottak szerint az NFI is elláthatja.

21. §[38]

A támogatott a program lezárását követő 30 napon belül a támogatás felhasználásáról - a támogatási szerződésben meghatározottak szerint - köteles elszámolni a minisztériumnak, illetőleg a 20. § (3) bekezdésében meghatározott szervnek. Az elszámolás kiterjed a támogatás felhasználásának pénzügyi és szakmai szempontú bemutatására egyaránt. A beszámoló elfogadásáról a minisztérium, illetőleg a 20. § (3) bekezdésében meghatározott szerv dönt, és intézkedik az esetleges visszafizetési kötelezettség elrendeléséről.

Beruházás-ösztönző képzési célú támogatás

22. §

(1) A keretből beruházás-ösztönző képzési célú támogatásban részesíthető az a befektető jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság (a továbbiakban együtt: befektető), amellyel a Magyar Köztársaság Kormánya a befektetői és a kormányzati szándékokat rögzítő megállapodást írt alá, és belföldön székhellyel és/vagy fiókteleppel rendelkezik.

(2)[39] Az (1) bekezdésben meghatározott támogatás a befektetéssel létrehozott munkahelyek, munkakörök betöltésére irányuló, az Fktv. hatálya alá tartozó, az EK-Szerző-dés 87. és 88. cikkének a képzési támogatásokra való alkalmazásáról szóló 68/2001/EK számú bizottsági rendeletben meghatározott általános és szakosított képzéshez nyújtható.

(3) A támogatás igénybevételének további feltétele, hogy a támogatott a képzésben résztvevők legalább hatvan százalékát munkaviszonyban és teljes munkaidőben foglalkoztassa legalább 12 hónapon keresztül.

(4)[40] Az éves támogatási előirányzatról, valamint az (1) bekezdésben meghatározott befektető számára nyújtható támogatás mértékéről a miniszter dönt.

(5)[41]

23. §

(1) A támogatás nyújtása a rendelet mellékletét képező kérelem alapján történik.

(2) A miniszter az (1) bekezdésben meghatározott kérelem minisztériumhoz történő benyújtását követő 30 napon belül dönt a támogatás megállapításáról.

(3)[42] A támogatásról a minisztérium - 19. § (3) bekezdésben meghatározott kötelező tartalmi elemek figyelembevételével - a miniszter döntését követő 15 napon belül a támogatásban részesülővel támogatási megállapodást köt.

Ellenőrzés

24. §

(1)[43] A támogatás felhasználásának jogszerűségét a minisztérium, illetőleg a minisztérium nevében az általa megbízott személy, illetőleg szervezet ellenőrzi. Ezen túlmenően

a) a 4/A. §-ban meghatározott programban részt vevő felnőtt részére nyújtott támogatás esetén a munkaügyi központ is,

b) a 19/A. §, illetőleg a 20. § (3) bekezdése szerint végrehajtott program esetén az NFI is ellenőrzést végez.

(2) Az ellenőrzés során az (1) bekezdésben meghatározott szervezet, illetve személy a támogatási megállapodás teljesülésével, a támogatási összeg jogszerű felhasználásával kapcsolatban vizsgálatot tarthat, iratokat és más dokumentációkat kérhet, azokról másolatot, illetve kivonatot készíthet.

(3) A támogatott köteles

a) az ellenőrzésre jogosult megkeresésének soron kívül eleget tenni,

b) az ellenőrzésre jogosult részére szóban vagy írásban tájékoztatást adni, és a dokumentációs anyagokba a betekintést lehetővé tenni,

c) az ellenőrzést végző személy kérésére az általa szolgáltatott adatok és rendelkezésre bocsátott dokumentáció teljességéről nyilatkozatot tenni,

d) az ellenőrzés zavartalan elvégzéséhez szükséges egyéb feltételeket megteremteni.

Jogkövetkezmények

25. §

(1) A támogatottat a részéről felmerült jogszabálysértés, továbbá a támogatási megállapodás, illetőleg a szerződés által előírt kötelezettségek nem szerződésszerű teljesítése, valamint a támogatás jogszerűtlen felhasználása esetén visszafizetési és kamatfizetési kötelezettség terheli.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott eseteken túlmenően visszafizetési és kamatfizetési kötelezettség terheli a támogatottat abban az esetben is, ha

a) az ellenőrzést szándékosan meghiúsította, vagy az ellenőrzés lefolytatását akadályozta, vagy

b) az ellenőrzéshez szükséges dokumentumokat felhívásra nem bocsátotta rendelkezésre.

(3) A visszafizetési és kamatfizetési kötelezettség a támogatottat a jogszabálysértés, a támogatási megállapodásban rögzített kötelezettségek nem szerződésszerű teljesítése, a támogatási összeg jogszerűtlen felhasználása kezdetének, illetve az ellenőrzés meghiúsítása, akadályozása időpontjaként megállapítható időponttól terheli. A kamat napi mértéke a mindenkori jegybanki alapkamat 365-öd részének kétszerese.

Záró rendelkezések

26. §[44]

(1) A 7. §, a 8. §, és a 20. § alapján a Magyar Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától csekély összegű támogatás kizárólag az EK-Szerződés 87. és 88. cikkének a csekély összegű (ún. de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 69/2001/EK rendelettel összhangban nyújtható.

(2)[45] A 13. §, 14/A. §, a 19. § és a 22. § alapján a Római Szerződés (EK-szerződés) 87. cikk (1) bekezdésének hatálya alá tartozó képzési támogatás kizárólag az EK-Szerző-dés 87. és 88. cikkének a képzési támogatásokra való alkalmazásáról szóló 68/2001/EK számú bizottsági rendelettel összhangban nyújtható.

(3) A 8. § és a 20. § alapján a Magyar Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától a Római Szerződés 87. cikk (1) bekezdésének hatálya alá tartozó beruházási támogatás kizárólag a nemzeti regionális támogatásról szóló közösségi iránymutatással összhangban nyújtható.

27. §[46]

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Bárány Sándor s. k.,

foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter

Melléklet a 8/2003. (VII. 4.) FMM rendelethez[47]

Támogatási kérelem a beruházásösztönző képzési célú támogatás megállapításához

1. A befektető
neve:....................................................................................................................................................
székhelye:............................................................................................................................................
telephelye/fiókhelyei: ............................................................................................................................
levelezési címe.....................................................................................................................................
telefonszáma, faxszáma, e-mail címe:.....................................................................................................
adószáma:............................................................................................................................................
bankszámlaszáma:................................................................................................................................
cégbírósági bejegyzésének száma:..........................................................................................................
tevékenységi köre: ...............................................................................................................................
megbízott kapcsolattartójának neve és telefonszáma: ..............................................................................
A beruházás megvalósításának helye: ........................................................................................................
A beruházás megvalósításának kezdete és befejezésének időpontja: .............................................................
A beruházással létrehozott munkahelyek száma: .........................................................................................
2. A támogatásban részesítendő képzések
A képzés megnevezése és azonosító számaA képzés időtartamaA képzés típusa (általános/szakosított)A képzés összes óraszámaA képzésben részt vevő felnőttek létszámaEbből hátrányos helyzetű felnőttek létszáma
Összesen:
3. Foglalkoztatási kötelezettség
Képzésben részt vevők összlétszámából vállalt foglalkoztatottak száma:

Csatolandó:

- A befektető 30 napnál nem régebbi cégkivonata.

- 30 napnál nem régebbi APEH igazolás arról, hogy a befektetőnek köztartozása nincs.

- Nyilatkozat a Munkaerőpiaci Alap felé fennálló tartozásról.

- A képzési program(ok) leírása, ismertetése.

- A támogatásban részesítendő képzés(ek) költségkimutatása és költségkalkulációja a minisztérium által kidolgozott és a befektető részére átadott dokumentum alapján.

Dátum: ..........................................................

P. H.

cégszerű aláírás

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 8/2004. (III. 26.) FMM rendelet 1. § - a. Hatályos 2004.03.26.

[2] Beiktatta a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[3] Módosította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 2. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[4] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[5] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[6] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[7] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[8] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[9] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[10] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[11] Hatályon kívül helyezte a 85/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 33. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.05.01.

[12] Hatályon kívül helyezte a 85/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 33. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.05.01.

[13] Hatályon kívül helyezte a 85/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 33. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.05.01.

[14] Beiktatta a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[15] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 4. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[16] Módosította a 12/2003. (IX. 19.) FMM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.09.19.

[17] Megállapította a 12/2003. (IX. 19.) FMM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.09.19.

[18] Beiktatta a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 2. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[19] Módosította a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[20] Megállapította a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[21] Megállapította a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 4. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[22] Módosította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 15. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.06.04.

[23] Hatályon kívül helyezte a 85/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 33. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.05.01.

[24] Megállapította a 12/2003. (IX. 19.) FMM rendelet 4. § -a. Hatályos 2003.09.19.

[25] Beiktatta a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 5. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[26] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 6. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[27] Megállapította a 8/2006. (V. 22.) FMM rendelet 4. § (5) bekezdése. Hatályos 2006.05.25.

[28] Számozását módosította a 2/2006. (II. 2.) FMM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.02.05.

[29] Módosította a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 5. § -a. Hatályos 2005.11.21.

[30] Megállapította a 12/2003. (IX. 19.) FMM rendelet 6. § -a. Hatályos 2003.09.19.

[31] Megállapította a 8/2004. (III. 26.) FMM rendelet 3. § - a. Hatályos 2004.03.26.

[32] Megállapította a 12/2003. (IX. 19.) FMM rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.09.19.

[33] Megállapította a 8/2006. (V. 22.) FMM rendelet 4. § (6) bekezdése. Hatályos 2006.05.25.

[34] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 7. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[35] Beiktatta a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 8. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[36] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 9. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[37] Módosította a 21/2005. (XI. 18.) FMM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.11.21.

[38] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 10. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[39] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 11. § (1) bekezdése. Hatályos 2005.06.04.

[40] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.06.04.

[41] Hatályon kívül helyezte a 85/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet 33. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.05.01.

[42] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2003/81. száma. Megjelent 2003.07.09.

[43] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 12. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[44] Beiktatta a 8/2004. (III. 26.) FMM rendelet 6. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépése napjától.

[45] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 13. § -a. Hatályos 2005.06.04.

[46] Számozását módosította a 8/2004. (III. 26.) FMM rendelet 6. § - a. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépése napjától.

[47] Megállapította a 7/2005. (VI. 1.) FMM rendelet 14. § -a. Hatályos 2005.06.04.

Tartalomjegyzék