252/2005. (XI. 24.) Korm. rendelet
a többcélú kistérségi társulások közösségi busz beszerzésének 2005. évi támogatásáról
A Kormány a többcélú kistérségi társulások közösségi busz beszerzése támogatásának szándékával a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. §
(1) A többcélú kistérségi társulások közösségi busz beszerzésének 2005. évi támogatására a Kormány 325,8 millió forintot biztosít (a továbbiakban: támogatás).
(2) A támogatásra pályázhatnak azok a többcélú kistérségi társulások (a továbbiakban: társulás), amelyek megfelelnek az alábbi feltételeknek:
a) a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 3. melléklete szerint a területfejlesztés szempontjából leghátrányosabb helyzetű 48, illetve 4. melléklete szerint a területfejlesztés szempontjából hátrányosabb helyzetű 47 kistérség közé tartoznak,
b) 2005. évben normatív működési támogatásban részesültek, vagy a többcélú kistérségi társulások megalakulását ösztönző 2005. évi pályázaton támogatást nyertek el,
c) a társulás keretében legalább két közoktatási intézményfenntartó társulás működik, és az általuk fenntartott intézmény(ek) be a gyerekek, tanulók egy csoportja bejár, vagy a társulás legalább két településen tart fenn közoktatási intézményt,
d) nyilatkoznak a közösségi busz üzemeltetési költségeinek biztosításáról.
2. §
(1) A társulások a támogatást közösségi busz beszerzésére igényelhetik.
(2) E rendelet alkalmazásában közösségi busz olyan szállítóeszköz:
a) amely legalább 15 személy biztonságos szállítására alkalmas,
b) valamennyi üléséhez 3 pontos biztonsági öv tartozik,
c) akadálymentesített, továbbá
d) a gyermekek, tanulók közoktatási intézményekbe történő szállításán kívül más feladatok ellátására is alkalmas.
3. §
(1) A pályázaton igényelhető támogatás mértéke:
a) a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 3.melléklete alapján a területfejlesztés szempontjából leghátrányosabb helyzetű 48 kistérségben létrejött társulások esetében a közösségi busz beszerzéséhez szükséges összeg 95%-a,
b) a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 4.melléklete alapján a területfejlesztés szempontjából hátrányosabb helyzetű 47 kistérségben létrejött társulások esetében a közösségi busz beszerzéséhez szükséges összeg 90%-a lehet.
(2) A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás, maximális összege 30 millió forint.
(3) A támogatásra jogosult társulások körének, valamint a támogatás összegének meghatározása az alábbi szempontok figyelembevételével történik:
a) a társulás feladat-ellátásában részt vevő települések száma és azok lakosságszáma,
b) a közoktatási intézményfenntartó társulások, illetve a társulás által fenntartott intézmények száma, valamint ezen intézményekbe bejáró gyerekek száma,
c) a társulás a 2004., illetve 2005. évben iskolabusz beszerzéséhez támogatásban részesült-e,
d) a társulás által a közösségi busz hasznosítására készített terv (a továbbiakban: közösségi busz program) megfelelően alátámasztja-e a beszerzés szükségességét.
(4) A támogatás szempontjából előnyben részesülnek azon társulások, amelyek:
a) a közösségi buszt - a közoktatási célon túl - elsősorban szociális vagy gyermekjóléti, egészségügyi, illetve mozgókönyvtári célokra hasznosítják,
b) a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékéről szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 3. melléklete alapján a területfejlesztés szempontjából leghátrányosabb helyzetű 48 kistérségben jöttek létre.
Pályázati rendszer
4. §
(1) A társulások pályázatukat a Belügyminisztérium által készített és a társulásokhoz eljuttatott pályázati adatlapokon nyújthatják be. A pályázat részét képezi a társulás közösségi busz programja, amely alátámasztja, hogy a beszerezni kívánt közösségi busz férőhelyeinek száma összhangban van a közoktatási intézményfenntartó társulások által fenntartott intézmény(ek) be bejáró gyermekek/tanulók számával, továbbá bemutatja az egyéb szolgáltatási célok esetében az igénylők számát, az igénybevétel gyakoriságát stb.
(2) A pályázati adatlapokat és a közösségi busz programot - papír alapon egy eredeti és egy másolati példányban a társulás képviselője által (kizárva a postai utat), továbbá elektronikus úton - a Magyar Államkincstár területileg illetékes igazgatóságaihoz (a továbbiakban: igazgatóság) 2005. december 2-ig kell benyújtani.
(3) Az 1. § (2) bekezdésének d) pontjában foglalt nyilatkozatot, és a 3. § (1) bekezdésében foglalt támogatáson felüli saját forrás biztosításáról szóló társulási tanácsi határozatot a társulás a pályázat benyújtásával, de legkésőbb a támogatási megállapodás aláírásával egyidejűleg nyújtja be.
(4) A pályázatot a (2) bekezdés szerinti határidőn belül kell az igazgatósághoz benyújtani. A pályázatnak tartalmaznia kell:
a) a pályázati adatlapot, és
b) a társulás közösségi busz programját. Amennyiben a fenti feltételek bármelyike nem teljesül, úgy az igazgatóság nem fogadja be a pályázatot, és tartalmi elbírálására sem kerül sor.
(5) Az igazgatóság két munkanapon belül megvizsgálja a pályázat szabályszerűségét és - hiányosság észlelése esetén - a pályázót hiánypótlásra szólítja fel. Hiánypótlásra a hiánypótlási felszólítás kézhezvételétől számított két munkanapon belül van lehetőség. Amennyiben a pályázó a hiánypótlási felhívásban foglaltakat határidőn belül nem teljesíti, az a pályázatnak az elbírálásból való kizárását eredményezi.
(6) A pályázatokat az igazgatóság a Belügyminisztériumnak elektronikus úton és papír alapon legkésőbb 2005. december 9-ig megküldi.
5. §
(1) A belügyminiszter - a Pénzügyminisztérium, a Belügyminisztérium, az Oktatási Minisztérium, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium, az Egészségügyi Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 1-1 képviselőjéből, valamint az önkormányzati érdekszövetségek által delegált egy főből álló tárcaközi bizottság javaslata alapján - a pályázatokról 2005. december 14-ig dönt.
(2) A belügyminiszter - a pályázatban igényelt buszok számának, azok kapacitásának, illetve a tervezett beszerzési költség egyidejű csökkentése mellett - az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatás megítélésére is jogosult. Ebben az esetben a támogatási megállapodás megkötése előtt a társulással egyeztetni szükséges.
(3) A támogatási döntést a Belügyminisztérium honlapján nyilvánosságra kell hozni.
Támogatási megállapodás megkötése
6. §
(1) A támogatás felhasználásának - a döntés alapját képező pályázatban vállalt - feltételeit megállapodásban (a továbbiakban: támogatási megállapodás) rögzíti a belügyminiszter és a társulás.
(2) A támogatási megállapodás megkötése a belügyminiszteri döntést követően legkésőbb 2005. december 20-ig történik meg, melynek a társulás hibájából történő elmulasztása jogvesztő.
7. §
(1) A támogatás felett a társulás rendelkezik és felelős annak jogszerű felhasználásáért.
(2) A támogatással megvalósuló közösségi buszok beszerzésének végső határideje 2006. augusztus 31.
(3) A támogatás felhasználására az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendeletet az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel és eltérésekkel kell alkalmazni.
8. §
(1) A támogatást kamattal növelt összegben vissza kell fizetni a központi költségvetésbe, ha a támogatást nem a támogatási megállapodásban rögzített feltételeknek megfelelően használják fel.
(2) Visszafizetési kötelezettség esetén a társulás a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő mértékű kamatot fizet a jogtalanul igénybe vett összeg után az igénybevétel napjától a visszafizetés napjáig.
9. §
A társulás a támogatás felhasználásáról a beszerzés lebonyolítása évében, legkésőbb 2006. december 31-i fordulónappal, a mindenkori zárszámadás keretében és rendje szerint köteles elszámolni.
A támogatás folyósítása
10. §
A támogatást a támogatási megállapodásban foglaltak szerint a Belügyminisztérium utalványozása alapján a Magyar Államkincstár folyósítja.
Ellenőrzés
11. §
(1) A támogatás felhasználását a Belügyminisztérium, továbbá jogszabályban erre feljogosított egyéb szervek ellenőrizhetik.
(2) A társulás köteles a támogatás felhasználását elkülönítetten és naprakészen nyilvántartani, az ellenőrzésre feljogosított szervek megkeresésére az ellenőrzés lefolytatásához szükséges tájékoztatást megadni, a kért dokumentumokat rendelkezésre bocsátani, a helyszíni ellenőrzést lehetővé tenni.
Záró rendelkezés
12. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök