6/2005. (I. 24.) FVM rendelete
a termelői csoportokról szóló 81/2004. (V. 4.) FVM rendelet módosításáról
Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 10. § (2) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a Tv. 5. §-ának e) és j) pontjaira - a következőket rendelem el:
1. §
A termelői csoportokról szóló 81/2004. (V. 4.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"e) termék, illetve termékcsoport: a Kereskedelmi Vámtarifa című, a Központi Statisztikai Hivatal hatályos hivatalos közleményében szereplő termékek és termékcsoportok a kiadványban megadott termékszámmal jelölve."
2. §
Az R. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A termelői csoportok az azonos termék, illetve termékcsoport szerint szerveződő termelők olyan együttműködései, amelyekben piaci pozícióik megerősítése érdekében, az általuk önállóan végzett mezőgazdasági, erdészeti vagy halászati alaptevékenységükhöz illeszkedő tevékenységre, különösen az általuk előállított növényi és állati termékek termelési folyamatának elősegítésére, az azzal kapcsolatos beszerzésre, termékeik feldolgozásra való átvételére, tárolására, piacképes áruvá történő előkészítésére, valamint közös értékesítésére, az e rendeletben meghatározott szabályok betartásának vállalásával önkéntesen társulnak."
3. §
Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § (1) A termelői csoportként történő elismerés feltétele, hogy a szervezet taglétszáma legalább tizenöt termelő, a tagok által megtermelt, illetve feldolgozott, az állami elismerés tárgyát képező termék - a rizst is beleértve - értékesítéséből származó tárgyévi árbevétel legalább háromszázmillió forint legyen. Gabona - a tönköly-, durumbúzát és rizst kivéve -, olajosnövény-, illetve dohánytermesztés, tehéntej-termelés, valamint baromfi- és sertéstenyésztés esetében a tárgyévi árbevétel ötszázmillió forint legyen. Juh-, kecske-, nyúl- és prémesállat-tartás, méhészet, valamint fűszer- és gyógynövénytermesztés, illetve gyűjtés, tönköly- és durumbúza termesztés esetében pedig a tárgyévi árbevétel a százmillió forintot érje el.
(2) A termelői csoport természetes személy tagjaitól - az állami elismerés tárgyát képező termék értékesítéséből - származó árbevétele nem lehet kevesebb mint az összes árbevételének tíz százaléka. Gabona, olajosnövény, cukorrépa, tehéntej, baromfi- és sertéstenyésztés, valamint dohánytermesztés esetében a természetes személy tagoktól származó árbevételnek el kell érnie az értékesítési árbevétel legalább három százalékát.
(3) A (2) bekezdés nem vonatkozik a halászati tevékenységet végző termelői csoportokra.
(4) A korábban előzetes elismerést nyert szervezetek - amennyiben eleget tettek előírt kötelezettségeiknek, az elismerési határozatban szereplő legfeljebb öt éves időtartamig - jóváhagyott létesítő okiratuknak megfelelően működhetnek. Amennyiben az előírásokat saját felróható magatartásukból következően nem teljesítették, az előzetes elismerés visszavonásra kerül.
(5) Amennyiben a termelői csoport tárgyévi árbevétele természeti katasztrófa (fagykár, jégkár, aszálykár, állatmegbetegedés stb.) következtében jelentős mértékben csökken, vagy a terméket intervencióra felajánlották és a kifizetés a tárgyévet követő évben történik meg, akkor köteles erről - a kár bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül - a hivataltól, intervenciós raktározás esetében pedig a felajánlás elfogadását követő tizenöt napon belül a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól igazolást kérni. Az igazolásnak tartalmaznia kell a becsült kárértéket, illetve intervenciós raktározás esetében az intervenciós raktárban elhelyezett termékmennyiség meghirdetett intervenciós árral beszorzott értékét. Az állami elismerés elbírálásánál az igazolt árbevétel-kieséseket korrekcióként figyelembe kell venni."
4. §
Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § A termelői csoportnak a tagjai által termelt, az állami elismerés tárgyát képező termék értékesítéséből - beleértve a saját előállítású feldolgozott termékek értékesítését is - származó árbevétele nem lehet kevesebb, mint az értékesítési árbevételének hetven százaléka."
5. §
Az R. 7. § (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az (1) bekezdés f) pontjában foglaltaktól kizárólag a termelői csoport legfőbb szerve (közgyűlés, taggyűlés) hozzájárulásával, a létesítő okiratban rögzített alábbi esetekben lehet eltérni:]
"b) a tagok a piac rendellenes működése esetén önállóan, illetve saját termelői csoportjuk által kijelölt másik termelői szervezeten keresztül értékesíthetik azon árumennyiséget, amely értékesítése saját szervezeten keresztül nem oldható meg."
6. §
(1) Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az elismerés iránti kérelmet tartalmazó pályázatot a hivatal részére hat példányban folyamatosan lehet benyújtani. A pályázat beérkezése után a hivatal szemlét tart a pályázónál. Ha a pályázat nem felel meg az e rendeletben foglalt feltételeknek, a hivatal az elismerést kérő szervezetet tizenöt napos határidő kitűzésével egyszeri hiánypótlásra szólítja fel. A hiánypótlási eljárás eredménytelensége esetén a hivatal a pályázatot indoklással elutasítja. A hivatal a felülvizsgált - szakmai és formai követelményeknek megfelelő - kérelmet a beérkezésétől számított harminc napon belül továbbítja a minisztériumhoz, csatolva a szemléről készült jegyzőkönyvet és az elismerésre irányuló indokolt szakmai javaslatát."
(2) Az R. 9. § (4) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A pályázathoz csatolni kell:)
"d) az illetékes terméktanács, illetve annak hiányában más a minisztériumnál nyilvántartásba vett országos szakmai érdekérvényesítő szervezet kérelemre vonatkozó támogató véleményét;"
(3) Az R. 9. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A miniszter a rendelkezésre álló adatok és a bizottságjavaslata alapján dönt. A miniszter a tartalmi és formai követelményeknek megfelelő pályázatot akkor is elutasíthatja, ha a pályázó egy korábban már elismert, működő termelői csoporttal azonos földrajzi területen, azzal azonos termékkörben kívánja tevékenységét folytatni, és ezáltal a termelői összefogásból eredő előnyöket korlátozza."
(4) Az R. 9. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) Az elismert termelői csoport kivételesen kérheti a minisztérium által elfogadott működési programban foglaltak módosítását, melynek elfogadásáról a miniszter a bizottság javaslata alapján dönt. A működési program - szakmai indoklással alátámasztott - módosítására évente legfeljebb egy alkalommal, a beszámolójelentés benyújtásával egyidejűleg van lehetőség. Az előzetesen elismert termelői csoportokra az elismerési terv vonatkozásában ugyanez a szabály érvényesül."
7. §
(1) Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az állami elismerés e rendelet szerinti megadását azonos termék (termékcsoport) értékesítésére szerveződött kettő vagy több előzetesen elismert termelői csoport is kérheti akkor, ha egyes tevékenységeik közös ellátására, továbbá közös érdekeltségükbe tartozó beruházások megvalósítására társulnak."
(2) Az R. 10. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Amennyiben a társulásban részt vevő termelői csoportok árbevétele a társulást követő két éven belül az 5. § (1) bekezdésben foglalt árbevételi határt nem éri el, és a társulásban résztvevőkkel nem egyesült, a miniszter az elismerésről szóló határozatát visszavonja."
8. §
E rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
Dr. Németh Imre s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter