99/2005. (V. 28.) Korm. rendelet
a Hajdú-Bihar és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben a 2005. év május 18-i viharos időjárás, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2005. év május 18-án lehullott nagy mennyiségű csapadék és árvíz miatt keletkezett károk enyhítéséről
A Kormány a Hajdú-Bihar és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben a 2005. év május 18-i viharos időjárás miatt keletkezett károk (a továbbiakban: viharkárok), valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2005. év május 18-án lehullott nagy mennyiségű csapadék és árvíz miatt keletkezett károk (a továbbiakban: árvízkárok) enyhítése érdekében a következőket rendeli el:
1. §
(1) A Kormány anyagi támogatást nyújt a viharkárok és az árvízkárok következtében károsodott magántulajdonban lévő lakóingatlanok helyreállításának elősegítése érdekében. A támogatás célja a rendkívüli időjárás következtében károsodott lakóingatlanokban a káresemény időpontjában életvitelszerűen lakó károsultak lakhatási feltételeinek biztosítása, az ingatlan esőzést megelőző műszaki tartalom és komfortfokozat szerinti helyreállításának, újjáépítésének, pótlásának az elősegítése.
(2) A támogatás feltétele, hogy
a) a károsodott ingatlan lakás céljára szolgáló lakóépület,
b) a károsodott ingatlan építési engedéllyel épült, vagy fennmaradási engedéllyel rendelkezik,
c) az ingatlan a káresemény idején életvitelszerűen lakott volt,
d) a kár a rendkívüli időjárással összefüggésben keletkezett,
e) a tulajdonos nyilatkozik arról, hogy az ingatlanra a kár keletkezésének időpontjában volt-e érvényes biztosítása, illetve az árvízkárok esetében a Wesselényi Miklós Ár- és Belvízvédelmi Kártalanítási Alappal (a továbbiakban: WMA) kötött érvényes szerződése.
2. §
(1) A település támogatási keretösszege az egyes károsult lakóingatlanok felmért helyreállítási, újjáépítési értékéből számított támogatási összegekből tevődik össze.
(2) A támogatási összeg a helyreállítható lakóingatlanok esetében
a) viharkároknál a helyreállítási érték 50%-a, árvízkároknál a helyreállítási érték 90%-a, amennyiben a tulajdonos érvényes biztosítással, illetve árvízkárok esetében a WMA-val kötött érvényes szerződéssel nem rendelkezik, illetve
b) a helyreállítási érték 100%-a, levonva a biztosításból, illetve árvízkárok esetében a WMA-ból megtérülő összegeket.
(3) A támogatási összeg a statikai vagy gazdaságossági okból helyre nem állítható lakóingatlanok esetében a károsodott lakóingatlan alapterülete - de legfeljebb a külön jogszabályban meghatározott, méltányolható lakásigény felső határának megfelelő lakásnagyság - négyzetméterenkénti bruttó legfeljebb 140 ezer forint összegének
a) viharkároknál 50%-a, árvízkároknál 90%-a, amennyiben a tulajdonos érvényes biztosítással, illetve árvízkárok esetében a WMA-val kötött érvényes szerződéssel nem rendelkezik,
b) 100%-a, levonva a biztosításból, illetve árvízkárok esetében a WMA-ból megtérülő összegeket.
3. §
A károsodott lakóingatlanok helyreállítási támogatásának forrásául a helyi önkormányzatok támogatási fejezeten belül "Támogatás rendkívüli időjárás miatt lakossági károk enyhítésének támogatására, valamint az érintett önkormányzatok által e célra felvett hitel kamattámogatására" című előirányzat szolgál.
4. §
(1) A helyi lakosok támogatásához szükséges települési keretösszeget a települési jegyző 2005. július 15-ig igényelheti a Magyar Államkincstár illetékes területi igazgatóságán (a továbbiakban: Igazgatóság) keresztül az illetékes megyei területfejlesztési tanács útján. A területfejlesztési tanács javaslata alapján a települési keretösszegről a belügyminiszter dönt, majd gondoskodik a támogatás folyósításáról.
(2) Az egyes károsultak támogatásával, a települési keretösszeg elosztásával kapcsolatos feladatokat a jegyző látja el. Ennek során a jegyző a károsultak egyedi szociális helyzetét és rászorultságát, illetve önerejét, valamint a helyi szociális ellátásokat szabályozó rendelet vonatkozó rendelkezéseit veszi figyelembe.
(3) A támogatási megállapodás megkötésére a károsulttal [a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 139. §-a (1) bekezdésének d) pontjában megállapított jogkörében eljárva] a polgármester jogosult.
(4) A támogatási keretösszeg felhasználásának jogszerűségét az illetékes megyei területfejlesztési tanács vizsgálhatja.
5. §
(1) Az egyes károsultak támogatása vissza nem térítendő állami támogatás, amelynek folyósítása készpénzben történik az önkormányzat útján.
(2) A támogatás új lakás építésére, használt lakás vásárlására vagy a károsodott ingatlan helyreállítására fordítható.
(3) A használt lakást vásárló tulajdonosok támogatásának feltétele, hogy a károsodást szenvedett ingatlanok (telek és felépítmény) tulajdonjogát az illetékes települési önkormányzat szerzi meg.
6. §
(1) A jegyző a biztosított költségvetési támogatás felhasználásáról tárgyév december 31-ei fordulónappal, a mindenkori zárszámadás keretében és rendje szerint köteles elszámolni. Az ezt követően befejezett munkák tekintetében a befejezést követő 30 napon belül kell elszámolni.
(2) Az elszámolást két-két példányban településenkénti összesítésben, illetve támogatottanként az Igazgatósághoz kell benyújtani.
(3) Az elszámolás egy-egy példányát az Igazgatóság a megyei területfejlesztési tanácshoz és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz továbbítja.
7. §
Az önkormányzati tulajdont sújtó károk enyhítése a decentralizált helyi önkormányzati fejlesztési támogatási programok előirányzatai, valamint a vis maior tartalék felhasználásának részletes szabályairól szóló 27/2005. (II. 14.) Korm. rendelet alapján történik.
8. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A miniszterelnök helyett:
Kiss Péter s. k.,
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter