Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

22/2006. (V. 18.) IM rendelet

a Cégközlönyben megjelenő közlemények közzétételéről és költségtérítéséről

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 128. §-ának b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1)[1] A Cégközlönyben, az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztérium hivatalos lapjában kell közzétenni a Ctv. 20. §-ának megfelelően a törvényszék mint cégbíróság közleményeit, valamint azokat az egyéb közleményeket, amelyeknek a Cégközlönyben való közzétételét a Ctv. vagy más jogszabály a bíróság vagy közvetlenül az érintettek kötelezettségévé teszi.

(2)[2] A Cégközlöny szerkesztését és kiadását kizárólagos joggal a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó Korlátolt Felelősségű Társaság látja el.

(3) A Cégközlönyben megjelenő közlemények közzétételéért - ha jogszabály kivételt nem tesz - e rendeletben foglaltak szerint költségtérítést kell fizetni. A költségtérítés összegét általános forgalmi adó nem terheli. A költségtérítés befizetését igazoló bizonylatot az eljárást megindító kérelemhez kell mellékelni.

A cégbírósági közlemények

2. §

(1)[3] A cég-, illetve a változás bejegyzésének közzétételét tartalmazó közlemény szövege megegyezik a cégbíróság által hozott végzéssel.

(2) A más bíróság által közzétett közlemények tartalma - ha jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik - megegyezik a bíróság határozatának szövegével, de az eljáró bíró (bírósági ügyintéző) aláírását ebben az esetben sem kell a közleményben szerepeltetni.

(3) Ha a cégbíróság valamely cégjegyzékadat bejegyzésére vagy törlésére más bíróság határozata alapján köteles, az erre vonatkozó közzététellel egyidejűleg gondoskodik e bíróság határozata rendelkező részének a közzétételéről is.

3. §[4]

4. §

(1) Ha valamely adat cégjegyzékbe történő bejegyzésére vagy törlésére hivatalból kerül sor, jogszabály eltérő rendelkezésének hiányában a közzététel ingyenes.

(2) A cég kérelemre történő törlésének közzététele ingyenes.

(3)[5]

(4)[6] Ha a bejegyzési (változásbejegyzési) kérelem visszautasítását, illetve a cégbejegyzési kérelem egyszerűsített cégeljárás során történő elutasítását követően a cég a bejegyzési kérelmét visszautasító, illetve elutasító végzés közlésétől számított 8 napon belül újból benyújtja [Ctv. 45. § (5) bekezdése, 48. § (9) bekezdése], a befizetett közzétételi költségtérítés összegét az újabb eljárásban hozott végzés közzétételére kell felhasználni.

5. §

(1)[7] A közzétételi költségtérítés összege a cég bejegyzésére irányuló kérelem esetén 5000 Ft, a cég adataiban bekövetkezett változás bejegyzésére irányuló kérelem esetén 3000 Ft, akkor is, ha a bejegyző végzés mellett - jogszabály rendelkezése folytán - a létesítő okirat vagy a létesítő okirat módosításának közzétételére is sor kerül.

(2)[8] Ha a cég vagy a változás bejegyzésére vonatkozó kérelmet a cégbíróság jogerős végzésével elutasítja, illetve a cég vagy a változás bejegyzése iránti eljárást megszünteti, e végzéseknek csak a rendelkező részét kell közzétenni. A végzés közzétételének költségtérítése 2500 Ft, kivéve, ha a végzés meghozatalára a közzétételi költségtérítés meg nem fizetése miatt került sor. Ilyen esetben a céget a közzétételi költségtérítés utólagos megfizetésére nem kell kötelezni.

(3)[9] Egyszerűsített cégeljárás esetében, továbbá a közkereseti társaság, a betéti társaság, a korlátolt felelősségű társaság és az egyéni cég esetében a cég bejegyzésének közzététele ingyenes.

Más bíróság közleményei

6. §

Ha a közzétételre törvény nem a cégbíróságot, hanem más bíróságot kötelezi (például a felszámolási eljárás, a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárása, valamint a vagyonrendezési eljárás során hozott végzések esetében), a közzétételi költségtérítés összege 25 000 Ft, amely magában foglalja a bíróság eljárása során közzétételre kerülő valamennyi közlemény költségtérítését. A költségtérítés összegét az eljárás kezdeményezőjének kell megelőlegeznie. A költségtérítés viseléséről a bíróság rendelkezik.

A cég vagy más szervezet közleményei

7. §

(1) Ha a közlemény Cégközlönyben való közzétételére jogszabály közvetlenül a céget vagy más szervezetet kötelezi, a közzététel költségtérítése megjelenési alkalmanként

a)[10] cég esetén és felszámolási eljárásban történő közzététel során adósnak minősülő szervezet esetén - ideértve azt is, amikor a közzétételre jogszabály természetes személyt kötelez - 15 000 Ft,

b)[11]

c)[12]

d) jogszabályban meghatározott, cégnek nem minősülő más szervezet esetében 20 000 Ft.

(2)[13] Az (1) bekezdésben felsoroltak a közlemény szövegét a Cégközlöny honlapján erre a célra létrehozott elektronikus kommunikációs felületen keresztül küldhetik meg. A Cégközlöny elektronikus kommunikációs felületének használatához regisztráció, és azt követően felhasználónév és jelszó használata szükséges. Az elektronikus kommunikációs felület biztosítja a Cégközlöny és a megrendelő közötti kapcsolattartást is. A regisztráció, a kommunikációs felület használatának és a közlemény elektronikus megküldésének részletes feltételei a Cégközlöny és a céginformációs szolgálat honlapján közzétételre kerülnek.

(3)[14] A Ctv. 114. § (1) és (2a) bekezdése szerinti közlemények kivételével a cég a változásbejegyzési eljárásában felhasználandó közleményét jogi képviselő útján küldheti meg. A felszámolási eljárásban, a vagyonrendezési eljárásban közzéteendő közleményt a bíróság által kirendelt felszámoló szervezet küldheti meg. Egyéb esetben a közleményt a cég, illetve az küldheti meg, akit erre a jogszabály kötelez. Jogi képviselő minden esetben eljárhat.

(4)[15] A felszámoló szervezet és a jogi képviselő a (2) bekezdés szerinti regisztrációt az erre kijelölt személy útján folytatja le. Az így regisztrált szervezet a Cégközlöny elektronikus kommunikációs rendszerében közzétételi kérelem benyújtására feljogosított személyt vagy személyeket jelöl meg.

(5)[16] A közleményt megküldő személy a 7. §, a 8. § és a 8/A. § alkalmazásában a megrendelő.

8. §[17]

(1) A közleményt az elektronikus felület erre a célra kialakított részébe kell beilleszteni. A közlemény szövegének mellékletként történő csatolására - kivéve a (2) bekezdés szerinti esetet - nincs mód.

(2)[18] A közlemény szövege vagy annak egy része abban az esetben csatolható mellékletként, ha az képi formátumként (szkennelve) kerül közzétételre. Képi formátumként kerül közzétételre különösen a Ctv. 21/B. § szerinti hatósági engedély, a vállalatcsoport uralmi szerződése, a határokon átnyúló egyesülés esetén az egyesülési szerződés közös tervezete és a vezető tisztségviselők beszámolója.

(2a)[19] Az átalakulási, egyesülési, szétválási közlemény részét képező nyitó és záró mérleg adatait a számviteli törvény szerinti tagolásban, táblázatos formában és a közlemény szövegének részeként kell megadni.

(3) A közlemény megküldésekor mellékelni kell a közzétételi költségtérítés (többszöri közzétételi kötelezettség esetén valamennyi megjelenési alkalom költségtérítése) befizetésének igazolását. A közzétételi költségtérítést a befizetésre kötelezett nevében más is teljesítheti. Az átutalási megbízás vagy a fizetési számlára történő készpénz befizetési nyomtatvány "közlemény" rovatában a közzétételre köteles cég vagy egyéb szervezet nevét és cégjegyzékszámát is szerepeltetni kell.

(4) A közlemény megküldéséről a megrendelő automatikus üzenetet kap.

8/A. §[20]

(1) A közleményben szereplő cég esetében a cégnyilvántartásba bejegyzett cégnevet és székhelyet kell feltüntetni. Új cégnévre és székhelyre a közlemény a bejegyzett cégnév és székhely mellett csak akkor utalhat, ha az már bejegyzés alatt ("b.a.") áll.

(2)[21] A közlemény - tartalmi vagy technikai - hibájáról a megrendelő figyelmeztetést kap. Ha a megrendelő a hiánypótlási felhívásnak 8 napon belül nem tesz eleget, úgy kell tekinteni, hogy a megrendelő a közlemény közzétételét nem kéri, és a közlemény "visszavont" státuszba helyezhető. Ha a hiánypótlási felhívásnak a megrendelő csak részben tesz eleget vagy a közleményt változatlan tartalommal kéri közzétenni, a közlemény további felhívás nélkül a részben javított vagy kért tartalommal és a figyelmeztetést is tartalmazó megjegyzéssel kerülhet közzétételre.

(2a)[22] A megrendelő figyelmeztetést kap arról is, ha a közlemény közzétételének a Ctv. 20. § (4) bekezdés c) pontjára figyelemmel nincs helye. Ebben az esetben a figyelmeztetés megküldésével egyidejűleg a közlemény "visszavont" státuszba kerül.

(3) A közzétételre megküldött közlemény módosítását (kijavítását, kiegészítését) a megrendelő a közlemény megküldésétől számított második munkanap 12 órájáig kérheti. Ezt követően a korábban megküldött közlemény tartalmát módosítani már nem lehet, az az eredeti tartalommal jelenik meg. Ha a közleményt csak egy alkalommal kellett közzétenni, a (4) bekezdésben foglaltak megfelelő alkalmazásával módosító (kijavító) közlemény közzétételére kerül sor. Több megjelenési alkalom esetében az első megjelenést követő közzétételkor a közlemény a módosított tartalommal kerülhet közzétételre, utalva arra, hogy az előző közzététel hibás (hiányos) volt, ha a második közzététel előtt a javításra még mód van.

(4) Ha a közleménynek a Cégközlönyben való megjelenését követően a közlemény tartalmának módosítását a megrendelő érdekkörében felmerült okból kérik, a módosító (kijavító) közleményt - a közzétételi költségtérítés egyszeri megfizetése mellett - csak egyszer kell közzétenni, akkor is, ha az eredeti közlemény többször jelent meg. A módosító közleményben utalni kell a korábbi közzétételre, valamint a hibás (hiányos) adatra. Ezen túlmenően csak a módosított adatot kell feltüntetni. Kijavító közleményként a teljes közlemény ismételt megjelentetésére módosításra (kijavításra) hivatkozással nincs mód.

(5) A (4) bekezdésben foglaltak alkalmazására kerül sor abban az esetben is, ha a Cégközlönyben való megjelenést követően a Cégközlöny érdekkörében felmerülő okból szükséges a közlemény tartalmának módosítása azzal, hogy ebben az esetben közzétételi költségtérítést nem kell megfizetni.

(6) A (2) bekezdés szerinti figyelmeztetést követően a javított közlemény és a (3)-(5) bekezdés szerinti kijavító közlemény megküldése is a 7. § (2) bekezdés szerinti kommunikációs felületen történhet.

(7) A már megjelent, vagy a (3) bekezdés szerint már nem módosítható közlemény visszavonására nincs mód, és nem lehet a közlemény visszavonásáról sem közleményt közzétenni.

(8) A Cégközlöny a közlemény megjelenéséről a megrendelőt a közlemény levonatának elektronikus megküldésével értesíti.

A közzétételi költségtérítés befizetése és visszatérítése

9. §

(1)[23] A cégbírósági közlemények közzétételi költségtérítését az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztériumnak kell elektronikus úton, külön rendeletben foglaltak szerint megfizetni. A 6. § szerinti bíróság, illetve cég vagy más szervezet közleményeinek közzétételéért a költségtérítést az Igazságügyi Minisztérium 10032000-01810039-00000000 számú számlájára kell megfizetni.

(2)[24]

10. §

(1) A közzétételi költségtérítést az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztériumhoz benyújtott kérelem alapján vissza kell téríteni, ha[25]

a) a cég a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelmét a cégbírósághoz, illetve a bírósághoz mégsem kívánja benyújtani;

b)[26] a cég vagy más szervezet a közleményét az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztériumba érkezését követő 3 napon belül visszavonta;

c) a cég, illetve a változás bejegyzésétől számított 30 napon belül a közlemény nem jelent meg;

d)[27] a cég vagy más szervezet közleménye - a Ctv. 21. §-ának (2) bekezdésében szabályozott eljárás esetét kivéve - az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztériumba történt érkezését követő 30 napon belül nem jelent meg;

e) a közzétételi költségtérítés felhasználására más okból nem került sor.

(2) Az 5. § (2) bekezdésében meghatározott közzétételi költségtérítést meghaladó összeget kell kérelemre visszatéríteni, ha[28]

a) a cég (a változás) bejegyzése iránti kérelmet a cégbíróság érdemi intézkedése előtt visszavonták és a cégbíróság az eljárást megszüntette;

b) a cég bejegyzésére (a változás bejegyzésére) vonatkozó kérelmet a cégbíróság jogerős végzésével elutasította.

(3) A kérelemhez a visszatérítési igényt megalapozó okiratokat mellékelni kell.

11. §

(1) Ez a rendelet 2006. július 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult ügyekben kell alkalmazni.

(2)[29]

(3)[30] Azok a gazdasági társaságok, amelyek a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (a továbbiakban: Ptké.) rendelkezései szerint nem határoztak a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseivel összhangban álló továbbműködéséről vagy a Ptké. 12. § (2) bekezdés b) pontja alapján még nem alkalmazzák a Ptk. rendelkezéseit, a 7. § szerinti közvetlen közleményeiket a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Gt.) 2014. március 14-én hatályos rendelkezései szerint készítik el. Azt a tényt, hogy a gazdasági társaság még a Gt. hatálya alatt áll, a közleményben fel kell tüntetni.

(4)[31] E rendeletnek a Cégközlönyben megjelenő közlemények közzétételéről és költségtérítéséről szóló 22/2006. (V. 18.) IM rendelet módosításáról szóló 2/2017. (III. 27.) IM rendelettel módosított rendelkezéseit a 2017. március 16. napján vagy azt követően indult cégbejegyzési eljárásokban lehet alkalmazni azzal, hogy az esetlegesen már befizetett közzétételi költségtérítés a 10. § (1) bekezdés e) pontja alapján kérelemre visszatérítendő.

Dr. Petrétei József s. k.,

igazságügy-miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 40/2011. (XII. 30.) KIM rendelet 27. § - a. Hatályos 2012.01.01.

[2] Beiktatta a 6/2017. (VI. 1.) IM rendelet 8. §-a. Hatályos 2017.06.08.

[3] Megállapította a 39/2015. (XII. 21.) IM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 16/2012. (III. 6.) KIM rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2012.03.07.

[5] Hatályon kívül helyezte a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (7) bekezdése. Hatálytalan 2014.03.15.

[6] Megállapította a 20/2017. (XII. 21.) IM rendelet 22. §-a. Hatályos 2018.01.01.

[7] Megállapította a 39/2015. (XII. 21.) IM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.

[8] Megállapította a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (1) bekezdése. Hatályos 2014.03.15.

[9] Megállapította a 2/2017. (III. 27.) IM rendelet 1. §-a. Hatályos 2017.03.28.

[10] Megállapította a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (2) bekezdése. Hatályos 2014.03.15.

[11] Hatályon kívül helyezte a 29/2011. (IX. 29.) KIM rendelet 2. §-a. Hatálytalan 2011.09.30.

[12] Hatályon kívül helyezte a 16/2012. (III. 6.) KIM rendelet 3. § b) pontja. Hatálytalan 2012.03.07.

[13] Megállapította a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (3) bekezdése. Hatályos 2014.07.01.

[14] Megállapította a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (3) bekezdése. Hatályos 2014.07.01.

[15] Megállapította a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (3) bekezdése. Hatályos 2014.07.01.

[16] Megállapította a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (3) bekezdése. Hatályos 2014.07.01.

[17] Beiktatta a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (4) bekezdése. Hatályos 2014.07.01.

[18] Megállapította a 39/2015. (XII. 21.) IM rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.

[19] Beiktatta a 39/2015. (XII. 21.) IM rendelet 2. § (4) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.

[20] Beiktatta a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (4) bekezdése. Hatályos 2014.07.01.

[21] Megállapította a 39/2015. (XII. 21.) IM rendelet 2. § (5) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.

[22] Beiktatta a 39/2015. (XII. 21.) IM rendelet 2. § (6) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.

[23] Módosította az 1/2017. (III. 7.) IM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.03.08.

[24] Hatályon kívül helyezte az 1/2017. (III. 7.) IM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2017.03.08.

[25] A felvezető szöveget módosította a 20/2010. (XII. 22.) KIM rendelet 5. § (2) bekezdése d) pontja. Hatályos 2010.12.25.

[26] Módosította a 20/2010. (XII. 22.) KIM rendelet 5. § (2) bekezdése c) pontja. Hatályos 2010.12.25.

[27] Módosította a 20/2010. (XII. 22.) KIM rendelet 5. § (2) bekezdése c) pontja. Hatályos 2010.12.25.

[28] A felvezető szöveget módosította a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (6) bekezdése. Hatályos 2014.03.15.

[29] Hatályon kívül helyezte a 39/2015. (XII. 21.) IM rendelet 2. § (9) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2016.01.01.

[30] Beiktatta a 21/2014. (III. 13.) KIM rendelet 18. § (5) bekezdése. Hatályos 2014.03.15.

[31] Beiktatta a 2/2017. (III. 27.) IM rendelet 2. §-a. Hatályos 2017.03.28.

Tartalomjegyzék