41/2006. (X. 6.) KvVM rendelet

a Természetvédelmi Őrszolgálat Szolgálati Szabályzatáról szóló 9/2000. (V. 19.) KöM rendelet módosításáról

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 59. §-ának (4) bekezdésében, valamint 85. §-ának b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A Természetvédelmi Őrszolgálat Szolgálati Szabályzatáról szóló 9/2000. (V. 19.) KöM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a a következő (2)-(3) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a § eredeti szövege (1) bekezdésre változik:

"(2) Az állami természetvédelmi őr az igazgatóság működési területén külön jogszabályban meghatározott egyes szabálysértési hatósági, valamint az őrszolgálattal összefüggő természetvédelmi kezelési feladatokat lát el.

(3) Az önkormányzati természetvédelmi őr a munkáltató települési önkormányzat illetékességi területén fekvő helyi jelentőségű védett természeti területen külön jogszabályban meghatározott egyes szabálysértési hatósági, valamint az őrszolgálattal összefüggő természetvédelmi kezelési feladatokat lát el."

2. §

(1) Az R. 3. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Azt a köztisztviselőt, akit állami természetvédelmi őrként alkalmaznak, ...az igazgatóság ellátja)

"d) szolgálati maroklőfegyverrel, lőszerrel, bilinccsel és a rendőrségnél rendszeresített könnygázszóró palackkal,"

(2) Az R. 3. § -a (1) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Azt a köztisztviselőt, akit állami természetvédelmi őrként alkalmaznak, ... az igazgatóság ellátja) "f) távcsővel,"

(3) Az R. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a szolgálat jellege megkívánja, a természetvédelmi őrt fényképezőgéppel, mobiltelefonnal járművel és egyéb, a feladatának ellátásához szükséges felszereléssel is el kell látni."

3. §

Az R. 4. §-ának (l)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) A természetvédelmi őr köztisztviselői jogviszonyának, valamint természetvédelmi őri munkakörének megszűnésekor a szolgálatának ellátásához rendelkezésre bocsátott valamennyi felszerelést és eszközt a munkáltató bevonja.

(2) Az egyenruha bevonására az e rendelet 1.. számú melléklet I/7. pontját kell alkalmazni."

4. §

Az R. 5. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az Őrszolgálat tagjaira, az állami természetvédelmi őrökre az alábbi, hierarchikus sorrendben felsorolt munkaköri megnevezések alkalmazhatóak)

"c) természetvédelmi területfelügyelő,"

5. §

Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § (1) Az állami természetvédelmi őr kötelessége szolgálati területén a természeti, valamint a védett természeti területek és értékek (a továbbiakban: természeti terület vagy érték), a természetvédelmi célú létesítmények, valamint az igazgatóság vagyonkezelésében lévő vagyontárgyak, továbbá a régészeti lelőhelyek és leletek védelme, őrzése, megóvása, károsításuk megelőzése.

(2) Az önkormányzati természetvédelmi őr kötelessége szolgálati területén a helyi jelentőségű védett természeti területek, az ott található természeti és védett természeti értékek, természetvédelmi célú létesítmények védelme, őrzése, megóvása, károsításuk megelőzése.

(3) Az állami természetvédelmi őr halaszthatatlan esetben szolgálaton kívül jogosult a természeti területek vagy értékek, továbbá a régészeti lelőhelyek és leletek védelme érdekében az illetékes hatóság haladéktalan bevonásáig a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény (a továbbiakban: Fbtv.) 12. §-ának b)-g) pontjaiban meghatározott intézkedések végrehajtására."

6. §

(1) Az R. 7. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A természetvédelmi őr szolgálatellátási formái)

"b) őrző szolgálat: a figyelőszolgálat sajátos formája, amelynek célja egy objektum (pl. élőhely, régészeti lelőhely) őrzése veszélyeztetett időszakban;"

(2) Az R. 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szolgálat ellátása közlekedés szempontjából lehet:

a) gyalogos,

b) lovas,

c) kerékpáros,

d) gépjárműves (motorkerékpár, gépkocsi),

e) vízijárműves szolgálat."

7. §

Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § A természetvédelmi őr munkája során együttműködik a szolgálati területén szolgálatot teljesítő más őrökkel (pl. hivatásos vadász, erdő őrzésével megbízott erdészeti szakszemélyzet, mezőőr), a rendvédelmi szervekkel, valamint más hatóságokkal."

8. §

(1) Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A természetvédelmi őr köteles figyelemmel kísérni a természeti terület vagy érték, valamint a régészeti lelőhely állapotát, és az észlelt változásokat - különösen a védett természeti értékek pusztulását, az azokat fenyegető veszélyt, a védett természeti területen észlelt természet- és környezetkárosítást vagy környezetszennyezést, a régészeti lelőhely károsítását - haladéktalanul köteles jelenteni a szolgálati felettesének."

(2) Az R. 9. §-a (2) bekezdésének d) ~e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A természetvédelmi őr szolgálati területén, tevékenysége során)

"d) ellátja az igazgatóság vagyonkezelésében, illetőleg az önkormányzat tulajdonában lévő természeti területek vagy értékek, továbbá vagyontárgyak őrzési feladatait,

e) részt vesz az igazgatóság, illetőleg az önkormányzat együttműködési feladatainak végrehajtásában,"

9. §

Az R. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a természetvédelmi őr szolgálati területén történt, a természetvédelem, valamint a régészeti örökség védelmének érdekeit sértő cselekményről (eseményről) tudomást szerez, ennek tényét és adatait köteles haladéktalanul megállapítani, és a bejelentő-feljelentő nyomtatvány kitöltése mellett egyidejűleg a szolgálati naplóba részletesen bejegyezni."

10. §

Az R. 11. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A természetvédelmi őr tevékenységét)

"a) az állami természetvédelmi őr esetében a közvetlen szolgálati felettes, az őrszolgálat-vezető vagy helyettese, az igazgató, továbbá a természetvédelemért felelős minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) erre feljogosított köztisztviselői,"

(kötelesek rendszeresen ellenőrizni.)

11. §

(1) Az R. 12. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. § (1) A természetvédelmi őr szolgálata teljesítése, illetve munkaköre ellátása során - a külön jogszabályban meghatározottak szerint - köteles intézkedni, ha a természet vagy a régészeti örökség védelmének érdekeit sértő, illetőleg veszélyeztető magatartást, szabálysértést, illetőleg bűncselekményt észlel.

(2) Természetvédelmi, valamint régészeti örökségvédelmi érdeket sértő bűncselekmény vagy szabálysértés észlelése esetén - természetvédelmi őri igazolványának felmutatásával, valamint e jogszabály szabályai szerint -szolgálaton kívül is intézkedni köteles, feltéve, hogy intézkedésre alkalmas állapotban van."

(2) Az R. 12. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A természetvédelmi őr az intézkedéseit a következők szerint köteles foganatosítani)

"a) intézkedése kezdetén közli természetvédelmi őri mivoltát az intézkedés alá vonni kívánt személlyel, amennyiben nem szolgálati egyenruhát visel, szolgálati igazolványa és jelvénye felmutatásával igazolja intézkedési jogosultságát;"

(3) Az R. 12. §-a (4) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A természetvédelmi őr az intézkedéseit a következők szerint köteles foganatosítani)

"e) a jogszerűen visszatartott, illetve elvett tárgyakat a természetvédelmi őr köteles haladéktalanul az illetékes hatóságnak átadni;"

(4) Az R. 12. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A személyi szabadságot korlátozó természetvédelmi őri intézkedésekről szóló rendelkezéseket a Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek, valamint az őrző szervezetek tagjaival szemben is alkalmazni kell."

(5) Az R. 12. §-ának (8)-(9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) A Magyar Honvédség tényleges állományú tagját is a rendőri szervhez kell előállítani, ha az arra okot adó cselekményét polgári személlyel vagy rendvédelmi szerv tagjával közösen követte el.

(9) Ha az előállítandó személy a jogszerű intézkedésnek ellenszegül, vagy az intézkedő személy ellen támadást intéz és a birtokában fegyver vagy élet kioltására, illetve személyi sérülés okozására alkalmas eszköz (a továbbiakban együtt e bekezdés alkalmazásában: fegyver) van, a biztonsági intézkedések megtétele mellett fel kell szólítani fegyvere átadására. Amennyiben az előállítandó személy a fegyverét önként nem adja át, azt el kell venni. Az állami természetvédelmi őr a fegyver elrejtésének gyanúja esetén a ruházatot, a csomagot és a járművet átvizsgálja."

12. §

(1) Az R. 13. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A jogellenesen szerzett, birtokban tartott védett természeti értéket, barlangi képződményt, régészeti leletet, továbbá a természet és a régészeti örökség védelmével kapcsolatos bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetésén tetten ért személytől az elkövetéshez (veszélyeztetéshez, károsításhoz) használt eszközöket elismervény ellenében vissza kell tartani, és az illetékes - lefoglalásra vagy elkobzásra jogosult - hatósághoz haladéktalanul be kell vinni."

(2) Az R. 13. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Jármű, ruházat és csomag átvizsgálása, továbbá kényszerítő eszközök alkalmazása és az előállítás legalább két fős szolgálatban, kettőnél több személlyel szemben kényszerítő eszköz alkalmazása és az előállítás kizárólag csoportszolgálatban foganatosítható."

(3) Az R. 13. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A ruházat átvizsgálását kizárólag a vizsgálat alá vonttal azonos nemű személy végezheti."

13. §

Az R. 15. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A természetvédelmi őr a kényszerítő eszköz használatáról - amennyiben az intézkedést az érintett sérelmesnek tartja - az illetékes rendőrkapitányságnak, továbbá munkáltatójának haladéktalanul írásbeli jelentést tesz, amelyben ismertetni kell a foganatosított intézkedések okát, továbbá mindazon körülményeket, amelyek az intézkedés jogszerűségének vizsgálatához elengedhetetlenek."

14. §

Az R. 16. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Bilincs akkor alkalmazható, ha az intézkedés alá vont személy(t) ]

"c) a természet, valamint a régészeti örökség védelmével kapcsolatos bűncselekmény elkövetésén tetten érték,"

15. §

Az R. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szolgálati maroklőfegyvert csak szolgálat ellátásához és karbantartás céljából szabad a tárolóhelyről kivenni. A szolgálati maroklőfegyver elővételének, valamint tárolóhelyre történő visszahelyezésének pontos idejét a szolgálati naplóba haladéktalanul be kell jegyezni."

16. §

(1) Az R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.

(2) Az R. 5. számú mellékletének címében "A természetvédelem érdekeit sértő vagy veszélyeztető cselekmény (esemény) bejelentése" szövegrész helyébe "A jogsértő cselekmény bejelentése" szövegrész lép.

17. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Persányi Miklós s. k.,

környezetvédelmi és vízügyi miniszter

Melléklet a 41/2006. (X. 6.) KvVM rendelethez

[1. számú melléklet a 9/2000. (V. 19.) KöM rendelethez]

A természetvédelmi őrök egyenruházata és az egyenruha viselés előírásai

Az állami természetvédelmi őröket a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 59. § (1) bekezdése, az önkormányzati természetvédelmi őröket az Fbtv. 14. § (1) bekezdése jogosítja fel egyenruha viselésre. Az egyenruha ellátást az Fbtv. 15. § (4) bekezdése szabályozza, amely szerint az egyenruhával való ellátásról az alkalmazó igazgatóság, illetőleg önkormányzat gondoskodik. Az állami természetvédelmi őrök egyenruházati és technikai eszközökkel való ellátását a Minisztérium irányítja.

I. Általános szabályok, az egyenruha ellátás rendszere

(1) Az állami és az önkormányzati természetvédelmi őröket (a továbbiakban együtt: természetvédelmi őr) a szolgálati követelményeknek megfelelő egyenruházati ellátás illeti meg, amit az alkalmazó nemzeti park igazgatóság vagy önkormányzat (a továbbiakban együtt: alkalmazó) köteles biztosítani.

(2) Az egyenruházati ellátás keretében a Minisztérium által rendszeresített, illetve jóváhagyott kivitelben kell valamennyi ruházati cikket biztosítani.

(3) A természetvédelmi őr egyenruházattal (a továbbiakban: ruházat) való ellátása a szolgálatba lépést követő alapellátásból, majd az évenkénti utánpótlási ellátásból áll.

(4) Az egyszeri járandóságot képező ruházati alapellátást a természetvédelmi őr szolgálatba lépését követő 3 hónapon belül az alkalmazótól természetben kapja az alapellátási norma szerint. Az alapellátási norma az alapnormából és a speciális feladatok (pl. lovas; motorkerékpáros szolgálat) ellátására alkalmas kiegészítő normából áll. Az alapellátási normától az önkormányzat az önkormányzati természetvédelmi őr feladataitól függően mennyiségben eltérhet, a kiegészítő normát a Minisztérium jóváhagyásával az alkalmazó határozza meg.

(5) Az utánpótlási ellátás évi utánpótlási ruházati illetménykereten alapul, melynek forintban kifejezett összege az alapellátás adott évi beszerzési árának elvi kihordási idő szerint számított egy évre eső hányada. Az alkalmazó a természetvédelmi őrre jutó utánpótlási ruházati illetménykeret felhasználásával köteles gondoskodni a természetvédelmi őr elhasználódott és szolgálati, illetve társasági öltözeteként már nem viselhető egyenruházati cikkeinek pótlásáról.

(6) Az évi utánpótlási ruházati illetménykeretet január 1-jével kell a természetvédelmi őrökre meghatározni, teljes vagy részösszeggel. Részösszeg akkor jár, ha a természetvédelmi őr az alapellátást az előző évben kapta meg. Az alapellátás kiadását követő első naptári évben időarányosan csökkentett utánpótlási ruházati illetménykeret jár, és csak annyi hónapra eső hányad írható jóvá, ahány hónap az alapellátás utáni 13. hónaptól kezdve az év végéig hátra van.

(7) Az egyes ruházati cikkek a természetvédelmi őri foglalkoztatás megszűnéséig a természetvédelmi őr birtokában vannak. A természetvédelmi őri foglalkoztatás megszűnésekor - a közszolgálati jogviszony nyugellátásra szerzett jogosultság miatti felmentéssel történő megszűnésének esetét kivéve:

a) a 2. számú függelékben leírt, az egyenruha-jelleget meghatározó ruházati cikkeket az alkalmazónak le kell adni,

b) a további ruházati cikkeket a volt természetvédelmi őr - az alkalmazó hozzájárulásával - az elvi kihordási időn belül időarányos pénzbeli elszámolás alapján, az elvi kihordási időn túl pedig térítésmentesen megválthatja.

(8) A (7) pont szerint leadott ruházatot az alkalmazó egyenruhaként, vagy az egyenruha céljára már nem alkalmas ruházati cikkeket az egyenruházati jelzések levétele után szolgálati munkaruhaként hasznosítja, a már nem használható ruházatot pedig selejtezni kell.

(9) A természetvédelmi őr köteles gondoskodni a ruházat tisztításáról, valamint szükség szerinti szakszerű javíttatásáról.

(10) A természetvédelmi őr részére kiadott ruházati cikkekről az alkalmazónak személyi kartonos nyilvántartást kell vezetnie.

II. Az egyenruházat meghatározása és az egyenruházati jelzések leírása

(1) A természetvédelmi őri egyenruházat terepi szolgálati (a továbbiakban: szolgálati) és társasági egyenruhából áll. Az egyes ruházati viseletelemek megnevezését, alapellátási normáját, előírt színét és elvi kihordási idejét az 1. számú függelék, a viseletelemek leírását a 2. számú függelék tartalmazza.

(2) Az egyenruházat egyes ruházati viseletelemein a (3), (4), (5) és (6) bekezdésben foglaltak szerint a 3. számú függelékben meghatározott egyenruházati jelzések, illetve szolgálatban a szolgálati jelvény kerülnek rögzítésre.

(3) Az egyenruházat felső ruházati viseletelemeinek (szolgálati téli kabát, polár dzseki, pulóver, ingek, póló, társasági téli kabát, zakó, blézer, blúzok) bal ujján a rendszeresített, 80 mm átmérőjű, kör alakú "természetvédelmi őri karjelvény" kerül felvarrásra úgy, hogy annak felső szegélye 10 cm-re legyen a vállvarrástól.

(4) A természetvédelmi őrök szolgálati egyenruházatán a felső ruházati viseletelemek (téli kabát, polár dzseki, pulóver, mellények, ingek, póló) bal felső zsebe felett (pólónál az ennek megfelelő helyen) a rendszeresített "nemzeti park igazgatósági állományjelző", illetve önkormányzati azonosító jelzés, jobb felső zsebe felett (zseb hiányában az ennek megfelelő helyen) a rendszeresített "szolgálati beosztásjelzés" kerül rögzítésre varrással vagy tépőzárral.

(5) A társasági egyenruházaton, a felső ruházati viseletelemek (társasági kabát, társasági zakó, mellény, blézer, ingek és blúzok) jobb oldali zsebe felett, illetve a bal zsebfedő felső szélével egy magasságban a rendszeresített "szakmai jelvény" kerül felvarrásra.

(6) A szolgálati sapkákon elöl központosan sapkajelvény kerül felvarrásra.

(7) Az egyenruházat felső viseletelemein alkalmazott egyenruhagomb leírását a 3. számú függelék tartalmazza.

(8) A természetvédelmi őrt sorszámozott, a 2. számú mellékletben meghatározott rendszeresített szolgálati jelvénnyel kell ellátni. A szolgálati jelvény azonos sorszámmal, két példányban készül. Az egyiket barna színű bőrből kialakított fülön rögzítve jól láthatóan az egyenruha felső külső ruházatának (szolgálati téli kabát, polár dzseki, pulóver, mellény, ing, társasági téli kabát, zakó, blézer, blúz) bal felső zsebén kell szolgálatban viselni. Ez a jelvény szolgálaton kívül nem viselhető. A szolgálati jelvény másik példányát a szolgálati igazolvánnyal együtt az e célra rendszeresített tokban kell hordani. A szolgálati igazolvánnyal együtt ezt a jelvényt a természetvédelmi őr szolgálatban köteles, szolgálaton kívül pedig jogosult magánál tartani.

III. Az egyenruha viselésének szabályai

(1) A természetvédelmi őri egyenruhát csak az állami és az önkormányzati természetvédelmi őrök viselhetik.

(2) Szolgálatban az egyenruha viselése a (3) pontban foglalt kivétellel kötelező, szolgálaton kívül megengedett.

(3) Az egyenruha viselési kötelezettség alól szolgálati érdekből eseti felmentést állami természetvédelmi őr esetében a nemzeti park igazgatóság igazgatója (a továbbiakban: igazgató) és az igazgatósági őrszolgálat-vezető, önkormányzati természetvédelmi őr esetében a közvetlen irányítást ellátó jegyző vagy az őrszolgálat-vezető adhat.

(4) Szolgálatban a szolgálati ruházaton a szolgálati jelvény viselése kötelező. Társasági egyenruhán a szolgálati jelvény viselése csak olyan szolgálatellátási módok esetében kötelező, amelyek intézkedést tehetnek szükségessé.

(5) Az egyenruha ellátásban részesülők kötelesek a ruházatot mindig olyan állapotban tartani, hogy az elősegítse a természetvédelmi őr tekintélyének megtartását és intézkedésének hatékonyságát. Az egyenruhának ápoltnak, tisztának és szakadásmentesnek kell lennie.

(6) Egyenruha viselésekor az ápolt, kulturált megjelenés kötelező. A hajviseletnek ápoltnak és sapkaviselésre alkalmasnak kell lennie. A haj és a szakáll viselet a feladatellátást nem akadályozhatja, terepi szolgálat során baleseti veszélyforrást nem jelenthet.

(7) Szolgálaton kívül tilos az egyenruha viselése a természetvédelmi őr feladatainak ellátásával össze nem függő munkavégzés esetén, illetve szeszes italtól vagy kábító hatású anyagtól, szertől befolyásolt állapotban.

(8) A rendszeresítettől eltérő ruházati viseletelemek egyenruhaként, illetve - a külsőleg nem látható alsó ruházat kivételével - egyenruházattal együtt nem viselhetők.

(9) Egyenruházati viseletelemek polgári vagy más öltözékhez, egyenruházati jelzések polgári vagy más öltözéken nem viselhetők.

(10) A szolgálati sapka és a társasági ruhához rendszeresített kalap viselése nem kötelező, más sapka, illetve kalap az egyenruházathoz nem viselhető.

(11) A nyakkendő viselése csak a társasági ruházathoz kötelező.

(12) A szolgálati és a társasági ruházati viseletelemek vegyesen nem viselhetők. A szolgálati ruházat évszakok szerint meghatározott viseletelemei - a polár dzseki nyári és őszi-tavaszi ruházathoz és a pulóver téli ruházathoz történő viselése, továbbá a lábbeli kivételével - más évszak ruházatával együtt nem viselhetők. Két fős vagy csoportszolgálatban az egységes viseletelemek kötelezőek.

(13) Az egyenruházati cikkek bármilyen megváltoztatása vagy átalakítása tilos.

(14) Az egyenruhán az egyenruházati jelzéseken és a szolgálati jelvényen kívül más jelvény nem viselhető.

(15) Az egyenruha viselésekor nyíltan csak a rendszeresített kiegészítő szolgálati felszerelés hordható. Az egyes kiegészítő szolgálati felszerelések megnevezését, alapellátási normáját és előírt színét az 1. számú függelék tartalmazza.

(16) Az egyenruhához csak a rendszeresített védőruházat viselhető. Az egyes védőruházati viseletelemek megnevezését, alapellátási normáját és előírt színét az 1. számú függelék tartalmazza.

(17) Az egyenruhaként már nem alkalmas, de még használható ruházati cikkeket a természetvédelmi őr az egyenruházati jelzések levétele után szolgálatban, a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével szolgálati munkaruhaként viselheti. A már nem használható ruházati cikkeket selejtezni kell.

(18) Az egyenruha viseléséért, a megfelelő öltözködésért és megjelenésért a természetvédelmi őr és közvetlen szolgálati felettese a felelős.

(19) A ruházattal a természetvédelmiőrök mind mennyiségi, mind pedig minőségi tekintetben bármikor elszámoltathatók.

(20) A közszolgálati jogviszony nyugellátásra szerzett jogosultság miatti felmentéssel történő megszűnése után megtartott ruházat csak az egyenruházati jelzések nélkül viselhető.

(21) Az egyenruha-viselés szabályainak betartását állami természetvédelmi őr esetében az igazgató, az igazgatósági őrszolgálat-vezető és a természetvédelmi őr közvetlen szolgálati felettese, önkormányzati természetvédelmi őr esetében az önkormányzati őrszolgálat-vezető vagy a közvetlen irányítást ellátó jegyző, valamennyi természetvédelmi őr esetében pedig a Minisztérium erre feljogosított köztisztviselője ellenőrzi.

1. számú függelék

A természetvédelmi őrök egyenruházata, alapellátási norma

Sor-számMegnevezésIrányszínAlapellátási normaElvi kihordási idő
alapnormakieg. norma
I. Terepi szolgálati egyenruha
A) Téli viseletelemek
1.Téli kabátP-561 U1 db36 hó
2.Polár dzseki egyben téli kabát bélésP-561 U1 db36 hó
3.Téli nadrágP-561 U2 db24 hó
4.Vízhatlan téli nadrágP-561 U24 hó
5.Téli mellény (polár)P-561 U1 db36 hó
6.Téli ingP-562 U2 db24 hó
7.Téli sapkaP-561 U36 hó
8.Sálzöld1 db36 hó
9.Kesztyűbarna1 db36 hó
10.Téli zoknizöld3 pár12 hó
11.Bakancsbarna1 pár36 hó
B) Nyári és őszi-tavaszi viseletelemek
1.Nyári-őszi-tavaszi nadrágP-561 U3 db
2.Őszi-tavaszi mellényP-561 U1 db24 hó
3.PulóverP-561 U1 db36 hó
4.Hosszú ujjú ingP-562 U2 db24 hó
5.Rövid ujjú ingP-562 U2 db24 hó
6.Póló .P-562 U2 db24 hó
7.Nyári-őszi-tavaszi sapkaP-561 U1 db36 hó
8.Zoknizöld5 pár12 hó
9.Átmeneti cipőbarna1 pár36 hó
10.Félcipőbarna1 pár36 hó
SorszámMegnevezésIrányszínAlapellátási normaElvi kihordási idő
alapnormakieg. norma
C) További viseletelemek
1.Rövid nadrágP-561 U1 db36 hó
2.Nyakkendőzöld1 db36 hó
3.Derékszíj - 40 mm szélesbarna1 db36 hó
4.Öv - 30 mm szélesbarna1 db36 hó
D) Védőruházat
1.Polár aláöltözet (felső és alsó)zöld1 db
2.Esőruházatzöld1 db
3.Gumicsizmazöld1 db
4.Kamáslizöld1 db
E) Kiegészítő szolgálati felszerelések
1.Szolgálati oldaltáskabarna1 db
2.Szolgálati hátizsákzöld1db
3.Taktikai övzöld1 db
4.Fegyvertok (övtok)zöld1 db
5.Fegyvertok (combtok)zöld1 db
6.Tártokzöld1 db
7.Bilincs tokzöld1 db
8.Gázspray tokzöld1 db
9.Irattartó övtáskazöld1 db
II. Társasági egyenruha
A) Férfi viseletelemek
1.Öltöny (zakó, pantalló és mellény)zöld1 db48 hó
2.Téli kabátzöld1 db48 hó
3.Hosszú ujjú inghomok2 db24 hó
4.Rövid ujjú inghomok2 db24 hó
5.Kalapzöld1 db48 hó
6.Nyakkendőzöld1 db48 hó
7.Sálzöld1 db48 hó
8.Kesztyűbarna1 pár48 hó
9.Zoknizöld3 pár12 hó
10.Övbarna1 db48 hó
11.Félcipőbarna1 pár36 hó
B) Női viseletelemek
1Kosztüm (blézer és szoknya)zöld1 db48 hó
2.Téli kabátzöld1 db48 hó
3.Hosszú ujjú blúzhomok2 db24 hó
Rövid ujjú blúzhomok2 db24 hó
SorszámMegnevezésIrányszínAlapellátási normaElvi kihordási idő
alapnormakieg. norma
5.Kalapzöld1 db48 hó
6.Nyakkendőzöld1 db48 hó
7.Sálzöld1 db48 hó
8.Kesztyűbarna1 pár48 hó
9.Övbarna1 db48 hó
10.Félcipőbarna1 pár36 hó

2. számú függelék

A természetvédelmi őri egyenruházat meghatározó viseletelemeinek leírása

I. Terepi szolgálati egyenruha

A) Téli viseletelemek

(1) Téli kabát

A szolgálati téli kabát 5/8-os, húzózárral záródó, állógalléros viseletelem, vállerősítő duplummal és húzózárral rögzített kapucnival. Elöl 4 zsebes megoldású: a két mellzseb kisebb, rátett, a két alsó zseb nagyobb, kétfunkciós, mindegyik aszimmetrikus ötszög alakú, tépőzárral záródó zsebfedővel (a továbbiakban: aszimmetrikus zsebfedő) . A kabát derékrésze zsinórral húzott, bevarrott ujja állítható kézelővel záródik. A bélésen 3 zseb található, baloldalt húzózáras belső zseb, jobboldalt mobiltelefonzseb, alul kapucnizseb.

(2) Polár dzseki

A polár dzseki lehajtható állógalléros, eleje húzózárral záródik. Aljabősége zsinórral állítható, vállán vállerősítő rátét található. Elején a két alsó zseb húzózárral záródik. A bal oldalán aszimmetrikus zsebfedővel záródó mellzseb található, ami egyben belső zseb is. Bevarrott ujja állítható kézelővel záródik.

(3) Téli nadrág

A téli nadrág svédzsebes, térdfolttal és fenékfolttal. A jobb nadrágszáron aszimmetrikus zsebfedővel záródó oldalzseb található; Háta fartoldással, jobboldalt legombolható (ill. lepatentolható) farzsebbel készül. A derékpánton övbújtatók vannak, eleje húzózárral záródik. A kétféle téli nadrág formai kialakítása azonos, csak alapanyagukban térnek el.

(4) Téli mellény

A téli mellény lehajtható állógalléros, eleje húzózárral záródik. Aljabősége zsinórral állítható, vállán vállerősítő rátét található. Elején 2 alsó zseb húzózárral záródik. A bal oldalán aszimmetrikus zsebfedővel záródó mellzseb található, ami egyben belső zseb is.

(5) Téli ing

Gombolással záródó, fekvőgalléros, gombolható váll-pántos ing, két foltzsebbel, amelyek aszimmetrikus zsebfedővel záródnak. A bevarrott ujj alja kézelőpántba befogott.

(6) Téli sapka

A téli viselésre szolgáló sapka bélelt, hétrészes fejből, sildből és pánttal rögzíthető, lehajtható fülvédőből áll.

B) Nyári és őszi-tavaszi viseletelemek

(1) Nyári-őszi-tavaszi nadrág

Formai kialakítása a téli nadrágéhoz hasonló, de fenékfolt nélküli és eltérő alapanyagból készül.

(2) Őszi-tavaszi mellény

A bélelt őszi-tavaszi mellény eleje húzózárral záródik, nyaki része "V" kivágású. Elején 4 zsebes megoldású: a 2 rátett mellzseb aszimmetrikus zsebfedővel záródik, a 2 alsó zseb zsebléccel kialakított bevágott típusú. Háta al-ján teljes szélességben - két oldalról húzózárral záródó -zseb került kialakításra. A bélésen 2 zseb található: baloldalt húzózáras belső zseb, jobboldalt mobiltelefonzseb.

(3) Pulóver

A kötött pulóver kerek nyakkivágású. Vállán vállrátét és legombolható vállpánt, az ujján könyökfolt található. Bal elején mellmagasságban legombolható aszimmetrikus zsebfedővel záródó foltzseb jobb elején a zsebfedővel egy magasságban téglalap alakú rátét van.

(4) Hosszú ujjú ing

A hosszú ujjú ing kialakítása azonos a téli ingével.

(5) Rövid ujjú ing

A rövid ujjú ing formai kialakítása azonos a hosszú ujjú ingével, de hajtókával készülő rövid ujjas megoldású.

(6) Póló

A rövid ujjú póló kerek nyakkivágású változatának eleje mellvonal magasságában vízszintes szabásvonallal tagolt, galléros változatának nyakkivágása három gombbal záródik.

(7) Nyári-őszi-tavaszi sapka

A sapka hétrészes fejből és sildből áll, béleletlen, hátul bőségszabályozó pánttal.

II. Társasági egyenruha

A) Férfi viseletelemek

(1) Társasági öltöny

a) Zakó

A 3 gombbal záródó zakó kihajtós fekvőgallérral kialakított fazonú, elöl 3 rátett zsebbel. A baloldalt elhelyezett kisebb mellzseb és a nagyobb alsó zsebek aszimmetrikus zsebfedővel záródnak. A bevarrott ujj alja hasítékos és 3 gombbal díszített. A hát alja középen hasítékkal készül. A zakó bélelt, két hagyományos belső zsebbel.

b) Pantalló

A hagyományos fazonú, felhajtó nélküli svédzsebes, 1bőséghajtással és 1 gombolható farzsebbel.

c) Mellény

A társasági mellény eleje "V" kivágású, 2 zsebléces zsebbel készül. A hátán két oldalt szorítópánttal állítható a bősége.

(2) Téli kabát

A társasági téli kabát 5/8-os hosszúságú, fekvőgalléros, húzózárral és gombolással záródik. Eleje szabásvonallal, 2 ferde bevágott felső zsebbel és 2 fúvókás, kétfunkciós, aszimmetrikus zsebfedővel záródó rávarrt alsó zsebbel, valamint a szabásvonalba baloldalt elhelyezett szolgálati-jelvény-legomboló pánttal kialakított. Bevarrott ujjú, amely gombolható kézelővel végződik. A bélésen 2 zseb található: baloldalt húzózáras belső zseb, jobboldalt mobiltelefonzseb.

(3)-(4) Hosszú és rövid ujjú ing

Gombolással záródó, fekvőgalléros, gombolható váll-pántos ing, két rátett zsebbel, amelyek aszimmetrikus zsebfedővel záródnak. A hosszú ujjú ing bevarrott ujjának alja kézelőpántba befogott, a rövid ujjú ing hajtókás ujjal készül.

(5) Kalap

Hagyományos, 4,5 cm-es karimájú kalap zsinórdíszítéssel, melyet bal oldalon a Természetvédelmi Őrszolgálat szolgálati jelvénye szerinti hármas szimbólumot tartalmazó fém jelvény díszít.

B) Női viseletelemek

(1) Kosztüm

a) Blézer

Az elején 3 gombbal záródó karcsúsított blézer, fekvőgallérral kialakított kihajtós fazonú. A mellrészen baloldalt aszimmetrikus zsebfedő van (hamis zseb), az alsó bevágott zsebek aszimmetrikus zsebfedővel záródnak. A bevarrott ujj alja hasítékos és 3 gombbal díszített. A hát alja középen hasítékkal készül.

b) Szoknya

Térdet takaró, derékpántba fogott, egyenes vonalú, bélelt alj, amely hátul kisméretű lépéshasítékkal készül.

(2) Téli kabát

A női társasági téli kabát 5/8-os hosszúságú, fekvőgalléros, húzózárral és gombolással záródik. Eleje szabásvonallal, 2 ferde bevágott felső zsebbel és 2 fuvókás, kétfunkciós, aszimmetrikus zsebfedővel záródó rávarrt alsó zsebbel, valamint a szabásvonalba baloldalt elhelyezett szolgá-latijelvény-legomboló pánttal kialakított. A kabát derékrészen húzható és bevarrott ujjú, amelynek alja gumírozással van befogva. A bélésen 2 zseb található: baloldalt húzózáras belső zseb, jobboldalt mobiltelefonzseb.

(3)-(4) Hosszú és rövid ujjú blúz

Gombolással záródó, fekvőgalléros, enyhén karcsúsított blúz, két rátett zsebbel, amelyek aszimmetrikus zsebfedővel záródnak. A hosszú ujjú blúz bevarrott ujjának alja kézelőpántba befogott, a rövid ujjú blúz hajtókás ujjal készül.

(5) Kalap

A női kalap formai kialakítása megegyezik a férfi kalapéval.

3. számú függelék

Természetvédelmi őri egyenruházati jelzések

ÁLLAMI TERMÉSZETVÉDELMI ŐR

Az állami természetvédelmi őr egyenruházati jelzései (testületi jelzései) a karjelvény, a sapkajelvény, az alkalmazó nemzeti park igazgatóság megnevezését tartalmazó állományjelző, a szolgálati beosztásjelzés és a szakmai jelvény.

A karjelvény leírása

A kör alakú karjelvény szövött anyagból készül, 80 mm átmérővel. A zöld alapszínű jelvény keretét a fekete színű felvarrószegélyen belüli, 2 mm széles, aranysárga színű szegély képezi. A szegélyen belül körben a "TERMÉSZETVÉDELMI ŐRSZOLGÁLAT" szövegű, aranysárga színű felirat látható, melynek 8 mm betűmagasságú két szavát l-l stilizált pilisilen-virág választja el egymástól. A feliraton belül a természetvédelmi őrszolgálat hármas szimbóluma látható. Ez hátsó síkban lévő, 0,8 mm vastag aranysárga szegéllyel mintázott, fehér színű, 38 mm széles és 40 mm magasságú pajzsot tartalmaz, középső síkban 30 mm átmérővel és 0,8 mm vastag aranysárga színű szegéllyel a természetvédelem jelképét ábrázolja, első síkjában pedig a természetvédelem jelképével alulról részben fedésben levő, 20 mm magasságú magyar köztársasági címer látható. A természetvédelem jelképe fehér színű, jobbra repülő nagykócsag, kör alakú égszínkék mezőben.

A sapkajelvény leírása

A fekvő ellipszis alakú sapkajelvény szövött anyagból készül, 45 mm vízszintes és 35 mm függőleges átmérővel. A zöld alapszínű jelvény keretét a fekete színű felvarrószegélyen belüli, 1 mm széles aranysárga színű szegély képezi. A szegélyen belül körben a "TERMÉSZETVÉDELMI ŐRSZOLGÁLAT" szövegű, aranysárga színű felirat látható, amelynek 3 mm betűmagasságú két szavát l-l stilizált pilisilen-virág választja el egymástól. A feliraton belül a természetvédelmi őrszolgálat hármas szimbóluma látható. Ez hátsó síkban lévő, 0,5 mm vastag aranysárga szegéllyel mintázott, fehér színű, 15 mm széles és 16 mm magasságú pajzsot tartalmaz, középső síkban 12 mm átmérővel és 0,5 mm vastag aranysárga színű szegéllyel a természetvédelem jelképét ábrázolja, első síkjában pedig a természetvédelem jelképével alulról részben fedésben levő, 8 mm magasságú magyar köztársasági címer látható.

A nemzeti park igazgatósági állományjelző leírása

A nemzeti park igazgatósági állományjelző 24x90 mm méretű, fekvő téglalap alakú, zöld alapszínű, szövött anyagból készült lap, melynek fekete színű felvarrószegélyen belüli keretét 1 mm széles, aranysárga színű szegély képezi. A lapon két sorba foglalva a nemzeti park igazgatóság megnevezése szerepel, 4 mm betűmagasságú, aranysárga színű felirattal.

A szolgálati beosztásjelzés leírása

A szolgálati beosztásjelzés 24x85 mm méretű, fekvő téglalap alakú, zöld alapszínű, szövött anyagból készült lap, melynek fekete színű felvarrószegélyen belüli keretét 1 mm széles, aranysárga színű szegély képezi. A szolgálati beosztásokat 10 mm és 20 mm széles aranysárga sávok jelölik a következőként:

természetvédelmi területőr: egy 10 mm széles aranysárga sáv,

természetvédelmi őrkerület-vezető: két 10 mm széles aranysárga sáv,

természetvédelmi területfelügyelő: három 10 mm széles aranysárga sáv,

természetvédelmi tájegységvezető: egy 20 mm széles és egy 10 mm széles aranysárga sáv,

természetvédelmi őrszolgálatvezető-helyettes: egy 20 mm széles és két 10 mm széles aranysárga sáv,

természetvédelmi őrszolgálat-vezető: egy 20 mm széles és három 10 mm széles aranysárga sáv. |

A lapon baloldalt 12 mm átmérővel a természetvédelem jelképe látható, amely az első három szolgálati beosztásnál a zöld alapon, a következő három szolgálati beosztásnál pedig a 20 mm széles aranysárga sávban van elhelyezve.

A szakmai jelvény leírása

A szakmai jelvény 18x90 mm méretű, lekerekített végű fekvő téglalap alakú, zöld alapszínű, szövött anyagból készült lap, melynek fekete színű felvarrószegélyen belüli keretét 1 mm széles, aranysárga színű szegély képezi. A jelvény közepén 14 mm magasságú magyar köztársasági címer található, baloldalt 14 mm átmérővel és 0,5 mm vastagságú aranysárga szegéllyel a természetvédelem jelképe, jobb oldalon stilizált pilisilen-virág látható. A köztársasági címer és a természetvédelem jelképe, valamint a köztársasági címer és a pilisilen-virág között stilizált leveles szár látható.

ÖNKORMÁNYZATI TERMÉSZETVÉDELMI ŐR

Az önkormányzati természetvédelmi őr egységesített egyenruházati jelzései a karjelvény, a sapkajelvény, a szolgálati beosztásjelzés és a szakmai jelvény. A szakmai jelvény az állami természetvédelmi őrével azonos.

A karjelvény leírása

A kör alakú karjelvény szövött anyagból készül, 80 mm átmérővel. A zöld alapszínű jelvény keretét a fekete színű felvarrószegélyen belüli, 2 mm széles, aranysárga színű szegély képezi. A szegélyen belül körben az "ÖNKORMÁNYZATI TERMÉSZETVÉDELEM" szövegű, aranysárga színű felirat látható. A feliraton belül a természetvédelmi őrszolgálat hármas szimbóluma látható. Ez hátsó síkban lévő, 0,8 mm vastag, aranysárga szegéllyel mintázott, fehér színű, 38 mm széles és 40 mm magasságú pajzsot tartalmaz, középső síkban 30 mm átmérővel és 0,8 mm vastag, aranysárga színű szegéllyel a természetvédelem jelképét ábrázolja, első síkjában pedig a természetvédelem jelképével alulról részben fedésben levő, 20 mm magasságú magyar köztársasági címer látható. A természetvédelem jelképe fehér színű, jobbra repülő nagykócsag, kör alakú égszínkék mezőben.

A sapkajelvény leírása

A fekvő ellipszis alakú sapkajelvény szövött anyagból készül, 45 mm vízszintes és 35 mm függőleges átmérővel. A zöld alapszínű jelvény keretét a fekete színű felvarrószegélyen belüli, 1 mm széles, aranysárga színű szegély képezi. A szegélyen belül körben az "ÖNKORMÁNYZATI TERMÉSZETVÉDELEM" szövegű, aranysárga színű felirat látható. A feliraton belül a természetvédelmi őrszolgálat hármas szimbóluma látható. Ez hátsó síkban lévő, 0,5 mm vastag aranysárga szegéllyel mintázott, fehér színű, 15 mm széles és 16 mm magasságú pajzsot tartalmaz, középső síkban 12 mm átmérővel és 0,5 mm vastag, aranysárga színű szegéllyel a természetvédelem jelképét ábrázolja, első síkjában pedig a természetvédelem jelképével alulról részben fedésben levő, 8 mm magasságú magyar köztársasági címer látható.

A szolgálati beosztásjelzés leírása

A szolgálati beosztásjelzés 24x85 mm méretű, fekvő téglalap alakú, zöld alapszínű, szövött anyagból készült lap, melynek fekete színű felvarrószegélyen belüli keretét 1 mm széles, égszínkék színű szegély képezi. A lapon baloldalt 12 mm átmérővel a természetvédelem jelképe látható, a szolgálati beosztásokat 10 mm széles égszínkék sávok jelölik. A beosztások jelzése a következő:

önkormányzati természetvédelmi őr középfokú végzettséggel: egy 10 mm széles égszínkék sáv,

önkormányzati természetvédelmi őr felsőfokú végzettséggel: két 10 mm széles égszínkék sáv,

önkormányzati természetvédelmi őrszolgálat-vezető: három 10 mm széles égszínkék sáv.

AZ EGYENRUHA GOMB LEÍRÁSA

Az állami és az önkormányzati természetvédelmi őr egyenruházatának felső viseletelemein alkalmazott egyen-ruhagomb olajzöld színű, műanyagból készült, sajtolt füles gomb. A nagyméretű gomb átmérője 20 mm, amely a 3 mm-es peremen belüli, 14 mm átmérőjű, enyhén domborított felületén jobbra repülő nagykócsagot ábrázol. A kisméretű gomb átmérője 15 mm, pereme 2 mm-es, jobbra repülő nagykócsagot ábrázoló enyhén domborított felületének átmérője 9 mm.

Tartalomjegyzék