4/2006. (VI. 8.) ICSSZEM-EüM együttes rendelet
a betegjogi, az ellátottjogi és a gyermekjogi képviselő működésének feltételeiről szóló 1/2004. (I. 5.) ESZCSM rendelet módosításáról
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 94/K. §-ának (7) bekezdésében, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 11/A. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján, továbbá az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. §-a (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:
1. §
(1) A betegjogi, az ellátottjogi és a gyermekjogi képviselő működésének feltételeiről szóló 1/2004. (I. 5.) ESZCSM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A jogvédelmi képviselői tanfolyam megszervezéséért a Közalapítvány felelős. A Közalapítvány a tanfolyam megszervezésére olyan egészségügyi, illetve szociális szakképzést folytató intézményt (a továbbiakban: tanfolyamot szervező) kérhet fel, amely szerepel a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény 8. §-ában szabályozott felnőttképzést folytató intézmények nyilvántartásában. A Közalapítvány a tanfolyamot szervezővel megállapodást köt."
(2) Az R. 3. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A jogvédelmi képviselői tanfolyamon részt vevők a tanfolyam sikeres elvégzéséről a tanfolyamot szervező által kiadott tanúsítványt kapnak."
(3) Az R. 3. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A jogvédelmi képviselői tanfolyamra történő jelentkezésről és elvégzésének feltételeiről a Közalapítvány évente közleményt tesz közzé az egészségügyi, valamint a szociális ágazati feladatokat ellátó minisztérium hivatalos lapjában."
2. §
Az R. 4. §-a (4) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A képviselő nem járhat el olyan ügyben,]
"b) amely azt a szolgáltatót érinti, amellyel
ba) munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, vagy
bb) a képviselői tevékenységét megelőző 2 éven belül munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban állt."
3. §
(1) Az R. 5. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A szolgáltató gondoskodik arról, hogy a képviselő]
"e) a helyszínen tájékozódhasson, az alkalmazottakhoz és a szolgáltatást igénybe vevőkhöz kérdést intézhessen, velük megbeszélést, egyeztetést kezdeményezhessen és folytathasson,"
(2) Az R. 5. §-a a következő (2)-(4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a § jelenlegi rendelkezésének jelölése (1) bekezdésre változik:
"(2) A szolgáltató köteles együttműködni a képviselővel.
(3) Az egészségügyi és a szociális szolgáltató vezetője a képviselőtől érkező,
a) panasz kivizsgálására irányuló megkeresésre 30 napon belül, ha a panasz kivizsgálásához, orvoslásához más szerv, hatóság megkeresése szükséges 60 napon belül érdemben válaszol,
b) a szolgáltató működésével kapcsolatos észrevételre 15 napon belül érdemben válaszol,
c) a szolgáltatást igénybe vevővel kapcsolatos dokumentáció megtekintésére, illetve a dokumentációról való másolat készítésére vonatkozó megkeresést, amennyiben a dokumentáció helyben rendelkezésre áll azonnal, egyéb esetben 5 munkanapon belül teljesíti.
(4) A gyermekjóléti, illetve gyermekvédelmi szolgáltató vezetője a (3) bekezdés szerinti megkeresésekre a Gyvt. 1 1/A. §-ának (6) bekezdésében meghatározott határidőn belül érdemben válaszol."
4. §
(1) Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A képviselő a 7. §-ban, a 8. § (1) bekezdésének b) pontjában és a 10. § b) pontjában foglaltakon túl az általa meghatározott időpontban fogadóórát tarthat a Közalapítvány által működtetett területi irodában."
(2) Az R. 6. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A képviselő a hozzá érkezett megkereséseket, valamint eljárását és intézkedéseit írásban dokumentálja."
(3) Az R. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A képviselő munkájáról, eljárásának tapasztalatairól, valamint az általánosítható problémákról éves beszámolót készít, amelyet a tárgyévet követő év január 15-éig megküld a Közalapítvány Kuratóriuma elnökének."
5. §
(1) Az R. 8. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a bekezdés a következő c)-e) ponttal egészül ki:
[Az ellátottak jogérvényesítésének elősegítése érdekében az ellátottjogi képviselő]
"b) az ellátottak igényeihez igazodóan fogadóórát tart a 100 férőhelyesnél nagyobb bentlakásos szociális intézményben,
c) működési területén kapcsolatot tart a megyei (fővárosi) módszertani intézménnyel, a megyei (fővárosi) szociális és gyámhivatallal, az Szt. 92/K. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontja szerinti jegyzővel, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei (fővárosi) intézetével,
d) szükség szerint, az intézmény működésének zavarása nélkül közvetlenül felkeresheti az ellátottakat a lakószobákban,
e) felveszi a kapcsolatot az intézményben működő ellátotti önkormányzattal."
(2) Az R. 8. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Ha az intézmény vezetője az Szt. 94/G. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján korlátozó intézkedés alkalmazásáról értesíti, az ellátottjogi képviselő tájékozódik az ügyben, megvizsgálja a korlátozás szükségességét és az eljárásjogszerűségét."
6. §
Az R. mellékletének I. 1. "Jogi ismeretek" pontja a következő alponttal egészül ki:
"- Az egyenlő bánásmódra vonatkozó szabályozás"
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 2. §-ának (2) bekezdésében "az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium" szövegrész helyébe "az egészségügyi, valamint a szociális ágazati feladatokat ellátó minisztérium" szövegrész lép.
Korózs Lajos s. k.,
ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi politikai államtitkár
Dr. Rácz Jenő s. k.,
egészségügyi miniszter