Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

68/2006. (III. 28.) Korm. rendelet

a Felsőoktatási és Tudományos Tanácsról

A Kormány a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény (a továbbiakban: felsőoktatási törvény) 153. §-a (1) bekezdésének 19. pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

A Felsőoktatási és Tudományos Tanács jogállása

1. §

(1) A Felsőoktatási és Tudományos Tanács (a továbbiakban: FTT) a felsőoktatási törvény és a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: közhasznúsági törvény) alapján jogi személyiséggel rendelkező, független, döntés-előkészítő, véleményező és javaslattevő, a közhasznúsági nyilvántartásba vétel nélkül kiemelkedően közhasznú szervezet.

(2) Az oktatási miniszter (a továbbiakban: miniszter) törvényességi ellenőrzést gyakorol az FTT működése, tevékenysége felett. Ennek keretében azt vizsgálja, hogy az FTT a felsőoktatási törvényben és e rendeletben meghatározottak szerint működik-e, és a jogkörét a jogszabályokban biztosítottak szerint gyakorolja-e. A miniszter törvényességi ellenőrzési jogkörében - megfelelő határidő biztosításával - felhívja az FTT-t a jogszabálysértés megszüntetésére, illetve arra, hogy a jogszabályokban foglalt kötelezettségeinek tegyen eleget. Az FTT a felhívásban foglaltakat köteles megvizsgálni és a kitűzött határidőn belül álláspontjáról a minisztert tájékoztatni.

(3) A közhasznú működés tekintetében a törvényességi felügyeletet a reá irányadó szabályok szerint az ügyészség látja el az FTT felett.

(4) Az FTT működésével, szervezetével és a 16. §-ban foglaltakkal kapcsolatos szabályokat az FTT testületi tagok kétharmadának szavazatával - legalább 13 tag támogatásával - elfogadott és a miniszter által jóváhagyott szervezeti és működési szabályzata tartalmazza. A miniszter a szervezeti és működési szabályzat jóváhagyását csak akkor tagadhatja meg, ha az jogszabályt sért.

A közhasznú jogállásból fakadó szabályok

2. §

(1) Az FTT működésére és gazdálkodási rendjére a közhasznúsági törvény szabályai irányadók.

(2) Az FTT a közhasznúsági törvény 26. §-a c) pontjának 3-5. alpontja szerinti következő közhasznú tevékenységeket látja el: tudományos tevékenység, kutatás; nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés; kulturális tevékenység. Az FTT közhasznú szolgáltatásaiból bárki részesülhet.

(3) Az FTT szervezete pártoktól független, azoknak anyagi támogatást nem nyújt és tőlük támogatást nem fogad el, közvetlen politikai tevékenységet nem folytat.

(4) Az FTT gazdálkodásának alapjául a felsőoktatási törvény 128. § (5) bekezdése szerint biztosított támogatás szolgál, amelyen kívül az FTT-nek egyéb bevételei is lehetnek (például pályázati úton elnyert támogatás, adomány, eszközeinek befektetéséből, illetve vállalkozási tevékenységből származó bevétel).

(5) Az FTT vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végezhet; befektetési tevékenységet az FTT Testülete által elfogadott szabályzat alapján folytathat.

(6) Az FTT gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a felsőoktatási törvényben és e rendeletben meghatározott tevékenységére fordítja.

(7) Az FTT tevékenységének és gazdálkodásának legfontosabb adatait az Oktatási Közlönyben is nyilvánosságra hozza.

Az FTT szervezete

3. §

(1) Az FTT Testületből és a Testület mellett működő Titkárságból, továbbá a közhasznúsági törvény 10. §-ának (1) bekezdése alapján az FTT Testületétől és Titkárságától elkülönült Felügyelő Bizottságból áll.

(2) Az FTT elnöke az FTT Testületének elnöke.

(3) Az FTT mellett működő, a felsőoktatási törvény 113. §-ának (3) bekezdése szerinti bizottságokra, azok összetételére és működésére vonatkozó részletes szabályokat az FTT szervezeti és működési szabályzata határozza meg. Az állandó bizottságok tagjaira vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok azonosak az e rendeletben az FTT Testületének tagjaira vonatkozó előírásokkal.

Az FTT testületi működésére és tagjaira vonatkozó szabályok

4. §

(1) Az FTT Testületének a felsőoktatási törvény 113. §-a alapján tizenkilenc tagja van.

(2) A kamarák döntenek a képviseletükre jogosult, általuk delegált hat tag személyéről. Amennyiben a delegálásra vonatkozó felhívástól számított kilencven napon belül nem sikerül jelöltet állítani, az FTT elnöke ad hoc testületet hív össze a kamarák elnökeinek részvételével a döntéshozatalra. Az ad hoc testület ülése a tagok több mint felének jelenléte esetén határozatképes, a delegálásról pedig a jelenlevők többségének egyetértésével dönt.

(3) Az oktatási miniszter - az általa delegált tagok közül - egy tag jelöléséhez beszerzi az egészségügyi miniszter egyetértését.

(4) Nem delegálható az FTT Testületébe a felsőoktatási törvény 113. §-ának (1) bekezdésében meghatározott kizáró okokon túl az, aki

a) ellen büntetőeljárás van folyamatban, vagy aki a büntetett előélet hatálya alól még nem mentesült,

b) az FTT Titkársága, a Magyar Felsőoktatási Akkredi-tációs Bizottság Titkársága, az Országos Kredittanács Irodája, valamint a Magyar Rektori Konferencia alkalmazottja.

5. §

(1) Az FTT elnöke az FTT Testülete megbízatásának lejártát megelőzően legkésőbb hat hónappal felhívja a delegáló testületeket és szervezeteket az új Testület tagjainak megválasztására, delegálására.

(2) A jelölő testületek és szervezetek az FTT elnökének felhívását követő kilencven napon belül jelölteket állítanak, akiknek nyilatkozniuk kell a megbízatás elvállalásáról és arról, hogy a jelölésük nem ütközik kizáró okokba.

(3) A delegáló testületek és szervezetek a jelöltek megválasztásáról szóló iratot (hiteles jegyzőkönyvet, jegyzőkönyvkivonatot, levelet vagy más dokumentumot) a döntést követő nyolc napon belül megküldik az FTT elnökének.

(4) A jelöltek listáját az FTT elnöke felterjeszti a miniszternek, aki - annak áttekintése és a jogszabályokkal való megfelelés vizsgálata után - harminc napon belül felterjeszti a miniszterelnöknek, javaslatot téve a tagok megbízására. Amennyiben jogszabályban meghatározott ok miatt a testületi tagsággal való összeférhetetlenség áll fenn, a megbízólevél kiadásának előterjesztését a miniszter, annak kiadását a miniszterelnök megtagadja.

(5) A delegált tagokat és az elnököt a felsőoktatási törvény 113. §-ának (2) bekezdése szerint a miniszterelnök bízza meg három évre. Az FTT elnökének és tagjainak névsorát az Oktatási Közlönyben is közzé kell tenni.

(6) A delegálásra jogosult testületek, szervezetek a választás, delegálás rendje szerint minden tag mellé egy-egy póttagot is választanak. A póttag megbízatása azon tagok megbízatásának lejártáig tart, akinek a helyébe lép.

(7) Egy személy legfeljebb két cikluson keresztül - megszakítás nélkül hat évig - lehet az FTT Testületének tagja. Nem kell beszámítani a ciklus idejébe a póttagként delegált, majd megbízott tagnak a tizennyolc hónapnál rövidebb megbízatását.

6. §

(1) Az FTT testületi tagság megszűnik:

a) a megbízatás lejártával,

b) a tag halálával,

c) amennyiben a miniszterelnök - a miniszter javaslatára - a tag megbízólevelét visszavonja a tag írásos lemondása, felmentésének kezdeményezése, illetve visszahívása esetén.

(2) Amennyiben a tagot jogerősen végrehajtható szabadságvesztésre ítéli a bíróság, illetve a tagság ideje alatt keletkezett, a tagsággal összeférhetetlen okot, tényt a tag nem szünteti meg, az arra alapul szolgáló ok észlelését követően a miniszter vagy az FTT elnöke kezdeményezi felmentését. Az FTT elnöke a jelenlévő testületi tagok kétharmadának szavazatával kezdeményezi a tag felmentését abban az esetben is, ha az FTT Testületének megítélése szerint a tag tevékenységében, munkájában részrehajlást mutat, egy éven belül az ülések több mint felén nem jelent meg, illetőleg a tag tagsági viszonyából fakadó véleményalkotási kötelezettségének harmadik alkalommal nem tesz eleget.

(3) Visszahívásra a delegáló testület, szervezet jogosult, amennyiben a tag egy éven belül az ülések több mint felén nem jelenik meg.

(4) A tagság megszűnése esetén - az (1) bekezdés a) pontja kivételével - a tag helyébe a delegáló testület, szervezet által jelölt póttag lép.

(5) A testületi tagság nem függeszthető fel és nem szüneteltethető.

(6) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti megszűnési okok bekövetkezése és a megbízólevél visszavonása közötti időszakban a tagot nem terhelik a tagsággal járó kötelezettségek, illetve nem gyakorolhatja az ezzel járó jogosultságokat.

7. §

(1) Az FTT Testületének tagjai és tisztségviselői tiszteletdíjban és - az FTT szervezeti és működési szabályzatában meghatározott mértékű - költségtérítésben részesülnek.

(2) A tiszteletdíjak mértéke a felsőoktatási törvény 128. §-a (5) bekezdésében az FTT számára megállapított támogatásnak

a) az elnök esetében havonta 6 ezreléke,

b) a tag esetében - az ülésenkénti részvétel után - 1 ezreléke.

(3) Az FTT által felkért bizottságok elnökei, tagjai és a felkért szakértők díjazásáról az FTT szervezeti és működési szabályzata rendelkezik.

(4) A (2) bekezdésben meghatározottakon túl félévente egy alkalommal az FTT Felügyelő Bizottsága vezetőjét és tagjait az FTT Testület tagjainak ülésenként járó tiszteletdíjjal azonos összegű tiszteletdíj illeti meg.

(5) Az FTT a közhasznúsági törvény, valamint a könyvvezetés és beszámolói, számviteli kötelezettség tekintetében a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény, valamint végrehajtásáról rendelkező 224/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet rendelkezéseinek megfelelően gazdálkodik.

8. §

(1) Az FTT Testülete elnökét a Testület tagjai közül titkos szavazással választja meg.

(2) Az FTT Testülete elnökét megválasztó testületi ülés akkor határozatképes, ha azon a tagok legalább kétharmada (legalább 13 fő) jelen van. Az elnök megválasztásához a testületi tagok több mint felének (legalább 10 fő) egyetértő szavazata szükséges.

(3) Az elnökválasztás eredménytelensége esetén tizenöt napon belül újabb testületi ülést kell összehívni. Elnökké az FTT Testületének azon tagja választható meg, aki a jelenlévő tagok szavazatának több mint felét megszerezte. Amennyiben - többes jelölés esetén - egyik jelölt sem kapta meg a megválasztáshoz szükséges szavazatot, a szavazást oly módon kell folytatni, hogy az előző fordulóban legkevesebb szavazatot kapott jelölt az újabb fordulókban már nem vehet részt. A szavazást addig kell folytatni, amíg égy jelölt a jelenlévő tagok szavazatának több mint felét megszerezte. Amennyiben két jelölt közül egyik sem kapja meg a jelenlévő tagok szavazatának több mint felét, és az újabb szavazási eljárás sem vezet eredményre, tizenöt napon belül újabb ülést kell összehívni. Amennyiben a harmadik ülésen sem sikerül elnököt választani, a miniszterelnök a miniszter előterjesztésére az FTT Testületét - hat hónapos határidővel - feloszlatja, és a miniszter újabb delegálási eljárást indít, melynek idejére ügyvezető elnököt nevez ki.

(4) Az FTT elnöke - valamint az ennek jelölt személy -amennyiben egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is tölt be vezető tisztséget, erről köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni.

(5) Nem lehet az FTT elnöke, aki a választás időpontját megelőző két éven belül megszűnt olyan közhasznú szervezetnél töltött be a megszűnést megelőző két éven belül legalább egy évig vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.

(6) Az FTT Testülete az elnök megbízásának visszavonására tesz javaslatot, amennyiben azt a miniszter, illetve az FTT Testületének valamely tagja írásos indoklással kezdeményezi, és a tagok legalább kétharmados jelenléte (legalább 13 fő) mellett a tagok többsége azt támogatja. Az elnök megbízásának visszavonására a megbízással azonos rendben kerül sor.

9. §

(1) Az FTT Testületének ülései nyilvánosak, kivéve, ha azt törvény kizárja. A személyiségi jogok védelmére hivatkozva a Testület egyes napirendi pontok zárt tárgyalásáról dönthet jelenlévő tagjainak kétharmados többségével.

(2) Az FTT Testülete üléseit szükség szerint, de legalább kéthavonta (legalább évi hat alkalommal) tartja.

(3) Az FTT Testülete üléseit - az alakuló ülés kivételével - a Testület elnöke, akadályoztatása esetén az általa kijelölt tag hívja össze. A napirend tervezetét tartalmazó írásbeli meghívót a tagok részére legkésőbb az ülést megelőző nyolcadik napon meg kell küldeni.

(4) Az FTT Testülete üléseit - az alakuló ülés kivételével - az elnök, illetve akadályoztatása esetén a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott más tag vezeti.

(5) Az FTT Testületének alakuló ülését a Testület korábbi elnöke hívja össze és vezeti le a tagok megbízását követő tizenöt napon belül. Folyamatos működés mellett a korábbi elnök az új elnök megválasztásáig, az új elnök pedig - megválasztását követően - elnöki megbízatásának kézhezvételéig ügyvezetőként látja el feladatait.

(6) Az FTT Testülete ülésén - tanácskozási joggal -részt vehet:

a) az Oktatási Minisztérium képviseletében a felsőoktatásért felelős vezető vagy megbízottja,

b)- amennyiben nem tagja a Testületnek - a napirenden szereplő előterjesztés készítője,

c) a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság és az Országos Kredittanács képviselője,

d) az Országos Köznevelési Tanács képviselője,

e) az FTT állandó bizottságainak elnökei,

f) az FTT Felügyelő Bizottságának elnöke és tagjai,

g) az FTT főtitkára,

h) az FTT Testülete vagy elnöke kezdeményezésére meghívottak, amennyiben azt az ülés napirendje indokolja,

i) a Nemzeti Bologna Bizottság elnöke,

j) az országos kisebbségi önkormányzatok által delegált személy.

(7) Az FTT Testületének és bizottságainak ülésén az FTT Titkárságának munkatársai az FTT szervezeti és működési szabályzatában foglaltak szerint vesznek részt. Az FTT bizottságainak ülésein az FTT főtitkára tanácskozási joggal részt vesz.

10. §

(1) Az FTT testületi ülésén minden tag rendelkezik szavazati joggal és minden szavazat egyenlő súlyú. A szavazati jog és a tagsággal összefüggő egyéb jogok nem ruházhatók át.

(2) Az FTT Testülete nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza meg döntését. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. A Testület titkos szavazással dönt személyi ügyekben.

(3) Az FTT Testületének döntéseiben nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek a Ptk. 685. § b) pontja szerint közeli hozzátartozója, illetve élettársa a határozat alapján kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül. Nem minősül előnynek a szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás.

(4) Az FTT Testületének állásfoglalásának, javaslatának meghozatalában nem élhet szavazati jogával az FTT Testületének azon tagja, aki az adott egyedi intézményi ügyben érintett. Érintettnek tekintendő különösen az, aki munkaviszonyban, közalkalmazotti, megbízásos vagy vállalkozási jogviszonyban áll a döntés időpontjában, az azt megelőző öt éven belül azzal a felsőoktatási intézménnyel, amelyre a döntés vonatkozik. Az a tag, aki esetében valamely ügy tárgyalásánál érintettség áll fenn, ezt az ülést levezető elnöknek köteles jelezni, és e tényt az ülésről vezetett jegyzőkönyvben is fel kell tüntetni.

(5) Az FTT Testületének tagja köteles - szóban vagy írásban - a testületi ülések napirendjén szereplő előterjesztésekről, valamint az FTT elnökének külön kérésére az FTT hatáskörébe tartozó bármely kérdésről szakmai véleményét indoklással együtt kifejteni. A véleményadás határidejét az FTT elnöke jelöli meg.

Az FTT feladatai

11. §

(1) Az FTT feladatát felkérésre vagy hivatalból látja el a felsőoktatási törvény 112-113. §-ának rendelkezései alapján.

(2) Az FTT a 112. § (6) bekezdése szerinti miniszteri felkérés keretében, illetve a 112. § (7) bekezdésének b) pontja szerint az érintett intézmény felkérésére véleményt készít az intézmény intézményfejlesztési tervéről, amelyre irányuló kérelmet az FTT elnökének kell megkül- deni. A véleményt az FTT - a kérelem hiánytalan beérkezésétől számított hatvan napon belül - készíti el. A vélemény mellékleteként csatolni kell az FTT által felkért szakértők véleményét, amennyiben azt a kérelmező kéri. Az FTT Testületének tagja nem láthat el az e bekezdés szerinti vélemény elkészítése során szakértői feladatokat.

Az FTT Titkárságára vonatkozó szabályok

12. §

(1) Az FTT Testülete mellett működő Titkárság látja el az FTT adminisztratív, jogi és szervezési, valamint pénzügyi feladatait.

(2) Az FTT Titkársága gondoskodik a felsőoktatási törvény 113. §-ában és az e rendeletben foglaltaknak megfelelően:

a) az FTT ügyintézési, előkészítő, szervező, végrehajtást támogató titkársági teendőinek ellátásáról,

b) az FTT Testület és bizottságai, valamint az FTT feladat- és tevékenységi köréhez kapcsolódó egyéb testületek, szervezetek közötti kölcsönös információcsere feltételeinek megteremtéséről,

c) az Oktatási Minisztérium illetékes szervezeti egységeivel való koordinációról,

d) az FTT Testülete és bizottságai üléseinek előkészítéséről, és az ülések dokumentumainak továbbításáról, az emlékeztetők elkészítéséről.

13. §

(1) Az FTT Titkársága élén az FTT Testülete elnökének alárendelt főtitkár áll, akire az FTT elnöke átruházhatja egyes hatásköreit a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott rendelkezések szerint. A főtitkár munkáját a főtitkár-helyettes és a gazdasági ügyek vitelével megbízott munkatárs segíti.

(2) A főtitkár személyéről nyilvános pályázat alapján az FTT Testülete jelenlévő tagjainak többségének egyetértésével dönt. A főtitkárral az FTT elnöke köti meg a foglalkoztatásra irányuló szerződést.

(3) A főtitkár-helyettessel és a gazdasági ügyek vitelével megbízott munkatárssal a főtitkár előterjesztése alapján az FTT elnöke köti meg a foglalkoztatásra irányuló szerződést.

14. §

(1) Az FTT Titkársága a főtitkár irányításával látja el feladatait. A főtitkár felel az FTT Testülete és elnöke által megjelölt titkársági feladatok megszervezéséért.

(2) Az FTT pénzügyi, gazdálkodási, számviteli feladatait, illetve gazdasági adminisztrációját a főtitkár irányításával az FTT Titkársága részeként, annak szakmai irányításával működő gazdasági egység, munkatárs vagy szerződés alapján külső szervezet látja el.

(3) A főtitkár felelős a pénzügyi tervezéssel, az előirányzat-felhasználással és -módosítással, az üzemeltetéssel, fenntartással, működtetéssel, beruházással, vagyon-használattal, munkaerő-gazdálkodással, készpénzkezeléssel, könyvvezetéssel és beszámolási kötelezettséggel kapcsolatos feladatok ellátásáért.

Az FTT Felügyelő Bizottsága

15. §

(1) Az FTT Felügyelő Bizottsága három tagból áll, akiket a miniszter nevez ki öt évre. A megbízás meghosszabbítható. A tagok közül egy személyre a Magyar Rektori Konferencia, egy személyre a kamarák tesznek javaslatot. Az FTT Testületének tagjaira vonatkozó összeférhetetlenségi szabályok az FTT Felügyelő Bizottságának tagjaira is vonatkoznak.

(2) Az FTT Felügyelő Bizottsága tagjának megbízatása megszűnik

a) a megbízatás lejártával,

b) a tag írásos lemondásával,

c) a delegáló javaslatára történő, vagy az összeférhetetlenség miatti felmentéssel,

d) a tag halálával.

(3) Az FTT Felügyelő Bizottsága ügyrendjét maga állapítja meg, munkáját az FTT Titkársága segíti. Az FTT Felügyelő Bizottsága vezetőjét maga választja.

(4) Az FTT Felügyelő Bizottsága ellenőrzi az FTT működését és gazdálkodását. Ennek során az FTT elnökétől jelentést, az FTT Titkársága munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá az FTT könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.

(5) Az FTT Felügyelő Bizottsága köteles az FTT Testülete elnökét tájékoztatni és a Testület összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a) az FTT működése során olyan jogszabálysértés vagy az FTT érdekeit súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése a Testület döntését teszi szükségessé,

b) az FTT elnökének felelősségét megalapozó tény merült fel.

(6) Az FTT Testületének ülését az FTT Felügyelő Bizottságának indítványára - annak megtételétől számított harminc napon belül - össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a testületi ülés összehívására az FTT Felügyelő Bizottságának vezetője is jogosult.

(7) Ha az FTT Testülete a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, az FTT Felügyelő Bizottsága köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi ellenőrzést ellátó minisztert.

(8) Az FTT Felügyelő Bizottsága az FTT szakmai tevékenységét nem vizsgálja.

Az FTT szervezeti és működési szabályzata

16. §

(1) Az FTT szervezeti és működési szabályzata tartalmazza - az e rendeletben szabályozottakon túl a) az FTT működésével,

b) az FTT szervezetével,

c) az FTT Titkárságával,

d) az FTT Testületével, a Testület által létrehozandó szakértői bizottságokkal, tanácsadó testületekkel, valamint ezek összetételével, működésével, *

e) az FTT Testületének eljárási rendjével kapcsolatos részletes szabályokat. .

(2) Az FTT szervezeti és működési szabályzata rendelkezik

a) az FTT Testülete döntéseinek nyilvántartásáról, amelyből a döntések tartalma, időpontja, hatálya, illetve a döntést támogatók és ellenzők aránya (esetleg személye) megállapítható,

b) az FTT Testülete döntéseinek az érintettekkel való közlési, illetve nyilvánosságra hozatali módjáról,

c) az FTT működésével kapcsolatosan keletkezett iratokba való betekintés rendjéről,

d) az FTT működésének, szolgáltatásai igénybevétele módjának, beszámolói közlésének nyilvánosságáról.

(3) Az FTT szervezeti és működési szabályzatát a miniszter az Oktatási Közlönyben is közzéteszi.

Záró rendelkezések

17. §

(1)[1] E rendelet 2006. július 1-jén lép hatályba.

(2) Az FTT e rendelet kihirdetését követő 30 napon belül elkészíti a felsőoktatási törvény és e rendelet rendelkezéseinek megfelelő szervezeti és működési szabályzatát.

(3) Az FTT elnöke 2006. július 1-jéig felkéri a felsőoktatási törvény 113. §-a (1) bekezdésében meghatározott testületeket és szervezeteket, hogy 2006. október 1-jéig delegálják az FTT Testületének új tagjait. Az FTT elnöke 2006. december 1-jéig előterjeszti a delegáltak névsorát a miniszternek, aki azt továbbítja a miniszterelnöknek. Az új Testület 2007. február 1-jétől látja el feladatait. (4) Az FTT Felügyelő Bizottságának tagjait 2006. július 1-jével meg kell bízni.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 339. pontja. Hatályos 2008.05.16.

Tartalomjegyzék