14/2007. (II. 13.) Korm. rendelet
a közmunkaprogramok támogatási rendjéről szóló 49/1999. (III. 26.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány az Alkotmány 35. §-ának (2) bekezdésében megállapított eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés a)-b) pontjában megállapított feladatkörében a következőket rendeli el:
1. §
A közmunkaprogramok támogatási rendjéről szóló 49/1999. (III. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) E rendelet alkalmazásában közmunkaprogram
a) a törvény által előírt állami feladat ellátásának elősegítésére irányuló program,
b) a törvény vagy önkormányzati rendelet által előírt, helyi önkormányzati vagy kisebbségi önkormányzati feladat ellátásának az önkormányzat, illetve azok társulása működési területén belüli elősegítésére irányuló program, illetve
c) az Országgyűlés vagy a Kormány által meghatározott cél elérésére irányuló program,
feltéve, hogy a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 58. §-a (5) bekezdésének d) pontjában meghatározott álláskeresők és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 37/A. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott rendszeres szociális segélyben részesülők számára munkaviszony vagy közalkalmazotti jogviszony keretében munkaalkalmat teremt, illetőleg a munkavégzéshez kapcsolódóan foglalkoztatást elősegítő képzést biztosít."
2. §
(1) Az R. 2. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) Az előirányzat terhére támogatásban részesülhetnek:]
"a) központi költségvetési szervek, kisebbségi önkormányzatok és azok költségvetési szervei,"
(2) Az R. 2. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) Az előirányzat terhére támogatásban részesülhetnek:]
"c) a települési önkormányzatok és azok jogi személyiséggel rendelkező társulásai,"
(3) Az R. 2. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) Az előirányzat terhére támogatásban részesülhetnek:]
"d) az állami és önkormányzati tulajdon kezelésével és fenntartásával megbízott gazdálkodó szervezetek,"
(4) Az R. 2. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Támogatás az (1) bekezdésben meghatározott szervezet részére abban az esetben nyújtható, ha]
"d) vállalja, hogy a foglalkoztatás költségeire fordítható támogatási összeg 80 százalékát a b) pontban meghatározott személyek részére járó munkabér és az ahhoz kapcsolódó közterhek kifizetésére fordítja, és"
(5) Az R. 2. §-a (2) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Támogatás az (1) bekezdésben meghatározott szervezet részére abban az esetben nyújtható, ha]
"f) az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 13/A. §-ának (5) bekezdése szerinti köztartozása nincs, és"
(6) Az R. 2. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A (2) bekezdés e) pontja tekintetében nem minősül a közmunkaprogram megvalósításához más központi előirányzatból nyújtott támogatásnak a közmunkaprogramban foglalkoztatottak képzéséhez a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. tövény (a továbbiakban: Fktv.), és a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló külön jogszabály alapján nyújtott támogatás, valamint a közmunkaprogram révén megvalósuló beruházáshoz nyújtott olyan támogatás, amely nem a foglalkoztatáshoz kapcsolódik."
3. §
(1) Az R. 3. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatás a közmunkaprogramban foglalkoztatott személyek foglalkoztatásának a következő költségeire terjedhet ki:
a) munkabérre, valamint annak járulékaira,
b) a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló jogszabály szerint a munkaadót terhelő utazási költségekre,
c) munkaalkalmassági vizsgálat költségeire,
d) munkaruha és egyéni védőeszköz költségeire,
e) szállítás költségeire,
f) tárgyi eszköz beszerzési költségeire a támogatott foglalkoztatás közvetlen költségeinek legfeljebb 10%-os mértékéig,
g) települési önkormányzat jogi személyiséggel rendelkező társulásának pályázata, vagy legalább 100 közmunkás foglalkoztatása esetén a program szervezési, irányítási költségeire az elnyert pályázati támogatási összeg legfeljebb 2%-os mértékéig."
(2) Az R. 3. §-a a következő (3)-(4) bekezdésekkel egészül ki:
"(3) Támogatás nyújtható a közmunkaprogram keretében az Fktv. szerint folytatott képzésnek a következő költségeire:
a) a képzést lebonyolító oktatók részére fizetett ellenérték és annak járulékai;
b) a jogszabályban meghatározott vizsga- és vizsgáztatási díj;
c) a képzés során felhasznált, a hallgatóknak véglegesen átadott tankönyvek, taneszközök díja;
d) az elméleti, gyakorlati képzés során felhasznált anyagok (energia) költsége;
e) amortizáció (használattal arányosan elszámolható) költsége;
f) egyéb, a képzés megszervezésével, lebonyolításával, értékelésével kapcsolatos költségek (bérleti díjak, rezsi-, posta- és adminisztrációs költségek), amelyek nem haladhatják meg a képzési költségek 20%-át.
(4) A közmunkaprogram keretében folytatott képzést kizárólag olyan felnőttképzési intézmény végezheti, amely rendelkezik a külön jogszabályban meghatározott intézményakkreditációs tanúsítvánnyal. A támogatás mértéke nem haladhatja meg az adott képzés igazolt összköltségének teljes összegét."
4. §
Az R. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A közmunkaprogramok támogatása során a regionális munkaügyi központok illetékességi területét kell figyelembe venni."
5. §
(1) Az R. 4/A. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A Tanács]
"a) feltárja a közmunkaprogramok révén eredményesen ellátható, az 1. § (2) bekezdésének a)-b) pontjában meghatározott feladatokat,"
(2) Az R. 4/A. §-a (5) bekezdésének a)-b) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"a) az egészségügyi miniszter, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, a gazdasági és közlekedési miniszter, a környezetvédelmi és vízügyi miniszter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, az oktatási és kulturális miniszter, az önkormányzati és területfejlesztési miniszter és a pénzügyminiszter egy-egy képviselője,
b) a szociális és munkaügyi miniszter három képviselője,"
6. §
Az R. 6. §-ának felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § A pályázatok elbírálásával kapcsolatos előkészítő, koordináló feladatokat régiónként a regionális munkaügyi központok látják el. Ennek keretében"
7. §
(1) Az R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A Kormány által kiemelten fontosnak ítélt, az 1. § (2) bekezdés a)-b) pontja szerinti feladatok közmunka révén történő ellátásának, valamint a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű települések foglalkoztatási helyzetének elősegítésére a szociális és munkaügyi miniszter központi keretet különít el, amelynek felhasználására regionális kötöttségek nélküli, meghívásos pályázat is kiírható."
(2) Az R. 7. §-a (2) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A Kormány által kiemelten fontosnak ítélt az 1. § (2) bekezdés a)-b) pontja szerinti feladatok közmunka révén történő ellátásának, valamint a munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű települések foglalkoztatási helyzetének elősegítése céljából kiírt pályázat esetében az e rendeletben foglaltakat a következő eltérésekkel kell alkalmazni:"
8. §
(1) E rendelet a kihirdetést követő 5. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 4/A. § (5) bekezdésének c)-j) pontja és az R. melléklete.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg
a) az R. 4. §-ának (2) bekezdésében, 4/A. §-ának (2) és (4) bekezdésében, 4/B. §-ának (4) bekezdésében, 6. §-ának c) és e) pontjában, 7. § (2) bekezdésének a) pontjában, valamint 8. §-ának (1) bekezdésében "a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter" szövegrész helyébe az "a szociális és munkaügyi miniszter" szöveg,
b) az R. 4/A. §-ának (2) bekezdésében, 4/B. §-ának (5) bekezdésében, 5. §-ának (2) bekezdésében, 7. §-a (2) bekezdésének c) pontjában, 8. §-ának (2) és (4) bekezdésében, valamint 10. §-ának (1) bekezdésében a "Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium" szövegrész helyébe a "Szociális és Munkaügyi Minisztérium" szöveg,
c) az R. 2. § (2) bekezdésének g) pontjában a "megyei (fővárosi) munkaügyi központ" szövegrész helyébe a "regionális munkaügyi központ" szöveg,
d) az R. 6. § d) pontjának da) alpontjában a "megyei (fővárosi) munkaügyi központok" szövegrész helyébe a "regionális munkaügyi központok" szöveg,
e) az R. 6. §-ának e) pontjában a "Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumba" szövegrész helyébe a "Szociális és Munkaügyi Minisztériumba" szöveg
lép.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök