25/2007. (II. 28.) Korm. rendelet
a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 100. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-a a következő 1. ponttal egészül ki, és az eredeti 1-5. pont számozása 2-6. pontra változik:
"1. elektromos sokkoló: olyan hordozható elektromos eszköz, amely kis áramerősség mellett legfeljebb 10 000 V elektromos feszültség előállítása és közvetítése útján védekezésre képtelen állapot előidézésére alkalmas, nem kizárólagosan, de beleértve az elektromos sokkoló botot, elektromos sokkoló pajzsot, bénító lövedéket kilövő pisztolyt és elektromos sokkoló lövedéket kilövő fegyvert;"
2. §
(1) Az R. 3. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(2) Nem vonatkozik az (1) bekezdésben foglalt tilalom]
"a) a Magyar Honvédségre, a rendvédelmi szervekre, a nemzetbiztonsági szolgálatokra, a Magyar Köztársaság területén állomásozó fegyveres szervekre, továbbá azokra a szervekre és személyekre, melyeknek a közbiztonságra különösen veszélyes eszköz birtoklását, használatát jogszabály megengedi;"
(2) Az R. 3. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(2) Nem vonatkozik az (1) bekezdésben foglalt tilalom]
"d) a pelargonsav-vanillilamid és az olajosgyanta-tartalmú kapszaicin hatóanyagot nem tartalmazó, legfeljebb 20 gramm töltőanyag tömegű gázsprayre, kivéve a közterületen vagy nyilvános helyen szervezett rendezvényeket."
3. §
(1)[1]
(2) Az R. 4. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Olyan elektromos sokkoló nem gyártható, nem szerezhető meg, nem birtokolható és nem forgalmazható, amely az egyes, a halálbüntetés, a kínzás vagy más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés során alkalmazható áruk kereskedelméről szóló, 2005. június 27-i 1236/2005/EK tanácsi rendelet szerint tiltott eszköznek minősül. Ez a tilalom a Magyar Honvédségre, a rendvédelmi szervekre, a nemzetbiztonsági szolgálatokra, a Magyar Köztársaság területén állomásozó fegyveres szervekre és a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklására és használatára engedéllyel rendelkező szervekre és személyekre is vonatkozik."
4. §
Az R. a következő 7. §-sal egészül ki:
"7. § Ez a rendelet az egyes, a halálbüntetés, a kínzás vagy más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés során alkalmazható áruk kereskedelméről szóló, 2005. június 27-i 1236/2005/EK tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg."
5. §
Az R. melléklete e rendelet melléklete szerint egészül ki.
6. §
E rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépése után megindított ügyekben kell alkalmazni.
7. §
Ez a rendelet az egyes, a halálbüntetés, a kínzás vagy más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés során alkalmazható áruk kereskedelméről szóló, 2005. június 27-i 1236/2005/EK tanácsi rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 25/2007. (II. 28.) Korm. rendelethez
Az R. melléklete a következő g) és h) ponttal egészül ki:
[A közbiztonságra különösen veszélyes eszköz:]
"g) az olyan eszköz, amely a zárszerkezetek illegális kinyitására vagy feltörésére szolgál (különösen: álkulcsok, mechanikus vagy elektromos elven működő zárnyitó szerkezetek);
h)[2]
Lábjegyzetek:
[1] Az 56/2007. (III. 29.) Korm. rendelet 1. §-a alapján nem lép hatályba.
[2] Az 56/2007. (III. 29.) Korm. rendelet 1. §-a alapján nem lép hatályba.