350/2007. (XII. 22.) Korm. rendelet
a polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről szóló 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet módosításáról
A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 100. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
1. §
(1) A polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről szóló 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában]
"13. pirotechnikai termék megsemmisítése: pirotechnikai termék rendeltetésszerű felhasználásra véglegesen alkalmatlanná tétele oly módon, hogy az a művelet következtében környezetére veszélytelen állapotba kerüljön; "
(2) Az R. 3. §-ának 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában]
"15. pirotechnikai tevékenység: a pirotechnikai termék gyártása, kivitele, behozatala, tárolása (a bértárolás, az ideiglenes tárolás és az átmeneti tárolás is), forgalmazása, birtoklása, felhasználása, kiállítása, vizsgálata és megsemmisítése; "
2. §
Az R. 4. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az engedélyt vissza kell vonni, ha
a) kiadásának e rendeletben meghatározott valamely feltétele nem áll fenn, illetve megszűnt, vagy
b) az engedéllyel rendelkező az e rendeletben, és az engedélyben meghatározott kötelezettségét - különös tekintettel a 7. §-ban megfogalmazott rendelkezésekre - súlyosan, vagy ismételten megszegi. "
3. §
Az R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A pirotechnikai tevékenység nem sértheti e rendelet előírásait és a tűzvédelmi szabályokat. Tilos "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyen és repülőtéren a nem rendszeresített pirotechnikai termék felhasználása. "
4. §
Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A pirotechnikai termék gyártását, forgalmazását, tárolását (bértárolását), felhasználását, kiállítását és megsemmisítését a tevékenység helye szerint illetékes megyei (budapesti) rendőr-főkapitányság engedélyezi. A vizsgálati tevékenységhez szükséges telepengedélyt a tevékenység helye szerint illetékes megyei (budapesti) rendőrfőkapitányság adja ki. "
5. §
(1) Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A pirotechnikai termékek gyártási, állandó és ideiglenes tárolási tevékenységére - a 3. számú melléklet 6. pontja a) alpontjának megfelelő konténerben történő átmeneti tárolás kivételével - az építésügyi hatóság hozzájárulása esetén (használatbavétel, fennmaradás, rendeltetés megváltoztatás) adható ki engedély. "
(2) Az R. 11. §-a a következő (4)-(5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A pirotechnikai termék gyártásával, forgalmazásával, tárolásával kapcsolatos tevékenységet végző személyek tűzvédelmi oktatását hathavonta meg kell ismételni.
(5) Az egy időben összesen 20 kg nettó hatóanyagtartalmat meghaladó pirotechnikai termék tárolása esetén a tűzvédelmi szabályzat készítéséről szóló jogszabályban meghatározott tűzvédelmi szabályzatot és tűzriadó tervet kell készíteni. "
6. §
Az R. 12. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[A gyártási tevékenységi engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]
"a) a kérelmező gazdálkodó szervezet nevét, székhelyét, adószámát, cégszerű aláírását;
b) a tevékenység végzésének és a pirotechnikai termékek, illetve a tevékenységhez kapcsolódó robbanóanyagok tárolásának pontos helyét (település, utca, házszám vagy helyrajzi szám); az építésügyi hatóság, valamint a robbanóanyag tárolását engedélyező bányakapitányság határozatának adatait (száma, kiadó hatóság megnevezése, kiadásának és érvényességének ideje) . "
7. §
(1) Az R. 18. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A gyártó a gyártási engedélyében szereplő, általa gyártott pirotechnikai termékeket telephelyén - külön engedély nélkül - forgalmazhatja. "
(2) Az R. 18. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A játékos pirotechnikai termékek, valamint a kis és a közepes tűzijáték termékek év végi forgalmazása és tárolása a 3. számú mellékletben meghatározott átmeneti tárolóhelyre engedélyezhető, legfeljebb 1 hónap időtartamra. "
8. §
(1) Az R. 22. §-a (1) bekezdésének bevezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A felhasználási engedély iránti kérelmet a felhasználás megkezdését megelőzően 15 munkanappal be kell nyújtani. A kérelemnek tartalmaznia kell: "
(2) Az R. 22. §-ának (1) bekezdése a következő a) ponttal egészül ki, és a jelenlegi a)-e) pontok jelölése b)-f) pontra módosul:
"a) a kérelmező nevét, székhelyét; "
9. §
Az R. 26. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A játékos pirotechnikai termék nyilvános rendezvény keretében történő felhasználását a tevékenység megkezdése előtt 3 munkanappal írásban be kell jelenteni a tevékenység helye szerint illetékes rendőrkapitányságon. "
10. §
Az R. 27. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A hibás vagy lejárt szavatosságú játékos pirotechnikai terméket a vevő köteles a vásárlás helyére, vagy a forgalmazó által megjelölt helyre visszaszállítani, a forgalmazó köteles azt térítésmentesen és költség felszámítása nélkül visszavenni. "
11. §
Az R. 30. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A kis és közepes tűzijáték termék nyilvános rendezvény keretében történő felhasználását a tevékenység megkezdése előtt 3 munkanappal írásban be kell jelenteni a tevékenység helye szerint illetékes rendőrkapitányságon. "
12. §
(1) Az R. 3. számú melléklete 6. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) Környezetében 16 m-es telepítési távolságot kell tartani épülettől, fő közlekedési úttól, vasúti vágánytól és más pirotechnikai termékek tárolására szolgáló konténertől. "
(2) Az R. 3. számú mellékletének 6. pontja az alábbi k) alponttal egészül ki:
"k) A konténernél legalább két darab 55A és 233B jelű vizsgálati egységtűz oltására alkalmas tűzoltó készüléket kell készenlétben tartani. "
13. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba. E rendelet előírásait az első fokú határozattal még el nem bírált ügyekben is alkalmazni kell.
(2) Ez a rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 4. §-ának (2) bekezdésében, 30. §-ának (2) bekezdésében, valamint 31. §-ának (3) bekezdésében a "kis tűzijáték terméket" szövegrész a "kis és közepes tűzijáték terméket (a bombák, a tűzijáték bombák mozsarakban, és a római gyertya kivételével) " szövegre, a 21/A. §-ának (1) bekezdésében a "kis tűzijáték termékek" szövegrész a "kis és közepes tűzijáték termékek (a bombák, a tűzijáték bombák mozsarakban, és a római gyertya kivételével) " szövegre, a 25. §-ában, 30. §-ának (3) bekezdésében, valamint 31. §-ának (1) és (2) bekezdésében a "kis tűzijáték termék" szövegrész a "kis és közepes tűzijáték termék (a bombák, a tűzijáték bombák mozsarakban, és a római gyertya kivételével) " szövegre, a 30. §-át megelőző alcímben, valamint 30. §-ának (1) bekezdésében a "kis tűzijáték termékre" szövegrész a "kis és közepes tűzijáték termékre (a bombák, a tűzijáték bombák mozsarakban, és a római gyertya kivételével) " szövegre, a 13. §-ának b) és c) pontjaiban az "Országos Rendőr-főkapitányságnak" szövegrész az "engedélyt kiadó hatóságnak" szövegre, 14. §-ának (1) bekezdésében az "MSZ EN 14035/2004" szövegrész "MSZ EN 14035" szövegre módosul.
(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 11. §-ának (1) bekezdésében a "tárolása" szövegrész, a 30. §-át megelőző alcímben a "(II. pirotechnikai osztály) " szövegrész, valamint a 2. számú mellékletének 1. pontját megelőző alcím.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök